udvardy
frigyes
A romĂĄniai magyar kisebbsĂŠg tĂśrtĂŠneti
kronolĂłgiĂĄja 1990-2006
talĂĄlatszĂĄm:
8
talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-8
NĂŠvmutatĂł:
Antal Margit
2004. jĂşlius 8.
A Magyar IrodalomtudomĂĄnyi TanszĂŠk 2004-ben pĂĄlyĂĄzatot hirdetett romĂĄniai ĂĄltalĂĄnos- ĂŠs kĂśzĂŠpiskolai magyartanĂĄrok szĂĄmĂĄra Az irodalomtanĂtĂĄs ĂśrĂśmĂŠĂŠrt cĂmmel. PĂĄlyĂĄzni kĂŠt kategĂłriĂĄban lehetett: 1) MŹÊrtelmezĂŠs: MĂłricz Zsigmond ĂrvĂĄcska cĂmĹą kisregĂŠnyĂŠnek vagy a mĹą egy rĂŠszletĂŠnek ĂŠrtelmezĂŠse. 2) TanĂĄri naplĂł: LegalĂĄbb kĂŠt hĂłnapnyi irodalomtanĂtĂĄsi tapasztalat rĂśgzĂtĂŠse. A dĂjazottak: MŹÊrtelmezĂŠs: I. dĂj (100 eurĂł): MĂĄrton-KalapĂĄti JolĂĄn â Andrei Muresanu FĹgimnĂĄzium, DĂŠs; TanĂĄri naplĂł: I. dĂj (100 eurĂł): Antal Margit â Benedek Elek ĂltalĂĄnos Iskola, SzentĂĄbrahĂĄm ugyancsak I. dĂj (100 eurĂł): OrbĂĄn EnikĹ â 15-Ăśs ĂltalĂĄnos Iskola, BrassĂł. /MagyartanĂĄrok pĂĄlyĂĄzatĂĄnak eredmĂŠnyhirdetĂŠse. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), jĂşl. 8./2005. mĂĄjus 30.
AdorjĂĄni DezsĹ ZoltĂĄn evangĂŠlikus pĂźspĂśk ĂŠs Essig JĂłzsef, a RemĂŠnyik SĂĄndor MĹąvĂŠsz StĂşdiĂł AlapĂtvĂĄny elnĂśke kezdemĂŠnyezĂŠsĂŠre mĂĄjus 28-ĂĄn KolozsvĂĄron, az evangĂŠlikus pĂźspĂśksĂŠgen megalakult az 1944 karĂĄcsonyĂĄn mĂĄrtĂrhalĂĄlt halt kolozsvĂĄri evangĂŠlikus lelkĂŠsz nevĂŠt viselĹ JĂĄrosi Andor KeresztyĂŠn KulturĂĄlis MĹąhely. A pĂźspĂśk bevezetĹjĂŠben ismertette a kulturĂĄlis mĹąhely DĂĄvid Gyula ĂĄltal Ăśsszefoglalt cĂŠlkitĹązĂŠseit. JĂĄrosi Andor az 1944-es zsidĂłtĂśrvĂŠnyek idejĂŠn a keresztyĂŠn hit erejĂŠvel szĂĄllt szembe a gyilkos erĹkkel, prĂłbĂĄlta menteni az ĂźldĂśzĂśtteket. Antal Margit tanĂĄrnĹ JĂĄrosi Andor az igaz ember cĂmmel tartott elĹadĂĄst nagyapjĂĄrĂłl. A JĂĄrosi-kĂŠp elmĂŠlyĂtĂŠsĂŠhez jĂĄrult hozzĂĄ Gaal GyĂśrgy ĂŠs Fazakas Csilla, valamint dr. LĹwi KĂĄroly, aki rĂŠszleteket olvasott fel LĹwy DĂĄniel A tĂŠglagyĂĄrtĂłl a tehervonatig. A kolozsvĂĄri zsidĂłsĂĄg tĂśrtĂŠnete cĂmĹą kĂśnyvĂŠbĹl. JĂşnius 19-ĂŠn JĂĄrosi Andor leszĂĄrmazottai ĂĄtvehetik az egykori evangĂŠlikus lelkĂŠszt megilletĹ, a Yad Vashem ĂĄltal adomĂĄnyozott, igaz embereknek jĂĄrĂł kitĂźntetĂŠst. /NĂŠmeth JĂşlia: Megalakult a JĂĄrosi Andor KeresztyĂŠn KulturĂĄlis MĹąhely. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), mĂĄj. 30./2005. november 28.
November 25-ĂŠn ismertettĂŠk KolozsvĂĄron az IrodalomtanĂtĂĄs ĂśrĂśmĂŠĂŠrt elnevezĂŠsĹą pĂĄlyĂĄzat ez ĂŠvi dĂjazottjait. KĂŠt kategĂłriĂĄt hirdettek meg a kolozsvĂĄri BabesâBolyai TudomĂĄnyegyetem Magyar IrodalomtudomĂĄnyi TanszĂŠkĂŠnek tanĂĄrai: a mŹÊrtelmezĹ ĂŠs a tanĂĄri naplĂł kategĂłriĂĄt. Egyed Emese tanszĂŠkvezetĹ tĂśrtĂŠnelmi pillanatnak nevezte az esemĂŠnyt, hiszen mindkĂŠt alkalommal szerzĹket avattak. IdĂŠn a tanĂĄri naplĂłt illetĹen Patek MĂĄria ĂŠs Antal Margit elsĹ dĂjat nyert, Misztrik JolĂĄn mĂĄsodik dĂjat, kĂśnyvjutalomban rĂŠszesĂźlt KolcsĂĄr IrĂŠn. A mŹÊrtelmezĹ kategĂłriĂĄban az elsĹ dĂjat Szilveszter LĂĄszlĂł kapta. /N.-H.D.: DĂjazott magyar szakos tanĂĄrok. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), nov. 28./2009. jĂşlius 1.
Az elmĂşlt hĂŠtvĂŠgĂŠn KolozsvĂĄron a Bolyai TudomĂĄnyegyetem TĂśrtĂŠnelem-FilozĂłfia SzakĂĄn az 1954-ben, az utolsĂł nemzedĂŠkkĂŠnt vĂŠgzettek talĂĄlkoztak, ĂŠs elevenĂtettĂŠk fel kĂśzĂśs emlĂŠkeiket. A tapasztalatok birtokĂĄban valamennyien kijelentettĂŠk: a romĂĄniai magyarsĂĄg soraiban manapsĂĄg hiĂĄnycikk az akkor tapasztalhatĂł Ăşn. Bolyai-szellemisĂŠg. A SzabadsĂĄg kĂŠrdĂŠsĂŠre hĂŠt tĂśrtĂŠnelem-filozĂłfia szakos volt bolyaista diĂĄk mondta el gondolatait. Boros MihĂĄly (SzatmĂĄrnĂŠmeti) emlĂŠkeztetett, 1954-ben a szakon nyolc fiĂş ĂŠs kĂŠt lĂĄny vĂŠgzett, kĂśzĂźlĂźk hĂĄrman mĂĄr elhunytak. A tĂśbbiek viszont rendszeresen megrendeztĂŠk emlĂŠkezĹ talĂĄlkozĂłikat. Sztranyicki GĂĄbor filozĂłfia professzorkĂŠnt dolgozott KolozsvĂĄron. Ha nem lett volna Bolyai TudomĂĄnyegyetem, a romĂĄniai magyar oktatĂĄs ĂłriĂĄsi vesztesĂŠgeket ĂŠlt volna ĂĄt, vallja. Az egyetem vezetĹsĂŠge lĂĄndzsĂĄt tĂśrt az akkori tĂĄrsadalmi ĂĄtalakulĂĄs â lĂĄtĂĄsmĂłdjuk szerint â pozitĂv vonatkozĂĄsai mellett. Czucza IstvĂĄn (BĂĄnffyhunyad) ĂźdvĂśzli a fiatalokat, akik igyekeznek ĂŠbren tartani a tĂźzet, ha nem is tudnak eredmĂŠnyt felmutatni. SzabĂł SĂĄndor (Bukarest) szerint a Bolyai Egyetem visszaĂĄllĂtĂĄsĂĄra tett eddigi kĂsĂŠrletek nagyon erĹtlenek voltak, a magyarorszĂĄgiak teljesen âimpotensekâ az erdĂŠlyi magyarok Ăźgyeinek rendezĂŠse terĂŠn. ErdĂŠlyben mĂŠg mindig ĂŠrzĹdik a tĂśmeges fĂŠlsz. Antal Margit (KolozsvĂĄr) ĂĄllĂtja: azt a Bolyai TudomĂĄnyegyetemet, amely az Ĺ ĂŠs mĂĄsok emlĂŠkĂŠben ĂŠl, ebben a megvĂĄltozott vilĂĄgban mĂĄr nem lehet visszaĂĄllĂtani. Ma csak magyar-angol egyetemrĹl lehetne szĂł. Bartha ZoltĂĄn (KolozsvĂĄr) a TinivĂĄr KiadĂł igazgatĂłja szerint a Bolyai TudomĂĄnyegyetem feltĂĄmasztĂĄsa a politikum rĂŠszĂŠrĹl hiĂş ĂĄbrĂĄnd, azonban a civil tĂĄrsadalom tĂśbbet tehet az Ăźgy ĂŠrdekĂŠben. /ĂrdĂśg I. BĂŠla: GyĂşjtĂłpont â Volt egyszer egy Bolyai TudomĂĄnyegyetem. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), jĂşl. 1./2009. jĂşlius 3.
A SzabadsĂĄg jĂşlius 1-i szĂĄmĂĄban Volt egyszer egy Bolyai TudomĂĄnyegyetem cĂmmel a magyar egyetemen vĂŠgzett utolsĂł filozĂłfiaszakosai visszaemlĂŠkeztek egykori egyetemi ĂŠveikre. Az olvasĂłkat bizonyĂĄra meglepte, hogy ha 1954-ben vĂŠgeztek, az egyetemet viszont 1959-ben szĂĄmoltĂĄk fel, akkor miĂŠrt Ĺk az utolsĂłk? AzĂŠrt, mert az utolsĂł ĂŠvekben megszĂźntettĂŠk a magyar nyelvĹą filozĂłfuskĂŠpzĂŠst. Az emlĂŠkezĂŠsben Sztranyicki GĂĄbor felrĂłtta, hogy âutĂłlag mindenki mindent jobban tud, nem ritkĂĄn Ăşgy, ahogyan a megvĂĄltozott helyzet ĂŠppen ezt megkĂvĂĄnja. â BalĂĄzs SĂĄndor elvĂĄrta volna tĹle az ĂśnmagĂĄval valĂł Ĺszinte szembenĂŠzĂŠst. Sztranyicki ugyanis 1959-ben az ElĹrĂŠben arrĂłl Ărt, hogy a Bolyai ki van tĂŠve a burzsoĂĄ nacionalista behatĂĄsoknak, s ezzel âalĂĄtĂĄmasztottaâ a pĂĄrtĂĄllami indokot: ez az egyetem a magyar nacionalizmus tĹązfĂŠszke, s ezĂŠrt meg kell szĂźntetni. Mindenki tudja, milyen kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt szĂźlettek az ilyen cikkek, azonban ez az ĂŠvfordulĂłs visszaemlĂŠkezĂŠs talĂĄn alkalmas lett volna arra, hogy bocsĂĄnatot kĂŠrjen az ilyen kĂŠnyszer-ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsĂŠrt, s annak kĂĄros kĂśvetkezmĂŠnyeiĂŠrt. Sztranyicki GĂĄbor a Bolyai vezetĹsĂŠgĂŠrĹl azt Ărta, miszerint a âdemokratikus gondolkodĂłmĂłdâ karakterizĂĄlta. BalĂĄzs SĂĄndor mĂĄst tapasztalt. Sztranyicki GĂĄbor a pĂĄrt KĂśzponti BizottsĂĄga kĂśrnyĂŠkĂŠn betĂśltĂśtt funkciĂłja utĂĄn most Bukarestben kiadĂłt mĹąkĂśdtet, 1990-ben a tĂŠvĂŠben szorgalmazta a Kommunista PĂĄrt ĂşjjĂĄalakĂtĂĄsĂĄt. Antal Margit ellentmondĂĄst nem tĹąrĹen a kijelentette: a magyar egyetemet âa megvĂĄltozott vilĂĄgban mĂĄr nem lehet visszaĂĄllĂtaniâ. A cikkĂrĂł megkĂŠrdĹjelezte Bartha ZoltĂĄn ĂĄllĂtĂĄsĂĄt: âa Bolyai TudomĂĄnyegyetem feltĂĄmasztĂĄsa a politikum rĂŠszĂŠrĹl hiĂş ĂĄbrĂĄndâ. Lehet, EGYELĹRE hiĂş ĂĄbrĂĄnd. De a Bolyai TĂĄrsasĂĄg azĂŠrt dolgozik, hogy a politikum vĂĄllalja fel ezt az Ăźgyet. /BalĂĄzs SĂĄndor: NyĂlt levĂŠl. = SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), jĂşl. 3./2012. mĂĄjus 12.
A zsidĂłmentĹ Wallenbergre emlĂŠkeztek KolozsvĂĄron
PrĹhle Gergely: TisztessĂŠges keresztĂŠny nem lehet antiszemita
Wallenberg-ĂŠvvĂŠ nyilvĂĄnĂtotta a magyar kormĂĄny 2012-t, amelyben a neves svĂŠd diplomata ĂŠs mĂĄs keresztĂŠny zsidĂłmentĹk tevĂŠkenysĂŠgĂŠre emlĂŠkezve, a holokauszt ĂĄldozatai elĹtt kell fejet hajtanunk. A Budapesten elkezdĹdĂśtt rendezvĂŠnysorozat pĂŠnteken KolozsvĂĄron folytatĂłdott, a City Plaza szĂĄllĂł emeleti elĹadĂłtermĂŠben, MagyarorszĂĄg KolozsvĂĄri FĹkonzulĂĄtusa, a KolozsvĂĄri ZsidĂł HitkĂśzsĂŠg ĂŠs a RomĂĄniai EvangĂŠlikus-LutherĂĄnus EgyhĂĄz kĂśzĂśs szervezĂŠsĂŠben. BeszĂŠdet mondott SzilĂĄgyi MĂĄtyĂĄs fĹkonzul, NĂŠmeth Zsolt, MagyarorszĂĄg kĂźlĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄra, PrĹhle Gergely magyar helyettes kĂźlĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄr, AdorjĂĄni DezsĹ ZoltĂĄn evangĂŠlikus-lutherĂĄnus pĂźspĂśk, SzilĂĄgyi JĂşlia ĂŠs Nussbaum LĂĄszlĂł holokauszt-tĂşlĂŠlĹk, valamint Antal Margit, JĂĄrosi Andor nĂŠhai lutherĂĄnus lelkĂŠsz unokĂĄja. A felszĂłlalĂłk figyelmeztettek: a fiatal nemzedĂŠkeket szembesĂteni kell a mĂşlttal, s pĂŠldakĂŠpkĂŠnt kell elĂŠjĂźk ĂĄllĂtani az embermentĹket.
SzilĂĄgyi MĂĄtyĂĄs kolozsvĂĄri magyar fĹkonzul az egybegyĹąlteket kĂśszĂśntĹ beszĂŠdĂŠben rĂĄmutatott: a magyarorszĂĄgi holokauszt emlĂŠknapjĂĄhoz kapcsolĂłdĂł rendezvĂŠny a Raoul Wallenberg emlĂŠke elĹtti fĹhajtĂĄs is egyben, hiszen a neves svĂŠd diplomata ĂŠs zsidĂłmentĹ a vĂŠszkorszak idejĂŠn ember maradt az embertelensĂŠgben. A rendezvĂŠny ugyanakkor elĹadĂĄssal tiszteleg kĂŠt tovĂĄbbi zsidĂłmentĹ emlĂŠke elĹtt: JĂĄrosi Andor nĂŠhai lutherĂĄnus lelkĂŠsz âerdĂŠlyi WallenbergkĂŠntâ tanĂşsĂtotta emberszeretetĂŠt, Sztehlo GĂĄbor budapesti evangĂŠlikus lelkĂŠsz pedig 1600 zsidĂł gyermek ĂŠletĂŠt mentette meg. A fĹkonzul hangsĂşlyozta: a rendezvĂŠny az ĂĄldozatok ĂŠs a tĂşlĂŠlĹk elĹtti fĹhajtĂĄs is egyben, a humĂĄnum ĂŠs a kegyelet napja, hiszen a zsidĂłk nĂŠlkĂźl az erdĂŠlyi kultĂşra ânem lĂŠtezne, vagy jĂłval szegĂŠnyebb lenneâ.
BeszĂŠdĂŠben NĂŠmeth Zsolt magyar kĂźlĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄr felhĂvta a figyelmet arra, hogy a magyar kormĂĄny nagy hangsĂşlyt fektet az idĂŠn az embermentĹk pĂŠldĂĄjĂĄnak felmutatĂĄsĂĄra, s ennek keretĂŠben a budapesti alsĂł dunai rakpartot tizenkĂŠt embermentĹrĹl nevezte el, akiknek az emlĂŠkĂŠre mĂĄjus 15-ĂŠn, Budapesten, nagyszabĂĄsĂş konferenciĂĄt rendeznek. NĂŠmeth szerint a kolozsvĂĄri JĂĄrosi Andor sorsa pĂĄrhuzamot mutat a felvidĂŠki EsterhĂĄzy JĂĄnos ĂŠs Raoul Wallenberg sorsĂĄval, hiszen kezdetben valamennyien a nĂĄcik ellen harcoltak, de vĂŠgĂźl mindhĂĄrman a szovjet rendszernek estek ĂĄldozatĂĄul. âSorsuk drĂĄmai mĂłdon bizonyĂtja, hogy a nemzeti ĂŠs a szovjet tĂpusĂş szocializmus egylĂŠnyegĹąâ â fogalmazott.
Nem kĂśnnyĹą a mĂşlttal szembenĂŠzni
Az ĂĄllamtitkĂĄr utalt arra, hogy bonyolult feladat a mĂşlttal, az emberĂĄldozat, illetve az egyĂŠni ĂŠs a kĂśzĂśssĂŠgi szolidaritĂĄs kĂŠrdĂŠsĂŠvel szembenĂŠzni, ĂŠs emlĂŠkeztetett arra, hogy ezek az ĂŠrtĂŠkek azzal a tĂĄrsadalmi ĂŠs nemzeti egysĂŠggel szembesĂźltek, amelyek a holokauszt korabeli EurĂłpĂĄt meghatĂĄroztĂĄk. Ăgy vĂŠlte, az embermentĹk pĂŠldĂĄjĂĄbĂłl a ma ĂŠlĹkre az erkĂślcsi felelĹssĂŠg fogalma maradt, ami rendkĂvĂźl fontosnak bizonyulhat napjainkban, amikor âa nemzeti ĂśnzĂŠs divatjaâ az Ăśreg kontinensen Ăşjra elĹtĂŠrbe kerĂźl. LeszĂśgezte: ez a pragmatizmusnak ĂĄlcĂĄzott ĂśnzĂŠskultusz jelenleg az eurĂłpai jobboldali eliteket sĂśpri el, de kĂŠsĹbb a baloldali eliteket is sorra kerĂtheti, ĂŠs ismĂŠt elĹkĂŠszĂtheti a szĂŠlsĹsĂŠgek hatalomra jutĂĄsĂĄt. Ezzel a folyamattal szemben pedig Wallenberg pĂŠldĂĄjĂĄhoz kell folyamodnunk, hiszen a szolidaritĂĄs ellenszer lehet arra, ami ma fĂśldrĂŠszĂźnkĂśn tĂśrtĂŠnik.
A rĂŠsztvevĹk â akik kĂśzĂśtt FĂźzes OszkĂĄr, MagyarorszĂĄg bukaresti nagykĂśvete is jelen volt â dokumentumfilmet lĂĄthattak Raoul Wallenberg zsidĂłmentĹ tevĂŠkenysĂŠgĂŠrĹl ĂŠs tragikus, rĂŠszleteiben mindmĂĄig nem tisztĂĄzott hĂĄborĂş utĂĄni sorsĂĄrĂłl. Ezt kĂśvetĹen kerĂźlt sor az AdalĂŠkok a kolozsvĂĄri zsidĂłsĂĄg mĂşltjĂĄhoz cĂmĹą kĂśtet magyar nyelvĹą kiadĂĄsĂĄnak bemutatĂĄsĂĄra. A tudomĂĄnyos tanulmĂĄnyokat tartalmazĂł kĂśtet Schwartz RĂłbert kolozsvĂĄri zsidĂł hitkĂśzsĂŠgi elnĂśk irĂĄnyĂtĂĄsĂĄval tĂśrtĂŠnĹ lefordĂtĂĄsĂĄt ĂŠs kiadĂĄsĂĄt a KolozsvĂĄri Magyar FĹkonzulĂĄtus ĂŠs az OTP RomĂĄnia tĂĄmogatta.
Az ĂĄldozatok, a hĂłhĂŠrok ĂŠs a hĹsĂśk nem a semmibĹl, hanem magĂĄbĂłl a tĂĄrsadalombĂłl kerĂźlnek ki, mint ahogyan a kutatĂłk is onnan vĂŠtetnek, ĂŠs az ĂĄltaluk feltĂĄrt adatoknak oda kellene visszatĂŠrniĂźk â ezzel a gondolattal kezdte mĂŠltatĂĄsĂĄt SzilĂĄgyi JĂşlia. Az irodalomkritikus ĂŠs esztĂŠta felhĂvta a figyelmet annak veszĂŠlyeire, hogy nemzedĂŠkek nĹnek fel anĂŠlkĂźl, hogy a kĂśzelmĂşlt esemĂŠnyeirĹl tudomĂĄst szerezzenek, pedig a tĂśrtĂŠnelem ismerĂŠse, az abbĂłl tĂśrtĂŠnĹ okulĂĄs az egyik legfĹbb cĂŠl kellene hogy legyen.
Kossuth elĂtĂŠlte az antiszemitizmust
SzilĂĄgyi JĂşlia Kossuth Lajost idĂŠzte: âĂn ember ĂŠs ember kĂśzĂśtt faj, nyelv, vallĂĄsfelekezet miatt soha nem tettem s nem is fogok tenni kĂźlĂśnbsĂŠget; az antiszemitikus agitĂĄciĂłt, mint a XIX. szĂĄzad embere, szĂŠgyellem, mint magyar restellem, mint hazafi kĂĄrhoztatom.â Majd elmesĂŠlte sajĂĄt ĂŠlettapasztalatĂĄt az embermentĂŠsrĹl. âVan olyan idĹszak a tĂśrtĂŠnelemben, amikor az embersĂŠget bĂźntetik, s ezt megmentĹim vĂĄllaltĂĄkâ â mondta arra emlĂŠkezve, hogy nyolc ĂŠves korĂĄban megmentettĂŠk az ĂŠletĂŠt. KĂŠsĹbb, tĂśbb mint Ăśtven ĂŠvvel ezelĹtt dĂśntĂśtt amellett, hogy ha mĂĄr halĂĄlraĂtĂŠltsĂŠgĂŠt sikerĂźlt tĂşlĂŠlnie, a magyar nyelv ĂŠs irodalom szolgĂĄlatĂĄba szegĹdik.
Az irodalomkritikus elmondta: a kĂśtet a kolozsvĂĄri zsidĂłsĂĄg tĂśrtĂŠnetĂŠt jĂłformĂĄn a kĂśzĂŠpkortĂłl a holokauszt utĂĄni idĹkig ismerteti, azaz Bethlen GĂĄbortĂłl indulva, a zsidĂłsĂĄgnak a modernizĂĄciĂłban betĂśltĂśtt szerepĂŠig. Felmutatja egyben azoknak a zsidĂł embereknek a pĂŠldĂĄjĂĄt is, akik âa pszicholĂłgiĂĄtĂłl a pingpongigâ KolozsvĂĄr hĂrnevĂŠt ĂśregbĂtettĂŠk.
SzilĂĄgyi szĂłvĂĄ tette, hogy a holokauszt utĂĄn hĂŠt ĂŠvtizeddel sincs az ĂĄldozatoknak kĂśztĂŠri emlĂŠkmĹąve KolozsvĂĄron. âA tĂśrtĂŠnelem nem ismerĂŠse is tĂśrtĂŠnelemâ â vonta le a keserĹą kĂśvetkeztetĂŠst.
Akihez Wallenberg segĂtĹ keze nem ĂŠrt el
Nussbaum LĂĄszlĂł, akit tizenĂśt ĂŠvesen hurcoltak gettĂłba, onnan pedig Auschwitzba, s aki tizenhat ĂŠvesen Buchenwaldban szabadult fel, olyan tĂşlĂŠlĹkĂŠnt mondott beszĂŠdet, âakihez Wallenberg segĂtĹ keze nem ĂŠrt elâ. Kijelentette: egyike azon kevĂŠs tĂşlĂŠlĹknek, akik a holokausztrĂłl mĂŠg tanĂşskodni tudnak.
A nyugalmazott kĂśzgazdĂĄsz bevallotta: az eltelt hĂŠt ĂŠvtized sorĂĄn azt tapasztalta, hogy az idĹkkel egyĂźtt az emberek is megvĂĄltoznak. Ha akkoriban gyĹąlĂślte is az Ĺt elverĹ diĂĄktĂĄrsait vagy pedig a lĂĄgerbeli megkĂnzĂłit, ma mĂĄr megbocsĂĄtana nekik. Ăgy vĂŠli, keresztĂŠny diĂĄktĂĄrsai nem voltak teljes mĂŠrtĂŠkben hibĂĄsok, hiszen a korabeli mĂŠdia a zsidĂłkkal szembeni agressziĂłra buzdĂtotta ĂŠs tanĂtotta Ĺket. Nem haragszik mĂĄr amiatt sem, hogy a hĂĄborĂş vĂŠgĂŠn a helyi zsidĂł temetĹbe nĂŠmet katonĂĄkat fĂśldeltek el, hiszen ma mĂĄr tudja, hogy a szĂźlĹ âegyformĂĄn siratja azt a fiĂĄt, akit lelĹttek ĂŠs azt, akit a gĂĄzkamrĂĄban vĂŠgeztek kiâ. SĹt, Otto Hermann nĂŠmet lĂĄgerparancsnokra is Ăşgy emlĂŠkszik (aki egyĂŠbkĂŠnt antifasiszta volt), mint aki az ĂŠletĂŠt megmentette azĂĄltal, hogy egyik alkalommal az Appelplatz-on megverte. Megtanulta tehĂĄt: âcsak embereket, ideolĂłgiĂĄkat, vĂŠlemĂŠnyeket lehet elĂtĂŠlni, nĂŠpeket nemâ.
FĂĄjdalommal ĂĄllapĂtotta meg, hogy bĂĄr RomĂĄniĂĄban â akĂĄrcsak mĂĄs ĂĄllamokban â hatĂĄlyos tĂśrvĂŠnyek ĂtĂŠlik el az antiszemita, a nĂĄci ĂŠs a fasiszta megnyilvĂĄnulĂĄsokat, ĂŠs ezek a jogszabĂĄlyok bĂźntetĂŠseket is kilĂĄtĂĄsba helyeznek, egyetlen hazai elĂtĂŠlt szemĂŠlyrĹl sincs tudomĂĄsa. Ez pedig rendkĂvĂźl veszĂŠlyes, mert a tĂśrvĂŠny be nem tartĂĄsa a szĂŠlsĹsĂŠgesek megerĹsĂśdĂŠsĂŠhez vezet, ami kĂśnnyen diktatĂşrĂĄba torkollhat, amint ezt a dĂŠlszlĂĄv tĂŠrsĂŠgben albĂĄnok, horvĂĄtok ĂŠs mĂĄsok ellen vĂŠghezvitt megdĂśbbentĹ genocĂdiumok is bizonyĂtjĂĄk.
KĂśztĂŠri JĂĄrosi-szobrot kĂŠrt a pĂźspĂśk
AdorjĂĄni DezsĹ ZoltĂĄn evangĂŠlikus-lutherĂĄnus pĂźspĂśk JĂĄrosi Andor lelkĂŠsz pĂŠldĂĄjĂĄrĂłl beszĂŠlt, akit LĹwy DĂĄnieltĹl, a kolozsvĂĄri zsidĂłsĂĄg tĂśrtĂŠnelmĂŠnek ĂrĂłjĂĄtĂłl kĂślcsĂśnzĂśtt szĂłhasznĂĄlattal âSzamos-parti Wallenbergâ-nek nevezett. A kolozsvĂĄri evangĂŠlikus pap ĂźldĂśzĂśtt zsidĂłkat keresztelt, bĂşjtatott, mentett, ellenszegĂźlve a kor hatalmasainak. A pĂźspĂśk Makkai SĂĄndort idĂŠzte, aki szerint JĂĄrosit erdĂŠlyi sorsa kĂŠszĂtette fel a mĂĄrtĂromsĂĄgra. VĂŠgĂźl â amint az JĂĄrosi Andor unokĂĄjĂĄnak, Antal Margit tanĂĄrnak a JĂĄrosi-ĂŠletutat ĂŠs a ârejtve mĹąkĂśdĹâ lelkĂŠsz magatartĂĄsĂĄt ismertetĹ-bemutatĂł kivĂĄlĂł elĹadĂĄsĂĄbĂłl is kiderĂźlt â a kolozsvĂĄri Wallenberget szintĂŠn a szovjetek hurcoltĂĄk el, ĂŠs mĂŠg 1944 karĂĄcsonyĂĄn meghalt, Magnyitogorszk egyik lĂĄgerĂŠben.
A lutherĂĄnus egyhĂĄzfĹ hangot adott annak az ĂłhajĂĄnak, hogy a zsidĂłmentĹ JĂĄrosi Andor emlĂŠkĂŠt KolozsvĂĄron kĂśztĂŠri szobor ĂśrĂśkĂtse meg.
Sztehlo GĂĄbor budapesti evangĂŠlikus lelkĂŠsz embermentĹ tevĂŠkenysĂŠgĂŠrĹl PrĹhle Gergely helyettes kĂźlĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄr tartott elĹadĂĄst, aki egyidejĹąleg a magyarorszĂĄgi evangĂŠlikus egyhĂĄz vilĂĄgi elĂśljĂĄrĂłja. KĂśzĂślte: az emlĂŠkezĂŠs fĹ cĂŠlja, hogy beleĂŠljĂźk magunkat azoknak az embereknek a sorsĂĄba, akikre emlĂŠkezĂźnk, hiszen âamikor az embermentĹkrĹl beszĂŠlĂźnk, az ĂĄldozatok elĹtt tisztelgĂźnkâ.
Relativizmusba torkollnak a vitĂĄk
Az eurĂłpai kultĂşra ĂŠs tĂĄrsadalom zsidĂł-keresztĂŠny hagyomĂĄnyairĂłl szĂłlva, a magyar diplomata arra a kĂśvetkeztetĂŠsre jutott, hogy âtisztessĂŠges keresztĂŠny soha, semmilyen kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt nem lehet antiszemitaâ, mint ahogyan azt sem lehet patikamĂŠrlegen lemĂŠrni, ki milyen mĂŠrtĂŠkben volt embermentĹ. Ăgy vĂŠlte, a napjainkban zajlĂł vonatkozĂł vitĂĄk ĂĄltalĂĄban relativizmusba torkollnak, s azokban a rĂŠsztvevĹk sajĂĄt gyengesĂŠgeikre keresnek mentsĂŠget.
PrĹhle szerint a mai ĂĄllami vezetĹknek, tisztsĂŠgviselĹknek, tovĂĄbbĂĄ mindazoknak, akik ĂŠrtĂŠkkĂśzpontĂşan gondolkoznak, feladatuk hidat ĂŠpĂteni az eurĂłpai tĂŠrsĂŠg alapjĂĄt kĂŠpezĹ zsidĂł-keresztĂŠny hagyomĂĄnyok ĂŠs a modern ember sokszor nihilizmusra hajlĂł ĂŠletfelfogĂĄsa kĂśzĂśtt.
A rendezvĂŠny vĂŠgĂŠn AdorjĂĄni DezsĹ ZoltĂĄn pĂźspĂśk imĂĄdkozott az ĂĄldozatokĂŠrt, majd KallĂłs MiklĂłs egyetemi tanĂĄr a halottak emlĂŠkĂŠre elmondani szokott zsidĂł imĂĄval zĂĄrta a kolozsvĂĄri Wallenberg-rendezvĂŠnyt.
--------------------------------------------------------------------------------
RAOUL WALLENBERGRĹL NEVEZNEK EL TERMET AZ EURĂPAI PARLAMENTBEN
SzĂźletĂŠsĂŠnek 100. ĂŠvfordulĂłja alkalmĂĄbĂłl parlamenti ĂźlĂŠstermet neveznek el Raoul Wallenberg egykori svĂŠd diplomatĂĄrĂłl â dĂśntĂśtt egyhangĂşan az EurĂłpai Parlament (EP) elnĂśksĂŠge. Raoul Wallenberg MagyarorszĂĄgon fejtette ki tevĂŠkenysĂŠgĂŠt, amellyel magyar zsidĂłk ezreit mentette meg az Auschwitzba valĂł deportĂĄlĂĄstĂłl ĂŠs a biztos halĂĄltĂłl. A magyar kormĂĄny a 2012-es ĂŠvet az embermentĹ diplomata szĂźletĂŠsĂŠnek 100. ĂŠvfordulĂłja alkalmĂĄbĂłl Raoul Wallenberg EmlĂŠkĂŠvnek nyilvĂĄnĂtotta, ĂŠs dĂśntĂśtt a Raoul Wallenberg EmlĂŠkbizottsĂĄg felĂĄllĂtĂĄsĂĄrĂłl.
TIBORI SZABĂ ZOLTĂN. SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr)2013. mĂĄjus 13.
Rangos vetĂŠlkedĹ
KitĂśrĹ ĂśrĂśmmel vette ĂĄt a legtĂśbb pontszĂĄmot szerzett iskolĂĄnak jĂĄrĂł dĂszes kupĂĄt szombaton a Nagy MĂłzes ElmĂŠleti LĂceum lelkes ĂŠs nĂŠpes csapata. A kĂŠzdivĂĄsĂĄrhelyi kĂśzĂŠpiskolĂĄban egy ĂŠvig Ĺrzik a trĂłfeĂĄt, amelyet a Magyar TannyelvĹą KĂśzĂŠpiskolĂĄk VIII. OrszĂĄgos TantĂĄrgyversenyĂŠn szereztek, s nevĂźk felkerĂźl a kupĂĄra. A vetĂŠlkedĹt mĂĄjus 11-ĂŠn, szombaton tartottĂĄk a Bolyai Farkas ElmĂŠleti LĂceumban, ahol kilenc megye 29 kĂśzĂŠpiskolĂĄjĂĄnak 250 diĂĄkja mĂŠrte Ăśssze tudĂĄsĂĄt hat tantĂĄrgycsoportbĂłl. A mĂĄsodik helyen a sepsiszentgyĂśrgyi SzĂŠkely MikĂł KollĂŠgium, a harmadikon a csĂkszeredai MĂĄrton Ăron ElmĂŠleti LĂceum csapata vĂŠgzett.
A vetĂŠlkedĹt nyolc ĂŠvvel ezelĹtt erdĂŠlyi oktatĂłk ĂĄlmodtĂĄk meg, kezdemĂŠnyeztĂŠk ĂŠs tartjĂĄk meg minden ĂŠvben MarosvĂĄsĂĄrhely rangos kĂśzĂŠpiskolĂĄjĂĄban. A szervezĹknek sikerĂźlt hagyomĂĄnyt teremteni, ezt bizonyĂtja, hogy ĂŠvrĹl ĂŠvre tĂśbben szĂĄllnak versenybe â mondta kĂśszĂśntĹjĂŠben a fĹvĂŠdnĂśk, MarkĂł BĂŠla szenĂĄtor, aki szerint a vetĂŠlkedĹ lehetĹsĂŠget teremt az erdĂŠlyi magyar szellemi hagyomĂĄnyok felmutatĂĄsĂĄra. A helyszĂnen pedig a Bolyaiak pĂŠldĂĄja azt igazolja, hogy akaraterĹvel lehet teljesĂtmĂŠnyt elĂŠrni, s a tudĂĄs birtokĂĄban a nagy igazsĂĄgok is kĂŠtsĂŠgbe vonhatĂłk.
A Haller BĂŠla tanĂĄr vezette nyitóßnnepsĂŠgen SzabĂł Csilla, az OktatĂĄsĂźgyi MinisztĂŠrium tanĂĄcsosa, a tanfelĂźgyelĹsĂŠg, a helyhatĂłsĂĄgok kĂŠpviselĹi, BĂĄlint IstvĂĄn iskolaigazgatĂł ĂŠs OlĂĄh-GĂĄl RĂłbert egyetemi tanĂĄr, a verseny elnĂśke kĂśszĂśntĂśtte a rĂŠsztvevĹket. Az ismert Bolyai-kutatĂł elmondta, hogy Bolyai JĂĄnos tevĂŠkenysĂŠgĂŠben van mĂŠg feltĂĄrnivalĂł, s az eddig elvĂŠgezett munka folytatĂĄsĂĄra biztatta a fiatalokat.
Az ember akkor ember, ha Ăśsszes vĂĄlasztĂĄsi lehetĹsĂŠgei kĂśzĂźl a legnehezebbet vĂĄlasztja â hangzott el az elnĂśk biztatĂĄsa a dĂjkiosztĂł ĂźnnepsĂŠgen, ahol a zsĹąrik kĂŠpviselĹi ĂŠrtĂŠkeltĂŠk a diĂĄkok teljesĂtmĂŠnyĂŠt ĂŠs ismertettĂŠk a legjobb helyezĂŠst elĂŠrtek nevĂŠt, iskolĂĄjukat, felkĂŠszĂtĹ tanĂĄrukat. A dĂjkiosztĂĄst megelĹzĹen minden rĂŠszt vevĹ iskola diĂĄk ĂŠs tanĂĄr kĂŠpviselĹjĂŠt a szĂnpadra szĂłlĂtottĂĄk, s emlĂŠklappal valamint egy kis csomaggal jutalmaztĂĄk meg. A tantĂĄrgyverseny szĂnvonalĂĄt jelzi, hogy az informatikavetĂŠlkedĹ nyertesei a Sapientia EMTE marosvĂĄsĂĄrhelyi mĹąszaki karĂĄnak bĂĄrmely szakĂĄra felvĂŠteli nĂŠlkĂźl beiratkozhatnak, a fĂśldrajz- ĂŠs tĂśrtĂŠnelemvetĂŠlkedĹ nyerteseit pedig a kolozsvĂĄri Babes-Bolyai Egyetem fĂśldrajz, kulturĂĄlis turizmus, tĂśrtĂŠnelem, rĂŠgĂŠszet, levĂŠltĂĄrosi, mĹąvĂŠszettĂśrtĂŠnelem, nemzetkĂśzi turizmus szakĂĄn veszik fel a versenyen elĂŠrt eredmĂŠnyĂźk alapjĂĄn. A zsĹąrik ĂŠlĂŠn neves egyetemi tanĂĄrok ĂĄlltak KolozsvĂĄrrĂłl, MarosvĂĄsĂĄrhelyrĹl ĂŠs CsĂkszeredĂĄbĂłl.
A NyĂĄrĂĄdi Erasmus Gyula nĂśvĂŠny- ĂŠs ĂĄllatbiolĂłgia vetĂŠlkedĹ eredmĂŠnyeit dr. Fodorpataki LĂĄszlĂł, a BBTE docense ĂŠrtĂŠkelte, s az ĂrĂĄsbeli feladatok megoldĂĄsa mellett kiemelte az ĂĄllatok viselkedĂŠsĂŠt egyĂŠni megfigyelĂŠs alapjĂĄn bemutatĂł dolgozatok szĂnvonalĂĄt. NĂśvĂŠny- ĂŠs ĂĄllatbiolĂłgiĂĄbĂłl az elsĹ helyen BĂrĂł EnikĹ (tanĂĄr FehĂŠr Katalin), a Nagy MĂłzes ElmĂŠleti LĂceum diĂĄkja vĂŠgzett. Madaras Barna bolyais diĂĄk (JĂłzsef Ăva tanĂtvĂĄnya) a mĂĄsodik lett. AnatĂłmia ĂŠs ĂŠlettanbĂłl Harsa I. Mihai-Iuliu (SzĂŠkely MikĂł KollĂŠgium, tanĂĄr Csia Emese Kinga) kapta az elsĹ dĂjat. Nagy Zsuzsanna a BolyaibĂłl (JĂłzsef Ăva diĂĄkja) a harmadik lett.
Nagy mĹągonddal, szĂŠpen kidolgozott tĂŠteleket bĂrĂĄlt el a Teleki SĂĄmuel orszĂĄgos kĂśzĂŠpiskolai fĂśldrajzverseny zsĹąrije â szĂĄmolt be dr. Nagy Egon, a BBTE docense. ĂltalĂĄnos termĂŠszetfĂśldrajzbĂłl GĂĄbor Ibolya (MĂĄrton Ăron EL â tanĂĄr GidĂł MĂĄria) Ărta a legjobb dolgozatot, humĂĄnfĂśldrajzbĂłl Kerekes Anna Hajnalka (KĂślcsey Ferenc FĹgimnĂĄzium â tanĂĄr Tar IstvĂĄn).
A Kalkulusz orszĂĄgos informatikai tantĂĄrgyverseny programozĂłi vetĂŠlkedĹjĂŠt elemezve dr. Antal Margit, a Sapientia EMTE adjunktusa ĂśrĂśmmel mondta, hogy a programozĂłi szakon megkĂŠtszerezĹdĂśtt a rĂŠsztvevĹk szĂĄma. A legjobb eredmĂŠnyt Vass PĂŠter (NagykĂĄrolyi EL â Muszka Ăgnes tanĂtvĂĄnya) ĂŠrte el. Az alkalmazĂłi vetĂŠlkedĹt SzĂŠkely IstvĂĄn (Salamon ErnĹ EL â tanĂĄr Csiki ZoltĂĄn) nyerte.
A Societas Humana tĂĄrsadalomtudomĂĄnyok versenyĂŠnek mĂŠrlegĂŠt LĂĄday ZoltĂĄn tanĂĄr foglalta Ăśssze. Az Ăzleti tervek verseny ĂŠlĂŠre a legjobb vĂĄllalkozĂłi tervvel a SzĂŠkely MikĂł KollĂŠgium kĂŠt diĂĄkja, Krecht Rudolf ĂŠs Szigeti Botond kerĂźlt (tanĂĄruk SzabĂł Anna). BarabĂĄsi RĂłbert Csaba ĂŠs SzabĂł TamĂĄs, a marosvĂĄsĂĄrhelyi Elektromaros IskolakĂśzpont tanulĂłi (tanĂĄr DĂłsa Zsolt) dicsĂŠretet kaptak. A tĂĄrsadalomtudomĂĄnyokbĂłl Ărt szakdolgozatok egyharmada kivĂĄlĂł minĹsĂŠgĹą volt â szĂĄmolt be dr. KĂłsa IstvĂĄn, a Sapientia EMTE csĂkszeredai karĂĄnak dĂŠkĂĄnhelyettese, majd ismertette az elsĹ helyezettek nevĂŠt. Az ĂŠlen MihĂĄly Imola, a temesvĂĄri BartĂłk BĂŠla ElmĂŠleti LĂceum diĂĄkja (Erdei IldikĂł tanĂtvĂĄnya) vĂŠgzett.
A Historia Nostra tĂśrtĂŠnelmi vetĂŠlkedĹ tĂŠmĂĄja a magyarsĂĄg (1699â1848 kĂśzĂśtti) tĂśrtĂŠnelme volt. A dĂjazottak nevĂŠt dr. RĂźsz Fogarasi IldikĂł, a BBTE TĂśrtĂŠnelem-FilozĂłfia KarĂĄnak dĂŠkĂĄnhelyettese jelentette be. A legjobb dolgozatot DĂłsa Helga, a marosvĂĄsĂĄrhelyi ReformĂĄtus KollĂŠgium tanulĂłja Ărta (tanĂĄr Benedek Zsolt). A bolyais Nemes SzilĂĄrd (tanĂĄr HajdĂş ZoltĂĄn) dicsĂŠretet kapott.
A Fabinyi Rudolf kĂŠmiavetĂŠlkedĹ mĂŠrlegĂŠrĹl dr. DonĂĄth Nagy Gabriella, a MOGYE GyĂłgyszerĂŠszeti KarĂĄnak adjunktusa szĂĄmolt be, s az elsĹ helyezetteknek Zayzon Zsuzsanna, a Richter Gedeon GyĂłgyszergyĂĄr ajĂĄndĂŠkĂĄt is ĂĄtadta. ĂltalĂĄnos ĂŠs szervetlen kĂŠmiĂĄbĂłl CsomĂłs Attila (Nagy MĂłzes EL, tanĂĄr Rozsnyai ĂrpĂĄd), szerves kĂŠmiĂĄbĂłl LĂŠva Norbert (Nagy MĂłzes EL â Rozsnyai ĂrpĂĄd) vitte el az elsĹ dĂjat.
NagyszerĹą vetĂŠlkedĹ volt, zĂĄrta az ĂŠrtĂŠkelĂŠsek sorĂĄt a rendezvĂŠnyt tĂĄmogatĂł oktatĂĄsi minisztĂŠrium tanĂĄcsosa, SzabĂł Csilla, aki jĂśvĹre meglepetĂŠst helyezett kilĂĄtĂĄsba.
BefejezĂŠskĂŠnt soroljuk fel, hogy kik mĹąkĂśdtek kĂśzre a Magyar TannyelvĹą KĂśzĂŠpiskolĂĄk VIII. OrszĂĄgos TantĂĄrgyversenyĂŠnek szervezĂŠsĂŠben: dr. BĂĄlint IstvĂĄn igazgatĂł, HorvĂĄth Gabriella igazgatĂłhelyettes, JĂłzsef Ăva biolĂłgia-, MolnĂĄr ZoltĂĄn fĂśldrajz-, FejĂŠr Magdolna informatika-, LĂĄday ZoltĂĄn tĂĄrsadalomtudomĂĄny-, dr. Borsos Szabolcs filozĂłfia-, HajdĂş ZoltĂĄn tĂśrtĂŠnelem- ĂŠs Patek EnikĹ kĂŠmiatanĂĄr. A rendezvĂŠnyt a szaktĂĄrca mellett a polgĂĄrmesteri hivatal, a Sapientia EMTE KĂśrnyezettudomĂĄnyi TanszĂŠke, a BBTE ĂŠs a Richter Gedeon RomĂĄnia tĂĄmogatta.
(bodolai)
NĂŠpĂşjsĂĄg (MarosvĂĄsĂĄrhely)2016. mĂĄrcius 17.
A forradalomra emlĂŠkeztek kedden MargittĂĄn
A vĂĄros magyarjai mĂĄrcius 15-ĂŠn a â48-as szabadsĂĄgharcra emlĂŠkeztek, elsĹ helyszĂn a JĂłkai szobor volt. A hideg ĂŠs csapadĂŠkos idĹ ellenĂŠre mintegy kĂŠtszĂĄzan gyĹąltek Ăśssze a kultĂşrhĂĄz elĹtt, a rendezvĂŠnyen jelen volt MurakĂśzi IstvĂĄn, Berettyóújfalu polgĂĄrmestere is.
SzĹącs Andrea moderĂĄtor rĂśvid kĂśszĂśntĹje utĂĄn BradĂĄcs AlĂz kĂśrzeti RMDSZ elnĂśk ĂźdvĂśzĂślte a jelenlevĹket, majd Ărkosi Antal margittai RMDSZ-elnĂśk tartott Ăźnnepi beszĂŠdet, akit dr. Skelecz GyĂśrgy kolozsvĂĄri konzul kĂśvetett, Ĺ OrbĂĄn Viktor miniszterelnĂśk Ăźnnepi gondolatait tolmĂĄcsolta. Majd kĂśvetkezett A HorvĂĄth JĂĄnos ElmĂŠleti LĂceum diĂĄkjai ZĂşg mĂĄrcius cĂmmel tartottak Ăźnnepi mĹąsort, melyben a Pilvax kĂĄvĂŠhĂĄzban tĂśrtĂŠnteket mutattĂĄk be. Nem tĂşlzĂĄs az, hogy a hideg, zord idĹjĂĄrĂĄsi viszonyok kĂśzepette bemutatott elĹadĂĄs, melyet Zatoschil Ballai Zsuzsa, SzabĂł Melinda ĂŠs Farkas CecĂlia tanĂĄrnĹk ĂĄllĂtottak Ăśssze, megmelengette a kĂśzĂśnsĂŠg lelkĂŠt.
Az elĹadĂĄs utĂĄn Cseke Attila parlamenti kĂŠpviselĹ szĂłlt az ĂźnneplĹkhĂśz. A politikust kĂśvettĂŠk a forradalmi dalokat ĂŠneklĹ gyerekek, ĂŠs a GyĂśngyvetĹk NĂŠptĂĄnccsoport kĂłrusĂĄnak tagjai, Ĺket DeĂĄk Andrea ĂŠs Juhos MĂĄrta tanĂtĂłnĹk kĂŠszĂtettĂŠk fel. A gyerekek elĹadĂĄsa tovĂĄbb emelte az Ăźnnepi hangulatot. A dalok utĂĄn Pocsaly ZoltĂĄn polgĂĄrmester osztotta meg Ăźnnepi gondolatait a jelenlĂŠvĹkkel. FĂĄbiĂĄn EnikĹ, a nagyvĂĄradi Szigligeti SzĂnhĂĄz mĹąvĂŠszĂŠnek elĹadĂĄsa kĂśzben teljesen beesteledett, ĂĄm az ĂĄltala szavalt versek szinte szikrĂĄztak a margittai estben. Demian Zsolt, a Margittai Ifjak KĂśre elnĂśkĂŠnek mĹąsorzĂĄrĂł beszĂŠdĂŠt kĂśvetĹen megkoszorĂşztĂĄk a JĂłkai-szobrot. Innen az akkorra 250-300 fĹsre duzzadt tĂśmeg fĂĄklyĂĄs felvezetĂŠssel elindult a PetĹfi-szoborhoz. A koszorĂşzĂĄs utĂĄn KovĂĄcs Gyula reformĂĄtus lelkipĂĄsztor adta ĂĄldĂĄsĂĄt a megemlĂŠkezĂŠsre, vĂŠgezetĂźl kĂśzĂśsen elĂŠnekeltĂŠk a Himnuszt. Az idei rendezvĂŠnyt a kultĂşrbizottsĂĄg szervezte, melynek az volt a feladata, hogy az elĹzĹ ĂŠveknĂŠl szĂnvonalasabb programot hozzon Ăśssze.
D. Zs. Reggeli ĂjsĂĄg (NagyvĂĄrad)
lapozĂĄs: 1-8