udvardy
frigyes
A romĂĄniai magyar kisebbsĂŠg tĂśrtĂŠneti
kronolĂłgiĂĄja 1990-2006
talĂĄlatszĂĄm:
253
talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-30 ... 151-180 | 181-210 | 211-240 | 241-253
NĂŠvmutatĂł:
Nagy Benedek
2011. februĂĄr 10.
MegbĂŠkĂŠlĂŠsi modellek
âAz MPP elnĂśkĂŠnek vannak erĹssĂŠgei ĂŠs vannak gyenge pontjai. A kommunikĂĄciĂłval ellentĂŠtben a stratĂŠgia-alkotĂĄs, a pĂĄrtĂŠpĂtĂŠs, ĂŠs -szervezĂŠs, a helyes erĹfelmĂŠrĂŠs nem tartoznak az erĹssĂŠgei kĂśzĂŠ. Most a jelek szerint a kommunikĂĄciĂłja is gyengĂźl. Egyik oldalrĂłl nekimegy Kelemen Hunornak ĂŠs elĂŠggĂŠ el nem ĂtĂŠlhetĹ mĂłdon a jelĂślt szĂźleit tĂĄmadja, rĂĄadĂĄsul Ăşgy, hogy ĂĄllĂtĂĄsaira hitelesnek tĹąnĹ forrĂĄsbĂłl igen hamar cĂĄfolat ĂŠrkezik. A mĂĄsik oldalrĂłl ismĂŠt elĹveszi azt a retorikai fordulatot, mely elsĹ megfogalmazĂĄsakor sem volt hiteles, tĂŠtelesen, hogy TĹkĂŠs LĂĄszlĂł elkĂŠsett a pĂĄrtalapĂtĂĄssal, mert mĂĄr 1990-ben kellett volna pĂĄrtot alapĂtania. ElsĹ hangzĂĄsra tetszetĹs szĂśveg, de kĂŠtlem, hogy a cĂmzettek âbeveszikâ. A politikailag aktĂv rĂŠtegek nagy rĂŠsze mĂŠg emlĂŠkszik a hĂşsz ĂŠvvel ezelĹtti esemĂŠnyekre, a korhangulatra, s ily mĂłdon fel tudja mĂŠrni az abszurditĂĄsĂĄt ennek a kijelentĂŠsnek, mely annyira valĂłsĂĄgidegen, mintha megfogalmazĂłja nem ĂŠlte volna meg azokat az idĹketâŚâ
1990-ben az egĂŠsz erdĂŠlyi magyarsĂĄg a kĂśzĂśs cselekvĂŠs, a szervezeti egysĂŠg, az ĂśsszefogĂĄs lĂĄzĂĄban ĂŠgett. EbbĹl a lĂĄzbĂłl mĂŠg tartott 1993-ban is, amikor az egyĂŠbkĂŠnt paradigmatikus autonomista dĂśntĂŠseket meghozĂł brassĂłi kongresszus nem Tokay GyĂśrgyĂśt ĂtĂŠlte el, akinek hĂŠt ĂŠvig tartĂł szĂŠgyenletes pĂĄrtĂşjsĂĄgĂrĂłi mĂşltjĂĄt SzĹcs GĂŠza egy pamfletben tette kĂśzzĂŠ, hanem a tiszta mĂşltĂş, a CeauĹescu-rendszerrel nyĂltan szembefordulĂł kĂśltĹt. S nemcsak azĂŠrt, mert a kĂźldĂśttek egy rĂŠsze kontraszelektĂĄlt volt ĂŠs nagy vajtĂśmeggel a fejĂŠn magĂĄt vĂŠdte azzal, hogy Tokayt vĂŠdte. Hanem azĂŠrt, mert mĂŠg hĂĄrom esztendĹ mĂşltĂĄn is majdâ mindenki hitt az egysĂŠgben. Hatalmas ĂĄrulĂĄsoknak, Neptun-Ăźgynek, Nagy Benedek-Ăźgynek, puccsszerĹą kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄsnak, ultimĂĄtum-visszavonĂĄsos jĂĄtĂŠknak, a kudarcot sikernek beĂĄllĂtĂł hazug propaganda ĂĄllandĂłvĂĄ vĂĄlĂĄsĂĄnak kellett megtĂśrtĂŠnni ahhoz, hogy felĂŠbredjen a politikai elit s a vĂĄlasztĂłkĂśzĂśnsĂŠg szĂĄmottevĹ rĂŠsze s felismerje: az egysĂŠg tĂŠvĂşt ott, ahol az egysĂŠges szervezetet idegen ĂŠrdekek mozgatottjai vezetik.
Meg merem kockĂĄztatni a kijelentĂŠst: 1990 elejĂŠn a magyar egysĂŠg lelkesĂźlt napjaiban mĂŠg a magyarsĂĄg akkori legnĂŠpszerĹąbb vezetĹje, TĹkĂŠs LĂĄszlĂł is belebukhatott volna a sajĂĄt pĂĄrtalakĂtĂĄsba. ArrĂłl nem is szĂłlva, hogy felelĹtlensĂŠg lett volna mindaddig kĂźlĂśn Ăşton elindulni, amĂg a korrekt elvi alapokon ĂŠpĂtkezĹ, s a magyarsĂĄg legjobb erĹit akkor mĂŠg ĂśsszefogĂł RMDSZ jobb Ăştra tĂŠrĂtĂŠsĂŠre esĂŠly mutatkozik. Mert az alapvetĹ cĂŠl nem az, hogy lenyomjuk a mĂĄsikat, hogy a âbaloldalraâ megsemmisĂtĹ veresĂŠget mĂŠrjĂźnk.
A fĹ cĂŠl az lenne, hogy az erdĂŠlyi magyarsĂĄg megmaradhasson ĂŠs gyarapodhasson szĂźlĹfĂśldjĂŠn, alkotmĂĄnyjogilag garantĂĄlt lĂŠtkeretek kĂśzĂśtt. A cĂŠl, ha Ăşgy tetszik, a romĂĄn ĂĄllamtĂłl valĂł minĂŠl nagyobb fokĂş fĂźggetlensĂŠg kivĂvĂĄsa ĂŠs a legnagyobb fokĂş magyar kĂśzĂśssĂŠgi szuverenitĂĄs elĂŠrĂŠse. Nem a âbaloldalâ a belsĹ ellenfĂŠl, hanem a komprĂĄdorsĂĄg, a karrierizmus, a sajĂĄt klikkĂŠrdek kedvĂŠĂŠrt a nemzetĂŠrdeket sutba vĂĄgĂł nemzetsemlegessĂŠg, rosszabb esetben nemzetellenessĂŠg. Ez a mentalitĂĄs MagyarorszĂĄgon â ellentĂŠtben a vilĂĄg szĂĄmos pontjĂĄval, a kurdoktĂłl DĂŠl-AmerikĂĄig â a baloldalon vĂĄlt meghatĂĄrozĂłvĂĄ. Nem az a baj a magyar âbaloldallalâ, hogy fontosabbnak lĂĄtja az ĂĄllam szerepvĂĄllalĂĄsĂĄt a szociĂĄlis szfĂŠrĂĄban, mint a szabad piacot. AnnĂĄl is inkĂĄbb, hogy ez ĂŠppensĂŠggel nincs is Ăgy: a magyar âjobboldalâ gazdasĂĄgi szempontbĂłl sokkal baloldalibb a magĂĄt balosnak hazudĂł nemzetellenes, MSZP-SZDSZ-es politikai konglomerĂĄtumnĂĄl. A problĂŠma az, hogy az RMDSZ-t fokozatosan ĂĄtvette a romĂĄn nemzetstratĂŠgiai ĂŠrdekeket politikai alamizsnĂĄĂŠrt kiszolgĂĄlĂł kisebbsĂŠg, s ezt a perverz jĂĄtĂŠkot ĂĄlsĂĄgos politikai kommunikĂĄciĂł ĂştjĂĄn nemzet ĂŠs magyarsĂĄg-vĂŠdelemnek tudja eladni mĂŠg mindig elĂŠg embernek ahhoz, hogy a legutĂłbbi parlamenti vĂĄlasztĂĄsokon az MPP ĂĄltal tĂĄmogatott fĂźggetlen jelĂśltek elvĂŠrezzenek az RMDSZ jelĂśltjeivel szemben.
A cĂŠl tehĂĄt ma is az, hogy az erdĂŠlyi magyarsĂĄg politikai ĂŠrdekkĂŠpviselete egysĂŠges legyen az autonĂłmia kĂŠpviseletĂŠben, hogy minĂŠl szĂŠlesebb cselekvĂŠsi egysĂŠgfrontot lehessen kialakĂtani autonomista alapon. De ezt nem azzal lehet elĂŠrni, ha azt hirdetjĂźk fennen, hogy TĹkĂŠs LĂĄszlĂłnak az âMPP-re fĂĄj a fogaâ, hogy a bulvĂĄrsajtĂłt idĂŠzĹ mĂłdon mĂĄsok magĂĄnĂŠletĂŠben vĂĄjkĂĄlunk, hogy suttogĂł propaganda ĂştjĂĄn prĂłbĂĄljuk vĂŠlt ellenfeleinket besĂĄrozni, mĂg szĂnleg a jobboldali ĂśsszefogĂĄst hirdetjĂźk.
SzĂĄsz JenĹ zĂĄtonyra futtatta az MPP hajĂłjĂĄt alapszabĂĄlyzat- ĂŠs tĂśrvĂŠnysĂŠrtĂŠseivel, az RMDSZ vezetĹit is megszĂŠgyenĂtĹ belsĹ pĂĄrtdiktatĂşra bevezetĂŠsĂŠvel, az elvhĹąek kizĂĄrĂĄsĂĄval s ezzel lĂŠnyegĂŠben lĂŠpĂŠskĂŠnyszerbe hozta az elvszerĹąsĂŠghez, tĂśrvĂŠnyessĂŠghez, demokratikus alapelvekhez ragaszkodĂł autonomista politikusokat.
Most pedig Ăşgymond fĂĄtylat borĂtana a mĂşltra, mert a politika ânem a szemĂŠlyes bosszĂş terepeâ. HasonlĂt ez kissĂŠ ahhoz a romĂĄn-magyar megbĂŠkĂŠlĂŠsi modellhez, amit IliescuĂŠk hirdettek a kilencvenes ĂŠvek kĂśzepĂŠn hasonlĂł âĹszintesĂŠggelâ, a mĂşlt lezĂĄrĂĄsĂĄnak szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠt hangoztatva. AkkĂŠnt is kell kezelni.
BorbĂŠly Zsolt Attila. ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2011. oktĂłber 24.
SzĂŠkelyfĂśldre irĂĄnyĂtani Nyugat figyelmĂŠt
ElemzĂŠsek a SzĂŠkelyfĂśldrĹl cĂmmel tartott mĹąhelykonferenciĂĄt a romĂĄn kormĂĄny ĂŠgisze alatt mĹąkĂśdĹ, kolozsvĂĄri szĂŠkhelyĹą Nemzeti KisebbsĂŠgkutatĂł IntĂŠzet (NKI) KovĂĄszna Megye TanĂĄcsĂĄnak tĂĄmogatĂĄsĂĄval az ĂĄrkosi EurĂłpai TanulmĂĄnyok KĂśzpontjĂĄban szombaton.
A tudomĂĄnyos ĂźlĂŠsszakon a SzĂŠkelyfĂśldhĂśz kapcsolĂłdĂł tĂŠmĂĄjĂş szakdolgozatokat, tĂśbbnyire friss doktori disszertĂĄciĂłk ĂśsszegzĂŠsĂŠt mutattĂĄk be fiatal kutatĂłk, fĹleg PĂŠcsett a RegionĂĄlis Politikai ĂŠs GazdasĂĄgtani Doktori IskolĂĄban ĂŠs KolozsvĂĄron tudomĂĄnyos fokozatot szerzett szakemberek. Az elĹadĂłk kĂśzĂśtt egyetlen hĂĄromszĂŠki sem akadt.
KutatĂłiroda SepsiszentgyĂśrgyĂśn
BognĂĄr ZoltĂĄn kolozsvĂĄri kutatĂł felvezetĹjĂŠben elmondta, a konferencia a kĂŠt intĂŠzmĂŠny egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsĂŠnek kĂśszĂśnhetĹ, egy folyamat rĂŠsze, melynek eredmĂŠnye az NKI majdani szĂŠkelyfĂśldi fiĂłkjĂĄnak lĂŠtrejĂśtte. Ifj. Nagy Benedek csĂkszeredai egyetemi adjunktus abban lĂĄtja a konferencia lĂŠnyegĂŠt, hogy azok a kutatĂłk, akik SzĂŠkelyfĂślddel foglalkoznak, s nagyjĂĄbĂłl ismerik is egymĂĄst, tĂĄjĂŠkozĂłdjanak egymĂĄs munkĂĄssĂĄgĂĄrĂłl, elinduljon kĂśzĂśttĂźk a szakmai kommunikĂĄciĂł. TamĂĄs SĂĄndor megyeitanĂĄcs-elnĂśk kifejtette, cĂŠljuk az NKI kutatĂĄsainak SzĂŠkelyfĂśldre valĂł ĂśsszpontosĂtĂĄsa. HozzĂĄtette, a szĂŠkelyfĂśldi iroda jogilag lĂŠtrejĂśtt, a megyei tanĂĄcs errĹl hatĂĄrozatot hozott. Fizikailag most vĂŠglegesĂtik: a megyehĂĄza ĂĄltal ĂĄtadott irodahelyisĂŠgben mĂĄr csiszoljĂĄk a parkettĂĄt, s egy tĂĄrgyalĂłtermet is rendelkezĂŠsĂźkre bocsĂĄtanak. Tartalmilag kell feltĂślteni az irodĂĄt, a SzĂŠkelyfĂślddel foglalkozĂł kutatĂĄsok gyĹąjtĹhelyĂŠvĂŠ kell vĂĄlnia, de erĹsĂteni kell a SzĂŠkelyfĂśldre irĂĄnyulĂł kutatĂĄsokat, ĂŠs ugyanakkor Ăşj pĂĄlyĂĄkat is kell nyitni â fogalmazott az elnĂśk, hozzĂĄtĂŠve: elsĹdleges cĂŠl SzĂŠkelyfĂśld terĂźleti autonĂłmiĂĄjĂĄnak szakmai alĂĄtĂĄmasztĂĄsa, tovĂĄbbĂĄ a nyelvi jogok kĂśrĂŠnek bĹvĂtĂŠse.
KutatĂĄsi tĂŠmĂĄk
Kiss TamĂĄs, az NKI tudomĂĄnyos titkĂĄra elmondta, ĂŠvek Ăłta tĂśrekedtek arra, hogy az intĂŠzet SzĂŠkelyfĂśldĂśn erĹsĂtse jelenlĂŠtĂŠt, kutatĂĄsi terĂźleteik egy rĂŠsze szĂŠkelyfĂśldi tĂŠmĂĄjĂş. Fontosnak tartja, hogy az iroda SepsiszentgyĂśrgyĂśn nyĂlik, ez stratĂŠgiai dĂśntĂŠs volt â tette hozzĂĄ. A mostani konferencia feladatkĂŠnt a szĂŠkelyfĂśldi kutatĂłhĂĄlĂłzat feltĂŠrkĂŠpezĂŠsĂŠt nevezte meg, tudni kell, mely tĂŠmĂĄkat sikerĂźlt lefedni ĂŠs melyek hiĂĄnyoznak. A szĂŠkelyfĂśldi kutatĂĄsok eredmĂŠnyeibĹl kiadvĂĄnysorozatot terveznek. Ăvente hĂĄrom-nĂŠgy kĂśtet kiadĂĄsĂĄra van lehetĹsĂŠgĂźk. A szerkesztĹbizottsĂĄg tagjai: LĹrincz D. JĂłzsef, HorvĂĄth Gyula, Benedek JĂłzsef, a rĂŠgiĂł ĂŠs a tĂĄrsadalomtudomĂĄnyok szakemberei. RemĂŠnyeik szerint mĂĄr jĂśvĹben be tudjĂĄk mutatni az elsĹ termĂŠkeket. A szĂŠkelyfĂśldi fiĂłk kutatĂĄsi feladatai kĂśzĂśtt az autonĂłmiakĂŠrdĂŠs ĂŠs a turizmus fejlesztĂŠse mellett a romastratĂŠgia ĂŠs a migrĂĄciĂł megĂĄllĂtĂĄsa is szerepel â mondotta. Tudja-e a szĂŠkely tĂĄrsadalom a magyar intĂŠzmĂŠnyrendszeren keresztĂźl integrĂĄlni az itteni cigĂĄnyokat? â az egyik megvĂĄlaszolandĂł kĂŠrdĂŠs. A mĂĄsik: mivel tudjĂĄk itthon tartani a fiatalsĂĄgot? Erre a kutatĂĄsra mĂĄr szĂśvetkeztek a budapesti KisebbsĂŠgkutatĂł IntĂŠzettel, a sepsiszentgyĂśrgyi ĂŠs a Hargita megyei ĂśnkormĂĄnyzattal.
Gyors sikert akarnak
HorvĂĄth Gyula, a Magyar TudomĂĄnyos AkadĂŠmia RegionĂĄlis KutatĂĄsok KĂśzpontjĂĄnak fĹigazgatĂłja felelevenĂtette, hogy KolumbĂĄn GĂĄbor elnĂśksĂŠge idejĂŠn Hargita Megye TanĂĄcsĂĄnak tĂĄmogatĂĄsĂĄval lĂŠtrehoztĂĄk a SzĂŠkelyfĂśld 2000 kutatĂłcsoportot, mely SzĂŠkelyfĂśld fejlesztĂŠsi stratĂŠgiĂĄjĂĄnak tudomĂĄnyos megalapozĂĄsĂĄrĂłl ĂĄllĂtott Ăśssze kĂśtetet, mely a KĂĄrpĂĄt-medence rĂŠgiĂłi cĂmĹą, mĂĄra tizenkĂŠt kĂśtetre bĹvĂźlt sorozat elsĹ kiadvĂĄnya, jelentĹs tudomĂĄnyos eredmĂŠny.
Soron kĂśvetkezĹ feladatkĂŠnt a szĂŠkelyfĂśldi kĂśzĂśssĂŠgnek a kĂśvetkezĹ eurĂłpai uniĂłs programozĂĄsi szakaszra valĂł felkĂŠszĂźlĂŠsĂŠt jelĂślte meg a fĹigazgatĂł. Az elsĹ periĂłdus kedvezĹtlen tapasztalatokat szĂźlt nemcsak SzĂŠkelyfĂśldĂśn, hanem az Ăşjonnan csatlakozott keleti tĂŠrsĂŠgben mindenĂźtt. Arra szĂĄmĂtottak, hogy az EU nem mĂĄs, mint a tĂĄmogatĂĄsok lehĂvĂĄsĂĄnak politikai kerete, nem gondoltak arra, hogy ezeket az EU-s tĂĄmogatĂĄsokat sajĂĄt elgondolĂĄsĂş fejlesztĂŠsekhez igazĂtsĂĄk. AzĂŠrt fontosak a kutatĂĄsok, mert okulva a tapasztalatokbĂłl, a kĂśvetkezĹ periĂłdusban fel lehet kĂŠszĂźlni az EU-s forrĂĄsok lehĂvĂĄsĂĄhoz szĂźksĂŠges programokra. ParadigmavĂĄltĂĄsra van szĂźksĂŠg, hangsĂşlyozta az elĹadĂł, hozzĂĄtĂŠve, SzĂŠkelyfĂśld akkor lesz sikeres rĂŠgiĂł, ha olyan gazdasĂĄgpolitikĂĄt folytat, mely sajĂĄt energiĂĄbĂłl tĂĄplĂĄlkozik, s a fejlesztĂŠsi tĂĄmogatĂĄsokat kiegĂŠszĂtĹ forrĂĄskĂŠnt hasznĂĄlja. HorvĂĄth Gyula elmondta, a kutatĂłk idealistĂĄk, arra szĂĄmĂtottak, elĹszĂśr elkĂŠszĂźl egy alapos SzĂŠkelyfĂśld-fejlesztĂŠsi stratĂŠgia, s az annak megvalĂłsĂtĂĄsĂĄban szerepet vĂĄllalĂłk elsajĂĄtĂtjĂĄk ennek tĂŠteleit, a politikusok csak utĂĄna lĂŠphetnek szĂnre. Nem Ăgy tĂśrtĂŠnt, mert a politikusok azonnali sikerre vĂĄgynak, s mĂŠg mielĹtt valami kĂŠzzelfoghatĂł eredmĂŠny szĂźletett volna, telekĂźrtĂśltĂŠk a vilĂĄgot azzal, hogy kĂŠszĂźl SzĂŠkelyfĂśld fejlesztĂŠsi koncepciĂłja. A hĂrre reagĂĄlĂł vitĂĄban a tudomĂĄny nem tudott pontos vĂĄlaszt adni a felmerĂźlt kĂŠrdĂŠsekre. A dĂśntĂŠst elĹkĂŠszĂtĹk, a dĂśntĂŠshozĂłk ĂŠs a tudomĂĄny kĂśzĂśtti sokkal tartalmasabb kĂślcsĂśnhatĂĄsokra lenne szĂźksĂŠg â mondotta a szakember. Fontos, hogy megfogalmazĂłdjĂŠk a tĂŠrsĂŠg igĂŠnye a leendĹ kutatĂĄsi feladatokrĂłl, ĂĄm ne a politika adja a megrendelĂŠseket, mert a tudomĂĄny autonĂłmiĂĄja nem sĂŠrĂźlhet. De szĂźksĂŠg van a pĂĄrbeszĂŠdre â tette hozzĂĄ. A szakember az illetĂŠkesek figyelmĂŠbe ajĂĄnlotta, arra tĂśrekedjenek, hogy SzĂŠkelyfĂśldet regionĂĄlis kutatĂĄsi tĂŠmakĂŠnt ismertessĂŠk meg a nemzetkĂśzi tudomĂĄnyos kĂśzvĂŠlemĂŠnnyel, mihamarabb jelenjĂŠk meg nyugati tudomĂĄnyos folyĂłiratokban is. Ennek a szereplĂŠsnek kĂśzvetve gazdasĂĄgfejlesztĹ ereje is lehet, magyarĂĄzta, hozzĂĄtĂŠve, a tapasztalok azt mutatjĂĄk, hogy a nemzetkĂśzi szaklapokban szereplĹk felkeltik a befektetĹk ĂŠrdeklĹdĂŠsĂŠt, mert a nyugatiak komolyan veszik a szakirodalom megĂĄllapĂtĂĄsait
Szekeres Attila
HĂĄromszĂŠk (SepsiszentgyĂśrgy)2012. februĂĄr 23.
Az erdĂŠlyi magyar ĂśsszefogĂĄs esĂŠlyei
TĂśbb mint tĂz ĂŠvig Ăşgy tĹąnt, hogy â ellentĂŠtben a felvidĂŠki ĂŠs a dĂŠlvidĂŠki nemzettestvĂŠrekkel â a legszĂĄmosabb elszakĂtott nemzetrĂŠsz, az erdĂŠlyi magyarsĂĄg egysĂŠgben tudja tartani politikai ĂŠrdekkĂŠpviseletĂŠt. Nem kĂŠtsĂŠges, azok szĂĄmĂĄra, akik lĂĄttĂĄk, hogy az immĂĄr kĂŠt nĂŠpszĂĄmlĂĄlĂĄs ĂĄltal is visszaigazolt drĂĄmai fogyĂĄs csak politikai ĂĄttĂśrĂŠssel ĂĄllĂthatĂł meg, a magyar nemzetpolitikai cĂŠlokat pedig nem a vĂŠlelmezett romĂĄn tĹąrĹkĂŠpessĂŠghez, hanem a magyar lĂŠtĂŠrdekekhez kell igazĂtani, egyre szĹąkebb volt az RMDSZ-es zubbony az 1996-os kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄs utĂĄn. A szakĂtĂĄs mĂŠgis egyre halasztĂłdott, az autonomistĂĄk inkĂĄbb lenyeltĂŠk a PetĹfiâSchiller MultikulturĂĄlis Egyetem cĂmszĂł alatt jegyzett kommunikĂĄciĂłs cselt ĂŠs az ultimĂĄtumok visszavonĂĄsĂĄt, a belsĹ tĂśrvĂŠnytelensĂŠgeket, a 2000-es vĂĄlasztĂĄs elĹtti machinĂĄciĂłkat mindaddig, amĂg esĂŠly volt arra, hogy rĂĄszorĂtsĂĄk a csĂşcsvezetĂŠst a brassĂłi program kiteljesĂtĂŠsĂŠre.
Amikor 2003-ban kongresszusi hatĂĄrozattal fordĂtott hĂĄtat az RMDSZ a nemzeti ĂśnkormĂĄnyzat modelljĂŠnek egyrĂŠszt az alapszabĂĄlyzat pĂĄrtosĂtĂĄsĂĄval, mĂĄsrĂŠszt pedig azzal, hogy az ĂĄltalĂĄnos magyar belsĹ vĂĄlasztĂĄsokat rĂŠszleges tisztĂşjĂtĂĄssal âhelyettesĂtetteâ, akkor a KolozsvĂĄri Nyilatkozat szellemĂŠt s a brassĂłi kongresszus hatĂĄrozatainak lĂŠnyegĂŠt komolyan vevĹ autonomista erĹk kĂźlĂśn szervezetek alapĂtĂĄsĂĄba kezdtek. MĂĄra az RMDSZ mellett mĹąkĂśdik kĂŠt civil szervezet, a SzĂŠkely Nemzeti TanĂĄcs ĂŠs az ErdĂŠlyi Magyar Nemzeti TanĂĄcs, valamint kĂŠt politikai pĂĄrt, a Magyar PolgĂĄri PĂĄrt ĂŠs az ErdĂŠlyi Magyar NĂŠppĂĄrt.
A nagy kĂŠrdĂŠs, amire egyelĹre nem tudjuk a vĂĄlaszt, az, hogy az erdĂŠlyi magyar pĂĄrtarĂŠna hĂĄrom politikai szereplĹje kĂŠpes lesz-e megegyezni a kĂśzĂśskĂŠnt tĂŠtelezett nemzeti ĂŠrdekek mentĂŠn olyan helyzetekben, amikor ez nĂŠlkĂźlĂśzhetetlennek lĂĄtszik. Magyar tĂśbbsĂŠgĹą szĂŠkelyfĂśldi vĂĄrosokban a verseny nemzetpolitikai szempontbĂłl nemcsak megengedhetĹ, hanem kĂvĂĄnatos is. A âpĂĄrtokrataâ oligarchia, az egypĂĄrtrendszer ĂĄltal kialakĂtott nĂłmenklatĂşraszerĹą, bebetonozott helyi vezetĂŠs kialakulĂĄsa bĂĄrmely tĂĄrsadalomban, bĂĄrmely kiskĂśzĂśssĂŠgben veszĂŠlyes ĂŠs nemkĂvĂĄnatos jelensĂŠg. KĂźlĂśnĂśsen ott, ahol a helyi vezetĂŠs ki van tĂŠve a kĂśzponti idegen elit korrumpĂĄlĂł szĂĄndĂŠkĂĄnak. Vannak viszont olyan lĂŠthelyzetek, amikor a megegyezĂŠs szolgĂĄlnĂĄ a kĂśzĂśs ĂŠrdekeket. A problĂŠma az egyes pĂĄrtok kĂśzĂśtti ĂśsszefĂŠrhetethetlensĂŠghez hasonlĂł ellentĂŠt. Mert azĂŠrt spĂłroljunk a vĂŠgsĹ ĂŠs kategorikus ĂtĂŠlet kimondĂĄsĂĄval, lĂĄttunk mĂĄr a politikĂĄban olyan kiegyezĂŠseket, melyeknek sok esĂŠlyt nem adtunk volna korĂĄbban. (Hogy messzebb ne menjek, 1867-ben a szabadsĂĄgharcos grĂłf AndrĂĄssy Gyula lett a 13 aradi vĂŠrtanĂş halĂĄlĂĄĂŠrt felelĹs vĂŠreskezĹą csĂĄszĂĄr, Ferencz JĂłzsef elsĹ magyar miniszterelnĂśke.)
Az RMDSZ vezetĂŠsĂŠvel szemben hatalmas ĂŠs megalapozott bizalmatlansĂĄg van az autonomista szervezetekben, hiszen hozzĂĄ kĂśtĹdik a âmodellĂŠrtĂŠkĹą romĂĄn kisebbsĂŠgpolitikaâ hamis mĂtoszĂĄnak kialakĂtĂĄsa ĂŠs ĂŠletben tartĂĄsa, az ĂśnĂĄllĂł kĂźlpolitika feladĂĄsa, az autonĂłmiaprogram fĂŠlretĂŠtele, a helyzetteremtĹ nemzeti irĂĄnyzat ĂŠs azon belĂźl a kommunista rendszerrel szembeni ellenĂĄllĂłk kiszorĂtĂĄsa az egykori egysĂŠges szervezetbĹl. Most pedig hallhattuk, hogy TĹkĂŠs LĂĄszlĂł szervezetĂŠnek nemzetstratĂŠgiai cĂŠlĂş anyaorszĂĄgi tĂĄmogatĂĄsĂĄt a ciĂĄnszennyezĂŠshez hasonlĂtottĂĄk, mikĂśzben Ĺk maguk egy kĂśrnyezeti katasztrĂłfĂĄval felĂŠrĹ ciĂĄnszennyezĂŠshez kĂŠszĂźlnek zĂśld utat adni. A mĂĄsik oldalon viszont az EMNP nem szĂvesen egyezkedik az MPP-vel, hiszen ĂŠpp az MPP elnĂśkĂŠnek tĂśrvĂŠnytelensĂŠgei tettĂŠk szĂźksĂŠgessĂŠ egy sajĂĄt szervezet megalakĂtĂĄsĂĄt. S ez nem elĂŠg, de azzal, hogy SzĂĄsz JenĹ TĹkĂŠs LĂĄszlĂł magĂĄnĂŠleti Ăźgyeit prĂłbĂĄlta felhasznĂĄlni politikai lejĂĄratĂĄsra, egyĂŠrtelmĹąen szalonkĂŠptelennĂŠ tette magĂĄt.
EllentĂŠtben a megvĂĄlasztott politikusokkal, akiknek tĂśbbsĂŠge helyettesĂthetĹ, TĹkĂŠs LĂĄszlĂł legitimitĂĄsĂĄt, hitelĂŠt, kĂśzĂŠleti stĂĄtuszĂĄt a sajĂĄt helytĂĄllĂĄsĂĄnak ĂŠs a tĂśrtĂŠnelemnek kĂśszĂśnheti, Ĺ minden funkciĂł nĂŠlkĂźl is a magyar szabadsĂĄgvĂĄgy, a magyar helytĂĄllĂĄs szimbĂłluma marad. S aki ellene nemtelen eszkĂśzĂśkkel tĂĄmad, hitelĂŠt roncsolni akarja, legyen az a romĂĄn titkosszolgĂĄlat, Nagy Benedek, SzatmĂĄri Tibor, BĂĄrĂĄnyi Ferenc, vagy SzĂĄsz JenĹ, az egyben a kĂśzĂśssĂŠg ellen is cselekszik. FĂŠlreĂŠrtĂŠs ne essen: nem politikai bĂrĂĄlatrĂłl beszĂŠlek. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ĂŠppen Ăşgy bĂrĂĄlhatĂł politikai alapon, mint bĂĄrmely mĂĄs kĂśzĂŠleti szereplĹ. Hogy KovĂĄcs PĂŠter pĂĄrtfĹtitkĂĄr nem fogadja el, hogy TĹkĂŠs LĂĄszlĂł azĂŠrt nem vĂĄllalt mĂŠg egy alelnĂśki mandĂĄtumot az EurĂłpai Parlamentben, mert energiĂĄjĂĄt az erdĂŠlyi magyar ĂśnĂŠpĂtkezĂŠsre kĂvĂĄnja fordĂtani ĂŠs a magyar, illetĹleg nĂŠmet nĂŠppĂĄrtiak tĂĄmogatĂĄsĂĄt azok hivatalos nyilatkozatainak dacĂĄra is kĂŠtsĂŠgbe vonja, az belefĂŠr a politikai diskurzusba, mĂŠg ha nevetsĂŠges is, hogy az RMDSZ fĹtitkĂĄra jobban tudja, hogy mit gondol, mondjuk, SzĂĄjer JĂłzsef TĹkĂŠs LĂĄszlĂłrĂłl, mint SzĂĄjer maga. Az viszont, hogy a privĂĄt szfĂŠrĂĄt idecibĂĄljuk csak azĂŠrt, hogy ĂĄrtsunk a mĂĄsiknak, az nem fĂŠr bele. ElgondolkodtatĂł az is, hogy MarkĂł BĂŠla vĂĄlĂĄsĂĄbĂłl a belsĹ ellenzĂŠk nem prĂłbĂĄlt politikai tĹkĂŠt kovĂĄcsolni, s ezt nagyon jĂłl tette. ErdĂŠly nem Amerika, a bulvĂĄrsajtĂł szellemĂŠt ne hozzuk be a politikĂĄba, ezzel tartozunk sajĂĄt mĂŠltĂłsĂĄgunknak. MindazonĂĄltal azt mondom: a hĂĄrom szervezet egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsĂŠnek egyetlen mĂŠrcĂŠje lehet: a nemzeti ĂŠrdek. MarosvĂĄsĂĄrhely visszanyerĂŠsĂŠre esĂŠly mutatkozna Ăśssznemzeti ĂśsszefogĂĄs keretĂŠben, kĂźlĂśnĂśsen akkor, ha a jelĂślt fĂźggetlenkĂŠnt indul. PĂĄrtjelĂśltekkel az RMDSZ tĂśbb Ăzben prĂłbĂĄlkozott, s azok rendre kudarcot vallottak. MarosvĂĄsĂĄrhely mellett vannak mĂŠg kisebb telepĂźlĂŠsek, ahol esĂŠly lenne a vĂĄltoztatĂĄsra magyar ĂśsszefogĂĄs esetĂŠn. Ami pedig a parlamenti vĂĄlasztĂĄsokat illeti, egy ĂŠsszerĹą ĂŠs mĂŠltĂĄnyos kompromisszum esetĂŠben fĂŠlre kell tenni mind a jogos eszmei fenntartĂĄsokat az RMDSZ-szel szemben, mind az erkĂślcsieket az MPP-vel szemben. Ez esetben is csak az lehet a mĂŠrce, hogy sikerĂźl-e a parlamenti vĂĄlasztĂĄsok ĂźrĂźgyĂŠn rendet tenni az erdĂŠlyi magyar kĂśzĂŠletben, a kĂśzĂśssĂŠget illetĹ anyagi tĂĄmogatĂĄsok igazsĂĄgos szĂŠtosztĂĄsĂĄval ĂŠs egy kĂśzĂśsen lĂŠtrehozott, illetve kĂśzĂśsen mĹąkĂśdtetett szervezeti keret lĂŠtrehozĂĄsĂĄval.
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2012. oktĂłber 20.
FĹhajtĂĄs 1956 erdĂŠlyi mĂĄrtĂrjai elĹtt
ââŚMit tehet egy cseppnyi tiszta vĂz
A vĂśrĂśs pokol nagy tĹązvĂŠsze ellen?
EzrĂŠvel hulltak â s ezrek szĂĄrnyszegetten
Futottak tĂşlĂŠlni Moszkva tankjait.â
(SziĂĄmi eredetibĹl fordĂtotta Makkai ĂdĂĄm.
A jĂĄnossomorjai 1956-os emlĂŠkmĹą felirata.)
BĂĄrmely tanulmĂĄny szerzĹjĂŠnek ritkĂĄn adatik meg, hogy a leĂrt szĂśveg akkor lĂĄsson napvilĂĄgot, amikor az ĂrĂĄsmĹąben megidĂŠzett tĂśrtĂŠnĂŠs bekĂśvetkezik. Ma kivĂŠteles, merjĂźk kimondani az egyetemes magyarsĂĄg egĂŠsze szempontjĂĄbĂłl kiemelkedĹ megemlĂŠkezĂŠsre kerĂźl sor SepsiszentgyĂśrgyĂśn: 1956 erdĂŠlyi kivĂŠgzettjei, elĂtĂŠltjei, hĂłnapokon vagy ĂŠveken ĂĄt vizsgĂĄlati fogsĂĄgban tartott meghurcoltjai tiszteletĂŠre a Plugor SĂĄndor nevĂŠt viselĹ kĂŠpzĹmĹąvĂŠszeti gimnĂĄzium tĹszomszĂŠdsĂĄgĂĄban, elĹterĂŠben felavatjĂĄk azt az egyedĂźlĂĄllĂł, kĂŠszĂźlĹ emlĂŠkmĹąvet, amelynek âkĹlapjainâ 774 nevet olvashatunk majd, mindazokĂŠt, akik nemcsak egyĂźtt ĂŠreztek a magyar forradalom ĂŠs szabadsĂĄgharc eszmĂŠivel, hanem tevĹlegesen is hozzĂĄjĂĄrultak azok megvalĂłsĂtĂĄsĂĄhoz. Az emlĂŠkmĹąvel ĂĄtellenben kĂŠszĂźl az erdĂŠlyi 1956-os emlĂŠkhĂĄz, Terror HĂĄza, amely pĂĄratlan ĂŠrtĂŠkĹą dokumentumaival bizonyĂtja, hogy â az IllyĂŠs GyulĂĄnak tulajdonĂtott metaforĂĄval szĂłlva â âa tigris karmaiba esett ĂŠnekes madĂĄr sikolyĂĄtâ legelĹszĂśr az erdĂŠlyi magyarok hallottĂĄk meg. E sorok ĂrĂłja â aki tĂśrtĂŠnĂŠszkĂŠnt huszonkĂŠt ĂŠve kutatja a romĂĄniai, erdĂŠlyi â56 szervezkedĂŠseinek periratait â Ăşgy ĂŠrtĂŠkeli: a Volt Politikai Foglyok SzĂśvetsĂŠge hĂĄromszĂŠki szervezetĂŠnek elnĂśke, TĂśrĂśk JĂłzsef ezzel a kezdemĂŠnyezĂŠsĂŠvel ĂŠlete fĹmĹąvĂŠt alkotta meg. A kĂśvetkezĹ ĂŠvekben ebben az emlĂŠkhĂĄzban fogunk ĂśsszegyĹąlni, hogy erĹt merĂtsĂźnk az egykori kivĂŠgzettek, halĂĄlra szĂĄntak ĂĄldozatvĂĄllalĂĄsĂĄbĂłl, helytĂĄllĂĄsĂĄbĂłl. EzĂŠrt is ajĂĄnlottam fel az emlĂŠkhĂĄznak kĂśzel negyedszĂĄzados, tĂśbb tĂzezer oldalt kitevĹ levĂŠltĂĄri kutatĂĄsaim eredmĂŠnyeit. Minden megtalĂĄlt dokumentum a legszemlĂŠletesebben bizonyĂtja: 1956-ban â remĂŠljĂźk nem utoljĂĄra! â vilĂĄgraszĂłlĂł pĂŠldaadĂĄssal valĂłsult meg a magyar nemzet egysĂŠge! 1956-ban a magyar nemzet ĂŠs a magyar nĂŠp valĂłban vilĂĄgtĂśrtĂŠnelmi szerephez jutott!
A GondviselĂŠs kĂźlĂśnĂśs kegyekĂŠnt ebben az esztendĹben egyetlen napra eljutottam Capri szigetĂŠre. MeghatĂłdtam, fĂŠnykĂŠpen is megĂśrĂśkĂtettem: a kis sziget fĹvĂĄrosĂĄnak, Caprinak tenyĂŠrnyi fĹterĂŠt 1956 magyar mĂĄrtĂrjairĂłl neveztĂŠk el! Ha egy kis sziget megtiszteltetĂŠsnek tartja, hogy legszebb terĂŠt, ahol a vilĂĄg minden rĂŠszĂŠbĹl turistĂĄk tĂz- ĂŠs szĂĄzezrei fordulnak meg, az 1956-os magyar forradalom magyar mĂĄrtĂrjairĂłl nevezzĂŠk el, akkor mĂŠltĂł, hogy SepsiszentgyĂśrgy â ahol diĂĄkok, munkĂĄsok, ĂŠrtelmisĂŠgiek olyan szervezeteket hoztak lĂŠtre, mint a Kossuth KĂśr, a SzĂŠkely Ifjak TĂĄrsasĂĄga, a legendĂĄs SZIT, az ErdĂŠlyi Magyar Ifjak SzĂśvetsĂŠge tagjainak jelentĹs rĂŠsze is a megyeszĂŠkhelyrĹl, illetve a kĂśrnyĂŠkĂŠrĹl szĂĄrmazott â a forradalom 56. ĂŠvfordulĂłja tiszteletĂŠre egyedĂźlĂĄllĂł emlĂŠkmĹąvet ĂĄllĂtson, emlĂŠkhĂĄzat avasson.
Ez a tanulmĂĄny egyfajta ĂśsszegzĂŠse mindannak, ami 1956 ĹszĂŠn ĂŠs az azt kĂśvetĹ ĂŠvekben ErdĂŠlyben, RomĂĄniĂĄban tĂśrtĂŠnt. Az OlvasĂł szĂĄmszerĹą adatokat vĂĄr. MĂŠg csak a becslĂŠseknĂŠl tartunk, mert a âsajĂĄtosâ romĂĄniai jogalkotĂĄs eredmĂŠnyekĂŠnt a politikai perek levĂŠltĂĄri dokumentumai csak 2001-tĹl vĂĄltak kutathatĂłvĂĄ. A DĂĄvid Gyula szerkesztĂŠsĂŠben 2006-ban a Polis KĂśnyvkiadĂłâErdĂŠlyi MĂşzeum-EgyesĂźlet gondozĂĄsĂĄban megjelent 1956 ErdĂŠlyben. Politikai elĂtĂŠltek ĂŠletrajzi adattĂĄra 1956â1965 cĂmet viselĹ kĂśtetben 1200 egykori elĂtĂŠlt adatai szerepelnek. AzĂłta e sorok ĂrĂłja is tĂśbb tucatnyi elĂtĂŠlt, meghurcolt â56-os adatait azonosĂtotta. Teljes adatsort csak akkor ĂĄllĂthatunk Ăśssze, amikor valamennyi, 1956 tĂśrtĂŠnĂŠseihez kapcsolĂłdĂł politikai per levĂŠltĂĄri dokumentumait sikerĂźl ĂĄttanulmĂĄnyozni. A fĂŠlig olasz, fĂŠlig magyar Stefano Bottoni tĂśrtĂŠnĂŠsz fĹszerkesztĂŠsĂŠben 2006-ban a csĂkszeredai Pro-Print KiadĂłnĂĄl megjelent Az 1956-os forradalom ĂŠs a romĂĄniai magyarsĂĄg cĂmĹą kĂśtet 1962. decemberĂŠig 24 249 romĂĄn ĂĄllampolgĂĄr elĂtĂŠlĂŠsĂŠrĹl tesz emlĂtĂŠst. KĂśztudomĂĄsĂş, hogy 1956-ĂŠrt 1966-ban is ĂtĂŠltek el erdĂŠlyi magyarokat, kĂśztĂźk ĂŠppen a TĂśrĂśk JĂłzsef nevĂŠvel fĂŠmjelzett csoportot. HorvĂĄth Ăgoston kivĂĄlĂł marosvĂĄsĂĄrhelyi tanĂĄrt pedig 1965-ben a hĂrhedt âtĂĄrsadalmi rend elleni szervezkedĂŠsâ vĂĄdjĂĄval ĂtĂŠltĂŠk kĂŠt ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre. Az erdĂŠlyi magyarsĂĄg szĂĄmarĂĄnyĂĄnĂĄl jĂłval nagyobb mĂŠrtĂŠkben hozott vĂŠrĂĄldozatot azĂŠrt, mert azonosult az 1956-os magyar forradalom eszmĂŠivel. A magyar anyanyelvĹą meghurcoltak, vizsgĂĄlati fogsĂĄgban tartott, illetve bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠlt szemĂŠlyek szĂĄma tĂśbb ezerre tehetĹ.
Az is mĂĄr-mĂĄr tĂśrvĂŠnyszerĹą, hogy a retorziĂł elsĹ romĂĄniai ĂĄldozatai is erdĂŠlyi magyarok voltak. Amikor a vilĂĄg a magyar forradalom gyĹzelmĂŠnek eufĂłriĂĄjĂĄban ĂŠlt, KolozsvĂĄron mĂĄr sor kerĂźlt az elsĹ letartĂłztatĂĄsokra: 1956. oktĂłber 25-ĂŠn reggel letartĂłztattĂĄk a Ion Andreescu KĂŠpzĹmĹąvĂŠszeti FĹiskola hĂĄrom hallgatĂłjĂĄt, BalĂĄzs Imre, TirnovĂĄn Vid ĂŠs Walter Frigyes VI. ĂŠves hallgatĂłt, mert elĹzĹ este MĂĄtyĂĄs kirĂĄly szĂźlĹhĂĄzĂĄnak lovagtermĂŠben tartott diĂĄkszĂśvetsĂŠgi gyĹąlĂŠsen az egyetemi autonĂłmiĂĄval, a legfelsĹbb pĂĄrtvezetĂŠs ĂĄltal nyugati nyomĂĄsra szorgalmazott diĂĄkszĂśvetsĂŠgek lĂŠtrehozĂĄsĂĄval kapcsolatosan valĂłban forradalmi kĂśvetelĂŠseket fogalmaztak meg. AzĂŠrt is kĂźlĂśnĂśs ez a letartĂłztatĂĄs, mert a KolozsvĂĄron megjelenĹ napilap, az IgazsĂĄg terjedelmes cikkben szĂĄmolt be a KĂŠpzĹmĹąvĂŠszeti FĹiskolĂĄn lezajlott âtĂśrvĂŠny- ĂŠs szocializmusellenesâ rendezvĂŠnyrĹl. Walter Frigyest hamarosan szabadon engedtĂŠk, BalĂĄzs ImrĂŠt â a szabadulĂĄsa utĂĄn nemzetkĂśzi hĂrnevet szerzĹ festĹmĹąvĂŠszt â ĂŠs a bolgĂĄr szĂĄrmazĂĄsĂş TirnovĂĄn Vid szobrĂĄszmĹąvĂŠszt 1956. december 13-ĂĄn a KolozsvĂĄri Katonai TĂśrvĂŠnyszĂŠk hĂŠt, illetve hat ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠlte. A diĂĄkszĂśvetsĂŠgi alakulĂł gyĹąlĂŠsen valĂł rĂŠszvĂŠtel volt az egyik vĂĄdpont FĂźlĂśp G. DĂŠnes reformĂĄtus teolĂłgus hallgatĂł â a kĂŠsĹbbi szĂĄszrĂŠgeni, marosvĂĄsĂĄrhelyi vĂĄrtemplomi lelkĂŠsz â ĂŠs PĂĄll Lajos, akkor I. ĂŠves kĂŠpzĹmĹąvĂŠszeti hallgatĂł ellen, akiket 1959-ben ĂtĂŠltek el tizenegy, illetve hat ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre. Az Ĺ perĂźk ĂśnĂĄllĂł fejezetkĂŠnt szerepel a 2013-ra tervezett, ĂŠs A Bolyai TudomĂĄnyegyetem pere cĂmĹą, ezeroldalas kĂśtetben.
A magyar forradalom ĂŠs szabadsĂĄgharc napjaiban a fĂźrdĹjĂŠrĹl vilĂĄghĂrĹą SzovĂĄtĂĄn fegyveres felkelĂŠsi kĂsĂŠrletre is sor kerĂźlt: Kelemen ImrĂŠt ĂŠs csoportjĂĄt âa nĂŠpi demokratikus rendszer elleni szervezkedĂŠssel ĂŠs tiltott fegyvertartĂĄssalâ vĂĄdoltĂĄk. A Btk. 227. ĂŠs 315. szakasza, valamint az 1950/163-as tĂśrvĂŠnyerejĹą rendelet 12â13. szakaszĂĄnak elĹĂrĂĄsai alapjĂĄn 1956. december 16-ĂĄn Kelemen ImrĂŠt ĂŠs DĂłsa ImrĂŠt elsĹ fokon tĂz-tĂz ĂŠv szigorĂtott fegyhĂĄzbĂźntetĂŠsre, Magyari Ferencet ĂŠs TofĂĄn MihĂĄlyt nyolc-nyolc ĂŠv, FĂźlĂśp SĂĄndort ĂŠs PĂĄll IstvĂĄnt Ăśt-Ăśt ĂŠv, Kelemen LĂĄszlĂłt ĂŠs TofĂĄn SĂĄndort nĂŠgy-nĂŠgy ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltĂŠk. MĂĄsodfokon az ĂtĂŠleteket valamelyest enyhĂtettĂŠk: Kelemen Imre ĂŠs DĂłsa Imre ĂtĂŠletĂŠt hĂŠt-hĂŠt, Magyari Ferenc ĂŠs TofĂĄn MihĂĄly bĂźntetĂŠsĂŠt hat-hat, Kelemen LĂĄszlĂł ĂŠs TofĂĄn SĂĄndor bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsĂŠt Ăśt-Ăśt ĂŠvre csĂśkkentettĂŠk, mĂg FĂźlĂśp SĂĄndor ĂŠs PĂĄll IstvĂĄn bĂźntetĂŠse vĂĄltozatlanul Ăśt-Ăśt ĂŠv maradt. A periratukat nemrĂŠg talĂĄltam meg, a szĂŠkelyfĂśldi munkĂĄs fiatalok szervezkedĂŠseit ĂśsszesĂtĹ kĂźlĂśn kĂśtetben mutatom be. A Securitate fĂŠlretĂĄjĂŠkoztatĂĄsa mĂŠg ma is hat: a szovĂĄtaiak egy rĂŠszĂŠnek kollektĂv emlĂŠkezete szerint Kelemen ImrĂŠt azĂŠrt ĂtĂŠltĂŠk el, mert nem fizetett gyerektartĂĄst.
A kutatĂł szĂĄmĂĄra teljesen ĂŠrthetetlen: a magyarâromĂĄn kapcsolattĂśrtĂŠnetben kivĂŠteles egymĂĄsra talĂĄlĂĄskĂŠnt ĂŠrtĂŠkelhetĹ 1956-ot miĂŠrt nem hasznĂĄlta ĂŠs hasznĂĄlja ki sem a diplomĂĄcia, sem a mĹąvelĹdĂŠsi minisztĂŠrium, sem a kormĂĄnykĂśzi kapcsolatokĂŠrt felelĹs tĂĄrcĂĄk bĂĄrmelyike. A romĂĄn kĂśztudatban ma is Ăşgy ĂŠl: a kĂśtelezĹ termĂŠny- ĂŠs hĂşsbeszolgĂĄltatĂĄst a magyar forradalomnak kĂśszĂśnhetĹen tĂśrĂśltĂŠk el. GimnazistĂĄk, egyetemi hallgatĂłk, ĂŠrtelmisĂŠgiek tucatjait ĂtĂŠltĂŠk el azĂŠrt, mert egyĂźtt ĂŠreztek, rokonszenveztek a magyar forradalommal. Az teljesen mĂĄs kĂŠrdĂŠs, hogy a legfelsĹbb romĂĄn pĂĄrt- ĂŠs ĂĄllamvezetĂŠsnek hĂĄromhetes propaganda, fĂŠlretĂĄjĂŠkoztatĂĄs rĂŠvĂŠn â amelyben nagy szerepe volt Walter Romannak, Petre Roman egykori miniszterelnĂśk apjĂĄnak s Mihai Beniuc kĂśltĹnek! â sikerĂźlt elhitetnie, hogy a magyarok valĂłjĂĄban ErdĂŠlyt akartĂĄk. A karhatalommal valĂł egyetlen nyĂlt ĂśsszecsapĂĄsra TemesvĂĄron, a zĂśmmel romĂĄn anyanyelvĹą mĹąegyetemi hallgatĂłk programja rĂŠvĂŠn kerĂźlt sor. A magyar forradalommal valĂł teljes azonosulĂĄsukat a jelkĂŠpes tizenkĂŠt pontos kĂśvetelĂŠsĂźk is bizonyĂtja. 1956. oktĂłber 30-ĂĄn a mĹąegyetemi hallgatĂłk diĂĄkgyĹąlĂŠst szerveztek, ahol a kĂśtelezĹ beszolgĂĄltatĂĄs eltĂśrlĂŠse mellett a diĂĄksĂĄg ĂŠletkĂśrĂźlmĂŠnyeinek javĂtĂĄsĂĄt sĂźrgetĹ kĂśvetelĂŠsek is elhangzottak. Legfontosabb kĂśvetelĂŠseik egyike â akĂĄrcsak a magyarorszĂĄgi egyetemeken ĂŠs fĹiskolĂĄkon â a szovjet csapatok azonnali kivonĂĄsa volt. FelszĂłlalĂĄsaikban nyĂltan kiĂĄlltak a magyar forradalom ĂŠs szabadsĂĄgharc mellett. A diĂĄkgyĹąlĂŠs szervezĹit ott, helyben letartĂłztattĂĄk. KiszabadĂtĂĄsukĂŠrt RomĂĄniĂĄban addig soha nem tapasztalt tĂźntetĂŠs kezdĹdĂśtt 1956. oktĂłber 31-ĂŠn TemesvĂĄr fĹterĂŠn. A diĂĄkok Ăśsszecsaptak a BĂĄnsĂĄg fĹvĂĄrosĂĄba vezĂŠnyelt karhatalmiakkal ĂŠs belĂźgyi alakulatokkal. A kollĂŠgiumokban valĂłsĂĄgos ostromĂĄllapot alakult ki: a diĂĄklĂĄnyok befĹttesĂźvegekkel dobĂĄltĂĄk meg a campust kĂśrbevevĹ ĂŠs megostromlĂł katonai egysĂŠgeket. NĂŠmely visszaemlĂŠkezĂŠsek szerint 2500, mĂĄsok szerint 3000 egyetemi hallgatĂłt tartĂłztattak le.
A katonai tĂśrvĂŠnyszĂŠk gyorsĂtott eljĂĄrĂĄsban 1956. november 15â16-ĂĄn tĂĄrgyalta a fĹszervezĹk ĂźgyĂŠt. Aurel Baghiu, Teodor Stanca ĂŠs Caius Mutiu egyetemi hallgatĂłt nyolc-nyolc, Valentin Rusu egyetemistĂĄt ĂŠs Ilie Haiduc elĹadĂłtanĂĄrt hĂŠt-hĂŠt, Friedrich Barth ĂŠs Heinrich Drobny hallgatĂłt hat-hat, Nagy LĂĄszlĂł, Gheorghe Pop, Nicolae Balaci, Aurelian Pauna, Octavian Vulpe ĂŠs Iulian Stanciu egyetemi hallgatĂłt hĂĄrom-hĂĄrom, Gheorghe Pacuraru ĂŠs Victor Daiciuc diĂĄkot kĂŠt-kĂŠt, Ioan Petca, Axente Treba, Ion Ilca, Alexandru Daraban, Mircea Moraru, Matei Cristian, Desideriu Lazar ĂŠs Romulus Tasca egyetemistĂĄt egy-egy ĂŠv, Cornel Cormos ĂŠs Valentin Radu diĂĄkot hat-hat hĂłnap, Nicolae Boldea ĂŠs Gheorghe Tamas diĂĄkot hĂĄrom-hĂĄrom hĂłnap bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel sĂşjtottĂĄk. A temesvĂĄri diĂĄkgyĹąlĂŠs ĂŠs tĂźntetĂŠs nyomĂĄn lemondattĂĄk az oktatĂĄsĂźgyi miniszter helyettesĂŠt, mivel a diĂĄkok szĂłhoz sem engedtĂŠk jutni, nem tudta kezelni az esemĂŠnyeket. A bukaresti diĂĄkok kĂśzĂźl V. Teodor Lupast, Stefan NegreĂĄt, valamint Adrian Ionescut hĂĄrom-hĂĄrom ĂŠvre, Alexandru Ivasiuc kĂśltĹt ĂŠs Marian Petrisort Ăśt-Ăśt, Paul Goma ĂrĂłt â hogy csak a legismertebbeket emlĂtsem â kĂŠt ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltĂŠk. SzĂĄmĂtĂĄsaim szerint a magyar forradalommal valĂł azonosulĂĄsĂŠrt 81 romĂĄn anyanyelvĹą diĂĄkot, tanĂĄrt ĂtĂŠltek hosszabb vagy rĂśvidebb bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre. MeglepĹ az a sietsĂŠg, amellyel a nacionĂĄl-kommunizmus ĂştjĂĄra lĂŠpett romĂĄn pĂĄrt- ĂŠs ĂĄllamvezetĂŠs leszĂĄmolt a belsĹ ellenzĂŠkĂŠvel. KolozsvĂĄron a Bolyai TudomĂĄnyegyetem nĂŠgy diĂĄkjĂĄt tartĂłztattĂĄk le 1956. november 17-ĂŠn, 18-ĂĄn ĂŠs 24-ĂŠn. Sorrendben: VĂĄrhegyi IstvĂĄnt, Koczka GyĂśrgyĂśt, Kelemen KĂĄlmĂĄnt ĂŠs Nagy Benedeket. PerĂźkben 1957. februĂĄr 27-ĂŠn hirdettĂŠk ki az elsĹfokĂş ĂtĂŠletet, amelyet a mĂĄsodfokĂş katonai bĂrĂłsĂĄg 1957. ĂĄprilis 22-ĂŠn megerĹsĂtett. VĂĄrhegyi IstvĂĄnt hĂŠt, Nagy Benedeket Ăśt, Kelemen KĂĄlmĂĄnt ĂŠs Koczka GyĂśrgyĂśt hĂĄrom-hĂĄrom ĂŠv javĂtĂł fegyhĂĄzbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltĂŠk. Az utĂłbbi kettĹnĂŠl a bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠst âmegtoldottĂĄkâ kĂŠt-kĂŠt ĂŠvi kĂŠnyszerlakhellyel is.
A magyar forradalommal valĂł azonosulĂĄs egyik legnagyobb hatĂłsugarĂş tettĂŠre HĂĄromszĂŠken, egĂŠszen pontosan a nĂŠhĂĄny ĂŠvvel korĂĄbban alakult barĂłti gimnĂĄziumban kerĂźlt sor. Moyszesz MĂĄrton vezetĂŠsĂŠvel nĂŠgy, 15â16 ĂŠves barĂłti diĂĄk 1956. november 11-ĂŠn elindult a romĂĄnâmagyar hatĂĄr felĂŠ, hogy segĂtsĂŠk a magyar forradalmĂĄrokat. KĂśzĂźlĂźk BĂrĂł BenjĂĄminnak ĂŠs JĂłzsa CsabĂĄnak sikerĂźlt is ĂĄtszĂśknie a szigorĂşan ĹrzĂśtt romĂĄnâmagyar hatĂĄron. EgĂŠszen Debrecenig jutottak el. A KĂĄdĂĄri hatĂłsĂĄgok 1957. mĂĄrcius 15-ĂŠn â hogy soha ne felejtsĂŠk el a napot! â adtĂĄk ĂĄt a kĂŠt diĂĄkot a SecuritatĂŠnak. GyorsĂtott eljĂĄrĂĄssal 3,5â3 ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel sĂşjtottĂĄk Ĺket. Mojszesz MĂĄrton ĂŠs KovĂĄcs JĂĄnos ĂrmihĂĄlyfalvĂĄrĂłl â a sikertelen kĂsĂŠrlet utĂĄn â visszafordult. Ĺket kizĂĄrtĂĄk a barĂłti gimnĂĄziumbĂłl. De akkor mĂŠg mĹąkĂśdĂśtt a tanĂĄri szolidaritĂĄs: Mojszesz MĂĄrtont mint kivĂĄlĂł diĂĄkot ĂĄtmentettĂŠk a marosvĂĄsĂĄrhelyi ReformĂĄtus KollĂŠgiumba, a Bolyai Farkas nevĂŠt viselĹ gimnĂĄziumba. Mojszesz MĂĄrton a bĂśrtĂśnben a rabruhĂĄjĂĄbĂłl kitĂŠpett szĂĄlakkal levĂĄgta sajĂĄt nyelvĂŠt, hogy ne tudjanak vallomĂĄst kicsikarni belĹle. NĂŠgy zĂĄrkajelentĂŠs bizonyĂtja a kivĂŠteles hĹstettet. A bĂśrtĂśnbĹl valĂł szabadulĂĄsa utĂĄn 1970. februĂĄr 13-ĂĄn BrassĂł fĹterĂŠn, az akkori pĂĄrtbizottsĂĄg, a mai megyehĂĄza ĂŠpĂźlete elĹtt benzinnel leĂśntĂśtte, majd felgyĂşjtotta ĂśnmagĂĄt. Egyedi hĹstettĂŠt mĂŠltĂĄn emlĂtjĂźk Jan Palach ĂŠs Bauer SĂĄndor tĹązhalĂĄlĂĄval egyenlĹ rangĂş ĂĄldozatvĂĄllalĂĄskĂŠnt. Mojszesz MĂĄrton perirata mellett megtalĂĄltam BĂrĂł BenjĂĄmin, JĂłzsa Csaba ĂŠs Szokoly Elek teljes periratĂĄt is, ezeket szintĂŠn kĂźlĂśn kĂśtetben ismertetem. A kĂśztudatban Ăşgy ĂŠlt, hogy BĂrĂł BenjĂĄmin is elhunyt a bĂśrtĂśnbĹl valĂł szabadulĂĄsa utĂĄn. NemrĂŠg talĂĄltam rĂĄ OroshĂĄzĂĄn. Olyan, eddig ismeretlen dokumentumokat talĂĄltam a Securitate IrattĂĄrĂĄt VizsgĂĄlĂł OrszĂĄgos BizottsĂĄg bukaresti levĂŠltĂĄrĂĄban, amelyek teljesen mĂĄs megvilĂĄgĂtĂĄsban bizonyĂtjĂĄk a diĂĄkok kezdemĂŠnyezĂŠsĂŠnek emberi nagysĂĄgĂĄt. A magyar szervezkedĂŠsek szinte mindenike az erdĂŠlyi kĂŠrdĂŠs megoldĂĄsĂĄra kereste a vĂĄlaszt. A trianoni bĂŠkeszerzĹdĂŠs utĂĄn szĂĄmtalan terv, javaslat szĂźletett â magyar, romĂĄn, nĂŠmet rĂŠszrĹl egyarĂĄnt â, amely a magyarâromĂĄn, tĂśbb ĂŠvszĂĄzados âdifferendumâ-ra prĂłbĂĄlt mindenki ĂĄltal elfogadhatĂł megoldĂĄst sugalmazni. Ma is kĂźlĂśnleges ĂŠlmĂŠny olvasni a brassĂłi, zĂśmmel HĂĄromszĂŠkrĹl szĂĄrmazĂł szakkĂśzĂŠpiskolĂĄsok dolgozatait a szĂźlĹfĂśldjĂźkrĹl, a magyar forradalom hatĂĄsĂĄra Ărt verseiket. A lĂŠtszĂĄmĂĄban legnagyobb politikai per, az ErdĂŠlyi Magyar Ifjak SzĂśvetsĂŠgĂŠnek â az EMISZ-nek â vezĂŠralakja, OrbĂĄn LĂĄszlĂł Ăşgy tudott szĂłlni a magyar helyesĂrĂĄs szabĂĄlyaival hadilĂĄbon ĂĄllĂł szakmunkĂĄs tanulĂłkhoz, hogy felkeltette bennĂźk a magyar kultĂşrĂĄhoz, nĂŠphagyomĂĄnyokhoz, nĂŠpviselethez, szellemi ĂśrĂśksĂŠghez valĂł ragaszkodĂĄsukat. A maga nemĂŠben is pĂĄratlan az a dokumentum, amely szerint MĂĄrton Ăron erdĂŠlyi rĂłmai katolikus pĂźspĂśk, a huszadik szĂĄzad legnagyobb magyarja â aki politikusokat, egyhĂĄzi ĂŠs vilĂĄgi vezetĹket megszĂŠgyenĂtĹen pontosan tudta: a kompromisszumok megkĂśtĂŠsĂŠben meddig lehet elmenni! â kĂŠt napon ĂĄt fogadta a brassĂłi OrbĂĄn LĂĄszlĂłt, ĂŠs egyetĂŠrtett az EMISZ programjĂĄval. A tĂśrtĂŠnelem keserĹą fintora: 1956-ban mĂŠg volt ĂŠrtelme az erdĂŠlyi kĂŠrdĂŠs felvetĂŠsĂŠnek, elmĂŠletileg legalĂĄbb. AzĂłta az erdĂŠlyi magyarsĂĄg vĂŠszes nĂŠpessĂŠgfogyĂĄsa, a romĂĄn kommunista ĂŠs posztkommunista hatalom ĂĄltal tudatosan vĂŠgrehajtott, megszervezett betelepĂtĂŠs, a magyarok kivĂĄndorlĂĄsa mĂĄr nem tesz lehetĹvĂŠ az 1956-os ĂŠvhez hasonlĂł mĂŠretĹą kĂŠrdĂŠsfelvetĂŠst. Ăppen ezĂŠrt tartom elengedhetetlenĂźl fontosnak, hogy az OlvasĂł ĂŠs a tĂśrtĂŠnĂŠsz szakma szĂĄmĂĄra ĂĄtnyĂşjtsam â kĂśzel negyedszĂĄzados kutatĂĄs utĂĄn â az erdĂŠlyi kĂŠrdĂŠs kialakulĂĄsĂĄt, kritikussĂĄ vĂĄlĂĄsĂĄt ĂŠs megoldĂĄsĂĄt sĂźrgetĹ tervek, kĂsĂŠrletek, javaslatok ezeroldalas korpuszĂĄt.
TĂłfalvi ZoltĂĄn HĂĄromszĂŠk (SepsiszentgyĂśrgy)2012. oktĂłber 25.
KolozsvĂĄri Nyilatkozat: a hĂşszĂŠves autonĂłmiaadĂłssĂĄg
MiutĂĄn az RMDSZ KĂźldĂśttek OrszĂĄgos TanĂĄcsĂĄnak ĂźlĂŠsĂŠn 1992. oktĂłber 25-ĂŠn elfogadtĂĄk a Nyilatkozat a nemzeti kĂŠrdĂŠsrĹl cĂmĹą dokumentumot, a szĂśvetsĂŠg kĂŠpviselĹi ĂŠs szenĂĄtorai ĂźnnepĂŠlyes keretek kĂśzĂśtt a Szent MihĂĄly-templomban eskĂźdtek fel a KolozsvĂĄri Nyilatkozatra. Az erdĂŠlyi magyar autonĂłmiatĂśrekvĂŠsek motorjakĂŠnt elfogadott dokumentumra napjainkban ki-ki a maga mĂłdjĂĄn emlĂŠkezik. A nyilatkozat megalkotĂłi mĂĄr nincsenek az RMDSZ soraiban, a szĂśvetsĂŠg politikusai szerint ugyanakkor minden a tervek szerint alakult.
BorbĂŠly Imre, a nyilatkozat kezdemĂŠnyezĹje
A KolozsvĂĄri Nyilatkozat elfogadĂĄsa, valamint az azt kĂśvetĹ eskĂź a Szent MihĂĄly-templomban az eszmĂŠk, elvek, politikai ĂŠrtĂŠkek ĂŠs cĂŠlkitĹązĂŠsek sĂkjĂĄn zajlĂł mĂĄsfĂŠl ĂŠves belsĹ kĂźzdelem eredmĂŠnye volt, eredettĂśrtĂŠnete a MarosvĂĄsĂĄrhelyen tartott mĂĄsodik RMDSZ-kongresszusig nyĂşlik vissza. E kongresszuson kiosztott tanulmĂĄnyomban ĂŠs felszĂłlalĂĄsomban politikai cĂŠlkĂŠnt az autonĂłmia legmagasabb szintjĂŠt, a belga modellnek megfelelĹ tĂĄrsnemzeti stĂĄtuszt neveztem meg, s ennek meghatĂĄrozĂĄsa â az erdĂŠlyi magyarsĂĄg âpolitikai alanykĂŠnt ĂĄllamalkotĂł tĂŠnyezĹ, s mint ilyen, a romĂĄn nemzet egyenjogĂş tĂĄrsaâ â bekerĂźlt a programba, majd a KolozsvĂĄri Nyilatkozatba is. A tĂĄrsnemzeti gondolat sikere minden bizonnyal hozzĂĄjĂĄrult ahhoz, hogy a kongresszus politikai-ideolĂłgiai kĂŠrdĂŠsekkel megbĂzott elnĂśksĂŠgi tagnak vĂĄlasztott. Az a kĂśrĂźlmĂŠny, hogy az akkor lĂŠtrejĂśtt testĂźlet, az OrszĂĄgos ElnĂśksĂŠg valamennyi tagjĂĄt a kongresszus vĂĄlasztotta kĂśzvetlenĂźl, ĂŠs ennek megfelelĹen a kĂśvetkezĹ kongresszusig eltĂĄvolĂthatatlan volt, kulcsfontossĂĄgĂşnak bizonyult a tovĂĄbbiakban. Az elnĂśksĂŠg egyfajta mikroparlamentkĂŠnt mĹąkĂśdĂśtt, melyben az autonĂłmiaellenes elnĂśk, Domokos GĂŠza csak primus inter pares volt, Ăgy vĂĄlhatott a testĂźlet az autonĂłmia gondolatĂĄt kihordĂł politikai mĹąhellyĂŠ.
Az elnĂśksĂŠgi testĂźlet soraiban kĂŠt jĂśvĹkĂŠp ĂźtkĂśzĂśtt: a tĂśbbsĂŠgi hatalomtĂłl alkalmi kegyeket vĂĄrĂłk, kisebbsĂŠgpolitikai eredmĂŠnyekĂŠnt a mĂĄsodrangĂşsĂĄg ĂĄllandĂłsulĂĄsĂĄt szorgalmazĂłk szemlĂŠlete ĂĄllt szemben az emberi jogok, valamint a nĂŠpek ĂśnrendelkezĂŠsi jogĂĄnak elvi alapjĂĄn ĂĄllĂł nemzeti emancipĂĄciĂł jĂśvĹkĂŠpĂŠvel. A szembenĂĄllĂĄs mĂĄr az elsĹ elnĂśksĂŠgi gyĹąlĂŠsen megmutatkozott, amikor az autonĂłmia tervĂŠnek megtĂĄrgyalĂĄsĂĄt indĂtvĂĄnyoztam. Domokos GĂŠza felszisszent: âArrĂłl szĂł sem lehet soha, ĂŠppen ezzel vĂĄdolnak minket a romĂĄnok!â SzĹcs GĂŠza, KolumbĂĄn GĂĄbor, PatrubĂĄny MiklĂłs ĂŠs TorĂł T. Tibor mellĂŠm ĂĄlltak, az ellentĂĄbort Domokos GĂŠza, Tokay GyĂśrgy ĂŠs BĂŠres AndrĂĄs kĂŠpviselte. A tĂśbbi elnĂśksĂŠgi tag â TĹkĂŠs LĂĄszlĂł, CsapĂł JĂłzsef, Beder Tibor, TakĂĄcs Csaba â hozzĂĄĂĄllĂĄsa akkor mĂŠg nem volt egyĂŠrtelmĹą. TĂśbbĂłrĂĄs Ăźgyrendi vita utĂĄn elfogadtuk az elvi polĂŠmia jogosultsĂĄgĂĄt, de azt elnapoltuk. BarĂĄtaimmal, szĂśvetsĂŠgeseimmel sikerĂźlt minden elnĂśksĂŠgi gyĹąlĂŠsen â majd a kĂŠt parlamenti frakciĂłval bĹvĂtett vezetĹtestĂźleti tanĂĄcskozĂĄsokon is â napirenden tartanunk az Ăźgyet. TĂśbb interjĂşban ĂŠs ĂşjsĂĄgcikkben, valamint a KĂźldĂśttek OrszĂĄgos TanĂĄcsĂĄnak (KOT) ĂźlĂŠsĂŠn kiosztott ĂŠs bemutatott KeresztĂŠny ĂŠs Nemzeti-LiberĂĄlis EgysĂŠgkeret cĂmĹą tanulmĂĄnnyal igyekeztem kĂśzĂśs, minden ĂŠrintett szĂĄmĂĄra elfogadhatĂł elvi alapot lĂŠtrehozni az autonĂłmiaelvĹą ĂśnĂŠpĂtkezĂŠs megvalĂłsĂtĂĄsĂĄra. Az autonĂłmiĂĄt pĂĄrtolĂł tĂĄbor egyre nĹtt. A harc a kolozsvĂĄri KOT-gyĹąlĂŠsen dĹlt el, ahol meghatĂĄrozĂł szerepe volt TĹkĂŠs LĂĄszlĂłnak. Az 1992-es jelĂśltĂĄllĂtĂĄs sorĂĄn a VerestĂły Attila, Domokos GĂŠza, illetve TakĂĄcs Csaba nevĂŠvel fĂŠmjelezhetĹ klikk ĂĄltal levezĂŠnyelt Hargita megyei listahamisĂtĂĄs kapcsĂĄn megbizonyosodhatott a kollaborĂĄnsok gĂĄtlĂĄstalansĂĄgĂĄrĂłl, s Ăgy a kĂŠt tĂĄbor kĂśzĂśtti kiegyensĂşlyozĂł szerepĂŠnek tarthatatlansĂĄgĂĄrĂłl. Ezt felismerve TĹkĂŠs LĂĄszlĂł teljes mellszĂŠlessĂŠggel ĂĄllt ki az autonĂłmia cĂŠlkitĹązĂŠsĂŠt elsĹ Ăzben megfogalmazĂł nyilatkozat elfogadĂĄsa mellett.
A vita sorĂĄn â amikor a âmĂŠrsĂŠkeltekâ tĂĄbora Nagy BenedektĹl Domokos GĂŠzĂĄn ĂĄt Tokay GyĂśrgyig igyekezett hisztĂŠrikus hangulatot kelteni, az autonomistĂĄk pedig mĂłdszeresen zĂşztĂĄk szĂŠt az ellenĂŠrveket â sikerĂźlt eljutni oda, hogy a nyilatkozat valamennyi ellenzĹje nemzetĂĄrulĂłnak ĂŠrezze magĂĄt. A KOT bĹvĂtett ĂźlĂŠse egyetlen tartĂłzkodĂĄstĂłl eltekintve egyĂśntetĹąen elfogadta a nyilatkozatot. KĂŠt hĂłnappal kĂŠsĹbb, a brassĂłi kongresszuson a szĂśvetsĂŠg az â erdĂŠlyi magyarsĂĄg katasztere alapjĂĄn ĂĄltalĂĄnos, titkos ĂŠs kĂśzvetlen vĂĄlasztĂĄsok ĂştjĂĄn lĂŠtrehozott â erdĂŠlyi magyar parlament megteremtĂŠsĂŠt foglalta programjĂĄba, az RMDSZ belsĹ felĂŠpĂtĂŠsĂŠt pedig a nemzeti ĂśnkormĂĄnyzat elve mentĂŠn szabtĂĄk ĂĄt. Az autonĂłmia tervĂŠnek belsĹ fejlĹdĂŠsĂŠt MarkĂł BĂŠla mĂĄsodszori elnĂśkkĂŠ vĂĄlasztĂĄsa gĂĄtolta meg: a kongresszus Ăşgy adott MarkĂłnak Ăşjabb mandĂĄtumot 1995-ben KolozsvĂĄron, hogy a pĂĄrtvezĂŠr nem teljesĂtette az autonomista ĂśnĂŠpĂtkezĂŠs azon feladatait, amelyek nem ĂźtkĂśznek a romĂĄn jogi szabĂĄlyozĂĄsba, s amelyeknek a kongresszus ĂĄltal megszabott hatĂĄrideje a vĂĄlasztĂĄs pillanatĂĄban mĂĄr tĂśbb hĂłnapja lejĂĄrt.
BodĂł Barna, a nyilatkozat megszĂśvegezĹje
Az alakulĂł romĂĄniai magyar politikai szfĂŠra szĂĄmĂĄra 1992 a nagy megrĂĄzkĂłdtatĂĄsok ĂŠve volt. Az aradi KOT-gyĹąlĂŠsen vilĂĄgossĂĄ vĂĄlt, hogy a Domokos GĂŠza fĂŠmjelezte rĂŠgi vezetĹsĂŠg ellenĂŠben az autonĂłmia nyĂlt kĂśvetelĹi teret nyertek, s ez a folyamat az akkori Brassai SĂĄmuel GimnĂĄzium dĂsztermĂŠben tartott kolozsvĂĄri kĂźldĂśttgyĹąlĂŠsig vezetett. Ez utĂłbbi esemĂŠny a KolozsvĂĄri Nyilatkozat elfogadĂĄsĂĄval vĂĄlt tĂśrtĂŠnelmi jelentĹsĂŠgĹąvĂŠ.
A kolozsvĂĄri kĂźldĂśttgyĹąlĂŠsen kĂŠt RMDSZ-tĂśmĂśrĂźlĂŠs feszĂźlt egymĂĄsnak. A Domokos GĂŠza mĂśgĂśtt felsorakozĂłk ĂĄllĂĄspontjĂĄt legegyĂŠrtelmĹąbben talĂĄn Tokay GyĂśrgy kĂŠpviselĹ fogalmazta meg, amikor a romĂĄn alkotmĂĄny fĂźzetecskĂŠjĂŠt a pulpitushoz csapkodva azt hangoztatta: ha â akĂĄr egy nyilatkozatban is â nyĂltan autonĂłmiĂĄt kĂśvetelĂźnk, az olyan reakciĂłkat vĂĄlthat ki a tĂśbbsĂŠgi nemzetbĹl, melyeknek kĂśvetkeztĂŠben akĂĄr vĂŠr is folyhat. A SzĹcs GĂŠza mellĂŠ tĂśmĂśrĂźlĹ autonomistĂĄk ĂĄllĂĄspontja egyĂŠrtelmĹą volt: vilĂĄgosan meg kell fogalmazni, mi az, amit a magyarsĂĄg ĂŠrdekĂŠben nem csak elvĂĄrunk, de kĂśvetelĂźnk. Ez az autonĂłmia. LĂŠtezett egy harmadik pĂłlus is: az RMDSZ kezdeti ĂŠveiben TĹkĂŠs LĂĄszlĂł volt az a szemĂŠlyisĂŠg, aki fel tudta oldani a feszĂźltsĂŠgeket, gyakran egymĂĄst tagadĂł ĂĄllĂĄspontokat bĂŠkĂtett Ăśssze. Ĺ is az autonĂłmia pĂĄrtjĂĄn ĂĄllt, ĂĄm a kĂŠt tĂĄbor tusakodĂĄsĂĄba kĂśzvetlen mĂłdon nem avatkozott be.
Amikor a KOT kĂŠsĹ este Ăşgy hatĂĄrozott, hogy lesz nyilatkozat, a hĂĄrom meghatĂĄrozĂł szemĂŠlyisĂŠg egy-egy szemĂŠlyt jelĂślt a nyilatkozatot megszĂśvegezendĹ bizottsĂĄgba. Domokos GĂŠza jelĂśltje Tokay GyĂśrgy volt, SzĹcs GĂŠzĂĄĂŠ BorbĂŠly Imre, TĹkĂŠs LĂĄszlĂł pedig engem kĂŠrt fel. MĂĄsnap reggelre szĂśveget kellett elĹterjeszteni, ezĂŠrt abban ĂĄllapodtunk meg, hogy a gyĹąlĂŠs vĂŠgeztĂŠvel talĂĄlkozunk, ĂŠs azonnal nekifogunk a munkĂĄnak. BorbĂŠly ImrĂŠvel kettesben vonultunk fĂŠlre egy osztĂĄlyterembe, Tokay GyĂśrgy nem jĂśtt el nyilatkozatot Ărni. ImrĂŠvel ĂĄtbeszĂŠltĂźk az elvi kĂŠrdĂŠseket â melyek a lĂŠnyeges elemek, milyen hivatkozĂĄsokra van szĂźksĂŠg, milyen hosszĂş legyen, mikĂŠnt fogalmazzunk â, s mivel Tokay mĂŠg mindig nem ĂŠrkezett meg, nĂŠlkĂźle kezdtĂźk el a szĂśvegezĂŠst. Az elsĹ kĂŠt vagy hĂĄrom bekezdĂŠst kĂśzĂśsen Ărtuk meg, utĂĄna BorbĂŠly megkĂŠrdezte, tudom-e folytatni, mert nincs ĂŠrtelme ketten szĂśvegezni azt, amiben lĂŠnyegĂŠben egyetĂŠrtĂźnk. A szĂśvegezĂŠst egyedĂźl fejeztem be valamikor ĂŠjfĂŠl utĂĄn.
Kora reggel juttattuk el a szĂśvegjavaslatot TĹkĂŠs LĂĄszlĂłnak, Domokos GĂŠzĂĄnak ĂŠs SzĹcs GĂŠzĂĄnak. EmlĂŠkezetem szerint szinte javĂtĂĄs nĂŠlkĂźl fogadtĂĄk el a szĂśveget. Tokay GyĂśrgy egy ĂŠlesebb fĂŠlmondat kihĂşzĂĄsĂĄt kĂŠrte, amit TĹkĂŠs LĂĄszlĂłval valĂł egyeztetĂŠs nyomĂĄn elfogadtunk. Ekkor jĂśtt szĂĄmomra a meglepetĂŠs. MĂŠg a nyilatkozat elfogadĂĄsa elĹtt valaki a sajtĂł elĂŠ ĂĄllt a tervezettel: nem mĂĄs, mint Tokay GyĂśrgy, aki a szĂśvegezĹ bizottsĂĄg tagjakĂŠnt nyilatkozott. Ugyan vitathatatlanul tagja volt a bizottsĂĄgnak, de a mai napig nem tudom elfogadni, hogy a szĂśveget ĂŠpp Ĺ terjesztette a sajtĂł elĂŠ, aki semmivel sem jĂĄrult hozzĂĄ a megĂrĂĄsĂĄhoz. KĂŠt ĂŠvtized elteltĂŠvel talĂĄn mĂĄr nem illĹ a nyilatkozat jelentĹsĂŠgĂŠrĹl ĂŠrtekeznem. A tĂzĂŠves ĂŠvfordulĂłn ĂŠrtĂŠkelĹ-helyzetfelmĂŠrĹ tanĂĄcskozĂĄs keretĂŠben mĂĄr kifejtettem vĂŠlemĂŠnyemet a helyzetrĹl ĂŠs a nyilatkozatrĂłl, mint politikai tettrĹl. Most elĂŠrkezettnek lĂĄttam az idĹt, hogy arrĂłl is szĂłljak, ami kimaradt a nyilatkozat megszĂźletĂŠsĂŠt tĂĄrgyalĂł krĂłnikĂĄkbĂłl, hiszen ez is fontos rĂŠsze annak, amit erdĂŠlyi magyar politikĂĄnak nevezĂźnk.
Tokay GyĂśrgy, a nyilatkozat ellenzĹje
TĂŠves a feltĂŠtelezĂŠs, hogy hĂşsz ĂŠvvel ezelĹtt nem ĂŠrtettem egyet a KolozsvĂĄri Nyilatkozat mondandĂłjĂĄval, ĂźzenetĂŠvel. Aki ismer, jĂłl tudja: hĹąsĂŠges pĂĄrtkatona voltam, az RMDSZ-testĂźletek kĂśzĂśs dĂśntĂŠseit mindig tĂĄmogattam. Nem a nyilatkozat ĂźzenetĂŠvel volt gondom, azt a tĂŠnyt kifogĂĄsoltam, hogy szinte minden elnĂśksĂŠgi ĂźlĂŠs utĂĄn nyilatkozatokat fogadtunk el, mikĂśzben az aktĂv politizĂĄlĂĄs hĂvekĂŠnt ĂŠn a cselekvĂŠs ĂştjĂĄt szerettem volna jĂĄrni. Az autonĂłmiatĂśrekvĂŠsek megĂtĂŠlĂŠsĂŠben vĂŠlemĂŠnyem egyezik az RMDSZ ĂĄllĂĄspontjĂĄval. Az RMDSZ rendszervĂĄltĂĄst kĂśvetĹ megalakulĂĄsa Ăłta a szĂśvetsĂŠg kĂŠpviselĹi, szenĂĄtorai ĂŠs egyĂŠb tisztsĂŠgviselĹi mindig az autonĂłmia elkĂśtelezettjei voltak. AzĂŠrt dolgoztak, hogy mindennapjainkban megĂŠlhessĂźk az autonĂłmiatĂśrekvĂŠsek tucatnyi rĂŠszeredmĂŠnyĂŠt. Az autonĂłmia ĂŠpĂtĂŠse hosszĂş folyamat, amely aprĂł eredmĂŠnyekbĹl ĂĄll Ăśssze. SzĂŠkelyfĂśld terĂźleti autonĂłmiĂĄjĂĄt leszĂĄmĂtva minden terĂźleten jelentĹs elĹrelĂŠpĂŠseket ĂŠrtĂźnk el â elsĹsorban az oktatĂĄs ĂŠs az anyanyelvhasznĂĄlat terĂŠn.
Hogy miĂŠrt nem sikerĂźlt elĹrelĂŠpni SzĂŠkelyfĂśld autonĂłmiĂĄjĂĄnak ĂźgyĂŠben? EgyszerĹą: csak akkor lesz ĂĄttĂśrĂŠs, amikor a romĂĄn politikusok, illetve a tĂśbbsĂŠgi romĂĄn tĂĄrsadalom elfogadja ennek fontossĂĄgĂĄt ĂŠs szĂźksĂŠgszerĹąsĂŠgĂŠt. Az RMDSZ a parlamentĂĄris demokrĂĄcia eszkĂśzeivel harcol az erdĂŠlyi magyarsĂĄg jogainak ĂŠrvĂŠnyesĂtĂŠsĂŠĂŠrt. Amit a romĂĄn parlamentben ĂŠs szenĂĄtusban elĂŠrhettĂźnk az utĂłbbi kĂŠt ĂŠvtizedben, el is ĂŠrtĂźk. Az eredmĂŠnyeket nem tartom csekĂŠlynek, sok terĂźleten lĂĄtvĂĄnyos az ĂĄttĂśrĂŠs. Nem az RMDSZ-politika veresĂŠgĂŠt ĂŠrdemes keresni abban, hogy a rendelkezĂŠsre ĂĄllĂł igen rĂśvid idĹ alatt SzĂŠkelyfĂśld terĂźleti autonĂłmiĂĄjĂĄnak ĂźgyĂŠben nem jĂĄrtunk sikerrel. Ez hosszĂş Ăşt, sok munkĂĄt ĂŠs kitartĂĄst igĂŠnyel. MeggyĹzĹdĂŠsem, hogy az RMDSZ-politikusokban megvan a kellĹ elszĂĄntsĂĄg ĂŠs tisztĂĄnlĂĄtĂĄs ahhoz, hogy kitĹązĂśtt cĂŠljaikat sikerre vigyĂŠk. Kelemen Hunor: a KolozsvĂĄri Nyilatkozat szellemĂŠben
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ-t ma is kĂśtelezi a hĂşsz ĂŠvvel ezelĹtt elfogadott KolozsvĂĄri Nyilatkozat szelleme. A szĂśvetsĂŠgi elnĂśk Ăşgy vĂŠli, hogy a nyilatkozatba foglalt cĂŠlok jĂł rĂŠsze megvalĂłsult, a szĂśvetsĂŠg ĂĄttĂśrĂŠst ĂŠrt el a kisebbsĂŠgi ĂŠrdekek alkotmĂĄnyos ĂŠs jogi kereteinek megteremtĂŠsĂŠben, ĂŠs sikerĂźlt jelentĹsen visszaszorĂtania az elvĂĄndorlĂĄs mĂŠrtĂŠkĂŠt. Az RMDSZ a romĂĄniai magyar kĂśzĂśssĂŠgekkel karĂśltve âsikerekben gazdag ĂŠs nehĂŠzsĂŠgekkel teliâ utat tett meg, melyet folytatni kell. Az ĂśnĂĄllĂł erdĂŠlyi politizĂĄlĂĄs kialakĂtĂĄsa, a legnagyobb eurĂłpai jobboldali pĂĄrtszĂśvetsĂŠghez valĂł tartozĂĄs, az ĂśnkormĂĄnyzati, parlamenti ĂŠs kormĂĄnyzati szintĹą felelĹssĂŠgvĂĄllalĂĄs egyetlen cĂŠllal tĂśrtĂŠnik: a KolozsvĂĄri Nyilatkozatban megfogalmazott belsĹ ĂśnrendelkezĂŠs, az autonĂłmia elĂŠrĂŠse cĂŠljĂĄval â fogalmaz Kelemen, aki szerint a szĂśvetsĂŠg parlamenti kĂŠpviselĹi ĂŠs szenĂĄtorai szĂĄmĂĄra mindenkor kĂśtelezĹ ĂŠrvĂŠnyĹą a KolozsvĂĄri Nyilatkozat szellemisĂŠgĂŠnek ĂŠs betĹąjĂŠnek kĂŠpviselete.
TorĂł T. Tibor: a megalkotĂłkat kilĂśkte magĂĄbĂłl az RMDSZ
Akkori egyetlen politikai ĂŠrdekvĂŠdelmi ernyĹszervezetĂźnk, az RMDSZ belsĹ fĂłrumain hĂşsz esztendĹvel ezelĹtt hihetetlen intenzitĂĄssal folyt a vita az ĂştkeresĂŠsrĹl. Sokszor szemĂŠlyeskedĂŠsbe torkollĂł, alapjĂĄban vĂŠve azonban termĂŠkeny elvi vita zajlott a szĂśvetsĂŠg stratĂŠgiai cĂŠljairĂłl, sajĂĄt szervezeti megĂşjulĂĄsĂĄrĂłl, a belsĹ demokrĂĄciĂĄrĂłl, a romĂĄn politikumhoz valĂł viszonyĂĄrĂłl, illetve minden aktuĂĄlpolitikai kĂŠrdĂŠsrĹl.
1992 ĹszĂŠn mĂĄr elillant a gyors romĂĄnâmagyar megbĂŠkĂŠlĂŠs illĂşziĂłja, az erdĂŠlyi magyarsĂĄg pedig a bĂŠkĂŠs eszkĂśzĂśkkel vĂvott, ĂĄm tartĂłs nemzeti szabadsĂĄgharcra kĂŠszĂźlt berendezkedni. Ehhez kereste az akkori politikai-kĂśzĂŠleti elit a legalkalmasabb stratĂŠgiĂĄt ĂŠs szervezeti keretet. A belsĹ tĂśrĂŠsvonalak mĂĄr vilĂĄgosan kirajzolĂłdtak, bĂĄr mĂŠg mindenki egysĂŠges szervezetben tervezte a jĂśvĹt. Az egyik oldalon a kisebbsĂŠgi-nyelvi jogokban gondolkodĂł, romĂĄn politikumba beĂŠpĂźlni kĂŠszĂźlĹ âmĂŠrsĂŠkeltâ tĂĄbor ĂĄllt, a mĂĄsik oldalon pedig az ĂśnrendelkezĂŠsi jog, a tĂĄrsnemzeti stĂĄtus, a pĂĄrhuzamos erdĂŠlyi magyar tĂĄrsadalom fogalmaiban gondolkodĂł âradikĂĄlisokâ sorakoztak fel. A âmĂŠrsĂŠkeltâ ĂŠs âradikĂĄlisâ cĂmkĂŠket a korabeli romĂĄn politikai sajtĂł nyilvĂĄnvalĂłan nyelvpolitikai megfontolĂĄsokbĂłl hasznĂĄlta, ĂĄm e kifejezĂŠsek â sajnĂĄlatos mĂłdon â ĂĄtkerĂźltek a magyar kĂśzbeszĂŠdbe is. A tisztĂşjĂtĂĄs elĹtt ĂĄllĂł szĂśvetsĂŠgben 1992 oktĂłberĂŠben a âGĂŠzĂĄk hĂĄborĂşjaâ dĂşlt. A visszavonulni kĂŠszĂźlĹ Domokos GĂŠza hĂvei a trĂłnkĂśvetelĹ politikai alelnĂśk, SzĹcs GĂŠza lejĂĄratĂĄsĂĄval voltak elfoglalva, akinek szemĂŠlye kĂśrĂźl a âradikĂĄlisâ oldal kĂŠpviselĹi sorakoztak fel. KĂśzben nem figyeltek elĂŠggĂŠ a TĹkĂŠs LĂĄszlĂł tiszteletbeli elnĂśk kĂśrĂźl gyĹąrĹązĹ csapatra, akik stratĂŠgiai ĂĄttĂśrĂŠst kĂŠszĂtettek elĹ. ElkĂŠpzelĂŠsĂźk az volt, hogy bĂĄrki is legyen kĂŠsĹbb a szĂśvetsĂŠg elnĂśke, olyan programdokumentumra van szĂźksĂŠg, amely meghatĂĄrozza az erdĂŠlyi magyar politika irĂĄnyelveit. Ăgy szĂźletett meg a KolozsvĂĄri Nyilatkozat a nemzeti kĂŠrdĂŠsrĹl, benne a mindmĂĄig egyetlen mĹąkĂśdĹkĂŠpesnek tartott politikai jĂśvĹkĂŠp, cĂŠl ĂŠs eszkĂśz: a belsĹ ĂśnrendelkezĂŠs elvĂŠn alapulĂł kĂśzĂśssĂŠgi autonĂłmiĂĄk kĂśzjogi rendszere.
A KĂźldĂśttek OrszĂĄgos TanĂĄcsa, a KOT, a mai SZKT jogelĹdje 1992. oktĂłber 25-i ĂźlĂŠsĂŠn a TĹkĂŠs-tĂĄbor â soraikban a MISZSZ fiatal politikuscsapatĂĄval â kiĂźtĂŠses gyĹzelmet aratott, hiszen ellenszavazat nĂŠlkĂźl tudta elfogadtatni a mindmĂĄig referenciakĂŠnt szĂĄmon tartott manifesztumot. A folytatĂĄs azonban nem alakult ilyen jĂłl. Az 1993 januĂĄrjĂĄban tartott vĂzvĂĄlasztĂł brassĂłi kongresszuson a kĂŠt tĂĄbor mĂŠg ki tudott egyezni: a Domokos GĂŠza ĂĄltal kiszemelt utĂłd, MarkĂł BĂŠla tĂĄmogatĂĄsa fejĂŠben az autonomistĂĄk elĂŠrtĂŠk, hogy a KolozsvĂĄri Nyilatkozat szelleme ĂŠs betĹąje hatĂĄrozza meg a hĂĄromszintĹą autonĂłmiĂĄt is magĂĄba foglalĂł programot, illetve a kĂśzĂśssĂŠgi ĂśnkormĂĄnyzati modell alapjĂĄn vĂŠgrehajtott szervezeti reformot. CserĂŠbe viszont lemondtak TĹkĂŠs LĂĄszlĂł jelĂślĂŠsĂŠrĹl â Ĺ maga jelentette be, hogy csupĂĄn tiszteletbeli elnĂśk kĂvĂĄn maradni â, Ăgy a szerkezetĂŠben, illetve hosszĂş tĂĄvĂş cĂŠljait tekintve egyarĂĄnt megĂşjult szĂśvetsĂŠg vezetĂŠse a âmĂŠrsĂŠkeltekâ kezĂŠbe kerĂźlt.
E kompromisszum vĂŠgzetes tĂŠvedĂŠsnek bizonyult. AzĂłta ugyanis bebizonyosodott, hogy bĂĄrmely demokratikus szerkezet Ăśnmaga karikatĂşrĂĄjĂĄba fordĂthatĂł â ez tĂśrtĂŠnt az egykor erdĂŠlyi magyar miniparlamentkĂŠnt mĹąkĂśdĹ SzĂśvetsĂŠgi KĂŠpviselĹk TanĂĄcsĂĄval â, ĂŠs bĂĄrmely nemes program (pĂŠldĂĄul autonĂłmiaprogramunk) Ăźres demagĂłgiĂĄvĂĄ fajulhat, ha nem a kĂśzĂśssĂŠg ĂźgyĂŠt hivatott szolgĂĄlni, hanem obskĂşrus pĂĄrtĂŠrdekeket. A KolozsvĂĄri Nyilatkozat megalkotĂłit rĂŠg kilĂśkte soraibĂłl a parlamenti kĂŠpviselet monopĂłliumĂĄt mĂĄig birtoklĂł szĂśvetsĂŠg: hĂşsz ĂŠvvel a dokumentum megjelenĂŠse utĂĄn az autonĂłmiastatĂştumok tĂśrvĂŠnytervezeteinek kimunkĂĄlĂłi kĂśzĂźl senki sincs a romĂĄn parlamentben. Nem csoda hĂĄt, hogy amikor az napirendre kerĂźl, az ott ĂźlĹk a magyarsĂĄg nevĂŠben gyĂĄvĂĄn hallgatnak, vagy taktikusan tĂĄvoznak. Frunda GyĂśrgy: megkĂŠrdĹjelezhetetlen terĂźleti autonĂłmia
A KolozsvĂĄri Nyilatkozat szellemĂŠben 1992-ben tett eskĂź szĂĄmomra ma is aktuĂĄlis, akĂĄr az orvosnak a hippokratĂŠszi eskĂź vagy jogĂĄszeskĂźm, miszerint mindig segĂtek a rĂĄszorultakon. A nyilatkozat nem csak az ĂŠn pĂĄlyĂĄmat kĂsĂŠrte vĂŠgig, hanem szĂĄmos kollĂŠgĂĄmĂŠt is. HĂşsz ĂŠv alatt az RMDSZ sok autonĂłmiaĂŠpĂtĹ tĂśrvĂŠnyt fogadtatott el a romĂĄn parlamentben, kezdve az anyanyelvhasznĂĄlatra vonatkozĂłktĂłl a tanĂźgyi jogszabĂĄlyokig, de az egyhĂĄzi ĂŠs kĂśzbirtokossĂĄgi javak visszaszolgĂĄltatĂĄsĂĄnak ĂźgyĂŠt is jelentĹsen elĹremozdĂtotta. Az autonĂłmia olyan folyamat, amelyet csak kitartĂł munkĂĄval lehet szolgĂĄlni. NaivitĂĄs azt feltĂŠtelezni, hogy az autonĂłmiĂĄt ki lehet kiĂĄltani, vagy rĂśvid idĹn belĂźl el lehet fogadtatni. Ahhoz, hogy az autonĂłmiĂĄt ĂŠpĂteni tudjuk, ott kell lennĂźnk a bukaresti parlamentben.
VitĂĄba szĂĄllnĂŠk azzal a nĂŠzettel, miszerint nem sikerĂźlt kiharcolnunk a terĂźleti autonĂłmiĂĄt. A terĂźleti autonĂłmia tudniillik arrĂłl szĂłl, hogy az ĂśnkormĂĄnyzatok dĂśnthetnek a sajĂĄt hatĂĄskĂśrĂźkbe tartozĂł kĂŠrdĂŠsekben, amelyek mindennapi ĂŠletĂźnket befolyĂĄsoljĂĄk. Azokban a tĂŠrsĂŠgekben, ahol a magyarok tĂśbbsĂŠgben vannak, ĂśnkormĂĄnyzataink rĂŠvĂŠn megkĂŠrdĹjelezhetetlen terĂźleti autonĂłmiĂĄt ĂŠlvezĂźnk. Nem ĂŠrtĂźnk el eredmĂŠnyeket e jogkĂśrĂśk tĂśrvĂŠnybe foglalĂĄsa terĂŠn, ĂĄm a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnyben tĂŠtelesen szerepel a kulturĂĄlis ĂŠs a terĂźleti autonĂłmia. Ezt RomĂĄnia parlamentje mĂŠg nem fogadta el, de ne feledjĂźk, a romĂĄn tĂśrvĂŠnyhozĂĄsban csak hĂŠt szĂĄzalĂŠkos arĂĄnyban vagyunk jelen! Ennek ellenĂŠre a gyakorlatban mĂĄr ĂŠlhetĂźnk a terĂźleti autonĂłmia elĹnyeivel, az ĂśnkormĂĄnyzati testĂźletek ĂźlĂŠsein magyarul beszĂŠlhetĂźnk. De a terĂźleti autonĂłmia vetĂźletekĂŠnt tekintendĹ az is, hogy visszakaptuk tulajdonjogainkat: erdĹk, hĂĄzak, iskolĂĄk, kĂłrhĂĄzak kerĂźltek vissza jogos tulajdonosaikhoz.
Ahhoz, hogy a terĂźleti autonĂłmia jogi kereteit is szabĂĄlyozĂł kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠny megszĂźlessen, az RMDSZ-nek mindenekelĹtt a parlamentbe, ĂŠs ha lehetsĂŠges, kormĂĄnypozĂciĂłba kell kerĂźlnie. KisebbsĂŠgi jogokat akkor sikerĂźlt elfogadtatnunk, amikor kormĂĄnykoalĂciĂłban voltunk, vagy a parlamentbĹl tĂĄmogattunk egy kormĂĄnyt. Az RMDSZ szĂĄmĂĄra a hatalom nem cĂŠl, hanem eszkĂśz. Fontos a kĂźlfĂśldi lobbi is. Az ĂĄltalam javasolt eurĂłpai emberjogi mellĂŠkletben â amelyet az EurĂłpa TanĂĄcs kĂśzgyĹąlĂŠse elfogadott â a kontinens hagyomĂĄnyaira, illetve modellĂŠrtĂŠkĹą megvalĂłsĂtĂĄsaira alapozva tĂŠtelesen szerepel a kulturĂĄlis ĂŠs a terĂźleti autonĂłmia. Ha ezt az EurĂłpa TanĂĄcs Miniszteri BizottsĂĄga is elfogadja, kĂśtelezĹ jogi eszkĂśzzĂŠ vĂĄlik. Fontos tehĂĄt, hogy kollĂŠgĂĄink, Winkler Gyula ĂŠs SĂłgor Csaba tovĂĄbbra is ott legyenek az uniĂł intĂŠzmĂŠnyeiben, hiszen Ĺk sokat tettek kĂśzĂśs Ăźgyeink ĂŠrdekĂŠben.
Nyilatkozat a nemzeti kĂŠrdĂŠsrĹl
âIgĂŠnyeljĂźk a romĂĄniai magyarsĂĄg ĂśnkormĂĄnyzatĂĄt, amelyhez valĂł jogunkat az erdĂŠlyi romĂĄnsĂĄgnak sajĂĄt elhatĂĄrozĂĄsĂĄban szĂźletett GyulafehĂŠrvĂĄri HatĂĄrozataira alapĂtjuk.â TamĂĄsi Ăron: HitvallĂĄs, VĂĄsĂĄrhelyi TalĂĄlkozĂł, 1937. oktĂłber
â...Az Ăşj romĂĄn ĂĄllam megalakĂtĂĄsĂĄnak alapelveikĂŠnt, a NemzetgyĹąlĂŠs kinyilvĂĄnĂtja a kĂśvetkezĹket: 1. A teljes nemzeti szabadsĂĄg az Ăśsszes egyĂźttĂŠlĹ nĂŠpek szĂĄmĂĄra. Minden nĂŠp sajĂĄt kebelĂŠbĹl valĂł egyĂŠnek ĂĄltal, sajĂĄt nyelvĂŠn fog ĂŠlni a kĂśzoktatĂĄssal, kĂśzigazgatĂĄssal ĂŠs igazsĂĄgszolgĂĄltatĂĄssal. Minden nĂŠp a hozzĂĄtartozĂł egyĂŠnek szĂĄmarĂĄnyĂĄban kĂŠpviseleti jogot fog kapni a tĂśrvĂŠnyhozĂĄsban ĂŠs az orszĂĄg kormĂĄnyzĂĄsĂĄban.
2. EgyenlĹ jogosultsĂĄgot ĂŠs teljes felekezeti szabadsĂĄgot az orszĂĄg Ăśsszes felekezeteinek.â (III. 1-2)
GyulafehĂŠrvĂĄr, 1918. december 1.
RomĂĄnia politikai ĂŠletĂŠnek egyik legsĂşlyosabb megoldĂĄsra vĂĄrĂł politikai-tĂĄrsadalmi problĂŠmĂĄja a nemzeti kĂŠrdĂŠs. Keserves tapasztalataink, a tragikus esemĂŠnyek arrĂłl gyĹztek meg bennĂźnket, a romĂĄniai magyarsĂĄgot ĂŠs annak legitim kĂŠpviselĹjĂŠt, a RomĂĄniai Magyar Demokrata SzĂśvetsĂŠget, hogy mind a mai napig sem a politikai akarat, sem a politikai gyakorlat nem kĂnĂĄl elfogadhatĂł megoldĂĄst szĂĄmunkra. VĂĄllalva nemzeti entitĂĄsunkat nem akarunk sem elszakadni, sem elvĂĄndorolni, szĂźlĹfĂśldĂźnket otthonunknak valljuk. De a romĂĄn nemzetbe beolvadni sem akarunk. A romĂĄniai magyarsĂĄg politikai alanykĂŠnt ĂĄllamalkotĂł tĂŠnyezĹ, s mint ilyen, a romĂĄn nemzet egyenjogĂş tĂĄrsa. Ăpp olyan felelĹssĂŠggel tartozunk jĂśvĹjĂŠĂŠrt, mint bĂĄrmely mĂĄs ĂĄllampolgĂĄr, s mikor lĂĄtnunk kell a magyarsĂĄg kĂśrĂŠben eluralkodĂł kiĂĄbrĂĄndultsĂĄgot, az ennek okĂĄn jelentkezĹ elvĂĄndorlĂĄst, kĂśtelessĂŠgĂźnk cselekedni.
KĂśtelessĂŠgĂźnk felmutatni azt a megoldĂĄst, amely szĂĄmunkra ĂŠs az orszĂĄg szĂĄmĂĄra is kiĂşt ebbĹl a vĂĄlsĂĄgbĂłl. Az etnikai, vallĂĄsi kĂśzĂśssĂŠgek autonĂłmiĂĄja ErdĂŠly mĂşltjĂĄnak szerves rĂŠsze, idĂŠznĂŠnk a szĂĄsz kĂśzĂśssĂŠgek kĂśzel nyolcszĂĄz ĂŠves ĂśnkormĂĄnyzati gyakorlatĂĄt, ĂŠs ugyanez fogalmazĂłdott meg az 1918-as GyulafehĂŠrvĂĄri KiĂĄltvĂĄnyban.
ĂllĂtjuk, hogy ez az Ăşt a belsĹ ĂśnrendelkezĂŠs Ăştja. A belsĹ ĂśnrendelkezĂŠsi elv ugyanakkor egyetemlegesen is elĹre mutat, hiszen szĂĄmos, mĂĄr lĂŠtrejĂśtt vagy most alakulĂł kĂśzĂśssĂŠgi ĂśnkormĂĄnyzat utal arra: EurĂłpa mĹąkĂśdĹ demokrĂĄciĂĄiban ez a gyakorlat sikeres. A romĂĄniai magyarsĂĄg kĂśzĂśssĂŠgkĂŠnt valĂł betagolĂłdĂĄsa a hazai tĂĄrsadalomba rĂŠsze az orszĂĄg eurĂłpai kĂśzĂśssĂŠgekbe valĂł integrĂĄciĂłjĂĄnak.
TudatĂĄban vagyunk annak, hogy a nemzetisĂŠgi kĂŠrdĂŠs az emberjogi vonatkozĂĄsokon tĂşlmenĹen Ăşj dimenziĂłkat nyert, ĂŠs ma mĂĄr az eurĂłpai biztonsĂĄg ĂŠs stabilitĂĄs fontos tĂŠnyezĹje. MeggyĹzĹdĂŠsĂźnk, hogy a kĂśzĂśssĂŠgek ĂśnkormĂĄnyzata hozzĂĄjĂĄrul a jogĂĄllam ĂŠs a civil tĂĄrsadalmi struktĂşrĂĄk megerĹsĂśdĂŠsĂŠhez ĂŠs ugyanakkor szerves rĂŠsze a demokratizĂĄlĂłdĂĄs folyamatĂĄnak. A nemzeti kĂŠrdĂŠs megoldĂĄsa ĂĄltalĂĄnos ĂŠrdek, szĂĄmĂtunk az orszĂĄg demokratikus erĹinek a kĂśzremĹąkĂśdĂŠsĂŠre abban a fĂĄradsĂĄgos munkĂĄban, amely megteremti e megoldĂĄs alkotmĂĄnyos ĂŠs jogi kereteit. KolozsvĂĄr, 1992. oktĂłber 25.
Makkay JĂłzsef
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2012. oktĂłber 25.
A KolozsvĂĄri Nyilatkozat hĂşsz esztendeje ĂŠs a decemberi vĂĄlasztĂĄsok valĂłdi tĂŠtje
HĂşsz esztendĹ telt el azĂłta, hogy az akkor mĂŠg egysĂŠges RMDSZ KĂźldĂśttek OrszĂĄgos TanĂĄcsa, valamint a parlamenti frakciĂłk egyĂźttes ĂźlĂŠse KolozsvĂĄron nagy mĂŠdianyilvĂĄnossĂĄg elĹtt, letagadhatatlanul megfogalmazta az erdĂŠlyi magyarsĂĄg autonĂłmiaigĂŠnyĂŠt. NevezhetjĂźk tĂśrtĂŠnelmi pillanatnak is, hiszen ha a romĂĄn polgĂĄrtĂĄrsak ĂŠs politikusok, vagy akĂĄr az RMDSZ szavazĂłi, illetve politikusai kĂśzĂźl bĂĄrkit megkĂŠrdeznĂŠnk, hogy mikor kerĂźlt be az RMDSZ programjĂĄba a kulturĂĄlis autonĂłmia, a vĂĄlaszadĂłknak talĂĄn egy szĂĄzalĂŠka szolgĂĄlna helyes vĂĄlasszal.
A kulturĂĄlis autonĂłmia igĂŠnyĂŠt tudniillik programszinten 1991-ben kodifikĂĄlta az RMDSZ, ĂĄm a program elfogadĂĄsa utĂĄn olyan hatĂĄrozottan, elkĂśtelezetten ĂŠs sikeresen kĂźzdĂśtt e cĂŠlĂŠrt a Domokos GĂŠza nevĂŠvel fĂŠmjelzett akkori vezetĂŠs, hogy mĂŠg e jogos cĂŠlkitĹązĂŠs programba vĂŠtele sem vĂĄlt tĂŠnyĂŠrtĂŠkĹąvĂŠ a politikai kĂśrnyezet szĂĄmĂĄra. E kulcsfontossĂĄgĂş politikai programpontot egyszerĹąen jegeltĂŠk, tudatosan kerĂźltĂŠk az arrĂłl szĂłlĂł kommunikĂĄciĂłt. A KolozsvĂĄri Nyilatkozat vonatkozĂĄsĂĄban mĂĄr nem lehetett Ăgy eljĂĄrni, hiszen a nyilatkozat ellenszavazat nĂŠlkĂźli elfogadĂĄsĂĄt a kĂŠpviselĹk ĂŠs szenĂĄtorok Szent MihĂĄly-templomban tett ĂźnnepĂŠlyes eskĂźje kĂśvette.
A KolozsvĂĄri Nyilatkozat elvi tĂŠziseit az 1993. januĂĄr kĂśzepĂŠn megrendezett brassĂłi kongresszus fordĂtotta le az alapszabĂĄlyzat ĂŠs a program nyelvĂŠre. Megindult az ĂĄllamelvĹą ĂśnĂŠpĂtkezĂŠs. 1994 decemberĂŠig â amikor Nagy Benedek TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ellen irĂĄnyulĂł rĂĄgalomfĂźzĂŠre sĂşlyos konfliktusig vezetett â volt a szervezetnek kĂśzel kĂŠt vĂĄlsĂĄgmentes esztendeje. Ekkor mĂŠg a politika alapvetĹ irĂĄnyvonala egybeesett a hivatalos dokumentumok szellemĂŠvel ĂŠs betĹąjĂŠvel. NĂŠhĂĄny ĂŠrzĂŠkeny kĂŠrdĂŠs (az SZKT elsĹ elnĂśkvĂĄlasztĂĄsa, az etnikai tisztogatĂĄs vitĂĄja, a Neptun-Ăźgy) kapcsĂĄn idĹnkĂŠnt ugyan egymĂĄsnak feszĂźlt a kĂŠt tĂĄbor â a kollaborĂĄnsok, illetve az ĂśnĂĄllĂł, magyar ĂŠrdekek mentĂŠn politizĂĄlĂłk csoportja â, de ezeket a feszĂźltsĂŠgeket sikerĂźlt kezelni. Nagy Benedek rĂĄgalomhadjĂĄrata, illetve ahogyan az RMDSZ-vezetĂŠs arra reagĂĄlt, bebizonyĂtotta, hogy a âNeptun-csoportâ ĂŠs MarkĂł BĂŠla arra jĂĄtszanak â nemzetellenes klikkĂŠrdek ĂĄltal vezĂŠrelve â, hogy tĂśnkretegyĂŠk az autonomista oldal elsĹ szĂĄmĂş politikusa, TĹkĂŠs LĂĄszlĂł tĂĄrsadalmi-politikai presztĂzsĂŠt. Az 1995 mĂĄjusĂĄban ĂśsszehĂvott kongresszus Ăşgy szavazott meg MarkĂł BĂŠlĂĄnak egy Ăşjabb mandĂĄtumot, hogy az autonomista ĂśnĂŠpĂtkezĂŠs kĂŠt ĂŠvvel korĂĄbbi, hatĂĄridĹs feladataibĂłl (nemzeti kataszter ĂśsszeĂĄllĂtĂĄsa, belsĹ vĂĄlasztĂĄs megtartĂĄsa, autonĂłmia-statĂştumok elfogadtatĂĄsa) a politikus semmit nem teljesĂtett.
Az 1996-os kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄs bebizonyĂtotta azt, amit mĂĄr 1994 vĂŠgĂŠn sejteni lehetett: MarkĂł BĂŠla â feladva a KolozsvĂĄri Nyilatkozatba foglaltakat ĂŠs a brassĂłi programot â a tovĂĄbbiakban a korĂĄbban ĂĄltala is elĂtĂŠlt âNeptun-irĂĄnyzatraâ tĂĄmaszkodott. A kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄs minden szinten paradigmavĂĄltĂĄst jelentett. Az ĂĄllamelvĹą ĂśnĂŠpĂtkezĂŠst, a nemzeti ĂśnkormĂĄnyzati logikĂĄt felvĂĄltotta a pĂĄrtosodĂĄs, a civil tĂĄrsadalommal, illetve az egyhĂĄzakkal kialakĂtott viszony puszta eszkĂśzzĂŠ silĂĄnyodott. A magyar nemzetstratĂŠgiai ĂŠrdekek szolgĂĄlatĂĄt, valamint az ĂśnĂĄllĂł kĂźlpolitikĂĄt felvĂĄltotta RomĂĄnia nemzetkĂśzi imĂĄzsĂĄnak ĂĄpolĂĄsa, a politikai sokszĂnĹąsĂŠg helyĂŠt pedig egyre inkĂĄbb az egynemĹą pĂĄrtegysĂŠg kialakĂtĂĄsĂĄra valĂł tĂśrekvĂŠs vette ĂĄt. A folyamatot a 2003-as kongresszus tetĹzte be, ahol a kĂŠtsĂŠgbevonhatatlan legitimitĂĄsĂş erdĂŠlyi magyar parlament lĂŠtrejĂśttĂŠt ĂgĂŠrĹ, ĂĄltalĂĄnos ĂŠs kĂśzvetlen belsĹ vĂĄlasztĂĄst kivĂĄltottĂĄk egy rĂŠszleges, kĂśzvetett jĂĄtĂŠkokat megengedĹ, szervezeten belĂźli tisztĂşjĂtĂĄssal. A SzatmĂĄrnĂŠmetiben tartott kongresszus TĹkĂŠst is megkĂmĂŠlte egy nehĂŠz dĂśntĂŠstĹl: mintegy leszĂĄmolva az 1989-es, demokratikusnak indult, de ki nem teljesedett rendszervĂĄltĂĄs gondolati-politikai hagyomĂĄnyĂĄval az RMDSZ megszĂźntette a tiszteletbeli elnĂśki stĂĄtust. Ezzel ismĂŠt lezĂĄrult egy korszak az erdĂŠlyi magyarsĂĄg tĂśrtĂŠnetĂŠben.
VĂŠgigtekintve ugyanis az 1989 Ăłta eltelt tĂśbb mint kĂŠt ĂŠvtizeden, a korszakolĂĄs ĂśnmagĂĄt adja. Az elsĹ hĂĄrom ĂŠv az autonĂłmiagondolat programba vĂŠtelĂŠnek korszaka volt, amikor elindult a szervezet az ĂśnrendelkezĂŠs ĂŠs az autonĂłmiagondolat megfogalmazĂĄsĂĄnak ĂştjĂĄn. 1992. oktĂłber 25. ĂŠs 1996. november 28. kĂśzĂŠ â ekkor feltĂŠtelek nĂŠlkĂźli szabad utat adott az SZKT a kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄsrĂłl szĂłlĂł tĂĄrgyalĂĄsoknak â tehetjĂźk a Janus-arcĂş korszakot, amikor a belsĹ torzsalkodĂĄsok dacĂĄra konkrĂŠt lĂŠpĂŠsek is tĂśrtĂŠntek az autonĂłmiaelvĹą nemzeti ĂśnĂŠpĂtkezĂŠs terĂŠn. A meghasonlottsĂĄg idĹszaka 1996-tĂłl 2003-ig tartott : a âbelsĹ ellenzĂŠkâ arra prĂłbĂĄlta rĂĄszorĂtani a szervezet vezetĂŠsĂŠt, hogy vĂĄllalja fel sajĂĄt, hivatalos, autonĂłmiakĂśzpontĂş programjĂĄt. A 2003-as kongresszusi dĂśntĂŠsek ezt a tovĂĄbbiakban lehetetlennĂŠ tettĂŠk, lĂŠpĂŠskĂŠnyszerbe hozva a KolozsvĂĄri Nyilatkozat kĂśvetkezetes hĂveit. Az RMDSZ-en belĂźl maradni ĂśnĂĄltatĂĄs lett volna, s a kĂśzĂśssĂŠg becsapĂĄsa. A MarkĂł-fĂŠle vezetĂŠs belsĹ vĂĄlasztĂĄsnak titulĂĄlta a megyei nĂłmenklatĂşra ĂśnĂşjravĂĄlasztĂĄsĂĄt lehetĹvĂŠ tevĹ, az elektoros jĂĄtĂŠkokat megengedĹ rĂŠszleges tisztĂşjĂtĂĄst, s ezzel leszĂĄmolt a tĂz ĂŠvvel korĂĄbbi program lĂŠnyegi gondolatĂĄval. Az RMDSZ azĂłta nem fogadott el autonĂłmiastatĂştumokat, ĂŠs a nemzeti kataszter ĂźgyĂŠben sem lĂŠpett elĹre. A folytatĂĄst ismerjĂźk: megalakult az ErdĂŠlyi Magyar Nemzeti TanĂĄcs ĂŠs a SzĂŠkely Nemzeti TanĂĄcs, majd a Magyar PolgĂĄri SzĂśvetsĂŠg, amit abszurd formai okokra hivatkozva a bukaresti hatalom az RMDSZ igĂŠnyĂŠnek megfelelĹen nem engedett indulni az ĂśnkormĂĄnyzati vĂĄlasztĂĄsokon. 2008-ban bejegyeztĂŠk a Magyar PolgĂĄri PĂĄrtot, amely sajĂĄt elnĂśkĂŠnek foglyĂĄvĂĄ vĂĄlt, a belsĹ demokrĂĄcia lĂĄbbal tiprĂĄsĂĄban az RMDSZ-en is tĂşltett. SzĂźksĂŠgszerĹąvĂŠ vĂĄlt az ErdĂŠlyi Magyar NĂŠppĂĄrt megalakĂtĂĄsa. Egy pillanatra Ăşgy tĹąnt, hogy SzĂĄsz JenĹ a NemzetstratĂŠgiai IntĂŠzet megalakĂtĂĄsĂĄval ĂŠs vezetĂŠsĂŠvel valĂł megbĂzĂĄsa Ăşj helyzetet teremt ĂŠs elhĂĄrul az akadĂĄly a KolozsvĂĄri Nyilatkozat gondolati hagyomĂĄnyĂĄt felvĂĄllalĂł kĂŠt politikai szervezet, az EMNP ĂŠs az MPP kiegyezĂŠse elĹl. Ăgy tĹąnik azonban, hogy SzĂĄsz JenĹ az MPP-n belĂźl tovĂĄbbra is ĂŠrvĂŠnyesĂteni tudja konfrontatĂv stratĂŠgiĂĄjĂĄt, Ăgy az MPP-EMNP kiegyezĂŠsre mĂŠg vĂĄrni kell. Holott nemzetpolitikai imperatĂvusz lenne, hogy kellĹ politikai bĂślcsessĂŠggel ĂŠs ĂśnkorlĂĄtozĂĄsi hajlandĂłsĂĄggal a kĂŠt nemzeti pĂĄrt kĂśzĂśs vĂĄlasztĂĄsi stratĂŠgiĂĄt alakĂtson ki, s a tĂśbbit a vĂĄlasztĂłkra bĂzza. AkĂĄr megegyezik a kĂŠt autonomista pĂĄrt, akĂĄr nem, a valĂłdi tĂŠt az, hogy lesz-e a magyar ĂŠrdekek mentĂŠn politizĂĄlĂł parlamenti ĂŠrdekkĂŠpviseletĂźnk vagy folytatĂłdik a magyar cĂŠlokat a romĂĄn fĂŠl vĂŠlt tĹąrĹkĂŠpessĂŠgĂŠhez mĂŠrĹ, pozĂciĂłorientĂĄlt, klikkĂŠrdekĹą ĂĄlkĂŠpviselet regnĂĄlĂĄsa.
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2012. november 8.
SzavazatrablĂĄs ĂŠs magyarellenes pokol
Az ĂŠrvelĂŠs soha nem volt az RMDSZ-fĹsodor erĹssĂŠge. Az egykoron egysĂŠges ĂŠs sokszĂnĹą RMDSZ-ben a MarkĂł-ĂŠra alatt â fĹleg Frunda GyĂśrgy SZKT elnĂśksĂŠgĂŠnek idejĂŠn â gyakran megtĂśrtĂŠnt, hogy a megtĂĄmadottnak nem adtak lehetĹsĂŠget a vĂĄlaszra. MarkĂł BĂŠla rendszeresen elbeszĂŠlt az Ĺt bĂrĂĄlĂłk feje fĂślĂśtt. Sok esetben kikerĂźltĂŠk a nyĂlt vitĂĄt, akĂĄrcsak a minap, amikor KovĂĄcs PĂŠter RMDSZ-fĹtitkĂĄr nem vĂĄllalta, hogy SzilĂĄgyi Zsolttal, az EMNP alelnĂśkĂŠvel nyilvĂĄnosan ĂźtkĂśztessĂŠk az erdĂŠlyi magyarsĂĄg jĂśvĹjĂŠvel kapcsolatos meglĂĄtĂĄsaikat. A vita elkerĂźlĂŠsĂŠnek van egy mĂĄsik mĂłdszere is, amelyet a jeles szociolĂłgus, Pokol BĂŠla ânyelvpolitikakĂŠntâ hatĂĄroz meg. BĹ mĂĄsfĂŠl ĂŠvtizede megfogalmazott IdeolĂłgia ĂŠs nyelvpolitika cĂmĹą ĂrĂĄsĂĄban a kĂśvetkezĹkĂŠppen kĂśrvonalazta a nyelvpolitika mibenlĂŠtĂŠt: âE kĂźzdelem lĂŠnyege, hogy ellentĂŠtes politikai erĹ tĂśrekvĂŠse ellen nem ĂŠrvelĂŠssel lĂŠpnek fel, nem cĂŠljainak kĂĄros jellegĂŠt, esetleg hibĂĄs elvi megalapozĂĄsĂĄt mutatjĂĄk be tĂśrtĂŠnelembĹl vett pĂŠldĂĄkkal illusztrĂĄlva.
A tĂśrekvĂŠsre olyan kifejezĂŠst ragasztanak, amely ellenszenves (nevetsĂŠges, amorĂĄlis stb.) a tĂśmegek szĂĄmĂĄra, ĂŠs ezt terjesztik el a kĂśzvĂŠlemĂŠnyben.â Pokol BĂŠla ĂrĂĄsaibĂłl egyĂŠrtelmĹąen kiderĂźl az is, hogy a tudatalatti manipulĂĄlĂĄsĂĄra ĂŠpĂtĹ kommunikĂĄciĂłs eljĂĄrĂĄsok betĂśrĂŠse a politikai szfĂŠrĂĄba nem magyar sajĂĄtossĂĄg, hanem 20. szĂĄzadi jelensĂŠg: âIgazĂĄn jelentĹs ĂĄttĂśrĂŠs a politikai harcokban akkor mehet vĂŠgbe, ha a mĂŠlyebb nyelvi rĂŠtegekben hĂşzzĂĄk ki a politikai ellenerĹk kulcsszavai, distinkciĂłi alĂłl a talajt, ĂŠs Ăşj kifejezĂŠseket, Ăşj distinkciĂłkat tudnak elterjeszteni helyettĂźk. A konkrĂŠt vĂĄlasztĂĄsi kĂźzdelmek ekkor mĂĄr csak a rĂŠszleteken vĂĄltoztathatnak. A nyelvpolitikĂĄban sikertelen pĂĄrtot megverik, mielĹtt a pĂĄstra lĂŠphetne.â
A nyelvpolitika kĂźlĂśnĂśsen akkor igen erĹs fegyver egy pĂĄrt kezĂŠben, ha az teljes vagy kĂśzel teljes mĂŠdiakontrollal rendelkezik, ha ellenĹrzi az elektronikus mĂŠdiĂĄt ĂŠs a sajtĂł nagy rĂŠszĂŠt. MagyarorszĂĄgon hosszĂş ideig erre csak a balliberĂĄlis oldal volt kĂŠpes, ĂŠlt is a lehetĹsĂŠggel. A nemzeti gondolkodĂĄsmĂłdot Ăśsszemosta a sovinizmussal, rasszizmussal, etnicizmussal, szĂŠlsĹsĂŠgessĂŠggel, antiszemitizmussal, nĂĄcizmussal, fasizmussal. SzĂĄmtalan pĂŠldĂĄt idĂŠzhetnĂŠnk, ĂĄm a legszemlĂŠletesebb TamĂĄs GĂĄspĂĄr MiklĂłs publicisztikĂĄja, aki lĂŠnyegĂŠben kĂŠptelen volt a nemzetben gondolkodĂłkrĂłl akĂĄr egy sort is Ăşgy leĂrni, hogy az elĹbbi jelzĹk kĂśzĂźl kettĹt-hĂĄrmat â minden alap nĂŠlkĂźl â rĂĄjuk ne ragasszon. De szĂĄmos olyan eljĂĄrĂĄs emlĂthetĹ meg, amikor a vitĂĄzĂł felek nem ĂŠrvekre tĂĄmaszkodnak, hanem asszociĂĄciĂłkra ĂŠpĂtve neveznek meg jelensĂŠgeket, bĂŠlyegeznek meg politikusokat.
ErdĂŠlyben sem ismeretlenek ezek a kommunikĂĄciĂłs eljĂĄrĂĄsok. Kelemen HunorĂŠk nemrĂŠg âszavazatrablĂĄssalâ vĂĄdoltĂĄk meg az EMNP-t. NyĂlt szĂnen, ĂŠrvĂźtkĂśztetĂŠs mellett egy ilyen kifejezĂŠs hasznĂĄlata kĂśzrĂśhejbe fulladhatna. Mit ĂŠrt a demokrĂĄciĂĄbĂłl, a plurĂĄlis politikai versenybĹl az, aki a mĂĄsik pĂĄrtot âszavazatrablĂĄssalâ vĂĄdolja? A szavazat netĂĄn nem a szavazóÊ? El lehet azt egyĂĄltalĂĄn rabolni? HasonlĂłan vitakĂŠptelen, abszurd szĂśveg az is, amikor egy magĂĄt ĂŠrdek-kĂŠpviseleti szĂśvetsĂŠgnek vallĂł, ĂĄm pĂĄrtkĂŠnt viselkedĹ szervezet ĂśnmagĂĄt a kĂŠpviselt kĂśzĂśssĂŠggel azonosĂtja. Az RMDSZ vezetĹi mindig is hajlamosak voltak erre, legdurvĂĄbb megnyilvĂĄnulĂĄsuk az volt, amikor Frunda GyĂśrgy 2007-ben azzal vĂĄdolta TĹkĂŠs LĂĄszlĂłt, hogy a magyarsĂĄg ellen indul vĂĄlasztĂĄsi harcba.
ApropĂł Frunda GyĂśrgy: a sztĂĄrszenĂĄtor legutĂłbb azzal a sajĂĄtos jogĂŠrtelmezĂŠssel ĂĄllt a vĂĄlasztĂłk elĂŠ, hogy a 6 : 3-as kĂźszĂśb a kisebbsĂŠgek esetĂŠn csak egy pĂĄrtra vonatkozhat. TalĂĄny, hogy mikĂŠnt akarta eladni a vĂĄlasztĂłknak ezt a jogi abszurdumot. MikĂśzben a tĂśrvĂŠny szabatosan megfogalmazza: az alternatĂv kĂźszĂśb valamennyi vĂĄlasztĂĄson indulĂł szervezetre vonatkozik. Fontosabb lett a megtĂŠvesztĂŠs, mint a sajĂĄt szakmai presztĂzs? AttĂłl, hogy a jogi szĂśvegek megfogalmazĂĄsa tĂśbb esetben eltĂŠrĹ ĂŠrtelmezĂŠsekre ad alkalmat, elhitethetĹ az emberekkel egy egyĂŠrtelmĹą tĂśrvĂŠny nem lĂŠtezĹ homĂĄlyossĂĄga?
De a jobbak kĂśzĂśtt is akad, aki alaptalan ĂĄllĂtĂĄsokra ragadtatja magĂĄt. Antal ĂrpĂĄd, SepsiszentgyĂśrgy polgĂĄrmestere azt ĂĄllĂtja, hogy aki vĂĄrosĂĄban az EMNP-re szavaz, romĂĄn jelĂśltre adja a voksĂĄt. OlcsĂł dolog lenne visszalĹni azzal, hogy ennek a fordĂtottja ĂŠpp ennyire igaz. Maradjunk annyiban, hogy ĂśnmagĂĄt komolyan vevĹ politikus ilyen abszurdumot nem jelenthet ki. Mint ahogy Antal ĂrpĂĄdnak az a kijelentĂŠse sem ĂĄllja meg a helyĂŠt, hogy âelszabadul a magyarellenes pokol, ha december 9-e utĂĄn nem vagyunk erĹsekâ. EffĂŠle riogatĂĄst Domokos GĂŠzĂĄtĂłl, Nagy BenedektĹl, Tokay GyĂśrgytĹl hallottunk, kĂŠsĹbb mĂĄsok is ĂźzĂŠrkedtek vele, sosem hittem volna, hogy a kĂśzĂŠleti kĂŠrdĂŠsekben alapvetĹen tisztĂĄn lĂĄtĂł Antal ĂrpĂĄd is hasonlĂłkhoz folyamodik. Ĺ ne vette volna ĂŠszre, hogy a magyarellenessĂŠg nem fĂźgg a magyar kĂŠpviselet erĹssĂŠgĂŠtĹl? Ĺ ne tudnĂĄ, hogy 1990-ben, amikor a legerĹsebb kĂŠpviseletĂźnk volt minden szempontbĂłl, akkor dĂşlt a legnagyobb magyarellenessĂŠg az orszĂĄgban? Soha annyi szavazatot nem kapott az RMDSZ, mint abban az ĂŠvben, egysĂŠges volt a magyarsĂĄg, a szĂśvetsĂŠget tĂĄmogattĂĄk az egyhĂĄzak, a civil tĂĄrsadalom ĂŠs a sajtĂł, mĂŠgis akkoriban bujtogattĂĄk fel leginkĂĄbb ellenĂźnk a romĂĄnsĂĄgot. A magyarellenessĂŠg intenzitĂĄsĂĄt a romĂĄn politikum boszorkĂĄnykonyhĂĄjĂĄn hatĂĄrozzĂĄk meg. Ha a hĂĄttĂŠrben tevĂŠkenykedĹ dĂśntĂŠshozĂłk szĂźksĂŠgĂŠt ĂŠrzik, elĹrĂĄntjĂĄk a magyarellenessĂŠg kĂĄrtyĂĄjĂĄt. Ha pedig attĂłl remĂŠlnek stratĂŠgiai sikert, hogy engedĂŠkenynek mutatkoznak, akkor nem. VisszatĂŠrve a nyelvpolitikĂĄra: a kampĂĄny mĂŠg meg sem kezdĹdĂśtt, de mĂĄr lĹnek a szĂśvetsĂŠg kommunikĂĄciĂłs ĂĄgyĂşi, ahogy a csĂśvĂśn kifĂŠr. Nagy kĂŠrdĂŠs, hogy mindez mikĂŠnt csapĂłdik majd le a vĂĄlasztĂłk kĂśrĂŠben. Egy hĂłnap mĂşlva megtudjuk.
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2012. december 14.
A pĂĄlos rend tĂśrtĂŠnete
Nagy ĂŠrdeklĹdĂŠs Ăśvezte Darvas-Kozma JĂłzsef cĂmzetes esperes, plĂŠbĂĄnos kĂśnyvbemutatĂłval egybekĂśtĂśtt csĂźtĂśrtĂśk dĂŠlutĂĄni csĂkszeredai elĹadĂĄsĂĄt a pĂĄlos rend tĂśrtĂŠnetĂŠvel ĂŠs erdĂŠlyi vonatkozĂĄsaival kapcsolatosan.
A HonfoglalĂĄs elĹttĹl az EurĂłpai UniĂł utĂĄnig elĹadĂĄssorozat meghĂvottja ezĂşttal Darvas-Kozma JĂłzsef, a csĂkszeredai Szent Kereszt FĹplĂŠbĂĄnia plĂŠbĂĄnosa volt. Rendszeresen jelennek meg publikĂĄciĂłi, tĂśbb tanulmĂĄnykĂśtet ĂŠs kĂśnyv tĂĄrsszerzĹje. 2011-ben jelent meg A csĂksomlyĂłi pĂźnkĂśsdi bĂşcsĂş eredettĂśrtĂŠnete cĂmĹą kĂśnyve, idĂŠn decemberben lĂĄtott napvilĂĄgot A pĂĄlosok ErdĂŠlyben, Partiumban, BĂĄnĂĄtban ĂŠs KĂĄrpĂĄtaljĂĄn cĂmĹą kĂśnyve.
A kĂśtetet mĂŠltatĂł Nagy Benedek a vĂĄroshĂĄza dĂsztermĂŠben rĂĄmutatott arra, hogy a pĂĄlosok ĂŠletĂŠt az imĂĄdsĂĄg, a szemlĂŠlĹdĹ ĂŠletmĂłd ĂŠs a fizikai munka tĂśltĂśtte ki. Isten segĂtsĂŠgĂŠvel ĂŠs kĂŠtkezi munkĂĄjukkal ĂŠpĂtkeztek. A pĂĄlosoktĂłl a ma embere is tanulhat: megtanĂtanak Istent ĂŠs nemzetet szeretni, szolgĂĄlni â Ăśsszegzett Nagy Benedek.
Darvas-Kozma JĂłzsef elĂśljĂĄrĂłban arrĂłl beszĂŠlt, mi keltette fel ĂŠrdeklĹdĂŠsĂŠt a pĂĄlos rend irĂĄnt, ismertetve az elmĂşlt nĂŠgy ĂŠv kutatĂłmunkĂĄjĂĄnak eredmĂŠnyeit. Esztergomi Boldog ĂzsĂŠb maga ĂĄllĂtotta pĂŠldakĂŠpnek Remete Szent PĂĄlt a rend ĂŠlĂŠre. AlĂĄzatossĂĄgĂĄban el akarta kerĂźlni, hogy a pĂĄlos rend Ĺt mint alapĂtĂłjĂĄt vĂŠdĹszentjĂŠĂźl tisztelje, amint ez a tĂśbbi szerzetesrendnĂŠl tĂśrtĂŠnt. Ebben is megmutatkozott ĂzsĂŠb alĂĄzatossĂĄga ĂŠs ĂŠletszentsĂŠge. A pĂĄlosok annyira szerĂŠnyek voltak, hogy ĂzsĂŠb rendfĹnĂśk Ăłta soha sem kezdemĂŠnyeztĂŠk szentĂŠletĹą tĂĄrsaik vagy vĂŠrtanĂşik boldoggĂĄ vagy szenttĂŠ avatĂĄsĂĄt â hangzott el az elĹadĂĄs sorĂĄn. âEgy pĂĄlos boldoggĂĄ vagy szenttĂŠ avatĂĄsĂĄt a szerzetesrend elvbĹl nem kezdemĂŠnyezi, mondvĂĄn, hogy minden pĂĄlosnak szentnek kell lennieâ â emelte ki az elĹadĂł.
Iochom Zsolt
SzĂŠkelyhon.ro2013. februĂĄr 6.
KĂŠtezerĂśtszĂĄz ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠs ErdĂŠlyben
TĂłfalvi ZoltĂĄn nagysikerĹą elĹadĂĄsa 1956 erdĂŠlyi mĂĄrtĂrjairĂłl a Budapesti SzĂŠkely KĂśr estjĂŠn 2013. januĂĄr 9-ĂŠn
Amikor az 1956 erdĂŠlyi mĂĄrtĂrjai cĂmĹą, tĂz kĂśtetesre tervezett sorozatot ĂŠs forrĂĄskiadvĂĄnyt 2007-ben elindĂtottuk, az akkor rendelkezĂŠsĂźnkre ĂĄllĂł periratok, levĂŠltĂĄri dokumentumok alapjĂĄn â a marosvĂĄsĂĄrhelyi Mentor KĂśnyvkiadĂłval teljes egyetĂŠrtĂŠsben â Ăşgy kĂŠpzeltĂźk el: a tizenkĂŠt kivĂŠgzĂŠssel, a kiszabott bĂźntetĂŠsek ĂśsszeadĂĄsa rĂŠvĂŠn kĂŠtezerĂśtszĂĄz ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel zĂĄrulĂł, Ăşgynevezett âhazaĂĄrulĂĄsi perekâ - csak a Szoboszlai AladĂĄr rĂłmai katolikus plĂŠbĂĄnos nevĂŠvel fĂŠmjelzett politikai perben a tĂz halĂĄlos, ĂŠs vĂŠgrehajtott ĂtĂŠleten kĂvĂźl a tovĂĄbbi negyvenhĂŠt vĂĄdlottat ezerhĂĄromszĂĄz ĂŠv fegyhĂĄzbĂźntetĂŠssel, ĂŠletfogytiglani kĂŠnyszermunkĂĄval sĂşjtottĂĄk â bevezetĹ tanulmĂĄnyai, papĂrra rĂśgzĂtett, legĂŠpelt tervezetei, elkobzott bĹąnjelei, kihallgatĂĄsi jegyzĹkĂśnyvei, ĂtĂŠletei, az ĂŠletrajzi adatok, a letartĂłztatĂĄskor kĂŠszĂźlt fotĂłk, a hely- ĂŠs nĂŠvmutatĂłk â Ăşgymond â âbelefĂŠrnekâ hĂĄrom vaskos, egyenkĂŠnt 750-800 oldalas kĂśtetbe. A negyedik kĂśtetet pedig a âhazaĂĄrulĂĄsi perekâ tĂşlĂŠlĹi visszaemlĂŠkezĂŠseinek szenteljĂźk â mondta TĂłfalvi ZoltĂĄn tĂśrtĂŠnĂŠsz elĹadĂĄsa kezdetĂŠn 2013. januĂĄr 9-ĂŠn a Budapesti SzĂŠkely KĂśr rendezvĂŠnyĂŠn.
Az idĂŠn indĂtott SzĂŠkely AkadĂŠmia elsĹ rendezvĂŠnyĂŠn, a budapesti AranytĂz KultĂşrhĂĄz ĂŠpĂźletĂŠben megtartott rendkĂvĂźl ĂŠrdekes elĹadĂĄsĂĄban a tĂśrtĂŠnĂŠsz hangsĂşlyozta: â A âhazaĂĄrulĂĄsi perekâ nĂŠven ismert ĂŠs a kollektĂv emlĂŠkezetben is ekkĂŠnt aposztrofĂĄlt bĹąnvĂĄdi eljĂĄrĂĄsok ĂŠs kirakatperek sorĂĄn 102 szemĂŠlyt ĂtĂŠltek el. A nagyszĂĄmĂş ĂŠs rendkĂvĂźl sĂşlyos ĂtĂŠletek â a nĂŠgy âhazaĂĄrulĂĄsi perbenâ tizenkĂŠt szemĂŠlyt ĂtĂŠltek halĂĄlra ĂŠs vĂŠgeztek ki, huszonegy szemĂŠlyt ĂŠletfogytiglani kĂŠnyszermunkĂĄra ĂtĂŠltek, hatvanhat szemĂŠlyt pedig nĂŠgy ĂŠs huszonĂśt ĂŠv kĂśzĂśtti bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel sĂşjtottak â szerves rĂŠszĂŠt kĂŠpeztĂŠk az 1956-os magyar forradalomhoz kapcsolĂłdĂł, ĂŠs annak ĂźrĂźgyĂŠn 1956. oktĂłber 24-ĂŠn kezdĹdĂśtt ĂŠs 1965-ig tartĂł retorziĂłnak, megtorlĂĄsi hullĂĄmnak. Egy 1967. ĂŠvi belĂźgyminisztĂŠriumi ĂśsszesĂtĂŠs szerint politikai okokbĂłl 1954 ĂŠs 1967. december 31-e kĂśzĂśtt Ăśsszesen 32.840 szemĂŠlyt tartĂłztattak le.
TĂłfalvi ZoltĂĄn rĂĄmutatott: â A SzekuritĂĄtĂŠ szervei 1950 ĂŠs 1968. mĂĄrcius 31-e kĂśzĂśtt Ăśsszesen 91.333 szemĂŠlyt tartĂłztattak le. A magyar forradalom eszmĂŠivel valĂł azonosulĂĄs, a kĂźlĂśnbĂśzĹ szervezkedĂŠsi kĂsĂŠrletek felfedezĂŠse, felgĂśngyĂślĂtĂŠse kapĂłra jĂśtt ĂŠs kivĂĄlĂł ĂźrĂźgyet jelentett a belsĹ ellenzĂŠk likvidĂĄlĂĄsĂĄhoz, akĂĄr fizikai megsemmisĂtĂŠsĂŠhez is. 1956 ĂŠs 1962 kĂśzĂśtt, tehĂĄt hat ĂŠv alatt Ăśsszesen 24.629 szemĂŠlyt tartĂłztattak le. A retorziĂł 1958-ban ĂŠs 1959-ben tetĹzĂśtt, a âcsĂşcsotâ 1959 jelentette â ekkorra gĂśngyĂślĂtettĂŠk fel a szervezkedĂŠsek, szervezkedĂŠsi kĂsĂŠrletek dĂśntĹ tĂśbbsĂŠgĂŠt â, 8.910 szemĂŠlyt tartĂłztattak le. Az ĂllambiztonsĂĄgi TanĂĄcs akkori alelnĂśke, Constantin Stoica vezĂŠrĹrnagy ĂĄltal szignĂĄlt ĂśsszegzĂŠs elismerte, hogy a âbelĂźgyi szervek ĂĄltal vĂŠgrehajtott letartĂłztatĂĄsok jelentĹs rĂŠsze indokolatlan voltâ.
Az 1950 ĂŠs 1968. mĂĄrcius 31-e kĂśzĂśtt letartĂłztatott 91.333 gyanĂşsĂtott kĂśzĂźl 73.636 szemĂŠlyt ĂĄllĂtottak bĂrĂłsĂĄg elĂŠ. Rajtuk kĂvĂźl adminisztratĂv okokbĂłl 25.740 szemĂŠlyt internĂĄltak kĂźlĂśnbĂśzĹ munkatĂĄborokba, megsemmisĂtĹ munkatelepekre, 1949-tĹl kezdĹdĹen 60.000 szemĂŠly szĂĄmĂĄra jelĂśltek ki kĂŠnyszerlakhelyet. A Nicolae CeauĹescunak szĂĄnt ĂśsszesĂtĂŠs szerint a munkatĂĄborokba internĂĄlt 25.740 szemĂŠly kĂśzĂźl 4865 paraszt volt â mindannyian az erĹszakos kollektivizĂĄlĂĄs ĂĄldozatai -, 4626 munkĂĄs, 3423 tisztviselĹ, 694 kereskedĹ, 514 volt katonatiszt, altiszt az egykori kirĂĄlyi hadseregben, 857 tanĂtĂł ĂŠs tanĂĄr, 408 orvos, 218 ĂşjsĂĄgĂrĂł ĂŠs mĹąvĂŠsz, 498 mĂŠrnĂśk, 1968 ĂźgyvĂŠd, 33 volt gyĂĄros, 296 nyugdĂjas, 45 volt fĂśldbirtokos, 2420 foglalkozĂĄs nĂŠlkĂźli, 315 diĂĄk ĂŠs egyetemi hallgatĂł, 823 pap ĂŠs 76 egykori rendĹr.
HasonlĂłan megdĂśbbentĹ adatokat tartalmaznak a kiszabott bĂźntetĂŠsek indokolatlan mĂŠretei â mondta TĂłfalvi ZoltĂĄn. A 73.636 bĂrĂłsĂĄg elĂŠ ĂĄllĂtott szemĂŠly kĂśzĂźl 25.441 szemĂŠlyt 1 ĂŠs 10 ĂŠv kĂśzĂśtti bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel sĂşjtottak, kĂśzĂźlĂźk 2890 legionĂĄrus, 1568 az egykori tĂśrtĂŠnelmi pĂĄrtok tagjai, 20.983 mĂĄs tĂĄrsadalmi kategĂłriĂĄbĂłl szĂĄrmazĂł, bĂźntetlen elĹĂŠletĹą. 1-25 ĂŠv kĂśzĂśtti bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre 5609 szemĂŠlyt ĂtĂŠltek, kĂśzĂźlĂźk 1682 legionĂĄrus, 503 egykori polgĂĄri pĂĄrtok tagjai, 3424 bĂźntetlen elĹĂŠletĹą. Ăletfogytiglani kĂŠnyszermunkĂĄra 290 szemĂŠlyt ĂtĂŠltek, kĂśzĂźlĂźk 71 legionĂĄrus, 28 tĂśrtĂŠnelmi pĂĄrtok tagja, 191 bĂźntetlen elĹĂŠletĹą. 1950 ĂŠs 1968. mĂĄrcius 31-e kĂśzĂśtt 129 szemĂŠlyt ĂtĂŠltek halĂĄlra, kĂśzĂźlĂźk 34 legionĂĄrus, 10 egykori tĂśrtĂŠnelmi pĂĄrtok tagja, 85 mĂĄs kategĂłriĂĄjĂş ĂŠs bĂźntetlen elĹĂŠletĹą.
A rendkĂvĂźl sĂşlyos ĂtĂŠletek mindenike a bukaresti, kolozsvĂĄri ĂŠs jĂĄszvĂĄsĂĄri hadbĂrĂłsĂĄg szĂĄmlĂĄjĂĄra ĂrhatĂł. FutĂłszalagon hoztĂĄk az ĂŠletfogytiglani ĂŠs halĂĄlos ĂtĂŠleteket. A halĂĄlos ĂtĂŠletekrĹl, kivĂŠgzĂŠsekrĹl nincsenek pontos adataink. 1958-ban pĂŠldĂĄul 34 halĂĄlos ĂtĂŠletet hajtottak vĂŠgre, de a tĂŠnyleges adat ennĂŠl jĂłval magasabb. Ezt bizonyĂtja, hogy 1958-bĂłl 27 nevet emlĂtenek, de a Szoboszlai-per tĂz kivĂŠgzettje kĂśzĂźl csak hĂĄrom nĂŠv szerepel, az ĂŠrmihĂĄlyfalvi csoportbĂłl kivĂŠgzett Sass KĂĄlmĂĄn lelkĂŠszt ĂŠs dr. HollĂłs IstvĂĄnt meg sem emlĂtik. A tĂşlĂŠlĹk visszaemlĂŠkezĂŠse szerint a politikai foglyok szĂĄmĂĄra fenntartott bĂśrtĂśnĂśkben az ĂŠletkĂśrĂźlmĂŠnyek a szovjet GulĂĄgokon megtapasztalt ĂĄllapotoknĂĄl is rosszabbak voltak. Ez ellen csak a szamosĂşjvĂĄri rabok lĂĄzadtak fel 1958. jĂşlius 14-ĂŠn, a francia forradalom napjĂĄn. Ennek a bĂśrtĂśnlĂĄzadĂĄsnak aktĂv rĂŠsztvevĹje, szenvedĹ alanya volt SzilĂĄgyi ĂrpĂĄd, a Bolyai TudomĂĄnyegyetem IV. ĂŠves fĂśldrajz-geolĂłgia szakos hallgatĂłja, aki mĂŠg gimnazista korĂĄban, 1952-ben az erĹszakos kollektivizĂĄlĂĄs ellen plakĂĄtokat Ărt ĂŠs ragasztott ki szĂźlĹfalujĂĄban, GyergyĂłszĂĄrhegyen. Ezeken a plakĂĄtokon elĹszĂśr hasznĂĄlta a âFekete KĂŠzâ alĂĄĂrĂĄst. A magyar forradalom idejĂŠn egyetemi hallgatĂłkĂŠnt levelet Ărt a Budapesten megjelenĹ Irodalmi ĂjsĂĄg szerkesztĹsĂŠgĂŠnek, ĂŠs a levĂŠltitok szentsĂŠgĂŠben naivan bĂzva rĂŠszletesen beszĂĄmolt a Bolyai Egyetemen kialakult lelkes hangulatrĂłl, a diĂĄkok nagy rĂŠszĂŠnek a forradalom melletti elkĂśtelezettsĂŠgĂŠrĹl. 1956. november 1-jĂŠn a karon nĂŠma felĂĄllĂĄst kezdemĂŠnyezett a forradalom halottainak emlĂŠkĂŠre. 1957 februĂĄrjĂĄban tartĂłztattĂĄk le, elĹbb hazaĂĄrulĂĄs vĂĄdjĂĄval 20 ĂŠv bĂśrtĂśnre ĂtĂŠltĂŠk, kĂŠsĹbb a âFekete KĂŠzâ nevĹą szervezetben valĂł rĂŠszvĂŠtelĂŠĂŠrt a KolozsvĂĄri Katonai TĂśrvĂŠnyszĂŠk â a korĂĄbbi bĂźntetĂŠs âmegfejelĂŠsekĂŠntâ â 22 ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel sĂşjtotta. 1964. jĂşlius 27-i szabadulĂĄsa utĂĄn BalĂĄnbĂĄnyĂĄn dolgozott, 1989-ben politikai menedĂŠkjogot kapott az Amerikai EgyesĂźlt Ăllamokban, Saint Louisban. Ott Ărta meg ĂŠs angol nyelven publikĂĄlta a The Victime â Az ĂĄldozat - cĂmĹą visszaemlĂŠkezĂŠsĂŠt. 2003-ban visszatelepedett CsĂkszeredĂĄba.
A âBolyaiâ tudomĂĄnyegyetemen a forradalom napjaiban kialakult, a budapesti, szegedi, debreceni egyetemeken szĂĄmtalan visszaemlĂŠkezĂŠsbĹl, ĂśnĂĄllĂł kĂśtetekbĹl mĂĄr megismert forrongĂĄssal teljesen azonos hangulatrĂłl a CsĂkszeredĂĄban ĂŠlĹ Nagy Benedek (a Bolyai TdomĂĄnyegyetem elsĹ csoportjĂĄnak perĂŠben Ăśt ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel sĂşjtottĂĄk), PĂĄll Lajos korondi festĹ-kĂśltĹ (a Bolyai harmadik csoportjĂĄban perĂŠben hat ĂŠvre ĂtĂŠltĂŠk) ĂŠs SzilĂĄgyi ĂrpĂĄd levelĂŠbĹl ĂŠrtesĂźlhetĂźnk. Ezek a levelek teljes terjedelemben ĂŠs jegyzetapparĂĄtussal TĂłfalvi ZoltĂĄn kĂśteteiben lĂĄtnak napvilĂĄgot.
A tĂśrtĂŠnĂŠsz ĂŠrdekes ĂśsszefĂźggĂŠsekre vilĂĄgĂtott rĂĄ: â A âmagyarâ vonatkozĂĄsĂş, a magyar vĂĄdlottak elleni perekben a mellĂŠnyszabĂłbĂłl gyors talpalĂĄssal âhadbĂrĂłvĂĄâ elĹlĂŠptetett MacskĂĄsi PĂĄl Ĺrnagy, majd ezredes âjeleskedettâ. A periratokbĂłl, visszaemlĂŠkezĂŠsekbĹl egyĂŠrtelmĹąen arra lehet kĂśvetkeztetni, hogy a vĂĄdlottakbĂłl, elĂtĂŠltekbĹl a magyar forradalom eszmĂŠivel valĂł azonosulĂĄsnak mĂŠg az ĂrmagjĂĄt is ki akarta irtani. Az ĂĄltala elnĂśkĂślt tanĂĄcs a legszigorĂşbb ĂtĂŠleteket hozta. ĂletĂştjĂĄnak, szerepĂŠnek pontos felderĂtĂŠse tovĂĄbbi kutatĂĄsokat igĂŠnyel, de a rendelkezĂŠsĂźnkre ĂĄllĂł adatok bizonyĂtjĂĄk: MacskĂĄsi PĂĄllal vĂŠgeztettĂŠk el a janicsĂĄr munkĂĄt.
A 15 ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠlt bĂĄrĂł BĂĄnffy IstvĂĄn megĹrizte MacskĂĄsi PĂĄl halĂĄlakor a kolozsvĂĄri IgazsĂĄg napilapban megjelent gyĂĄszjelentĂŠst, amely a âdrĂĄga jĂł fĂŠrj, ĂŠdesapa, szomszĂŠd, jĂłbarĂĄtâ emlĂŠkĂŠt hivatott idĂŠzni. A minden nehĂŠzsĂŠgen felĂźlkerekedĹ arisztokrata a gyĂĄszjelentĂŠs oldalĂĄra odaĂrta: âhamarabb is meghalhattĂĄl volna!â
P. Ferencz BĂŠla-Ervin Ferenc-rendi szerzetes a bĂśrtĂśnbĹl valĂł szabadulĂĄsa utĂĄn megkereste MacskĂĄsi PĂĄl nyugalmazott ezredes sĂrjĂĄt a HĂĄzsongĂĄrdi temetĹben â minden ânagy embertâ ErdĂŠly PantheonjĂĄban helyeznek ĂśrĂśk nyugalomra -, ĂŠs âmegkĂśszĂśnte az ĂŠletfogytiglani kĂŠnyszermunkĂĄt, a mĂŠrhetetlen szenvedĂŠst, megbocsĂĄjtott neki, majd imĂĄdkozott ĂźldĂśzĹjĂŠĂŠrt. MacskĂĄsi PĂĄl âutóÊletĂŠnekâ van egy teljesen ismeretlen fejezete, ami engem a szĂźlĹfalujĂĄhoz ĹszintĂŠn ragaszkodĂł korondikĂŠnt ma is sokkol â mondta az elĹadĂł: â Az 1956-os elĂtĂŠltek hĂłhĂŠrĂĄnak felesĂŠge â bizonyos BĂrĂł Berta - korondi szĂĄrmazĂĄsĂş volt, s a fĂŠrje halĂĄla utĂĄn ĂĄtkĂśltĂśzĂśtt MarosvĂĄsĂĄrhelyre, a Budai Nagy Antal lakĂłnegyedbe, dr. PĂĄl-Antal SĂĄndor tĂśrtĂŠnĂŠsz akadĂŠmikus ĂŠdesanyjĂĄnak tĹszomszĂŠdsĂĄgĂĄba. A lĂĄnyuk pedig az a MacskĂĄsi Izolda kĂŠpzĹmĹąvĂŠsznĹ, akinek az 1990-es ĂŠvek elejĂŠn MarosvĂĄsĂĄrhelyen, Korondon is volt kiĂĄllĂtĂĄsa, ĂŠs aki a tĂĄmogatĂłi kĂśzĂśtt tudhatta a Szeged-csanĂĄdi rĂłmai katolikus megyĂŠspĂźspĂśkĂśt. AmiĂłta sorra jelennek meg az erdĂŠlyi âhazaĂĄrulĂĄsi perekâ-et bemutatĂł kĂśtetek, ĂŠs publikĂĄlom az apja ĂĄltal szignĂĄlt ĂtĂŠleteket, mintha a fĂśld nyelte volna el, kĂĄmforrĂĄ vĂĄltozott. âSic transit gloria mundiâ â Az evilĂĄgi dicsĹsĂŠg mĂşlandĂł â tartja a latin kĂśzmondĂĄs.
BĂĄr lĂĄtszĂłlag a letartĂłztatĂĄs, a nyomozĂĄs, a kihallgatĂĄsok idejĂŠn nem ĂŠrvĂŠnyesĂźlt az âetnikaiâ elv, a ârendszer ellen szervezkedĹ elemeketâ elĹre meghatĂĄrozott klisĂŠk, sablonok szerint csoportosĂtottĂĄk â romĂĄn vasgĂĄrdistĂĄk, magyar nacionalistĂĄk-irredentĂĄk, cionistĂĄk, tĂśrtĂŠnelmi pĂĄrtok tagjai, imperialista ĂźgynĂśkĂśk -, a letartĂłztatottak, elĂtĂŠltek etnikai megoszlĂĄsa azt bizonyĂtja, hogy a SzekuritĂĄtĂŠ a magyarok ĂĄltal lakott rĂŠgiĂłkban sokkal âaktĂvabbâ volt, mint a romĂĄn tĂśbbsĂŠgĹą vidĂŠkeken â hangsĂşlyozta az elĹadĂł.
Szoboszlai AladĂĄr romĂĄn-magyar konfĂśderĂĄciĂłra vonatkozĂł tervezete nem deus ex machina-kĂŠnt, isteni beavatkozĂĄsra szĂźletett, hanem â ahogyan a debreceni, veszprĂŠmi program is bizonyĂtja â âbenne volt a levegĹbenâ.
1959-ben felszĂĄmoltĂĄk a romĂĄniai magyar ĂŠrtelmisĂŠgkĂŠpzĂŠs legfontosabb kĂśzpontjĂĄt, a Bolyai TudomĂĄnyegyetemet. Makfalvi GĂĄbor tanulmĂĄnyĂĄnak vĂŠgkĂśvetkeztetĂŠse szerint: âaz Ăśtvenes ĂŠvekben (sem) beszĂŠlhetĂźnk ĂśnĂĄllĂł, nemzeti kĂźlpolitikĂĄrĂłl. Moszkva budapesti helytartĂłi habozĂĄs nĂŠlkĂźl bĂĄrmikor felĂĄldoztĂĄk a szomszĂŠd orszĂĄgokban ĂŠlĹ magyar kisebbsĂŠget â cserĂŠbe azĂŠrt, hogy a szovjet hatalom ĂĄltal elvĂĄrt âjĂłszomszĂŠdi viszony ne sĂŠrĂźljĂśnââ mondta az elĹadĂł. Mindezek ismeretĂŠben kapnak â Ăşgymond â tĂśrtĂŠnelmi hĂĄtszelet azok a tervezetek, elgondolĂĄsok, amelyek a romĂĄn-magyar ellentĂŠtek, az erdĂŠlyi kĂŠrdĂŠs megoldĂĄsĂĄt sĂźrgettĂŠk. BĂĄr a âhazaĂĄrulĂĄsi perekâ hadbĂrĂłsĂĄgi ĂtĂŠletei nyomĂĄn a tervezetek megalkotĂłinak egy rĂŠszĂŠt kivĂŠgeztĂŠk, mĂĄsokat ĂŠletfogytiglani kĂŠnyszermunkĂĄra, vagy 4-tĹl 25 ĂŠvig terjedĹ fegyhĂĄzbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltĂŠk, a szervezkedĂŠsek bĂśrtĂśnĂśkben sĂnylĹdĹ tagjait tovĂĄbbra is a romĂĄn-magyar kapcsolatok jobbĂtĂĄsĂĄnak szĂĄndĂŠka vezĂŠrelte, ĂŠs az 1989 decemberi rendszervĂĄltĂĄst kĂśvetĹen elkĂŠpzelĂŠseiknek azonnal hangot is adtak. A tĂşlĂŠlĹk egy rĂŠsze a politizĂĄlĂĄst vĂĄlasztotta. Varga LĂĄszlĂł reformĂĄtus lelkĂŠszt a RomĂĄniai Magyar KeresztĂŠnydemokrata PĂĄrt, majd mozgalom elnĂśkĂŠvĂŠ, kĂŠsĹbb tiszteletbeli elnĂśkĂŠvĂŠ vĂĄlasztottĂĄk. Csiha KĂĄlmĂĄn tĂz ĂŠven ĂĄt az ErdĂŠlyi ReformĂĄtus EgyhĂĄzkerĂźlet negyvennegyedik pĂźspĂśke volt, P. Ferencz BĂŠla-Ervin jelenleg is a gyergyĂłszĂĄrhegyi Ferenc-rendi kolostor hĂĄzfĹnĂśke, rendkĂvĂźl aktĂv egyhĂĄzi vezetĹ. OrbĂĄn PĂŠter volt a mozgatĂłja annak az ĂŠvekig tartĂł pernek, amelynek sorĂĄn a Szoboszlai-csoport elĂtĂŠlt tagjait felmentettĂŠk az 1958. mĂĄjus 30-i, 719. szĂĄmĂş ĂtĂŠlet hatĂĄlya alĂłl. Minden tĂşlĂŠlĹ elsĹsorban azt szorgalmazta ĂŠs szorgalmazza, hogy a politikai elĂtĂŠlteket alanyi jogon rehabilitĂĄljĂĄk. Ugyanis a âhazaĂĄrulĂĄsi perekâ a mai napig nem ĂŠvĂźltek el. Az ĂŠletfogytiglani kĂŠnyszermunkĂĄra ĂtĂŠlt dr. Dobai IstvĂĄn csak ĂŠvekig tartĂł pereskedĂŠs utĂĄn 2010-ben kapott kĂĄrpĂłtlĂĄst a bĂśrtĂśnben eltĂśltĂśtt hĂŠt esztendĹĂŠrt. A hatĂĄrozat visszamenĹleg nem hatĂĄlyos, tizenkilenc ĂŠvig egy fitying kĂĄrpĂłtlĂĄst sem kapott. Dr. Dobai IstvĂĄn 1990 utĂĄn szinte teljesen vakon â imponĂĄlĂł tudĂĄsĂĄnak ĂŠs mĹąveltsĂŠgĂŠnek birtokĂĄban â monumentĂĄlis mĹąveket alkotott. TĂłfalvi ZoltĂĄn kĂśteteiben publikĂĄlt dokumentumok, mĂŠlyinterjĂşk, beszĂŠlgetĂŠsek nyomĂĄn kibomlik elĹttĂźnk a politikai elĂtĂŠltek, a Duna-delta munkatĂĄboraiban ĂŠveken ĂĄt szenvedĹ raboknak, nĂŠha a puszta ĂŠletben maradĂĄsĂŠrt, a tĂşlĂŠlĂŠsĂŠrt folytatott kĂźzdelme. Azok maradtak ĂŠletben â ĂĄllĂtjĂĄk egybehangzĂłan -, akiknek volt kellĹ hite ĂŠs humorĂŠrzĂŠke. Szolzsenyicinekre lenne szĂźksĂŠg, hogy teljes ĂŠs hiteles kĂŠpet alkothassunk a romĂĄniai politikai bĂśrtĂśnĂśk mintegy szĂĄzezer ember ĂŠletĂŠt derĂŠkba tĂśrĹ vilĂĄgĂĄrĂłl.
TĂłfalvi ZoltĂĄn kĂśteteiben kĂśzĂślt dokumentumokbĂłl, interjĂşkbĂłl kĂŠpet alkothatunk a romĂĄn kommunista diktatĂşra kĂŠpmutatĂĄsĂĄrĂłl, szemfĂŠnyvesztĂŠseirĹl is. Nicolae Ceuasescu pĂĄrtfĹtitkĂĄr a nemzetkĂśzi kĂśzvĂŠlemĂŠnyt arrĂłl prĂłbĂĄlta meggyĹzni, hogy 1964 utĂĄn - amikor amerikai nyomĂĄsra RomĂĄniĂĄban elengedtĂŠk a bĂźntetĂŠs le nem tĂśltĂśtt rĂŠszĂŠt (ez volt a hĂrhedt âgratiereâ) - nincsenek politikai foglyok, kĂśzben a bĂśrtĂśnĂśk tele voltak politikai elĂtĂŠltekkel.
A letartĂłztatottak, hĂłnapokon ĂĄt minden ĂtĂŠlet nĂŠlkĂźl vizsgĂĄlati fogsĂĄgban tartottak szĂĄma csak a âhazaĂĄrulĂĄsi perekâ esetĂŠben tĂśbb szĂĄzas nagysĂĄgrendĹą. A Szoboszlai-csoport perĂŠben kĂŠtszĂĄz szemĂŠlyt tartĂłztattak le ĂŠs hurcoltak meg. A dr. Dobai IstvĂĄn kolozsvĂĄri nemzetkĂśzi jogĂĄsz nevĂŠvel fĂŠmjelzett âENSZ-memorandumâ-perben 1957. mĂĄrcius 22-e ĂŠs jĂşlius 29-e kĂśzĂśtt letartĂłztattĂĄk BĂĄnyainĂŠ SzaniszlĂł IlonĂĄt, JordĂĄky Lajost, MolnĂĄr DezsĹt ĂŠs Sipos EndrĂŠt. TĂĄrgyalĂĄs ĂŠs ĂtĂŠlet nĂŠlkĂźl 1957 szeptember elejĂŠig vallattĂĄk, majd szabadon engedtĂŠk Ĺket. JordĂĄky Lajost, a kivĂĄlĂł szociolĂłgust, tĂśrtĂŠnĂŠszt, politikust, ĂrĂłt orszĂĄgos âCanossa-jĂĄrĂĄsâ-ra is kĂśteleztĂŠk.
A Sass KĂĄlmĂĄn ĂŠrmihĂĄlyfalvi reformĂĄtus lelkĂŠszhez kapcsolĂłdĂł politikai per meghurcoltjaival kapcsolatosan nincs pontos adatunk â mondta az elĹadĂł. A beidĂŠzett ĂŠs kihallgatott tanĂşk szĂĄma alapjĂĄn itt is mintegy szĂĄz szemĂŠly letartĂłztatĂĄsĂĄval kell szĂĄmolnunk. Ha egyĂĄltalĂĄn rangsort lehet felĂĄllĂtani a politikai perek hierarchiĂĄjĂĄban, akkor kijelenthetjĂźk: ez volt a legkegyetlenebb, legkevesebb tĂşlĂŠlĹt âprodukĂĄlĂłâ politikai perek egyike. BĂĄr a harmincegy vĂĄdlott kĂśzĂźl egyik sem beszĂŠlt romĂĄn nyelven, ez az egyetlen per, amelyben mĂŠg vĂŠletlenĂźl sincs magyar nyelvĹą kihallgatĂĄsi jegyzĹkĂśnyv. Annak ellenĂŠre, hogy a vallatĂĄsra, kihallgatĂĄsra NagyvĂĄradon kerĂźlt sor, az ĂĄllambiztonsĂĄgi tisztek igen jelentĹs rĂŠsze magyar anyanyelvĹą volt. A periratokbĂłl az is kiderĂźl: Wohl ZoltĂĄn nagyvĂĄradi szekus Ĺrnagy ĂśnkĂŠnt jelentkezett Sass KĂĄlmĂĄn ĂŠs dr. HollĂłs IstvĂĄn szamosĂşjvĂĄri kivĂŠgzĂŠsĂŠre, mert lĂĄtni akarta, hogyan mĂşlnak ki. A SzekuritĂĄtĂŠ rĂŠszĂŠrĹl ezĂŠrt âdelegĂĄltĂĄkâ Ĺt a halĂĄlos ĂtĂŠletet 1958. december 2-ĂĄn 14,30 ĂŠs 15,00 Ăłra kĂśzĂśtt vĂŠgrehajtĂł kivĂŠgzĹ osztagba. Szadista kĂŠjjel vallatta, kĂnozta a letartĂłztatottakat.
Amikor a kutatĂĄst TĂłfalvi ZoltĂĄn 1990 elejĂŠn vĂŠgre elkezdhette, a harmincegy elĂtĂŠlt kĂśzĂźl mĂĄr csak Ăśten ĂŠltek. Amikor az ĂtĂŠletet kihirdettĂŠk, a politikai foglyok ĂŠletĂŠben â a letĂślthetetlennek tartott bĂśrtĂśnĂŠvek szĂĄma, a nyomasztĂł kilĂĄtĂĄstalansĂĄg, remĂŠnyvesztĂŠs, egyhangĂşsĂĄg ellenĂŠre â viszonylag csendesebb idĹszak kĂśvetkezett. Ezzel magyarĂĄzhatĂł, hogy a visszaemlĂŠkezĂŠsek zĂśme valamelyik bĂśrtĂśnt, a Duna-delta poklait, az ĂśrĂśkĂśs ĂŠhezĂŠs emlĂŠkeit idĂŠzi. Nem vĂŠletlen, hogy a bĂśrtĂśn-emlĂŠkeket idĂŠzĹ kĂśtetek nagy rĂŠsze nem a vizsgĂĄlati fogsĂĄgrĂłl, a vallatĂĄsrĂłl, hanem az ĂtĂŠlet kihirdetĂŠse utĂĄni tĂŠnyleges bĂśrtĂśnrĹl szĂłl. BalaskĂł Vilmos emlĂŠkirata az egyetlen olyan dokumentum a bĂśrtĂśn-irodalombĂłl, amelybĹl hitelesen megismerhetjĂźk, rekonstruĂĄlhatjuk a romĂĄniai siralomhĂĄzakat. Nincs mĂŠltĂł tĂĄrsa sem a romĂĄn, sem a nĂŠmet nyelvĹą bĂśrtĂśn-visszaemlĂŠkezĂŠsek kĂśrĂŠben. ĂrtĂŠkĂŠt nĂśveli, hogy 1983-ban, a teljes megvakulĂĄsa elĹtt â a bĂśrtĂśnben elszenvedett kĂnzĂĄsok miatt kĂśvetkezett be â nĂŠgy vaskos fĂźzetbe vetette papĂrra a bĂśrtĂśnemlĂŠkeit. Pontosan tudta: ha vĂŠletlenĂźl hĂĄzkutatĂĄst tartanak nĂĄla â amire âminden esĂŠlye megvoltâ -, vĂŠgrehajtjĂĄk az alapfokon kiszabott halĂĄlos ĂtĂŠletet, amelyet nemzetkĂśzi hĂrnevĹą szobrĂĄszmĹąvĂŠsz bĂĄtyja, BalaskĂł NĂĄndor kĂśzbenjĂĄrĂĄsĂĄra vĂĄltoztattak ĂŠletfogytiglani kĂŠnyszermunkĂĄra.
A Szoboszlai-per 57 vĂĄdlottja kĂśzĂźl 10 szemĂŠlyt 1958. mĂĄjus 30-ĂĄn a temesvĂĄri âMĂĄjus 1â munkĂĄsklub nagytermĂŠben a KolozsvĂĄri III. Hadtest Katonai TĂśrvĂŠnyszĂŠke 719/1958-as szĂĄmĂş hatĂĄrozata alapjĂĄn halĂĄlra ĂŠs teljes szemĂŠlyi vagyonuk elkobzĂĄsĂĄra ĂtĂŠltek. A fellebbezĂŠsi procedĂşra utĂĄn az alapfokon hozott halĂĄlos ĂtĂŠletet a RomĂĄn NĂŠpkĂśztĂĄrsasĂĄg LegfelsĹbb BĂrĂłsĂĄgĂĄnak Katonai KollĂŠgiuma az 1958. jĂşlius 24-i, 206/1958-as szĂĄmĂş vĂŠgleges dĂśntĂŠsĂŠvel helyben hagyta â jelentette ki az elĹadĂł.
A LegfelsĹbb TĂśrvĂŠnyszĂŠk Katonai KollĂŠgiuma a tĂz halĂĄlra ĂtĂŠlt ĂźgyĂŠben formĂĄlisan 1958. jĂşlius 25-ĂŠn fellebbezĂŠsi kĂŠrelemmel fordult az orszĂĄg akkori tĂśrvĂŠnyhozĂł szervĂŠhez, a Nagy NemzetgyĹąlĂŠshez, ahol akkor 44 magyar anyanyelvĹą kĂŠpviselĹ âbĂłlogatĂł JĂĄnoskĂŠntâ minden elĹterjesztĂŠst gondolkodĂĄs nĂŠlkĂźl megszavazott. A Nagy NemzetgyĹąlĂŠs elnĂśksĂŠge 1958. augusztus 22-ĂŠn egyhangĂş dĂśntĂŠssel a halĂĄlbĂźntetĂŠs megvĂĄltoztatĂĄsĂĄra irĂĄnyulĂł kĂŠrĂŠst, kĂŠrĂŠseket visszautasĂtotta. A tĂz halĂĄlra ĂtĂŠltet â ahogyan azt TĂłfalvi ZoltĂĄn sorozatĂĄnak elsĹ kĂśtetĂŠben a hazai romĂĄn ĂŠs magyar tĂśrtĂŠnetĂrĂĄsban elĹszĂśr publikĂĄlt kivĂŠgzĂŠsi jegyzĹkĂśnyvek bizonyĂtjĂĄk â 1958. szeptember 1-jĂŠn, ĂŠjszaka 23 ĂŠs 24 Ăłra kĂśzĂśtt a SzekuritĂĄtĂŠ temesvĂĄri bĂśrtĂśnĂŠben kivĂŠgeztĂŠk. MĂŠgpedig Ăşgy, hogy az emberi mĂŠltĂłsĂĄg legutolsĂł lehetĹsĂŠgĂŠtĹl is megfosztottĂĄk Ĺket: nem nĂŠzhettek szembe hĂłhĂŠraikkal! A szemĂźket bekĂśtĂśttĂŠk, arccal a fal felĂŠ, hĂĄttal ĂĄllĂtottĂĄk a kivĂŠgzĹ osztagnak, majd agyonlĹttĂŠk Ĺket. A âmĂłdszerâ nagyon emlĂŠkeztet a szovjet NKVD ĂĄltal a tĂśbb mint hĂşszezer lengyel katonatiszt ĂŠs ĂŠrtelmisĂŠgi ellen a Katyn-i erdĹben 1940 tavaszĂĄn vĂŠgrehajtott mĂŠszĂĄrlĂĄshoz. Azzal a kĂźlĂśnbsĂŠggel, hogy a Katyn-i mĂŠszĂĄrlĂĄs ĂĄldozatainak fĂśldi maradvĂĄnyait rĂŠszben a hĂĄborĂş idejĂŠn, majd a kĂŠsĹbbi feltĂĄrĂĄsok sorĂĄn megtalĂĄltĂĄk, mikĂśzben a romĂĄniai politikai kivĂŠgzettek hozzĂĄtartozĂłi ma sem tudjĂĄk emberhez mĂŠltĂłan eltemetni szeretteiket. TĂśbb mint fĂŠl ĂŠvszĂĄzada kĂŠrĂŠseikkel hiĂĄba ostromoljĂĄk RomĂĄnia KĂśzponti BĂźntetĂŠs-VĂŠgrehajtĂĄsi IntĂŠzetĂŠnek parancsnoksĂĄgĂĄt, mindig elutasĂtĂł vagy semmitmondĂł vĂĄlaszokat kapnak. Holott a kivĂŠgzĂŠsi jegyzĹkĂśnyvek szerint a holttesteket a halĂĄl beĂĄlltĂĄnak megĂĄllapĂtĂĄsa utĂĄn ĂĄtadtĂĄk az illetĂŠkes bĂśrtĂśnparancsnoksĂĄgnak, akik a tetemeket eltemettĂŠk, elkapartĂĄk. Ennek pedig valamilyen nyilvĂĄntartĂĄsban nyoma kell legyen! Sajnos a hĂşsz ĂŠve folytatott kutatĂĄs sorĂĄn ilyen dokumentumra nem bukkantunk â hangsĂşlyozta az est elĹadĂłja.
A kivĂŠgzĂŠsi jegyzĹkĂśnyvek minden kĂŠtsĂŠget kizĂĄrĂłan eloszlattak olyan, a hozzĂĄtartozĂłk, tĂşlĂŠlĹk kĂśrĂŠben is elterjedt legendĂĄkat, hogy a Szoboszlai-csoport halĂĄlraĂtĂŠltjeit az aradi, esetleg a jilavai bĂśrtĂśnben vĂŠgeztĂŠk ki. Az aradi helyszĂn ellen a legfontosabb ĂŠrv: az aradi bĂśrtĂśnnek nem volt kivĂŠgzĂŠsi, azaz pallos joga. Ez csak azokat a bĂśrtĂśnĂśket illette meg, ahol hadbĂrĂłsĂĄg, katonai tĂśrvĂŠnyszĂŠk mĹąkĂśdĂśtt. A KolozsvĂĄri Katonai TĂśrvĂŠnyszĂŠk kivĂŠgzĹ helye a szamosĂşjvĂĄri bĂśrtĂśn volt.
Az 1958. szeptember 1-jĂŠn a SzekuritĂĄtĂŠ temesvĂĄri bĂśrtĂśnĂŠben krisztusi korban kivĂŠgzett Szoboszlai AladĂĄr az 1955 novemberi genfi konferencia hatĂĄsĂĄban remĂŠnykedett, hitte, hogy a hideghĂĄborĂş utĂĄn enyhĂźlĂŠs kĂśvetkezik, hogy KĂśzĂŠp ĂŠs DĂŠlkelet-EurĂłpĂĄban â azaz: a szovjet blokkban is â vĂĄltozĂĄsok kĂśvetkeznek. Ebben a hitĂŠben dolgozta ki a keresztĂŠny ideolĂłgiĂĄn, a politikai pluralizmuson, a tĂśbb pĂĄrtrendszer bevezetĂŠsĂŠn alapulĂł KeresztĂŠny DolgozĂłk PĂĄrtjĂĄnak, nĂŠhĂĄny kitĂŠtelĂŠben ma is alkalmazhatĂł programjĂĄtâŚ
Szoboszlai AladĂĄr az 1958. januĂĄr 31-i kihallgatĂĄsi jegyzĹkĂśnyvben a romĂĄn-magyar konfĂśderĂĄciĂłra vonatkozĂł tervezetĂŠnek keletkezĂŠsĂŠrĹl is vallott: â Olyan alternatĂvĂĄt dolgozott ki, amely Kossuth LajostĂłl kezdve szĂĄmos, felelĹsen gondolkodĂł, az âerdĂŠlyi kĂŠrdĂŠsâ megoldĂĄsĂĄt az eurĂłpai stabilitĂĄs szempontjĂĄbĂłl is halaszthatatlan ĂŠs elodĂĄzhatatlan feladatnak tekintĹ magyar ĂŠs romĂĄn ĂŠrtelmisĂŠgit foglalkoztatott:⌠Ha Confederatios alapon magyarok s romĂĄnok megegyeznĂŠnek, megmaradna igazĂĄn nemzeti ĂśnĂĄllĂłsĂĄguk, fĂźggetlenĂźl orosztĂłl, nĂŠmettĹl, angoltĂłl, mindenkitĹl fĂźggetlenĂźl lehetnĂŠnek romĂĄnok, magyarok s megmaradna olajuk, az aranyuk s nemzeti bankjuk. A sovinizmus mĂĄr rĂŠg elrabolta jĂłzan lĂĄtĂĄsukat. Kevesen lĂĄtjĂĄk, hogy az 1 milliĂł magyarnak ErdĂŠlyben kisebb ellenfele a 3 milliĂł romĂĄn, mint a 180 milliĂł orosz vagy a 80 milliĂł nĂŠmet.â⌠Szoboszlai nem megreformĂĄlni akart, hanem a rendszert teljesen megvĂĄltoztatni. Arra kereste a vĂĄlaszt: milyennek kellene lennie a tĂĄrsadalomnak, az ĂĄllamnak, hogy a polgĂĄrok szĂĄmĂĄra elfogadhatĂł legyen, hogyan lehetne a regnĂĄlĂł politikai hatalmat megdĂśnteni, s vĂŠgezetĂźl: hogyan lehetne a romĂĄn-magyar kĂŠrdĂŠsben mindkĂŠt fĂŠl szĂĄmĂĄra elfogadhatĂł megoldĂĄst talĂĄlni? Mintegy vĂĄlaszkĂŠnt dolgozta ki a KeresztĂŠny DolgozĂłk PĂĄrtjĂĄnak programjĂĄt, illetve a romĂĄn-magyar konfĂśderĂĄciĂł tervezetĂŠt. BĂĄr torzĂłban maradt, mĂŠgis imponĂĄlĂł ĂŠletmĹą. Ugyanez elmondhatĂł Sass KĂĄlmĂĄn kĂŠt tanulmĂĄnyĂĄrĂłl, az ĂŠrmihĂĄlyfalvi reformĂĄtus egyhĂĄzkĂśzsĂŠg AranykĂśnyvĂŠbe diktĂĄlt bejegyezĂŠseirĹl. A rĂĄjuk bĂzott nyĂĄjĂŠrt, az ĂĄltaluk irĂĄnyĂtott kĂśzĂśssĂŠgĂŠrt ĂŠrzett felelĹssĂŠg munkĂĄlt minden tettĂźkben⌠Sass KĂĄlmĂĄn kivĂŠgzĂŠse elĹtt a bĂśrtĂśn siralomhĂĄzĂĄban szolgatĂĄrsĂĄval, BalaskĂł Vilmossal, ĂŠs a rĂłmai katolikus dr. HollĂłs IstvĂĄnnal puliszkĂĄval ĂŠs vĂzzel minden este ĂşrvacsorĂĄt vett. ĂllandĂłan azt hajtogatta: âSzĂŠtlĂśvik az okos fejemet!â TudatĂĄban volt alkotĂł, szervezĹi ĂŠs vezetĹi kĂŠpessĂŠgeinek â mondta TĂłfalvi ZoltĂĄn.
Szoboszlai AladĂĄr ĂŠs Sass KĂĄlmĂĄn emberi nagysĂĄga a kivĂŠgzĂŠs elĹtt mutatkozott meg igazĂĄn. Szoboszlai AladĂĄrtĂłl a kivĂŠgzĂŠs elĹtt a fegyĹr megkĂŠrdezte: âNem fĂŠlsz? Meg fogsz halni!â Csak annyit vĂĄlaszolt: âMiĂŠrt fĂŠlnĂŠk? Mi, papok hirdetjĂźk a mennyeknek orszĂĄgĂĄt!â
Sass KĂĄlmĂĄnt a rabtĂĄrsai ĂĄltal kĂŠszĂtett papucsban vittĂŠk a kivĂŠgzĹ osztag elĂŠ, mert a vallatĂĄsok sorĂĄn a talpĂĄt addig vertĂŠk, hogy alig tudott jĂĄrni. MĂŠltĂłsĂĄggal halt meg.
Sass KĂĄlmĂĄn tĹąt nyelt, hogy ne tudjĂĄk vallatni. KioperĂĄltĂĄk a torkĂĄbĂłl. UtĂĄna bolondnak tetette magĂĄt. Ekkor a kezeit ĂśsszekĂśtĂśttĂŠk a lĂĄbaival, egy vasrĂşdra akasztottĂĄk, ĂŠs egy vasrĂşddal addig vertĂŠk a talpĂĄt, mĂg elĂĄjult.
EzĂŠrt nem tudott a vizsgĂĄlati fogsĂĄg teljes ideje alatt talpra ĂĄllni.
A kihallgatĂĄsi jegyzĹkĂśnyvek mindenikĂŠt alĂĄĂrattĂĄk. Abban senki nem kĂŠtelkedik, hogy az elĹre megfogalmazott ĂtĂŠlet prekoncepciĂłjĂĄnak megfelelĹen minden kihallgatĂĄsi jegyzĹkĂśnyv tele van nem csak valĂłtlan ĂĄllĂtĂĄsokkal, hanem sĂşlyos vĂĄdakkal is. JĂłszĂĄntĂĄbĂłl senki sem ĂĄllĂt magĂĄrĂłl ilyen megfogalmazĂĄsokat: âirredenta, nacionalista, kommunista ellenes neveltetĂŠsemnek kĂśszĂśnhetĹenâŚâ
TĂłfalvi ZoltĂĄn kĂśteteiben â hazai kĂśnyvkiadĂĄsban elĹszĂśr â ĂŠppen ezĂŠrt a magnĂłszalagra, videokazettĂĄra rĂśgzĂtett mĂŠlyinterjĂşt, vallomĂĄst, visszaemlĂŠkezĂŠst âĂśsszeszikrĂĄztatjaâ a levĂŠltĂĄri dokumentumokkal, a kihallgatĂĄsi jegyzĹkĂśnyvekkel. ElĹbb a visszaemlĂŠkezĂŠst, utĂĄna a levĂŠltĂĄri dokumentumot kĂśzli. Nem a visszaemlĂŠkezĂŠs igazsĂĄgtartalmĂĄt kĂŠrdĹjelezi meg, senkit nem akar dehonesztĂĄlni, ĂŠppen ellenkezĹleg: azt a kort prĂłbĂĄlja minĂŠl hitelesebben bemutatni, amelyben a âhazaĂĄrulĂĄsi kirakatperekâ-et megrendezhettĂŠk, amelyben a szĂł jogi ĂŠrtelmĂŠben ĂĄrtatlan embereket â hiszen a vĂŠlemĂŠny megfogalmazĂĄsa nem bĹąncselekmĂŠny! â halĂĄlra ĂtĂŠlhettek, kivĂŠgezhettek. Minden demokrĂĄcia alaptĂśrvĂŠnye: a vĂŠlemĂŠny szabadsĂĄga. BĂĄr a szovjet blokk orszĂĄgai ânĂŠpi demokrĂĄciakĂŠntâ definiĂĄltĂĄk Ăśnmagukat, valĂłjĂĄban a legsĂśtĂŠtebb diktatĂşrĂĄt, az ĂĄllandĂł fĂŠlelem ĂŠs rettegĂŠs lĂŠgkĂśrĂŠt vezettĂŠk be.
TĂłfalvi ZoltĂĄn kĂśtetei kĂśzel fĂŠl ĂŠvszĂĄzados, jogfosztĂĄssal teli, az emberi mĂŠltĂłsĂĄg gyakori lĂĄbbal tiprĂĄsĂĄrĂłl ismert korszak minĂŠl hitelesebb keresztmetszete kĂvĂĄn lenni⌠TizenkĂŠt elĂtĂŠlt esetĂŠben a legdrĂĄgĂĄbbat, az ĂŠletĂźket oltottĂĄk ki, a âszerencsĂŠsebbnekâ tartott kilencven egykori politikai fogoly pedig tĂśbb ĂŠvi bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel fizetett. RĂłluk, ĂŠrtĂźk szĂłl TĂłfalvi ZoltĂĄn hiĂĄnypĂłtlĂł kĂśnyvsorozata.
Frigyesy Ăgnes
szekelykor.hu,2013. ĂĄprilis 11.
TĂśrtĂŠnelmi fordulĂłpont ĂŠs lehetĹsĂŠg
HĂşsz ĂŠvvel az RMDSZ brassĂłi kongresszusa utĂĄn (2.)
Az erdĂŠlyi magyarsĂĄg belsĹ ĂśnrendelkezĂŠsen alapulĂł autonĂłmiaigĂŠnyĂŠt Ăźnnepi mĂłdon, konszenzusos szavazat alapjĂĄn kinyilvĂĄnĂtĂł KolozsvĂĄri Nyilatkozat âcezĂşraâ, âvĂĄltĂĄsâ, âĂŠles fordulatâ volt az RMDSZ politikĂĄjĂĄban â fogalmazott MarkĂł BĂŠla a Nyilatkozat kĂŠtĂŠves ĂŠvfordulĂłjĂĄnak alkalmĂĄbĂłl megrendezett kolozsvĂĄri konferenciĂĄn. De mondott kemĂŠnyebb dolgokat is.
âEgy politikai pĂĄrttal kapcsolatosan felmerĂźlhet, hogy elszigetelĹdik-e, vagy nem szigetelĹdik el, amikor szĂśvetsĂŠgei lazulnak vagy erĹsĂśdnek. FĂśltehetĹ-e ez a kĂŠrdĂŠs egy autonĂłmiĂĄra tĂśrekvĹ, magĂĄt ĂśnkormĂĄnyzati modellkĂŠnt meghatĂĄrozĂł ĂŠs vĂŠgĂźl is egy teljes kĂźlĂśn entitĂĄst jelentĹ kĂśzĂśssĂŠget kĂŠpviselĹ szervezettel kapcsolatosan?â BĂĄtor kĂśltĹi kĂŠrdĂŠs, a domokosi, frundai morzsaszedegetĹ mentalitĂĄs, a helyzetben ragadĂł politikai prizma tagadĂĄsa. MarkĂł BĂŠla mindezeket akkor azzal tetĂŠzte, hogy az RMDSZ-t romĂĄn rĂŠszrĹl ĂŠrĹ âfokozott tĂĄmadĂĄsok bizonyĂtjĂĄk, hogy jĂł Ăşron jĂĄrunkâ. (In: Magyar JĂśvĹkĂŠp â Egy minĹsĂŠgi magyar paradigma, kiadta a Magyarok VilĂĄgszĂśvetsĂŠge ĂŠs a VĂśrĂśsmarty TĂĄrsasĂĄg, SzĂŠkesfehĂŠrvĂĄr, 1996. 22â28.) Nos, igen, ez egy kĂśzĂśssĂŠgi autonĂłmiĂĄra tĂśrekvĹ nemzetrĂŠsz politikai ĂŠlenjĂĄrĂłjĂĄhoz mĂŠltĂł hangĂźtĂŠs. KĂĄr, hogy e sorok megfogalmazĂłja kĂŠt ĂŠvvel kĂŠsĹbb mĂĄr az RMDSZ autonomista programjĂĄt feladĂł, konjunkturĂĄlis klikkĂŠrdekekĂŠrt kormĂĄnyzati szerepet vĂĄllalĂł neptuni ihletettsĂŠgĹą csoportosulĂĄs ĂŠlĂŠn gyĹzkĂśdi nem kis sikerrel a bukaresti SZKT kĂźldĂśtteket arrĂłl, hogy szĂźksĂŠgtelen megszabni a kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄs âĂĄrĂĄtâ.
Az idĂŠzetek minden esetre frappĂĄns vĂĄlaszt adnak azoknak, akik az elmĂşlt hĂşsz ĂŠv tanulsĂĄgaibĂłl kiindulva bĂrĂĄljĂĄk a brassĂłi kongresszus dĂśntĂŠseit meghatĂĄrozĂł kompromisszumot. Ennek egyik oldalĂĄn az RMDSZ programjĂĄnak ĂŠs alapszabĂĄlyzatĂĄnak autonĂłmiaelvĹą ĂĄtalakĂtĂĄsa ĂĄllt, a BorbĂŠly Imre ĂĄltal A KolozsvĂĄri Nyilatkozat nĂŠhĂĄny vetĂźlete (KĂśztĂĄrsasĂĄg, 1993/1, 2, 3) cĂmĹą ĂrĂĄsban megfogalmazott politikai paradigma szellemĂŠben. Eszerint minden olyan lĂŠpĂŠst meg kell tenni az autonĂłmia irĂĄnyĂĄban, amely nem ĂźtkĂśzik a romĂĄn etnokratikus alkotmĂĄnyjogi szabĂĄlyozĂĄsba. Azaz Ăśssze kell ĂĄllĂtani a hiteles erdĂŠlyi magyar nemzeti katasztert, el kell fogadni az absztrakt autonĂłmiaigĂŠnyt a paragrafusok nyelvĂŠre lefordĂtĂł autonĂłmiastatĂştumokat, meg kell szervezni az âĂĄltalĂĄnos, egyenlĹ, titkos ĂŠs lehetĹleg kĂśzvetlenâ belsĹ vĂĄlasztĂĄsokat, hogy lĂŠtrejĂśjjĂśn egy kĂŠtsĂŠgbevonhatatlan legitimitĂĄsĂş erdĂŠlyi magyar parlament, amely az autonĂłmiĂĄĂŠrt folytatott politikai harc sikere esetĂŠn gyakorolhatja a kĂśzĂśssĂŠg ĂśnigazgatĂĄsĂĄnak kĂśzjogi kompetenciĂĄit. Mindennek egyfajta ellentĂŠtelezĂŠse volt a kollaborĂĄns, tĂĄjba simulĂł tĂĄbor irĂĄnyĂĄban, hogy a szervezet elnĂśke kĂśzĂźlĂźk valĂł lesz. KĂśttetett egyben egy elvi megegyezĂŠs is arrĂłl, hogy a kĂźlĂśnbĂśzĹ vĂĄlasztott tisztsĂŠgek betĂśltĂŠsĂŠnĂŠl mindkĂŠt tĂĄbor egyensĂşlyra tĂśrekszik. A brassĂłi kongresszus meglepetĂŠsek nĂŠlkĂźl zajlott le. MindkĂŠt tĂĄbor nagyjĂĄbĂłl tartotta magĂĄt a megegyezĂŠsekhez, a legfontosabb hatĂĄrozatok meghozatala utĂĄn TĹkĂŠs LĂĄszlĂł visszalĂŠpett az elnĂśkjelĂśltsĂŠgtĹl, MarkĂł BĂŠlĂĄt pedig hatalmas tĂśbbsĂŠggel elnĂśknek vĂĄlasztottĂĄk a brassĂłi Mina LĂĄszlĂłval szemben, aki egyĂŠbkĂŠnt ugyanazon oldal jelĂśltje volt. NagyjĂĄbĂłl, mondom, mert Frunda GyĂśrgy javaslatĂĄra â aki egy interjĂşjĂĄban elsietettnek nevezte a valĂłjĂĄban kĂśzel hĂĄrom ĂŠvvel megkĂŠsett KolozsvĂĄri Nyilatkozatot â a terĂźleti autonĂłmia kikerĂźlt a program cĂŠlkitĹązĂŠsei kĂśzĂźl, ĂŠs Ăşgynevezett adminisztratĂv autonĂłmia kerĂźlt a helyĂŠre. HasonlĂł visszalĂŠpĂŠsnek szĂĄmĂt, hogy a nemzeti kĂśzĂśssĂŠg helyett a nemzeti kisebbsĂŠg ĂśnmeghatĂĄrozĂĄst fogadta el a kongresszus. BaromĂŠter jellegĹą intermezzo volt a kongresszuson SzĹcs GĂŠza Politikai naplĂłjĂĄnak fogadtatĂĄsa. TĂśrtĂŠnt ugyanis, hogy a KĂźldĂśttek OrszĂĄgos TanĂĄcsĂĄnak a kongresszust megelĹzĹ gyĹąlĂŠse botrĂĄnyba fulladt, mert SzĹcs GĂŠza azon kijelentĂŠsĂŠt, miszerint nem tudhatja, van-e a kĂŠpviselĹk ĂŠs szenĂĄtorok kĂśzĂśtt megvĂĄsĂĄrolhatĂł, Tokay GyĂśrgy ĂŠs mĂŠg nem kevesen Ăşgy akartĂĄk ĂŠrteni, mintha mindenkit megvĂĄsĂĄrolhatĂłnak nevezett volna az RMDSZ akkori politikai alelnĂśke. SzĹcs GĂŠza egy pamfletben adta meg a vĂĄlaszt, fehĂŠren feketĂŠn igazolva, hogy bizony Tokay GyĂśrgy hĂŠt ĂŠven keresztĂźl, jogi diplomĂĄval a zsebĂŠben, azaz biztos egzisztenciĂĄval rendelkezve a legvisszataszĂtĂłbb tĂşllihegĂŠssel dicsĹĂtette a CeauĹescu-rendszert. A kĂśvetkeztetĂŠst, miszerint Tokay GyĂśrgy mindezek alapjĂĄn megvĂĄsĂĄrolhatĂł âkĂvĂźlrĹl belĂźlrĹl, szĂnĂŠrĹl ĂŠs fonĂĄkjĂĄrĂłlâ az ĂŠrintett felolvasta felhĂĄborodĂĄst mĂmelve, vagy ki tudja, tĂĄn Ĺszinte felhĂĄborodĂĄssal. Ahelyett, hogy politikai bizalmukat megvonjĂĄk a leleplezĹdĂśtt diktĂĄrorajnĂĄrozĂłtĂłl, a kĂźldĂśttek ezek utĂĄn lehurrogtĂĄk, meg sem hallgattĂĄk a vĂĄlaszolni kĂvĂĄnĂł SzĹcs GĂŠzĂĄt. Ebben nagy valĂłszĂnĹąsĂŠggel az jĂĄtszott kĂśzre, hogy az 1989. december 22. utĂĄn gombamĂłd szaporodĂł RMDSZ alapszervezetek kezdemĂŠnyezĹi kĂśzĂśtt felĂźlreprezentĂĄltak voltak a korĂĄbbi rendszer âhivatalos magyarjaiâ, akik meggyĹzĹdĂŠsbĹl vagy karrierizmusbĂłl, de kiszolgĂĄltĂĄk a korĂĄbbi rendszert. A meggyĹzĹdĂŠsnek pedig nem kellett feltĂŠtlen kommunista krĂŠdĂłnak lennie, lehetett olyan hit is, miszerint a magyar nemzeti kĂśzĂśssĂŠget csak a rendszeren belĂźli szerepvĂĄllalĂĄssal lehet szolgĂĄlni. Rendszeren kĂvĂźlikĂŠnt mondom: ha valaki tĂŠnyleg ekkĂŠnt fogta fel a szerepĂŠt, ĂŠletmĹąvĂŠnek mĂŠrlege kĂśzĂśssĂŠgi szempontbĂłl lehetett pozitĂv is. Ha nem ĂĄll az RMDSZ ĂŠlĂŠre, s nem szabotĂĄlja az autonĂłmiaprogram meghirdetĂŠsĂŠt, amĂg csak erejĂŠbĹl tellett, ha nem tesz megannyi, a romĂĄn diplomĂĄciĂĄt erĹsĂtĹ gesztust, Domokos GĂŠzĂĄt RKP KB pĂłttagkĂŠnt is az utĂłkor osztatlan elismerĂŠse ĂśveznĂŠ. BrassĂłban viszont sokan ĂŠrezhettĂŠk Ăşgy, hogy vaj van a fejĂźkĂśn s biztosabb pĂŠldĂĄt statuĂĄlva lehurrogtĂĄk a kommunista rendszerrel valĂł nyĂlt szembenĂĄllĂĄst mĂĄr a nyolcvanas ĂŠvek elejĂŠn felvĂĄllalĂł, tiszta mĂşltĂş SzĹcs GĂŠzĂĄt. Tokay utĂĄn kĂśvetkezhettek volna ugyanis a tovĂĄbbi leleplezĂŠsek.
E baljĂłs elĹjelek ellenĂŠre a BrassĂłi Kongresszus megteremtette a kĂśzĂśs autonomista ĂŠpĂtkezĂŠs lehetĹsĂŠgĂŠt. Ritka tĂśrtĂŠnelmi lehetĹsĂŠg volt ez. A bizonyĂtĂĄsi kĂŠnyszer alatt lĂŠvĹ, eurĂłpai integrĂĄciĂłt vĂĄlasztĂł RomĂĄniĂĄban ezt minden erĹvel ki kellett volna hasznĂĄlni. Az RMDSZ-t tĂĄmogatta a teljes romĂĄniai magyar sajtĂł, valamennyi tĂśrtĂŠnelmi egyhĂĄz ĂŠs a teljes civil szfĂŠra. El is indult az autonomista ĂśnĂŠpĂtkezĂŠs, az ĂĄllammodell mentĂŠn lĂŠtrejĂśttek az RMDSZ Ăşj belsĹ szervei, a âparlamentâ, a âkormĂĄnyâ a bĂrĂłsĂĄgi hierarchiaâ s az âAlkotmĂĄnybĂrĂłsĂĄgâ. Az âetnikai tisztogatĂĄsâ vitĂĄjĂĄt ĂŠs a Neptun-Ăźgyet a szervezet belsĹ parlamentje felelĹssĂŠgre vonĂĄs nĂŠlkĂźl ugyan, de elvi sĂkon megfelelĹen kezelte, a tiszteletbeli elnĂśkĂśt gyalĂĄzatosan, a romĂĄn sajtĂłval vetekedĹ stĂlusban ĂŠs vehemenciĂĄval megtĂĄmadĂł Nagy Benedeket ki is zĂĄrta, de az 1995-Ăśs kolozsvĂĄri kongresszus pontot tett az RMDSZ autonomista korszakĂĄnak vĂŠgĂŠre. ElĹremutatĂł hatĂĄrozatok elfogadĂĄsa mellett visszavette soraiba Nagy Benedeket, s Ăşgy vĂĄlasztotta Ăşjra MarkĂł BĂŠlĂĄt, hogy az ĂŠrintett nem teljesĂtette a brassĂłi programpontokat.
A kĂśvetkeztetĂŠs mindenki szĂĄmĂĄra kĂŠzenfekvĹ volt: az RMDSZ elnĂśki tisztsĂŠgĂŠnek megĹrzĂŠsĂŠhez nem arra van szĂźksĂŠg, hogy a megbĂzott teljesĂtse a megbĂzĂĄst, hanem hogy maga alĂĄ szervezze a kĂśzĂŠpgĂĄrdĂĄt. De ez mĂĄr egy mĂĄsik tĂśrtĂŠnet, amit sorozatunk kĂśvetkezĹ, utolsĂł rĂŠszĂŠben bontunk ki.
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr).2013. ĂĄprilis 26.
HĂşsz ĂŠvvel az RMDSZ brassĂłi kongresszusa utĂĄn 4.
Az erdĂŠlyi magyarsĂĄg sorskĂŠrdĂŠsei megoldĂĄsĂĄnak alfĂĄja ĂŠs omegĂĄja a kĂźlpolitika. Az elmĂşlt szĂĄz ĂŠvben, tetszik ez vagy sem, ErdĂŠly ĂŠs az erdĂŠlyiek sorsĂĄrĂłl mindig mĂĄsok dĂśntĂśttek: Trianonban a nagyhatalmak, Trianon utĂĄn Bukarest, BĂŠcsben a nĂŠmet-olasz dĂśntĹbĂrĂłsĂĄg (nem lehet elĂŠgszer hangsĂşlyozni, hogy e dĂśntĂŠst mind megszĂźletĂŠse elĹtt, mind azutĂĄn a romĂĄn fĂŠl elfogadta, az tehĂĄt nem diktĂĄtum, hanem kifogĂĄstalan nemzetkĂśzi dĂśntĹbĂrĂĄskodĂĄs volt), 1944/45-ben a romĂĄn majd a szovjet hadvezetĂŠs, PĂĄrizsban ismĂŠt a nagyhatalmak, majd megint csak Bukarest. Bukarest pedig ragaszkodik stĂĄtuszĂĄhoz, olyannyira, hogy mĂŠg az elvi lehetĹsĂŠgĂŠt is meg akarja szĂźntetni annak, hogy az erdĂŠlyiek maguk dĂśnthessenek sorsukrĂłl, mi mĂĄs oka lett volna, hogy kĂźlĂśn szabĂĄlyozĂĄs szĂźletett a regionĂĄlis pĂĄrtok ellehetetlenĂtĂŠsĂŠrĹl.
A bukaresti politikĂĄt pedig Trianon Ăłta a homogĂŠn nemzetĂĄllam megteremtĂŠsĂŠnek igyekezete vezĂŠrli, s tesz is ezĂŠrt minden tĂśrtĂŠnelmi korszakban olyan eszkĂśzĂśkkel, amelyek az adott helyzetben bevethetĹek. StatĂĄrium, nĂŠpirtĂĄs, etnikai diszkriminĂĄciĂł, pszicholĂłgiai hadviselĂŠs, erĹszakos ortodox terjeszkedĂŠs, jogi pĂŠldastatuĂĄlĂĄs etnikai konfliktusok esetĂŠn (milyen kemĂŠny Ăźzenete van annak hogy a romĂĄn titkosrendĹrsĂŠg ĂĄltal szervezett marosvĂĄsĂĄrhelyi magyarellenes pogrom utĂĄn a vĂŠdekezĹ magyarokat ĂŠs a segĂtsĂŠgĂźkre sietĹ cigĂĄnyokat ĂtĂŠltĂŠk csak el!), ideolĂłgiai hadviselĂŠs (dĂĄkoromĂĄn elmĂŠlet, a romĂĄn tĂśrtĂŠnelem tĂşlhĹsiesĂtĂŠse, a magyar teljesĂtmĂŠnyek elhallgatĂĄsa) mind bevetĂŠsre kerĂźlt az elmĂşlt ĂŠvszĂĄzadban. Ilyen helyzetben aligha remĂŠlhetĹ, hogy a sovinizmus mĂĄkonyĂĄval ĂĄtitatott romĂĄn hatalom meggyĹzhetĹ arrĂłl jĂłzan ĂŠrvekkel, hogy a magyarsĂĄg eltĂźntetĂŠse helyett kĂśzjogi kompetenciĂĄkat adjon e kĂśzĂśssĂŠgnek, hogy maga dĂśntsĂśn sajĂĄt problĂŠmĂĄirĂłl.
Az RMDSZ vezetĹi elĹszeretettel hivatkoznak arra, hogy a nemzetkĂśzi s ezen belĂźl az eurĂłpai fĂłrumok nem mutatnak nagy ĂŠrzĂŠkenysĂŠget irĂĄnyunkban. E helyzetet viszont ĂŠpp Ĺk alakĂtottĂĄk ki azzal, hogy nem fordĂtottak kellĹ energiĂĄt arra, hogy az erdĂŠlyi magyarsĂĄgot ĂŠrĹ tĂśbbszintĹą diszkriminĂĄciĂł tĂŠnyĂŠt s a helyzet megoldĂĄsĂĄnak autonomista modelljĂŠt megfelelĹkĂŠppen nĂŠpszerĹąsĂtsĂŠk. SĹt. Ăs itt ĂŠrkeztĂźnk el tulajdonkĂŠppeni tĂŠmĂĄnkhoz. A sokat emlegetett Neptun-Ăźgy ĂŠppen arrĂłl szĂłlt, mikĂŠppen lehet egy tĂśrtĂŠnelmi helyzet ĂĄltal felkĂnĂĄlt lehetĹsĂŠget mĂłdszeresen, tudatosan elpuskĂĄzni, sĹt visszĂĄjĂĄra fordĂtani. 1993-ban RomĂĄnia bizonyĂtĂĄsi kĂŠnyszer alatt volt az EurĂłpa TanĂĄcsi felvĂŠtel elĹtt emberi jogi s azon belĂźl kisebbsĂŠgpolitikai szempontbĂłl. JĂłzan paraszti ĂŠsszel is kĂśnnyen belĂĄthatĂł, hogy ebben a helyzetben a magyar ĂŠrdek az lett volna, hogy minden lehetsĂŠges nemzetkĂśzi fĂłrumon, de leginkĂĄbb az EurĂłpa TanĂĄcs irĂĄnyĂĄban egymĂĄs mellett mutassuk be jogsĂŠrelmeinket s azok hosszĂş tĂĄvĂş orvoslĂĄsi lehetĹsĂŠgĂŠt, az EurĂłpa tĂśbb rĂŠszĂŠn is kivĂĄlĂłan mĹąkĂśdĹ tĂśbbszintĹą autonĂłmia modellje ĂĄltal. Ennek elvi lehetĹsĂŠge mĂĄr megvolt, hiszen az RMDSZ ĂŠlĂŠn fĂŠl ĂŠve mĂĄr nem a vĂŠgsĹkig autonĂłmia-ellenes Domokos GĂŠza ĂĄllt, hanem a magĂĄt mindmĂĄig autonomistĂĄnak vallĂł MarkĂł BĂŠla, az autonĂłmia cĂŠlkitĹązĂŠsĂŠt illetĹen pedig konszenzus volt a politikum, a civil szfĂŠra, az egyhĂĄzak s a sajtĂł berkeiben.
Mi tĂśrtĂŠnik ehelyett? Az RMDSZ hĂĄrom ĂŠlvonalbeli politikusa, Frunda GyĂśrgy szenĂĄtor, Tokay GyĂśrgy kĂŠpviselĹhĂĄzi frakciĂłvezetĹ ĂŠs BorbĂŠly LĂĄszlĂł kĂŠpviselĹhĂĄzi frakciĂłvezetĹhelyettes szĂśvetsĂŠgi mandĂĄtum nĂŠlkĂźl rĂŠszt vesz a Project On Ethnic Relations (PER) ĂĄltal szervezett, a romĂĄn hatalommal valĂł 1993. jĂşnius 15-ĂŠs 16-ĂĄn NeptunfĂźrdĹn zajlĂł tĂĄrgyalĂĄson. A hĂĄrom ĂŠlvonalbeli RMDSZ-es politikus az autonĂłmiaprogram kĂŠpviselete helyett nĂŠhĂĄny, sorsunkon alapvetĹen nem javĂtĂł engedmĂŠny ĂgĂŠretĂŠnek fejĂŠben alkalmat ad arra, hogy a romĂĄn hatalom kisebbsĂŠgbarĂĄt szĂnben tetszelegjen. Az esemĂŠnyrĹl tudĂłsĂtĂł David Binder 1993. jĂşlius 20-ĂĄn egy pontatlansĂĄgoktĂłl hemzsegĹ az erdĂŠlyi magyarsĂĄg irĂĄnyĂĄban igazsĂĄgtalan s a romĂĄn hatalom kisebbsĂŠg-barĂĄtsĂĄgĂĄt kiemelĹ cikket jelentetett meg. Nem rĂłjuk fel FrundĂĄĂŠknak David Binder minden ferdĂtĂŠsĂŠt, de annĂĄl inkĂĄbb azt, hogy lehetĹsĂŠget adtak a nyĂlt, magyarellenes ĂŠs korrupt, kriptokommunista romĂĄn hatalomnak arra, hogy magyarbarĂĄt szĂnben tetszelegjen a Nyugat elĹtt, az ET felvĂŠtelt kĂśzvetlenĂźl megelĹzĹen. MĂĄrpedig tagadhatatlan, hogy a romĂĄn hatalom kozmetikĂĄzĂĄsĂĄt cĂŠlzĂł propaganda-cikkek szĂźlettek meg a neptuni tĂĄrgyalĂłknak kĂśszĂśnhetĹen. MĂĄr a cĂmek is beszĂŠdesek: âRomĂĄnok ĂŠs magyarok valamelyest erĹsĂtik az egymĂĄs kĂśzti bizalmatâ (szĂłban forgĂł NYT cikk), âRomĂĄnia bĹvĂti a magyar kisebbsĂŠgi jogokatâ (International Herald Tribune, 1993. jĂşlius 21.)
A neptuni tĂĄrgyalĂĄsrĂłl az elsĹ hĂradĂĄs ErdĂŠlyben âCsend vagy bĂŠkeâ cĂmmel jelent meg egy interjĂş formĂĄjĂĄban, melynek keretĂŠben Gyarmath JĂĄnos, a RomĂĄniai Magyar SzĂł fĹszerkesztĹje kĂŠrdezte a magyar rĂŠszvevĹket a neptuni tĂĄrgyalĂĄsrĂłl. A szĂśvegbĹl kiderĂźl, hogy Neptunban a tĂĄrgyalĂĄssorozatnak immĂĄr negyedik fordulĂłjĂĄra kerĂźlt sor. Az RMDSZ hivatalos fĂłrumainak hĂĄta mĂśgĂśtt âmagĂĄnemberkĂŠntâ tĂĄrgyalĂłk hangsĂşlyozzĂĄk, a pragmatikus szemlĂŠlet ĂŠletkĂŠpessĂŠgĂŠt, a âkiegyensĂşlyozott reĂĄlpolitikaâ fontossĂĄgĂĄt.
Az autonĂłmia cĂŠlkitĹązĂŠsĂŠt komolyan vevĹ nemzeti tĂĄbor oldalĂĄrĂłl elsĹkĂŠnt a Magyar IfjĂşsĂĄgi Szervezetek SzĂśvetsĂŠge (MISZSZ) szĂłlalt meg 1993. augusztus 7-ĂŠn egy hivatalos nyilatkozat formĂĄjĂĄban. A TorĂł T. Tibor ĂĄltal elnĂśki minĹsĂŠgben szignĂĄlt dokumentum kĂŠrdĂŠsek formĂĄjĂĄban vilĂĄgĂt rĂĄ a Neptun-gate lĂŠnyegĂŠre, melyekbĹl a keret szorĂtĂĄsĂĄban csak szemezgetni tudunk: âhasznos-e politikailag ĂŠs erkĂślcsileg egyarĂĄnt tĂĄrgyalni akĂĄr magĂĄnszemĂŠlykĂŠnt is egy szĂĄndĂŠkaiban ĂŠs tetteiben bizonyĂtottan az ĂĄltalunk vallott ĂŠrtĂŠkek ĂŠs ĂŠrdekek kĂśrĂŠtĹl olyan tĂĄvol ĂĄllĂł, politikailag ĂŠs erkĂślcsileg vĂĄlsĂĄgban levĹ hatalom legkorruptabbnak tartott kĂŠpviselĹjĂŠvel?â âkihez lojĂĄlis inkĂĄbb az a vezĂŠrpolitikus, aki ilyen fontos ĂŠs mĂĄr kĂŠt ĂŠve zajlĂł tĂĄrgyalĂĄsrĂłl nem tĂĄjĂŠkoztatja szervezetĂŠnek legmagasabb szintĹą dĂśntĂŠshozĂł szerveit se?â A MISZSZ nyilatkozat azt is megemlĂti tĂśbbek kĂśzĂśtt, hogy a tĂĄrgyalĂłk igen alacsonyra engedtĂŠk a mĂŠrcĂŠt s ezzel veszĂŠlyeztettĂŠk alapvetĹ cĂŠlkitĹązĂŠseink megvalĂłsulĂĄsĂĄt.
Egy nappal kĂŠsĹbb lĂĄt napvilĂĄgot a RomĂĄniai Magyar SzĂłban TĹkĂŠs LĂĄszlĂł âA Hatalom uszĂĄlyĂĄbanâ cĂmĹą ĂrĂĄsa, mely az Ăźgyet pontos hivatkozĂĄsokkal ĂŠs idĂŠzetekkel, a lehetĹ legdokumentĂĄltabban elemzi. Azt is megtudjuk TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ĂrĂĄsĂĄbĂłl, hogy a tiszteletbeli elnĂśk mĂĄr 1993. ĂĄprilis 12.-ĂŠn, majd 1993. mĂĄjus 30.-ĂĄn magyarĂĄzatot kĂŠrt a tĂĄrgyalĂĄs korĂĄbbi fordulĂłjĂĄrĂłl beszĂĄmolĂł Washinton Post cikk kapcsĂĄn az illetĂŠkesektĹl, akik a megkeresĂŠst figyelmen kĂvĂźl hagytĂĄk. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł nagyĂvĹą ĂrĂĄsĂĄt a Washington Post ĂşjsĂĄgĂrĂłjĂĄnak egy gondolatĂĄval zĂĄrja, mely szerint âha minden az egyezmĂŠny szerint tĂśrtĂŠnik, akkor ezek a lĂŠpesek pĂŠldakĂŠnt szolgĂĄlhatnak majd mĂĄs keleteurĂłpai kormĂĄnyoknak isâ âĂme RomĂĄnia, mint pĂŠlda!â â fĹązi hozzĂĄ TĹkĂŠs LĂĄszlĂł, majd Ăgy folytatja: âIliescu elnĂśk is mindegyre azt hajtogatja, hogy RomĂĄnia pĂŠldĂĄsan megoldotta a kisebbsĂŠgi kĂŠrdĂŠst, annĂĄl jobban, mint EurĂłpa akĂĄrmelyik orszĂĄga. Ezek utĂĄn van-e mĂŠg egyĂĄltalĂĄn szĂźksĂŠg az RMDSZ-re ĂŠs autonĂłmiĂĄra?â HĂşsz esztendĹvel ezelĹtt a legrosszabb ĂĄlmunkban sem gondoltunk arra, hogy hĂĄrom ĂŠvvel kĂŠsĹbb a kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄssal az egĂŠsz RMDSZ-t neptuni pĂĄlyĂĄra ĂĄllĂtjĂĄk s hogy a szervezet aktĂv partner lesz abban, hogy RomĂĄniĂĄt 1999-re mĂĄr tĂśbb meghatĂĄrozĂł politikus Bill Clintonnal az ĂŠlen pĂŠldakĂŠnt emlegesse, mikĂśzben az erdĂŠlyi magyarsĂĄgot ĂŠrĹ jogfosztĂł, asszimilĂĄciĂłs politika zavartalanul folytatĂłdik, immĂĄr az RMDSZ ĂĄltal hitelesĂtve.
A rendszervĂĄltĂĄs utĂĄn ErdĂŠlyben a Neptun-Ăźgyig nem volt pĂŠlda arra, hogy bĂĄrmilyen kĂśzĂśssĂŠgi sorskĂŠrdĂŠs mentĂŠn a nĂŠzetellentĂŠt szabĂĄlyos sajtĂłviharrĂĄ emelkedjen. A Neptun-gate kapcsĂĄn kialakult polĂŠmiĂĄban rĂŠsz vett az eddig emlĂtetteken kĂvĂźl a szĂśvetsĂŠgi elnĂśk, az ĂźgyvezetĹ elnĂśksĂŠg, az SZKT frakciĂłk, ĂşjsĂĄgĂrĂłk, kĂśzĂrĂłk, a kĂśzĂŠlet irĂĄnt ĂŠrdeklĹdĹ ĂrĂłk ĂŠs tudĂłsok, a kĂśzĂŠpgĂĄrda nem kevĂŠs tagja, de mĂŠg az âegyszerĹąâ ĂşjsĂĄgolvasĂłk szĂĄzai is. Nem meglepĹ, hogy az ĂrĂĄsok szĂŠpen kirajzoltĂĄk az 1990 Ăłta egymĂĄssal szemben ĂĄllĂł kĂŠt tĂĄbor eszmei-ideolĂłgiai ĂŠs stratĂŠgiai arculatĂĄt.
MarkĂł BĂŠla ĂŠs TakĂĄcs Csaba ekkor mĂŠg az autonomista oldalt lĂĄtszanak erĹsĂteni. Hallgassuk csak a SzĂśvetsĂŠg elnĂśkĂŠt: âa neptuni talĂĄlkozĂłt a kĂśzvĂŠlemĂŠny elĹtt az kĂźlĂśnbĂśzteti meg mĂĄs rendezvĂŠnyektĹl, hogy itt a rĂŠsztvevĹk nyilatkozatai szerint a kormĂĄny ĂŠs az elnĂśki hivatal kĂŠpviselĹi nem hivatalosan ugyan, de ĂgĂŠretet tettek bizonyos problĂŠmĂĄk megoldĂĄsĂĄra, ĂŠs ezek az ĂgĂŠretek mĂĄris a jelenlegi romĂĄn hatalom melletti pozitĂv propagandĂĄt szolgĂĄljĂĄk kĂźlfĂśldĂśn (kiemelĂŠs tĹlem, BZSA), pĂŠldĂĄul a New York Times-ban megjelent, kiszĂĄmĂthatĂłan nagy hatĂĄsĂş ĂşjsĂĄgcikkben, amely egyĂŠbkĂŠnt szĂĄmos, vĂŠletlennek aligha nevezhetĹ tĂŠnyhamisĂtĂĄst is tartalmaz.â (âMarkĂł BĂŠla kĂśzlemĂŠnye az RMDSZ tisztsĂŠgviselĹk figyelmĂŠbe ajĂĄnlvaâ, megjelent az RMDSZ KĂśzlĂśny 1993/6-os szĂĄmĂĄban.)
De ĂŠrdemes TakĂĄcs CsabĂĄt is idĂŠzni: âAz RMDSZ ĂgyvezetĹ ElnĂśksĂŠgĂŠhez a MISZSZ frakciĂł, TĹkĂŠs LĂĄszlĂł tiszteletbeli elnĂśk, valamint az EMK ĂĄltal intĂŠzett kĂŠrdĂŠseket jogosaknak tekintjĂźk, szĂśvetsĂŠgĂźnk helyzetĂŠĂŠrt ĂŠs egysĂŠgĂŠĂŠrt valĂł aggĂłdĂĄs jelĂŠnek ĂŠrezzĂźk.
Az ĂgyvezetĹ ElnĂśksĂŠg a szĂłban forgĂł megbeszĂŠlĂŠsek folytatĂĄsĂĄra megbĂzatĂĄst senkinek nem adott, az ezeken valĂł rĂŠszvĂŠtelt olyan politikai hibĂĄnak kĂśnyveli el, amely valĂłszĂnĹąleg lehetĹvĂŠ tette, hogy a hatalom a jelenlegi politikai helyzetben elkerĂźlje a szĂśvetsĂŠgĂźnk legitim kĂŠpviseletĂŠvel valĂł tĂĄrgyalĂĄsokat, ily mĂłdon kibĂşvĂłt talĂĄlva az ĂĄtfogĂł rendezĂŠsek kĂŠnyszere alĂłl.
Az ĂgyvezetĹ ElnĂśksĂŠg az RMSZ-bĹl ĂŠs a New York Times-bĂłl ĂŠrtesĂźlt a neptuni talĂĄlkozĂłrĂłl. A New York-i tudĂłsĂtĂĄs nyomĂĄn szĂśvetsĂŠgĂźnket sĂşlyos kĂźlpolitikai presztĂzs-vesztesĂŠg ĂŠrte, a vĂĄd cĂĄfolatĂĄt â az Ăźgy fontossĂĄgĂĄra valĂł tekintettel â a fent emlĂtett ĂşjsĂĄghoz eljuttattuk. (âŚ)
Ărthetetlen, hogy a neptuni talĂĄlkozĂłn rĂŠsztvevĹ 3 politikus sem az ĂĄtfogĂł rendezĂŠs szĂźksĂŠgessĂŠgĂŠt, sem az eredmĂŠnyek kisajĂĄtĂtĂĄsĂĄnak veszĂŠlyeit nem ĂŠrzĂŠkelte. (1993. augusztus 12., megjelent az RMDSZ kĂśzlĂśny 1993/6-os szĂĄmĂĄban)
A Neptun Ăźgyet vĂŠgĂźl az SzĂśvetsĂŠgi KĂŠpviselĹk TanĂĄcsa zĂĄrta le hosszĂş vita utĂĄn egy hatĂĄrozott hangĂş nyilatkozattal: âaz amerikai PER ĂĄltal szervezett ĂŠs tĂĄmogatott (âŚ) megbeszĂŠlĂŠseken az RMDSZ hĂĄrom kĂśzismert politikusa (âŚ) mandĂĄtum nĂŠlkĂźl, szemĂŠlyre szĂłlĂł meghĂvĂĄs alapjĂĄn vettek rĂŠszt ĂŠs tĂĄrgyaltak a hatalom kĂŠpviselĹivel, ami kĂśvetkezmĂŠnyeivel jelentĹs politikai kĂĄrokat okozott a szervezetnek. (âŚ)
A PER-folyamat lehetĹsĂŠget teremtett a hatalomnak arra, hogy belsĹ RMDSZ-irĂĄnyzatok preferĂĄlĂĄsĂĄval kĂsĂŠrletet tegyen szervezetĂźnk megosztĂĄsĂĄra. Olyan politizĂĄlĂĄsi stĂlus ĂĄllandĂłsulĂĄsĂĄnak veszĂŠlye jelent meg az RMDSZ-ben, amely eltekint a legitim kĂŠpviselet szabĂĄlyaitĂłl, a belsĹ dĂśntĂŠshozĂłi illetĂŠkessĂŠgektĹl.â
Az SZKT ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsa nem akadĂĄlyozta meg a kĂŠt parlamenti frakciĂłt abban, hogy a neptuni tĂĄrgyalĂłkat tovĂĄbbra is fontos tisztsĂŠgekkel ruhĂĄzzĂĄk fel s az ĂŠrintettek politikai vonalvezetĂŠsĂŠben sem okozott vĂĄltozĂĄst. (SĹt, Frunda GyĂśrgy nem kevesebbet engedett meg magĂĄnak 1996-os elnĂśkvĂĄlasztĂĄsi kampĂĄnyĂĄban, mint azt, hogy szemrebbenĂŠs nĂŠlkĂźl kijelentse: az 1995-Ăśs, nagy sajtóÊrdeklĹdĂŠs mellett zajlĂł, az RMDSZ minden irĂĄnyzatĂĄt felvonultatĂł, legitim szĂśvetsĂŠgi tĂĄrgyalĂłdelegĂĄciĂł ĂĄltal lefolytatott Atlantai tanĂĄcskozĂĄs âlegitimĂĄltaâ Neptunt. Akkor mĂŠg MarkĂł BĂŠla nagyon helyesen leszĂśgezte, hogy âAtlanta nem legitimĂĄlta, hanem korrigĂĄlta Neptuntâ).
BaromĂŠterĂŠrtĂŠke viszont volt: azt igazolta, hogy a tĂśbbsĂŠg egyelĹre elfogadja az autonĂłmiaprogramot s elutasĂtja az attĂłl valĂł stratĂŠgiai eltĂŠrĂŠst. Ez Ăgy is maradt az RMDSZ kĂśvetkezĹ, 1995. mĂĄjus 26 ĂŠs 28. kĂśzĂśtt megrendezett IV. kolozsvĂĄri kongresszusĂĄig, amit az is jelez, hogy a SzĂśvetsĂŠg kĂśvetkezĹ, Nagy Benedek TĹkĂŠs LĂĄszlĂł elleni minĹsĂthetetlen tĂĄmadĂĄsa ĂĄltal indukĂĄlt belsĹ viharĂĄt is az SZKT megnyugtatĂł mĂłdon, az etikĂĄtlanul eljĂĄrĂł kĂŠpviselĹ kizĂĄrĂĄsĂĄval oldotta meg.
De errĹl mĂĄr a kĂśvetkezĹ, s egyben zĂĄrĂł rĂŠszben fogunk szĂłlni.
BorbĂŠly Zsolt Attila
(folytatjuk)
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2013. ĂĄprilis 27.
Somai JĂłzsef Wekerle-ĂŠletmĹądĂjas
A Wekerle SĂĄndor ĂletmĹąvĂŠt GondozĂł TudomĂĄnyos AlapĂtvĂĄny kuratĂłriuma a Wekerle SĂĄndor KĂśzgazdasĂĄgi ĂletmĹądĂjat szĂĄmos jelĂślt kĂśzĂźl Somai JĂłzsef kĂśzgazdasĂĄgi szakĂrĂł ĂŠs szerkesztĹnek ĂtĂŠlte oda, aki a RomĂĄniai Magyar KĂśzgazdĂĄsz TĂĄrsasĂĄg (RMKT) tiszteletbeli elnĂśke â tĂĄjĂŠkoztatott az RMKT kĂśzlemĂŠnyĂŠben. A Wekerle SĂĄndor KĂśzgazdasĂĄgi ĂletmĹądĂjat 2012. oktĂłber 1-jĂŠn alapĂtottĂĄk a Wekerle SĂĄndor TudomĂĄnyos ĂletmĹądĂjjal egyĂźtt. âA Wekerle SĂĄndor KĂśzgazdasĂĄgi ĂletmĹądĂjat az a MagyarorszĂĄgon vagy hatĂĄron tĂşl ĂŠlĹ szemĂŠly kaphatja meg, aki a kĂśzgazdasĂĄgtan terĂźletĂŠn hosszĂş ĂŠvtizedes, nemzetkĂśzi mĂŠrcĂŠvel mĂŠrve is kimagaslĂł ĂŠs pĂŠldamutatĂł ĂŠletpĂĄlyĂĄt tudhat maga mĂśgĂśttâ â fogalmaztĂĄk meg a dĂj alapĂtĂłi az alapĂtvĂĄny kitĂźntetĂŠsi szabĂĄlyzatĂĄban. Az emlĂŠkplakett ĂŠs oklevĂŠl ĂźnnepĂŠlyes ĂĄtadĂĄsĂĄra a VIII. KHEOPSZ TudomĂĄnyos Konferencia keretĂŠben kerĂźl sor, amely a mĂłri nĂŠgycsillagos HĂŠtkĂşti Wellness Hotelben lesz. Az emlĂŠkplakett kĂŠszĂtĹje Nagy Benedek Prima Primissima-dĂjas mĂłri szobrĂĄszmĹąvĂŠsz.
SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr)2013. mĂĄjus 3.
A Nagy Benedek-Ăźgy
Egyre kĂśzelebb kerĂźlt 1994 decemberĂŠre az RMDSZ a brassĂłi kongresszus ĂĄltal megszabott kĂŠtĂŠves hatĂĄridĹhĂśz, ameddig meg kellett volna tenni azokat a lĂŠtfontossĂĄgĂş, az autonĂłmia irĂĄnyĂĄban mutatĂł ĂśnĂŠpĂtĹ lĂŠpĂŠseket, amelyek nem ĂźtkĂśztek az etnokratikus romĂĄn tĂśrvĂŠnyi elĹĂrĂĄsokba.
Az RMDSZ-t tĂśbb alkalommal is ĂŠrte az a jogos vĂĄd romĂĄn rĂŠszrĹl, hogy nem hajlandĂł megmondani, mit is ĂŠrt autonĂłmia alatt, s csak jĂĄtszik a szavakkal. E vĂĄd ĂŠlĂŠt vette volna el, ha a III. kongresszus hatĂĄrozatainak megfelelĹen elfogadĂĄsra kerĂźlnek az Ăşgynevezett autonĂłmiastatĂştumok, melyek jogszabĂĄlyi nyelven fogalmazzĂĄk meg nemzeti kĂśzĂśssĂŠgĂźnk emancipĂĄciĂłs kĂśzakaratĂĄt, szuverenitĂĄsunk kĂśvetelt szintjĂŠt: a tĂśbb szintĹą autonĂłmia formĂĄjĂĄban megfogalmazĂłdĂł ĂśnszervezĹdĂŠsi igĂŠnyĂźnket.
Az autonĂłmiastatĂştumok elĹkĂŠszĂtĂŠse ĂŠs elfogadtatĂĄsa akĂĄr az SZKT-val, akĂĄr a kĂśvetkezĹ kongresszussal, akĂĄr mindkettĹvel kizĂĄrĂłlag a magyar politikai akarat fĂźggvĂŠnye volt, azon belĂźl az RMDSZ vezetĹsĂŠgĂŠnek elhatĂĄrozottsĂĄgĂĄtĂłl ĂŠs kĂśvetkezetessĂŠgĂŠtĹl fĂźggĂśtt. Az RMDSZ vezetĂŠse viszont valamilyen oknĂĄl fogva nem tartotta elĂŠggĂŠ fontosnak e dokumentumok vĂŠglegesĂtĂŠsĂŠt, pedig akkor â s ezt nem lehet elĂŠggĂŠ hangsĂşlyozni â minden egyĂźtt volt ehhez. A balliberĂĄlis ellenzĂŠket âpacifikĂĄltĂĄkâ az RMDSZ struktĂşrĂĄjĂĄn belĂźl elnyert pozĂciĂłk (a KolozsvĂĄri Nyilatkozat ellen annak konszenzusos elfogadĂĄs utĂĄn leghangosabbak ĂĄgĂĄlĂłk kĂśzĂźl Cs. Gyimesi Ăva oktatĂĄsi alelnĂśk lett, Magyari NĂĄndor LĂĄszlĂł pedig ĂśnkormĂĄnyzati alelnĂśk), a sajtĂł, az egyhĂĄzak, a civil szfĂŠra pedig egyĂśntetĹąen tĂĄmogatta a hatalmas tĂśbbsĂŠggel elfogadott brassĂłi dokumentumokat. HasonlĂłan fontos lett volna az erdĂŠlyi magyar nemzeti kataszter ĂśsszeĂĄllĂtĂĄsa, valamint az erdĂŠlyi magyarsĂĄg sajĂĄt âparlamentjĂŠnekâ megvĂĄlasztĂĄsa belsĹ vĂĄlasztĂĄsokon a kataszter vĂĄlasztĂłi nĂŠvjegyzĂŠkkĂŠnt valĂł mĹąkĂśdtetĂŠsĂŠvel.
PuccskĂsĂŠrlet
E kulcsfontossĂĄgĂş stratĂŠgiai lĂŠpĂŠsekbĹl semmi nem valĂłsult meg azĂłta sem. TalĂĄn nem fĂźggetlen ettĹl, hogy 1994 decemberĂŠben a brassĂłi menetrend betartĂĄsa mellett a leghangsĂşlyosabban kiĂĄllĂł, egyben a legmagasabb, tiszteletbeli elnĂśki pozĂciĂłt betĂśltĹ TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ellen pĂŠldĂĄtlan tĂĄmadĂĄst indĂtott egy parlamenti kĂŠpviselĹ, Nagy Benedek, akinek akciĂłjĂĄt minden jel szerint a MarkĂł-pĂĄrti fĹsodor tĂĄmogatta.
Nagy Benedek 1994. december 20-ĂĄn rĂśvid rĂśpiratot osztott szĂŠt kĂŠpviselĹtĂĄrsai kĂśzĂśtt, amelyben ĂĄtvĂŠve a romĂĄn sajtĂł abszurd, azĂłta leleplezett rĂĄgalmĂĄt, TĹkĂŠs LĂĄszlĂłt szekus ĂźgynĂśkkĂŠnt tĂźntette fel, az âĂrdĂśg szolgĂĄjĂĄnakâ, âgĂĄtlĂĄstalan puhĂĄnynakâ, âaz igazsĂĄgot elhallgatĂłnakâ, âhĹątlen kezelĹnekâ nevezte, aki âfĂźlelĹ lelkiismerettelâ szolgĂĄlja embertĂĄrsait. Nagy Benedeknek az adta az apropĂłt a rĂśpirat megĂrĂĄsĂĄhoz, hogy a magyar rĂĄdiĂłban elhangzott egy olyan tudĂłsĂtĂĄs, mely szerint TĹkĂŠs LĂĄszlĂł elismerte volna egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsĂŠt a SzekuritĂĄtĂŠval, âmint mindenki mĂĄsâ. E nyilvĂĄnvalĂł rĂĄgalmat, amely mĂśgĂśtt minden bizonnyal az MSZP-SZDSZ-es kriptokommunista hatalom titkosszolgĂĄlata ĂĄllt, Nagy Benedek kĂŠszsĂŠgesen âelhitteâ, s ahelyett, hogy az ĂŠrintettel â s egyben elĂśljĂĄrĂłjĂĄval â tisztĂĄzta volna a kĂŠrdĂŠst, akciĂłba lendĂźlt. A rĂśpirat szĂśvege alatt nem olvashatĂł alĂĄĂrĂĄs szerepelt, annak megfogalmazĂĄsa pedig arra utalt, hogy szerzĹje alĂĄĂrĂĄsokat kĂvĂĄnt gyĹąjteni a kĂŠpviselĹtĂĄrsai kĂśzĂśtt TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ellenĂŠben. EzĂŠrt talĂĄn nem indokolatlan Nagy Benedek akciĂłjĂĄt puccskĂsĂŠrletnek nevezni.
KizĂĄrĂĄs ĂŠs honorĂĄlĂĄs
BorbĂŠly Imre Hargita megyei kĂŠpviselĹ a szĂłban forgĂł frakcióßlĂŠsen javasolta a problĂŠma azonnali megtĂĄrgyalĂĄsĂĄt ĂŠs testĂźleti elhatĂĄrolĂłdĂĄst Nagy BenedektĹl. Tokay GyĂśrgy frakciĂłvezetĹ pozĂciĂłjĂĄval visszaĂŠlve azonban megakadĂĄlyozta a politikai bomba azonnali hatĂĄstalanĂtĂĄsĂĄt. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł nĂŠhĂĄny nappal kĂŠsĹbb ĂśsszehĂvta tanĂĄcsadĂł testĂźletĂŠt, ĂŠs Ăşgy dĂśntĂśtt, a nyilvĂĄnossĂĄghoz fordul. MarkĂł BĂŠlĂĄt 1994. december vĂŠgĂŠn 29 magas rangĂş RMDSZ-tisztsĂŠgviselĹ, zĂśmmel kĂŠpviselĹk ĂŠs szenĂĄtorok, levĂŠlben szĂłlĂtottĂĄk fel azonnali ĂĄllĂĄsfoglalĂĄsra, MarkĂł viszont kivĂĄrt, majd vĂĄlsĂĄgstĂĄbot â az RMDSZ OperatĂv TanĂĄcsĂĄt â hĂvott Ăśssze az Ăźgy megtĂĄrgyalĂĄsĂĄra. Ezzel egyrĂŠszt azt sugallta, hogy vĂĄlsĂĄg van, mĂĄsrĂŠszt idĹt adott arra, hogy a kognitĂv mĂŠreg minĂŠl mĂŠlyebbre hatoljon az erdĂŠlyi magyar tĂĄrsadalom tudatĂĄba, a tiszteletbeli elnĂśk hitele minĂŠl jobban csorbuljon. Az OperatĂv TanĂĄcs az Etikai BizottsĂĄg elĂŠ utalta az Ăźgyet.
Az is szabĂĄlyos ĂśsszeeskĂźvĂŠsre utal, hogy TĹkĂŠs az RMDSZ megalakulĂĄsĂĄnak ĂśtĂśdik ĂŠvfordulĂłja alkalmĂĄbĂłl ĂśsszehĂvott Ăźnnepi gyĹąlĂŠsre az utolsĂł pillanatban kapott meghĂvĂłt annak dacĂĄra, hogy szemĂŠlyĂŠvel egyedĂźl kĂŠpviselte az RMDSZ ĂŠlĂŠn a kontinuitĂĄst. A gyĹąlĂŠs szervezĹi vĂŠlhetĹen arra szĂĄmĂtottak, hogy januĂĄr kĂśzepĂŠre sikerĂźl a tiszteletbeli elnĂśkĂśt erkĂślcsileg-politikailag annyira ellehetetlenĂteni, hogy tĂĄvol tartĂĄsa az esemĂŠnytĹl termĂŠszetesnek hasson.
Az Ăźgy kivizsgĂĄlĂĄsa utĂĄn az Etikai BizottsĂĄg Nagy Benedeknek az RMDSZ-bĹl valĂł kizĂĄrĂĄsĂĄt javasolta az SZKT-nak, amely elfogadta a bizottsĂĄg ĂĄllĂĄspontjĂĄt. Nagy Benedek a kongresszushoz fellebbezett, a kongresszus pedig visszavette akizĂĄrt politikust, szankciĂłkĂŠppen megvonva az SZKT-tagsĂĄgĂĄt. KĂŠt ĂŠvvel kĂŠsĹbb, az RMDSZ elsĹ kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄsĂĄnak idejĂŠn Nagy Benedeket a vallĂĄsĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄgon lĂĄthattuk viszont.
SzertefoszlĂł ĂĄlmok
A Nagy Benedek-Ăźgy bebizonyĂtotta: az autonĂłmia ellenfelei ĂŠs a romĂĄn hatalom RMDSZ-en belĂźli szĂśvetsĂŠgesei a legdurvĂĄbb, legetikĂĄtlanabb eszkĂśzĂśktĹl sem riadnak vissza, ha le akarnak szĂĄmolni valakivel. 1994 vĂŠgĂŠig mĂŠg elkĂŠpzelhetĹ volt, hogy az eladdig a kĂŠt tĂĄbor kĂśzĂśtt lĂĄtszĂłlag egyensĂşlyozĂł MarkĂł BĂŠla elnyerje az autonomista oldal tĂĄmogatĂĄsĂĄt, de gyĂĄszos rĂŠszvĂŠtele a TĹkĂŠs-ellenes akciĂłban lehetetlennĂŠ tette ezt. Hogy fĂŠl ĂŠvvel kĂŠsĹbb mĂŠgis elnĂśkkĂŠ vĂĄlasztottĂĄk, az egyĂŠrtelmĹą bizonyĂtĂŠka volt annak, hogy 1995 mĂĄjusĂĄban mĂĄr nem az elvszerĹąsĂŠg, a programhĹąsĂŠg, a politikai kĂśvetkezetessĂŠg jelĂślt valakit az RMDSZ elnĂśki tisztsĂŠgĂŠnek betĂśltĂŠsĂŠre, hanem a nyers hatalomtechnika, a gĂĄtlĂĄstalan machiavellizmus.
A Nagy Benedek-Ăźggyel ĂŠs annak a fĹsodor ĂĄltali tĂĄmogatĂĄsĂĄval a kĂśzĂśs autonomista ĂśnĂŠpĂtkezĂŠs ĂĄlma szertefoszlani lĂĄtszott, Ăşj korszak kezdĹdĂśtt, amelyet a politikatĂśrtĂŠnet az âabszurd kuriĂłzumokâ rovatban fog feljegyezni.
A folytatĂĄst ismerjĂźk: kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄs, engedmĂŠnymorzsĂĄk, ismĂŠtelt becsapatĂĄs, ultimĂĄtum az ĂśnĂĄllĂł ĂĄllami egyetem ĂźgyĂŠben, majd annak visszavonĂĄsa a mindmĂĄig lĂŠtre nem hozott PetĹfi-Schiller egyetem ĂźrĂźgyĂŠn, protokollum-politika, majd 2003-ban az RMDSZ pĂĄrtosĂtĂĄsa ĂŠs leszĂĄmolĂĄs a belsĹ vĂĄlasztĂĄsok eszmĂŠjĂŠvel. Ez volt az a pont, amikor az autonomistĂĄk sajĂĄt szervezetek megalakĂtĂĄsĂĄba fogtak, mert ĂŠrtelmetlennek lĂĄtszott az RMDSZ-en belĂźl bĂĄrmifĂŠle autonomista utĂłvĂŠdharc. Ez viszont mĂĄr egy mĂĄba hajlĂł mĂĄsik tĂśrtĂŠnet, amelyet a jelen szereplĹi Ărnak.
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2013. jĂşlius 30.
Milyen egy szĂŠkelyfĂśldi nĹi vĂĄllalkozĂł? NĂŠgy kĂśtetet mutatnak be a Studia TerrĂŚ Siculorum sorozatban
2013. augusztus 1-ĂŠn, 17 ĂłrĂĄtĂłl kerĂźl sor a kolozsvĂĄri Nemzeti KisebbsĂŠgkutatĂł IntĂŠzet szĂŠkelyfĂśldi regionĂĄlis kutatĂĄsokat ĂśsszegzĹ Studia TerrĂŚ Siculorum c. kĂśnyvsorozatĂĄnak bemutatĂłjĂĄra a CsĂki SzĂŠkely MĂşzeumban. Az alĂĄbbi kĂśtetek kerĂźlnek bemutatĂĄsra:
Kiss TamĂĄs â Barna GergĹ â DeĂĄk Attila: SzĂŠkelyfĂśldi turisztikai rĂŠgiĂł? KĂŠrdĹĂves, fĂłkuszcsoportos ĂŠs statisztikai vizsgĂĄlat a szĂŠkelyfĂśldi turizmusrĂłl. (Studia TerrĂŚ Siculorum, 1.) â bemutatja dr. HorvĂĄth AlpĂĄr;
Gergely Orsolya: VĂĄllalkozĂĄs nĹi mĂłdra. A szĂŠkelyfĂśldi nĹi vĂĄllalkozĂłk profiljĂĄnak ĂŠs motivĂĄciĂłinak vizsgĂĄlata. (Studia TerrĂŚ Siculorum, 2.) â bemutatja OlĂĄh SĂĄndor;
HorvĂĄth AlpĂĄr: TurizmusfejlesztĂŠs a SzĂŠkelyfĂśldĂśn. (Studia TerrĂŚ Siculorum, 3.) â bemutatja dr. BirĂł A. ZoltĂĄn;
Nagy Benedek: A turisztikai helymarketing SzĂŠkelyfĂśldĂśn â az imĂĄzs- ĂŠs mĂĄrkahasznĂĄlat tudomĂĄnyos megalapozĂĄsa. (Studia TerrĂŚ Siculorum, 4.) â bemutatja SzĂŠkedi Ferenc.
A rendezvĂŠny szervezĹi a kolozsvĂĄri Nemzeti KisebbsĂŠgkutatĂł IntĂŠzet ĂŠs a CsĂki SzĂŠkely MĂşzeum. (kĂśzlemĂŠny)
Transindex.ro 2013. augusztus 1.
TanulmĂĄnyok SzĂŠkelyfĂśldrĹl
A kolozsvĂĄri Nemzeti KisebbsĂŠgkutatĂł IntĂŠzet szĂŠkelyfĂśldi kutatĂĄsokat ĂśsszegzĹ Studia Terrae Siculorum cĂmĹą kĂśnyvsorozata elsĹ nĂŠgy kĂśtetĂŠt mutattĂĄk be a csĂkszeredai MikĂł-vĂĄrban csĂźtĂśrtĂśkĂśn.
âKĂśnyvsorozatunkkal az a cĂŠlunk, hogy kĂśzlĂŠsi lehetĹsĂŠget biztosĂtsunk a szĂŠkelyfĂśldi kutatĂłk tudomĂĄnyosan elkĂŠszĂtett munkĂĄinak. MĂĄr elĹkĂŠszĂźletben van tovĂĄbbi kĂŠt kĂśtetĂźnk, ugyanakkor itt jelezzĂźk, hogy a kĂśzlĂŠsi lehetĹsĂŠg mindenki szĂĄmĂĄra nyitottâ â mondta ĂźdvĂśzlĹbeszĂŠdĂŠben HorvĂĄth IstvĂĄn, a Nemzeti KisebbsĂŠgkutatĂł IntĂŠzet vezetĹje.
ElsĹkĂŠnt Kiss TamĂĄs â Barna GergĹ â DeĂĄk Attila: SzĂŠkelyfĂśldi turisztikai rĂŠgiĂł? KĂŠrdĹĂves, fĂłkuszcsoportos ĂŠs statisztikai vizsgĂĄlat a szĂŠkelyfĂśldi turizmusrĂłl cĂmĹą munkĂĄt ismertettĂŠk. A tĂĄrsadalomkutatĂłi munka a turisztikai szakma szĂĄmĂĄra szĂźksĂŠges kutatĂĄsi eredmĂŠnyeket Ăśsszegez. A kutatĂĄsbĂłl kiderĂźlt pĂŠldĂĄul, hogy a SzĂŠkelyfĂśldre lĂĄtogatĂł magyarorszĂĄgiak szĂĄmĂĄra ez a vidĂŠk rendezetlen, elhanyagolt, fejletlen tĂŠrsĂŠgkĂŠnt hat. Ezzel szemben a romĂĄn vidĂŠkekrĹl, elsĹsorban a romĂĄn alfĂśldrĹl ĂŠrkezĹk szĂĄmĂĄra SzĂŠkelyfĂśld nagyon rendezett ĂŠs tiszta.
A mĂĄsodik kĂśtetben Gergely Orsolya Hargita ĂŠs KovĂĄszna megyei kis- ĂŠs kĂśzĂŠpvĂĄllalkozĂłk kĂśrĂŠben megjelenĹ nĹi szereplĹk vĂĄllalkozĂĄsindĂtĂĄsi, vĂĄllalkozĂĄsmenedzselĂŠsi motivĂĄciĂłinak szociolĂłgiai mĂłdszerekkel tĂśrtĂŠnĹ vizsgĂĄlatĂĄt mutatta be.
HarmadikkĂŠnt HorvĂĄth AlpĂĄr TurizmusfejlesztĂŠs a SzĂŠkelyfĂśldĂśn cĂmĹą munkĂĄjĂĄt ismertettĂŠk. MunkĂĄjĂĄban a szerzĹ SzĂŠkelyfĂśld turizmusfejlesztĂŠsĂŠt a tĂŠrsĂŠgi, regionĂĄlis szereplĹk, kĂśzĂśssĂŠgek szemszĂśgĂŠbĹl prĂłbĂĄlja megkĂśzelĂteni. A nĂŠgyes kĂśnyvbemutatĂł vĂŠgĂŠn Nagy Benedek munkĂĄja kĂśvetkezett. A csĂkszeredai szerzĹ kĂśtetĂŠnek cĂme: A turisztikai helymarketing SzĂŠkelyfĂśldĂśn â az imĂĄzs- ĂŠs mĂĄrkahasznĂĄlat tudomĂĄnyos megalapozĂĄsa. A vĂĄrosnapok programjakĂŠnt megtartott esemĂŠny tĂĄrsszervezĹje a CsĂki SzĂŠkely MĂşzeum volt.
KozĂĄn IstvĂĄn
Szekelyhon.ro2013. oktĂłber 23.
HOGYAN VĂLTOTTAM LE TAKĂCS CSABĂT AZ RMDSZ ĂGYVEZETĹ ELNĂKI FUNKCIĂJĂBĂL?
Vagyis nem vĂĄltottam le, de mindent megtettem, amit lehetett, erĹmhĂśz mĂŠrten. Akkor tĂśrtĂŠnt, amikor SZET-tag voltam. Egy kollĂŠgĂĄm mondta egy nap, hogy be kellene lĂŠpjek a SZET-be, ahol az egyetemi oktatĂłk rendjĂŠt kell kĂŠpviselnem az erdĂŠlyi magyar rendek kĂśzĂźl, ĂŠs jĂł lenne, ha eljĂĄrnĂŠk a SZET-ĂźlĂŠseire is, fĹleg az SZKT-SZET kĂśzĂśs ĂźlĂŠseire, mert ott szĂźksĂŠg van az olyan okos, szĂŠp, Ăźgyes emberek szavazataira, mint amilyen ĂŠn vagyok. A barĂĄtok majd megmondjĂĄk, mĂg rutinom lesz, hogy merre kell szavazni. A SZET ĂŠs az SZKT akkor az RMDSZ kĂŠpviseleti dĂśntĂŠshozĂł testĂźlete volt.
JĂł, belĂŠptem a SZET-be. A barĂĄtok hĂĄlĂĄsak voltak: csupa ifjĂş, nĂĄlam is fiatalabb, lelkes politikus ĂŠs fiatal farkas. Ĺk vittek, hoztak kocsival, segĂtettek, ha nem ĂŠrtettem valamit, meglĂśktĂŠk a hĂĄtamat, ha szavazni kellett, amĂg rutinom lett. NĂŠha meglĂśktek, ĂŠs felĂŠbredtem, felemeltem a kezemet.
- MĂŠg egyszer kĂŠrem megszĂĄmolni, mert valaki megint utĂłlag emelte fel a kezĂŠt â mondta Frunda, aki a gyĹąlĂŠst vezette.
EzentĂşl, amĂg rutinom lett, a barĂĄtok felemeltĂŠk a kezemet is adott pillanatban.
Egyszer egy hĹąvĂśs hajnalban indultak a barĂĄtok is a vĂĄsĂĄrhelyi ĂźlĂŠsre, persze vittek engem is. Sokan voltunk a kocsiban, lelkesen politizĂĄltak, egymĂĄs szavĂĄba vĂĄgtak, tĹkĂŠseztek, markĂłztak vĂŠgig. Az egyik barĂĄtom mĂŠg az elejĂŠn mondta:
- TakĂĄcsra kell figyelni. VigyĂĄzni kell!
LudasnĂĄl mĂĄr mindenki egyszerre beszĂŠlt, nĂŠha egyik-mĂĄsik hozzĂĄm is fordult, ĂŠs emlĂŠkeztetett, hogy most TakĂĄcs a tĂŠt, itt az ideje, hogy TakĂĄcsot, mert TakĂĄcs Ăgy, Ăşgy, nehogy mĂŠg a vĂŠgĂŠn TakĂĄcs.
- Igen, igen â mondtam, ĂŠs gondolkoztam, hogy mi a bajuk ezeknek most TakĂĄccsal, mintha a mĂşltkor azt mondtĂĄk volna, hogy TakĂĄcsnak kĂśszĂśnhetĹen ez a jĂł, meg az a jĂł az RMDSZ-ben. Hogy rend van, Hogy sok a pĂŠnz. Hogy nincs mese. Mikor haragudtak meg ezek Ăgy TakĂĄcsra, hogy Ăgy ĂźvĂśltĂśznek rĂłla a fĂźlembe?
VĂĄsĂĄrhelyen leszĂĄlltunk a kisbuszrĂłl, le akartam lĂŠpni a KultĂşrpalota elĹtt, hogy meglĂĄtogassam az ĂźlĂŠs idejĂŠn (amĂg ezek ordĂtoznak ĂŠs kinyĂrjĂĄk TakĂĄcsot), hĂĄrom fontos nĹt: Erzsibirit, SĂĄrit ĂŠs Mariska-RozĂĄlit.
De a fiatal politikusok nem veszĂtettek a szemĂźk elĹl: vigyĂĄztak rĂĄm, amĂg rutinom nem lesz.
- Nehogy elmenj, bazeg! â mondta valaki â Gondolj TakĂĄcs CsabĂĄra: ma TakĂĄcsot el kell intĂŠzzĂźk!
Kezdtem sajnĂĄlni TakĂĄcsot, ĂŠn sose voltam rosszban vele, de hĂĄt mĂŠg nem volt nekem rutinom.
A ruhatĂĄrban hagytuk a ruhĂĄnkat, odabent Frunda megnyitotta a gyĹąlĂŠst, ĂŠs ĂŠn a tĂśbbi politikust kĂśvetve azonnal kimentem kĂĄvĂŠzni. Valaki a fĂźstben elkiĂĄltotta magĂĄt:
- TakĂĄcsot, igen, TakĂĄcsot! Itt ĂŠs most! Vallani ĂŠs vĂĄllalni!
JĂśttĂźnk, mentĂźnk a folyosĂłn, ahogy az SZKT-n kell, nĂŠha Ăśsszefutottam egyik-mĂĄsik fiatal farkassal. KĂśszĂśntek, kezet fogtunk, ĂŠs Ăşgy, ahogy fogtĂĄk a kezem, kĂśzel vontak magukhoz, rothadt dohĂĄny ĂŠs rothadt tĂźdĹ keverĂŠkĂŠt rĂĄm fĂşjva sĂşgtĂĄk, miutĂĄn konspiratĂve kĂśrĂźlnĂŠztek: -
VigyĂĄzz a szavazĂĄskor, Tivadar! Tudod, hogy ma pont TakĂĄcs, igaz?
- Igen, tudom.
FĂŠl Ăłra mĂşlva a fiatal szĂŠkely barĂĄtok SMS-t kĂźldtek: âKĹzeledik a szavazĂĄs, ne tĂźnggy el megin, gondoly TakĂĄcsraâ TĂśprengtem: vĂŠgĂźlis miĂŠrt akarjĂĄk ezek leszavazni TakĂĄcsot?
BementĂźnk a terembe, Frunda mĂŠg mindig a szĂnpadon Ăźlt ĂŠs prĂłbĂĄlta TorĂł T. Tibort lebeszĂŠlni, hogy beszĂŠljen. LeĂźltĂźnk ĂŠs ĂŠn utĂĄna felĂĄlltam, hogy kimenjek megtekinteni JucikarolinĂĄt, de a barĂĄtok leĂźltettek.
- HĂźlye vagy? Most jĂśn a szavazĂĄs! Vagy azt akarod, hogy TakĂĄcs? Valaki felment a szĂnpadra ĂŠs bejelentette, hogy TakĂĄcs CsabĂĄt javasolja az RMDSZ ĂźgyvezetĹ elnĂśkĂŠnek tovĂĄbbra is.
- LĂĄtjĂĄtok? â mondtam a barĂĄtoknak â TakĂĄcsot akarjĂĄk mĂŠgis!
- Ne, ne, ne, ne! â mondtĂĄk a barĂĄtok
â Tivadar, ezt mĂŠg nem tudod, nincs mĂŠg rutinod. MĂŠg nincs a meccs lejĂĄtszva! Most jĂśn! Nehogy elmenj!
Sor kerĂźlt a szavazĂĄsra. Egy ember felment a szĂnpadra ĂŠs sorra szĂłlĂtotta a lent ĂźlĹket, azok felmentek, kaptak egy szavazatcĂŠdulĂĄt, elbĂşjtak a sĂşgĂłlyukba ĂŠs szavaztak, utĂĄna bedobtĂĄk egy tulipĂĄntos urnĂĄba a cĂŠdulĂĄt. Ha a jelĂśltet tĂĄmogattĂĄk, nem tettek semmit, ha ellene akartak szavazni, kihĂşztĂĄk a nevĂŠt. Nem is hittem korĂĄbban, hogy ez ilyen egyszerĹą. Engem is szĂłlĂtottak, felmentem, kaptam egy cĂŠdulĂĄt. NĂŠzem, hĂĄt rajta azt Ărja: âTakĂĄcs Csabaâ.
SzemĂźvegem sarkĂĄbĂłl rĂĄnĂŠztem TakĂĄcsra, hogy vajon Ĺ tudja, hogy mi kĂŠszĂźl ellene itt ma? Hogy le akarjĂĄk vĂĄltani. Akkor miĂŠrt teszik ki ennek a cirkusznak? MiĂŠrt nem mondtĂĄk meg neki elĹre, hogy nĂŠ, Csaba, ĂzĂŠ, most mĂĄr itt az ideje, hogy?
De TakĂĄcs nyugodt volt. Valakinek ĂŠppen mondott, mondott, mondott, mondott valamit. HĂĄt jĂł â mondtam magamban, ĂŠs gondoltam, hogy a barĂĄtoknak van mĂĄr rutinjuk, tudjĂĄk, hogy miĂŠrt akarjĂĄk levĂĄltani TakĂĄcsot. Itt az ideje, gondoltam, hogy nekem is legyen rutinom, ĂŠs kihĂşztam TakĂĄcs Csaba nevĂŠt a cĂŠdulĂĄn, utĂĄna bedobtam az urnĂĄba.
AztĂĄn vĂĄrtunk. A barĂĄtok feszĂźltek voltak.
A vĂŠgĂŠn felmĂĄszott a szĂnpadra a szavazatszĂĄmlĂĄlĂł bizottsĂĄg elnĂśke. Frunda nem teketĂłriĂĄzott: tĂz perc alatt csendet csinĂĄlt, ĂŠs megadta a szĂłt az elnĂśknek, aki felolvasta az eredmĂŠnyt.
- Ăt tartĂłzkodĂĄssal ĂŠs egy ellenszavazattal TakĂĄcs Csaba ĂźgyvezetĹ elnĂśk!
BehĂşztam a fejem. Nagy Benedek a hĂĄtam mĂśgĂśtt Ăźlt, hat ĂşjsĂĄgot olvasott ĂŠs alĂĄhĂşzta benne a fontos sorokat, pĂŠldĂĄul az idĹjĂĄrĂĄs-jelentĂŠst. Idegesen zĂśrgette a lapokat:
- Ki lehet az a vad barom, vajon, aki Csaba ellen szavazott?
- Nem tom, Benci bĂĄcsi â nyĂśgtem.
VisszafelĂŠ KolozsvĂĄrra ĂłriĂĄsi hangulat volt a kisbuszban. A barĂĄtok boldogak voltak. Folyt a sĂśr.
- MegmentettĂźk TakĂĄcsot! â ordĂtoztĂĄk, ĂŠs leszĂĄllĂĄskor megrĂĄztĂĄk a kezemet.
- KĂśszĂśnjĂźk, Tivadar, hogy segĂtettĂŠl: megmentettĂźk TakĂĄcsot.
Magyari Tivadar
Transindex.ro2013. oktĂłber 31.
IngerkĂźszĂśbĂśk
Az aprĂł sikereknek is meg kell tanulnunk ĂśrĂźlni. AnnĂĄl is inkĂĄbb, mert nagyok, sajnos, nincsenek. A rendszervĂĄltĂĄs hajnalĂĄtĂłl, 1988-tĂłl szĂĄmĂtva eltelt negyed ĂŠvszĂĄzad. ElvesztettĂźnk ErdĂŠlyben nĂŠgyszĂĄzezer magyar lelket, kit Ăgy, kit Ăşgy, politikai ĂŠrdekkĂŠpviseletĂźnk tĂśredezett, a mindennapok lĂŠtfenntartĂĄsi gondjai alatt roskadozĂł ĂĄtlagember szĂĄmĂĄra szinte ĂĄtlĂĄthatatlan, a fĂŠny pedig nem lĂĄtszik az alagĂşt vĂŠgĂŠn. Legfeljebb pillanatokra dereng fel, s utĂĄna nem tudja az ember, kĂĄprĂĄzat volt-e vagy tĂŠnyleges valĂłsĂĄgĂŠrzĂŠkelĂŠs.
A SzĂŠkelyek Nagy MenetelĂŠse utĂĄn mĂŠgis Ăşjra hajlamosak vagyunk a derĹąlĂĄtĂĄsra. Bebizonyosodott ugyanis, hogy a kĂśzĂśssĂŠg kĂŠpes Ăśsszefogni a magyar jĂśvĹ ĂŠrdekĂŠben, s az sem tagadhatĂł mĂĄr, hogy az autonĂłmiĂĄra vonatkozĂłan megvan a kĂśzakarat. VilĂĄgosan igazolja ezt a kifejezetten politikai, egyetlen tĂŠmĂĄt felvetĹ kezdemĂŠnyezĂŠs szĂĄzezres lĂŠptĂŠkĹą tĂĄmogatottsĂĄga. A hivatalossĂĄgok ordas hazugsĂĄga a tizenĂśtezer felvonulĂłrĂłl azonnal cĂĄfolhatĂł, hiszen 53 kilomĂŠteres egybefĂźggĹ menetoszlop elkĂŠpzelhetetlen annyi rĂŠszvevĹvel: mĂŠterenkĂŠnt legalĂĄbb egy embert kell szĂĄmolni, s az mĂĄr tĂśbbszĂśrĂśse a hivatalos szĂĄmadatnak.
MĂşltidĂŠzĂŠs
Ilyen ĂŠs ehhez hasonlĂł akciĂłkra lett volna szĂźksĂŠg tĂśbb mint hĂşsz esztendeje, amikor az autonĂłmia kerĂźlt az akkor mĂŠg egysĂŠges erdĂŠlyi magyar ĂŠrdekkĂŠpviselet programjĂĄnak kĂśzĂŠppontjĂĄba. Ehelyett az 1993 ĂŠs 1996 kĂśzĂśtti, hĂĄromĂŠves Janus-arcĂş korszak utĂĄn, amit egyik oldalrĂłl a nemzeti ĂśnkormĂĄnyzat ĂŠpĂtĂŠsĂŠnek megkezdĂŠse, mĂĄsik oldalrĂłl meg a neptuni tĂĄrgyalĂĄs ĂŠs a Nagy Benedek-fĂŠle TĹkĂŠs LĂĄszlĂł elleni puccskĂsĂŠrlet jellemzett, az RMDSZ beĂĄllt statisztĂĄnak a romĂĄn kormĂĄny mellĂŠ. A kĂŠtezres ĂŠvekben az autonĂłmiĂĄt komolyan vevĹ tĂĄbor szervezeti ĂśnĂĄllĂłsulĂĄsa utĂĄn pedig azt hallhattuk pozĂciĂłban levĹ politikusaiktĂłl, hogy nem mĹąkĂśdne a szĂŠkely autonĂłmia, mert a szĂŠkely megyĂŠk tĂśbbet kapnak vissza a kĂśltsĂŠgvetĂŠsbĹl, mint amennyit befizetnek. Micsoda fonĂĄk ĂŠrvelĂŠs volt ez â ha egyĂĄltalĂĄn igaz volt â, nem vette figyelembe a nemzeti ĂśnkormĂĄnyzĂĄs gazdasĂĄgi dinamizĂĄlĂł hatĂĄsĂĄt, hiszen az ember mindig szĂvesebben dolgozik sajĂĄt magĂĄnak, mint mĂĄsnak, arrĂłl nem is szĂłlva, hogy a szabadsĂĄg elĹbbre valĂł a jĂłlĂŠtnĂŠl. Vagy hogy az SZNT statutumĂĄhoz hasonlĂł hĂĄtrĂĄnyos megkĂźlĂśnbĂśztetĂŠst Hitler sem mert volna megkockĂĄztatni â SzĂŠkely Ervin egykori kĂŠpviselĹ mocskolĂłdĂĄsĂĄnak hatĂĄsĂĄra keresgĂŠlnĂŠ az ember a koncentrĂĄciĂłs tĂĄborokrĂłl szĂłlĂł passzust az egyĂŠbkĂŠnt teljes mĂŠrtĂŠkben eurokonform ĂŠs demokratikus statĂştumban, de mily meglepĹ, nincs benne.
Azt sem feledhetjĂźk, hogy az RMDSZ elnĂśke mikĂŠnt kicsinyelte le az autonĂłmiĂĄra vonatkozĂł szĂŠkely kĂśzakarat mozgĂł urnĂĄs nĂŠpszavazĂĄson valĂł kinyilvĂĄnĂtĂĄsĂĄnak jelentĹsĂŠgĂŠt a jogmorzsĂĄk felcsipegetĂŠsĂŠvel szemben. Ami szerinte ĂŠs kĂśvetĹi szerint elĹbb-utĂłbb autonĂłmiĂĄhoz vezet.
Nem vezet, ezt tudhatjuk jĂłl, a mennyisĂŠg ez esetben soha nem csap ĂĄt minĹsĂŠgbe. Ha netĂĄn valamennyi kĂśzĂśssĂŠgi ingatlant, minden erdĹt, fĂśldet, ĂŠpĂźletet visszaadnĂĄnak a magyarsĂĄgnak, mĂŠg azt is, amit nem 1945, hanem 1920 utĂĄn raboltak el, ha maradĂŠktalanul biztosĂtanĂĄk nyelvi jogainkat, az sem jelentene autonĂłmiĂĄt, az sem jelentenĂŠ az erdĂŠlyi magyar ĂŠlet szervezĂŠsĂŠnek sajĂĄt kĂŠzbe vĂŠtelĂŠt.
TĂĄvol a magyarĂĄzatoktĂłl
Az autonĂłmiaharc ĂźgyĂŠben a mĂşlt vasĂĄrnap nagyot lĂŠptĂźnk elĹre. VĂŠgre egysĂŠgben mutatta meg a magyar kĂśzĂśssĂŠg ĂŠs valamennyi magyar szervezet, hogy fĹ cĂŠlja az autonĂłmia, azon belĂźl SzĂŠkelyfĂśld terĂźleti autonĂłmiĂĄja. Volt mĂĄr egy hasonlĂł tĂśrtĂŠnelmi csillagĂĄllĂĄs 2009-ben, akkor rĂŠszben az autonomistĂĄk miatt csĂşszott el az Ăźzenet. A SzĂŠkely Nemzeti TanĂĄcs ragaszkodott az elsĹbbsĂŠgĂŠhez, ĂŠs nem volt partner az RMDSZ ĂĄltal felkarolt ĂśnkormĂĄnyzati nagygyĹąlĂŠs megszervezĂŠsĂŠben, Ăgy egy gyĹąlĂŠs helyett kettĹt tartottak, a mĂŠdia pedig az egysĂŠges magyar autonomista kĂśzakarat helyett a magyar torzsalkodĂĄsra helyezhette a hangsĂşlyt. Igaza volt az SZNT-nek abban, hogy Ĺ kezdemĂŠnyezte a szĂŠkely ĂśnkormĂĄnyzati nagygyĹąlĂŠst 2009 elejĂŠn? Igaza volt. ElvszerĹą volt az SZNT ĂĄllĂĄspontja? ElvszerĹą volt. Taktikus volt, elĹrĂŠbb vitte az Ăźgyet? Sajnos nem.
Most szerencsĂŠre mĂĄs a helyzet. A nagy kĂŠrdĂŠs, hogy meddig lehet megtartani az RMDSZ-t az autonomista konszenzuson belĂźl, mikor kezdik ismĂŠt azt magyarĂĄzni, hogy az autonĂłmia elĂŠrĂŠsĂŠhez nem tĂźntetĂŠsek rĂŠvĂŠn jutunk kĂśzelebb. Mert ma mĂĄr mindent meg lehet magyarĂĄzni. Budapest volt SZDSZ-es fĹpolgĂĄrmestere meg tudta magyarĂĄzni, hogy miĂŠrt nem akar vilĂĄgkiĂĄllĂtĂĄst az ĂĄltala vezetett vĂĄrosban a millecentenĂĄrium ĂŠvĂŠben. Az RMDSZ megmagyarĂĄzta, hogy az 1999-es etnodiszkriminatĂv, az ĂĄllami magyar egyetem lĂŠtrehozĂĄsĂĄt a bizonytalan jĂśvĹbe tolĂł tanĂźgyi tĂśrvĂŠny valĂłjĂĄban siker, âjelentĹs elĹrelĂŠpĂŠsâ. GyurcsĂĄnyĂŠk megmagyarĂĄztĂĄk â s nem kevĂŠs embert meg is gyĹztek â, hogy miĂŠrt nem kell kettĹs ĂĄllampolgĂĄrsĂĄg. Ăgyhogy nem tudhatjuk, mikor fogja az RMDSZ azt magyarĂĄzni, amit ma a Demokratikus KoalĂciĂł kĂŠpviselĹi mondanak az anyaorszĂĄgi szimpĂĄtiatĂźntetĂŠsekrĹl, vagyis, hogy ezek csak ĂĄrtanak az autonĂłmia ĂźgyĂŠnek. ElvĂŠgre az RMDSZ kommunikĂĄciĂłja arra ĂĄllt rĂĄ, hogy az autonĂłmiĂĄt az aprĂłmunkĂĄval lehet ĂŠpĂteni. MikĂśzben az autonĂłmia a kĂśzjogosĂtvĂĄnyokrĂłl szĂłl, arrĂłl, hogy a magyarsĂĄg a maga ĂŠrdekeinek megfelelĹen irĂĄnyĂtsa a sorsĂĄt a maga ĂĄltal befizetett adĂłbĂłl. Ăgy pedig nem lehet autonĂłmiĂĄt kikĂźzdeni, hogy e kĂŠrdĂŠsrĹl a tĂśrvĂŠnyhozĂĄsban nem beszĂŠlĂźnk, ki sem ejtjĂźk szĂĄnkon az autonĂłmia kifejezĂŠst, hogy az autonĂłmiĂĄrĂłl szĂłlĂł szavazĂĄs elĹtt nem ĂŠlĂźnk a szĂłlĂĄsjoggal, sĹt, kimegyĂźnk a terembĹl, meg sem prĂłbĂĄljuk elĂŠrni a romĂĄn hatalom ingerkĂźszĂśbĂŠt.
KĂŠnyelmetlensĂŠgi tĂŠnyezĹ, megoldandĂł problĂŠmĂĄvĂĄ kell vĂĄlnunk, ha cĂŠlunkat komolyan gondoljuk. Jobb lett volna RomĂĄnia EurĂłpai UniĂłs csatlakozĂĄsa elĹtt erre ĂśsszpontosĂtani, de sohasem kĂŠsĹ a jĂł irĂĄnyba lĂŠpni. Ha nem ĂŠrjĂźk el a romĂĄn hatalom ingerkĂźszĂśbĂŠt, esĂŠlyĂźnk sem lesz arra, hogy valaha sajĂĄt kezĂźnkbe vehetjĂźk sorsunk irĂĄnyĂtĂĄsĂĄt. Most frappĂĄnsan, lĂĄtvĂĄnyosan adtunk jelet a nagyvilĂĄgnak ĂŠs Bukarestnek lĂŠtezĂŠsĂźnkrĹl ĂŠs ĂśnkormĂĄnyzĂĄsra vonatkozĂł igĂŠnyĂźnkrĹl, ezt igazoljĂĄk az ingerĂźlt romĂĄn reakciĂłk, a betiltĂĄsi javaslatok, de ezt igazolja a hirtelen âelromlottâ mozdony is.
Ezt a cĂŠlorientĂĄlt magyar akciĂłegysĂŠget kellene megĹrizni, ĂŠs akkor ĂźgyĂźnk sikerre van ĂtĂŠlve
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2013. november 28.
ValĂłdi egysĂŠgbontĂĄs
TĂşl szĂŠp lett volna, ha a SzĂŠkelyek Nagy MenetelĂŠsĂŠnek egysĂŠges ĂŠs impozĂĄns, erĹt mutatĂł kiĂĄllĂĄsa utĂĄn nem rondĂt bele a magyar egysĂŠgbe egy ĂźnneprontĂł hang.
Mindig Ăgy volt ez. A kĂźlĂśnbsĂŠg az, hogy korĂĄbban a pĂĄlya szĂŠlĂŠrĹl kiabĂĄltak a balliberĂĄlis nemzetellenes figurĂĄk, akiknek a nemzetszeretet âĂşj kollektivizmusâ, a magyar emlĂŠkhelyek lĂŠtesĂtĂŠse Ăźres fesztivizmus, aminek cĂŠlja a romĂĄnok bosszantĂĄsa, akik felhĂĄborodnak azon, hogy a hĂĄromszĂŠki magyarok talĂĄlkozĂłjĂĄt a romĂĄnok nĂŠlkĂźl szervezik meg. Ăgy volt ez az ellenszavazat nĂŠlkĂźl elfogadott KolozsvĂĄri Nyilatkozat idejĂŠn, s Ăgy volt 1997 elejĂŠn is, amikor ĂŠpp a BabeČ-Bolyai TudomĂĄnyegyetem balliberĂĄlis, SZDSZ-es kĂśtĹdĂŠsĹą oktatĂłi beszĂŠltek az ĂśnĂĄllĂł ĂĄllami magyar egyetem Ăśssznemzeti kĂvĂĄnalma ellen. De ezen eszmekĂśr kĂŠpviselĹi voltak azok, akik a romĂĄn-magyar alapszerzĹdĂŠst megkĂśtĂśttĂŠk a KĂĄrpĂĄt-medencei Ăśssznemzeti tiltakozĂĄs dacĂĄra, akik a stĂĄtustĂśrvĂŠny ellen szavaztak, s akik a hatĂĄron kĂvĂźl ĂŠlĹ magyarok ellen uszĂtottak a 2004-es nĂŠpszavazĂĄs elĹtt.
Most ugyanezen ideolĂłgia kĂŠpviselĹinek hecclapjĂĄban, az Ălet ĂŠs Irodalom cĂmĹą hetilapban az RMDSZ legtekintĂŠlyesebb politikusa, MarkĂł BĂŠla beszĂŠl a szĂŠkelysĂŠg ĂśnrendelkezĂŠsi igĂŠnyĂŠt nagy erĹvel kinyilvĂĄnĂtĂł, pĂŠldĂĄtlanul sikeres kezdemĂŠnyezĂŠs ellen. VĂĄdol, hangulatot kelt, fĂŠlremagyarĂĄz. Felveti annak lehetĹsĂŠgĂŠt, hogy ezzel az akciĂłval âvisszamenĹleg lenullĂĄzzuk, amit eddig elĂŠrtĂźnkâ, hogy akik kibickĂŠnt arrĂłl beszĂŠlnek, hogy âmost vagy sohaâ, nem autonĂłmiĂĄt akarnak, hanem politikai ellenĹrzĂŠst egy mĂŠg mindig erĹs magyar kĂśzĂśssĂŠg fĂślĂśtt.
RadikĂĄlis Ăşthenger
KibickĂŠnt? Vagyis aki az RMDSZ ĂśnfeladĂł, tĂĄvlati ĂŠrdekekre tekintettel nem levĹ, jellemzĹen klikkĂŠrdek-vezĂŠrelt paktumpolitikĂĄjĂĄt ellenzi, hatĂĄrozottabb, egyĂŠrtelmĹąbb kiĂĄllĂĄst kĂvĂĄn ĂĄllĂtĂłlag kĂśzĂśs cĂŠlunk, az autonĂłmia ĂźgyĂŠben, az kibic? Mert nem a bukaresti kuncsorgĂĄsban lĂĄtja a jĂśvĹt? MĂĄsrĂŠszt ki akarna âpolitikai ellenĹrzĂŠstâ az erdĂŠlyi magyarsĂĄg felett? A nemzeti autonomistĂĄk szĂĄmtalanszor kinyilvĂĄnĂtottĂĄk: nem cĂŠljuk a hajdan kĂśzĂśs politikai ĂŠrdekkĂŠpviselet feltĂŠtlen vezetĂŠse, hanem az, hogy a politikai ĂŠrdekkĂŠpviselet tĂśltse be a maga funkciĂłjĂĄt. A tĂĄvlatokban gondolkozĂł, nemzeti ĂśnrendelkezĂŠs-pĂĄrti oldalnak meglett volna a lehetĹsĂŠge ĂĄtvenni az RMDSZ irĂĄnyĂtĂĄsĂĄt 1993-ban. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł akkor visszalĂŠpett MarkĂł BĂŠla javĂĄra, hiszen azt senki nem gondolta komolyan, hogy a kĂźldĂśttek MarkĂł helyett Mina LĂĄszlĂłt fogjĂĄk megvĂĄlasztani. A visszalĂŠpĂŠs cĂŠlja ĂŠpp az egysĂŠges cselekvĂŠs volt, hogy az autonĂłmia kinyilvĂĄnĂtĂĄsĂĄt hĂĄrom ĂŠven keresztĂźl szabotĂĄlĂł oldal hĂveit megnyerjĂźk a kĂśzĂśs cĂŠlnak, hogy a pozĂciĂłorientĂĄlt karrieristĂĄk ne tartsanak egy âradikĂĄlisâ ĂşthengertĹl.
Koreai pĂĄrhuzamok
MiutĂĄn 1994 decemberĂŠben Nagy Benedek TĹkĂŠs LĂĄszlĂł elleni puccs-kĂsĂŠrletĂŠnek idejĂŠn MarkĂł BĂŠla rĂĄcĂĄfolt az autonomista oldal igen jelentĹs bizalmi tĹkekihelyezĂŠsĂŠre, illetve azzal is, hogy a kĂŠtĂŠves hatĂĄridĹvel elfogadott brassĂłi programbĂłl (nemzeti kataszter, belsĹ vĂĄlasztĂĄsok, autonĂłmiastatĂştumok) MarkĂł ĂŠs csapata hatĂĄridĹre semmit meg nem valĂłsĂtott, akkor (1995-ben, majd 1999-ben) prĂłbĂĄlta meg a helyzetteremtĂŠsben gondolkodĂł, autonomista tĂĄbor ĂĄtvenni a vezetĂŠst. KĂŠsĹbb, 2003-ban mĂĄr nem, mivel akkor elĹre tudni lehetett, hogy az RMDSZ leszĂĄmol szinte mindennel, amit BrassĂłban elhatĂĄroztunk: a nemzeti ĂśnmegszĂĄmlĂĄlĂĄssal, belsĹ vĂĄlasztĂĄsokkal, erdĂŠlyi magyar parlamenttel, rĂĄadĂĄsnak a kommunista rendszerrel valĂł nyĂlt szembenĂĄllĂĄs szellemi-politikai ĂśrĂśksĂŠgĂŠvel. Hogy azt ne is emlĂtsĂźk, hogy a nemzeti ĂśnkormĂĄnyzat mentĂŠn felĂŠpĂtett belsĹ szervezeti struktĂşrĂĄkat ekkor âĂĄramvonalasĂtottĂĄkâ a pĂĄrtlogika szerint. Az autonomistĂĄk derĂŠkhadĂĄnak soha nem a pozĂciĂł volt fontos, hanem a kĂśzĂśs Ăźgy kĂśzĂśs kĂŠpviselete, amit az tett lehetetlennĂŠ, hogy az 1996-os kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄs ĂĄtĂŠpĂtette a szervezetet a Neptun-logikĂĄra. Ennek lĂŠnyege, hogy a szervezet feladja az ĂśnĂĄllĂł kĂźlpolitika eszkĂśzĂŠt aprĂł-cseprĹ, az autonĂłmiĂĄt ĂŠs az erdĂŠlyi magyarsĂĄg RomĂĄniĂĄn belĂźli kĂśzjogi stĂĄtusĂĄt nem ĂŠrintĹ engedmĂŠnyekĂŠrt.
De van ez tovĂĄbb is. Azt Ărja MarkĂł: âFĂŠnykĂŠpen lĂĄttam egy plakĂĄtot a nagy menetelĂŠsrĹl, motĂvumrendszere kĂsĂŠrtetiesen hasonlĂt az Ăśtvenes ĂŠvekre.â A lelkesĂtĹ plakĂĄtok kĂśzĂśtt mindig volt ĂŠs lesz hasonlatossĂĄg a felszĂnes szemlĂŠlĹ szĂĄmĂĄra. A diktatĂşrĂĄk cĂŠlja ĂŠpp az volt, hogy mĂmelje az emberek Ĺszinte lelkesedĂŠsĂŠt, s ebbĹl nyerjen legitimĂĄciĂłt, amint ez tĂśrtĂŠnt tĂŠrsĂŠgĂźnkben is az Ăśtvenes ĂŠvek idejĂŠn. Nagyon szomorĂş, hogy MarkĂł BĂŠla azt a korszakot hozza fel, amikor erĹszakkal ĂŠs/vagy egzisztenciĂĄlis fenyegetĂŠssel kĂŠnyszerĂtettĂŠk az embereket az utcĂĄra a kommunista orszĂĄgokban, akĂĄr Korea kapcsĂĄn, amit MarkĂł emlĂt, akĂĄr a âmunka ĂźnnepĂŠnâ, akĂĄr mĂĄs alkalmakkor. A SzĂŠkelyek Nagy MenetelĂŠse ĂŠpp attĂłl volt felemelĹ ĂŠs figyelmeztetĹ, hogy a szĂĄzezres tĂśmeget megmozgatĂł akciĂł rĂŠszvevĹi ĂśnkĂŠnt ĂĄldoztak egy vasĂĄrnapot a szabadidejĂźkbĹl a szĂŠkelysĂŠg autonĂłmiaigĂŠnyĂŠvel valĂł szolidarizĂĄlĂĄs kifejezĂŠsĂŠre.
MarkĂł ismĂŠt szembeĂĄllĂtja a parlamenti politizĂĄlĂĄst a tĂźntetĂŠssel, amit Ăźgyesen ĂĄttol az erĹszakos eszkĂśzĂśk tĂŠrfelĂŠre: â... ma sok erdĂŠlyi magyar hajlandĂł elhinni, mert sok politikai vezetĹ ezt sugallja, hogy van igazi alternatĂva az ĂŠppen gyengĂŠnek ĂtĂŠlt parlamenti vagy netĂĄn kormĂĄnyzati eszkĂśzĂśkre. Hogy az elmĂşlt huszonvalahĂĄny esztendĹ magyar politikĂĄja tulajdonkĂŠppen nem vezetett sehova, ĂŠs Ăme, itt volt mindvĂŠgig a kezĂźnkben a lehetĹsĂŠg, hiszen tiltakozĂł tĂźntetĂŠsekkel kivĂvhatĂł az autonĂłmia. SzĂł se rĂłla, szĂĄmos pĂŠlda hozhatĂł fel a vilĂĄgbĂłl arra, hogy etnikai kĂŠrdĂŠsekben az erĹszakos fellĂŠpĂŠs eredmĂŠnyre vezetett.â
Amivel teljesen egyet lehet ĂŠrteni a MarkĂłi eszmefuttatĂĄsbĂłl az a passzus, miszerint âErdĂŠlyben ma az a magyar politikus igazĂĄn bĂĄtor, aki jĂłzanul mĂŠrlegel, ĂŠs az a megalkuvĂł, aki lĂŠpten-nyomon sajĂĄt kĂśzvĂŠlemĂŠnyĂŠnek a tetszĂŠsĂŠt keresi, mĂŠg rĂĄ is jĂĄtszik arra, ĂŠs amire ĂŠszrevennĂŠ, forog a mĂłkuskerĂŠk.â Ez bizony Ăgy van. Az autonomistĂĄk jĂłzanul mĂŠrlegeltek, mielĹtt kinyilvĂĄnĂtottĂĄk az erdĂŠlyi magyar jĂśvĹt illetĹ elkĂŠpzelĂŠseiket: a cĂŠlhoz kell eszkĂśzĂśket rendelni, nem fordĂtva, a cĂŠl pedig csakis a tĂĄvlati fennmaradĂĄst biztosĂtĂł lĂŠtkeret, az autonĂłmia megteremtĂŠse lehet. Ennek alternatĂvĂĄja a kĂśzĂŠptĂĄvĂş felmorzsoltatĂĄs.
Az autonĂłmiĂĄt pedig csak Ăşgy lehet elĂŠrni, ha kĂŠnyelmetlennĂŠ vĂĄlunk a hatalom szĂĄmĂĄra, azzal aligha, hogy kiszolgĂĄljuk a romĂĄn kĂźlpolitikai tĂśrekvĂŠseket, asszisztĂĄlunk a kisebbsĂŠgbarĂĄt hazug orszĂĄgimĂĄzs terjesztĂŠsĂŠhez. Az RMDSZ ezzel szemben sajĂĄt kĂśzvĂŠlemĂŠnyĂŠnek tetszĂŠsĂŠt keresi. TehĂĄt ĂĄll a markĂłi diagnĂłzis, csak ĂŠppen fordĂtva, mint ahogy azt megfogalmazĂłja ĂŠrtette.
MarkĂł BĂŠla kĂŠpes felhozni az RMDSZ kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnytervezetĂŠt, a kĂŠtezres ĂŠvek legnagyobb politikai szemfĂŠnyvesztĂŠsĂŠt, ismĂŠt azt ĂĄllĂtva, hogy a jogszabĂĄlytervezet elfogadĂĄsa esetĂŠn biztosĂtotta volna az erdĂŠlyi magyarsĂĄg kulturĂĄlis autonĂłmiĂĄjĂĄt, holott a tervezet a belĂĄthatatlan jĂśvĹbe helyezte ki a lĂŠnyeget, a KulturĂĄlis AutonĂłmiatanĂĄcs kĂśzjogi kompetenciĂĄjĂĄnak meghatĂĄrozĂĄsĂĄt, mikĂśzben bebetonozza az RMDSZ politikai monopĂłliumĂĄt az erdĂŠlyi magyarsĂĄg kĂśrĂŠben.
CsetlĹk-botlĂłk
A legszomorĂşbb, hogy MarkĂł BĂŠla azokon gĂşnyolĂłdik, akik sajĂĄt pĂĄrtjĂĄbĂłl tĂĄmogattĂĄk a SzĂŠkely Nemzeti TanĂĄcs elĹremutatĂł kezdemĂŠnyezĂŠsĂŠt. Szerinte az RMDSZ âpragmatikus politikusai csak csetlenek-botlanak a szĂŠkely zĂĄszlĂłk erdejĂŠben. NĂŠztem a tĂŠvĂŠfelvĂŠteleken, mikĂŠppen kĂnlĂłdnak volt miniszterek, ĂĄllamtitkĂĄrok, orszĂĄgvezetĂŠsre alkalmas politikusok, hogy hitelesen âmeneteljenekâ, ĂŠs hogyan nyilatkoznak elĂŠrzĂŠkenyĂźlten arrĂłl, hogy Âťitt ĂŠs mostÂŤ. Nem ment. Nem fog menni.â A pĂĄrtlogika mentĂŠn az RMDSZ ĂśnmagĂĄt szeleteli, hogy MarkĂł BĂŠla ĂĄtveszi az autonomistĂĄk szerepĂŠt azzal, hogy Ĺ mutat rĂĄ, mennyire hiteltelen mondjuk BorbĂŠly LĂĄszlĂł egy ilyen akciĂł keretĂŠben. Csakhogy nem az RMDSZ legyĹzĂŠse, hanem meggyĹzĂŠse a cĂŠl. MĂŠg pontosabban az RMDSZ bevonĂĄsa az autonĂłmia kivĂvĂĄsĂĄĂŠrt folytatott kĂśzĂśs harcba. A markĂłi szĂśveggel az a fĹ problĂŠma, hogy nem valĂłszĂnĹąsĂti a tovĂĄbbi kĂśzĂśs autonĂłmiaelvĹą akciĂłkat, az erdĂŠlyi magyar nemzeti kerekasztal lĂŠtrehozĂĄsĂĄt, Ăşjabb SzĂŠkely ĂnkormĂĄnyzati NagygyĹąlĂŠs ĂśsszehĂvĂĄsĂĄt. SĹt, tulajdonkĂŠppen Ăşgy foghatĂł fel, mint a pĂĄrt szĂĄmĂĄra adott ĂştmutatĂĄs: tessĂŠk csak szĂŠpen visszatĂŠrni a neptuni Ăştra.
Az elmĂşlt negyed ĂŠvszĂĄzadban az RMDSZ fĹsodra az egysĂŠget politikai bunkĂłkĂŠnt hasznĂĄlta a platformok, majd az RMDSZ-en kĂvĂźli szervezetek ellen. KampĂĄnyban ĂŠs kampĂĄnyon kĂvĂźl, de mindig kiszĂĄmĂtottan ĂŠs manipulatĂvan, a hiteltelenĂtĂŠs szĂĄndĂŠkĂĄval. MikĂśzben nem az az egysĂŠgbontĂł, aki ragaszkodik a hĂşsz esztendeje konszenzuĂĄlisan elfogadott programhoz, az autonĂłmiĂĄhoz, hanem az, aki ellene beszĂŠl. Amit MarkĂł BĂŠla mĹąvel, az egysĂŠges magyar akaratot szimbolizĂĄlĂł szĂŠkely menetelĂŠs kapcsĂĄn, az tĂŠnyleg az egysĂŠg megrongĂĄlĂĄsa. A kĂśzĂśs magyar siker, a kĂśzĂśs ĂśrĂśm, a kĂśzĂśs cselekvĂŠs lefitymĂĄlĂĄsa, a nemzeti katarzis ĂśrĂśmĂŠnek fĂŠlremagyarĂĄzĂĄsa, a neptuni politika apoteĂłzisa â ez a valĂłdi egysĂŠgbontĂĄs.
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2013. december 10.
Itthon maradĂĄsra ĂśsztĂśnzĹ kĂśnyv
ErdĂŠlyi kĂśtĂŠltĂĄnc cĂmmel jelent meg nemrĂŠgiben Nagy Benedek tanĂĄr, volt politikai fogoly kĂśtete a Pallas-AkadĂŠmia KĂśnyvkiadĂłnĂĄl, melyet kedden este mutattak be a csĂkszeredai vĂĄroshĂĄza dĂsztermĂŠben.
RĂĄduly RĂłbert KĂĄlmĂĄn polgĂĄrmester megjegyezte, hogy mĂŠg nem olvasott ennyire megfontolt gondolatokat az 1956-os esemĂŠnyekrĹl ĂŠs a mĂĄsodik vilĂĄghĂĄborĂşrĂłl.
Nagy Benedek gyakorlatilag egy csalĂĄdi hagyomĂĄnyt kĂśvet â fejtette ki a kĂśnyv szerkesztĹje, SarĂĄny IstvĂĄn â, mivel a dĂŠdapja, Tivai Nagy Imre, de ĂŠdesapja, Nagy AndrĂĄs kĂśzĂrĂłk is voltak. âPĂĄlyĂĄjĂĄnak, ĂŠrdeklĹdĂŠsĂŠnek ĂŠs tĂĄrsadalmi elkĂśtelezettsĂŠgĂŠnek kĂśszĂśnhetĹen az elmĂşlt hatvan esztendĹ krĂłnikĂĄsa lett, nemcsak szemtanĂşkĂŠnt, hanem az esemĂŠnyek aktĂv rĂŠszesekĂŠnt isâ â hangsĂşlyozta kĂśtet szerkesztĹje.
A szerzĹ elmondta, hogy ezzel a kĂśnyvvel itthon maradĂĄsra szeretnĂŠ ĂśsztĂśnĂśzni a fiatalokat, ezĂŠrt hĂĄnyattatott sorsĂĄnak fĹkĂŠnt a sikereit ĂŠs nem a kudarcait rĂśgzĂtette. A kĂśnyvbĹl kihagyta pĂŠldĂĄul a szekusok ĂĄltal folytatott zaklatĂĄsokat, de leĂrta azokat a sztorikat, tĂśrtĂŠneteket, amelyek miatt mĂŠg a bĂśrtĂśnben sem vesztette el sohasem hitĂŠt, remĂŠnyĂŠt.
SzĹcs LĂłrĂĄnt
SzĂŠkelyhon.ro2013. december 13.
Az erkĂślcsi gyĹztes
Aligha okozott bĂĄrkinek is meglepetĂŠst, amikor a RomĂĄnia Csillaga Ărdemrend âbecsĂźletbĂrĂłsĂĄgaâ az alkotmĂĄnyos jogelveket lĂĄbbal tiprĂł, a vĂŠdelem jogĂĄra fittyet hĂĄnyĂł jogi kutyakomĂŠdia keretĂŠben Ăşgy dĂśntĂśtt, megfosztja TĹkĂŠs LĂĄszlĂłt a 2009-ben odaĂtĂŠlt kitĂźntetĂŠstĹl. Joggal nyilatkozta az ĂŠrintett, szĂĄmĂĄra kitĂźntetĂŠs, hogy a kommunista utĂłdpĂĄrt embereibĹl ĂĄllĂł bizottsĂĄg Ăgy dĂśntĂśtt, hiszen aligha akar ezekkel az emberekkel bĂĄrki, demokratikus meggyĹzĹdĂŠsĹą polgĂĄr egy gyĂŠkĂŠnyen ĂĄrulni. ArrĂłl nem is beszĂŠlve, hogy Constantin Degeratu tĂĄbornok, volt vezĂŠrkari fĹnĂśk szemĂŠlyĂŠben olyan ikonikus figura is akadt a tĂĄrsasĂĄgban, aki nem csak kiszolgĂĄlĂłja volt a CeauČescu-korszaknak, majd tevĂŠkeny rĂŠszvevĹje a volt kommunistĂĄk hatalom-visszafoglalĂĄsĂĄnak, hanem akinek vĂŠr tapad a kezĂŠhez, lĂŠvĂŠn a kolozsvĂĄri sortĂźzek egyik felelĹse.
A lenyelhetetlen gombĂłc
A romĂĄn politikum igazĂĄbĂłl soha nem tudott mit kezdeni a âTĹkĂŠs-jelensĂŠggelâ. Az Ĺ vilĂĄgukban merĹben szokatlan, hogy valakit sem megfĂŠlemlĂteni, sem megvesztegetni nem lehet, hogy egy tĹlĂźk fĂźggetlen, nagy nemzetkĂśzi presztĂzzsel rendelkezĹ szemĂŠlyisĂŠg nem csatlakozik az apologĂŠtĂĄik kĂśzĂŠ, hanem kĂśvetkezetesen kiĂĄll az ĂĄltala kĂŠpviselt nemzetrĂŠsz ĂŠrdekei ĂŠs jogos kĂśvetelĂŠsei mellett. SokfĂŠlekĂŠppen prĂłbĂĄlkoztak, mĂŠg a szekusĂźgynĂśksĂŠg abszurd rĂĄgalmĂĄt is kĂŠpesek voltak bevetni a Szekuritate ĂĄldozatĂĄval szemben. TalĂĄltak hozzĂĄ magyar szĂśvetsĂŠgeseket is: 1994-ben Nagy Benedek vette ĂĄt a vĂĄdlĂł szerepĂŠt korĂĄbban a Tinerama hasĂĄbjain. Minden jel arra mutatott, hogy az akciĂłban benne van az RMDSZ csĂşcsvezetĂŠse is, ĂĄm Nagy Benedek egyedĂźl vitte el a balhĂŠt. HĂĄttĂŠrbeli szĂśvetsĂŠgesei persze nem feledkeztek meg rĂłla, az Ăźgyet tĂĄrgyalĂł SZKT dĂśntĂŠsĂŠt nem tudtĂĄk befolyĂĄsolni, nem volt elĂŠg erejĂźk ahhoz, hogy az elemi jóÊrzĂŠs ĂĄltal irĂĄnyĂtott mĂŠrsĂŠkelt kĂśzĂŠp teljes egĂŠszĂŠt a maguk oldalĂĄra ĂĄllĂtsĂĄk. A brassĂłi program elszabotĂĄlĂĄsĂĄnak dacĂĄra MarkĂł BĂŠlĂĄt elsĂśprĹ tĂśbbsĂŠggel ĂşjravĂĄlasztĂł 1995-Ăśs kolozsvĂĄri kongresszuson mĂĄr visszavettĂŠk az RMDSZ-be az SZKT ĂĄltal a szervezetbĹl kizĂĄrt kĂŠpviselĹt, bĹ egy ĂŠvvel kĂŠsĹbb, a kormĂĄnyzati szerepvĂĄllalĂĄs idejĂŠn pedig Nagy Benedekkel mĂĄr a vallĂĄsĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄgon talĂĄlkozhattunk. Valaha ezĂźstpĂŠnzzel fizettek ilyen gesztusokĂŠrt, manapsĂĄg egyszerĹąbb, kĂŠnyelmesebb, kĂśltsĂŠgkĂmĂŠlĹbb a pozĂciĂłba helyezĂŠs. Nagy Benedek Ăşj ĂĄllomĂĄshelyĂŠn sem tagadta meg ĂśnmagĂĄt, mint Krizbai ImrĂŠtĹl tudhatjuk, egyĂŠrtelmĹąen eszmei-ideolĂłgiai okokbĂłl, a gyĂźlekezet ĂŠs lelkĂŠsze kĂśvetkezetes autonĂłmiapĂĄrtisĂĄga miatt szabotĂĄlta a barĂłti reformĂĄtus gyĂźlekezet tĂĄmogatĂĄsĂĄnak ĂźgyĂŠt.
KollaborĂĄns konvergencia
NehĂŠz lenne elhinni, hogy nincs ĂśsszefĂźggĂŠs a TĹkĂŠs LĂĄszlĂł elleni, hosszĂş idĹ zajlĂł, egyhĂĄzon belĂźli ĂĄskĂĄlĂłdĂĄs ĂŠs az ĂŠrintettnek a romĂĄn hatalom szĂĄmĂĄra valĂł kĂŠnyelmetlensĂŠge kĂśzĂśtt. A minap a KirĂĄlyhĂĄgĂłmellĂŠki ReformĂĄtus EgyhĂĄzkerĂźlet esperesi kollĂŠgiuma ĂĄltal elfogadott nyilatkozat egyenesen arra szĂłlĂtja fel az egyhĂĄzkerĂźlet volt pĂźspĂśkĂŠt, hogy âhagyjon fel az egyhĂĄzhoz mĂŠltatlan magatartĂĄsĂĄvalâ. A nyilatkozat megszavazĂłinak tĂśbbsĂŠge vĂŠlhetĹen fel sem fogja, hogy mihez adta a nevĂŠt, ezzel egyĂźtt a legkevesebb, amiben a nyilatkozat megfogalmazĂłi, elfogadtatĂłi ĂŠs megszavazĂłi elmarasztalhatĂłk, az a BorbĂŠly Imre ĂĄltal a kilencvenes ĂŠvek kĂśzepĂŠn kĂśrĂźlĂrt ĂŠs definiĂĄlt tĂŠnyĂĄllĂĄs, a kollaborĂĄns konvergencia, amely âa kollaborĂĄciĂł azon esete, amikor a magyar kĂśzĂŠrdekkel ellentĂŠtes, egyĂŠni vagy csoportĂŠrdek Ăślt testet politikai cselekedet formĂĄjĂĄban, Ăşgy, hogy az a romĂĄn etnokrata igyekezetet szolgĂĄlja.â
E vĂŠrforralĂł rĂĄgalom terjesztĂŠsĂŠhez megnyertĂŠk a demokratikusnak mondott romĂĄn erĹk egy rĂŠszĂŠt is, pĂŠldĂĄul Dan StancĂĄt, aki a România LiberĂŁ cĂmĹą napilap 1998. jĂşnius 28-i szĂĄmĂĄban a lebesĂşgĂłzĂĄs mellett ĂŠlesebben tĂĄmadta TĹkĂŠs LĂĄszlĂłt, mint a posztkommunista hivatĂĄsos frĂścsĂśgĹk âNincs semmifĂŠle kĂźlĂśnbsĂŠg azon magyarok kĂśzĂśtt, akik ErdĂŠly feldarabolĂĄsa ĂŠrdekĂŠben a nĂĄci NĂŠmetorszĂĄghoz dĂśrgĂślĹztek, ĂŠs azok kĂśzĂśtt, akik a szovjet csizma mellĂŠ hĂşzĂłdtak, hogy ebben a romĂĄn tartomĂĄnyban megteremtsĂŠk a maguk autonĂłm ĂśvezetĂŠt. A kĂŠt ellensĂŠges ideolĂłgia kĂŠpviselĹi elkĂśtelezett kiszolgĂĄlĂłkra leltek e magyarokban, mivel ezek fĹ ellensĂŠge a romĂĄn ĂĄllam volt. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł a Hitlernek ĂŠs SztĂĄlinnak hĂzelgĹk ezen fajtĂĄjĂĄbĂłl kerĂźlt kiâ â ĂĄllt tĂśbbek kĂśzĂśtt az ĂrĂĄsban.
TĂśbb, mint hĂşsz esztendeje visszatĂŠrĹen kerĂźlnek bevetĂŠsre a romĂĄn politikai elit szokĂĄsos, imamalomszerĹąrĂĄgalmai, amelyeket minden kĂśvetkezetes magyar politikai erĹ vagy politikus âkivĂvâ magĂĄnak: szĂŠlsĹsĂŠges, nacionalista, soviniszta, irredenta. JellemzĹ eszkĂśz a nyĂlt fĂŠlretĂĄjĂŠkoztatĂĄs is. Az ErdĂŠlyi Magyar Nemzeti TanĂĄcs megalakulĂĄsĂĄnak tizedik ĂŠvfordulĂłjĂĄhoz kĂśzeledve ĂŠrdemes felidĂŠzni, mikĂŠnt torzĂtotta el a romĂĄn sajtĂł TĹkĂŠs LĂĄszlĂł talĂĄlĂł, a problĂŠmĂĄt fejĂŠrĹl a talpĂĄra ĂĄllĂtĂł megfogalmazĂĄsĂĄt, miszerint âa hatĂĄrmĂłdosĂtĂĄs egyetlen alternatĂvĂĄja az autonĂłmiaâ. A romĂĄn sajtĂł ĂĄtfogalmazĂĄsĂĄnak kĂśszĂśnhetĹen ez Ăşgy jelent meg, hogy az erdĂŠlyi magyarsĂĄg egyetlen alternatĂvĂĄja a hatĂĄrmĂłdosĂtĂĄs.
Kimaradt ziccer
Ha a PSD-s ideolĂłgiai kommandĂł vĂĄr mĂŠg egy kicsit a dĂśntĂŠssel, idĹzĂthettĂŠk volna a kitĂźntetĂŠs visszavonĂĄsĂĄt stĂlszerĹąen december 15-ĂŠre, a temesvĂĄri ellenĂĄllĂĄsi mozgalom kezdetĂŠnek idĹpontjĂĄra is, hogy mĂŠg erĹsebb legyen a szimbĂłlumerĹ. A romĂĄn politikĂĄnak ugyanis mindig is erĹs oldala volt a szimbolikus hadviselĂŠs. Aligha tekinthetĹ vĂŠletlennek, hogy az 1996-os romĂĄniai vĂĄlasztĂĄsokon a TĹkĂŠs LĂĄszlĂł kitĂźntetĂŠsĂŠt visszavonĂł posztkommunista erĹknek testvĂŠri segĂtsĂŠget nyĂşjtĂł romĂĄnâmagyar alapszerzĹdĂŠst ĂŠpp TemesvĂĄron Ărta alĂĄ Ion Iliescu ĂŠs Horn Gyula. Az sem vĂŠletlen, hogy 2002. december elsejĂŠn Budapesten kerĂźlt sor az emlĂŠkezetes koccintĂĄsra a magyar ĂŠs romĂĄn vezetĹk kĂśzĂśtt, mint ahogy az is aligha vĂŠletlen, hogy 2010-ben a budapesti Nemzeti SzĂnhĂĄz ĂŠpĂźletĂŠt nĂŠztĂŠk ki a romĂĄn nemzeti Ăźnnep helyszĂnĂŠnek. A megszĂĄllĂł hatalom folyamatosan teszteli az elnyomottak, s az elnyomottakkal ĂŠrtelemszerĹąen szolidĂĄris anyaorszĂĄgi nemzeti kormĂĄny tĹąrĹkĂŠpessĂŠgĂŠt. Most bizonyĂĄra Ăşgy ĂtĂŠltĂŠk meg, hogy a kitĂźntetĂŠs visszavonĂĄsa egybeesik politikai ĂŠrdekeikkel, de azt vagy nem mertĂŠk december kĂśzepĂŠre idĹzĂteni, vagy egyszerĹąen kihagytĂĄk a âziccertâ.
A magyar kĂźlĂźgy ezĂşttal a kellĹ erĂŠllyel reagĂĄlt, amikor nyilatkozatban szĂśgezte le: TĹkĂŠs LĂĄszlĂł kitĂźntetĂŠsĂŠnek visszavonĂĄsĂĄval az egĂŠsz erdĂŠlyi magyarsĂĄg ĂĄll a romĂĄn hatalom cĂŠlkeresztjĂŠben, s a tulajdonkĂŠppeni cĂŠl azok megfĂŠlemlĂtĂŠse, akik az erdĂŠlyi magyar kĂśzĂśssĂŠg jogos igĂŠnyĂŠrĹl, az autonĂłmiĂĄrĂłl beszĂŠlnek. NyilvĂĄn, TĹkĂŠs LĂĄszlĂłval az a romĂĄn elit gondja, hogy nem elĂŠgedett meg a forradalom hĹsĂŠnek stĂĄtuszĂĄval, nem vĂĄltotta ki forradalmĂĄr igazolvĂĄnyĂĄt, nem integrĂĄlĂłdott a romĂĄn hatalmi rendbe. Megtehette volna, mint ahogy az erdĂŠlyi magyar politikai elit szĂĄmos tagja is megtette. Ĺ a nehezebb utat vĂĄlasztotta.
Egy dolog biztos: bĂĄrmikĂŠpp is hatĂĄroz az Ăźgyben Traian BĂŁsescu ĂĄllamelnĂśk, ebbĹl a jĂĄtĂŠkbĂłl mindenkĂŠppen erkĂślcsi gyĹzteskĂŠnt kerĂźl ki TĹkĂŠs LĂĄszlĂł.
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)