udvardy
frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti
kronológiája 1990-2006
találatszám:
2921
találat
lapozás: 1-30 ... 2281-2310 | 2311-2340 | 2341-2370 ... 2911-2921
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 1996. október 11.
Okt. 11-én Csíkszeredában rendkívüli sajtóértekezletet tartott Borbély Ernő, a Csíki RMDSZ elnöke, aki a helyi előválasztáson is indult és csupán a második helyet érte el, elmondta, hogy óvást nyújtott be Ráduly Róbert Kálmán ellen, aki első lett a csíki előválasztáson. Borbély Ernő a választók félrevezetésével, csalással vádolta Rádulyt. Ráduly a szabályozott időpontnál hamarabb rakta ki plakátjait, annak feliratával félrevezette választóit. Mérnök-közgazdásznak mondta magát, ez azonban nem igaz és nem Markó Béla gazdasági tanácsosa, amint állította. A sajtóértekezleten megjelenő Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke kemény szavakkal elítélte a függetlenként induló Borbély Imrét. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 15./1996. október 11.
Eörsi Mátyás okt. 11-én az RMDSZ Szabadelvű Körének és a Babes-Bolyai Egyetem politológiai és újságírói karának meghívására Kolozsvárra látogatott. Előadást tartott az alapszerződésről és elmondta, meg akarta ismerni az ottaniak véleményét az alapszerződésről. Magyar László Nándor ismertette az általa végzett közvélemény-kutatás eredményét: a megkérdezettek 44 %-a szerint az alapszerződés kismértékben javít helyzetükön. Balázs Sándor egyetemi tanár a garanciákat hiányolta az alapszerződésből. Kötő József úgy vélte, hogy minden kéréssel Budapestre szaladunk, onnan várjuk a segítséget, ennek véget kell vetni. /S. Ráduly János: Nem kell mindig Budapestre futni - mondja az RMDSZ ügyvezető alelnöke. /Népszabadság, okt. 14./1996. október 11.
Gyergyószentmiklóson okt. 7-én, a Salamon Ernő Irodalmi Kör évadnyitó ülésén Kercsó Attila közelmúltban megjelent Kopjafák árnyéka című verseskötetét vitatták meg az egybegyűltek. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 11./1996. október 11.
1990. júl. 1-je óta Románia lakossága 500 ezer fővel csökkent, ennek okai: folyamatosan csökken a születések száma, nő a halálozás ráta és nem sikerült megállítani a kivándorlást. 1995-ben 236 600 gyermek, tízezerrel kevesebb, mint az előző évben. A születési arányszám mindenütt visszaesett, csupán Kovászna és Giurgiu megyében van némi növekedés. 1995-ben 271 612-en haltak meg, 1994-ben 266 ezren, 1993-ban 263 ezren. /Magyar Hírlap, okt. 11./1996. október 11.
A támogatás hiányában megszűnt Juventus után új hetilap, a Szovátai Hírmondó látott napvilágot. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 11./1996. október 11.
Kiábrándultság, fásultság, lemorzsolódás, adósság, érdekvédelem - ezek a szavak hangzottak el leggyakrabban a Magyar Demokrata Ifjúsági Szövetség /MIDESZ/ Bihar megyei szervezetének okt. 11-i tanácskozásán. Közgyűlésnek hívták össze, de olyan kevesen jelentek meg, hogy választmányi üléssé minősítették át az ülést. Szilágyi Zsolt parlamenti képviselő a régi szép időkre emlékezett, amikor az összejövetelekre rengeteg fiatal jött el. Az ülésen lemondott a megyei MIDESZ teljes vezérkara, megválasztották az új elnökséget, az elnök Kopacz Zoltán lett. /Bihari Napló (Nagyvárad), okt. 15./1996. október 11.
Kolozsváron az Állami Magyar Operában bemutatták az első erdélyi magyar rockoperát, Venczel Péter zeneszerző Mátyás a vérpadon című művét. A dalszövegeket Csép Sándor és Moravetz Levente írta. /Bihari Napló (Nagyvárad), okt. 15./1996. október 12.
Okt. 11-12-én tartották a Szilágyi Domokos Napokat. A rendezője - immár ötödik alkalommal - a Szatmár Megyei Művelődési Felügyelőség, a Kölcsey Kör /Szatmárnémeti/, az EMKE és a költő egykori jóbarátja, Muzsnay Árpád újságíró. A Hídépítők a Kárpát-medencében kerekasztal-megbeszélésen magyar és román írók, irodalomtörténészek vettek részt. Harmadik alkalommal helyeztek el koszorút Szilágyi Domokos Szatmárnémetiben felállított szobránál. 1995-ben a durván megcsonkított szobor helyreállítása után volt koszorúzás, idén egy bronzba öntött szoborváltozatnál koszorúztak. Boér Ferenc színművész Ti vagytok Én című pódiumműsorán az Északi Színházban /Szatmárnémeti/ főleg fiatalok töltötték meg a termet, ugyanúgy másnap Kolozsváron a Protestáns teológia dísztermét. Nagysomkúton, a költő szülőházában, a református parókián Nógrádi Béla esperes és Varga Károly szórványlelkész emlékezett a lelkipásztor-elődre, Szilágyi Domokos apjára. Idén van húsz éve /1976. okt. 27./, hogy Szilágyi Domokos véget vetett életének. /Szabadság (Kolozsvár), okt. 14./ Előzmény: Szatmárnémetiben Szilágyi Domokos szobrát 1995. máj. 28-ról 29-re virradó éjjel /ekkor fejeződött be az RMDSZ kongresszusa Kolozsváron/ ismeretlenek súlyosan megrongálták. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), 1995. jún. 10-11./ 1996. október 12.
Fey László arra figyelmeztetett, hogy az erdélyi magyarok nem olvasnak elég román lapot, nem érdeklődnek eléggé a többségi népet foglalkoztató kérdések iránt. A román rendezvényeket sem hirdeti megfelelően a magyar sajtó. /Fey László: Elszigetel/őd/ésünk. = Szabadság (Kolozsvár), okt. 12./1996. október 12.
A Márton Áron-emlékév lezárása nem azt jelenti, hogy ezentúl nem gondolunk nagy püspökünkre - nyilatkozta Jakubinyi György gyulafehérvári érsek. A Szentszék 1991-be engedélyezte Márton Áron boldoggá avatási perének megindítását. Márton Áron eszménye lehet minden kereszténynek, "a nemzeti magatartást elválaszthatatlanul együtt élte meg az igazi keresztény magatartással." /Zsehránszky István: Józanságra intette népét. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 12-13./1996. október 12.
Tőkés László püspök, az RMDSZ tiszteletbeli elnöke okt. 12-én részt vett Budapesten a Fidesz Magyar Polgári Párt elnökeinek országos értekezletén. Tőkés László beszédében köszönetet mondott a Fidesznek és mindazon magyarországi pártoknak és szervezeteknek, amelyek támogatták az RMDSZ-t a magyar-román alapszerződéssel kapcsolatos jobbító törekvéseiben, a romániai magyarság érdekeinek fokozott érvényesítésében. Külön is megköszönte a Fidesz meghatározó szerepét a júliusi magyar-magyar csúcsértekezlet létrehozásában. Tőkés László hangsúlyozta, hogy az RMDSZ-nek a magyarországi politikai élettel fenntartott kapcsolatai elsősorban nem pártpolitikai, hanem össznemzeti természetűek. A Fidesz-értekezlet díszvendége, Frits Bolkenstein holland politikus, egyben a Liberális Internacionálé elnöke beszédében hangsúlyozta a "történelmi kisebbségek" ügyének fontosságát, rámutatott arra, hogy az európai integráció nem jelentheti az egyes nemzetek kulturális identitásának feladását. /RMDSZ Tájékoztató (Bukarest), okt. 15., 887. sz./1996. október 12.
Gazda József nagy elismeréssel számol be Varga Domokos A magyarság rövid története című, Magyarországon megjelent munkájáról. "Helye van ennek a könyvnek minden romániai magyar család asztalán szellemi táplálékul önismeretünk elengedhetetlen forrásaként." Alkalmas lenne tankönyvnek, segédkönyvnek, csak behozatalát vagy Romániában újranyomását kellene megoldani. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 12-13./1996. október 12.
Lestyán Ferenc összefoglalta a gyulafehérvári székesegyház hányatott történetét, felsorolta, mikor dúlták fel, mikor égett le, kik kiket temettek el a templomba. /Lestyán Ferenc: A gyulafehérvári római katolikus székesegyház az 1100 évből egy évezred tanúja. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 12-13./1996. október 12.
A népi önéletírások értékes darabja Zsigmond Erzsébet Életem panaszos könyve /Kriza János Néprajzi Társaság Könyvtára, Kolozsvár, 1995, sajtó alá rendezte Keszeg Vilmos/ gazdagítja azt a sort, amit a Tamási Gáspár emlékezése, a Vadon nőtt gyöngyvirág jelentett és a nyoméba lépő többi könyv /Kiszáradt az én örömem zöld fája, Megszépült szegénység, Így teltek hónapok, évek, Pontot, vesszőt nem ismerek, de minden szó igaz. /Bölöni Domokos: Kicsi Magyar Bözsi siratója. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 12-13./1996. október 13.
Frunda György szenátor, az RMDSZ államelnök-jelöltje okt. 13-án Kolozs és Fehér megyében járt kampánykörúton. Tordán, Marosújváron, Nagyenyeden vett részt lakossági fórumon, Gyulafehérváron látogatást tett dr. Jakubinyi György érseknél, majd sajtóértekezletet tartott a gyulafehérvári RMDSZ-székházban. Szóba kerültek az uszító röplapok, amelyeket postaládáikban találtak a helybeli magyar lakosok. Frunda György bejelentette, hogy az RMDSZ helyi szervezete közvetítésével "sovén propaganda és nemzeti gyűlölködés szítása" címén megkereséssel kíván az ügyészséghez fordulni, kérvén a nyomozás sürgősséggel történő lefolytatását. /RMDSZ Tájékoztató (Bukarest), okt. 14., 886. sz./1996. október 13.
A történelmi Erdélyben egyedül Temesvár Gyárváros római katolikus templomát nevezik Milleneumi templomnak. A százéves templom "születésnapját" és egyben Magyarok Nagyasszonya /okt. 8./ ünnepét okt. 13-án tartották meg. A szentmisét Sebastian Kräuter temesvári, Tempfli József nagyváradi és Reizer Pál szatmári megyéspüspök celebrálta a gyulafehérvári főegyházmegyét képviselő Tamás József érseki helynök segédletével. Három nyelven folyt a szentmise. A házigazda, Szabó Dénes esperes-plébános ismertette a Milleneumi templom történetét. Tempfli püspök Szent László városa nevében népünkért ajánlotta fel a szentmisét. A Psalmus, a marosvásárhelyi Vártemplom ökumenikus kórusa énekelt. Tíz éve Birtalan Judit vezeti a kórust, aki elmondta, repertoárjuk 16. századi szerzőktől Bartókon és Kodályon át mai magyarországi és erdélyi szerzőkig terjed. Több külföldi díjat nyertek, emellett 1994-ben az EMKE Nagy István-díját kapták. A Milleneumi templom 100. évfordulóját egyhetes millecentenáriumi rendezvényekkel összekötő szervezők: a gyárvárosi plébánia és a temesvári Ormós Zsigmond Társaság ünnepi ebéddel zárta a rendezvénysorozatot. /Vasárnap (Kolozsvár), okt. 27./1996. október 14.
Az országos Audiovizuális Tanács helyt adott az RMDSZ tiltakozásának, amiért a televízió választási műsora megtagadta Frunda György kampányfilmjének sugárzását, mivel azon magyarul beszélt, noha feliratozva olvasható volt a szöveg román nyelvű fordítása. Frunda György és az RMDSZ más vezetői a magyar érdekképviselettel szembeni politikai diszkriminációnak minősítették a televízió eljárását, akárcsak azt, hogy az RMDSZ-t politikai képviseletként megillető támogatást visszatartja a kormány. Az RMDSZ nevében Verestóy Attila szenátor tárgyalt a kormánytisztviselőkkel erről a kérdésről. /Szabadság (Kolozsvár), okt. 14./1996. október 14.
Megnőttek Románia esélyei arra, hogy a NATO tagjává váljon, jelentette ki Teodor Melescanu külügyminiszter azután, hogy Brüsszelben tárgyalt Javier Solana NATO-főtitkárral. - Brüsszelben nagy feltűnést keltett a The New York Times okt. 10-i cikke, miszerint nem zárják ki immár Szlovákia és Románia taggá válását. /Szabadság (Kolozsvár), okt. 14./1996. október 14.
A romániai magyarság körében számos problémát fogalmaztak meg, például az egyházi kártalanítás kimaradásával kapcsolatban, de dokumentum messze nem vált ki akkora elégedetlenséget, mint ahogy azt a magyarországi ellenzék látni szeretné, mondotta kolozsvári tapasztalatairól Eörsi Mátyás, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke. Eörsi okt. 11-én látogatott Kolozsvárra, egy lakossági fórumra. Találkozott Takács Csabával, az RMDSZ ügyvezető elnökével és Eckstein-Kovács Péterrel, az RMDSZ Szabadelvű Körének elnökével. /Szabadság (Kolozsvár), okt. 14./1996. október 14.
A Duna Televízió Héthatár című, okt. 1-jei adásában Domokos Géza, az RMDSZ első elnöke, aki az aktív politizálástól 1993 januárjában visszavonult, a műsor főszerkesztőjének, Marosi Barnának interjút adott pályájáról, s szóba került az a vita, amely az 1992. évi parlamenti választásokra szóló Hargita megyei RMDSZ-jelöltlista összeállításával kapcsolatban alakult ki. Tőkés László püspök, az RMDSZ tiszteletbeli elnöke az okt. 8-i adásban szót kért és azzal vádolta meg Domokost, hogy 1992-ben "választási hamisítást követett el", önhatalmúlag, elnöki hatalmával visszaélve juttatta mandátumos helyhez Verestóy Attilát. Domokos Géza a Háromszék okt. 12-i és a Romániai Magyar Szó okt. 14-i számában Ki hamisít? Válasz Tőkés Lászlónak című írásában "Tőkés László és köre által rosszhiszeműen, nyilvánvaló lejáratási szándékkal felröppentett és azóta minden lehető alkalommal és minden elérhető eszközzel terjesztett rágalomnak" minősíti ezt a beállítást. Domokos Géza kifejtette, hogy ő a Hargita megyei elektori testület listáját továbbította. "Tőkés László, Szőcs Géza, Patrubány Miklós, Csapó József, Toró T. Tibor és csoportjuk többi tagja" ragaszkodott ahhoz, hogy "a püspök úr kebelbarátja", Borbély Imre szenátusi listavezető legyen" Hargita megyében. Most Borbély Imre függetlenként indul. Domokos Géza élesen elítélte a püspököt: " az RMDSZ tiszteletbeli elnöke nem csak politikus, s mint ilyen, szabadon értelmezheti az erkölcsi törvényeket, hanem egyik történelmi egyházunk püspöke, akire hivatásánál és tiszténél fogva kötelező az igazmondás és türelmesség parancsa..." "gyalázatosan rendkívüli időket adatott megélnünk." /Szabadság (Kolozsvár), okt. 15., Romániai Magyar Szó (Bukarest), okt. 14./