udvardy
frigyes
A romĂĄniai magyar kisebbsĂŠg tĂśrtĂŠneti
kronolĂłgiĂĄja 1990-2006
talĂĄlatszĂĄm:
3
talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-3
NĂŠvmutatĂł:
PogĂĄny KĂĄroly
2006. oktĂłber 7.
A Lugosi ReformĂĄtus EgyhĂĄzkĂśzsĂŠg ĂŠpĂźleteinek (templom, bĂŠrhĂĄz, parĂłkia) centenĂĄriumi ĂźnnepsĂŠgĂŠt oktĂłber 15-ĂŠn tartjĂĄk meg, ĂŠs ez alkalombĂłl mellszobrot ĂĄllĂtanak dr. PogĂĄny KĂĄrolynak, a tĂśrtĂŠnelmi KrassĂł-SzĂśrĂŠny vĂĄrmegye egykori fĹispĂĄnjĂĄnak. A szobor Pokker LĂĄszlĂł lugosi szobrĂĄszmĹąvĂŠsz alkotĂĄsa, a templom kertjĂŠben leplezik le a mellszobrot. PogĂĄny KĂĄroly, KrassĂł-SzĂśrĂŠny vĂĄrmegye akkori fĹispĂĄnja szĂĄmba vette a lugosi reformĂĄtusok erejĂŠt, ĂŠs kimondotta, hogy azt a kĂśvet, amely Lugoson nemcsak a reformĂĄtus egyhĂĄzra, hanem a magyarsĂĄgra is nehezedett, a harmadfĂŠlszĂĄzados sĂrbĂłl fĂśl kell emelni. (Korabeli jegyzĹkĂśnyv) /P. L. Zs.: ReformĂĄtus centenĂĄrium Lugoson. = Nyugati Jelen (Arad), okt. 7./2006. oktĂłber 17.
A Lugosi ReformĂĄtus EgyhĂĄzkĂśzsĂŠg mellszobrot ĂĄllĂttatott dr. PogĂĄny KĂĄrolynak (1848â1925), az egyhĂĄzkĂśzsĂŠg nĂŠhai fĹgondnokĂĄnak, a tĂśrtĂŠnelmi KrassĂł-SzĂśrĂŠny vĂĄrmegye egykori fĹispĂĄnjĂĄnak, Pokker LĂĄszlĂł lugosi szobrĂĄszmĹąvĂŠsz alkotĂĄsĂĄt. A szoborĂĄllĂtĂĄs oktĂłber 15-ĂŠn, a Magyar ReformĂĄtus VilĂĄgszĂśvetsĂŠg NapjĂĄn tĂśrtĂŠnt. âEgyhĂĄzkerĂźletĂźnk Ăźnnepelni akarja nemzetĂźnket, egyhĂĄzunkat, gyĂźlekezetĂźnket, PogĂĄny KĂĄrolyt, akinek hagyatĂŠkĂĄbĂłl ĂŠl az egyhĂĄzkĂśzsĂŠgâ â mondta kĂśszĂśntĹjĂŠben CsĹąry IstvĂĄn, a KirĂĄlyhĂĄgĂłmellĂŠki ReformĂĄtus EgyhĂĄzkerĂźlet fĹjegyzĹje. Dr. PogĂĄny KĂĄroly Nagyenyeden szĂźletett, szĂźlĹvĂĄrosĂĄban ĂŠs KolozsvĂĄron tanult, majd Budapesten vĂŠgzett jogot. OrszĂĄggyĹąlĂŠsi kĂŠpviselĹ volt, 1898â1906 kĂśzĂśtt pedig fĹispĂĄn KrassĂł-SzĂśrĂŠny vĂĄrmegyĂŠben. /Pataky Lehel Zsolt: Szobrot avattak PogĂĄny KĂĄrolynak. = Nyugati Jelen (Arad), okt. 17./2017. szeptember 21.
RomokbĂłl feltĂĄpĂĄszkodĂł kisnemesek
DĂŠl-ErdĂŠly magyar mĂşltja az egykor pompĂĄzatos kastĂŠlyok, templomok ĂŠs arborĂŠtumok maradvĂĄnyaiban mĂŠrhetĹ fel. EbbĹl a mĂŠrhetetlen ĂśrĂśksĂŠgbĹl prĂłbĂĄltunk riportutunkon kĂśrbejĂĄrni nĂŠhĂĄnyat. Az ott tapasztaltak legtĂśbb esetben megrĂĄzĂł ĂŠlmĂŠnyt nyĂşjtottak.
A HĂĄtszegi-medence ErdĂŠly egyik legpazarabb ĂŠs leggazdagabb rĂŠsze, amelynek minden szegletĂŠt ĂĄtlengi a tĂśrtĂŠnelem hol hĹąvĂśs, hol langyos szele. RomĂĄn tĂśbbsĂŠgĹą vidĂŠk, ahol a magyarokat vagy az elmagyarosodott nemeseket ĂĄltalĂĄban becsben tartottĂĄk egykor is, most is. LeszĂĄmĂtva persze a Trianon utĂĄni idĹszakot, majd a kommunistĂĄk hatalomra kerĂźlĂŠsĂŠnek mĂĄig lesĂşjtĂł kĂśvetkezmĂŠnyeit. Ha nem is a tĂśrtĂŠnelemkĂśnyvbĹl, de szĂźlei vagy nagyszĂźlei elbeszĂŠlĂŠseibĹl mindenki tudja: a vidĂŠken szinte nincs olyan telepĂźlĂŠs, amelynek lĂŠtesĂtĂŠse vagy felvirĂĄgoztatĂĄsa ne kĂśtĹdne valamelyik nemes csalĂĄd nevĂŠhez.
Az impĂŠriumvĂĄltĂĄs, majd az ĂĄllamosĂtĂĄs utĂĄn kisemmizett csalĂĄdok kĂśzĂźl tĂśbben is visszakaptĂĄk, visszapereltĂŠk Ĺsi jussukat, ĂĄm kĂśzĂźlĂźk csak pĂĄran tĂŠrtek vissza a kĂśrnyĂŠkre.
A tĂŠrsĂŠgben szolgĂĄlĂł lelkĂŠszek szerint kevesen tartjĂĄk fontosnak, hogy Ĺsi szokĂĄshoz hĂven falvaik, egyhĂĄzuk, kĂśzĂśssĂŠgĂźk vezĂŠregyĂŠnisĂŠgĂŠvĂŠ vĂĄljanak. VisszahĂşzĂłdva a maguk kis vilĂĄgĂĄban prĂłbĂĄljĂĄk leĂŠlni ĂŠletĂźk hĂĄtralĂŠvĹ rĂŠszĂŠt. Van, aki megĂŠrti Ĺket, van, aki nem.
Mindenhol a kĂśzĂŠpkor ĂśrĂśksĂŠgĂŠbe botlunk
A Sztrigy ĂŠs a Nagy-VĂz vĂślgyĂŠben â ha lepusztult vagy egyenesen romos ĂĄllapotban is â tĂśbbsĂŠgĂŠben mĂŠg ĂĄllnak azok a vĂĄrak, Ĺrtornyok, kastĂŠlyok, udvarhĂĄzak vagy kĹhalmazok, amelyek lĂŠte az Ăşri csalĂĄdok tĂśbb ĂŠvszĂĄzados tĂśrtĂŠnelmi ĂśrĂśksĂŠgĂŠt jelzik. Mint ahogy mĂŠg dacolnak az idĹvel azok a templomok ĂŠs toronycsonkok is, amelyek falai â ha beszĂŠlni tudnĂĄnak â sokat mesĂŠlhetnĂŠnek a kĂśrnyĂŠk tehetĹs magyarjainak a hithez ĂŠs az egyhĂĄzhoz valĂł ragaszkodĂĄsĂĄrĂłl.
A Maros-mentĂŠrĹl DĂŠva felĹl ĂŠrkezve HĂĄtszegnĂŠl elĂŠnk tĂĄrul a DĂŠli-KĂĄrpĂĄtok fensĂŠges kincse, a tĂśbbtucatnyi tengerszemet ĂŠs egyedĂźlĂĄllĂł nĂśvĂŠnyfajokat rejtegetĹ RetyezĂĄt. A mŹút is kettĂŠvĂĄlik: dĂŠl-kelet felĂŠ a Merisor-hĂĄgĂłn keresztĂźl a PetrozsĂŠnyi-medencĂŠbe, dĂŠl-nyugatnak indulva az ErdĂŠlyi Vaskapu ĂŠs a Bisztra-vĂślgy mentĂŠn a BĂĄnsĂĄgba jutunk. BĂĄrmelyik utat vagy annak kĂŠsĹbbi leĂĄgazĂĄsĂĄt vĂĄlasztanĂĄnk, szinte biztos, hogy egy kĂśzĂŠpkori vĂĄrba, kastĂŠlyba, templomba botlanĂĄnk. Vagy legalĂĄbbis azok romjaiba.
CsipkerĂłzsika-ĂĄlomba szenderĂźlve
A hĂĄtszegi kirĂĄlyi vĂĄrnak mĂĄr csak a feltĂŠtelezett helye ismert, de a kĂśrnyĂŠk sziklĂĄs hegycsĂşcsaira ĂŠpĂźlt csalĂĄdi vĂĄracskĂĄk ĂŠs Ĺrtornyok romjai ma is kĂśnnyĹąszerrel megtalĂĄlhatĂłk. A felsĹszĂĄllĂĄspataki kenĂŠzek malajesdi lakĂłtornyos vĂĄra kĂźlĂśn kategĂłriĂĄt kĂŠpez: a helyi ĂśnkormĂĄnyzat gondoskodott az ĂşjjĂĄĂŠpĂtĂŠsĂŠrĹl.
A tĂŠrsĂŠg egykori ĂŠkszerdobozkastĂŠlyai kĂśzĂźl is alig maradt nĂŠhĂĄny. Az ĂĄllamosĂtĂĄst kĂśvetĹen a kernyesdi Torockay-kastĂŠlyt lebontottĂĄk, parkjĂĄt felszĂĄmoltĂĄk. Ez a sors vĂĄrt az Ĺraljaboldogfalvi ĂŠs a szacsali kastĂŠlyok arborĂŠtumĂĄra is. A nalĂĄcvĂĄdi ĂŠs rĂŠszben a poklisai megĂşszta a lĂĄncfĹąrĂŠszek kĂśnyĂśrtelen tĂĄmadĂĄsĂĄt, ĂĄm a mĂŠteres gazban bĂłklĂĄszva aligha idĂŠzhetĹ fel az elmĂşlt szĂĄzadok hangulata.
Az udvarhĂĄzkĂŠnt is emlegetett alsĂłfarkadini LĂłnyaiâNopcsa-kastĂŠlynak ĂŠs a boldogfalvi Kendeffy-palotĂĄnak a termelĹszĂśvetkezet, a nalĂĄcinak a kĂłrhĂĄz, a poklisainak ĂŠs a szacsalinak a fogyatĂŠkkal ĂŠlĹ gyerekek bekĂśltĂśztetĂŠsĂŠvel volt szerencsĂŠje.
Ezek kĂśzĂźl az Ĺraljaboldogfalvit visszakaptĂĄk a Kendeffy-, a poklisait a PogĂĄny-ĂśrĂśkĂśsĂśk. ElĹbbit valamennyire kipofoztĂĄk, szĂĄllodĂĄnak hasznĂĄltĂĄk, utĂłbbi viszont ĂŠvtizedek Ăłta lelakatolva hever. Ăs pusztul naprĂłl-napra.
A Kendeffyek malomvĂzi kĂşriĂĄja ĂŠs a mellette lĂŠvĹ kĂĄpolna teljes romhalmaz. A nalĂĄcvĂĄdi PekryâFĂĄy-kastĂŠlyĂŠrt a csalĂĄd pereskedik, a szacsali Nopcsa-ĂśrĂśksĂŠgĂŠrt nem jelentkezett senki. AmiĂłta az ĂĄllam kiĂźrĂtette a nalĂĄci kastĂŠlyt, a fosztogatĂłk szabad prĂŠdĂĄjĂĄvĂĄ tette. ElĹbb a csempekĂĄlyhĂĄknak, kĂŠsĹbb az ajtĂłknak ĂŠs ablakoknak kelt lĂĄba, Ăşjabban minden, ami mozdĂthatĂł ĂŠs tĂźzelhetĹ, eltĹąnik. A szacsali kastĂŠly ennĂŠl is siralmasabb ĂĄllapotban van. Egyetlen âszerencsĂŠjeâ, hogy a mĂşlt rendszerben teljesen kĂśrĂźlbĂĄstyĂĄztĂĄk szocreĂĄl betonskatulyĂĄkkal â elrejtve a vilĂĄg szeme elĹl.
A demsusi Nopcsa-kĂşriĂĄt mĂĄr csak a SzentlĂŠlek tartja egyben.
A fehĂŠrvĂzi egykori BĂĄgya-, kĂŠsĹbbi Pietsch-udvarhĂĄzat a MarĂĄk ugyan visszaszereztĂŠk ĂŠs lakhatĂłvĂĄ tettĂŠk, de az ĂŠvszĂĄzados ĂŠpĂźleten ĂŠs udvarĂĄn mĂŠg sok a csinosĂtanivalĂł ahhoz, hogy visszanyerje a szĂĄz ĂŠvvel ezelĹtti fotogrĂĄfiĂĄkrĂłl ismert fĂŠnyĂŠt. JelentĹs beruhĂĄzĂĄsra vĂĄr a csalĂĄd nagypestĂŠnyi kĂşriĂĄja is, csakhogy az anyagi forrĂĄsokat egyelĹre a gazdasĂĄg fellendĂtĂŠse emĂŠszti fel. Mara ErnĹ nem csekĂŠly szellemi ĂŠs anyagi befektetĂŠssel azon kevesek kĂśzĂŠ tartozik, aki felmenĹi hagyomĂĄnyĂĄt kĂśvetve igyekszik az Ĺsi birtokot jĂł gazdakĂŠnt kezelni. Alakulgat a LĂŠszayak nehezen visszaszerzett puji udvarhĂĄza, amelyet a MagyarorszĂĄgrĂłl hazatĂŠrt LĂŠszay ZoltĂĄn igyekszik visszahozni szĂśrnyen lelakott ĂĄllapotĂĄbĂłl. NagypestĂŠnyben a BrĂĄzovayak kĂşriĂĄja kezdi visszanyerni eredeti arculatĂĄt, az ĂśrĂśkĂśs BernĂĄd csalĂĄd â szintĂŠn komoly peres kĂĄlvĂĄria utĂĄn â ĂzlĂŠsesen csinosĂtgatja.
Nemesek: jĂśnnek, kapnak, eladnak?
HĂĄtszeg katolikus templomĂĄt a Nopcsa csalĂĄd ĂŠpĂtette 1745-ben, amirĹl gondosan ĹrzĂśtt emlĂŠktĂĄbla is tanĂşskodik. Ezen tĂşlmenĹen a felsĹszilvĂĄsi bĂĄrĂłi famĂlia hosszĂş idĹn keresztĂźl hozzĂĄjĂĄrult egyhĂĄza fenntartĂĄsĂĄhoz. Nem vĂŠletlen, hogy a NopcsĂĄk javarĂŠsze a templom kriptĂĄjĂĄban lelt nyugalomra. Itt alussza ĂśrĂśk ĂĄlmĂĄt tĂśbbek kĂśzĂśtt a legendĂĄs prefektus ĂŠs egyben haramiavezĂŠr Nopcsa LĂĄszlĂł is, akirĹl JĂłkai MĂłr 1860-ban Ărt SzegĂŠny gazdagok cĂmĹą regĂŠnyĂŠben Fatia Negra ĂĄlarcos rablĂłvezĂŠrĂŠt mintĂĄzta. A tĂŠrsĂŠg tĂśbbi templomĂĄnak ĂŠpĂtĂŠse, tatarozĂĄsa, fenntartĂĄsa is az egykori nemes csalĂĄdok bĹkezĹąsĂŠgĂŠnek kĂśszĂśnhetĹ. Amellett, hogy gyakran a zsebĂźkbe nyĂşltak, kĂśzĂśssĂŠgformĂĄlĂł ĂŠs ĂśsszetartĂł erejĂźket, tekintĂŠlyĂźket is latba vetettĂŠk. Hogy milyen az egyhĂĄz ĂŠs a leszĂĄrmazottak kĂśzti viszony 2017-ben?
Semmilyen â foglalja Ăśssze a lehetĹ legtĂśmĂśrebben SzĂĄsz JĂĄnos rĂłmai katolikus plĂŠbĂĄnos. â Egyetlen utĂłd sem kapcsolĂłdott be gyĂźlekezetĂźnk ĂŠletĂŠbe. SzemĂŠlyesen nem ismerem Ĺket, nem lĂĄttam a templomban.â A pap nem neheztel senkire, viszont kissĂŠ furcsĂĄnak tartja, hogy mikĂśzben az ĹsĂśk az egyhĂĄz fenntartĂłi voltak, sem a kĂśzelben ĂŠlĹ, sem a Nyugatra vĂĄndorolt leszĂĄrmazottak nem lĂŠpik ĂĄt a templom kĂźszĂśbĂŠt â mĂŠg egy dĂŠl-erdĂŠlyi lĂĄtogatĂĄs erejĂŠig sem. MagyarĂĄzatkĂŠnt szolgĂĄlhatna a kisnemesek felekezeti hovatartozĂĄsa: a NopcsĂĄkon kĂvĂźl mindenki KĂĄlvin ĂştjĂĄt kĂśvette. Csakhogy SzĂĄsz JĂĄnos protestĂĄns kollĂŠgĂĄja, BĂłdis MiklĂłs, HĂĄtszeg ĂŠs tovĂĄbbi kilenc kĂśrnyĂŠkbeli telepĂźlĂŠs reformĂĄtus lelkĂŠsze sem igen ĂŠrti, a visszaszivĂĄrgott nemesi csalĂĄdok miĂŠrt nem kapcsolĂłdnak be az egyhĂĄzi ĂŠletbe. Tudja, hogy mindnyĂĄjuk szĂĄmĂĄra nagy ĂŠrvĂĄgĂĄs volt az agrĂĄrreform cĂmen 1921-ben elkĂśvetett elsĹ ĂĄllamosĂtĂĄs, amire 1948-ban a kommunistĂĄk rĂĄduplĂĄztak, ĂŠs valĂłsĂĄggal fĂśldĂśnfutĂłvĂĄ tettĂŠk ErdĂŠly arisztokrĂĄciĂĄjĂĄt. Azzal is tisztĂĄban van, hogy a vagyontĂśredĂŠk visszaszerzĂŠsĂŠĂŠrt sokszor hosszĂş szĂŠlmalomharcot kell vĂvniuk, de nem ĂŠrti, mindezĂŠrt miĂŠrt lenne hibĂĄs az egyhĂĄz ĂŠs a kĂśzĂśssĂŠg. âA megfogyatkozott gyĂźlekezetnek vezĂŠregyĂŠnisĂŠgekre, pĂŠldakĂŠpekre lenne szĂźksĂŠgĂźk. Ahogy az elmĂşlt ĂŠvszĂĄzadokon keresztĂźl, amikor magyar nemeseink a helyi kĂśzĂśssĂŠg ĂŠlĂŠre ĂĄlltak, kĂśvetendĹ mĂłdon viselkedtek, templomot ĂŠpĂtettek, az egyhĂĄzban vilĂĄgi szerepet vĂĄllaltak. Nem ĂŠrtemâŚâ â nĂŠz el a semmibe a lelkĂŠsz.
Ugyanezt a tĂĄvolsĂĄgtartĂĄst ĂŠrzĂŠkeli SzĂŠkely IstvĂĄn is. Az RMDSZ elnĂśke nem vĂĄrja el egyetlen kisnemestĹl sem, hogy mindĂśssze nemzetisĂŠgĂŠre valĂł tekintettel iratkozzon be a szĂśvetsĂŠgbe, azonban azt sem tudja elfogadni, hogy politikai hovatartozĂĄsa miatt sĂŠrtegessĂŠk. âNem a tegnap tĂśrtĂŠnt, mĂŠgis mindmĂĄig rosszul esik, hogy egyikĂźk lekommunistĂĄzott, holott soha nem szerettem a vĂśrĂśsĂśket. AmiĂŠrt egyszerĹą mozdonyvezetĹkĂŠnt a munkĂĄsosztĂĄlyhoz tartoztam, nem hinnĂŠm, hogy ezt ĂŠrdemeltem voltam â fĹleg egy nemes ember rĂŠszĂŠrĹl. Ăn nem tehetek arrĂłl, hogy az RMDSZ-ben fentrĹl mindegyre a szociĂĄldemokratĂĄkkal valĂł egyĂźttmĹąkĂśdĂŠst zongorĂĄzzĂĄk nekĂźnk, ĂŠn Ăşgyis meggyĹzĂśtt jobboldali maradokâ â mondja a hĂĄtszegi RMDSZ-elnĂśk. Persze az ĂŠremnek van egy mĂĄsik oldala is. A restitĂşciĂłs tĂśrvĂŠny irigysĂŠget, esetenkĂŠnt torzsalkodĂĄst is szĂźlt. Az addig barĂĄtsĂĄgos falubeliek kĂśzĂźl sokan ismĂŠt a nĂŠpnyĂşzĂł ellensĂŠget lĂĄtjĂĄk nĂŠmely urasĂĄg leszĂĄrmazottjĂĄban. Holott az csak a neki jĂĄrĂł birtokot igĂŠnyelte, semmi tĂśbbet⌠A legkevĂŠsbĂŠ az RMDSZ-re ĂŠs annak Hunyad megyei vezetĹire neheztelhetnek a kĂśrnyĂŠkbeli nemesek â ĂĄllĂtja Winkler Gyula, a szervezet tĂŠrsĂŠgi elnĂśke ĂŠs jelenlegi EP-kĂŠpviselĹ, aki szĂĄmadatokkal igyekszik alĂĄtĂĄmasztani mondandĂłjĂĄt. Mint fejtegeti, Hunyad megye mĂĄr az Ĺ alispĂĄnsĂĄga korĂĄban jobban ĂĄllt az ingatlanok visszaszolgĂĄltatĂĄsĂĄval, mint Hargita vagy KovĂĄszna megye napjainkban. Pedig annak mĂĄr bĹ mĂĄsfĂŠl ĂŠvtizede, amikor 1999 ĂŠs 2000 kĂśzĂśtt Winkler a kormĂĄnyhivatal mĂĄsodik embere volt⌠Mi megtettĂźk a kĂśtelessĂŠgĂźnket, a tĂśrvĂŠny ĂŠrtelmĂŠben mindent visszaszolgĂĄltattunk, amit csak lehetett. A nemesek megkaptĂĄk, ami Ĺket megillette. Ăm nĂŠhĂĄny kivĂŠtellel tovĂĄbbĂĄlltak ĂĄruba bocsĂĄtva fĂśldeket, erdĹket, kastĂŠlyokat, udvarhĂĄzakat. KollĂŠgĂĄm, DĂŠzsi Attila, aki a kĂŠtezres ĂŠvek vĂŠgĂŠn prefektuskĂŠnt felĂźgyelte a restitĂşciĂłs folyamatot, a mai napig jĂĄrja az ĂźgyĂŠszsĂŠget ĂŠs a bĂrĂłsĂĄgot. Nem vĂĄrtuk el, hogy hĂĄlĂĄlkodjanak nekĂźnk, de legalĂĄbb ne ĂgĂŠrtek volna fĹąt-fĂĄt a kĂśzĂśssĂŠgnek vagy a dĂŠvai magyar iskolĂĄnak. Mert kĂŠrdem ĂŠn: mit nyer mindebbĹl a helyi ĂŠs az erdĂŠlyi magyarsĂĄg? A nemesek leszĂĄrmazottjai zsebre vĂĄgjĂĄk a pĂŠnzt, visszamennek Nyugatra, a kastĂŠlyok ĂŠs az udvarhĂĄzak pedig elveszĂtik a magyar jellegĂźketâ â tĂŠr a lĂŠnyegre Winkler Gyula. FĂĄjĂł, de igaz.
Ha romĂĄn kĂŠzre kerĂźl a magyar kĂşriaâŚ
Az EP-kĂŠpviselĹ ĂĄltal felvĂĄzoltak ĂŠkes pĂŠldĂĄja az alsĂłfarkadini LĂłnyaiâNopcsa-kastĂŠly, amelybe a RomĂĄn TudomĂĄnyos AkadĂŠmia rendezkedett be. A kĂŠt vilĂĄghĂĄborĂş kĂśzĂśtt az ĂŠpĂźlet ĂŠs a hozzĂĄ tartozĂł szĂĄntĂł, gyĂźmĂślcsĂśs ĂŠs erdĹ annak az Henri Mathias Berthelot francia tĂĄbornoknak a birtokĂĄba kerĂźlt, aki az elsĹ vilĂĄghĂĄborĂşban a romĂĄniai francia katonai missziĂł vezetĹje volt. ErdĂŠly RomĂĄniĂĄhoz valĂł csatolĂĄsĂĄban elĂŠrt ĂŠrdemeit FerdinĂĄnd kirĂĄly tĂśbbek kĂśzĂśtt ĂĄllampolgĂĄrsĂĄggal ĂŠs a LĂłnyai csalĂĄdtĂłl elkobzott kastĂŠllyal hĂĄlĂĄlta meg. Nem sokkal halĂĄla elĹtt a magas rangĂş katonatiszt az akadĂŠmiĂĄra testĂĄlta birtokait, cserĂŠbe pedig tiszteletbeli tagsĂĄgot kapott. SĹt rĂłla neveztĂŠk ĂĄt a romĂĄnul addig FÄrcÄdinul de Jos nĂŠven ismert AlsĂłfarkadint. A kommunista idĹben az ĂŠpĂźletet a termelĹszĂśvetkezet hasznĂĄlta, majd az akadĂŠmia mentette meg a pusztulĂĄstĂłl. Az uniĂłs tĂĄmogatĂĄssal helyreĂĄllĂtott kastĂŠlynak egyetlen, de lĂŠnyeges szĂŠpsĂŠghibĂĄja van. Falain nincs semmifĂŠle emlĂtĂŠs vagy legalĂĄbb utalĂĄs a NopcsĂĄkra. Pedig a birtok egykori tulajdonosa, a paleontolĂłgus, geolĂłgus ĂŠs albĂĄnolĂłgus Nopcsa Ferenc is akadĂŠmiai tag volt. A Magyar TudomĂĄnyos AkadĂŠmia tagja, nem a romĂĄnÊ⌠A kastĂŠly csak Berthelot generĂĄlisnak ĂĄllĂt emlĂŠket, mintha a 19. szĂĄzadi ĂŠpĂźletnek 1922-ig nem is lĂŠtezett volna gazdĂĄja. Ezek alapjĂĄn nincs miĂŠrt csodĂĄlkozni azon, hogy Bethlen GĂĄbor dĂŠvai Magna CuriĂĄja elĂŠ miĂŠrt kerĂźlt ĂŠppen a hĂĄrom magyargyilkos â Horea, CloĹca ĂŠs CriĹan â szobra, vagy a HĂĄtszegi-medencĂŠben fellelhetĹ szinte Ăśsszes turisztikai jelzĹ miĂŠrt emlĂti kizĂĄrĂłlag csak CândeakĂŠnt a Kendeffy csalĂĄdot. A lovĂĄn ĂźlĹ, bronzba ĂśntĂśtt Decebalt ĂŠs az ezerkilencszĂĄz ĂŠvvel ezelĹtti bĹrcsizmĂĄjĂĄt a romĂĄnok is megmosolyogjĂĄk, hiszen emlĂŠkeznek szĂźleik, nagyszĂźleik bocskorĂĄra. EkĂśzben Nopcsa Ferencnek AlbĂĄniĂĄban ĂĄllĂtottak emlĂŠktĂĄblĂĄt, ott neveztek el rĂłla utcĂĄt ĂŠs a tiranai egyetemen egy termet.
A romĂĄn ĂĄllam hozzĂĄĂĄllĂĄsĂĄt a magyar ĂŠpĂtĂŠszeti ĂśrĂśksĂŠghez, az alsĂłfarkadini esettĹl eltĂŠrĹen, a puji NalĂĄczy-udvarhĂĄzzal szemben tanĂşsĂtottak is hĹąen tĂźkrĂśzik. A kĂşriĂĄt a Szoboszlay csalĂĄd kapta vissza, majd eladta a helyi ĂśnkormĂĄnyzatnak. A vĂĄsĂĄr megkĂśtĂŠse ĂŠs a vĂŠtelĂĄr kifizetĂŠse utĂĄn a polgĂĄrmesteri hivatal szinte azon nyomban lebontotta.
Kevesebbet ĂŠr az ingatlan, mint egykori lakĂłjĂĄnak mellszobra?
MinimĂĄlis esĂŠly mutatkozik arra, hogy az alsĂłfarkadini Nopcsa-kastĂŠlyhoz hasonlĂłan a PogĂĄny csalĂĄd poklisai birtoka magyar tulajdonosra leljen. A leszĂĄrmazottaknak visszaszolgĂĄltatott kastĂŠlyt a bukaresti Artmark Historical Estate aukciĂłs iroda prĂłbĂĄlja ĂŠrtĂŠkesĂteni. A kezdetben Ăşgy tĹąnt, az ĂĄllam visszavĂĄsĂĄrolja az elhanyagolt ĂĄllapotba kerĂźlt kĂŠtszintes, saroktornyos, manzĂĄrdtetĹs kastĂŠlyt, azonban a mĹąvelĹdĂŠsi minisztĂŠrium nem kĂvĂĄnt ĂŠlni elĹvĂĄsĂĄrlĂĄsi jogĂĄval. Az ĂŠvek sorĂĄn kiderĂźlt: mĂĄsok sem ĂĄllnak sorban a 18 hektĂĄros park kĂśzepĂŠn fekvĹ, szabĂĄlytalan alaprajzĂş ĂŠpĂźletĂŠrt, amelyet lĂĄthatĂł mĂłdon tĂśbb szakaszban hĂşztak fel. A kastĂŠly Ăźresen ĂĄll a parkban, a szocialista ĂŠrĂĄban beĂŠpĂźlt betonskatulyĂĄkat mindmĂĄig szellemi fogyatĂŠkos gyerekek nĂŠpesĂtik be. ĂrdeklĹdĹk ugyan meg-megjelentek idĹnkĂŠnt, volt kĂśztĂźk olasz, izraeli, romĂĄn, ĂĄm magyar egy sem. âAnyagi kĂśrĂźlmĂŠnyeink nem teszik lehetĹvĂŠ, hogy felĂşjĂtsuk ĂŠs megtartsuk a kastĂŠlyt. Most viszont Ăşgy tĹąnik, egy, a kĂśrnyĂŠkbeli KernyesdrĹl szĂĄrmazĂł romĂĄn vĂĄllalkozĂł vennĂŠ meg. A CÄlÄraĹi mellett ĂŠlĹ mĂłdos fĂŠrfi arrĂłl biztosĂtott, hogy szĂvĂźgyĂŠnek tekinti a kastĂŠly megmentĂŠsĂŠtâ â mondja Sepsi MĂĄrta, a Nagyenyeden ĂŠlĹ leszĂĄrmazott. HangjĂĄban derĹąlĂĄtĂĄs ĂŠs kĂŠtsĂŠg vĂĄltakozik: a dĂŠli megyei farm ĂŠs lovarda tulajdonosa volt az egyetlen komolynak tĹąnĹ vevĹ, azonban a szerzĹdĂŠs alĂĄĂrĂĄsa mĂŠg vĂĄrat magĂĄra.
A romĂĄnok fĹkĂŠnt azok utĂĄn kezdtĂŠk felkapni a fejĂźket Poklisa ĂŠs a PogĂĄny nĂŠv hallatĂĄn, miutĂĄn bizonyos tĂśrtĂŠnelmi forrĂĄsokbĂłl arrĂłl ĂŠrtesĂźltek, hogy valamikor a 19. szĂĄzadban itt ĂŠlt ĂŠs alkotott PogĂĄny Margit, a kor ismert festĹmĹąvĂŠsze, aki azonban Constantin BrâncuĹi mĂşzsĂĄjakĂŠnt ĂŠs modelljekĂŠnt tett szert igazi hĂrnĂŠvre. Az ĂśrĂśkĂśsĂśk inkĂĄbb legendĂĄnak tartjĂĄk az egĂŠszet, tĂŠny, hogy a kastĂŠly utolsĂł lakĂłinak, Teleki Leoninnak ĂŠs fĂŠrjĂŠnek, PogĂĄny KĂĄrolynak az azonos nevĹą unokaĂśccse Ăşgy tĂĄvozott nĂŠhĂĄny ĂŠvvel ezelĹtt e vilĂĄgbĂłl, hogy semmit nem tudott ĂĄllĂtĂłlagos felmenĹje ĂŠs a hĂres romĂĄn kĂŠpzĹmĹąvĂŠsz kapcsolatĂĄrĂłl.
âNem tudjuk, hogy ez a PogĂĄny-lĂĄny lett volna BrâncuĹi mĂşzsĂĄja. Igaz, nem is kutattuk a mĂşltat, sĹt, a szocializmus ideje alatt jĂłformĂĄn nem is beszĂŠltĂźnk rĂłla, hiszen a szeku mindenĂźtt a nyomunkban voltâ â mondja PogĂĄny KĂĄroly GyĂśrgy Ăśzvegye, PogĂĄny ErzsĂŠbet, aki bevallĂĄsa szerint hosszĂş ĂŠvekig nem is tudta, hogy orvos fĂŠrje kisnemesi csalĂĄdbĂłl szĂĄrmazik.
A legenda szerint a neves szobrĂĄsznak egy pĂĄrizsi szĂĄllodai ĂŠtteremben tĹąnt fel PogĂĄny Margit, a kĂźlĂśnleges nĹ, akirĹl kĂŠsĹbb a hĂres Mademoiselle Pogany cĂmĹą mellszobor-sorozatĂĄt formĂĄlta meg. HĂĄrmat mĂĄrvĂĄnyvĂĄltozatban, kilencet bronzĂśtvĂŠnyben kĂŠszĂtett el. A PogĂĄny kisasszonyrĂłl kĂŠszĂźlt mĹąvei ma olyan intĂŠzmĂŠnyekben ĂĄllnak, mint a New York-i KortĂĄrs MĹąvĂŠszeti MĂşzeum vagy a Philadelphiai MĹąvĂŠszeti MĂşzeum. A festĹnĹt ĂĄbrĂĄzolĂł bronzszobor 1997-ben egy New York-i ĂĄrverĂŠsen 5,6 milliĂł euróÊrt cserĂŠlt gazdĂĄt. Ehhez kĂŠpest a PogĂĄny-birtok kastĂŠlyostĂłl, parkostĂłl ma mĂŠg a fĂŠlmilliĂłt sem ĂŠri el. Pedig kĂśzvetlenĂźl az ĂĄllamosĂtĂĄs utĂĄn mĂŠg a kommunistĂĄk is jobban Ăźgyeltek rĂĄ, mint az 1990 utĂĄn hatalomra kerĂźlt utĂłdjaik. A hetvenes ĂŠveit taposĂł Schreiber Ăva most is szĂvesen emlĂŠkszik vissza gyermekkorĂĄra, amikor apjĂĄnak kĂśszĂśnhetĹen megadatott, hogy nĂŠhĂĄny ĂŠvig a PogĂĄny-kastĂŠlyban lakjon. A cseperedĹ kislĂĄny szĂĄmĂĄra nem csak az akkor mĂŠg jĂł ĂĄllapotban lĂŠvĹ ĂŠpĂźlet, a szemet kĂĄprĂĄztatĂł berendezĂŠse ĂŠs a csodĂĄlatosan rendben tartott park vĂŠsĹdĂśtt az emlĂŠkezetĂŠbe. FeltĹąnt, hogy fiĂştestvĂŠrein kĂvĂźl az Ăśsszes kĂśrĂźlĂśtte lĂŠvĹ gyermek valamifĂŠle fura nyelvet beszĂŠl, rĂĄadĂĄsul vĂĄgott szemĹą. Az 50-es ĂŠvek elejĂŠn a kommunista hatalom a koreai gyermekeknek nyĂşjtott menedĂŠket. A hĂĄborĂş elĹl PoklisĂĄra menekĂtett ĂŠs szĂźleiket nĂŠlkĂźlĂśzĹ csĂśppsĂŠgeknek a romĂĄn hatĂłsĂĄgok igyekeztek teljesen a kedvĂźkben jĂĄrni. âFinomabbnĂĄl finomabb ĂŠteleket kaptak, ĂŠn pĂŠldĂĄul akkor ettem elĹszĂśr ikrĂĄt â mesĂŠli a jelenleg a DĂŠva melletti Boholton ĂŠlĹ Ăśzvegyasszony. â De ahhoz is Ăşgy jutottam, hogy az ĂĄzsiai gyermekek nem akartĂĄk megenni, Ĺk inkĂĄbb bĂŠkĂĄkat ĂŠs gyĂkokat fogdostak a parkban meg a tĂłban, s azzal tĂĄplĂĄlkoztak.â BezĂĄrt kastĂŠly bezĂĄrt tulajdonossal A poklisai PogĂĄny-birtokrĂłl a HĂĄtszegrĹl is jĂłl lĂĄtszĂł Ĺraljaboldogfalvi Kendeffy-kastĂŠly felĂŠ vettĂźk utunkat. A 18. szĂĄzadi ĂŠpĂźlet csak kis tĂśredĂŠke a turisztikai irĂĄnyjelzĹ tĂĄblĂĄkon CândeakĂŠnt feltĂźntetett Kendeffyek hatalmas birodalmĂĄnak. A Hunyad megyei erdĂŠszeti hivatal ellenĂĄllĂĄsa dacĂĄra a fĂśldosztĂł bizottsĂĄg mintegy 14 ezer hektĂĄr erdĹt ĂŠs legelĹt szolgĂĄltatott vissza a csalĂĄdnak. Ennek egy rĂŠsze a RetyezĂĄt Nemzeti Park terĂźletĂŠn fekszik, tovĂĄbbĂĄ Pujban, MalomvĂzen, VĂĄrhelyen ĂŠs PetrillĂĄn.
Egyes forrĂĄsok szerint a Kendeffyek a romĂĄn kirĂĄlyi csalĂĄdnĂĄl is gazdagabbak voltak â mĂŠg 1918 utĂĄn is. MiutĂĄn a csalĂĄd 2003-ban visszakapta a szĂĄllodakĂŠnt hasznĂĄlt kastĂŠlyt, gyorsan bĂŠrbe is adta egy vĂĄllalkozĂłnak, aki a tovĂĄbbiakban is vendĂŠglĂĄtĂłipari egysĂŠget Ăźzemeltetett a kĂśzĂŠpkori francia lovagvĂĄrak vilĂĄgĂĄt idĂŠzĹ tornyos ĂŠpĂźletben. A vĂĄllalkozĂł hirtelen halĂĄlĂĄt kĂśvetĹen annak felesĂŠge visszamondta a szerzĹdĂŠst, a kĂźlfĂśldĂśn ĂŠlĹ tulajdonos pedig lakatot tett az impozĂĄns ĂŠpĂźletre. Az Ĺr szerint, ha kemĂŠny pĂŠnztĂĄrcĂĄval rendelkeznĂŠnk, akĂĄr meg is egyezhetnĂŠnk a tulajjal a vĂŠtelĂĄrban. HiĂĄba magyarĂĄzzuk, hogy nem ĂŠppen kastĂŠlyvĂĄsĂĄrra ĂŠrkeztĂźnk, arra bĂztat, jĂĄrjuk kĂśrbe az ĂŠpĂźletet. MinĂŠl kĂśzelebb kerĂźlĂźnk hozzĂĄ, annĂĄl lehangolĂłbb lĂĄtvĂĄnnyal szembesĂźlĂźnk. Az is visszataszĂtĂł, amibe az utĂłbbi idĹben pĂŠnzt fektettek. Azon tĂśprengĂźnk, ki adhatott engedĂŠlyt az A-kategĂłriĂĄs mĹąemlĂŠk ajtainak, ablakainak fehĂŠr mĹąanyagkeretes nyĂlĂĄszĂĄrĂłkra valĂł lecserĂŠlĂŠsĂŠre. Az 1943-ban Budapesten szĂźletett, nĂŠmet ĂĄllampolgĂĄrsĂĄggal is rendelkezĹ grĂłfi sarjnak most viszont a legkisebb gondja is nagyobb ennĂŠl. FĹkĂŠnt amiĂłta kiderĂźlt, hogy a kastĂŠly egyik szobĂĄjĂĄt kiskorĂş lĂĄnyokkal valĂł kĂŠjelgĂŠsre hasznĂĄlta. Nem csupĂĄn helyi folklĂłr, jogerĹs bĂrĂłsĂĄgi ĂtĂŠletben rĂśgzĂtett tĂŠny: az idĹs Ăşr kĂŠt kerĂtĹlegĂŠny segĂtsĂŠgĂŠvel cserkĂŠszte be ĂĄldozatait, akik kĂśzĂźl a legfiatalabb tizenhĂĄrom ĂŠves volt, a legidĹsebb be sem tĂśltĂśtte a tizenhatot. A 2013. jĂşnius 26-i keltezĂŠsĹą bĂrĂłi hatĂĄrozat nĂŠgy kiskorĂş ĂĄldozatot emlĂt nĂŠv szerint, akik 2008 ĂŠs 2010 kĂśzĂśtt DarĂĄnyi PĂĄl ĂĄgyĂĄban kĂśtĂśttek ki. A jogerĹs dĂśntĂŠs szerint a HĂĄtszegen ĂŠs kĂśrnyĂŠkĂŠn csak PalkĂł grĂłfkĂŠnt emlegetett Ăśregurat hĂĄromĂŠves bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre, gyermekkereskedelemmel vĂĄdolt csatlĂłsait Ăśt esztendĹre ĂtĂŠltĂŠk el. DarĂĄnyi azzal vĂŠdekezett, hogy a cigĂĄnyok csapdĂĄt ĂĄllĂtottak neki, kihasznĂĄltĂĄk, megloptĂĄk, ĂĄtvertĂŠk. BĂĄrhogyan is tĂśrtĂŠnt volna, mihelyt a rokonsĂĄg is elhidegĂźlt tĹle, a Kendeffyek sarja aligha szĂĄmĂthat arra, hogy a hĂĄtszegi magyarok ezek utĂĄn kĂśzĂśssĂŠgi pĂŠldakĂŠpnek tekintsĂŠk.
(befejezĹ rĂŠsze jĂśvĹ heti lapszĂĄmunkban)
Szucher Ervin / ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)
lapozĂĄs: 1-3