udvardy
frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti
kronológiája 1990-2006
találatszám:
1662
találat
lapozás: 1-30 ... 151-180 | 181-210 | 211-240 ... 1651-1662
Névmutató:
Basescu, Traian
2005. július 19.
Jóváhagyta az Alkotmánybíróság az igazságszolgáltatási törvénycsomag vitatott négy cikkelyének parlament általi módosítását. A testület Traian Basescu államfőhöz küldte a törvénycsomagot, hogy kihirdesse azt. Az igazságszolgáltatási törvénycsomag négy cikkelyének alkotmányellenesnek nyilvánítása okozta azt a politikai válságot, amely még most sem oldódott meg. /Zöld jelzés az igazságszolgáltatási törvénycsomagnak. = Szabadság (Kolozsvár), júl. 19./2005. július 20.
Traian Basescu államfő július 19-én kihirdette a restitúció kérdését és az igazságszolgáltatás reformját szorgalmazó törvénycsomagot. /Basescu is aláírta a vitatott törvénycsomagot. = Szabadság (Kolozsvár), júl. 20./2005. július 21.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, a Tariceanu-kabinet miniszterelnök-helyettese helyesli, hogy a miniszterelnök elállt lemondási szándékától. Viszont Traian Basescu államfő csak „tudomásul vette” Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök lemondási szándékának visszavonását. Basescu, szerint a döntéssel „elszalasztatott egy még mindig jó pillanatot” az előrehozott választások megszervezésére és egy olyan jelentős parlamenti többség megszerzésére, amely lehetővé tehetné a kormány számára azoknak az intézkedéseknek a megtételét, amelyek elvezethetnének az állami intézmények „mélyreható reformjához”. Az RMDSZ kész támogatni a liberális-demokrata szövetség kezdeményezését a két PSD politikus, Nicolae Vacaroiu és Adrian Nastase esetleges leváltását a parlament két házának elnöki tisztségéből. /Markó Béla helyesli a kormányfő döntését. = Népújság (Marosvásárhely), júl. 21./2005. július 21.
A liberális-demokrata szövetséget alkotó két fő kormánypárt viszonyának megromlását, valamint a Nemzeti Liberális Pártban a belső harcok felerősödését eredményezte Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök újabb fordulata, aki eredeti, másodszor kinyilvánított lemondási szándéka ellenére sem vált meg tisztségétől. Traian Basescu államelnök közleményében elhatárolódott Tariceanu lépésétől. Emil Boc demokrata pártelnök szerint alakulata nehéz helyzetbe került azután, hogy a kormányfő visszavonta lemondását, de támogatja a kormány erőfeszítéseit az árvíz utáni újjáépítésben és az EU-csatlakozás folyamatában. A miniszterelnök mellett az ellenzéki Szociáldemokrata Párt az RMDSZ és a Konzervatív Párt is kiállt, mindnyájan megfontoltnak és bölcsnek tartották a kormányfő döntését. /B. T.: Belső harcokat erősített fel Tariceanu maradása. = Szabadság (Kolozsvár), júl. 21./2005. július 23.
Calin Popescu Tariceanu miniszterelnöknek adnak igazat a napokban elkészült közvélemény-kutatások, amelyekből kiderül, hogy a lakosság több mint fele nem akar előrehozott választásokat. Traian Basescu államfő azonban továbbra is az idő előtti választás megtartásának gondolatát erőlteti. /B. T.: Tariceanut támogatja a liberális párt területi szervezeteinek többsége. = Szabadság (Kolozsvár), júl. 23./2005. július 26.
Románia hamarosan aláírja az Egyesült Államokkal az amerikai katonai bázisok romániai telepítésére vonatkozó egyezményt – jelentette ki Teodor Atanasiu védelmi miniszter. Az egyezmény három romániai bázis létrehozására vonatkozik, a babadagi, Mihail Kogalniceanu-i és konstancai légi, illetve tengeri bázisokról van szó. A miniszter Traian Basescu elnökkel együtt vett részt a Konstanca megyei Babadagon a texasi Nemzeti Gárda mintegy 1500 katonája és a román hadsereg közös gyakorlatozásán. A Mária királynőt – a Ferdinánd nevű hajóval együtt – a Nagy-Britannia és Románia között 2003-ban megkötött egyezség értelmében vette át a román hadsereg. Traian Basescu az ünnepségen tartott beszédében kiemelte, a román hadsereg immár valamennyi fegyvernemet tekintve NATO-kompatibilissá vált. /S. M. L.: Befutott a Mária királynő Konstancára. Hamarosan egyezség születik az amerikai hadseregnek felajánlott romániai katonai bázisok ügyében. = Krónika (Kolozsvár), júl. 26./2005. július 29.
A mintegy 860 román katona addig marad Irakban, amíg a bagdadi hatóságoknak nem sikerül saját erőből biztosítani az ország biztonságát – jelentette ki július 28-án Traian Basescu elnök. /Románia Irakban marad. = Nyugati Jelen (Arad), júl. 29./2005. augusztus 4.
„Traian Basescu tulajdonképpen tatár származású, elsősorban emiatt manipulálja előszeretettel a román nép szenvedéseit. Akkor, amikor a hatalmat akarták megszerezni, a kisebbségi származásúak mindig is tudták, hogy annak a népnek, amelynek körében élnek, hogyan használják ki maguk javára frusztrációit, szenvedéseit. Lásd a korzikai Bonaparte esetét a franciákkal, az osztrák származású Hitlerét a németekkel, a grúz Dzsugasviliét (Sztálin) az oroszokkal, vagy most a tatár Basescu magatartását a románokkal” – írta egyik publicisztikájában Adrian Severin SZDP-s képviselő. A kijelentés nagy felháborodást keltett: amint azt Asztalos Csaba, a Diszkriminációellenes Tanács elnöke a sajtónak elmondta, ők is felfigyeltek Severin cikkére és vizsgálják az esetet. A tatár kisebbség képviselői tagadják, hogy Basescu elnök közösségük tagja volna. /Severin letatározta Basescut. = Szabadság (Kolozsvár), aug. 4./2005. augusztus 4.
Traian Basescu elnök kifejtette, miszerint a Tariceanu-kormány egyes tagjai különböző gazdasági érdekcsoportoknak vannak alárendelve. Ezzel Basescu elsősorban a miniszterelnöknek a másik liberális üzletemberrel, Dinu Patriciuval való közeli viszonyára célzott. Patriciut ugyanakkor szoros üzleti érdekek fűzik Dan Voiculescuhoz is, akinek pártját Basescu legszívesebben kitúrná a koalícióból. Calin Popescu Tariceanu felszólította a belföldi és külföldi hírszerző szolgálatokat: tájékoztassák, amennyiben tudomásuk van arról, hogy valamelyik kormánytag tisztségével visszaélve előnyökhöz juttatott volna valamely gazdasági érdekcsoportot. /Basescu letámadta Tariceanut. = Szabadság (Kolozsvár), aug. 4./2005. augusztus 6.
Azok az információk, melyeket Calin Popescu-Tariceanu kapott a Román Hírszerző Szolgálattól /SRI/, nem utalnak arra, hogy a kormány struktúráiban olyan személyek lennének, akik gazdasági érdekcsoportok befolyása alá kerültek volna – tudatta a közvéleménnyel az augusztus 5-én kiadott kormányközlemény. /A kormány tiszta. = Nyugati Jelen (Arad), aug. 6./ Előzmény: Traian Basescu elnök kifejtette, hogy a Tariceanu-kormány egyes tagjai különböző gazdasági érdekcsoportoknak vannak alárendelve. /Basescu letámadta Tariceanut. = Szabadság (Kolozsvár), aug. 4./2005. augusztus 9.
Éles nyilatkozatokkal támadta egymást augusztus 7-én Traian Basescu államelnök és Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök. Az államfő azzal vádolta a kormányfőt, hogy üzleti szférát képviselő befolyásos személyek, illetve egy tekintélyes újságíró nyomására döntött úgy, hogy visszavonja lemondását, és meghiúsítja az előrehozott választásokat. Calin Popescu Tariceanu cáfolta Basescu állításait. /B. T.: Egymás torkának esett Basescu és Tariceanu. = Szabadság (Kolozsvár), aug. 9./2005. augusztus 10.
Traian Basescu államelnök támadta Calin Popescu Tariceanu miniszterelnököt. Markó Béla miniszterelnök-helyettes szerint személyesen kellett volna megbeszélniük a problémát. Másrészt, az államelnök nem főnöke a kormánynak vagy a miniszterelnöknek. Az RMDSZ azt szeretné, hogy a kormánykoalíció végre tanuljon meg egyeztetni. Elfogadhatatlan, hogy sajtón keresztül üzenget a Demokrata Párt. Az RMDSZ nem akar kilépni a koalícióból, inkább szeretné megjavítani a koalíció munkáját. /Antalfi Imola: „Az államelnök nem főnöke a kormánynak vagy a miniszterelnöknek”. = Népújság (Marosvásárhely), aug. 10./2005. augusztus 11.
Mind Traian Basescu elnök, mind Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök úgy nyilatkoztak, kérni fogják azoknak a titkos SRI-jelentéseknek a nyilvánosságra hozatalát, amelyek a kormánytagoknak és a különböző gazdasági csoportok érdekösszefonódásáról szólnak. Ismeretes, az államfő úgy nyilatkozott: tudomása szerint a titkosszolgálat /SRI/ 21 olyan dokumentumot jutatott el Tariceanuhoz, amely ezt bizonyítja. A miniszterelnök azonban cáfolta, hogy ilyen következtetésre jutott volna a titkosszolgálat. /Nyilvánosak lesznek a SRI-jelentések? = Szabadság (Kolozsvár), aug. 11./2005. augusztus 15.
Az elmúlt napok vitájába – amikor az államfő vádaskodott és a miniszterelnök védekezett -, beleszólt a Román Hírszerző Szolgálat /SRI/ is. Traian Basescu azt állította, hogy az SRI birtokában huszonegy olyan iratcsomó van, amely perdöntő bizonyítékokat tartalmaz arra nézve, hogy a kormánykoalíció mögött álló gazdasági érdekcsoportok befolyásolják a kormány tevékenységét. Az SRI közleménye szerint: ,,A Román Hírszerző Szolgálat csak az ország biztonságának, területi egységének és függetlenségének megvédése érdekében cselekszik, a hatályos törvények szigorú betartása mellett.” Azonban felmerül a kérdés: kinek a megbízásából figyelték az érintett minisztereket, kormánytagokat, tisztségviselőket s a még mindig meg nem nevezett gazdasági érdekcsoportokat? Újabb fordulat: ezeket az iratcsomókat titkosították, és csupán negyven év múlva hozhatók nyilvánosságra. /Bogdán László: A titkosszolgálatok és a hatalom. = Háromszék (Sepsiszentgyörgy), aug. 15./2005. augusztus 27.
Augusztus 26-án Traian Basescu román államfő váratlanul megjelent Székelyudvarhelyen, hogy megtekintse a károkat az árvíz sújtotta székelyföldi városban és környékén. Az elnök helikopteren érkezett a városba, majd Verestóy Attila székelyudvarhelyi szenátor és Szász Jenő polgármester társaságában továbbutazott a környező falvakba, ahol a legnagyobb pusztítást végezte az áradás. Meglátogatta Farkaslakát, ahol több mint másfél órát időzött. Basescu elmondta: Románia minden egyes árvíz sújtotta körzetét egyenrangúan kell segíteni, mindenütt a kár mértékének megfelelően kell támogatni a lakosságot. /Basescu felkereste Székelyudvarhelyt. = Szabadság (Kolozsvár), aug. 27./2005. szeptember 16.
Rendkívül fontosnak nevezte Sólyom László magyar köztársasági elnök az ENSZ-csúcstalálkozó alkalmából New Yorkban, szeptember 15-én tartott megbeszéléseit Traian Basescu román államfővel. Sólyom László román kollégájától hivatalos látogatásra szóló meghívást kapott. Sólyom konkrét témaként említette, hogy a csíkszeredai magyar konzulátus nyolc éves huzavona után sínre került, és meg fog nyílni. A magyar fél felajánlotta, hogy a szintén régóta húzódó Gozsdu Alapítvány ügye is nyugvópontra kerül: magyar–román közalapítvány kezdheti meg a működését. A román elnök méltatta az RMDSZ konstruktív szerepét a román belpolitikában és a két ország közötti viszonyban. A csíkszeredai konzulátus fontos lenne, mert az itt élő magyaroknak pluszköltséget jelent a kolozsvári főkonzulátusra való gyakori utazás, emellett az évente Székelyföldre érkező számos magyar turista esetében szükséges ügyintézés lebonyolítása helyben egyszerűbb lenne. /Sólyom szerint megnyílik a csíkszeredai konzulátus. = Szabadság (Kolozsvár), szept. 16./2005. szeptember 16.
Gazda Zoltán, a Magyar Polgári Szövetség Kovászna megyei szervezetének elnöke kijelentette, hogy Markó Béla RMDSZ-elnök félrevezette a Velencei Bizottságot a nemzeti kisebbségek jogállásáról szóló törvény kapcsán. Markó megpróbálta kedvező színben feltüntetni a diszkriminatív törvényt, mivel a testület tagjai nem ismerték a jogszabály-tervezetet, mondta Gazda. Gazda Zoltán közölte, az MPSZ központi vezetősége levelet kíván küldeni a Velencei Bizottságnak, Traian Basescu államfőnek, Calin Popescu Tariceanu miniszterelnöknek, a parlament házelnökeinek és a parlamenti pártok elnökeinek, és felhívja a figyelmüket arra, hogy a törvénytervezet diszkriminatív elemeket tartalmaz, akárcsak a választási törvény. /MPSZ-bírálat Markó címére. = Népújság (Marosvásárhely), szept. 16./2005. szeptember 22.
Elsődleges az árvizek következményeinek felszámolása, ehhez azonban elengedhetetlen a politikai osztály összefogása – jelentette ki Markó Béla szeptember 21-i sajtóértekezletén. A két ház elnökének leváltása napok, rossz esetben hetek kérdése, hiszen ezt támogatja a többség politikai akarata, jelentette ki. Az elmúlt időszakban több ízben került sor egyeztetésre az RMDSZ törvényhozási és kormányzási prioritásainak meghatározásairól. Ezek között szerepel a nemzeti kisebbségek jogállásáról szóló törvénytervezet parlament általi elfogadtatása, valamint a decentralizációs törvénycsomag módosítása – tájékoztatta Markó Béla a sajtót. Traian Basescu államfő azon véleményét, miszerint alkotmánymódosítás révén be kellene vezetni az egykamarás parlamenti rendszert, a szövetség nem osztja – mondta Markó. Az RMDSZ olyan kétkamarás parlamenti rendszert támogat, amelyben a szenátorok a megyéket vagy a történelmi régiókat képviselnék, a képviselők a pártok jelöltjei lennének. /Markó Béla: Az integrációs jogszabályok elfogadása a prioritás. = Népújság (Marosvásárhely), szept. 22./2005. szeptember 23.
Calin Popescu-Tariceanu kormányfő szeptember 22-re összehívta a pártokat. A Demokrata Párt vezetői nem jelentek meg. A miniszterelnök a megbeszélés után elmondta, az általa összehívott konzultáción nem sikerült megállapodni az ellenzékkel arról, hogy határidőt szabjanak a házszabály-módosításról zajló viták során, elsősorban a szociáldemokratákat okolta a patthelyzetért. Mindössze abban sikerült megállapodni, hogy a romániai európai parlamenti megfigyelőknek kötelességük részt venni az EP jövő heti strasbourgi plenáris ülésén. Emil Boc PD-elnök azzal magyarázta távolmaradásukat, hogy a párt vezetőinek többsége azon a napon nem tartózkodott Bukarestben. Boc hozzátette, a demokraták különben is rendszeresen konzultálnak a liberálisokkal a D. A. Szövetségen belül. Elemzők szerint nem véletlen a demokraták távolmaradása, miután nyilvánosságra került, hogy a Nemzeti Liberális Párt nem támogatja Traian Basescu elnöknek az egykamarás parlamentre való áttérésre vonatkozó javaslatát. /R. Sz.: Sikertelen egyeztetés. = Krónika (Kolozsvár), szept. 23./2005. szeptember 26.
Politikai nyitás történt Moldva és Románia között Traian Basescu megválasztása után – jelentette ki Vlagyimir Voronyin, Moldva Köztársaság elnöke szeptember 25-én, miután találkozott a román államfővel. A két ország kétoldalú kereskedelmi kapcsolatainak ösztönzése érdekében gazdasági fórumot rendeznek októberben Bukarestben, ugyanakkor létrejön egy moldáv–román tárcaközi vegyes bizottság, amely a két ország gazdasági kérdéseivel foglalkozik majd. Basescu elnök elmondta: Románia külpolitikájának egyik prioritása az alapszerződés aláírása Moldva Köztársasággal. /Hazai krónika. = Nyugati Jelen (Arad), szept. 26./