udvardy
frigyes
A romĂĄniai magyar kisebbsĂŠg tĂśrtĂŠneti
kronolĂłgiĂĄja 1990-2006
talĂĄlatszĂĄm:
142
talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-30 | 31-60 ... 121-142
HelymutatĂł:
Zsil-vĂślgye
1990. jĂşnius 14.
JĂşn. 14-ĂŠn mĂŠg elĹfordultak kisebb ĂśsszetĹązĂŠsek Bukarestben. A Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok csoportjai behatoltak az Egyetem tĂŠr ĂśvezetĂŠbe, ĂĄtkutattĂĄk az egyetemet. KĂźlĂśnbĂśzĹ csoportok behatoltak a LiberĂĄlis PĂĄrt ĂŠs a Nemzeti ParasztpĂĄrt szĂŠkhĂĄzaiba, "a bĂĄnyĂĄszok minden ott talĂĄlt holmit kirĂĄmoltak". Petre Roman miniszterelnĂśk fogadta a bĂĄnyĂĄszok kĂŠpviselĹit. A tĂŠren 26 felgyĂşjtott gĂŠpkocsit szĂĄmoltak Ăśssze. Az Egyetem tĂŠren a bĂĄnyĂĄszok ĂŠs rendĹrĂśk kĂśzĂśs alakulatai vĂŠgeztĂŠk az igazoltatĂĄsokat. Ion Iliescu elnĂśk beszĂŠdet mondott nagyvĂĄllalatok dolgozĂłi ĂŠs a bĂĄnyĂĄszok elĹtt. Iliescu szerint a hatĂłsĂĄgok ellen fellĂŠpĹk azonosak a jan. 12-ĂŠn, jan. 28-ĂĄn ĂŠs febr. 18-ĂĄn zavartkeltĹkkel, csakhogy most legionĂĄrius mĂłdra szervezkedtek. MĂĄj. 20-ĂĄn a nĂŠp demokratikus vezetĹsĂŠget vĂĄlasztott, most ezt akartĂĄk erĹvel megdĂśnteni. Iliescu felszĂłlĂtotta a lakossĂĄgot, segĂtsen a tettesek kĂŠzre kerĂtĂŠsĂŠben. A Romania Libera ĂşjsĂĄg vezetĹi kĂśzĂśltĂŠk, hogy egy bĂĄnyĂĄszcsoport megakadĂĄlyozta, hogy a lap megjelenhessen. TĂśbb tĂźntetĹ ĂŠs a bĂĄnyĂĄszok kĂśveteltĂŠk a Romania Libera, a Dreptatea, ĂŠs a 22 cĂmĹą lapok betiltĂĄsĂĄt. A Nemzeti LiberĂĄlis PĂĄrt szerint az erĹszakot a rendĹrsĂŠg fellĂŠpĂŠse vĂĄltotta ki. A pĂĄrt tiltakozott szĂŠkhĂĄza feldĂşlĂĄsa miatt. Corneliu Coposu, a ParasztpĂĄrt elnĂśke tiltakozott a pĂĄrt szĂŠkhĂĄzĂĄnak lerohanĂĄsa, feldĂşlĂĄsa miatt, tovĂĄbbĂĄ amiatt, hogy lakĂĄsĂĄba bĂĄnyĂĄszok behatoltak, ĂŠrtĂŠktĂĄrgyakat vittek el. HiĂĄba fordult a rendĹrsĂŠghez, nem kapott segĂtsĂŠget. A Nemzeti ParasztpĂĄrt kĂśzlemĂŠnyben leszĂśgezte: nem vett rĂŠszt a zavargĂĄsokban, s elĂtĂŠl mindenfajta erĹszakot, a kĂśzĂŠpĂźletek megrohanĂĄsĂĄt is, tiltakozott szĂŠkhĂĄzuk jĂşn. 13-ĂĄn barbĂĄr mĂłdon tĂśrtĂŠnt megsemmisĂtĂŠse ellen. A Nemzeti ParasztpĂĄrt hangsĂşlyozta: hazugsĂĄg, hogy szĂŠkhĂĄzukban kĂĄbĂtĂłszert ĂŠs benzines palackokat talĂĄltak. A Nemzeti ParasztpĂĄrt kĂŠrte a kormĂĄnyt, tĂĄvolĂtsa el a szĂŠkhĂĄzakba tĂśrvĂŠnytelenĂźl behatolĂłkat. A jĂşn. 13-ĂĄn tĂśrtĂŠnt ĂśsszecsapĂĄsok sorĂĄn a rendĹrsĂŠg 600 fĹt letartĂłztatott, az ĂśsszecsapĂĄsokban 29 rendĹr megsebesĂźlt.. /Bukarest, 1990. jĂşnius 14. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), jĂşn. 16./ 1990. jĂşlius 5.
Ion Camarasescu mĂŠrnĂśk egy bukaresti intĂŠzmĂŠnynĂŠl volt a szeku /Securitate/ megbĂzottja. A fordulat utĂĄn a Zsil-vĂślgyĂŠbe tĂĄvozott. A bĂĄnyĂĄszjĂĄrĂĄs idejĂŠn Bukarestben Ĺ beszĂŠlt a bĂĄnyĂĄszok nevĂŠben, kĂśvetelte a Romania Libera ellenzĂŠki lap megszĂźntetĂŠsĂŠt. /Expres c. romĂĄn lap 22. szĂĄmĂĄbĂłl ĂĄtvette: SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), jĂşl. 5./1991. szeptember 24.
TĂśbbtĂzezer bĂĄnyĂĄsz sztrĂĄjkba lĂŠpett magasabb bĂŠreket kĂśvetelve. A bĂĄnyĂĄszok kĂśzĂśltĂŠk: csak abban az esetben hajlandĂłk a sztrĂĄjkot befejezni, ha Petre Roman szemĂŠlyesen jĂśn a helyszĂnre, a kĂśvetelĂŠsek megvitatĂĄsĂĄra. TĂśbb mint 52 ezer Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄsz csatlakozott a sztrĂĄjkhoz. /Rompres, MTI/1991. szeptember 26.
A tĂźntetĹ Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok vezetĹje, Miron Cosma kijelentette, hogy kĂśvetelik Petre Roman miniszterelnĂśk lemondĂĄsĂĄt. Ăjszaka Ăşjabb bĂĄnyĂĄszcsoportok ĂŠrkeztek Bukarestbe, akik botokkal, csĂĄkĂĄnyokkal ĂŠs a hozzĂĄjuk csatlakozĂł fĹvĂĄrosiakkal egyĂźtt elindultak a kormĂĄny ĂŠpĂźlete elĂŠ. Petre Roman miniszterelnĂśk kormĂĄnya nevĂŠben benyĂşjtotta lemondĂĄsĂĄt, a lemondĂĄst Iliescu elnĂśk, majd a parlament kĂŠt hĂĄza elfogadta. /Petre Roman miniszterelnĂśk: 1989. dec. 26-1991. szept. 26./ Az esti ĂłrĂĄkban tĂśbbszĂĄz bĂĄnyĂĄsz behatolt a kĂŠpviselĹhĂĄzba, Iliescu elnĂśk lemondĂĄsĂĄt kĂśvetelve. A tĂźntetĹk ezutĂĄn a tĂŠvĂŠ szĂŠkhĂĄzĂĄt akartĂĄk elfoglalni. Az eddigi ĂśsszetĹązĂŠseknek kĂŠt halottja ĂŠs 284 sebesĂźltje van, kĂśzĂźlĂźk 93-at kĂłrhĂĄzban ĂĄpolnak. /RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), szept. 28-29, MTI/ MĂĄs forrĂĄs szerint nyolc halottja van a tĂźntetĂŠseknek. /Romania Libera (Bukarest), szept. 27./ RomĂĄniĂĄban a hadsereget felhatalmaztĂĄk arra, hogy a belĂźgyminisztĂŠrium alakulataival egyĂźtt lĂŠpjen fel a rend helyreĂĄllĂtĂĄsa ĂŠrdekĂŠben. Ezt a dĂśntĂŠst a LegfelsĹbb VĂŠdelmi TanĂĄcs hozta.1991. szeptember 29.
A bĂĄnyĂĄszok hazautazĂĄsa utĂĄn nĂŠhĂĄny ĂłrĂĄval Iliescu elnĂśk elhalasztotta a Zsil-vĂślgyĂŠbe tervezett ĂştjĂĄt a "nemzeti nyitĂĄs" Ăşj kormĂĄnyĂĄnak megalakĂtĂĄsĂĄt cĂŠlzĂł tĂĄrgyalĂĄsok miatt. /MTI/1993. jĂşnius 7.
A romĂĄn szakszervezetek /Fatia, Szabad Szakszervezetek SzĂśvetsĂŠge (CNSLR) ĂŠs a Petrom/ egyesĂźlnek. A szakszervezetek tiltakoztak az ellen, hogy a kormĂĄny Miron Cosma Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszvezĂŠrt, a bukaresti "bĂĄnyĂĄszjĂĄrĂĄs" vezetĹjĂŠt jelĂślte a NemzetkĂśzi MunkaĂźgyi Szervezet genfi ĂŠrtekezletĂŠre. /Ăj MagyarorszĂĄg, jĂşn. 7./1993. jĂşlius 12.
A Zsil vĂślgyĂŠben feszĂźlt a hangulat, a bĂĄnyĂĄszok leĂĄlltak a munkĂĄval, tĂĄrgyalni kezdtek a kormĂĄny sietve helyszĂnre ĂŠrkezett kĂŠpviselĹivel. /FeszĂźltsĂŠg a Zsil vĂślgyĂŠben. = Magyar HĂrlap, jĂşl. 12./1993. jĂşlius 29.
A Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok jĂşl. 29-ĂŠn ismĂŠt sztrĂĄjkba lĂŠptek, fizetĂŠsemelĂŠst kĂśvetelve. VezetĹjĂźk, a bukaresti bĂĄnyĂĄszlĂĄtogatĂĄs "hĹse", Miron Cosma felutazott Bukarestbe, hogy tĂĄrgyaljon a miniszterelnĂśkkel. A hatĂłrĂĄs tĂĄrgyalĂĄson a kormĂĄny nem engedett. /Magyar Nemzet, jĂşl. 31./ 1993. jĂşlius 30.
HĂĄrom hĂŠttel azt kĂśvetĹen, hogy a Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok munkabeszĂźntetĂŠssel elĂŠrtĂŠk kĂśvetĂŠsĂźket, bĂŠrĂźk megduplĂĄzĂĄsĂĄt, ĂşjbĂłl nyugtalansĂĄg tĂśltĂśtte el a bĂĄnyavidĂŠket. Az egyes kategĂłriĂĄk kĂśzĂśtt igen nagy a kĂźlĂśnbsĂŠg, ez okozta a felhĂĄborodĂĄst. Miron Cozma, a Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok vezetĹje megbeszĂŠlĂŠst folytatott Bukarestben a kormĂĄny tĂśbb tagjĂĄval. /NyugtalansĂĄg a Zsil vĂślgyĂŠben. = NĂŠpszava, jĂşl. 30./1993. jĂşlius 30.
HĂĄrom hĂŠttel azt kĂśvetĹen, hogy a Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok munkabeszĂźntetĂŠssel elĂŠrtĂŠk kĂśvetĂŠsĂźket, bĂŠrĂźk megduplĂĄzĂĄsĂĄt, ĂşjbĂłl nyugtalansĂĄg tĂśltĂśtte el a bĂĄnyavidĂŠket. Az egyes kategĂłriĂĄk kĂśzĂśtt igen nagy a kĂźlĂśnbsĂŠg, ez okozta a felhĂĄborodĂĄst. Miron Cozma, a Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok vezetĹje megbeszĂŠlĂŠst folytatott Bukarestben a kormĂĄny tĂśbb tagjĂĄval. /NyugtalansĂĄg a Zsil vĂślgyĂŠben. = NĂŠpszava, jĂşl. 30./1993. jĂşlius 30.
ĂjbĂłl sztrĂĄjkolnak a Zsil vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok. /SztrĂĄjkolnak a Zsil vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok. = Magyar Nemzet, jĂşl. 31./1993. augusztus 3.
Aug. 3-ĂĄn a sztrĂĄjkolĂł Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok ĂşjbĂłl kĂśveteltĂŠk, hogy a miniszterelnĂśk jĂśjjĂśn hozzĂĄjuk tĂĄrgyalni, Vacaroiu azonban nem hajlandĂł erre. Funar kolozsvĂĄri polgĂĄrmester vĂĄratlanul feltĹąnt a bĂĄnyĂĄszok kĂśzĂśtt, azonban munkĂĄra bĂztatĂł szavaira kifĂźtyĂźltĂŠk. Funar mĂŠg Caritas-fiĂłkot /a hĂrhedt kolozsvĂĄri "ĂśnsegĂŠlyezĹ" kirendeltsĂŠget, valĂłjĂĄban kĂŠtes kimenetelĹą szerencsejĂĄtĂŠkot/ is ĂgĂŠrt. /RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), aug. 5./1993. augusztus 4.
FeszĂźlt a hangulat Zsil-vĂślgyĂŠben, a sztrĂĄjkolĂł bĂĄnyĂĄszok gyĹąlĂŠseznek ĂŠs Ăşjra kĂśvetelik, hogy Vacaroiu miniszterelnĂśk lĂĄtogasson el hozzĂĄjuk. A kormĂĄny nem enged a nyomĂĄsnak, nem hajlandĂłk a Zsil vĂślgyĂŠbe, PetrozsĂŠnyba utazni, nem adnak bĂŠremelĂŠst a bĂĄnyĂĄszoknak. /Gyarmath JĂĄnos, Bukarest: IsmĂŠt bukaresti "bevonulĂĄssal" fenyegetĹznek a bĂĄnyĂĄszok. = Magyar Nemzet, aug. 4./1993. augusztus 4.
FeszĂźlt a hangulat Zsil-vĂślgyĂŠben, a sztrĂĄjkolĂł bĂĄnyĂĄszok gyĹąlĂŠseznek ĂŠs Ăşjra kĂśvetelik, hogy Vacaroiu miniszterelnĂśk lĂĄtogasson el hozzĂĄjuk. A kormĂĄny nem enged a nyomĂĄsnak, nem hajlandĂłk a Zsil vĂślgyĂŠbe, PetrozsĂŠnyba utazni, nem adnak bĂŠremelĂŠst a bĂĄnyĂĄszoknak. /Gyarmath JĂĄnos, Bukarest: IsmĂŠt bukaresti "bevonulĂĄssal" fenyegetĹznek a bĂĄnyĂĄszok. = Magyar Nemzet, aug. 4./1994. jĂşnius folyamĂĄn
A HunyadvĂĄrmegye folyĂłirat bemutatta a ZsilvĂślgyet, PetrozsĂŠnyt, visszapillantva a mĂşltba. /HunyadvĂĄrmegye (DĂŠva), jĂşn./1994. augusztus 2.
Aug. 2-ĂĄtĂłl a zsil-vĂślgyieket leszĂĄmĂtva gyakorlatilag az orszĂĄg minden szĂŠn-ĂŠs rĂŠzbĂĄnyĂĄja leĂĄllt. SzĂĄzezres tĂśmegek kapcsolĂłdtak a sztrĂĄjkba. Tirgu-Jiuban tĂzezren nĂŠznek farkasszemet a rendfenntartĂłkkal. TĂśbb szakszervezeti vezetĹ ĂŠhsĂŠgsztrĂĄjkba lĂŠpett. /Magyar Nemzet, aug. 3./1996. mĂĄrcius 2.
SzokĂĄsos sajtóÊrtekezletĂŠn MarkĂł BĂŠla szĂśvetsĂŠgi elnĂśk beszĂĄmolt a szĂśvetsĂŠg ĂŠletĂŠben vĂŠgbement legutĂłbbi esemĂŠnyekrĹl, szĂłlt a TakĂĄcs Csaba ĂźgyvezetĹ elnĂśkkel ĂŠs Fekete Zsolt Hunyad megyei kĂŠpviselĹvel egyĂźtt a Zsil vĂślgyĂŠben tett lĂĄtogatĂĄsĂĄrĂłl, az ottani magyarsĂĄg kĂŠpviselĹivel lĂŠtrejĂśtt talĂĄlkozĂłkrĂłl, az RMDSZ vĂĄlasztĂĄsi elĹkĂŠszĂźleteirĹl, parlamenti munkĂĄjĂĄrĂłl. Madaras LĂĄzĂĄr BrassĂł megyei kĂŠpviselĹ 69-es szĂĄmĂş helyhatĂłsĂĄgi tĂśrvĂŠnymĂłdosĂtĂĄsĂĄval kapcsolatosan megelĂŠgedĂŠssel nyugtĂĄzta, hogy ezentĂşl a polgĂĄrmestereket ĂŠs a helyi tanĂĄcsosokat csakis vĂŠgleges tĂśrvĂŠnyszĂŠki dĂśntĂŠs alapjĂĄn fĂźggeszthetik fel tisztsĂŠgĂźkbĹl. Seres DĂŠnes szenĂĄtor, a DĂŠl-Tirolban jĂĄrt RMDSZ-kĂźldĂśttsĂŠg tagja leszĂśgezte: nem igaz az - a kĂŠpviselĹhĂĄzi vita alatt elhangzott - ĂĄllĂtĂĄs, miszerint a vilĂĄgon mindenĂźtt csak az ĂĄllam hivatalos nyelvĂŠt hasznĂĄljĂĄk a helyi tanĂĄcsok ĂźlĂŠsein. OlaszorszĂĄg ĂŠszaki rĂŠszĂŠn fekvĹ tartomĂĄnyĂĄban hivatalosan elfogadott ĂŠs gyakorolt a kĂŠtnyelvĹąsĂŠg. DĂŠl-Tirol ĂĄllami hivatalaiban (tĂśrvĂŠnyszĂŠkein, helyi tanĂĄcsaiban, oktatĂĄsi intĂŠzmĂŠnyeiben stb.) kĂśtelezĹ az arĂĄnyossĂĄgi alapon gyakorolt kĂŠtnyelvĹąsĂŠg. /KormĂĄnyvĂĄlsĂĄg, bankprivatizĂĄciĂł, helyi tanĂĄcs az RMDSZ sajtóÊrtekezletĂŠn. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), mĂĄrc. 2./1996. mĂĄjus 27.
SzĹcs Ferenc bukaresti magyar nagykĂśvet elĹszĂśr lĂĄtogatotta meg a zsil-vĂślgyi magyarokat. LĂŠlekszĂĄmukat 21 ezerre teszik. EbbĹl LupĂŠnyban mintegy 3 ezren, a kĂśzeli VulkĂĄnban 4 ezren ĂŠlnek, PetrozsĂŠnyban pedig a legutĂłbbi nĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄson, 1992-ben 5 500-an vallottĂĄk magukat magyarnak. A lupĂŠnyi RMDSZ-szervezet szĂŠkhelye egy kopott volt munkĂĄsszĂĄllĂĄs emeletĂŠn hĂĄrom szoba: itt gyĹąltek Ăśssze a diplomata fogadĂĄsĂĄra. PetrozsĂŠnyban mĹąkĂśdik a szerĂŠny, 1500 kĂśtetes kĂślcsĂśnkĂśnyvtĂĄr is. LĂŠtrehoztĂĄk a sajĂĄt zsebszĂnhĂĄzukat, elĹadĂĄsokat tartanak, idĹnkĂŠnt bĂĄlt rendeznek. A legnagyobb vĂĄltozĂĄst a Duna TelevĂziĂł megjelenĂŠse hozta. LupĂŠnyben valaha ĂśnĂĄllĂł magyar iskola volt, de azt, akĂĄrcsak a tĂśbbit a bĂĄnyavidĂŠken, az Ăśtvenes ĂŠvek vĂŠgĂŠn megszĂźntettĂŠk. Egy ideig kĂŠt iskolĂĄban mĹąkĂśdĂśtt magyar tagozat, jelenleg mĂĄr csak egyben van az elsĹtĹl a nyolcadik osztĂĄlyig, ahovĂĄ mintegy 120 gyerek jĂĄr. A kĂśzĂŠpiskolĂĄsok PetrozsĂŠnyba mennek, ahol valaha szintĂŠn ĂśnĂĄllĂł magyar kĂśzĂŠpiskola volt, ma mĂĄr csak sorvadĂł magyar tagozat van, sĹt vegyes osztĂĄlyok is lĂŠteznek. PongrĂĄcz GĂĄbor lelkĂŠsz a kĂśzĂśssĂŠg egyik szellemi vezetĹje. VulkĂĄn vĂĄrosban a gondok hasonlĂłk, itt mĂĄr csak szĂĄz kĂśrĂźl jĂĄr a magyar kisiskolĂĄsok szĂĄma. PetrozsĂŠnyban pedig, ahol a legtĂśbb a magyar, mĂĄr csak vagy Ăśtven, a kĂśzĂŠpiskolai magyar tagozaton tavaly Ĺsszel nem is indult osztĂĄly. Elfogynak a diĂĄkok, elfogynak a tanĂĄrok is. /Baracs DĂŠnes: A vĂŠgek vĂŠgĂŠn. ZsilvĂślgyi magyarok kĂśzĂśtt. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), mĂĄj. 27./ 1996. mĂĄjus 27.
SzĹcs Ferenc bukaresti magyar nagykĂśvet elĹszĂśr lĂĄtogatotta meg a zsil-vĂślgyi magyarokat. LĂŠlekszĂĄmukat 21 ezerre teszik. EbbĹl LupĂŠnyban mintegy 3 ezren, a kĂśzeli VulkĂĄnban 4 ezren ĂŠlnek, PetrozsĂŠnyban pedig a legutĂłbbi nĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄson, 1992-ben 5 500-an vallottĂĄk magukat magyarnak. A lupĂŠnyi RMDSZ-szervezet szĂŠkhelye egy kopott volt munkĂĄsszĂĄllĂĄs emeletĂŠn hĂĄrom szoba: itt gyĹąltek Ăśssze a diplomata fogadĂĄsĂĄra. PetrozsĂŠnyban mĹąkĂśdik a szerĂŠny, 1500 kĂśtetes kĂślcsĂśnkĂśnyvtĂĄr is. LĂŠtrehoztĂĄk a sajĂĄt zsebszĂnhĂĄzukat, elĹadĂĄsokat tartanak, idĹnkĂŠnt bĂĄlt rendeznek. A legnagyobb vĂĄltozĂĄst a Duna TelevĂziĂł megjelenĂŠse hozta. LupĂŠnyben valaha ĂśnĂĄllĂł magyar iskola volt, de azt, akĂĄrcsak a tĂśbbit a bĂĄnyavidĂŠken, az Ăśtvenes ĂŠvek vĂŠgĂŠn megszĂźntettĂŠk. Egy ideig kĂŠt iskolĂĄban mĹąkĂśdĂśtt magyar tagozat, jelenleg mĂĄr csak egyben van az elsĹtĹl a nyolcadik osztĂĄlyig, ahovĂĄ mintegy 120 gyerek jĂĄr. A kĂśzĂŠpiskolĂĄsok PetrozsĂŠnyba mennek, ahol valaha szintĂŠn ĂśnĂĄllĂł magyar kĂśzĂŠpiskola volt, ma mĂĄr csak sorvadĂł magyar tagozat van, sĹt vegyes osztĂĄlyok is lĂŠteznek. PongrĂĄcz GĂĄbor lelkĂŠsz a kĂśzĂśssĂŠg egyik szellemi vezetĹje. VulkĂĄn vĂĄrosban a gondok hasonlĂłk, itt mĂĄr csak szĂĄz kĂśrĂźl jĂĄr a magyar kisiskolĂĄsok szĂĄma. PetrozsĂŠnyban pedig, ahol a legtĂśbb a magyar, mĂĄr csak vagy Ăśtven, a kĂśzĂŠpiskolai magyar tagozaton tavaly Ĺsszel nem is indult osztĂĄly. Elfogynak a diĂĄkok, elfogynak a tanĂĄrok is. /Baracs DĂŠnes: A vĂŠgek vĂŠgĂŠn. ZsilvĂślgyi magyarok kĂśzĂśtt. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), mĂĄj. 27./ 1996. augusztus 12.
A HomorĂłdszentmĂĄrtonban levĹ DĂĄvid Ferenc NemzetkĂśzi IfjĂşsĂĄgi KĂśzpont idĂŠn aug. 12-ĂŠn harmadik alkalommal nyitotta meg kapuit a szĂłrvĂĄnyban levĹ gyermekek anyanyelvĂĄpolĂł tĂĄborozĂĄsĂĄra. LupĂŠnybĹl ĂŠs PetrozsĂŠnybĹl ĂŠrkeztek tanulĂłk. A jĂĄtĂŠkos, dalos, szĂłrakoztatĂł foglalkozĂĄs sorĂĄn kĂśnnyebben feloldĂłdnak a gyermekek nyelvi gĂĄtlĂĄsai, ĂĄllapĂtotta meg a tĂĄborozĂłkkal foglalkozĂłk egyike, SzĂŠkely AnikĂł tanĂĄrnĹ a szĂŠkelykeresztĂşri OrbĂĄn BalĂĄzs GimnĂĄziumbĂłl. /Barlalis Ăva: Zsil-vĂślgyiek a HomorĂłd mentĂŠn. = Hargita NĂŠpe (CsĂkszereda), szept. 4./1996. augusztus 12.
A HomorĂłdszentmĂĄrtonban levĹ DĂĄvid Ferenc NemzetkĂśzi IfjĂşsĂĄgi KĂśzpont idĂŠn aug. 12-ĂŠn harmadik alkalommal nyitotta meg kapuit a szĂłrvĂĄnyban levĹ gyermekek anyanyelvĂĄpolĂł tĂĄborozĂĄsĂĄra. LupĂŠnybĹl ĂŠs PetrozsĂŠnybĹl ĂŠrkeztek tanulĂłk. A jĂĄtĂŠkos, dalos, szĂłrakoztatĂł foglalkozĂĄs sorĂĄn kĂśnnyebben feloldĂłdnak a gyermekek nyelvi gĂĄtlĂĄsai, ĂĄllapĂtotta meg a tĂĄborozĂłkkal foglalkozĂłk egyike, SzĂŠkely AnikĂł tanĂĄrnĹ a szĂŠkelykeresztĂşri OrbĂĄn BalĂĄzs GimnĂĄziumbĂłl. /Barlalis Ăva: Zsil-vĂślgyiek a HomorĂłd mentĂŠn. = Hargita NĂŠpe (CsĂkszereda), szept. 4./1998. mĂĄrcius 6.
MĂĄrc. 6-ĂĄn tanĂĄcskozĂĄsra kerĂźlt sor PetrozsĂŠnyban, a ReformĂĄtus EgyhĂĄzkĂśzsĂŠg tanĂĄcstermĂŠben. A tanĂĄcskozĂĄson azt az ĂĄtfogĂł, a Zsil-vĂślgye magyarsĂĄgĂĄt felmĂŠrni szĂĄndĂŠkozĂł Ĺszi programot vitattĂĄk meg, amelyet a DiaszpĂłra AlapĂtvĂĄny fog koordinĂĄlni. A tanĂĄcskozĂĄson rĂŠszt vettek a helyi egyhĂĄzak kĂŠpviselĹi, RMDSZ-tisztsĂŠgviselĹk, tanĂĄrok, a programban aktĂv szerepet vĂĄllalĂł teolĂłgus hallgatĂłk. A DiaszpĂłra AlapĂtvĂĄnyt VetĂŠsi LĂĄszlĂł elnĂśk, az RMDSZ MĹąvelĹdĂŠsi ĂŠs EgyhĂĄzĂźgyi FĹosztĂĄlyĂĄt DĂĄnĂŠ Tibor KĂĄlmĂĄn fĹosztĂĄlyvezetĹ kĂŠpviseltĂŠk az ĂśsszejĂśvetelen. Nemcsak az Ĺszi felmĂŠrĹ program kĂśrvonalazĂłdott, hanem a vĂślgy magyarsĂĄgĂĄnak ĂĄltalĂĄnos, szociĂĄlis, tanĂźgyi, kulturĂĄlis, gondjai is terĂtĂŠkre kerĂźltek. Az ĂĄltalĂĄnos elkĂŠpzelĂŠs szerint egy, az egyhĂĄzak ĂĄltal is tĂĄmogatott kĂśzmĹąvelĹdĂŠsi egyesĂźletre vagy alapĂtvĂĄnyra van szĂźksĂŠg, mely mint jogi szemĂŠly /RMDSZ TĂĄjĂŠkoztatĂł (Bukarest), mĂĄrc. 10., 1223./1998. ĂĄprilis 27.
Radu Vasile miniszterelnĂśk ĂĄpr. 27-ĂŠn KolumbĂĄn GĂĄbort, a Hargita Megyei TanĂĄcs elnĂśkĂŠt kinevezte helyi kĂśzigazgatĂĄsi Ăźgyekkel foglalkozĂł ĂĄllamtanĂĄcsosnak. KolumbĂĄn GĂĄbor feladatkĂśre a kĂśzigazgatĂĄsra, a regionĂĄlis fejlesztĂŠsre, az EurĂłpai UniĂł ĂŠs a romĂĄn kormĂĄny szakĂŠrtĹi ĂĄltal a PHARE-program keretĂŠben tavaly kidolgozott "RegionĂĄlis FejlesztĂŠs ZĂśld KĂśnyvĂŠben" szereplĹ feladatok megvalĂłsĂtĂĄsĂĄra, Ăgy az ehhez szĂźksĂŠges tĂśrvĂŠnyes szabĂĄlyozĂĄs - regionĂĄlis fejlesztĂŠsi tĂśrvĂŠny, a terĂźletfejlesztĂŠsi tĂśrvĂŠny - elĹkĂŠszĂtĂŠsĂŠre terjed ki. Az ĂĄllamtanĂĄcsosi feladatkĂśrbe tartozik az eurĂłrĂŠgiĂłk tĂŠmakĂśre is, Ăgy annak a nyolc makrorĂŠgiĂłnak a fejlesztĂŠse, amelyre RomĂĄnia terĂźletĂŠt felosztottĂĄk, illetve az olyan speciĂĄlis rĂŠgiĂłk, mint Moldova, a Zsil vĂślgye, a Duna deltĂĄja, Hargita ĂŠs KovĂĄszna megye. /RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), ĂĄpr. 29./ KolumbĂĄn GĂĄbor SzĂŠkelyudvarhelyen szĂźletett 1959. szeptember 30-ĂĄn. A Bukaresti Egyetem Fizika fakultĂĄsĂĄn szerzett diplomĂĄt 1984-ben, majd 5 ĂŠvig, 1989 decemberĂŠig a szĂŠkelyudvarhelyi MatricagyĂĄr laboratĂłriumĂĄban dolgozott. 1989-90-ben az ideiglenes helyi tanĂĄcs elnĂśke, 1990-91. kĂśzĂśtt az UdvarhelyszĂŠki RMDSZ elnĂśke, 1991-93: az RMDSZ szervezĂŠsi kĂŠrdĂŠsekkel megbĂzott orszĂĄgos alelnĂśke. 1994-1996 kĂśzĂśtt fĂźggetlen menedzsment ĂŠs fejlesztĂŠsi tanĂĄcsadĂł (Novorg consulting). 1992-tĹl a Hargita megyei TanĂĄcs kĂśltsĂŠgvetĂŠsi ĂŠs fejlesztĂŠsi kĂŠrdĂŠsekkel megbĂzott alelnĂśke, 1996-tĂłl a Hargita Megyei TanĂĄcs elnĂśke. RĂŠszt vett az EU ĂĄltal 1994-ben Bukarestben szervezett, helyi demokrĂĄcia ĂŠs fejlesztĂŠs tĂŠmakĂśrĹą konferenciĂĄnak elĹkĂŠszĂtĹ munkacsoportjĂĄban. Az EU PHARE-programjĂĄnak keretĂŠben kezdemĂŠnyezte egy kisvĂĄllalkozĂĄs-fejlesztĹ kĂśzpont lĂŠtesĂtĂŠsĂŠt CsĂkszeredĂĄban ĂŠs egy PAEM-kĂśzpontot SzĂŠkelyudvarhelyen. A Civitas AlapĂtvĂĄny alapĂtĂł tagja ĂŠs kuratĂłriumi elnĂśke. ElvĂĄlt, hĂĄrom fia van. /RMDSZ TĂĄjĂŠkoztatĂł (Bukarest), ĂĄpr. 28., 1254. sz./1998. jĂşlius 9.
Csaknem mĂĄsfĂŠl ĂŠvi fogva tartĂĄs utĂĄn szabadon bocsĂĄtottĂĄk Miron Cozma bĂĄnyĂĄszvezĂŠrt, szakszervezeti vezetĹt, az 1990 ĂŠs 1991 ĂŠvi Ăşgynevezett "bĂĄnyĂĄszjĂĄrĂĄsok" vezetĹjĂŠt. CozmĂĄt az 1996 ĂŠvi politikai fordulat utĂĄn az ĂĄllamrend veszĂŠlyeztetĂŠse cĂmĂŠn ĂĄllĂtottak bĂrĂłsĂĄg elĂŠ a zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok 1991 szeptemberi bukaresti "kirĂĄndulĂĄsa" miatt, de vĂŠgĂźl csupĂĄn a kĂśzrend megzavarĂĄsa ĂŠs a kĂśzerkĂślcs megsĂŠrtĂŠse cĂmĂŠn ĂtĂŠltek el olymĂłdon hĂĄrom ĂŠvi bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre, hogy az rĂśgtĂśn felezĹ amnesztia hatĂĄlya alĂĄ esett. Mint ismeretes, Iliescu 1990 jĂşniusĂĄban az ĂĄllampolgĂĄrok segĂtsĂŠgĂŠt kĂŠrte az ĂĄllĂtĂłlag fenyegetĹ anarchia megfĂŠkezĂŠsĂŠre, ekkor ĂŠrkeztek Bukarestbe a munkaeszkĂśzeikkel felszerelt bĂĄnyĂĄszok ezrei ĂŠs terrorizĂĄltĂĄk a demokratikus ellenzĂŠki erĹket, politikusokat, egyetemistĂĄkat. Az ĂĄllamfĹ szemĂŠlyesen mondott kĂśszĂśnetet a zsil-vĂślgyieknek tĂĄvozĂĄsukkor. 1991 szeptemberĂŠben a bĂĄnyĂĄszok Ăşjabb bukaresti tĂśmeges lĂĄtogatĂĄsa kikĂŠnyszerĂtette Petre Roman lemondĂĄsĂĄt, akivel akkor mĂĄr konfliktusban ĂĄllt Ion Iliescu. Az 1996 ĂŠvi kormĂĄnyvĂĄltĂĄs utĂĄni letartĂłztatĂĄsok leglĂĄtvĂĄnyosabbika volt Cozma Ĺrizetbe vĂŠtele. HosszĂş hĂłnapokon ĂĄt tartĂł pere sorĂĄn Ion Iliescuval az ĂŠlen szĂĄmos politikus tett tanĂşvallomĂĄst, anĂŠlkĂźl, hogy vilĂĄgosabbĂĄ vĂĄlt volna a bĂĄnyĂĄszjĂĄrĂĄsok tĂŠnyleges mechanizmusa ĂŠs szervezĂŠse. /MTI/1998. jĂşlius 10.
A Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszok vezĂŠrĂŠt, Miron CosmĂĄt szabadon engedtĂŠk. CosmĂĄt az 1991-ben lezajlott bĂĄnyĂĄszjĂĄrĂĄs idejĂŠn elkĂśvetett csendhĂĄborĂtĂĄsĂŠrt ĂtĂŠltĂŠk el. /SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), jĂşl. 10./1998. jĂşlius folyamĂĄn
A DiaszpĂłra TĂĄjĂŠkoztatĂł Ăşj szĂĄmĂĄban a reformĂĄtus teolĂłgusok nyĂĄri gyakorlatĂĄrĂłl olvashatunk, amikor felkeresik, felkutatjĂĄk a szĂłrvĂĄnyban ĂŠlĹket, elmennek a romĂĄn vidĂŠkekre, hogy telefonkĂśnyvek, kĂŠrdezgetĂŠs segĂtsĂŠgĂŠvel felkeressĂŠk a tĂĄvolban ĂŠlĹ magyarokat. A szĂłrvĂĄnylelkĂŠszek 1994 Ăłta ĂŠvente AlgyĂłgyban talĂĄlkoztak. Az egyes talĂĄlkozĂłk jegyzĹkĂśnyveit is kĂśzli a tĂĄjĂŠkoztatĂł. VetĂŠsi LĂĄszlĂł titkĂĄr ĂŠs a tĂśbbiek lelkiismeretesen vĂŠgzik munkĂĄjukat, azonban nem kapnak megfelelĹ segĂtsĂŠget, sokszor nem is vĂĄlaszolnak felkĂŠrĂŠseikre. - 1997-ben a moldvai ĂŠs dobrudzsai missziĂłban Ăśsszesen 780 csalĂĄdot kerestek fel a teolĂłgusok, kĂśzĂźlĂźk 164 magyar csalĂĄdot nyilvĂĄntartĂĄsba is vettek. Igyekeznek minden csalĂĄdhoz eljutni, a katolikusokhoz is. - A tĂĄjĂŠkoztatĂłban jeleztĂŠk, hogy a Duna TelevĂziĂł a szĂłrvĂĄnyban ĂŠlĹk mentsvĂĄra, azonban sok helyen leszerelik a magyar adĂĄst kĂśzvetĂtĹ kĂĄbelhĂĄlĂłzatot ĂŠs nincs, aki segĂtsen, tanĂĄcsot adjon, mit lehet csinĂĄlni. IdĂŠn nyĂĄron a Zsil vĂślgyĂŠben ĂŠs a BĂĄnsĂĄgban szerveznek teolĂłgus missziĂłt. /DiaszpĂłra TĂĄjĂŠkoztatĂł (IdĹszaki hĂrlevĂŠl ĂŠs dokumentumgyĹąjtemĂŠny a RomĂĄniai Magyar SzĂłrvĂĄnytanĂĄcs, az erdĂŠlyi magyar egyhĂĄzak ĂŠs a DiaszpĂłra AlapĂtvĂĄny szĂłrvĂĄnygondozĂł missziĂłi munkĂĄjĂĄrĂłl), KolozsvĂĄr, 3. sz. - II. ĂŠvf. 3. sz./1999. januĂĄr 5.
Ion Diaconescu, a KeresztĂŠnydemokrata Nemzeti ParasztpĂĄrt elnĂśke kijelentette, hogy a Zsil-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszsztrĂĄjk nem jelentĹs. NemzetgazdasĂĄgilag nincs ĂŠrtelme az ĂŠvente sok szĂĄz milliĂĄrd lejt elnyelĹ vesztesĂŠges bĂĄnyĂĄk fenntartĂĄsĂĄra, hangsĂşlyozta. Kijelentette, hogy szĂźksĂŠg esetĂŠn felhasznĂĄljĂĄk a karhatalmi erĹket, hogy megakadĂĄlyozzĂĄk a bĂĄnyĂĄszok Bukarestbe vonulĂĄsĂĄt. /ParasztpĂĄrti figyelmeztetĂŠs. = NĂŠpĂşjsĂĄg (MarosvĂĄsĂĄrhely), jan. 5./1999. januĂĄr 6.
FolytatĂłdik a bĂĄnyĂĄszsztrĂĄjk, a Nyugat hegysĂŠgbeli bĂĄnyĂĄszok is csatlakoztak a Zsil-vĂślgyi tiltakozĂĄsokhoz. Radu Vasile miniszterelnĂśk elutasĂtotta a bĂĄnyĂĄszok kĂśvetelĂŠsĂŠt, hogy a ZsĂl vĂślgyĂŠbe utazzon. Miron Cozma bĂĄnyĂĄszvezĂŠr ĂĄll a sztrĂĄjkolĂłk ĂŠlĂŠn, fĹ politikai szĂśvetsĂŠgese, Corneliu Vadim Tudor, a Nagy-RomĂĄnia PĂĄrt elnĂśke nyilatkozatĂĄban a parlament rendkĂvĂźli ĂśsszehĂvĂĄsĂĄt kĂśvetelte a Zsil-vĂślgyi helyzet miatt, ĂŠs azt kĂŠrte a lakossĂĄgtĂłl, kezdjen ĂĄltalĂĄnos sztrĂĄjkot Emil Constantinescu elnĂśk "nĂŠp- ĂŠs nemzetellenes" politikĂĄjĂĄnak megbuktatĂĄsa ĂŠrdekĂŠben. /A bĂĄnyĂĄszsztrĂĄjk fejlemĂŠnyei. = NĂŠpĂşjsĂĄg (MarosvĂĄsĂĄrhely), jan. 6./1999. januĂĄr 6.
FolytatĂłdik a bĂĄnyĂĄszsztrĂĄjk, a Nyugat hegysĂŠgbeli bĂĄnyĂĄszok is csatlakoztak a Zsil-vĂślgyi tiltakozĂĄsokhoz. Radu Vasile miniszterelnĂśk elutasĂtotta a bĂĄnyĂĄszok kĂśvetelĂŠsĂŠt, hogy a ZsĂl vĂślgyĂŠbe utazzon. Miron Cozma bĂĄnyĂĄszvezĂŠr ĂĄll a sztrĂĄjkolĂłk ĂŠlĂŠn, fĹ politikai szĂśvetsĂŠgese, Corneliu Vadim Tudor, a Nagy-RomĂĄnia PĂĄrt elnĂśke nyilatkozatĂĄban a parlament rendkĂvĂźli ĂśsszehĂvĂĄsĂĄt kĂśvetelte a Zsil-vĂślgyi helyzet miatt, ĂŠs azt kĂŠrte a lakossĂĄgtĂłl, kezdjen ĂĄltalĂĄnos sztrĂĄjkot Emil Constantinescu elnĂśk "nĂŠp- ĂŠs nemzetellenes" politikĂĄjĂĄnak megbuktatĂĄsa ĂŠrdekĂŠben. /A bĂĄnyĂĄszsztrĂĄjk fejlemĂŠnyei. = NĂŠpĂşjsĂĄg (MarosvĂĄsĂĄrhely), jan. 6./1999. januĂĄr 13.
A mai sajtĂł nagy terjedelemben foglalkozik a mĂĄr tĂśbb, mint egy hete tartĂł ZsĂl-vĂślgyi bĂĄnyĂĄszsztrĂĄjk legĂşjabb fejlemĂŠnyeivel. Az Adevarul arrĂłl tudĂłsĂt, hogy a bĂĄnyĂĄszok kĂŠpviselĹi az ĂĄllamelnĂśknek ĂŠs a kormĂĄnyfĹnek a helyszĂnen valĂł megjelenĂŠsĂŠt ĂŠs a parlament rendkĂvĂźli ĂźlĂŠsĂŠt kĂśvetelik. Miron Cozma bĂĄnyĂĄszvezĂŠr ultimĂĄtumot adott, kijelentve, hogy amennyiben holnapig nem teljesĂźlnek kĂśvetelĂŠseik, a bĂĄnyĂĄszok a fĹvĂĄrosba mennek tĂźntetni. Tegnap a bĂĄnyĂĄszok "utolsĂł figyelmeztetĂŠskĂŠnt" PetrozsĂŠnytĂłl 10 km-t meneteltek Bukarest fele. A Ziua megjegyzi, hogy a bĂĄnyĂĄszok egy 30 gyerekbĹl ĂĄllĂł csoportot tettek az oszlop elejĂŠre, ezzel "vĂŠdekezve". A lap szerint a Zsil-szorost csendĹrĂśk ĂŠs a BelĂźgyminisztĂŠrium kĂźlĂśnleges osztagai felĂźgyelik, kĂŠszen az esetleges beavatkozĂĄsra, a bĂĄnyĂĄszok bukaresti ĂştjĂĄt meggĂĄtolandĂł. Emil Constantinescu ĂĄllamelnĂśk, vĂĄlaszolva a bĂĄnyĂĄszkĂźldĂśttsĂŠg ĂŠs a kormĂĄny kĂśzĂśtti kĂśzvetĂtĂŠsre vonatkozĂł felkĂŠrĂŠsre, tegnapi hivatalos kĂśzlemĂŠnyĂŠben kijelentette, hogy a kormĂĄnnyal valĂł "tĂśrvĂŠnyes pĂĄrbeszĂŠd" lehetĹsĂŠgei nincsenek kimerĂtve, ezĂŠrt egyelĹre nem fog kĂśzvetĂtĹkĂŠnt beavatkozni. Az Evenimentul Zilei beszĂĄmol arrĂłl, hogy Cozma, visszautasĂtandĂł a sztrĂĄjk politizĂĄlĂĄsĂĄra vonatkozĂł vĂĄdakat, "ideiglenesen" lemondott Nagy-RomĂĄnia PĂĄrti tagsĂĄgĂĄrĂłl. /RomĂĄniai SajtĂłfigyelĹ (KolozsvĂĄr), jan. 13., 7. sz./