udvardy
frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti
kronológiája 1990-2006
találatszám:
1771
találat
lapozás: 1-30 ... 1111-1140 | 1141-1170 | 1171-1200 ... 1771-1771
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 1994. szeptember 7.
Markó Béla, az RMDSZ elnöke a külügyminiszteri tárgyalásról kijelentette: "az, ami a sajtóbeszámolókból ismeretessé vált, az RMDSZ számára is pozitív". Ellentmondásos jelenségek is tapasztalhatók. "Míg egyfelől mindkét külügyminiszter a nyitási szándékról nyilatkozott, ugyanakkor Gheorghe Funar, akinek pártja immár kormánypárt, ezzel élesen ellenkező nyilatkozatot tett az oktatási törvénnyel, az RMDSZ státusával kapcsolatban." "Vannak tehát kételyeink" - állapította meg. /Új Magyarország, szept. 7./1994. szeptember 7.
Mircea Geoana külügyi szóvivő szept. 7-i sajtóértekezletén egyetlen szót sem szólt Melescanu budapesti tárgyalásáról. Az újságírók ezt szóvá tették, a szóvivő azt válaszolta, hogy a külügyminiszter nyilatkozott erről, nincs mit hozzátennie. Mi a külügyminisztériumi álláspont Funar Constantinescuhoz írt leveléről, kérdezték az újságírók. A válasz: nem szokás kommentálni pártvezetők állásfoglalásait. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), szept. 9./ 1994. szeptember 7.
Jeszenszky Géza volt külügyminiszter Melescanu látogatásáról elmondta: ott vagyunk, ahol egy évvel ezelőtt. Az egy évvel ezelőtti találkozón elhangzott román részről: megnyitnak egy új határátkelőt. Most viszont még azt sem vállalták, hogy annál a két határátkelőhelynél, ahol a magyar oldalon már átadható a határállomás, román oldalon is megnyissák. Jeszenszky már régebben is javasolta, hogy az alapszerződés része legyen egy kisebbségvédelmi egyezmény. /Új Magyarország, szept. 7./1994. szeptember 7.
Az RMDSZ megfogalmazta a román-magyar alapszerződéssel kapcsolatos állásfoglalását: az alapszerződésnek tartalmazni kell egy Kisebbségvédelmi Megállapodást /ennek lényegét 12 pontban foglalták össze/, kormányintézkedéssel kell rendezni - többek között - a kisebbségi felekezetektől, egyesületektől elvett ingatlanok és javak visszajuttatását, a Bolyai Tudományegyetem visszaállítását, a nyelvhasználat szabályozását. A Kisebbségvédelmi Megállapodás végrehajtásának felügyeletére vegyes bizottságot hoznak létre. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), szept. 7./ 1994. szeptember 7.
Alain Juppé francia külügyminiszter szept. 7-én kétnapos látogatásra Bukarestbe érkezett, először Melescanu külügyminiszterrel tárgyalt. A megbeszélésről Melescanu a rádióban elmondta, hogy a román-francia viszony sokoldalúságáról, a magyarokkal kötendő alapszerződés távlatairól volt szó. /Magyar Nemzet, szept. 8./1994. szeptember 7.
Melescanu külügyminiszter magyarázkodásra kényszerült a BBC-ben Funar levelével kapcsolatban. Funarnak az RMDSZ betiltására vonatkozó javaslatáról azt mondta, hogy az személyes javaslatnak kell tekinteni és az nem a Román Nemzeti Egységpárt hivatalos álláspontja. Constantinescu professzor Funar hozzá intézett levelét "minősíthetetlen terméknek" nevezte, amely nem befolyásolja a Demokratikus Konvenció és az RMDSZ viszonyát. /Népszabadság, szept. 8./ 1994. szeptember 7.
Melescanu magyarországi tárgyalása után megerősödtek az RMDSZ elleni támadások. Az elnöki iroda szócsöve, a Dimineata szept. 7-i száma annak a reménynek ad hangot, hogy az RMDSZ végre letesz olyan "abszurd követeléseiről", mint a belső önrendelkezés vagy a különleges jogi státus. A magyar kisebbség problémáit a bukaresti parlamentnek kell megoldania. /Magyar Hírlap, szept. 8./ 1994. szeptember 7.
Magyarországon a művelődési minisztériumi nemzeti és etnikai kisebbségek főosztálya kettéválik: a határon túli magyar kisebbség kulturális főosztályát a jövőben Egyed Albert, a magyarországi nemzeti és etnikai kisebbségekkel foglalkozó főosztályt Radó Péter vezeti. A támogatásra odaítélt pénz nem lesz több a jövőben. A határon túli magyar könyvkiadás támogatásának összegéből 30 millió forintot vissza kellett utalni a minisztériumnak, előzőleg eldöntött támogatási kérelmekről van szó. /Új Magyarország, szept. 7./ A minisztériumban nyolc, határon túli magyar szakértőkből álló kuratórium véleményezi a beérkezett pályázatokat, a minisztérium jóváhagyja döntésüket és kiutalja a pénzt. - Tabajdi Csaba politikai államtitkár a támogatási formák egységesítésén dolgozik. Cs. Gyimesi Éva kolozsvári egyetemi tanár elmondta, hogy a magyarországi támogatások ésszerű elosztására az RMDSZ oktatási szakkuratóriuma tesz javaslatot. /Magyar Nemzet, szept. 7./1994. szeptember 7.
Az RMDSZ oktatási szakbizottsága dolgozza ki a romániai magyar oktatási rendszer távlati stratégiáját, ennek része a szervezési-finanszírozási program. Az oktatási szakkuratórium az anyaországi támogatás elosztásáról dönt. Ehhez szükséges az átfogó felmérés. Okt. 1-jéig a romániai oktatásban érdekelt valamennyi szervezet kidolgozza fejlesztési elképzeléseit és okt. 8-án lesz az egyeztető gyűlés. /Bihari Napló (Nagyvárad), szept. 7./1994. szeptember 7.
Tőkés László püspök Duray Miklós erdélyi látogatását viszonozva szept. 6-án szlovákiai körútra érkezett. Látogatását Komáromban kezdte, majd Pozsonyban a Csemadok székházában találkozott a pozsonyi magyarokkal. Útjának további állomásai: szept. 7-én Léva, Rimaszombat, szept. 8-án Királyhelmec, Kassa /találkozás Mikó Jenő szlovákiai református püspökkel/, szept. 9-én az Ung-vidék, majd búcsúebéd Királyhelmecen. Tőkés Lászlót körútján Duray Miklós elkíséri. /Szabad Újság (Pozsony), szept. 7./1994. szeptember 7.
Nagyenyeden két és fél éve folyik a vita az RMDSZ helyi szervezete javaslatáról, hogy utcát nevezzenek el Kőrösi Csoma Sándorról. 1992 tavaszán a városi tanács elfogadta ezt a javaslatot, a Fehér megyei tanács viszont nem küldte meg döntését. A javaslat ellen szólók azt állítják, hogy Kőrösi Csoma Sándor kevés ideig tartózkodott a városban. - Valójában 15 évig tanult a városban. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), szept. 7./ 1994. szeptember 7.
Sepsibükszádon tartották meg aug. 25-28-a között az Erdélyi Kárpát Egyesület /EKE/ harmadik vándortalálkozóját. Az első Torockószentgyörgyön volt 1992-ben, a második Kőrösréven 1993-ban. Az idei találkozó szervezője a Csíki Természetjáró és Természetvédő Egyesület, az EKE társegyesülete volt. Imecs László országos elnök tartott beszámolót. Az egykori 18 menedékházas EKE-vagyonból semmit sem tudtak visszaszerezni. Megválasztották az új vezetőséget. Elnök Dukrét Géza /Nagyvárad/ lett, az alelnökök: Kovács Attila /Brassó/, Máthé Gyula /Kolozsvár/. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), szept. 7./ 1994. szeptember 8.
Mától ismét érvénybe lép az egyszer már alkalmazott határátlépési illeték, amelyet román állampolgároknak kell fizetni, összege 15 ezer lej. /Új Magyarország, szept. 8./1994. szeptember 8.
A szenátus szept. 8-i ülésén Frunda György szenátor interpellációjában kifejtette, hogy a kormány visszaél a parlament nyári szünetének időszakára biztosított jogszabályalkotási felhatalmazásával, amikor újból bevezette a határátlépési illetéket, ez a döntés alkotmánysértő. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), szept. 10-11./ 1994. szeptember 8.
Alain Juppé francia külügyminiszter Bukarestben tárgyalt Iliescu elnökkel, Vacaroiu miniszterelnökkel, a pártok vezetőivel, Emil Constantinescuval, a Demokratikus Konvenció elnökével és Markó Bélával, az RMDSZ elnökével. Markó Béla felhívta Juppé figyelmét a kormányba került nacionalista és idegengyűlölő pártok magyarellenességére, amely akadályozza a demokratizálódást, s határozott, egységes európai fellépést tesz szükségessé. Juppé kétnapos látogatása Melescanu külügyminiszter-rel tartott közös sajtóértekezlettel zárult. Juppé elmondta, hogy országa kivátságos kapcsolatokat óhajt Romániával és igyekszik visszaszerezni élhelyét a külföldi beruházók rangsorában. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), szept. 10-11./ 1994. szeptember 8.
Az Evenimentul Zilei közli Törzsök Erika nyilatkozatát, aki a romániai magyarok helyzetéről megállapította: "a teljesen indokolt érvek mellett a vita - s ezt el kell ismernünk - eléggé bonyolulttá válik. Egyrészt támogatást kérnek a román államtól olyan intézmények számára, amelyek az anyanyelvi oktatás intézményei, másrészt önrendelkezésről beszélnek." /Irina Vainovski-Mihai: A románok és a magyarok egymásnak vannak rendelve - állítja Törzsök Erika, a Határon Túli Magyarok Hivatának alelnöke. = Eveninentul Zilei (Bukarest), szept. 8./ 1994. szeptember 8.
Mircea V_lcu szenátor több pártvezetővel együtt felsorakozott a Román Nemzeti Egységpárt szept. 8-i sajtóértekezletén Funar Constantinescuhoz írt nyílt levele mellé. Nem állja meg a helyét a kezdeti védekezés, hogy Funarnak az RMDSZ betiltását javasoló levele csak magánvélemény volt. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), szept. 10-11./1994. szeptember 9.
Az RMDSZ patformja, az Erdélyi Magyar Kezdeményezés /EMK/ fájlalja, hogy az alapszerződéssel kapcsolatos RMDSZ-álláspont kidolgozásába nem vonták be a platformokat, olvasható az EMK nyilatkozatában. Az EMK szerint a belső önrendelkezés megteremtéséhez a magyar kormánynak védőhatalmi szerepet kell vállalnia. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), szept. 9./1994. szeptember 9.
A Vocea Romaniei bukaresti kormánylap szept. 9-i száma először kommnetálta Melescanu külügyminiszter budapesti látogatását. A vezércikk szerint a kapcsolatok normalizálásának útjában a fő akadály az autonómiakövetelés. /Népszava, szept. 10./1994. szeptember 9.
Az Európai Unió PHARE programja keretében 21 millió ECU segítséget kap Románia, hogy korszerűsítse a román-magyar és román-jugoszláv határ felé vezető útjainak egy részét. Karen Fogg asszony, az Európai Unió bukaresti irodájának vezetője és Aurel Novac közelkedési miniszter által szept. 9-én aláírt megállapodás értelmében a Szászsebestől Déván, Aradon át Nagylakig, illetve Aradtól Temesváron át Temesmóráig korszerűsítik ebből a hitelből az úthálózatot. További 43 millió ECU térítéssmentes segélyt biztosítanak a határállomások korszerűsítésére. A felsorolásban Bors, Nagylak, Giurgiu és Calafat szerepel. /Népszabadság, szept. 10./