udvardy
frigyes
A romĂĄniai magyar kisebbsĂŠg tĂśrtĂŠneti
kronolĂłgiĂĄja 1990-2006
talĂĄlatszĂĄm:
253
talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-30 ... 211-240 | 241-253
NĂŠvmutatĂł:
Nagy Benedek
2017. februĂĄr 21.
25 ĂŠve tĂśrtĂŠnt â platformosodĂĄs ĂŠs âegysĂŠgnyilatkozatâ
Az RMDSZ, bĂĄr eredeti cĂŠlja az volt, hogy integrĂĄljon lehetĹleg minden erdĂŠlyi magyar szervezetet, alapszabĂĄlyzatĂĄt tekintve pĂĄrtkĂŠnt kezdte mĹąkĂśdĂŠsĂŠt az elsĹ kongresszus utĂĄn, piramis-elv mentĂŠn ĂŠpĂtkezve.
A kongresszus vĂĄlasztotta a nagyvĂĄlasztmĂĄnyt, majd az vĂĄlasztotta meg az elnĂśksĂŠget. E szigorĂş ĂŠpĂtkezĂŠsi elv oldĂłdott valamelyest a mĂĄsodik kongresszuson, de a strukturĂĄlis ĂŠs eszmei sokszĂnĹąsĂŠg valamifĂŠle demokratikusnak mondhatĂł reprezentĂĄlĂĄsĂĄra a kĂŠt kongresszus kĂśzĂśtti kulcsszervben (amit neveztek VĂĄlasztmĂĄnynak, KĂźldĂśttek OrszĂĄgos TanĂĄcsĂĄnak, majd SzĂśvetsĂŠgi KĂŠpviselĹk TanĂĄcsĂĄnak) vĂĄrni kellett mĂŠg a brassĂłi kongresszusig.Â
BrassĂłban 1993 januĂĄrjĂĄnak kĂśzepĂŠn nyert megfogalmazĂĄst az a program ĂŠs az az ĂśnszervezĹdĂŠsi elv, melyhez, ha hĹąek maradnak a vĂĄlasztott vezetĹk, akkor ma, bizton mondhatom, mĂĄskĂŠnt ĂĄllnĂĄnk.Â
A brassĂłi hatĂĄrozatok egyik elĹkĂŠszĂtĹ mozzanata volt az 1992 elejĂŠn, negyed ĂŠvszĂĄzada beindult platformosodĂĄs. KĂŠt platform alakult meg ebben az idĹszakban. A nemzeti konzervatĂv ErdĂŠlyi Magyar KezdemĂŠnyezĂŠs (mely az agyagfalvi autonĂłmia-kezdemĂŠnyezĂŠsrĹl elhĂresĂźlt SzĂŠkelyfĂśldi Politikai Csoportnak volt az utĂłdszervezete), valamint a liberĂĄlis ideolĂłgiĂĄra alapozĂł SzabadelvĹą KĂśr. A harmadik meghatĂĄrozĂł, autonomista platform kĂśzel kĂŠt esztendĹvel kĂŠsĹbb, 1993 decemberĂŠben bontott zĂĄszlĂłt, a Magyar IfjĂşsĂĄgi Szervezetek SzĂśvetsĂŠgĂŠnek politikai kĂŠpviseletekĂŠnt, Reform TĂśmĂśrĂźlĂŠs nĂŠven.
A Domokos GĂŠza vezette fĹsodor gyanakvĂĄssal ĂŠs ellensĂŠgessĂŠggel fogadta a belsĹ eszmei erjedĂŠst. Hogy pontosan mitĹl fĂŠltek ĂŠs miĂŠrt, azt elĂŠg nehĂŠz kĂśvetni, felfogni, ĂĄtĂŠrezni. Annak ugyanis nem volt realitĂĄsa, hogy ezek az ĂŠrtelmisĂŠgi klubkĂŠnt, ideolĂłgiai ĂŠrtĂŠkek mentĂŠn megalakult eszmei csoportosulĂĄsok szĂŠtfeszĂtsĂŠk az RMDSZ kereteit.Â
TĂŠny, hogy DomokosĂŠk megelĹzĹ csapĂĄst kĂvĂĄntak mĂŠrni a meg sem alakult platformokra az âegysĂŠgnyilatkozatukkalâ, melynek tetszetĹs csomagolĂĄsa, hangzatos jelszavai alkalmas voltak arra, hogy a jĂłhiszemĹą kĂŠpviselĹket megtĂŠvesszĂŠk, Ăgy aztĂĄn igen sokan ĂrtĂĄk alĂĄ a fantomellensĂŠggel kĂźzdĹ dokumentumot. Semmi tĂşlzĂĄs nincs ebben: az 1992. mĂĄrcius 10.-ĂŠn megfogalmazott egysĂŠgnyilatkozat egy nappal kĂŠsĹbb jelent meg a RomĂĄniai Magyar SzĂłban, mĂg az ErdĂŠlyi Magyar KezdemĂŠnyezĂŠs nĂŠgy nappal kĂŠsĹbb lĂŠpett a nyilvĂĄnossĂĄg elĂŠ, a SzabadelvĹą KĂśr pedig 1992. mĂĄrcius 20.-ĂĄn alakult meg.
Ărdemes idĂŠzni a dokumentumbĂłl, hogy ĂzelĂtĹt kapjunk abbĂłl, mikĂŠppen prĂłbĂĄlta a magyar cĂŠlokat a vĂŠlt romĂĄn tĹąrĹkĂŠpessĂŠghez igazĂtĂł, magĂĄt elĹszeretettel mĂŠrsĂŠkeltnek nevezĹ kollaborĂĄns vezetĂŠs preventĂv hiteltelenĂteni a platformokat: âAki egy jogegyenlĹsĂŠget, mĂŠg el nem nyert kĂśzĂśssĂŠget az egysĂŠges fellĂŠpĂŠs lehetĹsĂŠgĂŠtĹl meg akar fosztani, ĂŠppen akkora bĹąnt kĂśvet el, mint az, aki az egysĂŠg jelszavĂĄval a romĂĄniai magyarsĂĄgtĂłl meg akarnĂĄ vonni az ideolĂłgiai vĂŠlemĂŠnyszabadsĂĄgot, akĂĄr liberĂĄlis, akĂĄr keresztĂŠnydemokrata, akĂĄr szociĂĄldemokrata meggyĹzĹdĂŠsrĹl van szĂł.
A nemzeti eszmĂŠt ĂŠs a demokrĂĄcia eszmĂŠjĂŠt egymĂĄssal szemben kijĂĄtszani nem szabad, hiszen a nemzeti hovatartozĂĄs vĂŠgsĹ soron olyan nyelvi, kulturĂĄlis, tĂśrtĂŠnelmi ĂŠs vallĂĄsi meghatĂĄrozottsĂĄgot jelent, melyek nĂŠlkĂźl nemcsak a kĂśzĂśssĂŠg, hanem az egyĂŠn is elveszĂtenĂŠ ĂśnazonossĂĄgĂĄt.âÂ
âEgy tĂśmegszervezetben felĂźlrĹl elindĂtott platformosodĂĄsi folyamatot â amit ebben a pillanatban semmilyen kĂźlsĹ kĂśrĂźlmĂŠny nem indokol â kockĂĄzatosnak, vagy legalĂĄbbis kĂŠtsĂŠges kimenetelĹąnek ĂtĂŠlĂźnk. Ez az elkĂŠpzelĂŠs vĂŠgsĹ soron ĂŠppen olyan mesterkĂŠlt, mint amennyire erĹltetett lenne egy vele szembehelyezett monolit egysĂŠg. Szabad utat kĂvĂĄnunk adni a kĂźlĂśnbĂśzĹ ideolĂłgiĂĄknak, de nem tartjuk megengedhetĹnek a szĂśvetsĂŠg eddigi egysĂŠgĂŠbĹl erĹt merĂtĹ tagsĂĄg megosztĂĄsĂĄt.â
Mondanom sem kell, senki nem akarta megfosztani az RMDSZ-t az egysĂŠges fellĂŠpĂŠs lehetĹsĂŠgĂŠtĹl, a meg sem alakult platformok fĹkĂŠnt nem. Senki nem akarta kijĂĄtszani a nemzeti eszmĂŠt ĂŠs a demokrĂĄcia eszmĂŠjĂŠt egymĂĄs ellen (ha valakire, akkor ĂŠpp az âegysĂŠgfelhĂvĂĄsâ alĂĄĂrĂłira illik ez inkĂĄbb, akik a nemzeti eszme jegyĂŠben lĂŠptek fel a SzĂśvetsĂŠg sokszĂnĹąsĂśdĂŠse, demokratizĂĄlĂłdĂĄsa ellen.). A âfelĂźlrĹl indĂtott platformosodĂĄsâ is alaptalan vĂĄd, hiszen nem az elnĂśksĂŠg indĂtotta ĂştjĂĄra a folyamatot pĂĄr nap elteltĂŠvel, hanem zĂśmmel a csĂşcsvezetĂŠsen kĂvĂźli RMDSZ tagok ĂŠs a kĂśzĂŠpgĂĄrda egyes kĂŠpviselĹi.
Ăs hadd ĂĄlljon itt az âegysĂŠgnyilatkozatotâ alĂĄĂrĂłk nĂŠvsora (a sorrend az eredeti dokumentum szerinti): Tokay GyĂśrgy kĂŠpviselĹ, Â MarkĂł BĂŠla szenĂĄtor, Madaras LĂĄzĂĄr kĂŠpviselĹ, BorbĂŠly LĂĄszlĂł kĂŠpviselĹ, Zonda Attila kĂŠpviselĹ, Nagy BĂŠla kĂŠpviselĹ, Csiha TamĂĄs szenĂĄtor, VerestĂły Attila szenĂĄtor, Frunda GyĂśrgy kĂŠpviselĹ, Vida Gyula kĂŠpviselĹ, Kerekes KĂĄroly kĂŠpviselĹ, KozsokĂĄr GĂĄbor szenĂĄtor, PĂŠcsi Ferenc kĂŠpviselĹ, HajdĂş GĂĄbor szenĂĄtor, Â Fazakas MiklĂłs szenĂĄtor, DemĂŠny Lajos szenĂĄtor, TĂłth JĂłzsef szenĂĄtor, SzilĂĄgyi ZoltĂĄn kĂŠpviselĹ, Â BĂĄrĂĄnyi Ferenc kĂŠpviselĹ, Nagy Benedek kĂŠpviselĹ, PodhrĂĄdszky LĂĄszlĂł kĂŠpviselĹ, Bajcsi Ăkos kĂŠpviselĹ, SzabĂł KĂĄroly szenĂĄtor, HosszĂş ZoltĂĄn szenĂĄtor, Brendus Gyula kĂŠpviselĹ.
A platformok egysĂŠgtisztelĹ szervezĹdĂŠsei voltak a tovĂĄbbiakban az RMDSZ-nek. A SzociĂĄldemokrata TĂśmĂśrĂźlĂŠsrĹl nem szĂłltam, mert az nem sok vizet zavart, a MarkĂł-Neptun egysĂŠgfronthoz mindig is hĹą csoportosulĂĄs maradt. A SzabadelvĹą KĂśrben autonomista nemzeti liberĂĄlis valamint a bukaresti paktumpolitizĂĄlĂĄst tĂĄmogatĂł tagok egyarĂĄnt voltak, ellentĂŠtben a teljes mĂŠrtĂŠkben nemzeti-autonomista platformokkal, a Reform TĂśmĂśrĂźlĂŠssel ĂŠs az ErdĂŠlyi Magyar KezdemĂŠnyezĂŠssel, melyek fĹ cĂŠlja az volt, hogy rĂĄszorĂtsĂĄk az RMDSZ vezetĂŠsĂŠt sajĂĄt programjĂĄnak betartĂĄsĂĄra, az autonĂłmia-elvĹą belsĹ ĂŠpĂtkezĂŠsre, az autonĂłmia stratĂŠgiai cĂŠljĂĄnak kĂŠpviseletĂŠre.
A Reform TĂśmĂśrĂźlĂŠs 2003 mĂĄrciusĂĄban oszlatta fel magĂĄt, miutĂĄn a 2003 elejĂŠn SzatmĂĄrnĂŠmetiben megtartott RMDSZ kongresszus pĂĄrtelvĹąsĂtette az alapszabĂĄlyzatot, az ĂĄltalĂĄnos belsĹ vĂĄlasztĂĄsokat rĂŠszleges tisztĂşjĂtĂĄssal vĂĄltotta ki, a platformoknak pedig semmi ĂŠrdemi funkciĂłt nem biztosĂtott a vĂĄlasztĂĄsi folyamatban. Az EMK tĂśrtĂŠnete 2013-ban ĂŠrt vĂŠget. A SzabadelvĹą KĂśr formĂĄlisan ma is szerepel az RMDSZ honlapjĂĄn, mint a szĂśvetsĂŠg keretĂŠn belĂźl mĹąkĂśdĹ platform.Â
BorbĂŠly Zsolt Attila
https://itthon.ma//szerintunk2017. mĂĄrcius 9.
ĂrĂśk emlĂŠk a kommunista diktatĂşra ĂźldĂśzĂśttjeinek
ĂnnepsĂŠget tartottak csĂźtĂśrtĂśkĂśn, a kommunista diktatĂşra ĂźldĂśzĂśtteinek emlĂŠknapjĂĄn CsĂkszeredĂĄban, a volt politikai foglyok TemesvĂĄri sugĂĄrĂşton talĂĄlhatĂł emlĂŠkmĹąvĂŠnĂŠl, amelyre tĂśbb ĂŠv munkĂĄjĂĄnak eredmĂŠnyekĂŠnt a csĂki mĂĄrtĂrok, hitvallĂłk, ellenĂĄllĂłk ĂŠs bĂśrtĂśnviseltek nevei is felkerĂźltek.
Az ĂźnnepsĂŠget Kelemen Csongor, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei SzĂśvetsĂŠgĂŠnek egyik tagja nyitotta meg. BeszĂŠdĂŠben elmondta, rĂŠgi ĂĄlmuk teljesĂźlt azĂĄltal, hogy sikerĂźlt nyilvĂĄnossĂĄgra hozni elĂtĂŠlt, meghurcolt ĂŠs kivĂŠgzett csĂki bajtĂĄrsaik nevĂŠt.
âĂriĂĄsi munkĂĄba ĂŠs idĹbe kerĂźlt, hogy feltĂĄrjuk a levĂŠltĂĄrakat, ĂŠs az adathalmazok kĂśzĂśtt megkeressĂźk azokat, akiknek nevei most ezeken a tĂĄblĂĄkon szerepelnek. Nagy nap ez nekĂźnk, hiszen ezen a napon orszĂĄgszerte megemlĂŠkeznek a kommunizmus ĂĄldozatairĂłl, kĂźlĂśnĂśsen a mi vidĂŠkĂźnkrĹl, ahol merem ĂĄllĂtani, hogy nincs olyan csalĂĄd, amelyben ne lenne olyan szemĂŠly, akire emlĂŠkezni kellâ â hangsĂşlyozta Kelemen.
BeszĂŠdĂŠt kĂśvetĹen lelepleztĂŠk az emlĂŠkmĹą talapzatĂĄn elhelyezett kĹlapokat, amelyeket Nagy Benedek tĂśrtĂŠnĂŠsz, volt politikai elĂtĂŠlt mutatott be rĂŠszletesebben. âA 2010-ben felĂĄllĂtott emlĂŠkmĹą Nagy ĂdĂśn szobrĂĄszmĹąvĂŠsz alkotĂĄsa, de azĂłta is Ăşgy ĂŠreztĂźk, hogy ez a hatalmas alap megbĂrna mĂŠg nĂŠhĂĄny kĹtĂĄblĂĄt. FelkĂŠrtĂźk DĂłczy AndrĂĄs kĂŠpzĹmĹąvĂŠszt ĂŠs csapatĂĄt, akik nagyon pontos ĂŠs szĂŠp munkĂĄt vĂŠgeztek. ElsĹ helyen a mĂĄrtĂrok, a bĂśrtĂśnĂśkben elhunytak szerepelnek. EzutĂĄn a hitvallĂłk kĂśvetkeznek, az elsĹ kĂŠt kĹlapon a bĂśrtĂśnviselt papok, utĂĄnuk pedig a tĂśbbi bĂśrtĂśnviselt szerepel. KĂźlĂśn tĂĄblĂĄkon szerepelnek a csĂkszeredai bĂśrtĂśnben elhunyt nĹi elĂtĂŠltek, akik kĂśzĂśtt egy hercegnĹ is talĂĄlhatĂł. LegvĂŠgĂźl az utolsĂł ĂŠlĹk ĂŠs emlĂŠkezĹk elnevezĂŠsĹą tĂĄblĂĄn azon szemĂŠlyek nevei szerepelnek, akik lĂĄbra ĂĄllĂtottuk ĂŠs azĂłta is vezetjĂźk ezt a szĂśvetsĂŠget. EbbĹl a 10 emberbĹl mĂĄr csak Ăśten ĂŠlĂźnk, ĂŠs jelen vagyunk itt ma. Azt szeretnĂŠm, ha ez a mĂŠcses mindig itt maradna, ĂŠs mindig ĂŠgne ezeknek az embereknek az emlĂŠkĂŠre, mert megĂŠrdemlikâ â emelte ki Nagy.
Az ĂźnnepsĂŠgen RĂĄduly RĂłbert KĂĄlmĂĄn, CsĂkszereda polgĂĄrmestere is felszĂłlalt. âMĂĄtĂłl tĂśbbet tudunk, ĂŠs ezĂĄltal tĂśbbek vagyunk, hiszen az itt felĂrt szemĂŠlyek ĂĄltal viselt kereszt mindannyiunk keresztje. KĂśtelessĂŠgĂźnk tenni azĂŠrt, hogy az Ĺ mĂĄrtĂriumuk ne legyen hiĂĄbavalĂłâ â hĂvta fel a figyelmet RĂĄduly.
Az ĂźnnepsĂŠg vĂŠgĂŠn Darvas Kozma JĂłzsef rĂłmai katolikus esperes ĂŠs Solymosi AlpĂĄr unitĂĄrius lelkĂŠsz megĂĄldottĂĄk a 227 nĂŠvvel kibĹvĂtett emlĂŠkmĹąvet, amelyen egyĂŠbkĂŠnt a nevek mellett az ĂĄldozatok lakhelye ĂŠs bebĂśrtĂśnzĂŠsĂźk idĹszaka vagy halĂĄluk idĹpontja is szerepel. Az ĂźnnepsĂŠgen tovĂĄbbĂĄ elmondtĂĄk, az elhallgatĂĄsok ĂŠs titkosĂtĂĄsok miatt megtĂśrtĂŠnhet, hogy kimaradt valaki a listĂĄrĂłl, de van lehetĹsĂŠg pĂłttĂĄbla kihelyezĂŠsĂŠre.
Iszlai Katalin
SzĂŠkelyhon.ro2017. mĂĄrcius 30.
A szĂŠkely autonĂłmia Ăźgye 2017-ben
IdĂŠn zĂśkkenĹmentesen zajlott le a SzĂŠkely SzabadsĂĄg Napja alkalmĂĄbĂłl meghirdetett politikai demonstrĂĄciĂłval egybekĂśtĂśtt megemlĂŠkezĂŠs. Az ĂĄltalĂĄnos fĂĄsultsĂĄg, a kĂśzĂŠlettĹl valĂł elfordulĂĄs, valamint a zord idĹ miatt a korĂĄbbiaknĂĄl kevesebb rĂŠszvevĹ jelenlĂŠtĂŠben kĂśveteltĂŠk az egybegyĹąltek SzĂŠkelyfĂśld autonĂłmiĂĄjĂĄt ĂŠs emlĂŠkeztek az 1854-ben kivĂŠgzett szĂŠkely mĂĄrtĂrokra. Ăgy tĹąnik, kialakultak a jĂĄtĂŠkszabĂĄlyok, a csendĹrsĂŠg is jobbnak lĂĄtta idĂŠn mellĹzni a jogtalan ĂŠs felhĂĄborĂtĂł bĂrsĂĄgolĂĄst, annĂĄl is inkĂĄbb, hogy a tavaly kirĂłtt mintegy szĂĄz bĂźntetĂŠst a bĂrĂłsĂĄg tĂśrĂślte.
Az aprĂłpĂŠnzzel fizetĹ kormĂĄny
A jeles esemĂŠny alkalmĂĄbĂłl ErdĂŠlybe lĂĄtogatott a kisebbsĂŠgbe szorult nemzeti kĂśzĂśssĂŠgek autonĂłmiĂĄjĂĄnak tĂśbb eurĂłpai rangĂş kĂŠpviselĹje. Jelen volt GĂźnther Dauwen, az EFA (EurĂłpai Szabad SzĂśvetsĂŠg) flamand pĂĄrtigazgatĂłja, Wouter Patho, a belga szĂśvetsĂŠgi kormĂĄnykoalĂciĂłt vezetĹ Ăj Flamand SzĂśvetsĂŠg tagja. Aitor Esteban, a Baszk Nemzeti PĂĄrt spanyol parlamentbeli frakciĂłjĂĄnak elnĂśke hangsĂşlyozta: mĂŠg a kĂśzpontosĂtott nemzetĂĄllam legrosszabb eurĂłpai pĂŠldĂĄjĂĄnak tekinthetĹ FranciaorszĂĄg is biztosĂtja 2017. januĂĄr elsejĂŠtĹl az ott ĂŠlĹ baszkok autonĂłmiĂĄjĂĄt. Dauwen kifejtette, az autonĂłmia nem kirĂvĂł kegy a tĂśbbsĂŠg rĂŠszĂŠrĹl, az ĂśnrendelkezĂŠs ugyanis demokratikus alapjog. Az autonĂłmia megannyi precedenssel rendelkezĹ jogintĂŠzmĂŠnye pedig nemhogy destabilizĂĄlna egy orszĂĄgot, hanem kifejezetten egyensĂşlyt teremt. Ărveik cĂĄfolhatatlanok, mĂĄs kĂŠrdĂŠs, ki hallja meg Ĺket.
FelettĂŠbb valĂłszĂnĹątlen, hogy a romĂĄn hatalom â amĂg aprĂłpĂŠnzzel ki tudja fizetni az erdĂŠlyi magyar szavazĂłk nagyobbik rĂŠszĂŠt maga mĂśgĂśtt tudĂł RMDSZ-t, valamint politikai vazallusĂĄt, a Magyar PolgĂĄri PĂĄrtot â tĂśrĹdik a jĂłzan ĂŠrvekkel. A romĂĄn fĂŠl zsigerbĹl politizĂĄl, nem ritkĂĄn sajĂĄt ĂŠrdekei ellenĂŠre. 2005-ben a politikai racionalitĂĄs azt diktĂĄlta volna, hogy a bukaresti parlament fogadja el a kisebbsĂŠgi tĂśrvĂŠnyt, amely a kulturĂĄlis autonĂłmiĂĄnak csak a fogalmĂĄt tartalmazta, de ânesze semmi fogd meg jĂłlâ alapon semmifĂŠle autonĂłm dĂśntĂŠsi jogot vagy kĂśzjogi kompetenciĂĄt nem adott volna a kisebbsĂŠgbe szorult kĂśzĂśssĂŠgeknek. RĂĄadĂĄsul bebetonozta volna az RMDSZ-t az erdĂŠlyi magyar kĂśzĂśssĂŠgen belĂźl. A gigantikus politikai szemfĂŠnyvesztĂŠs sikerĂźlt volna, hisz mĂĄr a magyarorszĂĄgi mĂŠdia is azt harsogta, hogy a jogszabĂĄly biztosĂtanĂĄ az erdĂŠlyi magyarsĂĄg kulturĂĄlis autonĂłmiĂĄjĂĄt, ĂŠs akadtak jobboldali politikusok is, akik e szlogent kritikĂĄtlanul ĂĄtvettĂŠk. A romĂĄn fĂŠl mĂŠg erre is nemet mondott.
HiĂĄnyzik az erĹ felmutatĂĄsa
EgĂŠszen kĂźlĂśnleges tĂśrtĂŠnelmi helyzeteket, illetve kĂźlĂśnleges kollektĂv tudatĂş nĂŠpcsoportokat leszĂĄmĂtva az uralmon levĹ tĂśbbsĂŠg csak az erĹbĹl ĂŠrt. MifĂŠle erĹt tudott volna felmutatni 1990 utĂĄn az addig hetven ĂŠves jogfosztottsĂĄgot, megalĂĄztatĂĄst elszenvedĹ erdĂŠlyi magyar nemzeti kĂśzĂśssĂŠg? ErĹ felmutatĂĄsĂĄt jelentette volna, ha kĂśzĂśssĂŠgĂźnk ĂŠrdekkĂŠpviselete akkor lĂŠp fel a leghatĂĄrozottabban ĂŠs legkĂśvetkezetesebben jogos kĂśvetelĂŠseink, a hĂĄrom szintĹą autonĂłmia ĂźgyĂŠben, amikor mĂŠg cseppfolyĂłs volt a helyzet, amikor a kilencvenes ĂŠvek legelejĂŠn a hatalmĂĄt lassankĂŠnt megszilĂĄrdĂtĂł Ăşj vezetĂŠs a legnagyobb bizonyĂtĂĄsi kĂŠnyszer alatt ĂĄllt. Mi tĂśrtĂŠnt e helyett? TĹkĂŠs LĂĄszlĂł hĂĄtba szĂşrĂĄsa az RMDSZ frakciĂłvezetĹi rĂŠszĂŠrĹl a finom eszkĂśzĂśkkel zajlĂł etnikai tisztogatĂĄsra valĂł rĂĄmutatĂĄs ĂźgyĂŠben, gerzensee-i ĂŠs neptuni tĂĄrgyalĂĄs, majd a tiszteletbeli elnĂśk erkĂślcsi-politikai megsemmisĂtĂŠsĂŠt cĂŠlzĂł Nagy Benedek-Ăźgy.
ErĹ felmutatĂĄsĂĄt jelentette volna, ha az RMDSZ a magyar diplomĂĄciĂĄval karĂśltve megkĂŠri RomĂĄnia EU-csatlakozĂĄsĂĄnak ĂĄrĂĄt. E âtĂśrtĂŠnelmi ablakâ 2005. szeptember 26-ĂĄn zĂĄrult le vĂŠgleg, amikor a GyurcsĂĄny-kormĂĄny indĂtvĂĄnyĂĄra az MSZPâSZDSZ-tĂśbbsĂŠgĹą magyar tĂśrvĂŠnyhozĂĄs megszavazta RomĂĄnia feltĂŠtel nĂŠlkĂźli uniĂłs csatlakozĂĄsĂĄt.
ErĹ felmutatĂĄsĂĄt jelentette volna, ha 1996-ban az RMDSZ a sarkĂĄra ĂĄll, ĂŠs TĹkĂŠs LĂĄszlĂł hivatalosan elĹterjesztett javaslatainak megfelelĹen megkĂŠri az ĂĄrĂĄt a romĂĄn hatalmat a Nyugat felĂŠ hitelesĂtĹ kormĂĄnykoalĂciĂłs szerepvĂĄllalĂĄsnak.
ErĹ felmutatĂĄsĂĄt jelentette volna, ha 1998. szeptember 30-ĂĄn Radu Vasile romĂĄn miniszterelnĂśk egyesĂźlt ĂĄllamokbeli Ăştja elĹtt az RMDSZ kilĂŠp a kormĂĄnybĂłl a 25 nappal korĂĄbban az ĂśnĂĄllĂł ĂĄllami magyar egyetem ĂźgyĂŠben elfogadott ultimĂĄtumnak megfelelĹen.
ErĹ felmutatĂĄsĂĄt jelentette volna, ha 2010-ben folytatĂłdik a SzĂŠkely ĂnkormĂĄnyzati NagygyĹąlĂŠs nagyszabĂĄsĂş nemzetĂŠpĂtĹ terve, amely Ăşgy nĹhette volna ki magĂĄt tĂśrtĂŠnelemformĂĄlĂł kĂśzĂśssĂŠgi akaratkĂŠpzĹ intĂŠzmĂŠnnyĂŠ, hogy a romĂĄn alkotmĂĄnyossĂĄgi normĂĄkat sem szegte volna meg.
ErĹt mutatna az is, ha most Ăśsszefogna az erdĂŠlyi magyarsĂĄg ĂŠs visszatĂŠrne a brassĂłi paradigmĂĄhoz: megszĂĄmlĂĄlnĂĄnk magunkat, belsĹ vĂĄlasztĂĄsok ĂştjĂĄn lĂŠtrehoznĂĄnk az erdĂŠlyi magyar parlamentet, ĂŠs minden erĹnket a kĂźlpolitikĂĄra ĂśsszpontosĂtanĂĄnk. Van ennek esĂŠlye? MeglĂĄtĂĄsom szerint nincs.
LĂĄtszatkĂŠpviselet
Annyi ember ĂŠrdekelt a magyar, illetve a romĂĄn politikai elit kĂśreiben a jelenlegi âkĂŠz kezet mosâ jĂĄtĂŠk ĂŠs a lĂĄtszatkĂŠpviselet folytatĂĄsĂĄban, hogy alapvetĹ vĂĄltĂĄsra aligha szĂĄmĂthatunk. KĂŠmiatanĂĄrunk foglalta Ăśssze ennek a jĂĄtĂŠknak a lĂŠnyegĂŠt bĹ hĂĄrom ĂŠvtizede egy temesvĂĄri kĂśzĂŠpiskolĂĄban: âĂŠn Ăşgy teszek, mintha tanĂtanĂŠk, ti Ăşgy tesztek, mintha tanulnĂĄtokâ. Az RMDSZ tehĂĄt Ăşgy tesz, mintha a magyar ĂŠrdekeket kĂŠpviselnĂŠ, a romĂĄn hatalom meg Ăşgy, mintha ennek az ĂĄlkĂŠpviseletnek kĂśszĂśnhetnĂŠnk idĹnkĂŠnt nĂŠmi engedmĂŠnyt. Mindenki eljĂĄtssza a maga szerepĂŠt, amibĹl jĂłl megĂŠl, mikĂśzben a kĂśzĂśssĂŠg egyre fogy.
Mit tehetnek azok, akik e visszataszĂtĂł jĂĄtszmĂĄban nem hajlandĂłak rĂŠszt venni? A legegyszerĹąbb fĂŠlreĂĄllni, mondvĂĄn: ha kĂśzĂśssĂŠgi szinten Ăşgysincs hosszĂş tĂĄvĂş megmaradĂĄssal kecsegtetĹ perspektĂva, akkor fordĂtsunk minĂŠl tĂśbb energiĂĄt sajĂĄt ĂŠletĂźnk minĹsĂŠgĂŠnek javĂtĂĄsĂĄra. A tĂśbbsĂŠg egyĂŠbkĂŠnt ezt is teszi.
Ărdemes viszont belegondolni azon ĂśrĂśkĂŠrvĂŠnyĹą igazsĂĄgba, amit Ravasz LĂĄszlĂł reformĂĄtus pĂźspĂśk fogalmazott meg, s ami Ăgy szĂłl: ânincs nagyobb veresĂŠg, mint megszokni a rosszat.â S ehhez hadd tegyĂźk hozzĂĄ a konzervativizmus atyjĂĄnak tartott Edmund Burke klasszikus gondolatĂĄt: âa gonosz diadalĂĄhoz csak annyi kell, hogy a jĂłk tĂŠtlenek maradjanak.â
Magasba emelni az autonĂłmia zĂĄszlajĂĄt
A Burke ĂĄltal âjĂłkkĂŠntâ jelĂślt kĂśvetkezetesek, elvhĹąek mi mĂĄst tehetnek, mint erejĂźkhĂśz mĂŠrten igyekeznek a magasba emelni a kĂśzĂśssĂŠgi ĂśnrendelkezĂŠs, az autonĂłmia zĂĄszlajĂĄt, kitartanak a hajdan kĂśzĂśsen megfogalmazott cĂŠlok mellett, nem hagyjĂĄk magukat sem megvĂĄsĂĄrolni, sem megfĂŠlemlĂteni. Ha pedig bekĂśvetkezik a mĂĄr-mĂĄr csodaszĂĄmba menĹ ĂśrĂśmteli vĂĄltozĂĄs â hogy a tisztessĂŠges, tĂśrhetetlen kitartĂĄs talĂĄlkozik a vĂĄlasztĂłi tĂĄmogatottsĂĄggal â, akkor megmutatjĂĄk: lehet mĂĄsfĂŠle politikĂĄt is folytatni.
Addig is e maroknyi csapatot motivĂĄlhatja a tudat, hogy az igazsĂĄg kimondĂĄsa ĂśnĂŠrtĂŠk, az erkĂślcsi-politikai pĂŠldaadĂĄs ĂśncĂŠl, amely magĂĄban hordja jutalmĂĄt. TalĂĄn kibĂr ez a kis eszmefuttatĂĄs mĂŠg egy klasszikus gondolatot, amit SzabĂł DezsĹ vetett papĂrra 1922-ben: ânem a gyĹzelem a harc ĂŠrtelme, hanem a betĂśltĂśtt kĂśtelessĂŠg csodĂĄs szentsĂŠgeâ.
BorbĂŠly Zsolt Attila
ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr) 2017. ĂĄprilis 21.
Dr. Nagy AndrĂĄs kĂśnyvĂŠnek olvasatai
ĂjbĂłl megjelent dr. Nagy AndrĂĄs: LĂłt visszanĂŠz cĂmĹą ĂśnĂŠletrajzi munkĂĄja. A kĂŠtkĂśtetes mĹąvet szerdĂĄn mutattĂĄk be CsĂkszeredĂĄban, a VĂĄroshĂĄza tanĂĄcstermĂŠben. Az alĂĄbbiakban SzĂŠkedi Ferenc kĂśnyvismertetĹje olvashatĂł.
A laikusok ĂĄltal meglehetĹsen vĂĄzlatosan ismert bibliai tĂśrtĂŠnet szerint az Ăr ĂtĂŠletet mond a bĹąnĂśs vĂĄrosok, Szodoma ĂŠs Gomora fĂślĂśtt, ĂĄm felszĂĄmolĂĄsuk-felĂŠgetĂŠsĂźk elĹtt szeretnĂŠ megmenteni az ott ĂŠlĹ, igaznak bizonyulĂł embereket. KĂŠt angyal segĂtsĂŠgĂŠvel LĂłtot ĂŠs csalĂĄdjĂĄt kivezeti a vĂĄrosbĂłl, a kĂśvetkezĹ, azĂłta jelkĂŠpesnek is tartott Ăźzenet tĂĄrsasĂĄgĂĄban: ne forduljatok meg, ne nĂŠzzetek vissza! LĂłt felesĂŠge hĂĄtrapillantott ĂŠs sĂłbĂĄlvĂĄnnyĂĄ meredt. LĂłt viszont a fejĂŠt sem mozdĂtotta, ĂŠs kĂŠt lĂĄnya tĂĄrsasĂĄgĂĄban megmenekĂźlt.
Amint vĂŠgigolvastam dr. Nagy AndrĂĄs visszaemlĂŠkezĂŠseit, gyakran eszembe jutott: vajon miĂŠrt is ĂśsszefoglalĂł cĂmĂźk, hogy LĂłt visszanĂŠz? Nos, azt hiszem, megtalĂĄltam a vĂĄlaszt. A visszanĂŠzĂŠssel a szerzĹ nem a bibliĂĄval vitatkozott. A mĂşlt szemrevĂŠtelezĂŠsĂŠvel nem LĂłt vĂĄlt sĂłbĂĄlvĂĄnnyĂĄ, hanem az idĹnek egy olyan jelentĹs szeletĂŠt ĂśrĂśkĂtette meg, amely Ăgy, a maga immĂĄr beteljesedett mozdulatlansĂĄgĂĄban tarthat szĂĄmot arra, hogy az utĂłkor, az elkĂśvetkezĹ nemzedĂŠkek â nem a tĂśrtĂŠnĂŠszi vizsgĂĄlatok szakszerĹąsĂŠgĂŠben ĂŠs nagyvonalĂşsĂĄgĂĄban, hanem a mindennapi ĂŠlet sokszĂnĹą, aprĂł rĂŠszleteiben â ismerkedhessenek meg vele. Ăgy mindez sokkal kĂśzelebb ĂĄll a teljessĂŠghez, az emberi szellemhez ĂŠs lĂŠlekhez, az emberi sorshoz, mint bĂĄrmifĂŠle, Ăłhatatlanul leegyszerĹąsĂtĹ, ĂĄltalĂĄnosĂtĂł tudomĂĄnyos vizsgĂĄlat. Ahhoz, hogy mai olvasĂłi szemmel kĂśvetni lehessen a kĂŠt kĂśtet minden vonatkozĂĄsĂĄt, fĂśltĂŠtlenĂźl szĂźksĂŠges egy rĂśvid, idĹbeli beosztĂĄs. Ăs hadd kezdjem a XIX. szĂĄzad kĂśzepĂŠvel, illetve tekintve a VĂĄroshĂĄzĂĄt, hadd fogalmazzak a hely szellemĂŠben. Nos, az a Tivai Nagy Imre, akinek manapsĂĄg a bronzszobrĂĄval kĂsĂŠri a polgĂĄrmester Ăşr a Pro Urbe-dĂjak ĂĄtadĂĄsĂĄt, az 1848â49-es forradalom ĂŠs szabadsĂĄgharc leverĂŠsĂŠnek az esztendejĂŠben szĂźletett ĂŠs 1931-ben halt meg. EgĂŠsz ĂŠletĂŠben kĂśzĂśssĂŠgĂŠnek ĂŠrdekeit figyelembe vevĹ, Ĺszinte ĂŠs becsĂźletes kĂśzĂŠleti emberkĂŠnt majd mindig ott tevĂŠkenykedett, ahol fontos helyi dĂśntĂŠsek szĂźletettek, ugyanakkor pedig kivĂĄlĂł ĂrĂłi ĂŠs szerkesztĹi vĂŠnĂĄval megĂśrĂśkĂtette korĂĄnak szĂĄmos jellemzĹjĂŠt ĂŠs jellegzetes alakjĂĄt, amint azt tĂśbb, az utĂłkor ĂĄltal is megjelentetett kĂśnyvĂŠbĹl megismerhettĂźk. Egyik lĂĄnyĂĄt az 1874â1941 kĂśzĂśtt fĹkĂŠnt CsĂkban ĂŠlt Nagy BĂŠni jogĂĄsz vette el felesĂŠgĂźl, Ĺ maga is csĂki hĂrlapokat alapĂtott ĂŠs szerkesztett. Neki a fia, tehĂĄt Tivai Nagy Imre unokĂĄja a ma esti szerzĹnk, dr. Nagy AndrĂĄs, aki 1905-ben CsĂkszeredĂĄban lĂĄtta meg a napvilĂĄgot ĂŠs 1982-ben CsĂkszentkirĂĄlyon hunyt el. AkĂĄr Ăşgy is fogalmazhatnĂŠk, a velem nagyjĂĄbĂłl egy idĹs nemzedĂŠk szĂźleinek, azaz gyermekeink nagyszĂźleinek a kortĂĄrsa, de ugyanakkor, szĂĄmos vonatkozĂĄsban, sajĂĄt 1989 elĹtt megĂŠlt ĂŠletĂźnk szemtanĂşja is. EzĂŠrt is kĂśvettem olyan nagy figyelemmel az 1905 ĂŠs 1946, illetve az 1946â1978 kĂśzĂśtti ĂŠvekre felosztott, kĂŠtkĂśtetes visszaemlĂŠkezĂŠseit, ĂŠs el kell mondanom, hogy nem csupĂĄn kutyafuttĂĄban ĂĄtlapoztam a kĂśnyveket, ahogyan azt igen gyakran az ismertetĂŠsekre felkĂŠrt ĂşjsĂĄgĂrĂłk szoktĂĄk, hanem alaposan elolvastam â olykor vissza-visszatĂŠrve â minden sorukat ĂŠs hosszasan elgondolkodtam, eltĂśprengtem ĂŠrtelmezĂŠsi lehetĹsĂŠgeiken. A kĂśvetkeztetĂŠseim pedig tĂśbbszĂśrĂśsek.
ElĹszĂśr is dr. Nagy AndrĂĄs szĂŠpirodalmi eszkĂśzĂśkkel, nyelvi ĂŠs gondolati gazdagsĂĄggal, ĂŠlvezetes stĂlussal megĂrt munkĂĄjĂĄt nyugodtan nevezhetjĂźk nem csupĂĄn csĂki avagy szĂŠkelyfĂśldi, hanem kimondottan izgalmas, huszadik szĂĄzadi erdĂŠlyi csalĂĄdregĂŠnynek, hiszen nem csupĂĄn vĂŠgigkĂsĂŠri ĂśnmagĂĄnak, felesĂŠgĂŠnek, Ăśt gyermekĂŠnek az ĂŠletĂŠt, hanem mindezt cselekmĂŠnyesen beleĂĄgyazza azokba az idĹrendi kapcsolatokba, amelyeket az elĹzĹekben ĂŠrintettem, illetve azoknak a fĂśldrajzi helyszĂneknek az ĂĄtalakulĂł valĂłsĂĄgĂĄba, ahol a csalĂĄd ĂŠlete zajlott, ĂŠs amelyeket mindegyre megsuhintott a tĂśrtĂŠnelem forgĂłszele. MĂĄsodszor dr. Nagy AndrĂĄs kĂśnyve, minden aprĂł rĂŠszletĂŠben is, hiteles kortĂśrtĂŠneti dokumentum. Az Ăśtgyermekes csalĂĄd ĂŠlete ugyanis ezernyi szĂĄllal kapcsolĂłdik a kĂŠt vilĂĄghĂĄborĂşt, tĂśbb rendszervĂĄltĂĄst megĂŠlt erdĂŠlyi tĂĄrsadalom mindennapjaihoz, mindaz ott kavarog benne, amirĹl hallottunk, amirĹl olvastunk, amit ĂĄtĂŠltĂźnk, ĂŠs ebben a kĂŠt kĂśnyvben nem valamifĂŠle dogmatikus kinyilatkoztatĂĄsokban vagy ĂŠrtĂŠkĂtĂŠlet-kimondĂĄsokban talĂĄlkozunk vele, hanem a maga ĂĄrnyalataiban jelenik meg. Tekintve a mai facebookos nyelvezetet, nem csupĂĄn a magam, hanem az eddigi ĂŠs eljĂśvendĹ olvasĂłk nevĂŠben talĂĄn azt is mondhatnĂĄm: Je suis, I am Nagy AndrĂĄs, azaz ĂŠn, mi ĂŠs a sajĂĄt csalĂĄdunk vagyunk Nagy AndrĂĄs. MeglĂĄtĂĄsai, kĂśvetkeztetĂŠsei ugyanis olyannyira gyakorlatiasak, ĂŠletismerĹek, olyannyira mindig a valĂłsĂĄg talajĂĄn ĂĄllnak, hogy szorosan kapcsolĂłdnak a szĂŠkelysĂŠg talĂĄn Ăgy ki nem mondott, de minden rendszerben megĂŠlt ĂŠs ĂĄtĂŠlt parancsszavĂĄhoz: dolgozva megmaradni ĂŠs itt maradni. MĂŠg akkor is, ha ennek a munkĂĄnak az eredmĂŠnyei nem annyira lĂĄtvĂĄnyosak, fejlĹdĂŠsben-fejlesztĂŠsben, profitkĂŠpzĂŠsben nem annyira hatĂŠkonyak.
Ebben a modus vivendiben nyilvĂĄnvalĂłan megtalĂĄlhatĂł a harmadik kĂśvetkeztetĂŠs: a dr. Nagy AndrĂĄsban kialakult nemzetisĂŠg-szemlĂŠlet, amelyre a kĂśnyvbe foglalt, jĂłval hosszabb tanulmĂĄny mellett ĂŠn ezt a mondatot talĂĄltam a legjellemzĹbbnek: âMagyar ĂŠs erdĂŠlyi maradtam minden kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt, de nem abban, hogy gyĹąlĂśltem volna mĂĄsokat, hanem abban, hogy szerettem az enyĂŠmeket, jobban, mint Ăśnmagam ĂŠrtĂŠkĂŠt, ĂŠs tudomĂĄsul vettem, hogy nemcsak belĹlem, belĹlĂźnk ĂĄll a vilĂĄg.â Igen, itt tĂśr fel, ebben a mondatban Ăśnmagunk megbecsĂźlĂŠse, a mĂĄssĂĄg elismerĂŠse, a nyitottsĂĄg igĂŠnylĂŠse â mindaz, amirĹl oly sokat koptattuk ĂŠs koptatjuk a nyelvĂźnket ezekben az ĂŠvekben, ĂŠs amely kidomborĂtja: nem sajĂĄt magunk itthoni ĂŠgig magasztalĂĄsa ĂŠs vĂŠlt csalhatatlansĂĄga, nem az elzĂĄrkĂłzĂĄs biztosĂtja a tĂşlĂŠlĂŠst, hanem a nyitottsĂĄg, a kĂźzdĹkĂŠpes versenyszellem bĂĄtor felvĂĄllalĂĄsa, annak a nagy szavak nĂŠlkĂźli termĂŠszetessĂŠgnek a tudomĂĄsul vĂŠtele, hogy bĂĄrhol ĂŠs bĂĄrmilyen kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt, bĂĄrmifĂŠle megmĂŠrettetĂŠsben kĂŠpesek vagyunk embernek ĂŠs magyarnak maradni. Mindehhez szorosan kapcsolĂłdik a kĂśnyv negyedik vonulata. Biztos vagyok benne, ha dr. Nagy AndrĂĄs ma ĂŠlne, valahol ott tevĂŠkenykedne valamelyik Katolikus vagy ĂŠppen KeresztĂŠny ĂrtelmisĂŠgi SzĂśvetsĂŠg vezetĹsĂŠgĂŠben. Hiszen majd minden sorĂĄt, akĂĄrcsak egĂŠsz ĂŠletĂŠtet, ĂĄtszĂśvi az elveinek ĂŠlĹ, igazi katolikus ĂŠrtelmisĂŠgnek az a nem dogmatikus, hanem az istenhit alapjaira ĂŠpĂźlĹ, emberszeretĹ szemlĂŠlete, amely kizĂĄrja a gyĹąlĂślkĂśdĂŠst, amely segĂt az elesetteken, amely a bĂŠkĂŠt ĂŠs a megĂŠrtĂŠst keresi a bĂŠkĂŠtlensĂŠgben, ĂŠs soha, semmilyen kĂśrĂźlmĂŠnyek kĂśzĂśtt nem mozdul el a szĂŠlsĹsĂŠgek, a mĂĄsokat megtiprĂłk irĂĄnyĂĄba. ĂtĂśdszĂśr pedig fĂśltĂŠtlenĂźl meg kell emlĂtenem a szerzĹnek azt a gondolkodĂł, elvonatkoztatĂł, ha Ăşgy tetszik, bĂślcselĹ-filozofikus hajlamĂĄt, amely kĂŠpes arra, hogy az emberi ĂŠletek olyannyira egyedi ĂŠs mĂĄskĂŠnt megĂŠlt fordulĂłpontjaiban megtalĂĄlja a kĂśzĂśs vonĂĄsokat, majd azokat roppant ĂŠrzĂŠkletesen elĂŠnk is tĂĄrja. Hallgassuk csak meg, kissĂŠ tĂśmĂśrĂtve, milyen szĂvszorĂtĂłak, de mennyire igazak az ĂśregedĂŠsrĹl megfogalmazott gondolatai: âA vilĂĄg elhagy, mi is elhagyjuk a vilĂĄgot. (...) ElĹszĂśr elhagynak az ifjĂşkori nyugtalansĂĄgok, a vilĂĄg- ĂŠs embermegvĂĄltĂł igĂŠnyek. AzutĂĄn elhagynak a tĂĄrsadalmi akarĂĄsok. Nem bĂĄntanak mĂĄr a mellĹzĂŠsek ĂŠs nem irigylem mĂĄr azokat, akik valamikor elĂŠmbe vĂĄgtak. Ăs elhagy kĂśzben (...) az Ăşj dolgok ĂŠs a vĂĄltozatossĂĄg vĂĄgya. Elhagy az egĂŠszsĂŠg ĂŠs a nyugodt ĂĄlom ĂĄldĂĄsa. Elhagy a termĂŠszet ĂŠs tudom, ahogyan a lĂŠpcsĹn lefelĂŠ haladok, annak utolsĂł elĹtti fokĂĄn, mĂĄr elĂŠg lesz nekem egy ĂĄgy, azt bevĂĄrni, hogy mĂĄr arra se legyen szĂźksĂŠgem.â Igen, szĂvszorĂtĂłak ezek a szavak, de azĂŠrt rĂśgtĂśn hozzĂĄ kell tennem: az egĂŠsz kĂśnyv nem ilyen, hanem derĹąs, hangulatos, kĂźlĂśnĂśsen azok az oldalak, amelyek szĂnes csĂki tĂśrtĂŠnĂŠsekkel ĂŠs szemĂŠlyekkel-szemĂŠlyisĂŠgekkel vannak teletĹązdelve. ErĹteljes lokĂĄlpatriotizmusnak neveznĂŠm tehĂĄt a kĂśnyvnek a hatodik vonulatĂĄt, sok-sok oldalon vĂĄlnak ĂşjbĂłl ĂŠlĹvĂŠ egykori esemĂŠnyek ĂŠs olyan vĂĄroslakĂłk, akikrĹl lehet, hogy csupĂĄn hallottunk, de az is lehet, hogy akikkel â kĂźlĂśnĂśskĂŠppen a mĂĄsodik kĂśtetben â minden bizonnyal gyakran talĂĄlkoztunk is. Dr. Nagy AndrĂĄs kĂśnyve ilyen szempontbĂłl is egyfajta csĂki memento mori. SzĂłbĂłl ĂĄllĂt emlĂŠkmĹąvet mindazoknak, akik elĹttĂźnk jĂĄrtak, ĂŠs akik megĂŠrdemlik az emlĂŠkezĂŠst, ĂŠletĂźk ĂŠs munkĂĄssĂĄguk megĹrzĂŠsĂŠt nemzedĂŠkeken tĂşlmutatva is.
Ăs mĂŠg csupĂĄn nĂŠhĂĄny mondat. Tekintettel a szerzĹ szakmĂĄjĂĄra, mestersĂŠgĂŠre, hivatĂĄsĂĄra, egyĂŠrtelmĹą, hogy amolyan hetedik jellemzĹkĂŠnt a tĂĄrsadalmi ĂŠs egyĂŠni orvosi lĂĄtleletek vissza-visszatĂŠrnek a kĂśnyvben. Ăgy is mint nĂŠp- ĂŠs kĂśzegĂŠszsĂŠgĂźgy, Ăşgy is mint egyfĂŠle viviszekciĂł, ĂŠlveboncolĂĄs, amikor Ăśnmaga betegsĂŠgeirĹl szĂłl. De ĂŠrdemes mindig ĂŠszrevenni, hogy dr. Nagy AndrĂĄs soha nem elszigetelten tekintett az egĂŠszsĂŠgre ĂŠs a betegsĂŠgre, a szĂźletĂŠsre ĂŠs a halĂĄlra, hanem a maguk kapcsolatrendszereiben vizsgĂĄlta, elemezte, ĂŠs Ăgy prĂłbĂĄlt akĂĄr az egyĂŠnre, akĂĄr a kĂśzĂśssĂŠgre, akĂĄr ĂśnmagĂĄra vonatkozĂł kĂśvetkeztetĂŠseket levonni belĹlĂźk. A jĂłl ismert csĂki fizikussal, BarabĂĄsi-Albert LĂĄszlĂłval szĂłlva: dr. Nagy AndrĂĄs mĂĄr akkor amolyan hĂĄlĂłzati ĂśsszefĂźggĂŠsekben vizsgĂĄlta az egĂŠszsĂŠgĂźgyet. Ăs ebbĹl is kitĹąnik, hogy ma esti kĂśnyvĂźnk nem valamifĂŠle Ăłdon traktĂĄtum, amelyrĹl mindegyre le kell fĂşjni a port, hanem Ăzig-vĂŠrig jelenkori, korszerĹą feljegyzĂŠs-naplĂł, amely amint nekilĂĄtunk az olvasĂĄsĂĄnak, elsĹ lapjĂĄtĂłl az utolsĂłig magĂĄval ragad. Ahhoz, hogy ez Ăgy legyen, abban minden bizonnyal nagy rĂŠsze van Sas PĂŠter kivĂĄlĂł szerkesztĹi munkĂĄjĂĄnak, hiszen az igĂŠnyes szerkesztĂŠs furcsa szerzet: akkor a legjobb, amikor az olvasĂł mĂŠg a nyomĂĄt sem tudja felfedezni.
A teljessĂŠg kedvĂŠĂŠrt mĂŠg el kell mondanom, hogy a visszaemlĂŠkezĂŠseket szervesen egĂŠszĂtik ki a szerzĹ mindeddig kĂŠziratban maradt tanulmĂĄnya, megjelent szak- ĂŠs kĂśzĂŠleti cikkeinek a vĂĄlogatĂĄsa, szemelvĂŠnyek kĂśzĂŠleti ĂŠs egyhĂĄzi levelezĂŠsĂŠbĹl, ĂŠs olyan nĂŠvmutatĂł, amely lehetĹvĂŠ teszi a gyors visszakeresĂŠst. Az ĂşjrakiadĂĄsra elĹkĂŠszĂtett munkĂĄbĂłl nem lehetett volna kĂśnyv KovĂĄcs SĂĄndor kolozsvĂĄri fĹesperes-plĂŠbĂĄnos Ăśnzetlen tĂĄmogatĂĄsa nĂŠlkĂźl. Ăs ha nem lĂŠtezik dr. Nagy AndrĂĄs fiĂĄnak, Nagy Benedeknek, az elĹdei hagyatĂŠka irĂĄnti tisztelete, konok ĂŠs kĂśvetkezetes ĂĄtmentĹ munkĂĄja, akkor a Nagy csalĂĄd tĂśbb nemzedĂŠken ĂĄtĂvelĹ ĂŠrtĂŠkes szellemi ĂśrĂśksĂŠgĂŠtĹl megfosztottuk volna magunkat. Most azonban itt van elĹttĂźnk, ĂŠs arra kĂŠrem ĂśnĂśket, olvassĂĄk, mert a kĂśzelmĂşlt ismerete tĂĄmpontokat jelent valamennyiĂźnk szĂĄmĂĄra, hogy megkapaszkodjunk, Ăśsszekapaszkodjunk a jelenben ĂŠs a jĂśvĹben. Hargita NĂŠpe (CsĂkszereda)2017. ĂĄprilis 30.
AlĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠsek ErdĂŠlyben
A rendszervĂĄltĂĄs utĂĄn az anyaorszĂĄg szellemi ĂŠletĂŠben a balliberĂĄlis vilĂĄgnĂŠzet, a kozmopolitizmus, a nemzetellenessĂŠg szinte egyeduralkodĂł volt. A Kornis MihĂĄly ĂĄltal emlegetett Ăśtezer ĂŠrtelmisĂŠgi, akivel szemben nem lehetett politikĂĄt csinĂĄlni, akik megmondtĂĄk, hogy ki a nĂĄci, ĂŠs ki a demokrata, hosszĂş idĹn keresztĂźl egyszerre rendelkezett hermeneutikai hatalommal (Ĺk hatĂĄroztĂĄk meg a szavak ĂŠrtelmĂŠt), a politikai tabukijelĂślĂŠs hatalmĂĄval ĂŠs bizony Ĺk hĂşztĂĄk meg a szalonkĂŠpessĂŠg hatĂĄrait is.
Ha valaki ezeket a hatĂĄrokat ĂĄtlĂŠpte, nem ritkĂĄn orszĂĄgos hajszĂĄt is indĂtottak ellene. Ennek csĂşcsa volt a Csurka IstvĂĄn elleni hajtĂłvadĂĄszat, melynek legemlĂŠkezetesebb pillanatĂĄban KerĂŠnyi Imre, akkor mĂŠg az SZDSZ szekĂŠrtolĂłjakĂŠnt azt javasolta, hogy az ĂrĂłt ĹrĂźletbe kell kergetni a lelki terror eszkĂśzeivel. E tĂĄrsasĂĄg, amikor nagyon hatĂĄrozottnak ĂŠs ellenĂĄllhatatlannak akart lĂĄtszani, nekifogott alĂĄĂrĂĄsokat gyĹąjteni kĂźlĂśnbĂśzĹ Ăźgyekben. HatalmĂĄnak leĂĄldozĂĄsa utĂĄn is megmaradt bennĂźk az ĂśnlistĂĄzĂĄsra valĂł hajlam. Legabszurdabb talĂĄn a zĂĄmolyi cigĂĄnyok melletti alĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠsĂźk volt.
ErdĂŠlyben ismereteim szerint az elsĹ âmagyar belpolitikaiâ, âfesztĂvâ alĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠsre a KolozsvĂĄri Nyilatkozat elfogadĂĄsĂĄt kĂśvetĹen kerĂźlt sor eszmeileg azonos kĂśrben. A lĂŠnyeges kĂźlĂśnbsĂŠg az, hogy ErdĂŠlyben soha nem voltak ezek az erĹk meghatĂĄrozĂłak, bĂĄr tĂŠny, hogy sajnĂĄlatos mĂłdon nĹ a befolyĂĄsuk ahelyett, hogy csĂśkkenne.
A balliberĂĄlis ĂŠrtelmisĂŠg nem tudta elfogadni, hogy az RMDSZ politikĂĄjĂĄt a tovĂĄbbiakban elvi sĂkon az autonĂłmia ĂŠs a belsĹ ĂśnrendelkezĂŠs gondolata fogja meghatĂĄrozni. KiĂĄltvĂĄnyukban egy sor testetlen ĂŠs alaptalan vĂĄdat fogalmaztak meg az RMDSZ vezetĂŠsĂŠvel szemben, nyilvĂĄnvalĂł mĂłdon nem a nyilatkozat elfogadĂĄsĂĄt ellenzĹ, de a csoportnyomĂĄs hatĂĄsĂĄra vĂŠgĂźl megszavazĂł Domokos GĂŠzĂĄt ĂŠrtve ezalatt, hanem a radikĂĄlis fĹsodort, akiket Cs.GyĂmesi Ăva az egyik ĂrĂĄsĂĄban nevesĂtett is, a TĹkĂŠs LĂĄszlĂł, SzĹcs GĂŠza, CsapĂł JĂłzsef, PatrubĂĄny MiklĂłs, BorbĂŠly Imre ĂśtĂśsfogatra gondolt, de nyilvĂĄn ide ĂŠrtette mindazokat, akik az autonĂłmiagondolat elfogadtatĂĄsĂĄban ĂŠlen jĂĄrtak az elnĂśksĂŠgen ĂŠs a KĂźldĂśttek OrszĂĄgos TanĂĄcsĂĄn belĂźl. (MindenkĂŠppen meg kell emlĂteni TorĂł T. Tibor nevĂŠt, aki mĂĄr akkor elnĂśksĂŠgi tag volt, de KolumbĂĄn GĂĄbor volt alelnĂśk is inkĂĄbb ehhez a csapathoz tartozott.)
A liberĂĄlisok szabĂĄlyos sajtĂł-ĂśssztĂźzet zĂşdĂtottak az autonomistĂĄkra, melynek hangulati alĂĄfestĂŠsĂŠt szolgĂĄlta az emlĂtett alĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĹ akciĂł. A szĂśveg populista hangvĂŠtele ĂŠs mondvacsinĂĄltsĂĄga* a magyarorszĂĄgi Demokratikus ChartĂĄt idĂŠzte.
BevezetĹ szĂśvege mintegy ĂśsszefoglalĂĄsĂĄt adja mindazon gyanĂşsĂtgatĂĄsnak ĂŠs vĂĄdaskodĂĄsnak, amit az akciĂł szereplĹi tanulmĂĄnyaikban rĂŠszletesen kifejtettek: âaz RMDSZ vezetĹsĂŠg egy rĂŠszĂŠnekâ(...) nincs ĂĄttekinthetĹ irĂĄnyvonala, dĂśntĂŠseit rĂśgtĂśnzĂŠs jellemzi. Egyre nyilvĂĄnvalĂłbb, hogy nem tĂĄmaszkodik a valĂłsĂĄg alapos ismeretĂŠre, nem veszi figyelembe a romĂĄniai magyarok Ăśsszes rĂŠtegeinek ĂŠs csoportjainak mindennapi ĂŠrdekeit, nem szĂĄmol a romĂĄniai tĂĄrsadalom politikai ĂŠretlensĂŠgĂŠvel. SĹt, inkĂĄbb Ăşgy tĹąnik, a kĂśzĂŠleti kultĂşra hiĂĄnyĂĄt arra hasznĂĄlja fel, hogy politikai akaratĂĄt - akĂĄr a tĂĄrsadalom valĂłs ĂŠrdekeinek rovĂĄsĂĄra - minden ĂĄron ĂŠrvĂŠnyesĂtse. Gondjaink egĂŠszĂŠt ĂĄtfogĂł hiteles ĂŠrdekvĂŠdelmet elhanyagolva, a mai vezetĂŠs egy rĂŠsze az RMDSZ-t sajĂĄt homĂĄlyos politikai ambĂciĂłinak eszkĂśzĂŠvĂŠ prĂłbĂĄlja tenni. (...) a kĂśzelgĹ kongresszust a vezetĹsĂŠg szĂłban forgĂł rĂŠsze nem kĂśzĂśs problĂŠmĂĄink megvitatĂĄsĂĄra, hanem arra kĂvĂĄnja felhasznĂĄlni, hogy a maga szĂĄmĂĄra vĂŠgkĂŠpp megtisztĂtsa a terepet mindazoktĂłl, akik ĂştjĂĄban ĂĄllnak ĂĄtlĂĄthatatlan politikai elkĂŠpzelĂŠseinek.â
Holott a valĂłsĂĄg mindennek ellenkezĹje volt. Akikre Ĺk cĂŠloztak, azoknak volt igazĂĄn ĂĄtgondolt ĂŠs ĂĄttekinthetĹ irĂĄnyvonala, azok folytattak kĂśvetkezetes, ĂŠrtĂŠkelveken alapulĂł politikĂĄt. Ĺk ĂĄlltak kĂŠt lĂĄbbal a fĂśldĂśn, ismertĂŠk az ellenfelet, indultak ki a realitĂĄsbĂłl, Ĺk kĂŠpviseltĂŠk az erdĂŠlyi magyar tĂĄrsadalom valĂłs ĂŠrdekeit, a kongresszust, pedig, mint azt egyĂŠbkĂŠnt a tĂśrtĂŠnelem igazolta, nem pozĂciĂłszerzĂŠsre kĂvĂĄntĂĄk felhasznĂĄlni. JelĂśltjĂźk, TĹkĂŠs LĂĄszlĂł vissza is lĂŠpett, ĂĄtadva a terepet MarkĂł BĂŠlĂĄnak, abban bĂzva, hogy Ăgy megteremtik a kĂśzĂśs bizalom alapjĂĄt, s egyĂźtt ĂŠpĂthetik majd az autonĂłmiĂĄt.
Lovas IstvĂĄnnak egyik vesszĹparipĂĄja, hogy mindent meg kellene tenni, amivel az ellenfĂŠl megvĂĄdol minket. Ezesetben is ez juthat eszĂźnkbe. Lehet, hogy ezt kellett volna tenni: megtisztĂtani a terepet a romĂĄn hatalom beĂŠpĂtett embereitĹl, a gyĂĄvĂĄktĂłl, a megvĂĄsĂĄroltaktĂłl az asszimilĂĄltakrĂłl. De az autonomistĂĄk idealistĂĄk voltak, abbĂłl indultak ki, hogy a mĂĄsik oldal emberei is partnerek a kĂśzĂśs nemzetĂŠpĂtĂŠsben ĂŠs mĂŠltĂĄnyoljĂĄk a pĂŠldĂĄs ĂśnmegtartĂłztatĂĄst. Nem kellett sokat vĂĄrni a csalĂłdĂĄsra, a labancok mĂĄr az elsĹ SzĂśvetsĂŠgi KĂŠpviselĹk TanĂĄcsa gyĹąlĂŠsen felrĂşgtĂĄk azt a belsĹ egyezsĂŠget, miszerint a vezetĹ pozĂciĂłk betĂśltĂŠsekor a kĂŠt szĂĄrny hatalmi egyensĂşlyĂĄt fogjĂĄk figyelembe venni, ĂŠs sajĂĄt jelĂśltjĂźket ĂźltettĂŠk a testĂźlet elnĂśki szĂŠkĂŠbe. De nem ez volt a fĹ problĂŠma, hanem az, hogy nem kĂŠpviseltĂŠk az autonĂłmiĂĄt, hogy Neptunban besegĂtettek a romĂĄn hatalom imĂĄzs-ĂĄpolĂĄsĂĄba, hogy tĂĄmadĂĄst indĂtottak TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ellen Nagy Benedekkel az ĂŠlen, hogy nem tettĂŠk meg az autonĂłmia irĂĄnyĂĄban azokat az ĂśnĂŠpĂtĹ lĂŠpĂŠseket, melyek nem ĂźtkĂśztek a romĂĄn kĂśzjogi szabĂĄlyozĂĄsba (nemzeti kataszter, belsĹ vĂĄlasztĂĄsok, autonĂłmia-statĂştumok).
A nyilatkozatot bĹ tucatnyian szignĂĄltĂĄk, kĂśztĂźk BĂĄnyai PĂŠter, Cs. Gyimesi Ăva, Fey LĂĄszlĂł, Eckstein KovĂĄcs PĂŠter ĂŠs Magyar NĂĄndor LĂĄszlĂł (Ĺk ketten egyĂŠbkĂŠnt megszavaztĂĄk a KolozsvĂĄri Nyilatkozatot!), SzilĂĄgyi N. SĂĄndor. VĂŠgĂźl nem tudhattuk meg hĂĄny alĂĄĂrĂĄst sikerĂźlt ĂśsszegyĹąjtsenek, a szĂłbeszĂŠd szerint azĂŠrt, mert annyira kevĂŠs szignĂł kerĂźlt iromĂĄnyuk alĂĄ, hogy kellemetlen lett volna azzal a nyilvĂĄnossĂĄg elĂŠ ĂĄllni.
AlĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠs GyĂśrgy Attila ellen ĂŠs mellette
A magyarorszĂĄgi liberĂĄlis hisztisek alĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠsĂŠt idĂŠzte az az eset is, amikor a magyarorszĂĄgi balliberĂĄlis oldal bensĹsĂŠges kapcsolatot ĂĄpolĂł nagyvĂĄradi RMDSZ-szervezet meghĂvta Demszky GĂĄbort elĹadĂĄst tartani s egy helyi aktivista nem fĂŠrkĹzvĂŠn kĂśzel Demszkyhez, a szervezĹt kĂśpte le. 2005-Ăśt Ărtunk mĂŠg igen kĂśzel volt a 2004-es nĂŠpszavazĂĄs, melynek alkalmĂĄval, az MSZP ĂŠs az SZDSZ a hatĂĄron kĂvĂźl ĂŠlĹ magyarok ellen uszĂtott. Finoman szĂłlva egyik pĂĄrt sem volt nĂŠpszerĹą akkortĂĄjt tĂĄjainkon. (Ma sem nĂŠpszerĹąek.)
Az Ăźgyben GyĂśrgy Attila, jeles szĂŠkely-csĂĄngĂł ĂrĂł, szerkesztĹ, publicista Ărt egy Ĺszinte hangĂş szĂśveget a nemzetellenes politika kĂŠpviselĹirĹl.
GyĂśrgy Attila azon ĂźtkĂśzĂśtt meg joggal, hogy âakad ĂŠpeszĹą erdĂŠlyi â na jĂł, partiumi â ember, aki kĂŠpes meghĂvni ezt a politikai szellemlovagot, aki Ăşgy ĂŠrzi, ez hiĂĄnyzott a mi ĂŠletĂźnkbĹl igazĂĄn.â A kĂśpkĂśdĂŠssel kapcsolatban pedig Ăgy nyilatkozott: âNos, a kĂśpkĂśdĂŠst nem tartom Ăşri gesztusnak, de azĂŠrt meg kell mondanom, ez esetben kifejezetten ĂŠrthetĹ, sĹt helyeslendĹ a nagyvĂĄradi srĂĄc gesztusa, aki lekĂśpte Demszky beszĂŠlgetĹpartnerĂŠt.â
Ărdemes lenne a teljes ĂrĂĄst ĂşjrakĂśzĂślni, de az egyensĂşlytalannĂĄ tennĂŠ az elemzĂŠst, szorĂtkozzunk mĂŠg egy idĂŠzetre. âEgyĂŠbkĂŠnt meg tanulsĂĄgos ellĂĄtogatni az SZDSZ (â mĂĄr a puszta szĂł leĂrĂĄsa is nĂŠmi heveny rosszullĂŠtet okoz â) honlapjĂĄra. Nem fĂśltĂŠtlenĂźl mazochizmusbĂłl, hanem azĂŠrt is, hadd lĂĄssuk meg, mennyire tisztelik e derĂŠk emberek a mĂĄssĂĄgot, mennyire tolerĂĄnsak, nyitottak. Van ott egy tanulsĂĄgos kĂśzvĂŠlemĂŠny-kutatĂĄs. E sorok ĂrĂĄsakor pĂŠldĂĄul, kedd dĂŠlben, a magyar liberĂĄlis pĂĄrt honlapjĂĄn, Ăşgy tĹąnik, olvasĂłinak 91%-a szerint a cigĂĄnyoknak vĂŠrĂŠben van a bĹąnĂśzĂŠs, 82% szerint a drogosokat bĂśrtĂśnbe kell zĂĄrni, 81%-uk hatĂĄrrevĂziĂłt szeretne (Istenem, tĂşl szĂŠp, hogy igaz legyen!), sĹt 21% szerint az asszonyt is nyugodtan lehet verni. TĂśbbet nem is szemelgetek innen, ha komolyan gondolnĂĄ ezt a tĂśrpepĂĄrt, komolyan mondom, szinte mĂĄr szimpatikusak lennĂŠnek. De persze nem, a magyar liberĂĄlisokat egyetlen dolog tartja Ăśssze, na persze a lopott szajrĂŠn kĂvĂźl: ez pedig a magyarsĂĄg gyĹąlĂślete. Mindennek gyĹąlĂślete, ami magyar, ami mĂŠltĂłsĂĄgteljes, ami szent, ami hagyomĂĄnyos. Ebbe a gyĹąlĂśletbe fognak belepusztulni. ElĹbb-utĂłbb. RemĂŠlem elĹbb, mint utĂłbb, mert azĂŠrt nekĂźnk sincs tĂşl sok idĹnk.â KemĂŠny szavak, de nehĂŠz velĂźk vitatkozni.
Nem meglepĹ, hogy az erdĂŠlyi balliberĂĄlisok elĂŠrkezettnek lĂĄttĂĄk az idĹt egy kis hangulatkeltĂŠsre, alĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠst indĂtottak GyĂśrgy Attila valamint az ĂrĂĄsnak teret adĂł fĹszerkesztĹ, KozĂĄn IstvĂĄn ellen.
VĂĄlaszkĂŠppen, jĂłmagam indĂtottam egy ellenalĂĄĂrĂĄs-gyĹąjtĂŠst GyĂśrgy Attila mellett, rĂŠszben azĂŠrt, mert ez Ăgy volt korrekt, igazsĂĄgos, ĂŠs ez kĂśvetkezett GyĂśrgy AttilĂĄval akkor mĂĄr tĂz ĂŠve ĂĄpolt barĂĄtsĂĄgunkbĂłl, rĂŠszben azĂŠrt, mert elfogadhatatlannak tartottam, hogy a tĂśrtĂŠnelmi hĂĄtterĹą erdĂŠlyi tolerancia-kultĂşrĂĄbĂłl egyesek a kozmopolitizmus ĂŠs a nemzetellenessĂŠg szalonkĂŠpessĂŠgĂŠt vezessĂŠk le.
Hadd idĂŠzzek ebbĹl is, annak ellenĂŠre, hogy az ĂśnidĂŠzet alapesetben kerĂźlendĹ: âNemzet ĂŠs demokrĂĄcia â kĂŠt elvĂĄlaszthatatlan fogalom. A klasszikus liberalizmus volt az, mely e kettĹnek a tĂśrtĂŠnelmi egysĂŠgĂŠt megteremtette. Nem vĂŠletlen, hogy sokakban megĂźtkĂśzĂŠst keltett, amikor a rendszervĂĄltĂĄs utĂĄn a magĂĄt liberĂĄlisnak mondĂł pĂĄrt, a Szabad DemokratĂĄk SzĂśvetsĂŠge ĂŠs annak mĂŠdia-holdudvara egyre tĂśbb megnyilvĂĄnulĂĄsa ĂźtkĂśzĂśtt nyilvĂĄnvalĂł mĂłdon a nemzeti ĂŠrdekekbe.
Mert nemzeti ĂŠrdek a magyarsĂĄg lelki, szellemi ĂŠs gazdasĂĄgi erejĂŠnek, lĂŠlekszĂĄmĂĄnak gyarapĂtĂĄsa, a vĂŠderĹ fenntartĂĄsa ĂŠs erĹsĂtĂŠse, a hatĂĄrokon ĂĄtĂvelĹ kĂśzĂśs nemzetstratĂŠgia megfogalmazĂĄsa.
Mit tett ehhez kĂŠpest az SZDSZ ĂŠs mĂŠdiabirodalma?
NevetsĂŠgessĂŠ prĂłbĂĄlta tenni azokat, akik mĂĄr ĂŠvtizedekkel ezelĹtt a mĂĄra mĂĄr aggasztĂłvĂĄ vĂĄlt nĂŠpessĂŠgfogyĂĄsrĂłl beszĂŠltek. SzabĂĄlyos hadjĂĄratot indĂtott a magyarsĂĄg szent jelkĂŠpei ĂŠs szimbĂłlumai ellen. A Szent Korona micisapka vagy tĂśkfĂśdĹ az Ĺ vĂziĂłjukban, Szent IstvĂĄn jobbja âtetemcafatâ, a magyarsĂĄg âbĹąnĂśs nemzetâ, âutolsĂł csatlĂłsâ, a magyar tĂśrtĂŠnelem âtĂŠves dĂśntĂŠsek terepeâ, a turul âdĂźlledt szemĹą tojĂłszĂĄrnyasâ, JĂŠzus âzsidĂł fattyĂşâ az ĂrpĂĄd hĂĄz zĂĄszlaja pedig ânyilasâ jelkĂŠp.
GazdasĂĄgi sĂkon tĂĄmogatta a magyar nemzeti vagyon elkĂłtyavetyĂŠlĂŠsĂŠt, idegen kĂŠzbe juttatĂĄsĂĄt.
A katonapolitika terĂźletĂŠn szellemi elĹdjĂŠhez, KĂĄrolyi MihĂĄlyhoz hasonlĂłan a szinte teljes leszerelĂŠst tĂĄmogatta.
A nemzeti integrĂĄciĂłt ĂŠs a KĂĄrpĂĄt-medencei szintĹą magyar nemzetstratĂŠgia megfogalmazĂĄsĂĄt pedig ott torpedĂłzta meg, ahol tudta: elĹbb az ĂśnfeladĂł alapszerzĹdĂŠsek megkĂśtĂŠsĂŠt szorgalmazta a hatĂĄron tĂşli magyar nemzetrĂŠszek explicit tiltakozĂĄsa ellenĂŠre, ellene szavazott a stĂĄtustĂśrvĂŠnynek, mely minden hibĂĄja ellenĂŠre az elsĹ olyan jogszabĂĄly volt, mely vĂŠgre jogi kapcsolatot teremtett az idegen uralom alĂĄ kĂŠnyszerĂtett magyarok ĂŠs az anyaorszĂĄg kĂśzĂśtt, majd szemĂŠrmetlenĂźl, gĂĄtlĂĄstalanul ĂŠs hazugsĂĄgot hazugsĂĄgra halmozva kampĂĄnyolt a magyar ĂĄllampolgĂĄrsĂĄg kiterjesztĂŠse ellen. Az SZDSZ, mint pĂĄrt fokozatosan elvesztette politikai tĂĄmogatottsĂĄgĂĄt, de idĹkĂśzben sikerĂźlt az 1990-ben mĂŠg teli szĂĄjjal mocskolt MSZP-t a maga oldalĂĄra ĂĄllĂtania ĂŠs a maga kĂŠpĂŠre formĂĄlnia a nemzetellenessĂŠg tekintetĂŠben.â
BĂĄr a Transindex kiĂŠrtĂŠkelĂŠse szerint fĹkĂŠnt magyarorszĂĄgiak ĂrtĂĄk alĂĄ az idĂŠzett szĂśveget, a helyzet az, hogy erdĂŠlyi alĂĄĂrĂłk is voltak annyian, mint a mĂĄsik oldalon (kĂśztĂźk nem kevĂŠs jeles kĂśzĂŠleti szereplĹ), s mellettĂźk mĂŠg szĂŠp szĂĄmĂş anyaorszĂĄgi, Ăşgyhogy amennyiben elfogadjuk a SzabĂł DezsĹ-i elvet, miszerint âminden magyar felelĹs minden magyarĂŠrtâ, akkor ezt a meccset sikerĂźlt megnyerni.
AlĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠs ErdĂŠlyben a CEU mellett
A minap a Soros egyetemmel kapcsolatban kezdett az âakadĂŠmiai szfĂŠraâ alĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠsbe. Sajnos a szĂśveget alĂĄĂrtĂĄk olyan oktatĂłk is, akik a nemzeti oldalhoz, konkrĂŠtan az ErdĂŠlyi Magyar Nemzeti TanĂĄcshoz kĂśthetĹek. Nem kĂvĂĄnom Ĺket nevesĂteni, mert nem pellengĂŠrre ĂĄllĂtĂĄsuk a cĂŠlom.
Betudom lĂŠpĂŠsĂźket a csoportnyomĂĄsnak illetve annak, hogy vĂŠlhetĹen nem fogtĂĄk fel az Ăźgynek a politikai dimenziĂłjĂĄt. Nem elkĂŠpzelhetetlen, hogy a nemzetben gondolkodĂł oktatĂłk egy rĂŠsze is ĂŠrzĂŠkenyebbĂŠ vĂĄlik szakmaisĂĄgnak nevezett kĂŠrdĂŠsekre. PĂŠldĂĄul arra, hogy a CEU milyen tudomĂĄnyos fokozatokkal bĂrĂł oktatĂłkat vonz Budapestre, hogy milyen szĂnvonalas kĂśnyvtĂĄra van, stb. s azt pedig mellĂŠkesnek ĂŠrzik, ha egyĂĄltalĂĄn ĂŠrzik, hogy ez az intĂŠzmĂŠny egy kozmopolita libertinus agymosoda.
Az ellene valĂł fellĂŠpĂŠs pedig bĂĄtor gesztus a kormĂĄny rĂŠszĂŠrĹl.
Mint ahogy azt sem ĂŠrzik tĂĄn, hogy felĂźlrĹl nĂŠzve ez egy Soros - OrbĂĄn meccs, melyben egy nemzetben gondolkodĂł ember soha nem ĂĄllhat Soros oldalĂĄra. MĂŠg akkor sem, ha ErdĂŠlyben talĂĄn azĂŠrt is, mert Sorosnak a nemzeti ĂŠrzĂŠst alĂĄaknĂĄzĂł tevĂŠkenysĂŠge kevĂŠsbĂŠ ismert, s mert a magyarok eskĂźdt ellensĂŠge, Corneliu Vadim Tudor is tĂĄmadta, a mĂĄgnĂĄs neve nem cseng annyira rosszul, mint MagyarorszĂĄgon.
Ha csak azt nĂŠzzĂźk, hogy EurĂłpĂĄnak a muszlim betolakodĂłkkal valĂł elĂĄrasztĂĄsĂĄt teljes mellszĂŠlessĂŠggel, egyĂŠrtelmĹą nyilatkozatok sorozatĂĄval ĂŠs pĂŠnzzel tĂĄmogatja, az ĂŠppen elĂŠg, hogy felismerjĂźk benne kontinensĂźnk tĂśbb ĂŠvezredes kultĂşrĂĄjĂĄnak eskĂźdt ellensĂŠgĂŠt. Aligha szĂźksĂŠges hosszan ĂŠrvelni amellett, hogy az eurĂłpai kultĂşra a nemzetek kultĂşrĂĄjĂĄnak ĂśsszessĂŠge, hogy a nemzeti kultĂşra volt a tĂĄptalaja mindannak a csodĂĄnak, ami EurĂłpĂĄban megszĂźletett. Ez ellen irĂĄnyul a migrĂĄnstĂśmeg EurĂłpĂĄba valĂł importĂĄlĂĄsa.
TakarĂł MihĂĄlynak van egy remek metaforĂĄja erre: mennyire nem mindegy, hogy van egy kosĂĄr gyĂźmĂślcsĂźnk vagy egy nagy adag gyĂźmĂślcsturmixunk. A metaforĂĄt tovĂĄbb lehet gondolni, a gyĂźmĂślcsĂśknek a magjĂĄbĂłl Ăşjabb nĂśvĂŠny sarjad, ami Ăşjra gyĂźmĂślcsĂśt terem, mĂg a turmixbĂłl nem lesz Ăşjabb ĂŠlet.
Az eset kapcsĂĄn ĂŠrdemes kitĂŠrni a Jobbik gyĂĄszos szereplĂŠsĂŠre is. Hadd emeljĂźk ki elĹre Toroczkai LĂĄszlĂł alelnĂśkĂśt ĂźdĂtĹ kivĂŠtelkĂŠnt, a pĂĄrtvezetĂŠsbĹl az egyedĂźlit, aki az utĂłbbi idĹben a hajdani Jobbik ĂŠrtĂŠkelvĹąsĂŠgĂŠnek jegyĂŠben teszi nyilatkozatait. Ĺ figyelmeztetett arra is, hogy a Jobbik ĂŠs a Fidesz testvĂŠrharcĂĄbĂłl a balliberĂĄlis oldal kerĂźlhet ki nevetĹ harmadikkĂŠnt. KĂźlĂśn ĂŠrtĂŠkelendĹ az is, hogy mikĂśzben az elnĂśk, Vona GĂĄbor minden lehetsĂŠges alkalommal nekitĂĄmad a Fidesznek, a kormĂĄnynak ĂŠs a kormĂĄnyfĹnek, alelnĂśke egyĂŠrtelmĹąen mĂŠltatta a kormĂĄny migrĂĄnspolitikĂĄjĂĄt. Toroczkai volt, aki a CEU-Ăźgyben is kĂśntĂśrfalazĂĄsmentesen leszĂśgezte, hogy rendszervĂĄltozĂĄs csak Ăşgy lehet, ha Soros minden csĂĄpjĂĄt levĂĄgjuk, a mĂŠregkeverĹ egyetemĂŠt ĂŠs agymosĂł mĂŠdiumait ĂŠppĂşgy, mint a tĂśrvĂŠnytelen ĂŠs erĹszakos migrĂĄciĂłt segĂtĹ szervezeteit.â
Mi sem lenne termĂŠszetesebb, mint az, hogy egy olyan kĂŠrdĂŠsben, melyben a nemzetĂŠpĂtĹ erĹk pozĂciĂłja eleve kijelĂślt, a Jobbik legalĂĄbb csendben maradjon.
Abban is volt nĂŠmi cinizmus, hogy a Sapientia-t emlegeti a Jobbik a CEU kapcsĂĄn, nehogy a kormĂĄny mellĂŠ ĂĄlljon, az viszont, hogy a pĂĄrt elsĹ szĂĄmĂş hĂrportĂĄlja kĂĄrĂśrvendĹen tudĂłsĂtson arrĂłl, hogy OrbĂĄn vĂŠlhetĹen elszĂĄmĂtotta magĂĄt az Ăźgyben, amikor segĂtsĂŠget remĂŠlt Donald TrumptĂłl, annak egyik fĹ ellenfelĂŠvel, Soros GyĂśrggyel folytatott vitĂĄjĂĄban, nos, ez azt jelzi, hogy a pĂĄrt teljesen kifordult ĂśnmagĂĄbĂłl.
Mindezt csak tetĂŠzte az, hogy a Jobbik nem szavazta meg a âLex CEUâ-t. Akkor azt hihettĂźk, hogy nincs lejjebb. De mint kiderĂźlt, van: a Jobbik beĂĄllt a balliberĂĄlis oldal mellĂŠ a szĂłban forgĂł tĂśrvĂŠny alkotmĂĄnybĂrĂłsĂĄg elĂŠ utasĂtĂĄsĂĄnak ĂźgyĂŠben.
Amikor Soros GyĂśrgy ĂŠs OrbĂĄn Viktor kĂśzĂśtt az utĂłbbi a fĹ ellensĂŠg, akkor ez mĂĄr nem PongrĂĄtz Gergely pĂĄrtja.
VisszatĂŠrve az alĂĄĂrĂĄsgyĹąjtĂŠs ĂŠs az erdĂŠlyi liberĂĄlisok tĂŠmĂĄjĂĄra: âcsapataink harcban ĂĄllnakâ. A korszellem sajnos a talajvesztett, gyĂśkĂŠrtelen, kozmopolita konzumidiotizmusnak kedvez, de remĂŠnykedjĂźnk abban, hogy mikĂŠnt a tĂśrĂśk hĂłdoltsĂĄg idejĂŠn ErdĂŠly volt a magyar gondolkodĂĄs, a magyar szellem, a magyar kultĂşra fĹ ĂĄtmentĂŠsi terĂźlete, most sem gyĹznek a nemzeti gondolat ellensĂŠgei, hogy szorongatott lĂŠtĂźnkben azok, akik nem adjĂĄk fel, akik nem engednek az etnosoviniszta nyomĂĄsnak, akik megmaradnak magyarnak, azok a nihil kĂśzepĂŠn, a balliberĂĄlis kozmopolita propaganda ellenĂŠre is a hagyomĂĄnyos ĂŠrtĂŠkek, a nemzeti â keresztĂŠny gondolatkĂśr hĂvei ĂŠs gyarapĂtĂłi maradnak.
AkĂĄr gyĹąjtik az alĂĄĂrĂĄst a nemzetellensĂŠgek Soros mellett, akĂĄr nem.
* A mondvacsinĂĄltsĂĄg alatt azt ĂŠrtem, hogy olyasmit kĂśvetelnek nagy hangon, ami eleve adott vagy olyasmit, ami, bĂĄr jĂłl hangzik, de megfosztva pejoratĂv fogalmazĂĄsi forma-meghatĂĄrozottsĂĄgĂĄtĂłl, abszurd kĂśvetelĂŠssĂŠ vĂĄlik. HelyszĹąke miatt csak pĂĄr illusztratĂv pĂŠldĂĄt idĂŠznĂŠk a szĂśvegbĹl: âha tudod: sorsunk a Te szavadtĂłl is fĂźgg, ha nem, akarod, hogy egy szĹąk kĂśr kisajĂĄtĂtsa a dĂśntĂŠs jogĂĄt, (...) ha azt akarod, hogy pĂĄrtod ne legyen TĹled Idegen hatalom (...) ne fĂŠlj kimondani ĂŠs alĂĄĂrĂĄsoddal itt igazolni mienkhez hasonlĂł vĂŠlemĂŠnyedet!â
BorbĂŠly Zsolt Attila / Kapu (Budapest)2017. mĂĄjus 17.
Dr. Nagy AndrĂĄs ĂŠletreceptje
LĂłt visszanĂŠz⌠cĂmen megjelent visszaemlĂŠkezĂŠse ĂźrĂźgyĂŠn
Dr. Nagy AndrĂĄs (1905â1982), a szemĂŠlyes emlĂŠkeit megĂśrĂśkĂtĹ orvosâĂrĂł fogalmazĂĄsmĂłdjĂĄn ĂŠrzĹdik, hogy ĂŠrzĂŠkeny megfigyelĹvel ĂŠs vitathatatlan ĂrĂĄskĂŠszsĂŠggel megĂĄldott szerzĹvel van dolgunk. Ez a tehetsĂŠg nemzedĂŠkeken keresztĂźl ĂśrĂśklĹdĂśtt csalĂĄdjĂĄban, amelynek eredmĂŠnyei a kĂśzĂrĂĄs terĂźletĂŠn ĂŠs az ĂŠletutat summĂĄzĂł memoĂĄrokban jelentkeztek. A Sas PĂŠter mĹąvelĹdĂŠstĂśrtĂŠnĂŠsz ĂĄltal szerkesztett kĂśtetet a mĂşlt hĂŠten zajlĂł 7. KolozsvĂĄri Ănnepi KĂśnyvhĂŠt keretĂŠben mutattĂĄk be a Katolikus NĹszĂśvetsĂŠg dĂsztermĂŠben. Dr. Nagy AndrĂĄs ĂŠletĂŠt ĂŠs munkĂĄssĂĄgĂĄt Ft. KovĂĄcs SĂĄndor fĹesperes-plĂŠbĂĄnos, SzilĂĄgyi JĂşlia nyugalmazott irodalomtanĂĄr ĂŠs fia, Nagy Benedek mĂŠltatta. IsmerkedjĂźnk meg kĂśzelebbrĹl csalĂĄdjĂĄval, ĂŠletĂŠvel, orvosi ĂŠs ĂrĂłi munkĂĄssĂĄgĂĄval.
SAS PĂTER
Nagyapja elĹneve szerint csĂkmindszenti ĂŠs bethlenfalvi â ĂrĂłi nevĂŠn Tivai â Nagy Imre (CsĂksomlyĂł, 1849 â CsĂkszereda, 1931) tanĂĄr, nĂŠpiskolai igazgatĂł, vĂĄrmegyei kĂśzgazdasĂĄgi elĹadĂł, gazdasĂĄgi szakĂrĂł, gyakorlĂł mintagazda. EgyĂşttal a CsĂkszeredai GazdasĂĄgi Egylet, a CsĂki MĂşzeum Egylet, a CsĂkszeredai KaszinĂł alapĂtĂł tagja ĂŠs a vĂĄrosi MĹąkedvelĹ TĂĄrsulat titkĂĄra, rendezĹje, majd elnĂśke, a CsĂki MagĂĄnjavak IgazgatĂłtanĂĄcsĂĄnak ĂŠs a CsĂki TakarĂŠkpĂŠnztĂĄrnak az elnĂśke, az elsĹ csĂki ĂşjsĂĄg, a SzĂŠkelyfĂśld megalapĂtĂłja, a CsĂki Gazda c. lap szerkesztĹje, CsĂkszereda egyik meghatĂĄrozĂł szemĂŠlyisĂŠge. TalĂĄn mĂĄig ĂĄldjĂĄk az OltvĂślgyi VĂztĂĄrsulat megalapĂtĂĄsĂĄĂŠrt, amely egy Ăşj folyĂłmeder kialakĂtĂĄsĂĄval AlcsĂk kaszĂĄlĂłit ĂĄrmentesĂtette. SajtgyĂĄri kezdemĂŠnyezĂŠse mĂĄr nem volt ilyen sikeres, tĂĄrsaival egyĂźtt belebukott. A tanĂĄri pĂĄlya kĂĄrpĂłtolta, 27 ĂŠven ĂĄt vezette a csĂkszeredai m. kir. MezĹgazdasĂĄgi FelsĹ NĂŠpiskolĂĄt, ahol negyedszĂĄzados mĹąkĂśdĂŠse alatt leendĹ szĂŠkely gazdĂĄk szĂĄzait kĂŠszĂtettĂŠk fel a minĂŠl eredmĂŠnyesebb gazdĂĄlkodĂĄsra. Ănzetlen becsĂźletessĂŠgĂŠnek kĂŠsei elismerĂŠse, hogy a csĂkszeredai ĂśnkormĂĄnyzat Pro Urbe dĂjĂĄnak bronzszobrĂĄban az arcmĂĄsĂĄra ismerhetĂźnk.
EmlĂŠkezĂŠs rĂŠgi csĂkiakrĂłl cĂmen nĂŠgy kiadĂĄst megĂŠlt munkĂĄjĂĄban 253 szĂźlĹfĂśldi kortĂĄrsĂĄnak arckĂŠpĂŠt rajzolta meg. A kĂśtet anyagĂĄt kĂŠt korĂĄbban megjelent kĂśnyvĂŠnek (CirkĂĄlĂĄsok. Szeredai emlĂŠkeim ĂŠs CsĂki Pantheon. EmlĂŠkezĂŠs rĂŠgi csĂkiakrĂłl) anyagĂĄbĂłl ĂĄllĂtotta Ăśssze dĂŠdunokĂĄja, Nagy Benedek kĂśzĂrĂł, helytĂśrtĂŠnĂŠsz, politikus. Tivai Nagy Imre politikai beĂĄllĂtottsĂĄgĂĄt tekintve a â67-es kiegyezĂŠs hĂveit egyesĂtĹ Nemzeti MunkapĂĄrtot erĹsĂtette. MeggyĹzĹdĂŠse volt, ha az elsĹ vilĂĄghĂĄborĂş ĂŠs annak kimenetele nem bomlasztja fel a MonarchiĂĄt, akkor annak legbefolyĂĄsosabb nĂŠpĂŠvĂŠ a magyar vĂĄlhatott volna.
A Tisza IstvĂĄn alapĂtotta pĂĄrtot kĂśvetĹ nagyapa nagyon jĂł kapcsolatban volt vejĂŠvel, Dr. Nagy AndrĂĄs ĂŠdesapjĂĄval, a kemĂŠny â48-as meggyĹzĹdĂŠsĹą Dr. Nagy BĂŠni (CsĂkmindszent, 1874 â CsĂkszereda, 1941) jogĂĄsszal, aki maga is ĂrĂĄskĂŠszsĂŠggel megĂĄldott tehetsĂŠg volt. Az âaranygyĹąrĹąvel abszolvĂĄltâ jogĂĄsz CsĂkszereda tiszti ĂźgyĂŠsze, majd a kisebbsĂŠgi sorban ĂźgyvĂŠdje volt. VĂĄrosĂĄban a 20. szĂĄzad elsĹ ĂŠvtizedĂŠben kĂŠt fĂźggetlensĂŠgi pĂĄrti (â48-as) hĂrlapot alapĂtott ĂŠs szerkesztett. Korai ĂŠs vĂĄratlanul bekĂśvetkezett halĂĄla miatt visszaemlĂŠkezĂŠseit nem Ărhatta meg. Fia VĂĄroskĂŠp ĂŠs ami hozzĂĄ tartozik⌠cĂmen megjelent kĂśnyvĂŠben megĂśrĂśkĂtette, hogy gyermekkora egyik legkedveltebb sportjĂĄnak hĂłdolĂłi mind ismertĂŠk csalĂĄdjuk nevĂŠt, mert CsĂkszereda hat teniszpĂĄlyĂĄjĂĄnak egyike ĂŠdesapja kertjĂŠben volt.
A tĂśbbgenerĂĄciĂłs kĂśzĂŠleti szemĂŠlyisĂŠgeket adĂł csalĂĄd kĂśvetkezĹ leszĂĄrmazottja â teljes nevĂŠn â Dr. Nagy AndrĂĄs GyĂśrgy (CsĂkszereda, 1905 â CsĂkszentkirĂĄly, 1982) orvos, egĂŠszsĂŠgĂźgyi szakĂrĂł, kĂśzĂrĂł, nĂŠpmĹąvelĹ a csalĂĄdi jelmondatot â âIgyekeztem megtartani, amit apĂĄm reĂĄm bĂzottâ â nemcsak megtartotta, de kettĹs ĂŠrtelemben tovĂĄbb is ĂśrĂśkĂtette: a rĂłmai katolikus egyhĂĄz ĂŠrtĂŠkrendszerĂŠnek a tĂĄrsadalomban valĂł kĂŠpviseletĂŠvel ĂŠs irodalmi megjelenĂtĂŠsĂŠvel. ErdĂŠly szinte majdnem minden vĂĄrosĂĄban, valamint szĹąkebb pĂĄtriĂĄjĂĄban, Al- ĂŠs FelcsĂk minden falujĂĄban kĂśzel 300 egĂŠszsĂŠgĂźgyi jellegĹą, tudomĂĄnynĂŠpszerĹąsĂtĹ ĂŠs ismeretterjesztĹ elĹadĂĄst tartott a csalĂĄd- ĂŠs csecsemĹvĂŠdelemrĹl, az alkohol- ĂŠs abortuszellenes kĂźzdelmekrĹl. Ars poeticakĂŠnt vallotta, hogy a gyĂłgyĂtĂĄs egyik szinonimĂĄja a nĂŠpnevelĂŠs.
KĂśzĂŠpiskolĂĄit 1915â1923 kĂśzĂśtt szĂźlĹvĂĄrosĂĄban, a csĂkszeredai rĂłmai katolikus, majd a debreceni ĂŠs a kolozsvĂĄri piarista fĹgimnĂĄziumokban vĂŠgezte. Fiatal kora Ăłta a rajz, a festĂŠszet ĂŠs a zene irĂĄnt ĂŠrzett elhivatottsĂĄgot. A mĹąvĂŠszi pĂĄlyĂĄra biztatta a tehetsĂŠgesnek tartott gyermeket apai unokabĂĄtyja, Nagy IstvĂĄn festĹmĹąvĂŠsz is. CsalĂĄdtagjai â Te piktor akarsz lenni egy ĂŠleten ĂĄt? â tĂśbbszĂśr ismĂŠtelt kĂŠrdĂŠsĂŠnek hatĂĄsĂĄra tanulmĂĄnyait engedelmes fiĂşkĂŠnt a bukaresti orvostudomĂĄnyi fakultĂĄson (Facultate de MedicinÄ) folytatta. MĹąvĂŠsz-ĂŠnjĂŠt sem engedte elhamvadni, az ĂŠrtelmisĂŠgiekbĹl szervezĹdĹ KirĂĄlyi Filharmonikus Zenekar (Orchestra Filarmonicii Regale) nagybĹgĹsekĂŠnt megvallotta a zene irĂĄnti elkĂśtelezettsĂŠgĂŠt. Egyetemi hallgatĂłkĂŠnt a kĂŠsĹbb irodalmi babĂŠrokra tĂśrĹ Nagy BorbĂĄlĂĄval ĂŠs SzemlĂŠr Ferenccel megalapĂtotta a legelsĹ bukaresti magyar diĂĄkegyesĂźletet, a reformĂĄtus egyhĂĄzkĂśzsĂŠg kĂśzmĹąvelĹdĂŠsi szervezetĂŠnek fiĂłkszervezetekĂŠnt mĹąkĂśdĹ KoĂłs Ferenc KĂśr DiĂĄkosztĂĄlyĂĄt. Az ĂĄltala elnĂśkĂślt egyesĂźlet sikeres farsangi magyar diĂĄkbĂĄljain mĂŠg Nicolae Iorga tĂśrtĂŠnĂŠszprofesszor, a kĂŠsĹbbi miniszterelnĂśk is rĂŠszt vett gyermekeivel. 1929-ben kisebbsĂŠgikĂŠnt ĂŠvfolyamelsĹkĂŠnt doktorĂĄlt, a kĂśvetkezĹ kĂŠt esztendĹben Szombathelyen, segĂŠdorvoskĂŠnt, majd cĂmzetes asszisztenskĂŠnt PĂĄrizsban (SalpetriĂŠre Gosset-klinika) vĂŠgzett sebĂŠszeti ĂŠs nĹgyĂłgyĂĄszati szaktanulmĂĄnyokat. 1931-ben francia nyelven publikĂĄlta is kutatĂĄsai eredmĂŠnyeit. A gazdasĂĄgi vĂĄlsĂĄgtĂłl kĂŠnyszerĂtve hazatĂŠrt, 1935-ig szĂźlĹvĂĄrosĂĄban magĂĄnorvoskĂŠnt praktizĂĄlt.
1935-tĹl MailĂĄth GusztĂĄv KĂĄroly erdĂŠlyi pĂźspĂśk meghĂvĂĄsĂĄra hĂĄrom ĂŠven keresztĂźl a gyulafehĂŠrvĂĄri HittudomĂĄnyi FĹiskola Medicina Pastoralis elĹadĂłja, a fiĂşlĂceum egĂŠszsĂŠgtan tanĂĄra, valamint az akkori, majd utĂłda, Vorbuchner Adolf pĂźspĂśk orvosa. Az erdĂŠlyi egyhĂĄzmegye szĂŠkhelyĂŠn, kĂŠsĹbb az ErdĂŠlyi Katolikus NĂŠpszĂśvetsĂŠgben olyan kĂśzeli kapcsolatot alakĂtott ki â immĂĄr Isten szolgĂĄja â MĂĄrton Ăronnal, hogy a pĂźspĂśki orvos 1937-ben megszĂźletett elsĹ gyermekĂŠnek, Benedeknek a keresztapja lett.
ElĹadĂłi kĂśrĂştjai sorĂĄn, 1936-ban megismerkedett az erdĂŠlyi Katolikus LeĂĄnyszĂśvetsĂŠg egyik vezetĹjĂŠvel, a kolozsvĂĄri ĂźrĂśgdi Nagy Marienne-vel (KolozsvĂĄr, 1910 â CsĂkszentkirĂĄly, 1984), aki felesĂŠge ĂŠs ĂŠletĂŠnek hĹąsĂŠges tĂĄrsa lett. Abortuszellenes meggyĹzĹdĂŠsĂźk bizonysĂĄgakĂŠnt â 1937 ĂŠs 1947 kĂśzĂśtt â Ăśt gyermeknek adott ĂŠletet.
1938-ban a SzociĂĄlis TestvĂŠrek TĂĄrsasĂĄga segĂtsĂŠgĂŠvel megszervezte az elsĹ csĂki szĂźlĂŠszetet, a csĂksomlyĂłi Salvator EgĂŠszsĂŠghĂĄzat, majd 1942-ben a csĂkszeredai SzĂźlĹanyĂĄk MĂĄria OtthonĂĄt.
A hĂĄborĂş szele ĂŠs az 1944. augusztusi kitelepĂtĂŠsi parancs Dr. Nagy AndrĂĄst ĂŠs egĂŠsz csalĂĄdjĂĄt a tĂĄvoli BajororszĂĄgig sodorta, ahonnan csak kĂŠt ĂŠv mĂşlva tudtak hazatĂŠrni. A menekĂźlĂŠs idejĂŠn, 1944â45-ben az OTBA budapesti szakorvosi rendelĹintĂŠzetĂŠben, majd JĂĄnoshĂĄzĂĄn lĂĄtott el minisztĂŠriumi szakmai feladatokat. A bajororszĂĄgi TĂźsslingben a VĂśrĂśskereszt orvosakĂŠnt folytatta gyĂłgyĂtĂł tevĂŠkenysĂŠgĂŠt. 1946 mĂĄjusĂĄtĂłl egĂŠszen az ĂĄllamosĂtĂĄsig a SzociĂĄlis TestvĂŠrek TĂĄrsasĂĄga kolozsvĂĄri szĂźlĂŠszetĂŠt vezette. 1947 vĂŠgĂŠn felajĂĄnlottĂĄk neki, hogy irĂĄnyĂtsa a Bolyai TudomĂĄnyegyetem Orvosi KarĂĄnak szĂźlĂŠszeti tanszĂŠkĂŠt. MiutĂĄn a feltĂŠtelĂźl szabott pĂĄrttagsĂĄgnak nem tett eleget, az orvosi munka folytatĂĄsĂĄra csak otthon, CsĂkban kapott lehetĹsĂŠget. âA nĂŠp orvosaâ megtisztelĹ titulusĂĄval egĂŠszen 1964-ig az alcsĂki CsĂkszentkirĂĄlyon kĂśr- ĂŠs ĂźzemorvoskĂŠnt mĹąkĂśdĂśtt. Amikor felesĂŠge kolozsvĂĄri hĂĄzĂĄt ĂĄllamosĂtottĂĄk, csalĂĄdjĂĄval egyĂźtt az ottani 17. szĂĄzadi csalĂĄdi kĂşriĂĄba kĂśltĂśztek. UtolsĂł ĂĄllomĂĄshelye az ĂĄltala megteremtett helyi EgĂŠszsĂŠgĂźgyi NevelĂŠsi SzolgĂĄlat, amelynek vezetĹ orvosakĂŠnt 1978-ban vonult nyugĂĄllomĂĄnyba.
KĂśzĂŠleti tevĂŠkenysĂŠge is kĂŠt szakaszra oszthatĂł. 1934-tĹl 1940-ig szervezte ĂŠs vezette az ErdĂŠlyi Katolikus NĂŠpszĂśvetsĂŠg Orvos SzakosztĂĄlyĂĄt. 1938â1944 kĂśzĂśtt a csĂki szĂźlĂŠszet mellett a Szent Vince SzanatĂłrium mĂĄsodorvosa, 1940-tĂłl az OrszĂĄgos TisztviselĹ BetegsegĂŠlyezĂŠsi Alap (OTBA) kĂśrzeti orvosa CsĂkszeredĂĄn, valamint a marosvĂĄsĂĄrhelyi Magyar NĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyi Szemle fĹmunkatĂĄrsa. 1946â47-ben a Magyar NĂŠpi SzĂśvetsĂŠg EgĂŠszsĂŠgĂźgyi OsztĂĄlyĂĄnak vezetĹsĂŠgi tagja. 1966â76 kĂśzĂśtt a CsĂk, majd Hargita megyei OrvostudomĂĄnyi TĂĄrsasĂĄg (Uniunea SocoitÄĹŁilor de StiinĹŁe Medicale) titkĂĄra.
A zene irĂĄnti ĂŠrdeklĹdĂŠsĂŠt sem veszĂtette el, 1957 ĂŠs 1963 kĂśzĂśtt CsĂkszentkirĂĄlyon ĂŠnekkart szervezett ĂŠs vezetett. IskolĂĄs tanulĂłkkal megrendezte ĂŠs bemutatta KacsĂłh PongrĂĄc JĂĄnos vitĂŠz cĂmĹą kĂśzkedvelt daljĂĄtĂŠkĂĄt.
JelentĹs szakmai publikĂĄciĂłs tevĂŠkenysĂŠget fejtett ki. TanulmĂĄnyait a pĂĄrizsi Presse MĂŠdicale, az ErdĂŠlyi TudĂłsĂtĂł, A Nap, HarangszĂł, ErdĂŠlyi Lapok, Hitel, ErdĂŠlyi Fiatalok hasĂĄbjain jelentek meg, az Adatok az erdĂŠlyi magyarsĂĄg nĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyĂŠhez tudomĂĄnyos ĂrĂĄsĂĄt az ErdĂŠlyi MĂşzeum kĂśzĂślte. A marosvĂĄsĂĄrhelyi Magyar NĂŠpegĂŠszsĂŠgĂźgyi Szemle fĹmunkatĂĄrsakĂŠnt szerkesztĹsĂŠgi feladatokat is vĂĄllalt. EgĂŠszsĂŠgĂźgyi ismereteit tankĂśnyvben ĂśsszesĂtette: EgĂŠszsĂŠgtan a magyar tannyelvĹą kĂśzĂŠpiskolĂĄk felsĹ osztĂĄlyai szĂĄmĂĄra (KolozsvĂĄr, 1938), melyet a magyar iskolĂĄkban az 1948-as ĂĄllamosĂtĂĄsig hasznĂĄltak. Nagyon hasznosnak bizonyult a JĂł egĂŠszsĂŠget!(KolozsvĂĄr, 1938) ĂŠs A csecsemĹ gondozĂĄsa (KolozsvĂĄr, 1938 ĂŠs 1943) cĂmen kiadott hiĂĄnypĂłtlĂł, ismeretterjesztĹ munkĂĄja. Az AnyĂĄk iskolĂĄja kĂśnyve hat kiadĂĄst is megĂŠlt. 1945 utĂĄn a romĂĄniai OrvostudomĂĄnyi TĂĄrsasĂĄgok SzĂśvetsĂŠge nyĂşjtotta lehetĹsĂŠgeket kihasznĂĄlva, tudomĂĄnyos dolgozatokat kĂśzĂślt a daganatos betegsĂŠgekrĹl, a rĂĄk megelĹzĂŠsĂŠnek lehetĹsĂŠgeirĹl ĂŠs ĂĄtfogĂł, ĂśsszegzĹ jelleggel CsĂkszĂŠk egĂŠszsĂŠgĂźgyĂŠnek mĂşltjĂĄrĂłl. NĂŠpnevelĹkĂŠnt Ărott cikkeit a Falvak DolgozĂł NĂŠpe, a Hargita, az InformaĹŁia Harghitei, az IfjĂşmunkĂĄs ĂŠs a VĂśrĂśs ZĂĄszlĂł cĂmĹą lapokban publikĂĄlta.
A betegsĂŠgek elleni kĂźzdelemben nagy jelentĹsĂŠget tulajdonĂtott a gyĂłgyfĂźrdĹk nyĂşjtotta lehetĹsĂŠgeknek. ErrĹl ĂĄrulkodnak a FĂźrdĹhelyeink (Korunk, 1970) ĂŠs a Hargita megye gyĂłgytĂŠnyezĹinek fejlĹdĂŠstĂśrtĂŠnete (CsĂkszereda, 1974) cĂmen kĂśzreadott tanulmĂĄnyai. ĂrtĂŠkes visszaemlĂŠkezĂŠseket kĂśzĂślt kedves barĂĄtjĂĄrĂłl ĂŠs rokonĂĄrĂłl, Nagy IstvĂĄn festĹmĹąvĂŠszrĹl (Korunk, 1968) ĂŠs egykori ministrĂĄns tĂĄrsĂĄrĂłl, ĂŠletĂştja sorĂĄn a politikai paletta mĂĄsik oldalĂĄra keveredett SzemlĂŠr Ferenc ĂrĂłâkĂśltĹrĹl (MĹąvelĹdĂŠs, 1979).
HĂĄnyatott ĂŠlete okozta egĂŠszsĂŠgkĂĄrosodĂĄsa miatt nem ĂŠrhette meg nagyobb lĂŠlegzetĹą ĂrĂĄsai megjelenĂŠsĂŠt. ElsĹkĂŠnt a VĂĄroskĂŠp ĂŠs ami hozzĂĄtartozik⌠cĂmen kĂŠt kiadĂĄst megĂŠlt kĂśnyvĂŠben ĂĄllĂtott emlĂŠket â mintegy kiegĂŠszĂtve nagyapja arckĂŠpsorozatĂĄt â a Monarchia korabeli CsĂkszereda hĂĄzainak, lakĂłinak, jellegzetes alakjainak. TĂĄgabb ĂŠs szĹąkebb szĂźlĹfĂśldje ismertetĂŠsĂŠt sajĂĄt ĂŠletsorsĂĄba ĂĄgyazottan, memoĂĄrszerĹąen folytatta a LĂłt visszanĂŠz⌠cĂmet viselĹ visszaemlĂŠkezĂŠsĂŠben. PolgĂĄrinak minĹsĂthetĹ csalĂĄdjĂĄt, a bukaresti magyar diĂĄkszervezĹdĂŠseket, egy pĂĄrizsi kĂłrhĂĄz orvostĂĄrsadalmĂĄt ĂŠs CsĂkszereda â a szerzĹ megfogalmazĂĄsĂĄban a âSzĂnpadâ â kĂŠt vilĂĄghĂĄborĂş kĂśzĂśtti mindennapjait felvillantĂł ĂśnĂŠletrajzĂĄt 1978-ban fejezte be.
Az Arcok ĂŠs talĂĄlkozĂĄsok cĂmen megĂśrĂśkĂtett visszaemlĂŠkezĂŠsek az 1930-as ĂŠvek kĂśzepĂŠn szĂźlettek. Dr. Nagy AndrĂĄst 1935 tavaszĂĄn kineveztĂŠk a gyulafehĂŠrvĂĄri HittudomĂĄnyi FĹiskola Medicina Pastoralis tanszĂŠkĂŠre, valamint â sajĂĄt megfogalmazĂĄsĂĄban â âa pĂźspĂśk-atya hĂĄziorvosĂĄnak, az uradalom ĂŠs a gimnĂĄzium orvosĂĄnakâ. Ez adott lehetĹsĂŠget a gyulafehĂŠrvĂĄri rĂłmai katolikus arckĂŠpcsarnok ĂśsszeĂĄllĂtĂĄsĂĄra. Egy kĂźlĂśnleges vilĂĄg tĂĄrulhat fel szemĂźnk elĹtt, melynek belsĹ ĂŠletĂŠt azok ismerhettĂŠk, akik a pĂźspĂśksĂŠg belsĹ kĂśzĂśssĂŠgĂŠhez tartoztak. A rĂŠsnyire nyitott ajtĂłn ĂĄt betekintve jĂłl ĂŠrzĂŠkelhetjĂźk, nem volt kĂśnnyĹą a pĂźspĂśki palota lakĂłjĂĄnak lenni. HiĂĄba hagytĂĄk mĂĄr 15 esztendeje maguk mĂśgĂśtt a politikai ĂŠs tĂśrtĂŠnelmi korszakvĂĄltĂĄst, maradandĂł ĂŠs helyrehozhatatlan nyomot hagyott a vĂĄroson, az egyhĂĄzi kĂśzĂśssĂŠg ĂŠletmĂłdjĂĄban, az Ĺket kĂśrĂźlvevĹ vilĂĄggal kialakĂthatĂł kapcsolat meddĹ lehetĹsĂŠgeiben. Ahogyan azt Dr. Nagy AndrĂĄs jelzĂŠsszerĹąen ĂŠs nagyon ĂŠrzĂŠkletesen megfogalmazta. âAz elhagyott, szĹąkĂśs, mogorva pĂźspĂśkvĂĄr, hallgatag lakĂłival, a mozdulatlan, sokfĂŠle nemzetisĂŠgbĹl ĂŠs egymĂĄst nem szeretĹ emberekbĹl Ăśsszetett, lapos ĂŠs poros kisvĂĄros akvĂĄrium-ĂŠlete valĂłban nem nagyon volt alkalmas kĂśrnyezet mozgĂŠkony ĂŠs tĂĄrsasĂĄghoz szokott ember szĂĄmĂĄra. ĂltalĂĄban senki sem szerette ezt a jobb sorsra ĂŠrdemes kisvĂĄrost, ami annĂĄl furcsĂĄbb, mert mĂĄs, talĂĄn kevĂŠsbĂŠ mutatĂłs ĂŠs rendezett kisvĂĄrosoknak azĂŠrt mĂŠgis akadtak hĂvei ĂŠs sajĂĄtsĂĄgos szelleme. Itt a bennszĂźlĂśttek majdnem hiĂĄnyoztak, ezĂŠrt a bekĂśltĂśzĂśttek mĂŠg kevĂŠsbĂŠ talĂĄltĂĄk meg helyĂźket.â
Ebben az elkeserĂtĹnek tĹąnĹ, remĂŠnytelennek lĂĄtszĂł helyzetben mĂŠgis jĂłl ĂŠrezte magĂĄt emlĂŠkĂrĂłnk. Magyar ĂŠs katolikus kĂśzĂśssĂŠge ĂŠrdekĂŠben fontos ĂŠs hasznos munkĂĄt vĂŠgezhetett, melyet nem az anyagiak vezĂŠreltek. Abban az idĹszakban tĂśbb kiemelkedĹ ĂŠrtelmisĂŠgi levelezĂŠsĂŠben, visszaemlĂŠkezĂŠsĂŠben olvashatĂł egy napjainkban mĂĄr nem hasznĂĄlatos kifejezĂŠs: ânemesi hivatalâ, vagy eredeti megfogalmazĂĄsĂĄban ânobile officiumâ. Az 1920-as ĂŠvek RomĂĄniĂĄja megadta az erdĂŠlyi magyarsĂĄgnak ĂŠs vele egyĂźtt tudomĂĄnyos ĂŠletĂŠnek is â Tavaszy SĂĄndor filozĂłfiai ĂŠrtelmezĂŠsĂŠben â sorsĂĄnak ĂŠrtelmĂŠt, az ĂşjrakezdĂŠs mĹąvĂŠszetĂŠt. Ebben a korparancs szĂźlte paradigmavĂĄltĂł folyamatban talĂĄlta meg Dr. Nagy AndrĂĄs helyĂŠt ĂŠs szerepĂŠt. EzĂŠrt elsĹsorban az erdĂŠlyi rĂłmai katolikus egyhĂĄz akkori vezetĹjĂŠnek, MailĂĄth GusztĂĄv KĂĄroly pĂźspĂśknek volt hĂĄlĂĄs. TĹle kapta ĂŠlete fundamentumĂĄul szolgĂĄlĂł ĂŠs arrĂłl ĂŠpĂtkezĹ hitvallĂł vilĂĄglĂĄtĂĄsĂĄt: âneki kĂśszĂśnhetem, hogy hithĹą katolikus vagyok.â
A visszaemlĂŠkezĂŠsek mindenkori kiindulĂł alapja az a feladat, aminek ellĂĄtĂĄsĂĄra a pĂźspĂśki udvarba hĂvtĂĄk, a megĂśrĂśkĂtettek egĂŠszsĂŠgĂźgyi helyzete. A szemĂŠlyre szabott tĂśrtĂŠnetekben tulajdonkĂŠppen kĂłrtĂśrtĂŠneteket olvashatunk, aminek becses hozadĂŠka minden egyĂŠb adat, megĂĄllapĂtĂĄs, amit Dr. Nagy AndrĂĄs rĂśgzĂtett. A tĂŠnyek emberekĂŠnt ennek is megvolt a pontos racionĂĄlis magyarĂĄzata, amit MailĂĄth pĂźspĂśk kapcsĂĄn fogalmazott meg: âtalĂĄn birtokĂĄban vagyok nĂŠhĂĄny olyan szemĂŠlyĂŠt illetĹ adatnak, amelyet csak kevesen ĂŠs biztosan nem a legbeszĂŠdesebb emberek tudhatnak. KĂĄr volna ezeknek is elveszniĂźk.â SzerencsĂŠre â szerencsĂŠnkre â nem veszlĹdtek el, Ăgy tudomĂĄnyos kutatĂłk ĂŠs ĂŠrdeklĹdĹ olvasĂłk egyarĂĄnt meggyĹzĹdhetnek ĂŠrtĂŠkĂźkrĹl. A visszaemlĂŠkezĹ, fĂŠnykĂŠpfelvĂŠtel ĂŠlessĂŠgĹą ĂrĂĄsok egyik legnagyobb ĂŠrdeme, hogy emberkĂśzeli helyzetbe hozzĂĄk fĹszereplĹiket, elĹsegĂtve szemĂŠlyisĂŠgĂźk ĂŠs munkĂĄssĂĄguk immĂĄr testkĂśzeli helyzetĂźk miatti legpontosabb megĂŠrtĂŠsĂŠt ĂŠs befogadĂĄsĂĄt.
A fĹpapok ĂŠs P. CsiszĂŠr Bonaventura ferences barĂĄt megĂśrĂśkĂtĂŠse egy-egy telitalĂĄlat, bĂĄr mĂĄr nem ĂŠl senki, aki szemĂŠlyesen ismerhette volna Ĺket, mĂŠgis teljes mĂŠrtĂŠkben hihetĹnek, a valĂłsĂĄgnak megfelelĹnek talĂĄlhatjuk jellemzĹ megĂśrĂśkĂtĂŠsĂźket, kĂźlĂśnĂśs tekintettel a legkĂśzelebbrĹl megismertre ĂŠs megismerhetĹre, a âdiĂĄkok pĂźspĂśkĂŠre,â MailĂĄth GusztĂĄv KĂĄrolyra. Ugyanez ĂĄll a kĂŠt tudĂłsember megszemĂŠlyesĂtĹ leĂrĂĄsĂĄra, Bitay ĂrpĂĄdra ĂŠs Victor BabeĹre is. UtĂłbbi kakukktojĂĄsnak tĹąnhet a galambfĂŠszekben, de nĂŠhĂĄny mondat elolvasĂĄsa utĂĄn kiderĂźlt, hogy helye ĂŠs szerepe van kĂśztĂźk, mint Dr. Nagy AndrĂĄs egykori professzorĂĄnak. Ha visszaemlĂŠkezĂźnk GyulafehĂŠrvĂĄrnak ĂŠs a pĂźspĂśksĂŠgnek az Ăşj helyzetben valĂł bemutatĂĄsĂĄra, jellemzĂŠsĂŠre, mĂŠg ĂŠrdekesebbek, fontosabbak â ha Ăşgy tetszik cĂŠlszerĹąbbek â lesznek azok a mondatok, amiket a nemzetkĂśzi tekintĂŠlyĹą romĂĄn egyetemi tanĂĄr kapcsĂĄn rĂłla vagy tĹle olvashatunk. Megtudhatjuk, hogy âa BĂĄnsĂĄgban szĂźletett, MagyarorszĂĄgon nĹtt fel ĂŠs tanult,â ĂŠs âBudapesten magĂĄntanĂĄrsĂĄgig vittemâ. HazĂĄja, RomĂĄnia is elismerte ĂŠrdemeit, 1927-ben a ânemzet tudĂłsaiâ sorĂĄba emelkedett. A titulus mellĂŠ fundus is jĂĄrt, amikor az ĂgĂŠrt anyagiak felĹl ĂŠrdeklĹdĂśtt volna a miniszternĂŠl, âa derĂŠk miniszteri titkĂĄrnak a szerĂŠny kĂźlsejĹą Ăśreg hiĂĄba ismĂŠtelte, hogy âProfesor BabeĹâ kĂŠr bebocsĂĄtĂĄst, ez a nĂŠv nem mondott szĂĄmĂĄra semmit. A tĂśrtĂŠnet felemlegetĂŠse Dr. Nagy AndrĂĄs rĂŠszĂŠrĹl egy finom cĂŠlzĂĄs ĂŠs utalĂĄs volt arra, hogy milyen nagy kĂźlĂśnbsĂŠg volt a romĂĄnsĂĄgon belĂźl is az erdĂŠlyi szĂĄrmazĂĄsĂşak ĂŠs a volt regĂĄti rĂŠsz, fĹleg Bukarest fanariĂłtĂĄi kĂśzĂśtt. A tĂśrtĂŠnetben emlegetett titkĂĄr bizonyĂĄra nem tudta, hogy BabeĹ professzort a halhatatlansĂĄg szĂĄmĂĄra egy karcolatĂĄban Sipulusz (RĂĄkosi Viktor) is megĂśrĂśkĂtette, talĂĄn csak bĂĄntotta a fĂźlĂŠt, hogy âkimondottan erdĂŠlyi tĂĄjszĂłlĂĄsĂş romĂĄn nyelvenâ szĂłlalt meg.
Bitay ĂrpĂĄd ugyancsak nagyon kĂśzel kerĂźlt lelkileg Dr. Nagy AndrĂĄshoz, kapcsolatukat a kĂśzĂśs sĂŠtĂĄk mĂŠg jobban elmĂŠlyĂtettĂŠk. A reĂĄlis valĂłsĂĄg talajĂĄn ĂĄllĂł orvosnak imponĂĄlhatott, hogy nyelvĂŠsz barĂĄtja a tudomĂĄnyos igazsĂĄghoz valĂł ragaszkodĂĄs miatt akĂĄr âgyĂśnyĂśrĹą magyar nyelvĂźnk tĂśrzsgyĂśkereseknek tartott szavairĂłl lerĂĄntotta a szlĂĄv lepletâ. Nagyon ĂŠlvezetes volt szĂĄmĂĄra, ahogyan Bitay ĂrpĂĄd âpletykĂĄlkodottâ a mĂşltrĂłl, egy szakmĂĄn kĂvĂźlinek is ĂŠlvezetessĂŠ, vonzĂłvĂĄ tudta tenni azt a tĂŠmĂĄt, amivel ĂŠppen foglalkozott. Ilyen hozzĂĄĂĄllĂĄssal rendelkezve talĂĄn csak a kolozsvĂĄri rĂłmai katolikus fĹgimnĂĄziumban, majd az egyetemen tanĂtĂł piarista tĂśrtĂŠnĂŠsz, BirĂł Vencel illeszthetĹ mellĂŠ.
Nagyon elgondolkodtatĂłak Bitaynak Hunyadi JĂĄnos, Bocskai IstvĂĄn sĂrja ĂŠs Martinuzzi FrĂĄter GyĂśrgy nyughelye kapcsĂĄn tett feltevĂŠsei, melyeket a mai kutatĂĄsok sem tudtak meghaladni. JĂłlesĹen ismĂŠtelte utĂĄna TamĂĄsi Ăron nagyprĂŠpost â a hasonnevĹą ĂrĂł nagybĂĄtyja â egykori szĂŠkely kapujĂĄnak feliratĂĄt: âĂldja az Ăr jĂśttĂśd, mentedben is Ĺ legyen ĹrĂśd!â
Lelki ĂŠlmĂŠny Vorbuchner Adolf pĂźspĂśk kapcsĂĄn Isten szolgĂĄja, MĂĄrton ĂronrĂłl csupĂĄn nĂŠhĂĄny sornyit is olvasni, akit akkor mĂŠg kezdĹ aulistakĂŠnt emlegettek, ĂŠs akinek kanonoki kinevezĂŠse nem minden korabeli kĂĄptalani tagnak jelentett ĂśrĂśmhĂrt.
A ferences szerzetesnek, MailĂĄth pĂźspĂśk egykori gyĂłntatĂłjĂĄnak, P. CsiszĂŠr Bonaventura alakjĂĄnak megidĂŠzĂŠse nagyszerĹą befejezĂŠse a pĂźspĂśksĂŠg emlĂŠkezet-fĂźzĂŠrĂŠnek. Ha nem tudnĂĄnk rĂłla semmit, csupĂĄn Dr. Nagy AndrĂĄs egyik rĂśvidke, nĂŠgyszavas jellemzĂŠsĂŠt olvasnĂĄnk vele kapcsolatban, annyi is elĂŠgendĹ lenne, hogy rajongĂł lelkesedĂŠssel gondoljunk az egyre tĂĄvolodĂł mĂşltban elmaradt alakjĂĄra. Hogyan is lehet ekkora eleganciĂĄval valakit ĂĄbrĂĄzolni: âMindenki szerette, mert mindenkit szeretett.â Ez a szerzĹ mindenkori olvasĂłinak szĂłlĂł ĂśsszegzĹ Ăźzenete is egyben, kĂśvessĂźk JĂŠzus Krisztus kĂŠrlelĹ parancsĂĄt, a keresztĂŠnyi szeretet ĂştjĂĄt.
A gyulafehĂŠrvĂĄri arckĂŠpcsarnok szerzĹje visszaemlĂŠkezĂŠsein keresztĂźl tĂśrtĂŠnetĂrĂłi hitelessĂŠget meghaladĂłan, a teljessĂŠg megismerĂŠse szempontjĂĄbĂłl kihagyhatatlanul fontos emberi oldal felĹl kĂśzelĂtve jelenĂtette meg a pĂźspĂśksĂŠg 20. szĂĄzadi tĂśrtĂŠnetĂŠnek nagyon jelentĹs hĂĄrom esztendejĂŠt: MailĂĄth GusztĂĄv KĂĄroly pĂźspĂśksĂŠgĂŠnek zĂĄrĂł szakaszĂĄt, az interregnumot ĂŠs Vorbuchner Adolf pĂźspĂśk halĂĄlĂĄig tartĂł mĹąkĂśdĂŠsĂŠt.
LĂłt visszanĂŠz⌠cĂmen megfogalmazott tĂśmjĂŠnillatĂş ĂrĂĄscsokra elĂŠ a tĂĄvoli BajororszĂĄgban Ărt elĹszĂłt â melyhez olvasottsĂĄgĂĄra ĂŠs mĹąveltsĂŠgĂŠre jellemzĹen â Dante Isteni szĂnjĂĄtĂŠkĂĄbĂłl ĂŠs Ady kĂśltemĂŠnyeibĹl keresett memĂłriĂĄjĂĄban idĂŠzeteket. Az Ăśregek ĂŠs a fiatalok feladatĂĄnak Ady ĂĄltali feladatkijelĂślĂŠsĂŠn gondolkozva minden korosztĂĄly szĂĄmĂĄra kĂvĂĄnatossĂĄ tette az egykori tĂśrtĂŠnĂŠsek ĂŠs szereplĹi megĂśrĂśkĂtĂŠsĂŠnek ĂŠrtelmet adĂł fontossĂĄgĂĄt: âhalott mĂşltunk emlĂŠkeit drĂĄgĂĄkkĂĄ teszi szĂĄmunkra a kĂśnyĂśrtelenĂźl elfutĂł idĹ.â
Dr. Nagy AndrĂĄs kĂŠt kĂśtetben megjelent ĂśnĂŠletĂrĂĄsa ĂśnvizsgĂĄlatra kĂŠsztet. A szerzĹ fiatalkorĂĄban, PĂĄrizsban szerzett szakmai gyakorlatot ĂŠs folytatott kutatĂĄsokat, melynek eredmĂŠnyĂŠt publikĂĄlta is. Kint szerzett tapasztalatait hazahozta, s itthon, ErdĂŠlyben kamatoztatta. ĂltalĂĄnos orvosi szakkĂŠpzettsĂŠge ĂŠs megbĂzhatĂłsĂĄga miatt az 1930-as ĂŠvekben GyulafehĂŠrvĂĄrt a âpĂźspĂśkĂśk orvosaâ lett. A mĂĄsodik vilĂĄghĂĄborĂş idejĂŠn csalĂĄdjĂĄval egyĂźtt menekĂźlĂŠsre kĂŠnyszerĂźlt, majd az âidegenâ irĂĄnt bizalmatlan AusztriĂĄban ĂŠs NĂŠmetorszĂĄgban elismerten praktizĂĄlt, gyermekei ottani iskolĂĄban tanulhattak. A kĂŠsĹbbiekben mĂŠg jobban ĂŠlhettek volna, bizonyĂĄra soha tĂśbbĂŠ nem kellett volna anyagi gondoktĂłl tartaniuk. Ennek ellenĂŠre ismĂŠt hazatĂŠrt, hogy tudĂĄsĂĄt, szakmai ismereteit otthon kamatoztassa. Pontosan lĂĄtta a kĂźlĂśnbsĂŠget EurĂłpa kĂŠt rĂŠsze kĂśzĂśtt, de szeretett volna hozzĂĄjĂĄrulni, hogy ErdĂŠly, s benne a nehĂŠz sorsĂş CsĂk is olyan fejlĹdĂŠsnek induljon, mint EurĂłpa szerencsĂŠsebb rĂŠsze, de jĂłl tudta, hogy mindez vallĂĄs, tudĂĄs, mĹąveltsĂŠg, kultĂşra ĂŠs ĂĄldozatvĂĄllalĂĄs nĂŠlkĂźl lehetetlen. JĂłl lĂĄthatjuk, a mostani pĂŠnz ĂŠs anyagi kĂśzpontĂşsĂĄg miatt hogyan forrong, vajĂşdik az egĂŠsz vilĂĄg.
ĂnĂŠletĂrĂĄsĂĄnak mĂĄsodik rĂŠszĂŠben egĂŠszsĂŠgĂźgyi, egĂŠszsĂŠgpolitikai elkĂŠpzelĂŠseit, nemzetpolitikai nĂŠzeteit bemutatĂł ĂrĂĄsaibĂłl is olvashatunk egy csokorravalĂłt. KĂźlĂśnĂśsen figyelmet ĂŠrdemel A magyar sors nĂŠven eddig kĂŠziratban maradt tanulmĂĄnya, melyet ĂŠvszĂĄzadok Ăłta halogatott szembenĂŠzĂŠsĂźl lelkĂŠbĹl fogalmazott mindazoknak, akik nemzettestvĂŠreinek valljĂĄk magukat. A kisebbsĂŠgi ĂŠlet lelki hatĂĄsai cĂmen megjelent ĂrĂĄsa a kisebbsĂŠgi sorsban ĂŠlĹ erdĂŠlyi ember lelki alkatĂĄnak morĂĄlis alapĂş meghatĂĄrozĂĄsa miatt LĂĄszlĂł DezsĹnek A kisebbsĂŠgi ĂŠlet ajĂĄndĂŠkai cĂmen kiadott munkĂĄja mellĂŠ ĂĄllĂthatĂł. Dr. Nagy AndrĂĄs ĂŠlete ĂŠs munkĂĄssĂĄga kiegĂŠszĂtĂŠsekĂŠppen bepillanthatunk levelezĂŠsĂŠbe, melynek ĂĄltalĂĄnos ĂŠrdeklĹdĂŠsre szĂĄmot tartĂł rĂŠsze Isten SzolgĂĄjĂĄval, MĂĄrton Ăron pĂźspĂśkkel, BencikĂŠnt emlegetett fia keresztapjĂĄval folytatott ĂrĂĄsbeli diskurzusa.
Dr. Nagy AndrĂĄs jĂłszĂĄndĂŠkĂş szakmai tenniakarĂĄsĂĄt, emberi segĂteniakarĂĄsĂĄt a kommunista hatalom nem becsĂźlte, ellensĂŠgesen kezelte, kulĂĄknak bĂŠlyegezte, sĹt, megbĂzhatatlan klerikĂĄlisnak nyilvĂĄnĂtotta. Ebben sajĂĄt szempontjaik szerint igazuk volt, a csĂki orvos megingadhatatlan volt hitĂŠben, rĂłmai katolikus vallĂĄsĂĄt a legnehezebb idĹkben sem tagadta meg. Isten nem is hagyta magĂĄra, nehĂŠz, remĂŠnytelennek lĂĄtszĂł helyzeteiben, sĂşlyos betegsĂŠgĂŠben is megsegĂtette. DolgozĂłszobĂĄja falĂĄn ĂśrĂśk emlĂŠkeztetĹnek ĂŠs szellemi-lelki irĂĄnytĹąnek ott fĂźggĂśtt a kereszt a megfeszĂtett MegvĂĄltĂłval, ahogyan az elsĹ kĂśtet borĂtĂłjĂĄn lĂĄthatjuk.
A szerzĹ csĂkszeredai szĂźlĹhĂĄzĂĄn arcmĂĄsĂĄval ĂŠkes emlĂŠktĂĄbla emlĂŠkeztet szemĂŠlyĂŠre ĂŠs munkĂĄssĂĄgĂĄra. Amennyiben hitelesen meg akarjuk ismerni szemĂŠlyisĂŠgĂŠt, csĂki szĂŠkely szĂźlĹfĂśldjĂŠrĹl ĂŠs a katolicizmusrĂłl alkotott gondolatvilĂĄgĂĄt, akkor vegyĂźk kezĂźnkbe ĂŠs olvassuk el emlĂŠkiratĂĄt, mert â mondĂĄsĂĄt parafrazĂĄlva â abban le van Ărva, amikre egyĂŠbkĂŠnt emlĂŠkeznĂźnk, vagy amit tudnunk kellene.2017. mĂĄjus 19.
EgysĂŠges SzĂŠkelyfĂśld-arculat a polgĂĄrmesterek talĂĄlkozĂłjĂĄn
IsmerkedĂŠs, kĂśzĂśs gondolkodĂĄs ĂŠs informĂĄciĂłcsere: ezek a szĂŠkelyfĂśldi vĂĄrosok polgĂĄrmesterei talĂĄlkozĂłjĂĄnak fĹbb tĂŠmĂĄi. A vĂĄrosvezetĹk elĹszĂśr lĂĄtogattak el ilyen cĂŠllal GyergyĂłszĂŠkre, a GyilkostĂł ĂźdĂźlĹtelepre.
GyergyĂłszentmiklĂłs elsĹsorban turizmusban â mint a helyi gazdasĂĄg meghatĂĄrozĂł ĂĄgazatĂĄban â gondolkodik, ezĂŠrt is volt a GyilkostĂł ĂźdĂźlĹtelep a talĂĄlkozĂł helyszĂne â mondta el Nagy ZoltĂĄn hĂĄzigazda polgĂĄrmester. A Gyilkos-tĂł ĂŠs kĂśrnyĂŠke olyan termĂŠszeti lĂĄtvĂĄnyossĂĄg, amely kiemelkedĹ SzĂŠkelyfĂśld, ErdĂŠly szinten. Erre is alapozva szeretne meghatĂĄrozĂł szerepet betĂślteni a tĂŠrsĂŠg turizmusĂĄban GyergyĂłszentmiklĂłs. Az esemĂŠnyen ezĂŠrt hangsĂşlyos szerepet kaptak olyan tĂŠmĂĄk, mint egy egysĂŠges SzĂŠkelyfĂśld-arculat ĂŠs kĂśzĂśs desztinĂĄciĂłmenedzsment kidolgozĂĄsa, mĹąkĂśdtetĂŠse.
ErrĹl beszĂŠltek a meghĂvott szakemberek, azaz Nagy Benedek ĂŠs Csibi JĂłzsef. KolumbĂĄn GĂĄbor ĂŠs KisnĂŠ Portik IrĂŠn pedig a falu ĂŠs vĂĄros egyĂźttmĹąkĂśdĂŠsĂŠnek szĂźksĂŠge, lehetĹsĂŠgei kĂŠrdĂŠseit boncolgattĂĄk. Az esemĂŠnyen tizenkĂŠt szĂŠkelyfĂśldi vĂĄros elĂśljĂĄrĂłja volt jelen. Amint Nagy ZoltĂĄn elmondta, mĂŠg az ismerkedĂŠs fĂĄzisĂĄnĂĄl tart az egyĂźttmĹąkĂśdĂŠs. A talĂĄlkozĂłkon a vendĂŠglĂĄtĂłk ismertetik azokat a kĂśrĂźlmĂŠnyeket, adottsĂĄgokat ĂŠs problĂŠmĂĄkat, amelyekkel egyĂźtt ĂŠl az adott vĂĄros, hogy a kĂŠsĹbbiekben a lehetĹsĂŠgek szerint kĂśzĂśsen keressenek megoldĂĄsokat a felmerĂźlĹ kĂŠrdĂŠsekre. A cĂŠl termĂŠszetesen, hogy hosszĂş tĂĄvon kĂśzĂśs projektek, megvalĂłsĂtĂĄsok is szĂźlessenek.
Fontos szempont mĂŠg az ilyen talĂĄlkozĂłkon, hogy informĂĄciĂłcsere is zajlik, hiszen egyes vĂĄrosvezetĹk kĂśnnyebben, gyorsabban jutnak el olyan ĂŠrtesĂźlĂŠsekhez, amelyek a tĂśbbiek szĂĄmĂĄra is hasznosak lehetnek, ĂŠs ezeket meg is osztjĂĄk a kollĂŠgĂĄikkal. Az esemĂŠny alkalmat adott arra is, hogy a szĂŠkelyfĂśldi elĂśljĂĄrĂłk kiprĂłbĂĄlhassĂĄk a Kis-CohĂĄrd sziklafalĂĄn tavaly kiĂŠpĂtett via ferrata mĂĄszĂłutat.
Gergely Imre / SzĂŠkelyhon.ro2017. jĂşnius 15.
SzĂźletĂŠsnapi beszĂŠlgetĂŠs â Nagy Benedekkel MegcsĂşfolĂĄsa mindannak, amiben hittemâŚ
Nyolcvan ĂŠvet tĂśltĂśtt mĂĄjus 29-ĂŠn Nagy Benedek tanĂĄr, kĂśzĂrĂł, tĂśrtĂŠnĂŠsz, volt politikai elĂtĂŠlt. A kolozsvĂĄri szĂźletĂŠsĹą, CsĂkÂszeÂreÂdĂĄÂban ĂŠlĹ emlĂŠkiratĂrĂł tĂśbbszĂśr vallott ĂŠletĂŠrĹl, meghurcoltatĂĄsairĂłl â ezĂşttal az ĂĄltala gyakorolt szakmĂĄkrĂłl, foglalkozĂĄsairĂłl kĂŠrdeztĂźk.
â Oly fiatalos, akĂĄr le is tagadhatna a korĂĄbĂłl⌠Mi ennek a titka?
â Nem az ĂŠn ĂŠrdemem, lehet, a gĂŠnek teszik, lehet, a szerencse, s lehet, hogy sokan imĂĄdkoznak ĂŠrtem. ReggelenkĂŠnt szĂĄzĂŠvesnek ĂŠrzem magam, a diszkosz, a csigolyĂĄk, a reuma â amit a bĂśrtĂśnben felszedtem â kĂnoznak, aztĂĄn mint egy rossz motor, ha fel tudtam kelni, meg tudtam inni a kĂĄvĂŠmat, le tudtam zuhanyozni, akkor megyek egĂŠsz nap.
â Hogyan Ăźnnepelte a nyolcvanadik szĂźletĂŠsnapjĂĄt?
â ElĂŠg nehĂŠz volt Ăśsszehozni az egĂŠsz famĂliĂĄt. VĂŠgĂźl is jĂşnius 1-jĂŠn gyĹąltĂźnk Ăśssze SzentkirĂĄlyon, felszereltĂźnk a kerti asztal fĂślĂŠ egy ĂĄrnyĂŠkolĂłt, alĂĄja beĂźltĂźnk, jĂłl ĂŠreztĂźk magunkat ĂŠs ĂśrĂźltĂźnk egymĂĄsnak.
â HĂĄny szemĂŠlybĹl ĂĄll a csalĂĄd?
â TizenhĂĄrman voltunk, a hĂĄrom gyermekem: Imola, Anna, Benedek, a gyermekeik is ĂŠs a tĂĄrsaik. Nem vagyok babonĂĄs, nem tartom szerencsĂŠtlen szĂĄmnak. Most mĂĄr tĂśbbet ĂŠltem, mint ĂŠdesapĂĄm, ĂŠdesanyĂĄm, a nĂŠgy testvĂŠrem kĂśzĂźl hĂĄrom ĂŠs a nĂŠgy nagyszĂźlĹm. A kĂŠt nagyapĂĄm 64-64 ĂŠvet ĂŠlt, cigaretta vitte el Ĺket, ĂŠn tĂz ĂŠve elhagytam, de Ăśtven ĂŠvet szĂvtam. Tivai Nagy Imre dĂŠdapĂĄm 82 ĂŠvet ĂŠlt. Ăn a nyomĂĄba sem lĂŠphetek sem neki, sem apĂĄmnak, Nagy AndrĂĄsnak, ĂŠn egy nagyon nehĂŠz korszakot meglĂĄbalt, sok irĂĄnyĂş ĂŠrdeklĹdĂŠsĹą, elvetĂŠlt tĂśrtĂŠnĂŠsz, elvetĂŠlt ĂrĂł, zsurnaliszta vagyok. Nagyot egyikben sem alkottam, mindegyikbe belekapdostam, Ăşgy, ahogy az ĂŠlet engedte.
â Az ĂŠletrajzĂĄban kĂśzel tucatnyi foglalkozĂĄs szerepel, amelyet ideig-ĂłrĂĄig, olykor kĂŠnytelen-kelletlen folytatott. MelyikbĹl mit tart fontosnak? KezdjĂźk a faipari munkĂĄssalâŚ
â Amikor a bĂśrtĂśnbĹl kijĂśttem â61 novemberĂŠben, egyszerĹąen nem volt, amihez kezdjek. KĂŠt hĂłnapi pihenĂŠs ĂŠs hĂĄzi koszt utĂĄn az apĂĄm âmegbĂłtoltaâ SzabĂł GĂŠzĂĄval, a volt gyĂĄrigazgatĂłval, hogy vegyenek fel segĂŠdmunkĂĄsnak a csĂkszentkirĂĄlyi dongagyĂĄrba. Ăgy lettem faipari munkĂĄs 1962. februĂĄr 1-jĂŠtĹl mĂĄjusig. MĂĄjusban egy volt osztĂĄlytĂĄrsam, a taplocai AndrĂĄs GyĂĄrfĂĄs, akit politikai okokbĂłl kidobtak a gimnĂĄziumbĂłl, ĂŠs ekkor fĹmester volt, ĂĄtvitt a villanyszerelĹ mĹąhelybe. Az elsĹ hĂĄrom nap csak vinklivasat vĂĄgtam. Ez volt a tĹązkeresztsĂŠg, ĂŠs ĂŠjjel nem tudtam aludni, Ăşgy begyulladt a karom, addig hĂşztam egĂŠsz nap a vasvĂĄgĂł fĹąrĂŠszt. UtĂĄna szenzĂĄciĂłs ĂŠletĂźnk volt, Ăśsszeforrott csapat lettĂźnk, hĂŠtvĂŠgĂŠn mentĂźnk a madarasi pisztrĂĄngoshoz, vittĂźnk egy-egy bĂĄrĂĄnyt AndrĂĄs JakabtĂłl, TaplocĂĄrĂłl, s megsĂźtĂśttĂźk. Gyafi szenzĂĄciĂłs ember volt, rajta kĂvĂźl ott volt az Ăśccse, Csaba, AndrĂĄs Antika, aki most SvĂŠdorszĂĄgban van, SzĹcs JĂĄnos, aki meghalt, BilibĂłk Szilvia, a szĂŠp csĂĄngĂł leĂĄny, akit kĂźldtĂźnk sĂśrĂŠrt ĂŠs szivarĂŠrt⌠Tartott egy pĂĄr hĂłnapig, aztĂĄn meghallottuk, hogy van egy technikum Bukarestben, ahol nem kĂŠrnek ĂśnĂŠletrajzot, s az ilyen rossz dossziĂŠval rendelkezĹk, mint mi, oda gyĂşrĂłdnak az orszĂĄgbĂłl. Ăn hĂĄromĂŠves posztliceĂĄlis technikumba felvĂŠteliztem, ĂŠs el is vĂŠgeztem 1962â65 kĂśzĂśtt, megszerezve a magasfeszĂźltsĂŠgĹą energetikus technikusi diplomĂĄt. Ez az alapszakmĂĄm. HĂĄrom ĂŠvig dolgoztam, hogy megszerezzem, ĂŠs kevesebb mint hĂĄrom ĂŠvet dolgoztam benne, mert ahogy visszavettek az egyetemre, 1968-ban, azonnal otthagytam a bĂĄnyatrĂśsztĂśt.
â Mi volt a feladata bĂĄnyaipari technikuskĂŠnt?
â A 100 lejes voltmĂŠrĹtĹl a tĂśbb milliĂł lejes aggregĂĄtokig, amit a bĂĄnyĂĄban hasznĂĄltak, mindenhez kellett ĂŠrtenem. Nemcsak a villamossĂĄgi, hanem a bĂĄnyaberendezĂŠseket is meg kellett tanulnom a csillĂŠtĹl a legbonyolultabb gĂŠpekig. Mindezek beszerzĂŠse, kĂśvetĂŠse volt a munkĂĄm.
â Volt muzeolĂłgus isâŚ
â 1968-ban, amikor visszavettek az egyetemre, levelezĂŠsi tagozatra, akkor a megyei kultĂşrbizottsĂĄg elnĂśkĂŠnĂŠl, Becze Antal volt osztĂĄlytĂĄrsamnĂĄl jeleztem, hogy vĂĄgyom vissza a humĂĄn pĂĄlyĂĄra a gĂŠpek kĂśzĂźl. Az Ĺ javaslatĂĄra kerĂźltem a mĂşzeumhoz, ĂŠs ott voltam kĂŠt ĂŠvet, ĂŠppen amikor a ZakariĂĄs-hĂĄzbĂłl ĂĄtkĂśltĂśztĂźnk a MikĂł-vĂĄrba, csakhogy ĂŠpp amiatt leĂĄllt akkoriban minden tudomĂĄnyos munka, s ĂŠn 1970-ben ĂĄtmentem a mozivĂĄllalathoz.
â A mĂşzeumnĂĄl egyĂŠbkĂŠnt mi volt a feladata?
â Minden, csak nem rĂŠgĂŠszet. FĹleg nĂŠprajzzal foglalkoztam, mert azt szabadott, ĂĄsni nem nagyon lehetett. Ărtam egy-kĂŠt tanulmĂĄnyt a tĂĄrsadalmi mozgalmakrĂłl a CsĂki-medencĂŠben 1849â1918 kĂśzĂśtt, de JĂĄnos PĂĄl mellett inkĂĄbb nĂŠprajzos voltam. PĂŠldĂĄul megjelent a MĹąvelĹdĂŠsben egy ĂśtrĂŠszes tanulmĂĄnyom a felcsĂki kerĂtĂŠsekrĹl, nemcsak lefĂŠnykĂŠpezve, hanem lerajzolva, lemĂŠrve az Ăśsszes kerĂtĂŠsmintĂĄt. Vagy a csĂki szĂŠkely rokolya tĂśrtĂŠnetĂŠrĹl is kĂŠszĂtettĂźnk kĂśzĂśsen tanulmĂĄnyt.
â A mozivĂĄllalatnĂĄl?
â FilmmĹąsorszerkesztĹ voltam az egĂŠsz megyĂŠben. Havonta kellett menni KolozsvĂĄrra, el kellett vĂŠgezni az Ăśsszes megyebeli mozi, falusi filmszĂnhĂĄz ĂŠs filmkaravĂĄn programjĂĄnak ĂśsszeĂĄllĂtĂĄsĂĄt. Sokan kritizĂĄltak, hogy a szakmĂĄmat otthagytam egy ilyen link dologĂŠrt⌠De abban az idĹben kezdtek behozni nagyon jĂł filmeket Nyugat-EurĂłpĂĄbĂłl, AmerikĂĄbĂłl, nagyon sok ĂŠrtĂŠkes alkotĂĄs bejĂśtt. Ez volt az elsĹ nyitĂĄs 1948 utĂĄn, kulturĂĄlis nyitĂĄs, ez a CeauČescu-fĂŠle enyhĂźlĂŠsnek volt a csĂşcsaâŚ
â Az ĂŠletrajzban a tĂśrtĂŠnĂŠsz megnevezĂŠs is szerepel.
â InkĂĄbb elvetĂŠlt tĂśrtĂŠnĂŠsz⌠NyolcĂŠves koromtĂłl kĂŠszĂźltem tĂśrtĂŠnelem szakra ĂŠs mindig a magyar ĹstĂśrtĂŠnet, illetve a szĂŠkelysĂŠg eredete ĂŠrdekelt. 1954-ben, amikor lĂĄttam, hogy merre alakul a tĂśrtĂŠnelem szak, elkezdtem a biolĂłgiĂĄt tanulni, hogy felvĂŠtelizzek orvosira, ugyanis az ideggyĂłgyĂĄszat is ĂŠrdekelt. Egyik nap tanultam a tĂśrtĂŠnelmet, mĂĄsik nap a biolĂłgiĂĄt, de ĂŠdesapĂĄm javasolta, hogy vĂŠgezzek el kĂŠt ĂŠvet a tĂśrtĂŠnelmen, s ha Ăşgy lĂĄtom akkor is, hogy az orvosi vonz inkĂĄbb, akkor folytassam az orvosin. De persze nem volt rĂĄ szĂźksĂŠg. AmĂşgy mint tĂśrtĂŠnĂŠsz sohasem tudtam mĹąkĂśdni, a mĂşzeumnĂĄl nĂŠprajzzal foglalkoztam,âŚ
â LaptudĂłsĂtĂł is volt...
â Nagyon ĂŠrdekes epizĂłd, mĂĄr az enyhĂźlĂŠs vĂŠgĂŠn tĂśrtĂŠnt, ĂŠs a beszigorodĂĄs elejĂŠn, amikor KĂnĂĄt ĂŠs KoreĂĄt megjĂĄrta CeauČescu, s utĂĄna meghirdette a nagy kulturĂĄlis forradalmat. BehĂşztĂĄk a fĂŠket. A mozivĂĄllalatnĂĄl dolgoztam ĂŠs egyre tĂśbbet publikĂĄltam az ElĹrĂŠben, az Utunk ĂŠvkĂśnyvben, a Korunkban, az IfjĂşmunkĂĄsban, a helyi lapokrĂłl nem is beszĂŠlve. TĂśbben mondtĂĄk â BarabĂĄs Pista s mĂŠg Fodor Sanyi is â, hogy legyek ĂşjsĂĄgĂrĂł. De nem voltam pĂĄrttag. Ennek ellenĂŠre felvettek az ElĹrĂŠhez Hargita megyei tudĂłsĂtĂłnak, ĂŠs ez egy nagy tisztessĂŠg volt abban az idĹben. Ăgy dolgoztam 1973. ĂĄprilis 1-jĂŠtĹl 1974. augusztus 31-ig, mĂŠg mĂĄsfĂŠl ĂŠvet sem. KĂśzben CeauČescu kiadott egy nyilvĂĄnossĂĄgra nem hozott elnĂśki rendeletet, amely kimondta, hogy a kĂśzponti sajtĂłban csak pĂĄrttagok lehetnek. Ăn nem voltam pĂĄrttag, nem volt mit tenni. Ott ĂĄlltam munkanĂŠlkĂźlikĂŠnt mĂĄsfĂŠl ĂŠv utĂĄn.
â Mit jelentett akkoriban a tudĂłsĂtĂłi munka?
â HĂreket kellett kĂśzĂślni. Antal AndrĂĄs volt a szerkesztĹsĂŠgi fĹtitkĂĄr, mindig kellett legyen neki âlesilĂłzvaâ 15-20 hĂr, hogy tudjon vĂĄlogatni, turkĂĄlni benne. Ma is megvan a kimutatĂĄsom az Ăśsszes lekĂśzĂślt cikkemrĹl: riportok, kis jegyzetek, szĂśsszenetek, nagy riportok, ritkĂĄn kĂŠrtek Ăşn. vonalas anyagot. Sohasem felejtem el: egy augusztus 23-i lapszĂĄmhoz elmentem BĂźkklokĂĄra, s Ărtam egy riportot a PĂłra LĂvia apjĂĄrĂłl, akinek egy lĂĄba volt, s Ăśzvegyen felnevelt tĂśbb gyereket⌠RĂśvid volt ez az idĹszak, s maradtam munkanĂŠlkĂźlikĂŠnt kĂŠt gyerekkel, mĂĄr mĂĄsodik csalĂĄdommal, gyerektartĂĄssal. Akkorra mĂĄr az egyetemet befejeztem, ĂĄllamvizsgĂĄztam, ĂŠs vĂŠletlenĂźl talĂĄlkoztam Nicu Vrabievel, aki a kĂŠsĹbbi Goga kĂśzĂŠpiskola igazgatĂłja lett, kivĂĄlĂł romĂĄntanĂĄr. AzelĹtt kĂŠszĂtettem vele kĂŠt kis interjĂşt⌠Mondtam, hogy egy katedrĂĄra lenne szĂźksĂŠgem. Karon fogott, felvitt az iskolĂĄba ĂŠs negyed Ăłra alatt ĂśsszevakartĂĄk azt a 18 ĂłrĂĄt. HĂĄrom ĂŠvig tanĂtottam ott. 1977. jĂşlius 31-ĂŠn telefonĂĄlt OrbĂĄn ZoltĂĄn tanfelĂźgyelĹ, hogy mĂĄsnap versenyvizsga van a 2-es ipari lĂceum tĂśrtĂŠnelemtanĂĄri ĂĄllĂĄsĂĄra. SikerĂźlt a versenyvizsgĂĄm ĂŠs a 2-es ipariban tĂśltĂśttem el mĂĄsfĂŠl ĂŠvtizedet, 1990-ig, amĂg be kellett vonulni Bukarestbe a mĂĄjus 20-i vĂĄlasztĂĄsok utĂĄn. Nagyon ĂŠrdekes esztendĹk voltak, sok jĂł, ĂŠrtĂŠkes tanĂtvĂĄnnyal: katolikus papok, mĂŠrnĂśkĂśk, szociolĂłgusok is kerĂźltek ki az iskolĂĄbĂłl.
â MiĂŠrt lett kĂŠpviselĹ?
â Lehet, titkos vĂĄgyam volt, hogy hozzĂĄjĂĄruljak a romĂĄniai magyar kĂśzĂśssĂŠg helyzetĂŠnek javĂtĂĄsĂĄhoz, jogainak elismerĂŠsĂŠhez a tĂśbbsĂŠg ĂĄltal, ĂŠs ezĂŠrt vetettem bele magam a politikĂĄba 1990 tavaszĂĄn. A listĂĄnak a farkĂĄn kerĂźltem be, ĂŠs a legnehezebb helyre ĂĄllĂtottak, a tanĂźgyi bizottsĂĄgba, amelynek titkĂĄra voltam. AgyagbirkĂłzĂĄst folytattunk egy elfogadhatĂł tanĂźgyi tĂśrvĂŠnyĂŠrt, amelybe sikerĂźlt bevinni a kisebbsĂŠgi tĂśrtĂŠnelem oktatĂĄsĂĄt. Ma is mĹąkĂśdik, ĂŠs ĂŠletem egyik legnagyobb eredmĂŠnyĂŠnek tartom azt, hogy magyar tĂśrtĂŠnelmet tanĂtanak a magyar iskolĂĄk 6â7. osztĂĄlyaiban, illetve vĂĄlaszthatĂł a romĂĄn osztĂĄlyokban is a magyar nyelv mellett, kĂźlĂśn tantĂĄrgykĂŠnt a kisebbsĂŠgek tĂśrtĂŠnelme. MegszĂźletett a tankĂśnyv is, ErdĂŠlyre fĂłkuszĂĄl, nagyon jĂł kicsi tankĂśnyv, nagyon jĂł tĂŠrkĂŠpekkel, jĂł idĂŠzetekkel.
â Lassan mĂĄr nyugdĂjas, de mĂŠg mindig van egy-kĂŠt foglalkozĂĄs. Pl. a vallĂĄsĂźgyi ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄg tanĂĄcsosaâŚ
â Az tĂśrtĂŠnt, hogy 1996-ban az elĹvĂĄlasztĂĄsokon RĂĄduly RĂłbert nagyon rĂĄnk vert: kapott vagy 13Â 000 szavazatot, s mi tĂśbbiek, nĂŠgyen szereztĂźnk Ăśsszesen 13Â 000-et. Ăgy gondoltam, vilĂĄgos a dolog: fiatal, dinamikus, jĂĄr az esze, mĂśgĂŠ ĂĄlltam, tĂĄmogattam, ĂĄtadtam neki titkĂĄrnĹt, irodĂĄt, autĂłt, bevittem Bukarestbe, bemutattam mindenĂźtt, sĂnre ĂĄllĂtottam. Ăn pedig hirtelen felindulĂĄsbĂłl nyugdĂjaztattam magamat 59 ĂŠvesen. HazajĂśttem, elkezdtem Ărogatni, s mĂĄsfĂŠl ĂŠv utĂĄn MarkĂł BĂŠla ĂŠs Jakubinyi ĂŠrsek Ăşr felkĂŠrĂŠsĂŠre bementem â kĂŠt-hĂĄrom ĂŠvre â a vallĂĄsĂźgyhĂśz, a magyar egyhĂĄzak kĂŠpviselĹjekĂŠnt 1998. jĂşlius 1-jĂŠtĹl. ElĹbb TĹkĂŠs Elekkel, majd kilenc ĂŠvig egyedĂźl vittem ezt a funkciĂłt, vĂŠgĂźl tĂz ĂŠs fĂŠl ĂŠv lett a kĂŠt-hĂĄrom ĂŠvbĹl. MiĂłta elmentem nyugdĂjba, kĂŠtszer voltam Bukarestben, egyszer a legfelsĹbb bĂrĂłsĂĄgon kihallgattak a Ficior-Ăźgyben, ĂŠs egyszer HajdĂş GĂĄborral jĂĄrtunk meghĂvĂĄsra a parlamentben. Az ĂĄllamtitkĂĄrsĂĄgnĂĄl tĂśltĂśtt ĂŠveimbĹl azt tartom a legfontosabbnak, hogy SzĂŠkelyfĂśld kulcsgimnĂĄziumait sikerĂźlt visszaszolgĂĄltatni tĂśrtĂŠnelmi egyhĂĄzainknak.
â A foglalkozĂĄsok kĂśzĂźl mĂĄr csak egy maradt a listĂĄmon: emlĂŠkiratĂrĂł.
â Nekem ez az egy lehetĹsĂŠgem maradt, miutĂĄn nyugdĂjba mentem: a krĂłnikĂĄs szerepe. Tudom, ErdĂŠlyben az emlĂŠkirat-irodalom mindig kedvelt mĹąfaj volt, sok mĹąvelĹje akadt. Ha szabad, a sor legvĂŠgĂŠre magam is beĂĄlltam, ĂŠs igyekeztem Ăşgy Ărni meg az ErdĂŠlyi kĂśtĂŠltĂĄncot, hogy ne magamat sajnĂĄltassam, hanem az legyen benne, ami megerĹsĂti, megmaradĂĄsra kĂŠszteti a kĂśvetkezĹ generĂĄciĂłkat. UtĂĄna parlamenti kĂźzdelmeink krĂłnikĂĄjĂĄnak a megĂrĂĄsĂĄhoz lĂĄttam hozzĂĄ. SzeretnĂŠm legalĂĄbb azt a hat ĂŠs fĂŠl ĂŠvet, amit a parlamentben tĂśltĂśttem, de ha lehet, a tĂz ĂŠs fĂŠl ĂŠvet, a vallĂĄsĂźgyi minisztĂŠriumban tĂśltĂśtt ĂŠveket is rĂśgzĂteni. EbbĹl sikerĂźlt az elsĹ hĂĄrom ĂŠvet megĂrnom az EllenzĂŠkben ĂŠs ellenszĂŠlben elsĹ kĂśtetĂŠben. A mĂĄsodik kĂśtetet sajnos mĂŠg nem Ărtam meg, amiĂłta a lĂĄnyom, HorvĂĄth Anna kolozsvĂĄri alpolgĂĄrmester meghurcoltatĂĄsa megkezdĹdĂśtt, azĂłta nem tudok leĂźlni az ĂrĂłasztal mellÊ⌠Ez emberileg is megvisel, a lĂĄnyomat abszolĂşt tiszta embernek ĂŠs olyan tĂĄrsadalmi lĂŠnynek, kĂśzĂŠleti embernek tartom, aki mindent szĂvbĹl ĂŠs legmĂŠlyebb belsĹ indĂtĂĄsbĂłl tesz. Ez a meghurcoltatĂĄs most egy nagyon nagy kereszt, ĂŠs abszolĂşt megcsĂşfolĂĄsa mindannak, amiben hittem valaha, amikor itt maradtam ebben az orszĂĄgban. MegcsĂşfolĂĄsa mindannak, amiben hittem ĂŠs hiszek. S ez lehetne a vĂŠgszĂł isâŚ
DaczĂł Katalin Hargita NĂŠpe (CsĂkszereda)2017. augusztus 20.
KĂźlhoni MagyarsĂĄgĂŠrt DĂjat vett ĂĄt KolozsvĂĄron HorvĂĄth Anna, KatĂł BĂŠla ĂŠs TamĂĄsi Zsolt
Az ĂĄllamalapĂtĂĄs ĂźnnepĂŠn OrbĂĄn Viktor, MagyarorszĂĄg miniszterelnĂśke nevĂŠben PĂłtĂĄpi ĂrpĂĄd JĂĄnos nemzetpolitikĂĄĂŠrt felelĹs ĂĄllamtitkĂĄr ĂĄtadta a KĂźlhĂśni MagyarsĂĄgĂŠrt DĂj elismerĂŠseket az erdĂŠlyi dĂjazottaknak a kolozsvĂĄri fĹkonzulĂĄtuson. HorvĂĄth Anna, a kincses vĂĄros volt alpolgĂĄrmestere, KatĂł BĂŠla pĂźspĂśk ĂŠs TamĂĄsi Zsolt JĂłzsef tĂśrtĂŠnĂŠsz rĂŠszesĂźltek a kitĂźntetĂŠsben.
PĂłtĂĄpi ĂrpĂĄd JĂĄnos ĂĄllamtitkĂĄr DobĂł IstvĂĄn gondolataival kezdte beszĂŠdĂŠt, miszerint âa falak ereje nem a kĹben vagyon, hanem a vĂŠdĹk lelkĂŠbenâ. Az elĂśljĂĄrĂł szerint ma is ez nemzeti megmaradĂĄsunk legnagyobb titka. A magyarok ereje soha nem a fegyverekben, a lĂŠlekszĂĄm fĂślĂŠnyĂŠben vagy a haragos gondolatokban rejlett, hanem a lĂŠlekben, magyarĂĄzta.
âA KĂźlhoni MagyarsĂĄgĂŠrt DĂj elnyerĹi a tavalyi ĂŠs az idei ĂŠvben is olyan erdĂŠlyi pĂŠldakĂŠpek, akik nem hĂĄtrĂĄltak meg a nehĂŠzsĂŠgek idejĂŠn, magyarsĂĄgukat vĂĄllalva tettĂŠk azt, ami rĂĄjuk bizatottâ â mondta az ĂĄllamtitkĂĄr. HozzĂĄtette, a kĂśzĂśssĂŠg sikerĂŠt soha nem a gyĹzelemben, hanem a helytĂĄllĂĄsban kell mĂŠrni.
âMa hĂĄrom olyan ember ĂĄll elĹttĂźnk, akik sĂşlyos kĂźzdelmeket vĂĄllaltak ĂŠs hordoztak a magyarsĂĄgĂŠrtâ â szĂłlt a dĂjazottakrĂłl, akiket arrĂłl biztosĂtott, hogy nincsenek egyedĂźl a kĂźzdĹtĂŠren. PĂĄl apostol ĂźzenetĂŠvel zĂĄrta kĂśszĂśntĹjĂŠt, ekĂŠppen: âĂźldĂśztetĂźnk, de el nem hagyatunk, tiportatunk, de el nem veszĂźnk.â
HorvĂĄth Anna laudĂĄciĂłjĂĄban elhangzott: a csĂkszeredai szĂźletĂŠsĹą, jogĂĄsz ĂŠs kĂśzgazdĂĄsz vĂŠgzettsĂŠgĹą dĂjazott egy olyan csalĂĄd leszĂĄrmazottja, amelyben a kĂśz szolgĂĄlatĂĄnak hagyomĂĄnya nemzedĂŠkrĹl nemzedĂŠkre szĂĄllt, Nagy Benedek 1956-os elĂtĂŠlt gyermeke. Doktori fokozatot fĂśldrajz szakon szerzett. Egyetemi ĂŠveiben MagyarorszĂĄg Bukaresti NagykĂśvetsĂŠgĂŠn fordĂtĂłkĂŠnt dolgozott, elsĹ munkahelyĂŠt a romĂĄn kormĂĄny 1997-ben lĂŠtrehozott KisebbsĂŠgvĂŠdelmi HivatalĂĄban szerezte. 2007-ben ĂĄllamtitkĂĄrnak neveztĂŠk ki, 2012â2016 kĂśzĂśtt KolozsvĂĄr alpolgĂĄrmestere volt, a tisztsĂŠgrĹl 2017-ben lemondott, miutĂĄn befolyĂĄssal valĂł ĹązĂŠrkedĂŠssel vĂĄdoltĂĄk. 2015 Ăłta a KolozsvĂĄri RMDSZ elnĂśke. MunkĂĄssĂĄga sorĂĄn bebizonyĂtotta: a nehezen ĂŠrtelmezhetĹ tĂśrvĂŠnykezĂŠsek ellenĂŠre sem szabad meghĂĄtrĂĄlni.
KatĂł BĂŠla pĂźspĂśk BarĂĄtoson szĂźletett, a teolĂłgia elvĂŠgzĂŠse utĂĄn ugyanitt teljesĂtett szolgĂĄlatot. A laudĂĄciĂłban Ăşgy fogalmaztak, a nemzetpolitika Ĺ maga, hiszen hitelesen kĂŠpviseli mindazt, amit nemzetpolitikĂĄnak nevezĂźnk. Elhangzott: minden erdĂŠlyi vĂĄrosban ott lĂĄtjuk a pĂźspĂśk Ăşr keze nyomĂĄt, de Ĺ maga azt vallja, hogy az ĂŠpĂźletek semmit sem ĂŠrnek, ha nincs, aki ĂŠlettel megtĂśltse azokat. LelkĂŠszi szolgĂĄlatĂĄnak nagy rĂŠszĂŠt IllyefalvĂĄn tĂśltĂśtte. A KeresztyĂŠn IfjĂşsĂĄgi ĂŠs DiakĂłniai AlapĂtvĂĄny ĂŠs az Illyefalvi Gyermekfalu megalapĂtĂłja. Abban hisz, hogy csak a kĂśzĂśssĂŠgi ĂŠlmĂŠny tarthatja itthon az erdĂŠlyi magyarokat.
TamĂĄsi Zsolt JĂłzsef tĂśrtĂŠnelem szakon szerzett diplomĂĄt, a BBTE ĂŠs a marosvĂĄsĂĄrhelyi Sapientia EMTE ĂłraadĂłjakĂŠnt is dolgozott. 2015 Ăłta a MarosvĂĄsĂĄrhelyi RĂłmai Katolikus LĂceum cĂmzetes tanĂĄra ĂŠs igazgatĂłja, oktatĂĄsszervezĹkĂŠnt ĂŠs vallĂĄsoktatĂĄsi mĂłdszertanoskĂŠnt is tevĂŠkenykedett. 2016-ban a KorrupciĂłellenes ĂźgyĂŠszsĂŠg hatĂłsĂĄgi felĂźgyelet alĂĄ helyezte, azt kifogĂĄsolva, hogy annak ellenĂŠre jĂĄrult hozzĂĄ a lĂceum mĹąkĂśdĂŠsĂŠhez, hogy tudta, az intĂŠzmĂŠny nem rendelkezik a mĹąkĂśdĂŠshez szĂźksĂŠges engedĂŠlyekkel. Az MTA ĂŠs a KolozsvĂĄri AkadĂŠmiai BizottsĂĄg tagja is volt. âElĂŠvĂźlhetetlen ĂŠrdemeket szerzett a tudomĂĄny ĂŠs az oktatĂĄs terĂźletĂŠnâ â Ăśsszegeztek a laudĂĄciĂłban.
Tasi Annabella / maszol.ro2017. oktĂłber 19.
KolozsvĂĄri Nyilatkozat: eskĂź az autonĂłmiĂĄra
HuszonĂśt ĂŠvvel ezelĹtt fogadta el az RMDSZ a KolozsvĂĄri Nyilatkozatot. Az errĹl szĂłlĂł konferenciĂĄn az elĹadĂłk nyomatĂŠkosĂtottĂĄk: a magyar ĂŠrdekkĂŠpviseleti politika csak akkor lehet eredmĂŠnyes, ha ennek szellemisĂŠgĂŠhez kanyarodik vissza.
PolitolĂłgusok, szociolĂłgusok ĂŠs jogĂĄszok minden bizonnyal mĂŠg hosszĂş ideig fognak azon vitatkozni, hogy 1989 decemberĂŠben mi tĂśrtĂŠnt: lehet-e rendszervĂĄltĂĄsnak nevezni azt a folyamatot, amelynek sorĂĄn a korĂĄbbi elit ĂśnĂĄtmentĂŠse mellett alapjaiban ĂşjraszabtĂĄk a hatalomgyakorlĂĄs jĂĄtĂŠkszabĂĄlyait? Annyi biztos, hogy mind egyĂŠni, mind kĂśzĂśssĂŠgi szinten kitĂĄgult a vilĂĄg, ami alatt nemcsak a mozgĂĄsszabadsĂĄgot ĂŠrtjĂźk, hanem a formĂĄlis, szervezeti alapra tĂĄmaszkodĂł kĂśzĂśssĂŠgi ĂŠrdekkĂŠpviselet lehetĹsĂŠgĂŠt is. Az erdĂŠlyi magyarsĂĄg mĂĄr a CeauĹescu bukĂĄsa elĹtti napokban, 1989. december 20-ĂĄn ĂŠs 21-ĂŠn megalakĂtotta a kĂŠsĹbbi ĂŠrdekkĂŠpviseleti szĂśvetsĂŠg elsĹ csĂrĂĄit jelentĹ szervezĹdĂŠseket TemesvĂĄron, KolozsvĂĄron ĂŠs Bukarestben. December 22-e utĂĄn a bukaresti mag, azon belĂźl Domokos GĂŠza ĂŠs kĂśre hatĂĄrozta meg az Ăşj szervezet politikai arcĂŠlĂŠt ĂŠs a nevĂŠt is. Amint azt SzĹcs GĂŠza 1994-ben a Korunk hasĂĄbjain zajlĂł koncepcionĂĄlis vitĂĄban leszĂśgezte, hiba volt a csĂĄngĂłkra valĂł hivatkozĂĄssal ĂŠs a bukaresti funkcionĂĄriusok kedvĂŠĂŠrt magĂĄt romĂĄniaikĂŠnt meghatĂĄrozĂł szervezetet alapĂtani, sokkal szerencsĂŠsebb ĂŠs elĹremutatĂłbb lett volna az erdĂŠlyi ĂśnmeghatĂĄrozĂĄs, ami az e tĂĄjon eltĂśltĂśtt ezeregyszĂĄz ĂŠvĂźnkre utalt volna.
KollaborĂĄnsok ĂŠs autonomistĂĄk
Az a szembenĂĄllĂĄs, amely a nĂŠvhasznĂĄlat kapcsĂĄn mĂĄr januĂĄrban megjelent, kĂŠsĹbb meghatĂĄrozĂłvĂĄ vĂĄlt szervezeti szinten is. A kĂŠt tĂĄbor, a helyzetteremtĹ, tĂĄvlatokban gondolkodĂł, a cĂŠl ĂŠrdekĂŠben akĂĄr konfliktusokat is vĂĄllalĂł autonomistĂĄk, valamint a tĂĄjba simulĂł konfrontĂĄciĂłkerĂźlĹ, a romĂĄn ĂŠrzĂŠkenysĂŠget a magyar ĂŠrdekeknĂŠl fontosabbnak tartĂł kollaborĂĄnsok elsĹ Ăzben az 1990-es nagyvĂĄradi kongresszuson sorakoztak fel egymĂĄssal szemben. A magukat mĂŠrsĂŠkeltnek mondĂł kollaborĂĄnsok nem kis rĂŠsze megprĂłbĂĄlta az elvi kĂźlĂśnbsĂŠgeket kisebbĂteni, a pozĂciĂłharcra fogni a szembenĂĄllĂĄst. Nem kĂŠtsĂŠges: a kĂŠt tĂĄbor elĂśljĂĄrĂłi jĂłl megjelenĂtettĂŠk a kĂŠt eltĂŠrĹ gondolkodĂĄsmĂłdot, de ebbĹl eredt az egymĂĄsnak feszĂźlĂŠs ĂŠs nem fordĂtva.
Az autonomistĂĄk vezĂŠralakja ekkortĂĄjt SzĹcs GĂŠza volt, az Ellenpontok egyik szerkesztĹje, aki a Szabad EurĂłpa RĂĄdiĂł munkatĂĄrsakĂŠnt jĂłl fizetĹ ĂĄllĂĄst hagyott ott, hogy szĂźksĂŠg esetĂŠn ErdĂŠlyben ĂŠlĂŠre ĂĄlljon a frissen megalakult ĂŠrdekkĂŠpviseletnek.
Aki szamizdat folyĂłirat szerkesztĂŠsĂŠbe fogott CeauĹescu uralmĂĄnak idejĂŠn, az szĂĄmot vetett ĂŠletĂŠvel, ĂŠs tĂśbbre tartotta a politikai cselekvĂŠst egy kilĂĄtĂĄstalan helyzetben is, mint sajĂĄt lĂŠtbiztonsĂĄgĂĄt. A mai fiatalok elkĂŠpzelni sem tudjĂĄk, hogy akkor valĂłban embereket vertek agyon csak azĂŠrt, mert pĂŠldĂĄul irredenta dalokat ĂŠnekeltek a kocsmĂĄban.
A kollaborĂĄns szĂĄrny vezetĹje Domokos GĂŠza, a RomĂĄn Kommunista PĂĄrt KĂśzponti BizottsĂĄgĂĄnak egykori pĂłttagja volt, akirĹl talĂĄlĂłan ĂĄllapĂtotta meg Katona ĂdĂĄm a KolozsvĂĄri Nyilatkozatra emlĂŠkezĹ konferenciĂĄn, hogy hatalmas ĂŠrdemei voltak az 1989 elĹtti idĹkben, amikor a Kriterion KĂśnyvkiadĂł ĂŠlĂŠn ĂĄllt, de ugyanolyan hatalmas kĂĄrokat okozott 1989 utĂĄn RMDSZ-elnĂśkkĂŠnt. Domokos GĂŠza maga is elismerte, hogy lojalitĂĄs szempontjĂĄbĂłl kettĹs kĂśtĹdĂŠsĹą ember. Az elsĹ kongresszuson elmondott beszĂŠdĂŠben kijelentette: szerinte az erdĂŠlyi magyarok feladata, hogy nem egy, hanem kĂŠt nemzetben gondolkozzanak. GondolkodĂĄsĂĄnak romĂĄn befolyĂĄsoltsĂĄgĂĄt mi sem jelenĂti meg jobban, mint amikor a mĂĄsodik bĂŠcsi dĂśntĂŠs fĂŠlĂŠvszĂĄzados ĂŠvfordulĂłja alkalmĂĄbĂłl 1990. augusztus 30-ĂĄn kiadott nyilatkozatĂĄban felmondta az Ăśsszes tĂśrtĂŠnelemhamisĂtĂł romĂĄn toposzt, ĂŠs romĂĄn szĂłhasznĂĄlattal diktĂĄtumnak nevezte azt a formĂĄlisan a romĂĄnok ĂĄltal kĂŠrt, mindkĂŠt fĂŠl ĂĄltal elfogadott ĂŠs vĂŠgrehajtott dĂśntĂŠst, amelyet a jogi egyetemeken a nemzetkĂśzi dĂśntĹbĂrĂĄskodĂĄs iskolapĂŠldĂĄjakĂŠnt lehetne tanĂtani.
Elhallgatott autonĂłmiakĂśvetelĂŠs
A kĂŠt szĂĄrny kĂśzĂśtti kĂśtĂŠlhĂşzĂĄs hatĂĄrozta meg az RMDSZ tĂśrtĂŠnetĂŠnek elsĹ hĂĄrom esztendejĂŠt. Az elvi, ĂŠrtĂŠkrendi kĂźlĂśnbsĂŠgeken alapulĂł szembenĂĄllĂĄs stratĂŠgiai sĂkon az autonĂłmiĂĄhoz ĂŠs az ĂśnrendelkezĂŠshez valĂł eltĂŠrĹ hozzĂĄĂĄllĂĄsban nyilvĂĄnult meg.
Domokos GĂŠzĂĄĂŠk mindent elkĂśvettek, hogy errĹl a kĂŠrdĂŠsrĹl lehetĹleg szĂł se essĂŠk, mĂg a mĂĄsik oldalon ĂĄllĂłk â SzĹcs GĂŠza, BorbĂŠly Imre, PatrubĂĄny MiklĂłs, TorĂł T. Tibor, valamint a SzĂŠkelyfĂśldi Politikai Csoport Katona ĂdĂĄmmal az ĂŠlen â Ăşjra ĂŠs Ăşjra ĂŠrdemi vitĂĄt kezdemĂŠnyeztek. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ekkor tiszteletbeli elnĂśkkĂŠnt megprĂłbĂĄlt jĂłhiszemĹąen egyensĂşlyozni a kĂŠt tĂĄbor kĂśzĂśtt. A radikĂĄlisok vezĂŠralakjĂĄvĂĄ azt kĂśvetĹen vĂĄlt, hogy az 1992 nyarĂĄn tĂśrtĂŠnt Hargita megyei listahamisĂtĂĄs kapcsĂĄn megtapasztalta: a magukat mĂŠrsĂŠkeltnek nevezĹk kĂŠpesek ĂĄtgyalogolni Ărott ĂŠs Ăratlan normĂĄkon, amennyiben vezetĹik nem kerĂźlnek fel a kĂŠpviselĹ- ĂŠs szenĂĄtorjelĂślti listĂĄkra.
Az autonĂłmiaprogram iktatĂĄsĂĄra mĂĄr az elsĹ kongresszuson kĂsĂŠrlet tĂśrtĂŠnt. VĂŠgĂźl a program megfogalmazĂłi az autonĂłmia ismĂŠrveit a helyi ĂśnkormĂĄnyzati rendszer cĂmszava alĂĄ gyĂśmĂśszĂśltĂŠk be.
A mĂĄsodik, 1991-ben MarosvĂĄsĂĄrhelyen megtartott kongresszuson bekerĂźlt a programba a kulturĂĄlis autonĂłmia, amirĹl azonban olyan konok ĂŠs elkĂśtelezett bĂĄtorsĂĄggal hallgatott a Domokos-fĂŠle vezetĂŠs, hogy nemhogy a romĂĄnok, de mĂŠg az RMDSZ politikĂĄjĂĄban rĂŠszvevĹk zĂśme sem tudott.
Ezen a kongresszuson kerĂźlt be a tĂĄrsnemzeti ĂśnmeghatĂĄrozĂĄs az RMDSZ hivatalos dokumentumaiba, miszerint a romĂĄniai magyarsĂĄg ĂĄllamalkotĂł tĂŠnyezĹkĂŠnt, a romĂĄn nemzet egyenjogĂş tĂĄrsakĂŠnt hatĂĄrozza meg magĂĄt. Ugyanakkor azt sem hallgathatjuk el, hogy DomokosĂŠk hĂĄtba tĂĄmadtĂĄk az 1991-es agyagfalvi autonĂłmiakezdemĂŠnyezĂŠst (az ĂŠrintettek, Katona ĂdĂĄm ĂŠs Domokos GĂŠza, visszaemlĂŠkezĂŠsei e ponton ellentmondanak egymĂĄsnak, de minden okunk megvan arra, hogy az elĹbbinek adjunk hitelt). CsapĂł JĂłzsef autonĂłmiaelvĹą memorandumĂĄt pedig a vezetĂŠs titkosĂtotta arra valĂł hivatkozĂĄssal, hogy ne gyengĂtsĂŠk a romĂĄn ellenzĂŠk pozĂciĂłit az 1992-es vĂĄlasztĂĄsok elĹtt. A vĂĄlasztĂĄs utĂĄn viszont elĂŠrkezett a pillanat, amikor mĂĄr semmilyen ĂŠrv nem volt az autonĂłmia ĂźgyĂŠben valĂł hatĂĄrozott kiĂĄllĂĄs elodĂĄzĂĄsĂĄra.
EskĂź a Szent MihĂĄly-templomban
A KĂźldĂśttek OrszĂĄgos TanĂĄcsĂĄnak 1992. oktĂłber 24â25-i ĂźlĂŠsĂŠn BorbĂŠly Imre javasolta egy autonĂłmianyilatkozat elfogadĂĄsĂĄt. A javaslat hatalmas vitĂĄt kavart, amelynek keretĂŠben az autonomistĂĄk â ĂŠlĂźkĂśn TĹkĂŠs LĂĄszlĂłval, aki teljes mellszĂŠlessĂŠggel, erkĂślcsi ĂŠs politikai tekintĂŠlyĂŠnek teljes sĂşlyĂĄval kiĂĄllt a nyilatkozat mellett â szabĂĄlyosan szĂŠtzĂşztĂĄk a mĂĄsik oldal elvi ĂŠs gyakorlati ellenvetĂŠseit. A nyilatkozatot vĂŠgĂźl ellenszavazat nĂŠlkĂźl, egyetlen tartĂłzkodĂĄs mellett fogadta el a testĂźlet, majd a benne foglaltak kivĂvĂĄsĂĄra az RMDSZ kĂŠpviselĹi ĂŠs szenĂĄtorai eskĂźt tettek a KolozsvĂĄri Szent MihĂĄly-templomban.
Nem sokkal kĂŠsĹbb egy balliberĂĄlis, kozmopolita, a nemzetszeretetet ĂşjkollektivizmuskĂŠnt megbĂŠlyegzĹ, SZDSZ-es ihletettsĂŠgĹą politikai kommandĂł â ĂŠlĂŠn Cs. Gyimesi ĂvĂĄval, Magyari NĂĄndor LĂĄszlĂłval, BĂĄnyai PĂŠterrel ĂŠs Fey LĂĄszlĂłval â szabĂĄlyos sajtĂłhĂĄborĂşt indĂtott a nyilatkozat ĂŠs annak elfogadtatĂłi ellen.
MĂŠgsem tudta megzavarni az RMDSZ minden politikai irĂĄnyzatĂĄt magĂĄban foglalĂł EgyeztetĹ Kerekasztal munkĂĄjĂĄt, amelynek eredmĂŠnyekĂŠppen elkĂŠszĂźltek a nyilatkozat elvi tartalmĂĄnak megfelelĹ program- ĂŠs alapszabĂĄlyzat-mĂłdosĂtĂĄsok. Ezeket az 1993 januĂĄrjĂĄnak kĂśzepĂŠn ĂźlĂŠsezĹ brassĂłi kongresszus fogadta el. Itt az autonomistĂĄk nem indĂtottak jelĂśltet a mĂĄsik oldallal, MarkĂł BĂŠlĂĄval szemben. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł csak azĂŠrt vĂĄllalta a jelĂśltsĂŠget az utolsĂł pillanatban valĂł visszalĂŠpĂŠs szĂĄndĂŠkĂĄval, hogy meglegyen a vĂŠszforgatĂłkĂśnyv arra az esetre, ha a kollaborĂĄnsok vĂŠgĂźl nem hajlandĂłak elfogadni az autonĂłmiaelvĹą alapszabĂĄlyzat- ĂŠs programmĂłdosĂtĂĄsokat.
Neptun-logika
Amint azt a konferenciĂĄn tĂśbbek kĂśzĂśtt SzilĂĄgyi Zsolt is elmondta, hiba volt szemĂŠrmeskedni, hiba volt bĂzni a mĂĄsik oldal jĂłhiszemĹąsĂŠgĂŠben, programhĹąsĂŠgĂŠben ĂŠs elvszerĹąsĂŠgĂŠben. A koncepcionĂĄlis gyĹzelem utĂĄn csakis a pozicionĂĄlis gyĹzelem garantĂĄlhatta volna, hogy az RMDSZ autonomista politikĂĄt fog folytatni, hogy a KolozsvĂĄri Nyilatkozat szellemĂŠben tevĂŠkenykedik majd.
Ehelyett mi tĂśrtĂŠnt? KecskĂŠre bĂztuk a kĂĄposztĂĄt. MarkĂł BĂŠla vezetĂŠsĂŠvel egy nĂŠgyĂŠves Janus arcĂş korszak kĂśvetkezett, amely felmutatott nemzetelvĹą, helyzetteremtĹ lĂŠpĂŠseket (pl. az ĂĄllammodell mentĂŠn valĂł ĂśnĂŠpĂtkezĂŠs megkezdĂŠse, memorandum az EurĂłpa TanĂĄcshoz RomĂĄnia felvĂŠtelĂŠnek ĂźgyĂŠben), de mulasztĂĄsokat is, mert nem kerĂźlt sor a kongresszus ĂĄltal megszabott kĂŠtĂŠves hatĂĄridĹ dacĂĄra a nemzeti kataszter ĂśsszeĂĄllĂtĂĄsĂĄra, az autonĂłmiastatĂştumok elfogadĂĄsĂĄra, ĂŠs nem ĂrtĂĄk ki a belsĹ vĂĄlasztĂĄsokat, ugyanakkor ĂśnsorsrontĂł politikai bĹąnĂśket (Neptun-Ăźgy, Nagy Benedek-Ăźgy) is. Mindezt tetĂŠzte az 1996. november 28-ĂĄn valĂł kormĂĄnyra lĂŠpĂŠs, amellyel az RMDSZ hĂĄtat fordĂtott a nĂŠgy ĂŠvvel korĂĄbbi nyilatkozat szellemĂŠnek ĂŠs betĹąjĂŠnek.
A Neptun-logika lĂŠnyege az, hogy a romĂĄn ĂŠs az erdĂŠlyi magyar csĂşcsvezetĂŠs egymĂĄs hĂĄtĂĄt vĂŠdi. A romĂĄnok biztosĂtanak az RMDSZ vezetĂŠs szĂĄmĂĄra annyi â a lĂŠnyeget nem ĂŠrintĹ â engedmĂŠnyt, amit eredmĂŠnykĂŠppen felmutatva urnĂĄkhoz lehet szĂłlĂtani az erdĂŠlyi magyar kĂśzĂśssĂŠget. A magyar fĂŠl pedig tartĂłzkodik a romĂĄn diplomĂĄcia nyomĂĄs alĂĄ helyezĂŠsĂŠtĹl, nem hasznĂĄlja a kĂźlpolitika fegyverĂŠt, cinkos a modellĂŠrtĂŠkĹą romĂĄn kisebbsĂŠgpolitika hazug mĂtoszĂĄnak terjesztĂŠsĂŠben.
Az eredmĂŠny kĂśzismert: ma mĂŠg az is veszĂŠlyben van, amit ezzel a kuncsorgĂł, konfliktuskerĂźlĹ politikĂĄval eddig sikerĂźlt elĂŠrni.
Az RMDSZ magatartĂĄsĂĄt jĂłl jellemzi az, amit SzilĂĄgyi Zsolt emelt ki az elĹadĂĄsĂĄban: Kelemen Hunor elmegy tĂźntetni a magyar oktatĂĄsĂŠrt a kormĂĄny ellen, majd Bukarestbe visszatĂŠrve a kormĂĄnyoldallal egyĂźtt szavaz.
Ăgy aligha lehet egysĂŠges magyar ĂŠrdekkĂŠpviseleti politikĂĄt folytatni, az autonĂłmia kiharcolĂĄsĂĄrĂłl nem is szĂłlva. Az erdĂŠlyi magyar ĂŠrdekkĂŠpviselet megĂşjĂtĂĄsa elkĂŠpzelhetetlen az RMDSZ ĂśnfeladĂł, szolgalelkĹą politizĂĄlĂĄsa mellett, a hivatalosan mindenki ĂĄltal ĂĄhĂtott magyar ĂśsszefogĂĄs elvi alapjĂĄt csakis a 25 ĂŠvvel ezelĹtt elfogadott nyilatkozatban foglaltak kĂŠpezhetik. BorbĂŠly Zsolt Attila / ErdĂŠlyi NaplĂł (KolozsvĂĄr)2017. oktĂłber 21.
A kolozsvĂĄri Bolyai TudomĂĄnyegyetem pere ( Az 1956-os magyar forradalom ĂŠs szabadsĂĄgharc ĂŠvfordulĂłjĂĄra, 3.)
Az 1947/48-as egyetemi tanĂŠv kezdete elĹtt Ăşjabb kivĂĄlĂł, magyar ĂĄllampolgĂĄrsĂĄgĂş tanĂĄrok tĂĄvoztak a Bolyai TudomĂĄnyegyetemrĹl, telepedtek vissza MagyarorszĂĄgra: BĂłnis GyĂśrgy â akit elĹtte nĂŠhĂĄny napra le is tartĂłztattak â, Benedek Marcell fiĂĄval, Benedek IstvĂĄnnal, KĂśrnyey IstvĂĄn, LudĂĄny GyĂśrgy, KlimkĂł DezsĹ orvosprofesszorok, Zolnai BĂŠla irodalomtĂśrtĂŠnĂŠsz.
1947. oktĂłber 14-ĂŠn jelent meg a Hivatalos KĂśzlĂśnyben az a miniszteri rendelet, amelynek ĂŠrtelmĂŠben elbocsĂĄtottĂĄk a mĂĄr mĂĄsfĂŠl ĂŠve internĂĄlt Venczel Lajost, Oriold BĂŠlĂĄt, JordĂĄky Lajost. KorĂĄbban mĂĄr nyugdĂjaztĂĄk GyĂśrgy Lajost, Balogh ErnĹt, Boga Lajost, Kiss GĂŠzĂĄt, a nemzetkĂśzi hĂrnevĹą professzorokat ĂŠs SzabĂł JenĹ tanĂĄrsegĂŠdet. A teolĂłgia kĂŠt professzora, Tavaszy SĂĄndor ĂŠs Imre Lajos tĂśbbĂŠ nem adhatott elĹ a Bolyai TudomĂĄnyegyetemen. Joggal idĂŠzi Vincze GĂĄbor ĂŠs LĂĄzok JĂĄnos MĂĄrton Ăron pĂźspĂśk megjegyzĂŠsĂŠt: âCsĹgĂśr kĂŠrem, maga tĂŠnyleg azt hiszi, hogy az ĂśnĂĄllĂł magyar egyetem sokĂĄig megmarad?â A romĂĄn nacionalista kurzus is frontĂĄlis tĂĄmadĂĄst intĂŠzett a Bolyai Egyetem ellen. Iosif ChiĹinevszkij, az RMP titkĂĄrsĂĄgĂĄnak 1949. januĂĄr 31-ei ĂźlĂŠsĂŠn kijelentette: âA kolozsvĂĄri Bolyai Egyetemet az (oktatĂĄsĂźgyi) miniszter nem tudja kĂŠzben tartani, a minisztĂŠriumban lĂŠvĹ nacionalista elemek bĂĄtorĂtjĂĄk az egyetemen dolgozĂł nacionalista elemeket.â 1949. februĂĄr 19-ĂŠn a Magyar DolgozĂłk PĂĄrtja (MDP) RĂĄkosi MĂĄtyĂĄsbĂłl, Rajk LĂĄszlĂłbĂłl, GerĹ ErnĹbĹl ĂĄllĂł kĂźldĂśttsĂŠge a Magyar NĂŠpi SzĂśvetsĂŠg vezetĹsĂŠgĂŠvel szervezett talĂĄlkozĂłn megbeszĂŠlĂŠst folytatott a RomĂĄn MunkĂĄspĂĄrt legfelsĹbb vezetĂŠsĂŠvel. Ezen a gyĹąlĂŠsen jelentette ki Luka LĂĄszlĂł/Vasile Luca: âNem bĂzunk meg sem a magyar egyetemi tanĂĄrok karĂĄban (utalĂĄs a magyar ĂĄllampolgĂĄrsĂĄgĂş professzorokra â T. Z.), sem az itteni magyar egyetem professzori karĂĄban, hogy egymĂĄs kĂśzĂśtt kĂśzvetlen kapcsolatban legyenek.â Ana Pauker kĂźlĂźgyminiszter a tĂĄmadĂĄsban ennĂŠl is tovĂĄbb ment: âA kĂśvetkezĹ helyzetben vagyunk. NehĂŠz helyzetben, mert kultĂşrĂĄnkban a nyugati hatĂĄs dominĂĄl. Arra kĂŠnyszerĂtenek, hogy tĂśbblet-erĹfeszĂtĂŠseket tegyĂźnk. A franciĂĄk 3â4 hĂłnappal ezelĹtt a vĂĄmhoz 4 milliĂł pĂŠldĂĄnyban hoztak kĂśnyveket ajĂĄndĂŠk formĂĄjĂĄban, kĂśztĂźk matematikai, tudomĂĄnyos kĂśnyveket, hogy adjĂĄk ĂĄt az egyetemeknek. Mi visszautasĂtottuk ezeket a kĂśnyveket, bĂĄr az egyetemeken szĂźksĂŠg lett volna rĂĄjuk. Ăgy tĹąnhet, hogy eltĂşloztuk, hogy mindez baloldalisĂĄg, mikĂśzben a mi bizottsĂĄgaink ĂŠjjel-nappal orosz nyelvbĹl romĂĄn nyelvre fordĂtjĂĄk az (egyetemi) kiadvĂĄnyokat. De ez nem baloldalisĂĄg, amikor az egyetemeken az a helyzet, hogy a tanĂĄrok elĹĂrjĂĄk az egyetemi hallgatĂłknak, hogy a nyugati kultĂşra alapjĂĄn kĂŠpezzĂŠk magukat. Ilyen ĂŠrtelemben sok bĂrĂĄlatot kapunk, hogy a romĂĄn hazĂĄban az egyetlen egyetem, amely bizonyos mĂŠrtĂŠkig gazdag az angol, amerikai irodalomban, nyugati kĂśnyvekben, az a Bolyai Egyetem, ahovĂĄ MagyarorszĂĄg kĂźldi a kĂśnyveket.â âMiĂŠrt vetettĂźk fel ezt a problĂŠmĂĄt a Bolyai Egyetemen lĂŠvĹ kĂśnyvekkel? A Bolyai tanĂĄrai nagyon messze ĂĄllnak attĂłl, hogy demokratĂĄk legyenek. Azokat a kĂśnyveket, amelyek onnan jĂśnnek (MagyarorszĂĄgrĂłl â T. Z.), amelyekrĹl Luca elvtĂĄrs beszĂŠlt, nemcsak a magyar reakciĂłs tanĂĄrok olvassĂĄk, hanem a romĂĄn reakciĂłs tanĂĄrok is, ĂŠs Ĺk arra hasznĂĄljĂĄk fel ezeket, hogy rĂĄmutathassanak: Ăme, hogyan beszĂŠlnek a romĂĄnokrĂłl. Ăme, ezĂŠrt mondjuk mi azt, hogy a magyar elvtĂĄrsak sem lehetnek ellene, ha figyelĂźnk arra: milyen (szellemi) tĂĄplĂĄlĂŠk ĂŠrkezik az egyetemi hallgatĂłk szĂĄmĂĄra?â
1949-ben letartĂłztattĂĄk a Bolyai TudomĂĄnyegyetem kĂŠt volt rektorĂĄt: CsĹgĂśr Lajost ĂŠs Balogh EdgĂĄrt, 1952-ben JordĂĄky Lajost, Demeter JĂĄnost, az egyetem kĂŠt baloldali elkĂśtelezettsĂŠgĹą professzorĂĄt, ĂŠs SzĂŠkely AndrĂĄs (Endre) orvostanhallgatĂłt. A tulajdonkĂŠppeni vĂĄd: a magyar BĂŠke-elĹkĂŠszĂtĹ OsztĂĄly szĂĄmĂĄra â Demeter BĂŠla ErdĂŠly- ĂŠs nemzetisĂŠgi szakĂŠrtĹ rĂŠvĂŠn â adatokat gyĹąjtĂśttek ĂŠs adtak ĂĄt ErdĂŠly gazdasĂĄgi, tĂĄrsadalmi, mĹąvelĹdĂŠsi ĂŠletĂŠrĹl, az iskolĂĄk szĂĄmĂĄrĂłl, helyzetĂŠrĹl, a Bolyai TudomĂĄnyegyetem tevĂŠkenysĂŠgĂŠrĹl. A magyar ĂĄllamtĂłl â Nagy Ferenc kisgazda miniszterelnĂśk kĂśzvetlen utasĂtĂĄsĂĄra â pengĹben 11 ezer amerikai dollĂĄrnak megfelelĹ tĂĄmogatĂĄst kaptak a magyar egyetem fenntartĂĄsĂĄra, amelyrĹl nem szĂĄmoltak el a romĂĄn ĂĄllamnak. A vĂĄd abszurditĂĄsa: a letartĂłztatottak 1945â46-ban mĂŠg magyar ĂĄllampolgĂĄrkĂŠnt gyĹąjtĂśttĂŠk az adatokat az iskolĂĄkrĂłl, a magyar egyetemrĹl, ErdĂŠly gazdasĂĄgi, tĂĄrsadalmi helyzetĂŠrĹl, mĹąvelĹdĂŠsi ĂŠletĂŠrĹl, abszurd drĂĄmĂĄba illĹ, hogy mindezĂŠrt egy idegen ĂĄllam, MagyarorszĂĄg javĂĄra folytatott kĂŠmkedĂŠssel vĂĄdoltĂĄk Ĺket. Az 1954 ĂĄprilisĂĄban kihirdetett hadbĂrĂłsĂĄgi ĂtĂŠlettel JordĂĄky Lajost tizenkĂŠt, Demeter JĂĄnost tĂz, Balogh EdgĂĄrt hĂŠt, CsĹgĂśr Lajost hat, SzĂŠkely AndrĂĄst (EndrĂŠt) hĂĄrom ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltĂŠk. 1955-ben szabadon engedtĂŠk, 1956-ban rehabilitĂĄltĂĄk Ĺket. A perirat terjedelme: 12 ezer oldal! A megfigyelĂŠsi ĂŠs kĂśvetĂŠsi dossziĂŠk terjedelme messze meghaladja a 100 ezer oldalt. Balogh EdgĂĄr âszekusdossziĂŠjaâ oldalszĂĄmban megkĂśzelĂti MĂĄrton Ăron erdĂŠlyi rĂłmai katolikus pĂźspĂśk kĂśzel 80 ezer oldal terjedelmĹą megfigyelĂŠsi, kĂśvetĂŠsi dossziĂŠjĂĄnak terjedelmĂŠt: 70 ezer oldal! ElkĂŠpesztĹ, megdĂśbbentĹ, hogy a romĂĄn kommunista diktatĂşra kinyĂşjtott karja milyen hatalmas Ăśsszegeket fordĂtott, milyen kiterjedt logisztikĂĄt mozgĂłsĂtott a Bolyai TudomĂĄnyegyetem tanĂĄrainak megfigyelĂŠsĂŠre, ellehetetlenĂtĂŠsĂŠre, akĂĄr fizikai likvidĂĄlĂĄsukra. Ezek a dokumentumok elĹszĂśr jutnak el az OlvasĂłkhoz, a tĂśrtĂŠnĂŠsz szakmĂĄhoz, meggyĹzĹdĂŠsem: nemcsak ĂĄrnyaljĂĄk, hanem mĂłdosĂtjĂĄk a Bolyai TudomĂĄnyegyetem tĂśrtĂŠnetĂŠvel kapcsolatos kollektĂv emlĂŠkezetet.
A Securitate 1954-ben megfigyelĂŠsi dossziĂŠt nyitott a Bolyai EgyetemrĹl. Iacob Dezideriu hadnagyot, a 7-es ĂźgyosztĂĄly operatĂv tisztjĂŠt bĂztĂĄk meg ezzel a feladattal. A megfigyelĂŠs indoklĂĄsa: âA rĂŠgi reakciĂłs, kozmopolita tanĂĄrok szisztematikusan akadĂĄlyoztĂĄk, hogy a tanĂĄri karba ĂŠs az adminisztratĂv vezetĂŠsbe demokratikus elemek kerĂźljenek, a horthysta megszĂĄllĂĄs idejĂŠn fasiszta magatartĂĄsukkal kompromittĂĄlt tanĂĄrokat lĂŠptettek elĹ.â JordĂĄky Lajost, CsĹgĂśr Lajost, Ehrlinger JĂłzsefet, UnghvĂĄry SĂĄndort, Venczel JĂłzsefet ĂŠs mĂĄsokat mĂĄr eltĂĄvolĂtottak az egyetemrĹl. âBĂĄr a szerveink ĂĄltal folytatott informatĂv akciĂłk rĂŠvĂŠn egy sor veszĂŠlyes elemet letartĂłztattak, mint Venczel JĂłzsefet, JordĂĄky Lajost, PĂĄsztai GĂŠzĂĄt, Demeter JĂĄnost, Balogh EdgĂĄrt, Nagy GĂŠzĂĄt, Veress PĂĄlt ĂŠs mĂĄsokat, mĂŠg mindig nagyon sok gyanĂşs elem maradt, mint Balogh Antal, BlĂŠdy GĂŠza, Varga JenĹ, Fey LorĂĄnd, Csehi Gyula, KĂĄlmĂĄn Ilona ĂŠs mĂĄsok, burzsujok, kulĂĄkok fiai, olyan elemek, akiknek kapcsolatuk volt Jakab SĂĄndor volt miniszterrel, akik a tanĂtĂĄsban nem kĂśvetik a pĂĄrt irĂĄnyvonalĂĄt, ĂŠs akik ma is kiszolgĂĄljĂĄk a katolikus egyhĂĄzat, Ăgy ezen az egyetemen negatĂv hatĂĄst gyakorolnak az egyetemi hallgatĂłkra.â Az 1956-os magyar forradalom kitĂśrĂŠse, majd vĂŠrbefojtĂĄsa kivĂĄlĂł ĂźrĂźgyet jelentett a nemzeti kommunizmus ĂştjĂĄra lĂŠpett romĂĄn pĂĄrtvezetĂŠsnek, hogy megszĂźntesse, a romĂĄn egyetembe olvassza a Bolyai TudomĂĄnyegyetemnek nevezett âirredenta, soviniszta fĂŠszketâ. Amikor az egĂŠsz vilĂĄg a magyar forradalom eufĂłriĂĄjĂĄban ĂŠlt, 1956. oktĂłber 25-ĂŠn reggel letartĂłztattĂĄk a Ion Andreescu KĂŠpzĹmĹąvĂŠszeti IntĂŠzet hĂĄrom hallgatĂłjĂĄt: BalĂĄzs ImrĂŠt, a bolgĂĄr szĂĄrmazĂĄsĂş TirnovĂĄn Videt ĂŠs Walter Frigyest. BalĂĄzs Imre festĹmĹąvĂŠszt ĂŠs TirnovĂĄn Vid szobrĂĄszhallgatĂłt 1956 decemberĂŠben gyorsĂtott eljĂĄrĂĄssal hĂŠt-hĂŠt ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltĂŠk. 1956. november 17-ĂŠn VĂĄrhegyi IstvĂĄnt, 18-ĂĄn Koczka GyĂśrgyĂśt ĂŠs Kelemen KĂĄlmĂĄnt, 24-ĂŠn Nagy Benedek âbolyaisâ hallgatĂłkat tartĂłztattĂĄk le: 1957-ben VĂĄrhegyit hĂŠt, Nagy Benedeket Ăśt, Koczka GyĂśrgyĂśt ĂŠs Kelemen KĂĄlmĂĄnt hĂĄrom-hĂĄrom ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel sĂşjtottĂĄk. A perĂźkrĹl, letartĂłztatĂĄsukrĂłl szĂłlĂł, Fazekas JĂĄnos ĂŠs Leonte RÄutu ĂĄltal 1956. december 5-ei keltezĂŠsĹą ĂrĂĄsbeli jelentĂŠst szemĂŠlyesen Gheorghe Gheorghiu-Dej, az RMP fĹtitkĂĄra ellenjegyezte, szĂŠljegyzetekkel lĂĄtta el.
1957 mĂĄrciusĂĄban letartĂłztattĂĄk DĂĄvid Gyula tanĂĄrsegĂŠdet, PĂĄskĂĄndi GĂŠza kĂśltĹt, majd 1957 mĂĄrciusĂĄban Bartis Ferenc I. ĂŠves magyar szakos hallgatĂłt, kĂśltĹt. DĂĄvid GyulĂĄt ĂŠs Bartis Ferencet hĂŠt-hĂŠt, PĂĄskĂĄndi GĂŠzĂĄt hat ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltĂŠk. 1959-ben kĂśvetkezett az âĂśtĂśsâ csoport elĂtĂŠlĂŠse: 1959. februĂĄr 16-ĂĄn VarrĂł JĂĄnos tanĂĄrsegĂŠdet 16, LakĂł ElemĂŠr tanĂĄrsegĂŠdet tizenĂśt, PĂŠterfy IrĂŠn III. ĂŠves magyar szakos hallgatĂłt tĂz, Vastag Lajos tĂśrtĂŠnĂŠsz hallgatĂłt nyolc, PĂĄll Lajos festĹ-kĂśltĹt hat ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltĂŠk. 1957 februĂĄrjĂĄban letartĂłztattĂĄk SzilĂĄgyi ĂrpĂĄd IV. ĂŠves fĂśldrajz-geolĂłgia szakos hallgatĂłt, akit kĂŠt perben 42 ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠsre ĂtĂŠltek. 1958. jĂşlius 14-ĂŠn rĂŠszt vett a szamosĂşjvĂĄri bĂśrtĂśnlĂĄzadĂĄsban. FĂŠlig agyonvertĂŠk. A romĂĄn apĂĄtĂłl szĂĄrmazĂł Iamandi Emil âbolyaisâ magyarâromĂĄn szakos hallgatĂłt ĂŠs PogĂĄny ĂdĂĄm bĂślcsĂŠsz hallgatĂłt Ăśt-Ăśt ĂŠv bĂśrtĂśnbĂźntetĂŠssel sĂşjtottĂĄk. A Bolyai TudomĂĄnyegyetemrĹl â kĂźlĂśnbĂśzĹ ĂźrĂźgyekkel â kizĂĄrtak mintegy harminc egyetemi hallgatĂłt. MĂĄr csak idĹ kĂŠrdĂŠse volt a Bolyai TudomĂĄnyegyetem felszĂĄmolĂĄsa, egyesĂtĂŠse a BabeĹ Egyetemmel. Erre 1959 februĂĄrjĂĄtĂłl kerĂźlt sor, amikor a kĂŠsĹbbi szĂśrnydiktĂĄtor, Nicolae CeauĹescu KV-titkĂĄr vezĂŠnyletĂŠvel, az 1990-es ĂŠvek romĂĄn ĂĄllamelnĂśkĂŠnek, Ion Iliescunak a hathatĂłs tĂĄmogatĂĄsĂĄval maratoni gyĹąlĂŠseken prĂłbĂĄltĂĄk meggyĹzni a Bolyai Egyetem tanĂĄrait, diĂĄkjait, a romĂĄniai magyarsĂĄgot a romĂĄn ĂŠs a magyar egyetem egyesĂtĂŠsĂŠnek nagyszerĹąsĂŠgĂŠrĹl. A Bolyai Egyetem felszĂĄmolĂĄsa ellen ĂśngyilkossĂĄggal tiltakozott SzabĂŠdi LĂĄszlĂł kĂśltĹ, egyetemi tanĂĄr, Csendes ZoltĂĄn statisztika professzor, a kiszemelt rektorhelyettes ĂŠs felesĂŠge, valamint MolnĂĄr MiklĂłs docens.
A HĂĄromszĂŠk olvasĂłi DĂĄvid Gyula irodalomtĂśrtĂŠnĂŠsz periratĂĄt â magyar fordĂtĂĄsban â vehetik majd a kezĂźkbe. A 2006-ban fĂŠnymĂĄsolt levĂŠltĂĄri dokumentumok egy pĂŠldĂĄnyĂĄt ĂĄtadtam DĂĄvid GyulĂĄnak â aki hathatĂłsan segĂtette a kutatĂłmunkĂĄmat is! â, hiszen ars poeticakĂŠnt kĂśvetem: csak akkor hiteles egy ilyen tanulmĂĄny, kĂśtet, ha a mĂŠg ĂŠlĹ politikai elĂtĂŠltekkel âĂśsszeszikrĂĄztatjukâ a levĂŠltĂĄri dokumentumokat a vĂŠges emberi emlĂŠkezettel. KĂśnnyĹą dolgom van: DĂĄvid Gyula nagyszerĹą partner ebben a munkĂĄban. A tanulmĂĄnynak, a forrĂĄskĂśzlĂŠsnek az ad kĂźlĂśnleges aktualitĂĄst, hogy a Nap KiadĂł gondozĂĄsĂĄban 2016 vĂŠgĂŠn megjelent kĂśtetĂŠt â 1956 ErdĂŠlyben, ĂŠs ami utĂĄna kĂśvetkezett cĂmmel â e sorok ĂrĂłja nĂŠlkĂźlĂśzhetetlen forrĂĄskiadvĂĄnykĂŠnt forgatja A kolozsvĂĄri Bolyai TudomĂĄnyegyetem pere cĂmĹą szintĂŠzise vĂŠglegesĂtĂŠsĂŠnĂŠl. TĂłfalvi ZoltĂĄn / HĂĄromszĂŠk (SepsiszentgyĂśrgy)2017. oktĂłber 24.
EmlĂŠkezĂŠs 1956-ra CsĂkszeredĂĄban: a kommunizmus maradvĂĄnyai mĂŠg most is ĂŠlnek
Az 1956-os magyar forradalom ĂŠs szabadsĂĄgharc hĹseinek tiszteletĂŠre hĂĄrom helyszĂnen is megemlĂŠkezĹ ĂźnnepsĂŠget tartottak hĂŠtfĹn CsĂkszeredĂĄban.
Az 1956-os magyar forradalom ĂŠs szabadsĂĄgharc 61. ĂŠvfordulĂłja alkalmĂĄbĂłl szervezett kĂśzponti rendezvĂŠnysorozatot a CsĂkszentsimoni IfjĂşsĂĄgi FĂşvĂłszenekar nyitotta meg hĂŠtfĹn dĂŠlelĹtt CsĂkszeredĂĄban, a KalĂĄsz lakĂłtelepi temetĹ elĹtti tĂŠren felĂĄllĂtott 1956-os kopjafĂĄnĂĄl.
ElsĹkĂŠnt Kelemen Csongor, az â56-os VitĂŠzi Rend tĂśrzskapitĂĄnya szĂłlt a csĂkszeredaiakhoz. Mint mondta, amikor az emlĂtett helyszĂnen mond beszĂŠdet, egyik szeme nevet, de a mĂĄsik sĂr, hiszen amikor bajtĂĄrsaival 19 ĂŠve felĂĄllĂtottĂĄk az emlĂŠkmĹąvet, mĂŠg 17-en ĂĄlltak mellette, mĂĄra azonban ebbĹl csupĂĄn heten vannak ĂŠletben.
BeszĂŠdĂŠt kĂśvetĹen SzilĂĄgyi ĂrpĂĄd, az â56-os VitĂŠzi Rend hadnagya SajĂł SĂĄndor Magyar kereszt cĂmĹą kĂśltemĂŠnyĂŠt szavalta el, majd Korodi Attila parlamenti kĂŠpviselĹ mondott beszĂŠdet.
Kiemelte, a magyar forradalom ĂŠs szabadsĂĄgharc emlĂŠknapja a tĂśbbi jelentĹs nemzeti Ăźnnephez hasonlĂłan beĂŠpĂźlt a kĂśztudatba, ĂĄm 1956 mĂŠgis kiemelkedik kĂśzĂźlĂźk, hiszen az oktĂłber 23-ĂĄn elkezdĹdĂśtt budapesti esemĂŠnyekkel szĂĄmos erdĂŠlyi magyar ĂŠs romĂĄn szolidarizĂĄlt, akiket kĂŠsĹbb letartĂłztattak ĂŠs elĂtĂŠltek.
A magyar forradalom vĂŠres elfojtĂĄsĂĄt kĂśvetĹen a romĂĄn SzekuritĂĄtĂŠ is soha nem hallott megtorlĂĄsokba kezdett. JelentĂŠseik szerint 1956. oktĂłbere ĂŠs 1962. decembere kĂśzĂśtt 28 ezer embert tartĂłztattak le, kĂśzĂźlĂźk 9978-at ĂtĂŠltek el. A jelentĂŠsekben szereplĹ adatok szerint CsĂkszeredĂĄban tĂzen haltak meg, valamint 30 szĂĄsz, 30 romĂĄn ĂŠs 77 magyar fiatalt zĂĄrtak bĂśrtĂśnbe. Sokszor ĂŠs sokan, fĹkĂŠnt mi fiatalabbak hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy ez mĂĄr mind a mĂşltĂŠ. Ăs persze, 1956-hoz kĂŠpest vitathatatlanul sok minden vĂĄltozott, de a kommunizmus maradvĂĄnyai, nyĂşlvĂĄnyai mĂŠg ma is ĂŠlnek â hĂşzta alĂĄ a csĂki politikus. BeszĂŠdĂŠt kĂśvetĹen az ĂźnneplĹk Faludy GyĂśrgy 1956, te csillag cĂmĹą versĂŠt hallgathattĂĄk meg Nagy Benedek volt politikai fogoly elĹadĂĄsĂĄban. VĂŠgĂźl SebestyĂŠn OttĂł katolikus plĂŠbĂĄnos, SzatmĂĄri SzilĂĄrd reformĂĄtus lelkĂŠsz ĂŠs Solymosi AlpĂĄr unitĂĄrius lelkĂŠsz ĂĄldĂĄsĂĄt kĂśvetĹen a jelenlĂŠvĹk elhelyeztĂŠk a kopjafĂĄnĂĄl a megemlĂŠkezĂŠs koszorĂşit.
EgĂŠsz napos program
A koszorĂşzĂĄst kĂśvetĹen a rĂŠsztvevĹk ĂĄtvonultak az 1956-os tĂŠrre, majd a Gloria Victis emlĂŠkmĹąnĂŠl tartott ĂźnnepsĂŠg nyitĂłmozzanatakĂŠnt Kelemen Csongor MĂĄrai SĂĄndor MennybĹl az angyal cĂmĹą versĂŠt szavalta el. UtĂĄna Farkas BalĂĄzs, MagyarorszĂĄg CsĂkszeredai FĹkonzulĂĄtusĂĄnak megbĂzott vezetĹje arrĂłl beszĂŠlt, hogy az egyszerĹą emberek tiszta ĂŠs feltĂŠtlen ĂśnfelĂĄldozĂĄsa nĂŠlkĂźl nem tĂśrtĂŠnhetett volna meg a forradalom.
HozzĂĄtette, a kĂśznĂŠp Ăśnzetlen becsĂźletessĂŠgĂŠrĹl, honszeretetĂŠtĹl, jĂłzan eszĂŠrĹl ĂŠs hĹsi tetteirĹl egy emberĂŠleten keresztĂźl lehetne adatokat gyĹąjteni, s mĂŠg akkor sem tudnĂĄnk tizedrĂŠszĂŠt sem azoknak az eseteknek, amelyek megtĂśrtĂŠntek, ĂŠs amelyeket elfelejtettek. Az ĂźnnepsĂŠgeket kĂśvetĹen a dĂŠlutĂĄni ĂłrĂĄkban a CsĂki Moziban folytatĂłdik a megemlĂŠkezĹ rendezvĂŠnysorozat, ahol Darvas-Kozma JĂłzsef esperes tart alkalomhoz illĹ elĹadĂĄst, majd a KĂŠpzelt forradalom, avagy OsztrĂĄk-Magyar RomĂĄnia cĂmĹą magyar dokumentumfilmet tekintheti meg a kĂśzĂśnsĂŠg.
Az ĂźnnepsĂŠg zĂĄrĂĄsakĂŠnt MocsĂĄri KĂĄroly magyar zongoramĹąvĂŠsz koncertjĂŠt hallhatjĂĄk a jelenlĂŠvĹk. Iszlai Katalin / SzĂŠkelyhon.ro2017. oktĂłber 27.
A tĂśrtĂŠnelmi igazsĂĄg Ăştjai
Harc a nemzet ĂŠrdekĂŠben
Az igazsĂĄg megkĂśzelĂtĂŠsĂŠnek (ha tĂśrtĂŠnelmirĹl van szĂł, akkor kĂźlĂśnĂśsen â magam is mĂĄr tĂśbbszĂśr leĂrtam) legalĂĄbb kĂŠt, de gyakran tĂśbb Ăştja-mĂłdja lehetsĂŠges. Amennyiben, termĂŠszetesen, a tĂśrtĂŠnetet ĂrĂł valĂłban (szubjektĂv szĂĄndĂŠkai szerint) ĹszintĂŠn az igazsĂĄgot kĂvĂĄnja feltĂĄrni, ĂŠs nem valamilyen (egyĂŠni, nemzeti, csoport- vagy tĂĄrsadalmi stb. preferencia, megrendelĂŠs) ĂŠrdekeinek mentĂŠn. Ez utĂłbbi esetben az utĂłkornak mĂĄr nehĂŠz objektivitĂĄsrĂłl beszĂŠlnie, a valĂłs tĂŠnyeket feltĂĄrnia.
Nos, szerdĂĄn este Aradon, a TulipĂĄn KĂśnyvesboltban BorbĂŠly Imre: Harc a nemzet ĂŠrdekĂŠben c., a KĂĄrpĂĄtia StĂşdiĂł, KĂśrĂśstĂĄrkĂĄnyâKĂĄpolnyĂĄsnyĂŠk 2017 kiadĂĄsĂĄban megjelent kĂśnyvĂŠnek bemutatĂłjĂĄra kerĂźlt sor. (A szĂśveget gondozta ĂŠs a dokumentumokat vĂĄlogatta BorbĂŠly Zsolt Attila â szerk. megj.: a 2017 januĂĄrjĂĄnak vĂŠgĂŠn elhunyt szerzĹ fia.)
A 260 oldalas kĂśtet kĂŠt rĂŠszre oszthatĂł: a BorbĂŠly ImrĂŠvel (1948â2017) kĂŠszĂźlt mĂŠlyinterjĂşra (illetve annak elsĹ rĂŠszĂŠre), valamint az ehhez kapcsolĂłdĂł dokumentumokra.
A temesvĂĄri BorbĂŠly ImrĂŠre bizonyosan sokan emlĂŠkeznek azok kĂśzĂźl, akik az 1989-es fordulat utĂĄni romĂĄniai magyar politikai ĂŠlet alakulĂĄsĂĄt nyomon kĂśvettĂŠk. A kĂśtetbĹl most azt is megtudhatjĂĄk: 1989 elĹtt a temesvĂĄri vegyĂŠszmĂŠrnĂśk â katolikus vallĂĄsĂşkĂŠnt â az 1989-es TemesvĂĄron kirobbant, vĂŠgĂźl a diktĂĄtor bukĂĄsĂĄhoz vezetĹ esemĂŠnyeket elindĂtĂł TĹkĂŠs LĂĄszlĂł kĂśzeli barĂĄtja ĂŠs munkatĂĄrsa volt, bĂĄtyjĂĄnak jelentĹs szerepe volt abban, hogy a MĂĄria tĂŠren megĂĄllĂtottĂĄk a villamosokat ĂŠs ellenĂĄllĂĄsra szĂłlĂtottĂĄk fel a temesvĂĄriakat. A BorbĂŠly Zsolt Attila ĂĄltal tartott elĹadĂĄsbĂłl szĂĄmos mĂĄs igen ĂŠrdekes rĂŠszletet is megtudhattunk a kĂśtet keletkezĂŠsĂŠnek kĂśrĂźlmĂŠnyeirĹl, de hangsĂşlyosan az 1989 utĂĄn a hazai magyar politikai ĂŠletbe bekapcsolĂłdott ĂŠdesapja pĂĄlyafutĂĄsĂĄrĂłl, tulajdonkĂŠppen az RMDSZ mĹąkĂśdĂŠsĂŠnek elsĹ hat esztendejĂŠrĹl. Amelynek kezdetĂŠn BorbĂŠly Imre a SzĂśvetsĂŠg szĂneiben politizĂĄlt, aztĂĄn fokokozatosan szembekerĂźlt â politikai, mindenekelĹtt az autonĂłmia kĂŠrdĂŠsĂŠben eltĂŠrĹ nĂŠzetek kapcsĂĄn â az RMDSZ akkori vezetĹvel: BorbĂŠly Imre a âkis lĂŠpĂŠsekâ politikĂĄjĂĄval szemben egy jĂłval hatĂĄrozottabb kiĂĄllĂĄst kĂśvetelt a magyarsĂĄg Ăźgye mellett.
NevĂŠhez kĂśthetĹ, rĂŠszben legalĂĄbbis, mondta el BorbĂŠly Zsolt Attila, tĂśbbek kĂśzĂśtt, 1990. mĂĄrcius 13-ĂĄn az Ăşn. kolozsvĂĄri nyilatkozat megszĂźletĂŠse (vajon ennek ellenreakciĂłja volt-e a marosvĂĄsĂĄrhelyi, kĂŠt nappal kĂŠsĹbbi magyarellenes pogrom?), a romĂĄn parlamentben elhangzott elsĹ magyar nyelvĹą felszĂłlalĂĄs, a romĂĄn parlament (1992â96 kĂśzĂśtt a tagja volt) âtalpra ĂĄllĂtĂĄsaâ egy oktĂłber 6. alkalmĂĄval. Meg egy sor igen jelentĹs megszĂłlalĂĄs, politikai cikk ĂŠs tanulmĂĄny, amelyekben az RMDSZ hivatalos, szerinte megalkuvĂł politikĂĄjĂĄval szĂĄllt szembe. BorbĂŠly Imre vetette fel, fia szerint, RomĂĄnia fĂśderalizĂĄlĂĄsa, a hĂĄromszintĹą autonĂłmia, a kĂźlhoni ĂĄllampolgĂĄrsĂĄg gondolatĂĄt.
A kĂśtet (amelyet, fia elmondĂĄsa szerint tovĂĄbbiak is fognak kĂśvetni) amolyan mĂĄs, kĂźlĂśnbĂśzĹ ĂĄllĂĄspontnak is tekinthetĹ a romĂĄniai magyarsĂĄg 1989 utĂĄni tĂśrtĂŠnetĂŠnek felvĂĄzolĂĄsĂĄban, szĂĄmos olyan cikkel, dokumentummal, amelyek alaposan âkiosztjĂĄkâ a SzĂśvetsĂŠg akkori vezetĹit (kĂśztĂźk Domokos GĂŠzĂĄt, MarkĂł BĂŠlĂĄt), a âNeptun-â ĂŠs a âNagy Benedek-Ăźgyâ szereplĹit (Frunda GyĂśrgy, BorbĂŠly LĂĄszlĂł, Tokay GyĂśrgy stb.) KĂŠtsĂŠgtelenĂźl ĂŠrdekes, figyelemre mĂŠltĂł, a tĂśrtĂŠnĂŠsek tisztĂĄzĂĄsĂĄt (vita ĂştjĂĄn) segĂtĹ kĂśnyv, amely bizonyos RMDSZ-es kĂśrĂśkben aligha Ăśrvend majd elismerĂŠsnek. JĂĄmbor Gyula / Nyugati Jelen (Arad)