udvardy
frigyes
A romĂĄniai magyar kisebbsĂŠg tĂśrtĂŠneti
kronolĂłgiĂĄja 1990-2006
talĂĄlatszĂĄm:
2
talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-2
NĂŠvmutatĂł:
VII. Piusz /pĂĄpa/
2004. mĂĄrcius 24.
MĂĄrc. 23-ĂĄn tartottĂĄk SzatmĂĄrnĂŠmetiben, a szĂŠkesegyhĂĄzban a 200 ĂŠvvel ezelĹtt megalakult SzatmĂĄri RĂłmai Katolikus EgyhĂĄzmegye jubileumi ĂźnnepsĂŠgĂŠt. SchĂśnberger JenĹ megyĂŠs pĂźspĂśk kĂśszĂśntĂśtte a meghĂvottakat ĂŠs ismertette a nap jelentĹsĂŠgĂŠt: "A szatmĂĄri egyhĂĄzmegyĂŠt szatmĂĄri szĂŠkhellyel I. Ferenc osztrĂĄk csĂĄszĂĄr ĂŠs magyar apostoli kirĂĄly 1804. mĂĄrcius 23âĂĄn hasĂtotta ki az egri egyhĂĄzmegyĂŠbĹl. Ezt VII. Pius pĂĄpa mĂŠg az ĂŠv augusztus 9âĂŠn pĂĄpai bullĂĄjĂĄval szentesĂtette. A kirĂĄlyi MagyarorszĂĄg akkori legfiatalabb pĂźspĂśksĂŠge Ăśt vĂĄrmegye terĂźletĂŠt Ăślelte fel: SzatmĂĄrĂŠt, UgocsĂĄĂŠt, MĂĄramarosĂŠt, BeregĂŠt, UngĂŠt, ĂŠs nĂŠhĂĄny szabolcsi telepĂźlĂŠs is ide tartozott. A trianoni bĂŠkeszerzĹdĂŠs utĂĄn az egyhĂĄzmegye hĂĄrom rĂŠszre oszlott: 44 plĂŠbĂĄnia 80 pappal ĂŠs 75 ezer hĂvĹvel RomĂĄniĂĄhoz kerĂźlt. 1991âben az egyhĂĄzmegye ĂşjjĂĄalakult Reizer PĂĄl pĂźspĂśk irĂĄnyĂtĂĄsĂĄval, az azĂłta eltelt idĹszaknak megvannak az eredmĂŠnyei." Az Ăźnnepi szentmisĂŠt dr. Jakubinyi GyĂśrgy gyulafehĂŠrvĂĄri ĂŠrsek magyar, nĂŠmet ĂŠs romĂĄn nyelven celebrĂĄlta. A szentmisĂŠn nĂŠmet nyelven Lerm IstvĂĄn, romĂĄn nyelven Anton Diacu, az Ăşj romĂĄn rĂłmai katolikus plĂŠbĂĄnia plĂŠbĂĄnosa, magyar nyelven LĂĄng PĂĄl kanonok, a szĂŠkesegyhĂĄz plĂŠbĂĄnosa olvasott fel szentleckĂŠt. Megjelent tĂśbbek kĂśzĂśtt BĂĄlintâPataki JĂłzsef, a HTMH elnĂśke, ĂjgyĂĄrtĂł IstvĂĄn, bukaresti magyar nagykĂśvet, SoĂłs KĂĄroly, a MĂĄrton Ăron TĂĄrsasĂĄg titkĂĄra, IlyĂŠs Gyula SzatmĂĄrnĂŠmeti alpolgĂĄrmestere, SzabĂł IstvĂĄn, a SzatmĂĄr Megyei TanĂĄcs elnĂśke ĂŠs BekĹ TamĂĄs, NagykĂĄroly polgĂĄrmestere. /Elek GyĂśrgy: KĂŠtszĂĄz ĂŠve alapĂtottĂĄk a SzatmĂĄri RĂłmai Katolikus EgyhĂĄzmegyĂŠt. = SzatmĂĄri Friss ĂjsĂĄg (SzatmĂĄrnĂŠmeti), mĂĄrc. 24./2012. jĂşlius 31.
HelytĂśrtĂŠnet â Ma Loyolai Szent IgnĂĄc jezsuita rendalapĂtĂł emlĂŠknapja
390 ĂŠve avattĂĄk szenttĂŠ â 10 ĂŠves a kolozsvĂĄri ManrĂŠza LelkisĂŠgi KĂśzpont
TĂśbb mint fĂŠl ĂŠvezrede, loyolai baszk nemes csalĂĄdban szĂźletett Inigo Lopez de Loyola, aki hĂĄborĂşban szerzett sĂşlyos sebesĂźlĂŠsĂŠbĹl valĂł hosszadalmas felĂŠpĂźlĂŠse sorĂĄn, harminc esztendĹsen tĂŠrt meg. Ăj szerzeteskĂśzĂśssĂŠget alapĂtott, azt JĂŠzus TĂĄrsasĂĄga nĂŠven 1540-ben ismerte el hivatalosan a pĂĄpa. A jezsuita rendalapĂtĂł ĂŠs egyetemszervezĹ 1556. jĂşlius 31-ĂŠn halt meg. HalĂĄla utĂĄn nĂŠhĂĄny ĂŠvtizeddel boldoggĂĄ, majd szenttĂŠ avattĂĄk. A jezsuitĂĄk rendje mĂŠg alapĂtĂłja ĂŠletĂŠben jelentĹsen elterjedt. KolozsvĂĄron ma jezsuita lelkisĂŠgi kĂśzpont is mĹąkĂśdik. A tĂz ĂŠve alapĂtott ManrĂŠza kĂśzpont annak a vĂĄroskĂĄnak a nevĂŠt viseli, ahova Loyolai Szent IgnĂĄc egykori gyĂłgyulĂĄsa utĂĄn visszavonult, kemĂŠny vezeklĹ ĂŠletet ĂŠlt, ĂŠs lelkileg megtisztult.
Ma van Loyolai Szent IgnĂĄc, a JĂŠzus TĂĄrsasĂĄg (jezsuitĂĄk) megalapĂtĂłjĂĄnak Ăźnnepe. SzĂvĂŠbĹl fakadĂł, mĂŠly ĂŠletszentsĂŠgre vallanak a Lelkigyakorlatokban olvashatĂł szavai: âVedd, Uram ĂŠs fogadd... mindenemet, Te adtad nekem mindezt; neked, Uram, visszaadom... rendelkezzĂŠl mindezzel akaratod szerint! Add nekem szeretetedet ĂŠs kegyelmedet, mert ez nekem elĂŠg.â
IgnĂĄc 1491-ben, valĂłszĂnĹąleg az esztendĹ mĂĄsodik felĂŠben szĂźletett egy loyolai baszk nemes csalĂĄdban. Ărdekes, hogy csak 30 ĂŠves korĂĄban tĂŠrt meg, addig, ahogyan Ăśnmaga Ărja: âA vilĂĄg hiĂşsĂĄgainak szolgĂĄlt.â
1521-ben, Pamplona vĂĄrĂĄnak vĂŠdelmĂŠben â amelyet I. Ferenc francia kirĂĄly ostromolt â sĂşlyosan megsebesĂźlt, egy ĂĄgyĂşgolyĂł szĂŠtroncsolta a jobb lĂĄbĂĄt. GyĂłgyulĂĄsa kilenc hĂłnapig tartott, megtĂŠrĂŠse a betegĂĄgyĂĄn kĂśvetkezett be. NyilvĂĄnos mĹąkĂśdĂŠse elĹtt a Monseratthoz kĂśzeli ManrĂŠza kisvĂĄrosba vonult vissza, ahol kemĂŠny vezeklĹ ĂŠletet ĂŠlt, ĂŠs lelkileg megtisztult. Ott kezdte el megĂrni Lelkigyakorlatos kĂśnyvĂŠt, amely mindmĂĄig egyik legbensĹsĂŠgesebb ihletĹje a lelkisĂŠgi vilĂĄgirodalomnak.
Inigo Lopez de Loyola elĹbb AlcalĂĄban, majd SalamancĂĄban vĂŠgzett egyetemi tanulmĂĄnyokat. TĂĄrsakat gyĹąjtĂśtt maga kĂśrĂŠ, akikkel lelkigyakorlatot tartott. Az inkvizĂciĂł elĹtt is gyanĂşba keveredett, bĂśrtĂśnbe vetettĂŠk, tanĂtĂĄsĂĄnak igazolĂĄsa utĂĄn azonban szabadlĂĄbra helyeztĂŠk. BĂślcseletet tanul PĂĄrizsban, folytatja teolĂłgiai tanulmĂĄnyait, s ezzel pĂĄrhuzamosan betegeket ĂĄpol a kĂłrhĂĄzakban. PappĂĄ szentelĂŠse utĂĄn elsĹ szentmisĂŠjĂŠt 1538 karĂĄcsonyĂĄn mutatta be a rĂłmai Santa Maria Maggiore bazilikĂĄban.
A kĂśvetkezĹ esztendĹben nagy ĂŠhĂnsĂŠg ĂźtĂśtte fel a fejĂŠt az ĂrĂśk VĂĄrosban, ĂŠs IgnĂĄc Ăşjra bizonyĂtott: tĂĄrsaival megszervezte a kĂśzellĂĄtĂĄst. III. PĂĄl pĂĄpa 1540. szeptember 27-ĂŠn, Regimini militantis Ecclesiae cĂmĹą okiratĂĄval Societas Jezu â JĂŠzus TĂĄrsasĂĄga â nĂŠven ismerte el az Ăşj szerzeteskĂśzĂśssĂŠget. A rend mĂĄr alapĂtĂłja ĂŠletĂŠben nagyon gyorsan terjedt, a XVII. szĂĄzadban mĂĄr harminckĂŠt tartomĂĄnyban 13 ezer taggal mĹąkĂśdĂśtt. A fĂĄradhatatlan rendalapĂtĂł ĂŠs egyetemszervezĹ 1556. jĂşlius 31-ĂŠn halt meg. 1609-ben boldoggĂĄ, 1622-ben szenttĂŠ avattĂĄk. Loyalai Szent IgnĂĄc szerepĂŠt joggal tartjuk alapvetĹ fontossĂĄgĂşnak a katolikus megĂşjulĂĄs folyamatĂĄban.
CĂŠlok, eszkĂśzĂśk, intrikĂĄk
A kĂźlĂśnfĂŠle nagyhatalmi ĂŠrdekek ĂŠs politikai intrikĂĄk kereszttĂźzĂŠben XIV. Kelemen pĂĄpa 1773-ban, Ăşgymond a âbĂŠke kedvĂŠĂŠrtâ feloszlatta a jezsuita rendet, amelyet VII. Pius ĂĄllĂtott vissza 1814-ben. A tĂĄrsasĂĄg rosszakarĂłi tĂśbbek kĂśzĂśtt azt az esetlen vĂĄdat eszeltĂŠk ki, hogy a jezsuitĂĄk szerint âa cĂŠl szentesĂti az eszkĂśzĂśket.â Ez nagyon naiv ĂŠs hamis fogalmazĂĄs. ValĂłjĂĄban Loyolai IgnĂĄc stĂlusĂĄban mindig a cĂŠl volt a fontos, s nem az eszkĂśzĂśk. Ezalatt viszont azt ĂŠrtjĂźk, hogy nem a hajlam, a szokĂĄs, az emberi szempontok, a kĂŠnyelem s a vilĂĄgi felfogĂĄsok szĂĄmĂtanak. MĂŠg csak az Ăśnszeretetnek ĂŠs nagyravĂĄgyĂĄsnak azok a magukban jogos szempontjai sem, amelyeket bizonyos fokig az egyhĂĄzi ĂŠlet is elismer. A rendnek a lelkek ĂźdvĂŠĂŠrt ĂŠs Isten nagyobb dicsĹsĂŠgĂŠĂŠrt mindent fĂŠlretenni tudĂł ĂŠletvitele tette a JĂŠzus TĂĄrsasĂĄgot naggyĂĄ ĂŠs elismerttĂŠ.
A tĂĄrsasĂĄg napjainkban a legnagyobb lĂŠtszĂĄmĂş fĂŠrfi szerzetesrend. 2010 januĂĄrjĂĄban az Ăśsszesen 18 266 jezsuita kĂśzĂźl 12 887 pap, 2818 a papsĂĄgra kĂŠszĂźlĹ tanulĂł rendtag, 1589 szerzetes testvĂŠr ĂŠs 972 szerzetes Ăşjonc â akik kĂŠtĂŠves felkĂŠszĂźlĂŠsĂźket tĂśltik a noviciĂĄtusban. A jezsuitĂĄk kĂśzĂŠ lĂŠpĹk hosszĂş (ĂĄltalĂĄban 10â12 ĂŠv) kĂŠpzĂŠsi folyamatban vesznek rĂŠszt, ez magĂĄba foglalja a papsĂĄgra kĂŠszĂźlĹk esetĂŠben a filozĂłfiai ĂŠs teolĂłgiai tanulmĂĄnyokat is. Sokan a teolĂłgiai licenciĂĄtus megszerzĂŠse mellett tovĂĄbb kĂŠpzik magukat mĂĄs tudomĂĄnyĂĄgakban. RomĂĄniĂĄban jelenleg huszonegyen â hat nemzet fiai â szolgĂĄljĂĄk Istent, az AnyaszentegyhĂĄzat ĂŠs embertĂĄrsaikat.
Napjainkban a rend tagjai az Ăśt kontinens 127 orszĂĄgĂĄban vannak jelen. Kevesen tudjĂĄk, hogy a megalapĂtĂĄstĂłl napjainkig tĂśbb mint ezer jezsuita halt vĂŠrtanĂşhalĂĄlt JapĂĄntĂłl KanadĂĄig, PortugĂĄliĂĄtĂłl MexikĂłig ĂŠs ĂzsiĂĄtĂłl AfrikĂĄig.
JezsuitĂĄk magyar fĂśldĂśn
Magyar fĂśldre 1561-ben ĂŠrkeztek az elsĹ jezsuitĂĄk. OlĂĄh MiklĂłs esztergomi ĂŠrsek kĂŠrte segĂtsĂŠgĂźket a tridenti zsinat szellemĂŠben elindĂtott reformtervĂŠnek megvalĂłsĂtĂĄsĂĄhoz. SzĂĄntĂł IstvĂĄn pĂĄter kezdemĂŠnyezĂŠsĂŠre XIII. Gergely pĂĄpa megalapĂtotta RĂłmĂĄban a Collegium Hungaricumot.
Az elsĹ tizenegy jezsuita 1579. oktĂłber 20-ĂĄn ĂŠrkezett ErdĂŠlybe BĂĄthory IstvĂĄn fejedelem meghĂvĂĄsĂĄra, s KolozsvĂĄron telepedtek le, ahol rĂśvidesen megnyitottĂĄk az elsĹ jezsuita iskolĂĄt. Ez hamarosan felsĹfokĂş kĂŠpzĂŠssĂŠ alakult ĂĄt, ami a kolozsvĂĄri egyetem kezdetĂŠt jelentette. Napjainkban a mĂĄskĂŠnt gondolkodĂłk is elismerik a magyar jezsuitĂĄknak a nemzeti nyelv ĂŠs irodalom, a magyar iskola ĂŠs tudomĂĄny, a mĹąvelĹdĂŠs ĂŠs mĹąvĂŠszetek terĂŠn vĂŠgzett munkĂĄssĂĄgĂĄnak ĂŠrtĂŠkĂŠt.
Ki mernĂŠ tagadni PĂĄzmĂĄny PĂŠter bĂboros zamatos magyar szĂłfĹązĂŠsĂŠnek, erĹteljes nyelvezetĂŠnek ĂŠs eredeti gondolatkĂśzlĂŠsi formĂĄinak az irodalmi magyar nyelv kialakulĂĄsĂĄra gyakorolt dĂśntĹ hatĂĄsĂĄt? Ki ne ismernĂŠ el SzĂĄntĂł IstvĂĄn ĂŠs VĂĄsĂĄrhelyi Gergely vitairatainak, KĂĄldi GyĂśrgy bibliafordĂtĂĄsĂĄnak, Faludi Ferenc ĂŠs BarĂłti SzabĂł DĂĄvid kĂśltĂŠszetĂŠnek irodalomtĂśrtĂŠneti jelentĹsĂŠgĂŠt? Ki vonhatnĂĄ kĂŠtsĂŠgbe Berzeviczy Henrik ĂŠs SzentmĂĄrtoni IgnĂĄc matematikai, Lippai JĂĄnos botanikai, Szegedi JĂĄnos jogtudomĂĄnyi munkĂĄssĂĄgĂĄt, a vilĂĄghĂrĹą Hell Miksa csillagĂĄszati eredmĂŠnyeinek ĂŠs Sajnovics JĂĄnos nyelvtudomĂĄnyi kutatĂĄsainak ĂşttĂśrĹ jelentĹsĂŠgĂŠt a magyar ĂŠs a vilĂĄgtudomĂĄny tĂśrtĂŠnetĂŠben?
A JĂŠzus TĂĄrsasĂĄg alapĂtĂłja azt akarta, hogy a rendtagok mindig kĂŠszen legyenek a kĂźldetĂŠsre, ahol az AnyaszentegyhĂĄznak ĂŠs a pĂĄpĂĄnak szĂźksĂŠge van rĂĄjuk. EzĂŠrt a szokĂĄsos hĂĄrom szerzetesi fogadalom (szegĂŠnysĂŠg, tisztasĂĄg ĂŠs engedelmessĂŠg) mellĂŠ egy negyediket is tesznek: a pĂĄpĂĄnak valĂł engedelmessĂŠget, hogy rendelkezzen velĂźk, ha valamilyen sajĂĄtos szolgĂĄlatra vĂĄlasztanĂĄ ki Ĺket.
Lelki vezetĂŠs bĂĄrkinek a ManrĂŠzĂĄban
KolozsvĂĄron tĂz ĂŠve nyitotta meg kapuit a ManrĂŠza Jezsuita LelkisĂŠgi KĂśzpont, a Hajnal negyedi Tudor Arghezi utca 2. szĂĄm alatt. A lelkigyakorlatok folyamatĂĄban tapasztalhatĂł meg Isten, akinek akaratĂĄt keresve, megtalĂĄlva ĂŠs kĂśvetve lehet csupĂĄn igazi ĂŠletĂźnk. Ahhoz, hogy ezt elĂŠrjĂźk, fontos elsajĂĄtĂtanunk annak a folyamatnak a lĂŠpĂŠseit, amelyen keresztĂźl szemĂŠlyesebben megismerhetjĂźk az evangĂŠliumot ĂŠs JĂŠzus szemĂŠlyĂŠt, amelyben felfedezhetjĂźk, hogyan irĂĄnyĂtsuk ĂŠletĂźnket a mai kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt, ĂŠs amely segĂt gyakorolni magunkat az imĂĄban ĂŠs az Ăśnismeretben valĂł ĂŠletben. Lelkigyakorlatot vĂŠgezni annyit jelent, mint elkezdeni felfedezni Istent minden emberben ĂŠs minden dologban, hiszen ez az, ami segĂt Isten terve szerint hasznĂĄlni minden teremtett dolgot.
A megszentelĹ talĂĄlkozĂĄsok helyĂŠrĹl Ăgy vall Dr. OzsvĂĄth Judit egyetemi oktatĂł, a KeresztĂŠny SzĂł rovatvezetĹje: âA Csendet szeretettel ĂśrzĹ helyek erĹtere megĂŠrinti a lelket. Emberi okoskodĂĄsainkhoz kijĂłzanĂtĂł ellentpontkĂŠnt szolgĂĄlt a ManrĂŠza (ĂŠs a benne ĂŠlĹk) ĂĄhĂtatos csendje. A jezsuitĂĄk mindent egyben lĂĄtĂł, kontemplatĂv szemlĂŠletĂŠĂŠrt, ĂŠs az abbĂłl forrĂĄsozĂł nyitottsĂĄgĂŠrt is hĂĄlĂĄs lehet minden oda betĂŠrĹ. SzentelĹ tevĂŠkenysĂŠgĂźk ĂŠs a mĂĄsokat is ilyen irĂĄnyba segĂtĹ csendes jelenlĂŠtĂźk fel nem becsĂźlhetĹ ajĂĄndĂŠk a ValĂłsĂĄgot darabokra szabdalĂł, tĂĄjĂŠkozĂłdĂĄsvesztett emberi tudat ĂĄltal kreĂĄlt illuziĂł-vilĂĄgban.â Ugyancsak a 10 ĂŠves ManrĂŠza LelkisĂŠgi KĂśzpont ĂĄltal JezsuitĂĄk ĂŠs az ignĂĄci lelkisĂŠg cĂmĹą jubileumi kiadvĂĄnyban olvashatjuk: Amikor elhagyjuk ezt a szent teret egy lelkigyakorlat utĂĄn, ĂĄltalĂĄban azt ĂŠljĂźk meg, hogy a jĂł Isten is ott ballag velĂźnk. Vezet vissza a kĂźlsĹ tevĂŠkenysĂŠgek kĂśzĂŠ, aztĂĄn egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy Ĺ az, aki tevĂŠkenykedik bennĂźnk ĂŠs ĂĄltalunk â Ărja TakĂł IstvĂĄn egyetemi lelkĂŠsz. A kĂśzpont elĹzetes egyeztetĂŠssel magyarul is szervez lelkigyakorlatokat, lelkinapokat ĂŠs konferenciĂĄkat, hĂŠtvĂŠgĂŠt kĂźlĂśnbĂśzĹ csoportoknak, valamint sokrĂŠtĹą tevĂŠkenysĂŠget fiatalok rĂŠszĂŠre.
KĂśzremĹąkĂśdĹikkel egyĂźtt a kolozsvĂĄri jezsuitĂĄk jĂşlius 21. ĂŠs 25. kĂśzĂśtt megszerveztĂŠk a Fiatalok SzentignĂĄci TalĂĄlkozĂłjĂĄt melynek keretĂŠben megbeszĂŠltĂŠk a mĹąvĂŠszetek, a mĂŠdia szerepĂŠt ĂŠletĂźnkben, de sor kerĂźlt kĂśzĂśs fĹzĂŠsre ĂŠs sportolĂĄsra is. JĂşlius 24-ĂŠn, dĂŠlutĂĄn a DeĂĄk Ferenc/Eroilor utcĂĄban, este pedig a Cipariu tĂŠri gĂśrĂśg katolikus templom alagsorĂĄban szerveztek lelkesĂtĹ tĂĄncĂśsszejĂśvetelt.
A jezsuitĂĄk helyi kĂśzĂśssĂŠgĂŠnek szolgĂĄlatĂĄn keresztĂźl a kolozsvĂĄri ManrĂŠza LelkisĂŠgi KĂśzpont a szeretet, a pĂĄrbeszĂŠd, a hit vĂŠdelme ĂŠs az igazsĂĄgossĂĄg elĹmozdĂtĂĄsĂĄnak otthona.
FODOR GYĂRGY
SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr)
lapozĂĄs: 1-2