udvardy
frigyes
A romĂĄniai magyar kisebbsĂŠg tĂśrtĂŠneti
kronolĂłgiĂĄja 1990-2006
talĂĄlatszĂĄm:
20
talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-20
HelymutatĂł:
Braila
1990. jĂşlius 13.
Nagy Endre hat ĂŠve a galaci reformĂĄtus egyhĂĄzkĂśzsĂŠg lelkĂŠsze, KonstancĂĄn ĂŠs BrailĂĄn is Ĺ fogja Ăśssze a reformĂĄtusokat. ? Galacban is megalakult a helyi RMDSZ. /SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), jĂşl. 13./1994. december folyamĂĄn
Az 1956-os forradalom utĂĄn sok magyart letartĂłztattak ĂŠs elĂtĂŠltek RomĂĄniĂĄban. EgyikĂźket, a medgyesi Dobay Szilvesztert /sz. 1939/ 1958. okt. 30-ĂĄn tartĂłztattĂĄk le ĂŠs 1963. januĂĄrjĂĄban szabadult. 1957 tavaszĂĄn Medgyesre jĂśtt Lay GyĂśrgy, a brassĂłi illegĂĄlis magyar szervezet, az EMISZ /ErdĂŠlyi Magyar Ifjak SzĂśvetsĂŠge/ tagja, hogy tagokat toborozzon szervezetĂŠbe. MedgyesrĹl Dobay nĂŠgy barĂĄtjĂĄval csatlakozott. Egyetlen tevĂŠkenysĂŠgĂźk a fehĂŠregyhĂĄzi PetĹfi emlĂŠkmĹą megkoszorĂşzĂĄsa volt, 1958. mĂĄrc. 15-ĂŠn. EzutĂĄn kapcsolatuk megszakadt az EMISZ-szel. Ennek ellenĂŠre letartĂłztattĂĄk Ĺket. Rengeteget vertĂŠk, kĂnoztĂĄk a fiatalokat, hogy ĂrjĂĄk alĂĄ a koholt vĂĄdakat: ErdĂŠly elszakĂtĂĄsa, a kutak megmĂŠrgezĂŠse /!/, ĂĄtszĂśkĂŠs MagyarorszĂĄgra, hogy harcoljanak a szovjet csapatok ellen. A kĂnzĂĄs ellenĂŠre nem ĂrtĂĄk alĂĄ ezeket a kitalĂĄlt vĂĄdakat, csak a tĂŠnyeket /EMISZ-tagsĂĄg ĂŠs koszorĂşzĂĄs/. A tĂĄrgyalĂĄs 1959. mĂĄrciusĂĄban volt MarosvĂĄsĂĄrhelyen, katonai bĂrĂłsĂĄg ĂtĂŠlt el 74 magyar fiatalt, EMISZ-tagsĂĄg vĂĄdjĂĄval. A legtĂśbbet, 25 ĂŠv kĂŠnyszermunkĂĄt OrbĂĄn ĂrpĂĄd EMISZ-elnĂśk kapott, Dobayt 7 ĂŠv sĂşlyosbĂtott fegyhĂĄzra ĂtĂŠltĂŠk, majd BrailĂĄra vittĂŠk, munkatĂĄborba. Napi nĂŠgy kĂśbmĂŠter fĂśldet kellett kiĂĄsniuk, nyĂĄron naponta hĂĄromszor, tĂŠlen kĂŠtszer kaptak enni. SzĂĄllĂĄsuk fabarakkokban volt, tĂŠlen nem volt fĹątĂŠs. Nagyon sokan meghaltak az embertelen bĂĄnĂĄsmĂłd miatt. Azokat, akik este munka utĂĄn nem tudtak bejĂśnni a barakkokig, segĂtettĂŠk, erre az ĹrĂśk rĂĄjuk eresztettĂŠk a farkaskutyĂĄkat. Aki nem tudta teljesĂteni a normĂĄt, azt megvertĂŠk. Dobay szabadulĂĄsa utĂĄn nem tudott elhelyezkedni, csak fizikai munkĂĄs lehetett. /Nagy-KĂźkĂźllĹ (Medgyes), dec. - I. ĂŠvf., 8. szĂĄm/2000. jĂşlius 21.
FehĂŠregyhĂĄzĂĄn Hegyi MĂłzes, a falu 57 ĂŠve, 35 ĂŠvesen elhunyt pap-kĂśltĹje, brailai ĂŠs bukaresti misszionĂĄriusa kĂŠziratban maradt lĂrĂĄjĂĄbĂłl ĂŠs prĂłzĂĄjĂĄbĂłl mutattak be a fiatalok vĂĄlogatĂĄst. Benefi SĂĄndor lelkipĂĄsztor pedig bemutatta a helyi PetĹfi SĂĄndor MĹąvelĹdĂŠsi EgyesĂźlet legĂşjabb kiadvĂĄnyĂĄt, az ĂŠvente, nemzeti kĂśltĹnk halĂĄlĂĄnak ĂŠvfordulĂłjĂĄra megjelenĹ FehĂŠregyhĂĄzi EmlĂŠkeztetĹt. /(MĂĄthĂŠ Attila): RestitĂşciĂł FehĂŠregyhĂĄzĂĄn. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), jĂşl. 21./2000. jĂşlius 24.
Az Alter-Image nevĹą dokumentĂĄris program keretĂŠben a 18 romĂĄniai kisebbsĂŠg ĂŠletĂŠt bemutatĂł fotĂłalbum kĂŠszĂźlt, ennek kĂŠpeibĹl pedig etnofotogrĂĄfiai kiĂĄllĂtĂĄst. A kisebbsĂŠgi kĂśzĂśssĂŠgek ĂŠletĂŠt ĂĄbrĂĄzolĂł felvĂŠtelek az alĂĄbbi helyeken kĂŠszĂźltek: az albĂĄnok bukaresti, az ĂśrmĂŠnyek szamosĂşjvĂĄri, a bolgĂĄrok temesvĂĄri, a csehek Garnic-i ĂŠs Sfanta Elena-i, a horvĂĄtok krassĂłvĂĄri, a zsidĂłk kolozsvĂĄri, a nĂŠmetek szĂĄszfĂśldi, a gĂśrĂśgĂśk brailai, az olaszok iasi-i, a magyarok csĂksomlyĂłi ĂŠs tĂźrei, az olaszok paltinoasai ĂŠs Solonetul Nou-i, a romĂĄk bĂĄnffyhunyadi, a lipovĂĄnok tulceai, a szerbek csanĂĄdi ĂŠs nagyszentmiklĂłsi, a szlovĂĄkok nagylaki, a tatĂĄrok konstancai, medgidiai, a tĂśrĂśkĂśk baskaredei, az ukrĂĄnok a tiszai, felsĹrĂłnai ĂŠs bisztrai mindennapi ĂŠletĂźk pillanatait tĂĄrjĂĄk a nyilvĂĄnossĂĄg elĂŠ. Az albumot az 1992-es, legutĂłbbi romĂĄniai nĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄs kisebbsĂŠgekre vonatkozĂł adatai, illetve a programvezetĹkkĂŠnt az utĂłszĂłban tapasztalataikrĂłl beszĂĄmolĂł Feleki KĂĄroly ĂŠs Gaina Gerendi Dorel esszĂŠje egĂŠszĂtik ki. /(Cseke GĂĄbor): Alter-Image. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), jĂşl. 24./2001. augusztus 28.
BrassĂł megyĂŠben a 200 fĹre zsugorodott zsidĂłsĂĄg aug. 24-26 kĂśzĂśtt nĂŠgyes Ăźnnepet Ăźlt. A ZsidĂł NĹegylet fennĂĄllĂĄsĂĄnak 125. ĂŠvĂŠt ĂźnnepeltĂŠk, a Chevra Kadisa tĂĄrsasĂĄg megalakulĂĄsĂĄnak 150. ĂŠvfordulĂłjĂĄt, a hitkĂśzĂśssĂŠg megalapĂtĂĄsĂĄnak 175. ĂŠvĂŠt, ĂŠs nem utolsĂł sorban a Fekete-utcĂĄn lĂŠvĹ, Kelet-EurĂłpa egyik jelentĹs zsinagĂłgĂĄjĂĄnak centenĂĄriumĂĄt, felĂşjĂtĂĄsĂĄnak ĂźnnepĂŠt. Az ĂŠpĂźlet javĂtĂĄsĂĄra a vilĂĄgban szĂŠtszĂłrtan ĂŠlĹ zsidĂłk szervezeteinek ĂŠs a brassĂłi zsidĂłkĂśzĂśssĂŠg vezetĹjĂŠnek, Roth Tibornak kĂśszĂśnhetĹen kerĂźlhetett sor. Aristotel Cancescu fĂźggetlen megyei tanĂĄcselnĂśk abban is remĂŠnykedik, hogy majd, Izrael ĂĄllam helyzetĂŠnek stabilizĂĄciĂłja, tovĂĄbbĂĄ RomĂĄnia ĂŠletszĂnvonalĂĄnak emelkedĂŠse utĂĄn Ăşjra visszajĂśjjenek ide az itt szĂźletett elĂźldĂśzĂśttek. NĂŠgy ĂłrĂĄs Ăźnnepi szertartĂĄs kĂśvetkezett, beszĂŠdek hangzottak el, a brassĂłi zsidĂłk Bnei Milu kĂłrusa ĂŠnekelt hĂĄlaadĂł dalokat, majd esti imĂĄdsĂĄgra kerĂźlt sor. Aug. 26-ĂĄn tartottĂĄk a zsidĂł kĂłrusok fesztivĂĄljĂĄt. KĂłrusok ĂŠrkeztek MĂĄramarosszigetrĹl, NagyvĂĄradrĂłl, TemesvĂĄrrĂłl, BrailĂĄbĂłl, JĂĄszvĂĄrosrĂłl, BukarestbĹl, PloiestirĹl, BĂĄkĂłbĂłl ĂŠs KolozsvĂĄrrĂłl. /(TóåsĂł Ăron ZoltĂĄn): BrassĂłi zsidóßnnep. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), aug. 28./2001. december 13.
Nov. 11-ĂŠn, vasĂĄrnap szĂłrvĂĄnytalĂĄlkozĂł volt KonstancĂĄn. ImmĂĄr hagyomĂĄnnyĂĄ vĂĄlt, hogy esztendĹnkĂŠnt talĂĄlkoznak a galaci, brailai ĂŠs konstancai egyhĂĄztagok. A zsĂşfolĂĄsig megtelt imahĂĄzban SzabĂł Attila ramnicul-valcea-i lelkipĂĄsztor hirdette az IgĂŠt. /Fazekas LĂłrĂĄnd: SzĂłrvĂĄny a szĂłrvĂĄnyban. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), dec. 13./ 2002. augusztus 5.
Kiss JenĹ, a KovĂĄszna Megyei KĂśnyvtĂĄr igazgatĂłja kĂśzĂślte: ĂŠvrĹl-ĂŠvre nĹtt az olvasĂłk szĂĄma, elĂŠrve 2000-ben a 10 990-es szĂĄmot, ami akkor a megye lakossĂĄgĂĄnak kb. 16 szĂĄzalĂŠkĂĄt jelentette. AmiĂłta bevezettĂŠk az ĂŠves kĂśnytĂĄrlĂĄtogatĂĄsi dĂjat (25 ezer lej felnĹtteknek, 15 ezer gyermekeknek), kb. 3000-rel visszaesett a beiratkozottak lĂŠtszĂĄma, de ez nem jelenti az olvasĂłk szĂĄmĂĄnak csĂśkkenĂŠsĂŠt - mondotta az igazgatĂł -, azok morzsolĂłdtak le, akik fĂŠrjĂźket, felesĂŠgĂźket is felĂrattĂĄk, hogy egyszerre tĂśbb kĂśnyvet tudjanak kivenni. Kiss JenĹ a hetvenes ĂŠvek kĂśzepĂŠtĹl ĂĄll a Megyei KĂśnyvtĂĄr ĂŠlĂŠn. Jelenleg kevĂŠs falusi kĂśnyvtĂĄr mĹąkĂśdik. KĂŠt ĂŠve a kĂśzsĂŠgi ĂśnkormĂĄnyzatokhoz tartoznak ezek a kĂśnyvtĂĄrak pĂŠnzĂźgyileg, ritkĂĄn tartanak nyitva, a polgĂĄrmesterek a kĂśnyvtĂĄrosokat mindenfĂŠle mĂĄs munkĂĄra fogjĂĄk, nem biztosĂtanak pĂŠnzt a kĂśnyvvĂĄsĂĄrlĂĄsra. A Megyei KĂśnyvtĂĄr 200 000 fĂślĂśtti kĂśnyvĂĄllomĂĄnya ĂŠrtĂŠkes. Olyan kĂśnyveket is megkapnak itt a diĂĄkok, ami utĂĄn hiĂĄba kutatnak KolozsvĂĄron, vagy mĂĄs egyetemi vĂĄrosokban. Kiss JenĹ beszĂĄmolt arrĂłl, hogy az ErdĂŠlyben megjelenĹ magyar kĂśnyvek nagy rĂŠszĂŠt sikerĂźl megvĂĄsĂĄrolni, de a kiadĂłk nem segĂtenek abban, hogy e kĂśnyvek eljussanak a kĂśnyvtĂĄrakba. Valamikor a SzĂŠchĂŠnyi KĂśnyvtĂĄr rendszeresen kĂźldte a MagyarorszĂĄgon megjelenĹ kĂśnyveket, aztĂĄn a nyolcvanas ĂŠvekben ennek is gĂĄtat vetettek, ĂŠs akkor a tovĂĄbbi SzĂŠchĂŠnyi-s ajĂĄndĂŠkcsomagok turistĂĄk hĂĄtĂĄn vĂĄndoroltak be a kĂśnyvtĂĄrba, vagy antikvĂĄriumon keresztĂźl. "Volt egy egyezsĂŠg a Magyar KulturĂĄlis ĂrĂśksĂŠg MinisztĂŠriumĂĄval, mely szerint az ĂĄltala tĂĄmogatott kĂśnyvekbĹl a kiadĂłk kĂśtelesek juttatni a KovĂĄszna Megyei KĂśnyvtĂĄrnak. Sajnos nem mĹąkĂśdĂśtt ez, mert tudtak ugyan errĹl az erdĂŠlyi kiadĂłk, de a minisztĂŠrium nem kĂŠrte szĂĄmon tĹlĂźk, hogy kĂźldtek-e vagy sem kĂśnyvet." Egyre kevesebb kĂśnyvre jut pĂŠnz, szĂĄzmilliĂł lejt kap egy ĂŠvre a megyei kĂśnyvtĂĄr ĂĄllomĂĄnyĂĄnak gyarapĂtĂĄsĂĄra, amikor a brailai kĂśnyvtĂĄr ĂŠvi egymilliĂĄrdot kap. /Ăltes EnikĹ: "Az erdĂŠlyi magyar kultĂşra tĂĄmogatĂĄsĂĄrĂłl ne beszĂŠljĂźnk, ha a pĂŠnzt nem adjuk hozzĂĄ!" = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), aug. 5./2002. december 27.
ĂletĂŠnek hetvenharmadik esztendejĂŠben elhunyt Ăcs Alajos szĂnmĹąvĂŠsz /Braila, 1930. jĂşl. 28. - SzatmĂĄrnĂŠmeti, 2002. dec. 26./, az elmĂşlt Ăśt ĂŠvtized erdĂŠlyi magyar szĂnjĂĄtszĂĄsĂĄnak meghatĂĄrozĂł alakja. 1956-tĂłl SzatmĂĄrnĂŠmetiben jĂĄtszott, 1969-tĹl tĂz ĂŠven ĂĄt a szatmĂĄrnĂŠmeti szĂnhĂĄz igazgatĂłja volt. PĂĄlyĂĄja sorĂĄn tĂśbb mint szĂĄz fĹszerepet jĂĄtszott. Az Ăśsszmagyar szĂnjĂĄtszĂĄs ĂŠs kultĂşra ĂŠrdekĂŠben kifejtett munkĂĄssĂĄgĂĄt 1995-ben a Magyar KĂśztĂĄrsasĂĄg ĂrdemrendjĂŠnek KĂśzĂŠpkeresztjĂŠvel tĂźntettĂŠk ki, de megkapta az EMKE KovĂĄcs GyĂśrgy-dĂjĂĄt ĂŠs a Harag GyĂśrgy-emlĂŠkplakettet is. 2000-ben SzatmĂĄrnĂŠmeti vĂĄros dĂszpolgĂĄrĂĄvĂĄ avatta. Ăcs AlajostĂłl a SzatmĂĄrnĂŠmeti Ăszaki SzĂnhĂĄz elĹcsarnokĂĄban felĂĄllĂtott ravatalnĂĄl vehetnek vĂŠgsĹ bĂşcsĂşt tisztelĹi, innen kĂsĂŠrhetik utolsĂł ĂştjĂĄra. /Elhunyt Ăcs Alajos. = KrĂłnika (KolozsvĂĄr), dec. 27./1997. szeptember 13.
A hetvenĂŠves Beke GyĂśrgy ĂrĂł nyilatkozott munkĂĄssĂĄgĂĄrĂłl. 1950-tĹl 1973-ig Bukarestben ĂŠlt, kĂźlĂśnbĂśzĹ lapok munkatĂĄrsa volt. RomĂĄnia minden magyarlakta helysĂŠgĂŠbe ellĂĄtogatott, reformĂĄtus egyhĂĄzkĂśzsĂŠgek vannak Ploiesti-en, Galacon, BrailĂĄn, BĂĄkĂłban is. Az ĂrĂł sokat jĂĄrt a moldvai csĂĄngĂłk kĂśzĂśtt. Bukarestben megĹrzĹdĂśtt egy erĹs magyar kĂśzĂśssĂŠg. Ennek anyagi jele a PetĹfi MĹąvelĹdĂŠsi HĂĄz, amelyet a romĂĄn hatĂłsĂĄgok most negyedszer adnak vissza. ElĹszĂśr 1916-ban vettĂŠk el a magyar kĂśzĂśssĂŠgtĹl, majd visszakerĂźlt magyar kĂŠzbe. AzutĂĄn Antonescu vette el, majd Petru Groza. 1969-ben visszaadtĂĄk, de olyan magyar vezetĹket tettek az ĂŠlĂŠsre, akik ĂŠppen csak megtĹąrtĂŠk a magyar szĂłt. ĂjbĂłl elvettĂŠk a PetĹfi MĹąvelĹdĂŠsi HĂĄzat ĂŠs most ismĂŠt vissza fogjĂĄk adni. - Beke szorgalmasan tanulmĂĄnyozta a bukaresti magyar kĂśzĂśssĂŠg tĂśrtĂŠnetĂŠt, ennek eredmĂŠnye volt tĂśbb kĂśnyve. Ărdekes, hogy SĂźkei Imre reformĂĄtus lelkĂŠsz 1815-ben hozta lĂŠtre az elsĹ magyar iskolĂĄt Bukarestben, egy ĂŠvvel hamarabb, mint az erdĂŠlyi szĂĄrmazĂĄsĂş Gheorghe Lazar az elsĹ bukaresti romĂĄn nyelvĹą iskolĂĄt. Addig HavasalfĂśldĂśn az oktatĂĄs nyelve gĂśrĂśg volt. Beke GyĂśrgy a bukaresti emlĂŠkĂrĂłkrĂłl monogrĂĄfiĂĄt Ărt, kĂŠt ĂŠve nyomdakĂŠsz ĂĄllapotban van, de nincs pĂŠnz a kinyomtatĂĄsĂĄra. - Megcsappant az ĂŠrdeklĹdĂŠs az irodalom irĂĄnt, ĂĄllapĂtotta meg az ĂrĂł. A szĂŠpirodalmi mĹąvek pĂŠldĂĄnyszĂĄma ezer kĂśzĂśtt mozog. EmlĂŠkeztetĹĂźl megjegyezte, hogy BoltĂvek teherbĂrĂĄsa cĂmĹą riportkĂśnyve /1983-ban/ RomĂĄniĂĄban 30 000 pĂŠldĂĄnyban jelent meg ĂŠs elfogyott, kĂźlĂśn MagyarorszĂĄgra kiment 5000 pĂŠldĂĄnyt, az is elfogyott. /NĂŠmeth JĂşlia: Beke GyĂśrgy 70 ĂŠves. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), szept. 13./2003. jĂşlius 9.
SzĂŠkelyudvarhelyen ĂŠrettsĂŠgi talĂĄlkozĂłra jĂśtt el dr. Sass Huba fĹiskolai docens, csillagĂĄsz, KomorĂłczy GyĂśrgy /SzĂŠkelyudvarhely/ nyelvĂŠsz gyermekkori barĂĄtja. MindkettĹjĂźket kitelepĂtettĂŠk, deportĂĄltĂĄk, Sass HubĂĄt 1959-ben, KomorĂłczyt 1949-ben; mindkettĹjĂźk ĂŠdesapja 54 ĂŠves korĂĄban meghalt. Dr. Sass Huba az 1956-os forradalom ĂźrĂźgyĂŠn hazaĂĄrulĂĄssal vĂĄdolt, majd kivĂŠgzett ĂŠrmihĂĄlyfalvi reformĂĄtus lelkipĂĄsztor, nĂŠhai Sass KĂĄlmĂĄn legkisebb fia. Sokan ĂśsszetĂŠvesztik az ĂŠrmihĂĄlyfalvi 56-osok perĂŠt a szintĂŠn 56-os Szoboszlay-perrel. Ma mĂĄr van ennek a kĂŠrdĂŠsnek megbĂzhatĂł irodalma. ElĂŠg, BalaskĂł Vilmos, PĂŠterszabĂł Ilona ĂŠs TĂłfalvi ZoltĂĄn kutatĂĄsaira, kĂśnyveire gondolni. BalaskĂł Vilmos cellatĂĄrsa volt Sass KĂĄlmĂĄnnak. Az Ĺ kĂśnyvĂŠben talĂĄlhatĂł az egyetlen hiteles dokumentum mĂĄsolata Sass KĂĄlmĂĄn kivĂŠgzĂŠsĂŠrĹl (Ălet a fĂśld alatt, NagyvĂĄrad, 2002; kiadja a KirĂĄlyhĂĄgĂł-mellĂŠki ReformĂĄtus EgyhĂĄzkerĂźlet SajtĂłosztĂĄlya). A kivĂŠgzĂŠs dĂĄtuma: 1958. december 2. Sass KĂĄlmĂĄnt az Ăşgynevezett ĂŠrmihĂĄlyfalvi csoport perĂŠben ĂtĂŠltĂŠk halĂĄlra, mint a csoport vezetĹjĂŠt, a Szoboszlay-perben egy mĂĄsik, bĂĄnsĂĄgi csoportot ĂtĂŠltek el. Az elĹbbit NagyvĂĄradon, utĂłbbit TemesvĂĄron szinte azonos kĂźlsĹsĂŠgek mellett. Ăs mindkĂŠt csoportnak egyforma bĹąne volt: az, hogy tagjai magyarok voltak. Semmi mĂĄs. Az igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄs ĂŠs annak vĂŠgrehajtĂłi elĂŠ egy cĂŠlt tĹązĂśtt ki a kommunista pĂĄrt: minden olyan embert, aki az erdĂŠlyi magyarsĂĄgot valamilyen formĂĄban Ăśssze tudja fogni, ĂśnazonossĂĄgtudatĂĄt ĂŠbren tudja tartani, el kell tĂźntetni, meg kell semmisĂteni fizikailag.Sass KĂĄlmĂĄnt 1957 februĂĄrjĂĄban letartĂłztattĂĄk le. A csalĂĄdja soha nem kapott ĂŠrtesĂtĂŠst arrĂłl, hogy hovĂĄ vittĂŠk ĂŠs mi tĂśrtĂŠnt vele. Sass KĂĄlmĂĄn csalĂĄdjĂĄt kitelepĂtettĂŠk, csak 1964-ben jĂśhettek el a kĂŠnyszerlakhelyrĹl, a BaraganbĂłl. Sass KĂĄlmĂĄn egyik gyermekĂŠt, BĂŠlĂĄt szintĂŠn elĂtĂŠltĂŠk hĂĄrom ĂŠv bĂśrtĂśnre, agyba-fĹbe vertĂŠk, megjĂĄrta Jilava, a Braila kĂśrnyĂŠki hĂrhedt Duna-szigetĂŠnek poklait. Dr. Sass Huba hangsĂşlyozta, hogy a mai napig tapasztalhatjĂĄk a hĂĄtrĂĄnyos megkĂźlĂśnbĂśztetĂŠsnek bizonyos jeleit, ugyanis RomĂĄniĂĄban mĂŠg nem volt igazi rendszervĂĄltozĂĄs. Sok rĂŠgi magas beosztĂĄsĂş vezetĹ ma is vezetĹ. Ma is ĂŠl a dĂśntĂŠshozĂłk egy rĂŠszĂŠben a gyĹąlĂślet pĂŠldĂĄul a volt tĂśrtĂŠnelmi osztĂĄly, a volt gazdagok, sĹt az ĂŠrtelmisĂŠgi elit irĂĄnt is. A csalĂĄd pĂŠldĂĄul mĂŠg nem kaptunk vissza semmit az elkobzott vagyonbĂłl, Sass KĂĄlmĂĄn nincs rehabilitĂĄlva jogi ĂŠrtelemben. /KomorĂłczy GyĂśrgy: A vĂŠndiĂĄk a kĂźszĂśbrĹl mĂŠg egyszer visszanĂŠz... = Hargita NĂŠpe (CsĂkszereda), jĂşl. 9./2003. augusztus 25.
GalĂłcĂĄs Ăźnnepelt: aug. 14-ĂŠn emlĂŠkmĹąvet avattak, 15-ĂŠn pedig fĂślszenteltĂŠk a galĂłcĂĄsi magyarsĂĄg Ăşj rĂłmai katolikus templomĂĄt. A GyergyĂłi KisĂşjsĂĄg legfrissebb szĂĄmĂĄban Gergyely GĂŠza MegvalĂłsult a galĂłcĂĄsiak rĂŠgi ĂĄlma cĂmmel rĂŠszletesen Ărt mindkĂŠt esemĂŠnyrĹl: az emlĂŠkmĹąvet a kommunista rendszer kĂŠt ĂĄldozata, ĂbrahĂĄm ĂrpĂĄd ĂŠs LĹrincz JĂĄnos Raymond emlĂŠkĂŠre emeltĂŠk. ĂbrahĂĄm ĂrpĂĄd 1939-1940-ben teljesĂtett papi szolgĂĄlatot GyergyĂłhodoson ĂŠs GalĂłcĂĄson, 1957-ben tartĂłztattĂĄk le, majd 1958. szeptember 1-jĂŠn vĂŠgeztĂŠk ki a zsilĂĄvai bĂśrtĂśnben, mert "csatlakozott ahhoz az ellenĂĄllĂĄsi mozgalomhoz, amely TemesvĂĄrrĂłl indult a Szoboszlai AladĂĄr irĂĄnyĂtĂĄsĂĄval". A katonai szolgĂĄlatot teljesĂtĹ LĹrincz JĂĄnost 1989. dec. 27-ĂŠn gyilkoltĂĄk meg BrailĂĄban. Gergely GĂŠza cikkĂŠben azt is megemlĂti, hogy a kiskatona tragĂŠdiĂĄjĂĄrĂłl a RomĂĄniai Magyar SzĂł 1990. ĂĄpr. 6-ĂĄn adott hĂrt. A nyitott tĂśrtĂŠnelemkĂśnyvet ĂĄbrĂĄzolĂł emlĂŠkmĹą kĂŠt alapjĂĄn a kĂŠt ĂĄldozat fĂŠnykĂŠpe, s alatta felirat: "Beteg rendszer ĂŠs beteg ember halĂĄlos ĂĄldozata". Az aug. 15-ĂŠn a Magyarok Nagyasszonya tiszteletĂŠre felszentelt katolikus templom alapkĂśveit 2001. jĂşn. 17-ĂŠn szentelte meg TamĂĄs JĂłzsef segĂŠdpĂźspĂśk, fĂślĂŠpĂtĂŠse bel- ĂŠs kĂźlfĂśldi tĂĄmogatĂĄsokbĂłl ĂŠs a galĂłcĂĄsi katolikus hĂvek ĂśsszefogĂĄsĂĄval valĂłsult meg. "Ez a kĂśzĂśssĂŠg bebizonyĂtotta, hogy ĂŠletkĂŠpes. Ălni akar, tehĂĄt ĂŠlni fog! 225 szemĂŠly dolgozott itt 3500 munkanapot dĂjtalanul. Ennek a teljesĂtmĂŠnynek tĂśbb mint 15%-ĂĄt nĹk vĂŠgeztĂŠk." - Ărja a templomĂŠpĂtĂŠsrĹl Gergely GĂŠza. A csaknem 3000 lelket szĂĄmlĂĄlĂł GalĂłcĂĄson 700 rĂłmai katolikus ĂŠl, a kĂśzsĂŠg plĂŠbĂĄnosa Salamon JĂłzsef. /Ăj katolikus templom GalĂłcĂĄson. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), aug. 25./ 2004. augusztus 25.
MarosvĂĄsĂĄrhely nagy Ăśregje, KĂśvesdi Kiss Ferenc ĂĄldĂĄsos, gazdag ĂŠletĂŠnek 92. ĂŠvĂŠben 2004. jĂşlius 22-ĂŠn hunyt el. Tizenegy gyermekes fĂśldmĹąves csalĂĄdban szĂźletett SzĂŠkelykĂśvesden. Nagyenyeden a Bethlen GĂĄbor KollĂŠgium tanĂtĂłkĂŠpzĹjĂŠnek diĂĄkja volt, a tanĂtĂłi diplomĂĄt a kĂŠzdivĂĄsĂĄrhelyi kĂŠpzĹben kapta meg, ahol szintĂŠn felfigyeltek szorgalmĂĄra. LĂŠvita tanĂtĂł pĂĄlyĂĄjĂĄt MaroskeresztĂşron kezdte, majd SzĂŠkelyfĂśldvĂĄrra s onnan a szĂłrvĂĄnyok szĂłrvĂĄnyĂĄba, BrailĂĄba helyeztĂŠk, ahol csak egy ĂŠvet tanĂtott, de ez alatt is Felfedezte azon magyar csalĂĄdokat, kiknek gyermekeit a magyar elemi iskolĂĄba Ăratta. VisszatĂŠrt, a NyĂĄrĂĄd mente kicsiny, szĂnmagyar falvaiban fogalmazta meg a kor parancsĂĄt, miszerint: "ElvĂŠsz az a nĂŠp, amely elfelejti kultĂşrĂĄjĂĄt, ĂŠs nem vigyĂĄz arra." Ott vĂĄlt kultĂşrfelelĹssĂŠ ĂŠs kĂśzĂźgyek intĂŠzĹjĂŠvĂŠ. Magyar irodalomtanĂĄri diplomĂĄt szerzett KolozsvĂĄron, majd megmaradt szĂłrvĂĄnyban tanĂtĂłnak. Sok ĂŠvtizede foglalkoztatta a mezĹsĂŠgi szĂłrvĂĄny sorsa. Ătven ĂŠven ĂĄt gyalogolt mezĹsĂŠgi Ăşttalan utakon. TĂśbb mint 270 telepĂźlĂŠst ismert, jĂĄrt be. 147 falu helyzetĂŠt mĂŠrte fel ĂŠs Ărta meg konkrĂŠt dokumentumok alapjĂĄn. MunkĂĄjĂĄbĂłl egy rĂśvid ismertetĹ rĂŠsz jelent meg MĂŠg szĂłlnak a harangok cĂmĹą kĂśtetĂŠben. HalĂĄla elĹtt adtĂĄk ki Budapesten hat kĂśtetnyi kĂśnyvĂŠnek elsĹ rĂŠszĂŠt RiadĂłra szĂłl a harang cĂmmel. FĂĄradhatatlan szervezĹ volt. Kicsiny mezĹsĂŠgi szĂłrvĂĄnyfalvak reformĂĄtus hĂveinek talĂĄlkozĂłkra, konferenciĂĄkra, zarĂĄndoklatokra valĂł ĂśsszegyĹąjtĂŠsĂŠt vĂĄllalta. NevĂŠhez haranglĂĄbak, templomok ĂśsszeomlĂĄsĂĄnak megĂĄllĂtĂĄsa fĹązĹdik, testvĂŠrgyĂźlekezetek segĂtsĂŠgĂŠvel. PĂŠlda erre a Cege kĂśzsĂŠgbe olvasztott GĂśc falu ĂśsszeomlĂĄssal fenyegetett kis reformĂĄtus temploma. /KovĂĄcs ZoltĂĄn: In memoriam KĂśvesdi Kiss Ferenc. = NĂŠpĂşjsĂĄg (MarosvĂĄsĂĄrhely), aug. 25./2004. oktĂłber 4.
Okt. 3-ĂĄn tartottĂĄk KonstancĂĄn a konstancai, braila-i, galat-i magyarok ĂŠves talĂĄlkozĂłjĂĄt. Az esemĂŠny szervezĹi, PĂĄlosi Ferenc, a konstancai RMDSZ szervezet elnĂśke, MagyarorszĂĄg konstancai tiszteletbeli fĹkonzulja, valamint Nagy Endre reformĂĄtus lelkipĂĄsztor elmondtĂĄk, immĂĄr ĂśtĂśdik alkalommal kerĂźl sor erre a talĂĄlkozĂłra. A konstancai, galati, brailai magyar kĂśzĂśssĂŠg szĂĄma meghaladja az ezret, tagjai az egyhĂĄz segĂtsĂŠgĂŠvel az emlĂtett ĂŠves talĂĄlkozĂłn kĂvĂźl a lehetĹsĂŠgekhez mĂŠrten havonta-hetente is talĂĄlkozhatnak. A rendezvĂŠnyen rĂŠszt vett MarkĂł BĂŠla szĂśvetsĂŠgi elnĂśk, az RMDSZ ĂĄllamelnĂśk-jelĂśltje, valamint BogĂĄr Ferenc, a bukaresti magyar nagykĂśvetsĂŠg kĂźlĂźgyi attasĂŠja ĂŠs Vajda Lajos, a KovĂĄszna megyei tanĂĄcs alelnĂśke. Az istentiszteleten BĂrĂł Tivadar fiatal ploiest-i lelkĂŠsz hirdette az igĂŠt. Ezt kĂśvetĹen Nagy Endre "hĂĄzigazda", Konstanca, Galati ĂŠs Braila reformĂĄtus lelkipĂĄsztora kĂśszĂśntĂśtte a vendĂŠgeket. /RMDSZ TĂĄjĂŠkoztatĂł, okt. 4., 2826. sz./2004. november 9.
A Maros megyei RMDSZ szĂŠkhĂĄzĂĄt a bĂrĂłsĂĄg visszaszolgĂĄltatta az egykori tulajdonosnak, HankĂł Tibor AusztriĂĄban ĂŠlĹ leszĂĄrmazottainak. A bĂrĂłsĂĄg azzal indokolta dĂśntĂŠsĂŠt, hogy az RMDSZ nincs politikai pĂĄrtkĂŠnt bejegyezve, a tĂśrvĂŠny szerint pedig csak a politikai pĂĄrtok ĂĄltal hasznĂĄlt ĂŠpĂźletek kĂŠpeznek kivĂŠtelt a visszaszolgĂĄltatĂĄs alĂłl. Az RMDSZ vezetĹsĂŠge tĂśbbszĂśr is hangoztatta, hogy kĂĄrpĂłtlĂĄst fog kĂśvetelni, mivel tĂśbb milliĂĄrd lejt kĂśltĂśtt a Braila utcai szĂŠkhĂĄz felĂşjĂtĂĄsĂĄra /VisszaszolgĂĄltattĂĄk egykori tulajdonosĂĄnak az RMDSz szĂŠkhĂĄzat. = NĂŠpĂşjsĂĄg (MarosvĂĄsĂĄrhely), nov. 9./2004. november 12.
BrailĂĄn a belvĂĄrosban van a reformĂĄtus templom. Hegyi MĂłzes egykori brailai pap 1937-ben adta ki VĂŠgvĂĄr cĂmĹą kĂśnyvecskĂŠjĂŠt a helyi reformĂĄtus egyhĂĄz fennĂĄllĂĄsĂĄnak 75. ĂŠvfordulĂłja alkalmĂĄbĂłl. Hegyi MĂłzes rĂŠszletesen megadta, hogy melyik esztendĹben hĂĄny fiatal tanult a helyi magyar iskolĂĄban. Az 1887-88-as tanĂŠvben nem kevesebben, mint 126-an jĂĄrtak oda. A brailai reformĂĄtus templom, 1892-ben ĂŠpĂźlt. Azonban megfogyatkozott ĂŠs megĂśregedett a helyi magyar kĂśzĂśssĂŠg. A reformĂĄtusok templomĂĄt immĂĄr az itteni romĂĄn pĂźnkĂśsdistĂĄk hasznĂĄljĂĄk, alkalomszerĹąen tovĂĄbbra is helyĂźk van benne a reformĂĄtusoknak. /Sike Lajos: VendĂŠgsĂŠgben a regĂĄti magyaroknĂĄl. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), nov. 12./2005. mĂĄrcius 4.
Ălesen bĂrĂĄlta az Amnesty International a romĂĄniai elmegyĂłgyintĂŠzetek ĂĄllapotĂĄt. Nicola Duckworth programigazgatĂł a brailai Szent Pantelimon kĂłrhĂĄz pĂŠldĂĄjĂĄt emlĂtette, ahol a betegeket embertelen kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt tartjĂĄk. A nemzetkĂśzi szervezet kĂŠpviselĹi pozitĂv esetekkel is talĂĄlkoztak. Ez a javulĂĄs azonban csak azutĂĄn tĂśrtĂŠnt, hogy tavaly novemberben a nemzetkĂśzi szervezet szintĂŠn elmarasztalĂł jelentĂŠst tett kĂśzzĂŠ az elmegyĂłgyintĂŠzetek helyzetĂŠrĹl. /ĂjbĂłl bĂrĂĄl az Amnesty International. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), mĂĄrc. 4./2005. jĂşlius 31.
Az 1956-os forradalom leverĂŠse utĂĄn az egĂŠsz KĂĄrpĂĄt-medencei magyarsĂĄgot sĂşjtotta a megtorlĂĄs. Lipcsey IldikĂł az erdĂŠlyi magyarsĂĄgot ĂŠrt megtorlĂĄst foglalta Ăśssze, felsorolva a nagyobb pereket. KolozsvĂĄron 1956 oktĂłberĂŠben Ăşj diĂĄkszĂśvetsĂŠget alakĂtottak, errĹl tudomĂĄsa volt a pĂĄrtszervezetnek. OktĂłber 24-ĂŠn azonban a diĂĄkszĂśvetsĂŠgi gyĹąlĂŠs termĂŠszetszerĹąen ĂĄtvĂĄltott a magyar forradalommal valĂł szolidaritĂĄs gyĹąlĂŠsĂŠvĂŠ. OktĂłber 25-ĂŠn letartĂłztattĂĄk a gyĹąlĂŠs hĂĄrom rĂŠsztvevĹjĂŠt, BalĂĄzs ImrĂŠt, TirnivĂĄn ArisztĂdet ĂŠs Walter Frigyest. Az elĹzĹ kettĹre 7-7 ĂŠvi fegyhĂĄzra ĂtĂŠltĂŠk. November 17-ĂŠn VĂĄrhegyi IstvĂĄnnal az ĂŠlen letartĂłztattĂĄk a diĂĄkszĂśvetsĂŠg vezetĹit, Kelemen KĂĄlmĂĄnt, Koczka GyĂśrgyĂśt ĂŠs Nagy Benedeket. TemesvĂĄrom 2500 diĂĄkot tartĂłztattak le, vĂŠgĂźl 30, tĂśbbsĂŠgĂŠben romĂĄn diĂĄkot ĂtĂŠltek 3 hĂłnaptĂłl 8 ĂŠvig terjedĹ fegyhĂĄzra. Bukarestben is megmozdultak a diĂĄkok. 1957 mĂĄjusĂĄban Paul Goma ĂrĂłt a bukaresti diĂĄkok tervezett sztrĂĄjkja miatt elĂtĂŠltĂŠk. 1956-tal volt kapcsolatos a szĂĄsz ĂrĂłk 1959-es brassĂłi pere, SchĂśnfeld aradi fĹrabbi pere, Piesch MiklĂłs, BlumenthĂĄl PĂĄl pere, Teodor Margineanu romĂĄn katonatiszt pere, aki a magyarorszĂĄgihoz hasonlĂł felkelĂŠst akart kirobbantani RomĂĄniĂĄban. A perek tĂśrtĂŠnetĂŠt csak rĂŠszben tĂĄrtĂĄk fel RomĂĄniĂĄban. MegkĂśzelĂtĹ adatok szerint a perek 35 ezer embert ĂŠrintettek. 30 szemĂŠlyt kivĂŠgeztek. Kb. 40-50 ember a bĂĄntalmazĂĄsokban vesztette ĂŠletĂŠt. 1957 a nagy letartĂłztatĂĄsok idĹszaka volt, emiatt SzamosĂşjvĂĄron, a 3000 fĂŠrĹhelyes bĂśrtĂśnben 10 ezren raboskodtak. A politikai elĂtĂŠltek 80 %-a magyar volt. Itt ĂŠs JilavĂĄn mĹąkĂśdtettĂŠk a âmegsemmisĂtĹ rĂŠszlegetâ. A Bolyai TudomĂĄnyegyetemen 20-30 ĂtĂŠlet szĂźletett. Az egyhĂĄzakat is tĂĄmadtĂĄk. ErdĹvidĂŠk ĂŠs HomorĂłd mente unitĂĄrius papsĂĄgĂĄnak fele kerĂźlt bĂśrtĂśnbe, csalĂĄdtagjaikkal egyĂźtt âszervezkedĂŠsâ ĂŠs âellensĂŠges elemek tĂĄmogatĂĄsaâ cĂmen. A kolozsvĂĄri ProtestĂĄns TeolĂłgia unitĂĄrius karĂĄn 3 tanĂĄrt ĂŠs 15 diĂĄkok ĂtĂŠltek el. A NyĂĄrĂĄd mentĂŠn szintĂŠn egyhĂĄz emberek kerĂźltek a vĂĄdlottak padjĂĄra. A CsĂkszeredai FĹgimnĂĄzium tanĂĄrĂĄt, PuskĂĄs AttilĂĄt ĂŠs tĂĄrsait â tanĂĄrokat, diĂĄkokat, 11 fĹt â ĂtĂŠltek el. NagyvĂĄradon diĂĄkok megalakĂtottĂĄk a SzabadsĂĄgra VĂĄgĂł Ifjak SzĂśvetsĂŠgĂŠt /SZISZ/. EbbĹl nagy pert csinĂĄltak, 1981-ben folytak a letartĂłztatĂĄsok. A 151 letartĂłztatottbĂłl 57 fĹt elĂtĂŠltek. SepsiszentgyĂśrgyĂśn diĂĄkok SzĂŠkely Ifjak TĂĄrsasĂĄg /SZIT/ nĂŠven alakĂtottak csoportot, Ĺket 1958-ban tartĂłztattĂĄk le, 1959-ben az 50-60 elĂtĂŠltet a hĂrhedt brailai nagyszigetre vittĂŠk. A kizĂĄrĂłlag munkĂĄs fiatalok ĂĄltal alapĂtott ErdĂŠlyi Magyar Ifjak SzĂśvetsĂŠge /EMISZ/ perben 1500 szemĂŠly volt ĂŠrintve, 76 ĂtĂŠlet szĂźletett. A temesvĂĄri diĂĄkok perĂŠben 32-en szerepeltek. SzilĂĄgysomlyĂłn 5 fĹt bĂśrtĂśnĂśztek be, SzĂĄszrĂŠgenbĹl 24 ember ellen indult eljĂĄrĂĄs. KolozsvĂĄron az IllegĂĄlis Kommunista Ellenes SzĂśvetsĂŠg /IKES/ 35 fiatalkorĂş rendszerellenes szervezkedĂŠs volt. A Kis-KĂźkĂźllĹ menti szervezkedĂŠsnek 6 vĂĄdlottja volt. 1958-ban Bencze GyĂśrgy reformĂĄtus lelkĂŠsz be nem jelentett vadĂĄszpuskĂĄja miatt terrorcselekmĂŠnyre valĂł kĂŠsztetĂŠs vĂĄdjĂĄval 20 ĂŠv nehĂŠzbĂśrtĂśnt kapott. 1958 jĂşliusĂĄban letartĂłztattĂĄk FĂźlĂśp G. DĂŠnes reformĂĄtus lelkĂŠszt, 11 ĂŠvre ĂtĂŠltĂŠk, 1958 augusztusĂĄban Cseterki JĂĄnos lelkĂŠszt tartĂłztattĂĄk le, ugyanebben a hĂłnapban Harai PĂĄl brassĂłi kĂĄplĂĄnt az EMISZ perben fel nem jelentĂŠs cĂmĂŠn 10 ĂŠvre ĂtĂŠltĂŠk. Ebben az ĂŠvben tovĂĄbbi egyhĂĄzi szemĂŠlyeket ĂtĂŠltek el. HĂĄrom nagy pert emelt ki Lipcsey IldikĂł: a Szoboszlay ĂŠs tĂĄrsai ĂźgyĂŠt 1958. ĂĄprilis-mĂĄjus hĂłnapban tĂĄrgyaltĂĄk. A vĂĄdirat szerint 1950-ben KeresztĂŠny MunkapĂĄrt nĂŠven szervezetet hoztak lĂŠtre, hogy fegyveres lĂĄzadĂĄst kĂŠszĂtsenek elĹ. A Szoboszlay-fĂŠle szervezkedĂŠs a tĂśbbpĂĄrtrendszer ĂŠs a szocialista rendszer eltĂśrlĂŠsĂŠnek igĂŠnyĂŠt hordozta magĂĄban. MagyarorszĂĄggal szoros szĂśvetsĂŠgi rendszert akartak kialakĂtani. Az erdĂŠlyi kĂŠrdĂŠs megoldĂĄsĂĄt a kĂŠt orszĂĄg ĂĄllamszĂśvetsĂŠgĂŠben lĂĄttĂĄk. A szervezkedĂŠsnek romĂĄn tagjai is voltak. A Szoboszlay-perben 200 szemĂŠlyt tartĂłztattak le, kĂśztĂźk lelkĂŠszeket, szerzeteseket, 57 fĹt ĂtĂŠltel el, kĂśztĂźk tĂz fĹt halĂĄlra, a kiszabott bĂśrtĂśnĂŠvek szĂĄma:1300 ĂŠv. A mĂĄsik nagy per az ĂŠrmihĂĄlyfalvi csoport Ăźgye. VezetĹjĂźket, Sass KĂĄlmĂĄn reformĂĄtus lelkĂŠszt 1958. februĂĄr 19-ĂŠn tartĂłztattĂĄk le. Az ĂŠrmihĂĄlyfalvi csoport ĂźgyĂŠben 31 fĹt ĂtĂŠltek el, ebbĹl kettĹ halĂĄlos ĂtĂŠlet volt, amit Sass KĂĄlmĂĄn reformĂĄtus lelkĂŠszen kĂvĂźl dr. HollĂłs IstvĂĄn egykori hadbĂrĂł szĂĄzadoson vĂŠgrehajtottak. A harmadik nagy Ăźgy a âkilencekâ, vagyis az ENSZ-memorandum megfogalmazĂłinak ĂŠs terjesztĹinek Ăźgye, akik 1956-ban az erdĂŠlyi kĂŠrdĂŠs megoldĂĄsĂĄt vetettĂŠk fel. HĂĄrom ĂĄllĂĄspont volt: 1. MĂĄrton Ăron rĂłmai katolikus pĂźspĂśk ĂŠs Dobri JĂĄnos reformĂĄtus teolĂłgiai tanĂĄr ErdĂŠly MagyarorszĂĄghoz csatolĂĄsĂĄt tartotta helyesnek. 2. JordĂĄky Lajos ĂŠs PĂĄsztay GĂŠza a fĂźggetlen ErdĂŠly gondolatĂĄt tĂĄmogattĂĄk. 3. Dobai IstvĂĄn, a reformĂĄtus egyhĂĄz vilĂĄgi gondnoka ErdĂŠly kettĂŠosztĂĄsĂĄban ĂŠs lakossĂĄgcserĂŠben gondolkodott. Mindannyian Ăşgy lĂĄttĂĄk, mĂŠltĂĄnyos megoldĂĄst. A Dobai IstvĂĄn ĂĄltal elkĂŠszĂtett memorandumot az akkori erdĂŠlyi magyar tĂĄrsadalom szinte valamennyi kĂŠpviselĹje ismerte ĂŠs vĂŠlemĂŠnyezte, de ismerte NĂŠmeth LĂĄszlĂł, TamĂĄsi Ăron, KodolĂĄnyi JĂĄnos, Ravasz LĂĄszlĂł, IllyĂŠs Gyula, Veres PĂŠter ĂŠs Sinka IstvĂĄn is. A per sorĂĄn 16 szemĂŠly ellen indult eljĂĄrĂĄs. 1957 mĂĄrciusi letartĂłztatĂĄsuk utĂĄn valamennyien fenntartottĂĄk vĂŠlemĂŠnyĂźket. A per vĂĄdlottjaibĂłl ketten a kĂnzĂĄsokba belehaltak, Dobait ĂŠs Varga LĂĄszlĂł tiszteletest ĂŠletfogytiglanra, a tĂśbbieket 25 ĂŠs 5 ĂŠv kĂśzĂśtti bĂśrtĂśnre ĂtĂŠltĂŠk. Dobait ĂŠs hat tĂĄrsĂĄt a hazaĂĄrulĂłknak fenntartott bĂśrtĂśnbe vittĂŠk, ahol a 400 elĂtĂŠltbĹl csak 40 maradt ĂŠletben az elszenvedett kĂnzĂĄsok, az ĂŠhezĂŠs ĂŠs orvoshiĂĄny miatt. A MagyarorszĂĄg elleni szovjet katonai intervenciĂłban RomĂĄnia ĂŠs CsehszlovĂĄkia kĂŠszsĂŠgesen rĂŠszt vett volna, de Hruscsov erre nem tartott igĂŠnyt. Azonban szovjet katonai egyenruhĂĄba ĂśltĂśztetett romĂĄn katonasĂĄg rĂŠszt vett a szovjet intervenciĂłban. A romĂĄn titkosszolgĂĄlat â romĂĄn szakemberek szerint â bekapcsolĂłdott a magyar esemĂŠnyekbe. Cristina Troncota tĂśrtĂŠnĂŠsz, a hadtudomĂĄnyok doktora a romĂĄn titkosszolgĂĄlatok tĂśrtĂŠnetĂŠvel foglalkozĂł monogrĂĄfiĂĄjĂĄban kĂźlĂśn fejezetet szentelt ennek a kĂŠrdĂŠsnek. Ĺ is ĂŠs mĂĄsok is kettĂŠ vĂĄlasztjĂĄk a kĂŠrdĂŠst: a romĂĄn titkosszolgĂĄlat beavatkozĂĄsa a forradalom elĹtt ĂŠs a beavatkozĂĄs a forradalom utĂĄn. 1956 nyarĂĄtĂłl kezdĹdĹen a Securitate hamis osztrĂĄk, nyugat-nĂŠmet, francia ĂŠs olasz ĂştlevĂŠllel ĂźgynĂśkĂśket kĂźldĂśtt MagyarorszĂĄgra, magyarul jĂłl beszĂŠlĹ szemĂŠlyeket, akik a gyĹąjtĂśtt informĂĄciĂłkat Bukarestbe tovĂĄbbĂtottĂĄk, onnan pedig a szovjet titkosrendĹrsĂŠg rendelkezĂŠsĂŠre bocsĂĄtottĂĄk. 1956 november vĂŠgi lĂĄtogatĂĄsa alkalmĂĄval Bodnaras felajĂĄnlotta segĂtsĂŠgĂŠt az ĂVH ĂşjraszervezĂŠsĂŠre. TĂśbbszĂĄz magyarul tudĂł szekuritate-alkalmazott ĂŠrkezett MagyarorszĂĄgra, irĂĄnyĂtĂłjuk Einhorn Wilhem /Vilmos/ volt, aki fedĂŠssel tartĂłzkodott Budapesten, mint a romĂĄn nagykĂśvetsĂŠg tanĂĄcsosa. Troncota irĂĄnyt mutatott a romĂĄn ĂŠs magyar tĂśrtĂŠnĂŠszeknek, ĂŠrdemes lenne ebben az irĂĄnyban kutatni. /Lipcsey IldikĂł: A forradalom hatĂĄsa ĂŠs kĂśvetkezmĂŠnyei ErdĂŠlyben. = ErdĂŠlyi MagyarsĂĄg (Budapest). 2005. jĂşlius-szeptember/2006. mĂĄjus 11.
RomĂĄniĂĄban ĂŠvente 9 ezer gyermeket hagynak ĂĄrvĂĄn a szĂźlĂŠszeteken, a kicsik pedig rendszerint szabad prĂŠdĂĄi az emberkereskedelemnek. Az ĂĄrvahĂĄzakban uralkodĂł embertelen kĂśrĂźlmĂŠnyek miatt RomĂĄnia tovĂĄbbra is a nemzetkĂśzi kĂśzvĂŠlemĂŠny kĂśzĂŠppontjĂĄban van. Az UNICEF adatai szerint az ĂĄrvĂĄn maradt gyerekek szĂĄma 1989 elĹtt is hozzĂĄvetĹlegesen ennyi volt. AzĂłta a szĂźletĂŠsek szĂĄma azĂłta folyamatosan csĂśkken, ezĂŠrt szĂĄzalĂŠkarĂĄnyban ez az ĂŠrtĂŠk tĂśbb a rendszervĂĄltĂĄs elĹttinĂŠl. Theodora Bertzi ĂĄllamtitkĂĄr, az OrszĂĄgos ĂrĂśkbefogadĂĄsi Hivatal (OĂH) elnĂśke is elismerte: tĂśbben jeleztĂŠk, hogy a kĂłrhĂĄzban elhagyott csecsemĹket pĂŠnzĂŠrt adjĂĄk tovĂĄbb. A csecsemĹkkel valĂł ĂźzĂŠrkedĂŠsrĹl az orszĂĄg egĂŠsz terĂźletĂŠrĹl ĂŠrkeztek jelzĂŠsek. A New York Times kĂśzzĂŠtett egy, a fogyatĂŠkosok jogait vĂŠdĹ nemzetkĂśzi szervezet ĂĄltal vĂŠgzett felmĂŠrĂŠst, miszerint a romĂĄniai ĂĄrvahĂĄzakban tengĹdĹ gyerekek sorsa nem sokat vĂĄltozott a tĂz ĂŠvvel ezelĹtti helyzethez kĂŠpest. A romĂĄniai ĂĄrvahĂĄzakban jelenleg 30 ezer gyermek ĂŠl â ez kĂźlĂśnben jĂłkora csĂśkkenĂŠst jelent a tĂz ĂŠvvel ezelĹtti 170 ezerhez kĂŠpest â, de a fogyatĂŠkos gyerekeket illetĹen vajmi kevĂŠs tĂśrtĂŠnt, ugyanolyan rosszak az ĂŠletkĂśrĂźlmĂŠnyeik, mint eddig. /Gyermekkereskedelem ĂŠs erĹszak RomĂĄniĂĄban. MĂŠg mindig elrettentĹk az ĂĄrvahĂĄzi kĂśrĂźlmĂŠnyek. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), mĂĄj. 11./ A romĂĄn hatĂłsĂĄgok tagadjĂĄk, hogy igazak lennĂŠnek a New York Times-ban a brailai fogyatĂŠkos gyerekek helyzetĂŠrĹl megjelentek. /IsĂĄn IstvĂĄn Csongor: A romĂĄn kormĂĄny tagadja a New York Times-ban megjelent informĂĄciĂłkat. âRomĂĄn Auschwitzâ BrailĂĄn? = Ăj Magyar SzĂł (Bukarest), mĂĄj. 11./2006. oktĂłber 3.
Hat ĂŠvig raboskodott romĂĄn fegyhĂĄzakban JancsĂł Csaba, amiĂŠrt sepsiszentgyĂśrgyi tĂĄrsaival egyĂźtt szolidarizĂĄlt a budapesti Ăśtvenhatos esemĂŠnyekkel. BukĂĄsĂĄt a SzĂŠkely Ifjak TĂĄrsasĂĄga szervezĂŠsĂŠben tĂśrtĂŠnt negyvennyolcas obeliszk megkoszorĂşzĂĄsa hozta. TizenĂśt ĂŠves, nyolcadik osztĂĄlyos diĂĄkja volt a sepsiszentgyĂśrgyi SzĂŠkely MikĂł KollĂŠgiumnak, amikor Budapesten kitĂśrt a forradalom. OktĂłber 24-ĂŠn tizennegyedmagĂĄval egyĂźtt lĂŠtrehoztĂĄk a SzĂŠkely Ifjak TĂĄrsasĂĄgĂĄt (SZIT). A szervezet cĂŠlja volt a felkĂŠszĂźlĂŠs arra a pillanatra, amikor a magyarorszĂĄgi forradalom elĂŠri ErdĂŠlyt, SzĂŠkelyfĂśldet. 1956 novemberĂŠben elbukott a szabadsĂĄgharc MagyarorszĂĄgon, a szervezet tagjai azonban Ăşgy dĂśntĂśttek, hogy tenniĂźk kell valamit. 1957. mĂĄrcius 15-re virradĂłan megkoszorĂşztĂĄk titokban SepsiszentgyĂśrgyĂśn a negyvennyolcas obeliszket. A kĂśvetkezĹ ĂŠvben, az 1848-as szabadsĂĄgharc 110. ĂŠvfordulĂłja alkalmĂĄbĂłl ismĂŠt koszorĂşzĂĄsra kĂŠszĂźlt a SZIT. A szekusok elĹre megjelentek, szĂĄmĂtva arra, hogy a koszorĂşzĂĄs megismĂŠtlĹdik. Amikor BordĂĄs Attila, GyertyĂĄnosi Csaba ĂŠs JancsĂł SĂĄndor elhelyezte a koszorĂşt, vĂĄratlanul tĂśbb helyrĹl szĂĄrmazĂł rendĹrsĂp fĂźttye hallatszott. Csak BordĂĄst tudtĂĄk elkapni, a mĂĄsik kĂŠt fiatal elfutott. BĂĄr nem vett rĂŠszt az ĂŠjjeli akciĂłban, JancsĂł CsabĂĄĂŠrt az iskolĂĄba jĂśttek el a szekusok, a mĂĄsik kĂŠt fiatalt is bevittĂŠk. JĂşniusban volt a tĂĄrgyalĂĄs, MacskĂĄssi PĂĄl kolozsvĂĄri katonai tĂśrvĂŠnyszĂŠki bĂrĂł vezetĂŠsĂŠvel. JancsĂł CsabĂĄt 10 ĂŠvre, a 29 ĂŠves Szalai Attila 18 ĂŠvre, MolnĂĄr BĂŠlĂĄt 6 ĂŠvre ĂtĂŠltĂŠk, a tĂśbbiek 7 ĂŠs 15 ĂŠv kĂśzĂśtti elzĂĄrĂĄsra. ZsilavĂĄn a bĂśrtĂśnben megvertĂŠk JancsĂł CsabĂĄt, mert megcsĂłkolta az Ĺt meglĂĄtogatĂł ĂŠdesanyjĂĄt. KĂŠsĹbb BrailĂĄtĂłl 75 kilomĂŠterre lĂŠvĹ munkatelepre vittĂŠk, tĂśbb szĂĄz tĂĄrsĂĄval egyĂźtt, ahol gĂĄtat ĂŠpĂtettek. Egy fĹnek naponta 3,2 kĂśbmĂŠter fĂśldet kellett kiĂĄsnia. A kosz, a hiĂĄnyos tĂĄplĂĄlkozĂĄs miatti legyengĂźlĂŠs, a fertĹzĂśtt, DunĂĄbĂłl szĂĄrmazĂł ivĂłvĂz miatt 1960-ban kitĂśrt a tĂfuszjĂĄrvĂĄny, s ennek ĂĄldozata volt JancsĂł Csaba is. KĂśnnyebb munkĂĄra vittĂŠk, rĂŠpĂĄt szedni GradinĂĄra, ahol PĂĄskĂĄndi GĂŠzĂĄval egyĂźtt dolgozott. JancsĂł Csaba 1964. augusztusĂĄban szabadult. Munka utĂĄn esti lĂceumba jĂĄrt, elvĂŠgezte a X. ĂŠs XI. osztĂĄlyt, majd ĂŠrettsĂŠgi utĂĄn beiratkozott a faipari technikumba. A szekusok az ĂŠvek sorĂĄn egy percig sem hagytĂĄk alĂĄbb megfigyelĂŠsĂŠt. /Domokos PĂŠter: ErdĂŠlyi Ăśtvenhatosok. TĂz ĂŠv koszorĂşzĂĄsĂŠrt. = Ăj Magyar SzĂł (Bukarest), okt. 3./2006. oktĂłber 10.
Bikfalvi GyĂśrgy tasnĂĄdi nyugalmazott mĹąbĂştorasztalost, kĂśnyvkereskedĹt 17 ĂŠves korĂĄban tartĂłztatta le a SzekuritĂĄtĂŠ. 15 ĂŠv kĂŠnyszermunkĂĄra ĂtĂŠltĂŠk. Tasi Gyula nevĹą korĂĄbbi iskolatĂĄrsa ĂĄltal csatlakozott a NagyvĂĄradon fiatalok ĂĄltal megalakĂtott SzabadsĂĄgra VĂĄgyĂł Ifjak SzervezetĂŠhez, a SZVISZ-hez. A Szabad EurĂłpa RĂĄdiĂł hĂradĂĄsaibĂłl tĂĄjĂŠkozĂłdva terveket gyĂĄrtottak. Ĺ sejtvezetĹ volt TasnĂĄdon, feladata emberek beszervezĂŠse volt. A szervezet ĂŠvekig ĂŠlt, egymĂĄshoz kapcsolta a fiatalokat. ĂpoltĂĄk a magyarsĂĄgtudatot. Amikor TasnĂĄdon megszĹąnt a magyar kĂśzĂŠpiskola, rĂśpcĂŠdulĂĄkon tiltakozott. Ez volt a fĹbĹąne, meg a magyarsĂĄgtudat ĂĄpolĂĄsa, ami miatt kĂŠsĹbb letartĂłztattĂĄk. A szervezet felgĂśngyĂślĂtĂŠse 1960 oktĂłberĂŠben kezdĹdĂśtt. Bikfalvi GyĂśrgyĂśt 1961. januĂĄr 13-ĂĄn vittĂŠk a vĂĄradi szekura. MindĂśssze 17 ĂŠves volt, mĂŠgis hatan jĂśttek ĂŠrte, a helyi rendĹrfĹnĂśk kĂsĂŠretĂŠben. Mikor elhurcoltĂĄk Ĺt, kint volt az egĂŠsz utca. Gumibottal vertĂŠk. Kb. egy ĂŠvig tartott a kihallgatĂĄs, kimerĂźltek, ĂŠjjel sem hagytĂĄk Ĺket aludni, tĂśbbszĂśr megtĂśrtĂŠnt, hogy kivittĂŠk a hidegzuhany alĂĄ, aztĂĄn a szabadba, rugdostĂĄk, szĂjjal vertĂŠk Ĺket. 1961. szeptember 15-ĂŠn megkezdĹdĂśtt a tĂĄrgyalĂĄsuk. RomĂĄnul nem tudott, alĂĄĂrattĂĄk vele a jegyzĹkĂśnyvet, amirĹl mai napig sem tudja, mit tartalmazott. Tasit ĂŠs Ĺt 15 ĂŠv kĂŠnyszermunkĂĄra ĂtĂŠltek, Ruff MihĂĄly pedig 6 ĂŠv javĂtĂłt kapott. 1962 ĂĄprilisĂĄnak kĂśzepĂŠig bĂśrtĂśnben tartottĂĄk NagyvĂĄradon, ezutĂĄn JilavĂĄra kerĂźlt, a fĂśldalatti bĂśrtĂśnbe. Innen Galacra vittĂŠk, majd a brailai nagyszigetre, kĂŠnyszermunkĂĄra. Sok kĂŠpzett emberrel volt egyĂźtt, Ăşgy mint: PĂĄskĂĄndi GĂŠza ĂrĂł, Antal JĂłzsef reformĂĄtus esperes, KĂłsza JĂłzsef katolikus esperes, LĂŠta Ăron unitĂĄrius esperes, LĹrinczi MihĂĄly unitĂĄrius lelkĂŠsz, Nyitrai MĂłzes kĂŠsĹbbi unitĂĄrius pĂźspĂśk-helyettes. Ĺk elĹadĂĄsokat tartottak a fiataloknak, ki-ki a szakterĂźletĂŠn. Arra tĂśrekedtek, hogy rendes, becsĂźletes magyar embert neveljenek a fiatalokbĂłl. VĂŠgĂźl 1964 jĂşliusĂĄban hazaengedtĂŠk Ĺket, amerikai nyomĂĄsra. Vonattal jĂśttek haza, vasĂĄrnap reggel volt. Az utcĂĄra kitĂłdultak az emberek, fĹleg azok, akik megjĂĄrtĂĄk OroszorszĂĄg poklait. /BuchmĂźller IldikĂł: ErdĂŠlyi Ăśtvenhatosok. A rossz jĂł oldala. = Ăj Magyar SzĂł (Bukarest), okt. 10./
lapozĂĄs: 1-20