udvardy
frigyes
A romĂĄniai magyar kisebbsĂŠg tĂśrtĂŠneti
kronolĂłgiĂĄja 1990-2006
talĂĄlatszĂĄm:
286
talĂĄlat
lapozĂĄs: 1-30 | 31-60 | 61-90 | 91-120 ... 271-286
NĂŠvmutatĂł:
Antall JĂłzsef
1993. december 14.
Dec. 14-ĂŠn Budapesten a SzabadsĂĄg tĂŠren, a reformĂĄtus templomban emlĂŠkeznek KĂłs KĂĄroly szĂźletĂŠsĂŠnek 110. ĂŠvfordulĂłjĂĄrĂłl. IgĂŠt hirdet TĹkĂŠs LĂĄszlĂł pĂźspĂśk. A ForrĂĄs kĂśr elĹadja a VarjĂşvĂĄri legenda cĂmĹą mĹąsort. ZĂĄrszĂłt mond dr. HegedĂźs LĂłrĂĄnt pĂźspĂśk, aki megemlĂŠkezik Antall JĂłzsef miniszterelnĂśk halĂĄlĂĄrĂłl. /MegemlĂŠkezĂŠs KĂłs KĂĄrolyrĂłl. = Magyar Nemzet, dec. 14./1993. december 16.
Antall JĂłzsef elhunyt miniszterelnĂśknek a hatĂĄron tĂşli magyar sajtĂł kĂŠpviselĹihez intĂŠzett beszĂŠdĂŠt kĂśzĂślte a RomĂĄniai Magyar SzĂł azzal, hogy elĹszĂśr lĂĄt napvilĂĄgot a beszĂŠd szĂśvege. "Mi az egyetemes magyarsĂĄg gondolatvilĂĄgĂĄban ĂŠlĂźnk", hangsĂşlyozta, majd megismĂŠtelte vitĂĄt kavarĂł meghatĂĄrozĂĄsĂĄt: "tĂzmilliĂł magyar ĂĄllampolgĂĄr kormĂĄnyfĹje kĂvĂĄnok lenni, de lĂŠlekben ĂŠs ĂŠrzĂŠsekben tizenĂśtmilliĂł magyar miniszterelnĂśke". A szomszĂŠd orszĂĄgokban, ahol a magyarsĂĄg ĹshonoskĂŠnt ĂŠl, tartsa meg helyĂŠt, ne hagyja el otthonait, az ĂŠrtelmisĂŠg ne kĂśltĂśzzĂśn el.- MegismĂŠtelte, hogy a bĂŠkeszerzĹdĂŠsek ĂŠrvĂŠnyesek. - "...sem a jobb-, sem a baloldali szĂŠlsĹsĂŠgeseknek teret nem engedĂźnk." A sajtĂłnak ĂłriĂĄsi a felelĹssĂŠge. - MagyarorszĂĄgot szellemileg ĂŠs lelkileg is ĂşjjĂĄ kell ĂŠpĂteni. /RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), dec. 16,17, 18-19./1993. december 18.
Antall JĂłzsef miniszterelnĂśk temetĂŠse. BrassĂłban dec. 18-ĂĄn a rĂłmai katolikus templomban ĂźnnepĂŠlyes rekviem lesz, rĂŠszt vesz BrassĂł valamennyi felekezetĂŠnek lelkĂŠsze. /ĂnnepĂŠlyes rekviem. = BrassĂłi Lapok (BrassĂł), dec. 17./ GyergyĂłszentmiklĂłson dec. 19-ĂŠn Ăśkumenikus szentmisĂŠt mutatnak be a kormĂĄnyfĹ lelki ĂźdvĂŠĂŠrt. /GyĂĄszmise a miniszterelnĂśkĂŠrt. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), dec. 18-19./ Antall JĂłzsef elhunyt miniszterelnĂśkĂśt temetĂŠsĂŠn, dec. 18-ĂĄn a vilĂĄg magyarsĂĄga nevĂŠben SĂźtĹ AndrĂĄs bĂşcsĂşztatta, a temetĹben pedig TĹkĂŠs LĂĄszlĂł pĂźspĂśk. A budapesti gyĂĄszszertartĂĄson az RMDSZ-t MarkĂł BĂŠla, TĹkĂŠs LĂĄszlĂł ĂŠs TakĂĄcs Csaba alelnĂśk kĂŠpviseltĂŠk. /EltemettĂŠk Antall JĂłzsefet. = NĂŠpĂşjsĂĄg (MarosvĂĄsĂĄrhely), dec. 21./ Fekete Attila bĂşcsĂşztatta a hatĂĄrokon kĂvĂźl rekedt magyarok vĂŠdelmĂŠnek felvĂĄllalĂłjĂĄt. /Fekete Attila: ĂllamfĂŠrfitĂłl bĂşcsĂşzunk. = Bihari NaplĂł (NagyvĂĄrad), dec. 18-19./ Antall JĂłzsef temetĂŠse napjĂĄn MarosvĂĄsĂĄrhelyen az RMDSZ szĂŠkhĂĄzĂĄra ĂŠs a megye tĂśbbi RMDSZ-szĂŠkhĂĄzĂĄra is gyĂĄszlobogĂłt tĹąznek ki. /NĂŠpĂşjsĂĄg (MarosvĂĄsĂĄrhely), dec. 18./ GyĂĄszolt a magyar nĂŠp: "lĂŠlekben tizenĂśtmilliĂł magyar miniszterelnĂśkĂŠt" siratta - tudĂłsĂtott az ErdĂŠlyi NaplĂł Antall JĂłzsef temetĂŠsĂŠrĹl. Dec. 16-ĂĄn dĂŠltĹl mĂĄsnap hajnalig kĂŠtszĂĄzezren rĂłttĂĄk le kegyeletĂźket a kormĂĄnyfĹ ravatalĂĄnĂĄl. HosszĂş sorokban vĂĄrakoztak a hidegben, a szemerkĂŠlĹ esĹben a Parlament elĹtt. Fejet hajtott a miniszterelnĂśk koporsĂłja elĹtt tĂśbbek kĂśzĂśtt Helmuth Kohl nĂŠmet szĂśvetsĂŠgi kancellĂĄr, Albert Gore, az EgyesĂźlt Ăllamok alelnĂśke, Frantz Vranitzky osztrĂĄk kancellĂĄr, Lech Walesa lengyel elnĂśk, VĂĄclav Klaus cseh miniszterelnĂśk, Michal KovĂĄc ĂŠs VladimĂr Meciar szlovĂĄk ĂĄllam- illetve kormĂĄnyfĹ, Catherine LalumiĂŠre, az ET fĹtitkĂĄra, RomĂĄniĂĄt Dan Mircea Popescu miniszter kĂŠpviselte, az RMDSZ nevĂŠben MarkĂł BĂŠla ĂŠs TĹkĂŠs LĂĄszlĂł jelent meg. /ErdĂŠlyi NaplĂł (NagyvĂĄrad), dec. 22./1993. december 22.
Antall JĂłzsef miniszterelnĂśk temetĂŠsĂŠn olyan kimagaslĂł szemĂŠlyisĂŠgek vettek rĂŠszt, mint Lech Walesa lengyel, Leonyid Kravsuk ukrĂĄn, Michal Kovac szlovĂĄk elnĂśk, Al Gore amerikai alelnĂśk, Carl Bildt svĂŠd, Vaclav Klaus cseh, VladimĂr Meciar szlovĂĄk, Franz Wranitzky osztrĂĄk, Janez Drmovsek szlovĂŠn kormĂĄnyfĹ. Helmut Kohl nĂŠmet kancellĂĄr, aki nem tudott rĂŠszt venni a temetĂŠsen, azt megelĹzĹen rĂłtta le kegyeletĂŠt Antall JĂłzsef ravatalĂĄnĂĄl. RomĂĄnia szerĂŠny szĂnvonalĂş rĂŠszvĂŠtele - Dan Mircea Popescu ĂĄllamminiszter, munkaĂźgyi ĂŠs nĂŠpjĂłlĂŠti miniszter jelenlĂŠte - feltĹąnĹ volt. Ezzel a romĂĄn hatalom ĂşjbĂłl megmutatta politikĂĄja demagĂłg helyzetĂŠt. SzĂŠp szavakban nĂĄluk nincs hiĂĄny, annĂĄl nagyobb a tettekben. A parlamentben a LiberĂĄlis PĂĄrt nevĂŠben Ioa Ghise kĂŠpviselĹ interpellĂĄlt ez Ăźgyben: a romĂĄn miniszterelnĂśk tĂĄvolmaradĂĄsa a temetĂŠsrĹl politikai balfogĂĄs volt, jelentette ki. /SzĂŠkely LĂĄszlĂł: Politikai mellĂŠfogĂĄs. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), dec. 22./1993. december 23.
SzatmĂĄrnĂŠmetibĹl tĂśbben jeleztĂŠk, hogy Antall JĂłzsef temetĂŠsĂŠnek kĂśzvetĂtĂŠsĂŠnĂŠl ĂĄramszĂźnet volt. Ez azĂŠrt feltĹąnĹ, mert a vĂĄrosban mostanĂĄban alig volt ĂĄramkimaradĂĄs. A diktatĂşra idejĂŠn gyakran pontosan akkor volt ĂĄramszĂźnet, amikor az MTV PanorĂĄma adĂĄsĂĄban a RomĂĄniĂĄbĂłl menekĂźltekrĹl beszĂŠltek. /Az a frĂĄnya ĂĄram. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), dec. 23./1993. december 24.
A kĂźlĂźgyi sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂłn Mircea Geoana hosszasan magyarĂĄzkodott, hogy a romĂĄn kĂźldĂśttsĂŠg megjelent Antall JĂłzsef temetĂŠsĂŠn, koszorĂşt helyezett el stb., de adĂłs maradt a vĂĄlasszal, mĂŠrt nem utazott el az ĂĄllamfĹ vagy a kormĂĄnyfĹ. /SzĂŠkely LĂĄszlĂł: KĂźlĂźgyi sajtĂłtĂĄjĂŠkoztatĂł. = RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), dec. 24./1993. december 29.
MolnĂĄr GusztĂĄv nagy elismerĂŠssel Ărt Antall JĂłzsef elhunyt kormĂĄnyfĹrĹl. LĂŠlekben tizenĂśtmilliĂł magyar miniszterelnĂśkĂŠnek tekintette magĂĄt, ezzel olyan erkĂślcsi felelĹssĂŠget rĂłtt minden utĂĄna kĂśvetkezĹ kormĂĄnyra, amely alĂłl kibĂşjni nem lehet. - Az ĂśsszmagyarsĂĄgot ĂŠrintĹ minden lĂŠnyeges kĂŠrdĂŠsben a magyar kormĂĄny eddig is konzultĂĄlt ĂŠs a jĂśvĹben is konzultĂĄlni fog. /Simon Judit: Antall nĂŠlkĂźl. = ErdĂŠlyi NaplĂł (NagyvĂĄrad), dec. 29./1994. januĂĄr 3.
A gyĂĄsz ĂŠrzĂŠse a mai napig sem mĂşlt el - emlĂŠkezett Antall JĂłzsef miniszterelnĂśkre TĹkĂŠs LĂĄszlĂł a vele kĂŠszĂźlt interjĂşban. Antall JĂłzsef "nemzeti politikĂĄt folytatott, s ennek rĂŠsze volt a hatĂĄron tĂşli magyarsĂĄg ĂŠrdekeinek kĂŠpviselete." HalĂĄlakor a "szeretet sĂśpĂśrte el a tĂĄmadĂĄsoknak, mocskolĂłdĂĄsoknak a szennyĂŠt..." Nagy megĂźtkĂśzĂŠssel tapasztaljĂĄk ErdĂŠlyben azt, hogy MagyarorszĂĄgon mennyire tĂĄmadjĂĄk az egyhĂĄzakat ĂŠs az egyhĂĄzi iskolĂĄkat." A diktatĂşra ĂŠvtizedeiben a "nemzet agymosĂĄson ĂŠs lĂŠlekĂślĂŠsen ment keresztĂźl." TĹkĂŠs LĂĄszlĂł az Ĺt ĂŠrt tĂĄmadĂĄsokrĂłl elmondta, hogy "egy rendszeres ĂŠs ĂĄtgondolt lejĂĄratĂĄsi hadviselĂŠsrĹl van szĂł, amiben nem kĂźlĂśnbĂśzik a magyarorszĂĄgi KurĂr vagy VĂŠgh Antal magatartĂĄsa a bukaresti szennysajtĂł magatartĂĄsĂĄtĂłl..." /Pest Megyei HĂrlap, jan. 3.,4./ 1994. januĂĄr 4.
MolnĂĄr GusztĂĄv tanulmĂĄnyĂĄban kifejtette, hogy Antall JĂłzsef az MDF kĂźl- ĂŠs nemzetpolitikĂĄjĂĄt alakĂtĂł munkatĂĄrsaival, FĂźr Lajossal, Jeszenszky GĂŠzĂĄval, KodolĂĄnyi GyulĂĄval, Nahimi PĂŠterrel, Entz GĂŠzĂĄval ĂŠs CsoĂłri SĂĄndorral Ăśsszhangban szerves egysĂŠgben fogta fel a nemzet ĂŠs az orszĂĄg ĂźgyĂŠnek szolgĂĄlatĂĄt. ĂllĂĄspontjuk szerint a nemzet ĂŠs az ĂśsszmagyarsĂĄg Ăźgye csak akkor szolgĂĄlhatĂł megfelelĹ hatĂŠkonysĂĄggal, ha az orszĂĄg ĂşjbĂłl a nyugati vilĂĄg szerves rĂŠszĂŠvĂŠ vĂĄlik. MagyarorszĂĄgnak be kell kerĂźlnie az EurĂłpai UniĂłba. Az MSZP balrĂłl szeretnĂŠ korrigĂĄlni a magyar kĂźlpolitikĂĄt /egyezzĂźnk ki szomszĂŠdainkkal, kĂśssĂźk meg gyorsan az alapszerzĹdĂŠseket/, CsurkĂĄĂŠk pedig kĂśvetelik, hogy ne kĂśssĂźk meg a hatĂĄrokra vonatkozĂł cikkelyt. MolnĂĄr GusztĂĄv szerint a magyar kĂźlpolitika nem hallgathat erre a kĂŠt kĂśvetelĂŠsre, mert a nyugati magyar geopolitikai orientĂĄciĂł az elsĹdleges. /MolnĂĄr GusztĂĄv: Geopolitika ĂŠs nemzettudat. = Ăj MagyarorszĂĄg, jan. 4./1994. januĂĄr 11.
Az RMDSZ gyergyĂłi terĂźleti szervezete jan. 4-5-ĂŠn politikai kerekasztalt szervezett a gyergyĂłi medence tĂśbb telepĂźlĂŠsĂŠn. Minden faluban ĂśrĂźltek a megbeszĂŠlĂŠsnek, sajnĂĄltĂĄk, hogy eddig ilyen nem tĂśrtĂŠnt. GyergyĂłszentmiklĂłson jan. 6-ĂĄn AndrĂĄs Imre ĂŠs BorbĂŠly Imre kĂŠpviselĹk is megjelentek a megbeszĂŠlĂŠsen. BorbĂŠly Imre felvĂĄzolta a bel- ĂŠs kĂźlpolitikai helyzetet, amelyben az RMDSZ politizĂĄlni tud. E konszenzusnak lĂŠnyeges aspektusa az Antall JĂłzsef-i kormĂĄnypolitika, amely elĹszĂśr vĂĄllalt felelĹssĂŠget 15 milliĂł magyarĂŠrt. Az RMDSZ tĂĄmogatja RomĂĄnia NATO-tagsĂĄgi tĂśrekvĂŠseit. AndrĂĄs Imre kĂŠpviselĹ a hagyomĂĄnyos kĂśzĂśssĂŠgek ĂŠrtĂŠkvĂĄlsĂĄgĂĄrĂłl beszĂŠlt. /RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), jan. 11./1994. februĂĄr 11.
Febr. 11-ĂŠn Budapesten Boross PĂŠter miniszterelnĂśk fogadta a hatĂĄron tĂşli magyar szervezetek vezetĹit. A talĂĄlkozĂĄson rĂŠszt vett MarkĂł BĂŠla, az RMDSZ elnĂśke, Duray MiklĂłs, az EgyĂźttĂŠlĂŠs, BugĂĄr BĂŠla, az MKDM, Ăgoston AndrĂĄs, a VajdasĂĄgi Magyarok Demokratikus KĂśzĂśssĂŠge /VMDK/, FodĂł SĂĄndor, a KĂĄrpĂĄtaljai Magyarok KulturĂĄlis SzĂśvetsĂŠge /KMKSZ/, Pasza ĂrpĂĄd, a HorvĂĄtorszĂĄgi Magyarok Demokratikus KĂśzĂśssĂŠge, Pozsonec MĂĄria, a MuravidĂŠki Magyar NemzetisĂŠgi ĂnigazgatĂĄsi KĂśzĂśssĂŠg elnĂśke, tovĂĄbbĂĄ CsoĂłri SĂĄndor, a Magyarok VilĂĄgszĂśvetsĂŠge elnĂśke. Boross PĂŠter leszĂśgezte, hogy a kĂĄrpĂĄt-medencei Ĺshonos magyarsĂĄg vonatkozĂĄsĂĄban Antall JĂłzsef nĂŠhai miniszterelnĂśk felfogĂĄsĂĄt kĂvĂĄnja kĂśvetni. A magyar kormĂĄny 1992. aug. 18-i nyilatkozatĂĄnak megfelelĹen tovĂĄbbra is tĂĄmogatja a hatĂĄron tĂşli magyarsĂĄg mindazon tĂśrekvĂŠsĂŠt, melyeket azok legĂĄlis kĂŠpviselĹi szavaznak meg ĂŠs Ăśsszhangban ĂĄllnak az eurĂłpai integrĂĄciĂłs eszmĂŠkkel. A tĂĄrgyalĂł felek leszĂśgeztĂŠk, hogy ez a kapcsolat mĂĄr eddig is nagyban hozzĂĄjĂĄrult a kĂśzĂŠp-eurĂłpai tĂŠrsĂŠg stabilitĂĄsĂĄnak megerĹsĂtĂŠsĂŠhez. MegĂĄllapĂtottĂĄk: ez a politika teremtette meg annak alapjĂĄt, hogy tĂŠrsĂŠgĂźnkben a XX. szĂĄzad folyamĂĄn felhalmozĂłdott megoldatlan problĂŠmĂĄk, az ebbĹl szĂĄrmatĂł vĂĄlsĂĄgjelensĂŠgek, a nemzeti kizĂĄrĂłlagossĂĄgra irĂĄnyulĂł tĂśrekvĂŠsek, a tĂźrelmetlensĂŠg, a magyarellenessĂŠg ĂŠs a politikai visszarendezĹdĂŠsi folyamatok ellenĂŠre a hatĂĄron tĂşli magyarsĂĄg megĹrizhette politikai jĂłzansĂĄgĂĄt, elkĂśtelezettsĂŠgĂŠt a pluralizmus ĂŠs a parlamenti demokrĂĄcia mellett. A hatĂĄron tĂşli magyar vezetĹk kifejtettĂŠk, tovĂĄbbra is tĂĄrgyalĂĄsos Ăşton igyekeznek ĂŠrvĂŠnyesĂteni nemzeti kĂśzĂśssĂŠgkĂŠnt valĂł elismerĂŠsĂźket, a szubszidiaritĂĄs elvĂŠn alapulĂł terĂźleti, illetve kĂśzĂśssĂŠgi ĂśnkormĂĄnyzati jogaikat ĂŠs a partneri kapcsolatok megteremtĂŠsĂŠt az egyes orszĂĄgok szĂĄmbeli tĂśbbsĂŠgben lĂŠvĹ nemzeteivel. Ennek ĂŠrdekĂŠben demokratikus eszkĂśzĂśkkel kĂvĂĄnjĂĄk ĂŠrvĂŠnyre juttatni politikai alanyisĂĄgukat, mindenekelĹtt szabadon vĂĄlasztott sajĂĄt kĂŠpviseletei testĂźleteiken keresztĂźl, amelyek a kĂśzĂśssĂŠget, illetve az ĂĄltala lakott terĂźleteket ĂŠrintĹ kĂŠrdĂŠsekben ĂśnĂĄllĂł dĂśntĂŠsi joggal bĂrnak. Boross PĂŠter miniszterelnĂśk kifejtette: a legitim magyar szervezetek ĂĄltal megfogalmazott elvek teljes mĂŠrtĂŠkben Ăśsszhangban ĂĄllnak az eurĂłpai integrĂĄciĂł alapeszmĂŠivel ĂŠs a maastrichti szerzĹdĂŠsben megfogalmazottakkal. Az ĂŠrintett kĂśzĂśssĂŠgek helyzetĂŠnek rendezĂŠsĂŠre kidolgozott konkrĂŠt tervezetekhez hasonlĂł modellek szĂĄmos esetben bizonyultak mĹąkĂśdĹkĂŠpesnek EurĂłpĂĄban, ezĂŠrt a Magyar KĂśztĂĄrsasĂĄg kormĂĄnya a hatĂĄron tĂşli magyarok ezen jogos tĂśrekvĂŠseit teljes egĂŠszĂŠben, minden rendelkezĂŠsre ĂĄllĂł legitim eszkĂśzzel tĂĄmogatja. A talĂĄlkozĂł rĂŠsztvevĹi ĂŠrtĂŠkeltĂŠk az eurĂłpai kĂśzĂśssĂŠgek ĂĄltal tett eddigi erĹfeszĂtĂŠseket az EurĂłpai StabilitĂĄsi EgyezmĂŠny lĂŠtrehozĂĄsĂĄra. MegĂĄllapĂtottĂĄk, hogy az ilyen egyezmĂŠny csak akkor tĂśltheti be kĂźldetĂŠsĂŠt KĂśzĂŠp- ĂŠs Kelet-EurĂłpa stabilizĂĄlĂĄsĂĄban, ha az egyes orszĂĄgok kormĂĄnyai ĂŠs az ĂŠrintett kĂśzĂśssĂŠgek legitim kĂŠpviselĹi kĂśzĂśtt jĂśn lĂŠtre megegyezĂŠs az adott kĂśzĂśssĂŠgek jogĂĄllĂĄsĂĄt illetĹen. A Magyar KĂśztĂĄrsasĂĄg kormĂĄnya Ăşgy ĂtĂŠli meg, hogy ez megteremthet megfelelĹ feltĂŠteleket a tĂŠrsĂŠgben a stabilitĂĄs hosszĂş tĂĄvon biztosĂtani hivatott kĂŠtoldalĂş egyezmĂŠnyekre irĂĄnyulĂł tĂĄrgyalĂĄsokra is. Az ĂŠrintettek megĂĄllapĂtottĂĄk, hogy mind a kormĂĄnyok ĂŠs a magyar kĂśzĂśssĂŠgek szervezetei, mind a MagyarorszĂĄg ĂŠs az illetĹ orszĂĄg kĂśzĂśtti kapcsolatokban jelentĹs pozitĂv lĂŠpĂŠsek tĂśrtĂŠntek HorvĂĄtorszĂĄg, SzlovĂŠnia ĂŠs Ukrajna vonatkozĂĄsĂĄban. A talĂĄlkozĂł rĂŠsztvevĹi szĂźksĂŠgesnek tartjĂĄk, hogy a hatĂĄron tĂşli magyar kĂśzĂśssĂŠgek szociĂĄlis ĂŠs kulturĂĄlis termĂŠszetĹą igĂŠnyeit a magyar ĂĄllam a legitim cĂŠlkitĹązĂŠsekkel Ăśsszhangban anyagilag is tĂĄmogassa. /RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), febr. 16., Ăj MagyarorszĂĄg, Magyar Nemzet, febr. 12., KormĂĄnyszĂłvĹi Iroda kĂśzlemĂŠnye/ 1994. mĂĄrcius 5.
Az ĂĄllamelnĂśki fĂŠlhivatalos lap, a Dimineata mĂĄrc. 4-i szĂĄma Boross PĂŠter miniszterelnĂśkĂśt tĂĄmadta: "a revizionista politika ingatag eszkĂśztĂĄrĂĄbĂłl" merĂt, amikor Antall JĂłzsef nyomĂĄn, "budapesti De Gaulle-kĂŠnt" 15 milliĂł magyar miniszterelnĂśkĂŠnek ĂŠrzi magĂĄt. /Magyar HĂrlap, mĂĄrc. 5./1994. ĂĄprilis 26.
A nemzeti ĂŠrdeket veszĂŠlyezteti ĂŠs nem ĂĄllja meg a helyĂŠt Horn Gyula nyilatkozata, amely szerint Antall JĂłzsef 1989-ben szabadcsapatok RomĂĄniĂĄba kĂźldĂŠsĂŠt szorgalmazta, nyilatkozta Jeszenszky GĂŠza kĂźlĂźgyminiszter. ValĂłjĂĄban azt javasoltĂĄk Antall JĂłzseffel kĂśzĂśsen, hogy kĂŠrjenek segĂtsĂŠget nyugattĂłl. /RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), ĂĄpr. 26./1994. ĂĄprilis 28.
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł nyĂlt levĂŠllel fordult MagyarorszĂĄg vĂĄlasztĂĄs elĹtt ĂĄllĂł pĂĄrtjaihoz. A hatĂĄron tĂşli magyarsĂĄg osztatlanul egyetĂŠrt nĂŠhai Antall JĂłzsef miniszterelnĂśk 15 milliĂł magyarra vonatkozĂł, programĂŠrtĂŠkĹą kijelentĂŠsĂŠvel ĂŠs megĂźtkĂśzĂŠssel fogadja az antalli mondĂĄst elutasĂtĂł megnyilvĂĄnulĂĄsokat. ĂrtetlenĂźl nyugtĂĄzzĂĄk Horn Gyula pĂĄrtelnĂśk szavait az idĂŠzett Antall JĂłzsef-kijelentĂŠsre: tartĂłzkodni fog az olyan megnyilvĂĄnulĂĄsoktĂłl, melyek irritĂĄljĂĄk a szomszĂŠdokat. - EgyetĂŠrt a tĂśrtĂŠnelmi megbĂŠkĂŠlĂŠssel, azzal azonban nem, hogy a tĂśrtĂŠnelmi sĂŠrelmek felhĂĄnytorgatĂĄsa a politikĂĄban csak indokolatlan feszĂźltsĂŠget okozhat. TĹkĂŠs LĂĄszlĂł nem ĂŠrt egyet azzal, hogy azonosan ĂŠrtĂŠkelik a romĂĄn ĂŠs magyar szĂŠlsĹsĂŠges megnyilvĂĄnulĂĄsokat. /NĂŠpszabadsĂĄg, ĂĄpr. 28./ Horn Gyula ugyanebben a szĂĄmban reagĂĄlt: a hatĂĄron tĂşl ĂŠlĹ magyarsĂĄg helyzetĂŠn csak akkor lehet javĂtani, ha normĂĄlis kapcsolatot alakĂtanak ki a szomszĂŠdos orszĂĄgok politikai erĹivel. - Egy cikk kommentĂĄlja TĹkĂŠs LĂĄszlĂł levelĂŠt a lapban /Kis Tibor: OldĂĄs ĂŠs kĂśtĂŠs/: kĂŠtsĂŠgbe vonja, hogy joga van-e Ăśssznemzeti megkĂśzelĂtĂŠsben beszĂŠlni, ezenkĂvĂźl TĹkĂŠs LĂĄszlĂł beavatkozik egy mĂĄs orszĂĄg belĂźgyeibe, levele sĂŠrtĹ, politikai pamflet, vĂĄlasztĂĄsi agitĂĄciĂł, durvĂĄn tĂĄmad, a pĂźspĂśk nem kĂŠpviseli a romĂĄniai magyarsĂĄg egĂŠszĂŠt. /NĂŠpszabadsĂĄg, ĂĄpr. 28./ 1994. jĂşnius 1.
TĹkĂŠs LĂĄszlĂł pĂźspĂśk Horn GyulĂĄnak, az MSZP elnĂśkĂŠnek Ărott levelĂŠben jĂłkĂvĂĄnsĂĄgait kĂźldte vĂĄlasztĂĄsi gyĹzelme alkalmĂĄbĂłl. RemĂŠli, hogy az Ăşj kormĂĄny folytatni fogja az Antall JĂłzsef nevĂŠvel fĂŠmjelzett nemzetpolitikĂĄt. Az erdĂŠlyi magyarsĂĄg elvĂĄrĂĄsai vĂĄltozatlanok. /RomĂĄniai Magyar SzĂł (Bukarest), jĂşn. 1./1994. jĂşnius 24.
Traian Chebeleu elnĂśki szĂłvivĹ jĂşn. 24-i sajtóÊrtekezletĂŠn a MĂĄtyĂĄs-szoborral kapcsolatban elhangzott kĂŠrdĂŠsekre kĂśzĂślte: Iliescu elnĂśk javasolta a Kolozs megyei prefektĂşrĂĄnak, szervezzen megbeszĂŠlĂŠst az Ăśsszes ĂŠrdekelt fĂŠllel, hogy elkerĂźljĂŠk a feszĂźltsĂŠg eszkalĂĄciĂłjĂĄt. Chebeleu mestersĂŠgesnek mondta a feszĂźltsĂŠget, hozzĂĄtĂŠve: "Az utĂłbbi idĹben egyes gesztusok ĂŠs akciĂłk tĂşlpolitizĂĄlĂĄsa figyelhetĹ meg." A bukaresti Adevarul szerint a KolozsvĂĄron "keltett lĂĄrma valĂłjĂĄban nem annyira a belfĂśldi fĂźleknek szĂłl, mint inkĂĄbb az eljĂśvendĹ budapesti vezetĹsĂŠgnek. Pontosabban Horn GyulĂĄnak ĂŠs PethĹ IvĂĄnnak, a legutĂłbbi magyarorszĂĄgi vĂĄlasztĂĄsok fĹ nyerteseinek, akik sĂkraszĂĄlltak a szomszĂŠdokkal valĂł tĂśrtĂŠnelmi megbĂŠkĂŠlĂŠsĂŠrt." A konfliktusnak az lenne a szerepe, "hogy bebizonyĂtsa a magyar vezetĹk szĂĄmĂĄra: a romĂĄn-magyar megbĂŠkĂŠlĂŠs nem lehetsĂŠges, tehĂĄt tovĂĄbb kell kĂśvetni Antall JĂłzsef ĂŠs Boross PĂŠter politikĂĄjĂĄt a romĂĄniai magyar kisebbsĂŠggel szemben." /NĂŠpszabadsĂĄg, jĂşn. 25./ 1994. jĂşlius 3.
Tabajdi Csaba, az MSZP kisebbsĂŠgi szakĂŠrtĹje nem tartotta szerencsĂŠsnek Antall JĂłzsef kijelentĂŠsĂŠt, hogy Ĺ lĂŠlekben 15 milliĂł magyar miniszterelnĂśke, ugyanĂgy szerencsĂŠtlennek tartja, Horn Gyula leendĹ kormĂĄnyfĹĂŠt is, aki 10,4 milliĂł magyarorszĂĄgi ĂĄllampolgĂĄr miniszterelnĂśke kĂvĂĄn lenni. A megalakulĂł kormĂĄnynak meg kell nyugtatni a hatĂĄron tĂşli magyarokat. Az alapszerzĹdĂŠsben rĂśgzĂteni kĂvĂĄnjĂĄk a kisebbsĂŠgi jogok biztosĂtĂĄsĂĄt is. - A kisebbsĂŠgi megmaradĂĄs elemi feltĂŠtele az autonĂłmia. /VasĂĄrnap (Budapest), jĂşl. 3./ 1994. jĂşlius 29.
SzĹcs GĂŠza fejtette ki nĂŠzeteit. Antall JĂłzsef kijelentĂŠse, hogy lĂŠlekben 15 milliĂł magyar miniszterelnĂśke, "ott lappangott -mint elvĂĄrĂĄs - minden lĂŠlekben ErdĂŠlyben. Hogy a magyar miniszterelnĂśk felelĹssĂŠget ĂŠrez ĂŠs vĂĄllal ĂŠrtĂźnk." - Az emberek azt mondjĂĄk, hogy ha Horn Gyula olyan kivĂŠtelesen kedvezĹ pozĂciĂłban akkor, 1989 decemberĂŠben nem tudott lĂŠnyeges, tartĂłs ĂĄttĂśrĂŠst elĂŠrni, akkor mi a garancia arra, hogy most, 1994-ben sikerĂźlni fog neki." /Magyar Nemzet, jĂşl. 29./1995. februĂĄr 22.
Febr. 22-ĂŠn kĂźlpolitikai vitanap volt a magyar parlamentben. KovĂĄcs LĂĄszlĂł kĂźlĂźgyminiszter kifejtette, hogy a kormĂĄny kĂźlĂśn figyelmet szentel a magyar-romĂĄn ĂŠs a magyar-szlovĂĄk kapcsolatoknak ĂŠs az alapszerzĹdĂŠseket nem cĂŠlkĂŠnt, hanem eszkĂśzkĂŠnt kezeli. A szerzĹdĂŠsekrĹl folyamatosan konzultĂĄlnak a hatĂĄron tĂşli magyarsĂĄg kĂŠpviselĹivel is, a dĂśntĂŠst azonban a kormĂĄny hozza meg. /NĂŠpszabadsĂĄg, febr. 23./ "ElĂŠgedettek vagyunk a kormĂĄny kĂźlpolitikĂĄjĂĄval" - szĂśgezte le EĂśrsi MĂĄtyĂĄs, az SZDSZ kĂźlpolitikai ĂźgyvivĹje. /Magyar HĂrlap, febr. 23./ FĂźr Lajos, az MDF elnĂśke a holocausttal egy sorban emlegette a magyarsĂĄg hetvenĂŠves fogyĂĄsĂĄt, amelynek kĂśvetkeztĂŠben 3,5 milliĂł magyar hiĂĄnyzik a Duna-tĂĄjrĂłl. A "helyzet valĂłban drĂĄmai." Antall JĂłzsef "tett is valamit a 15 milliĂł magyarĂŠrt." Ha viszont az eurĂłpai integrĂĄciĂł ĂŠrdekĂŠben feladjĂĄk a magyarsĂĄg ĂŠrdekeit, az "tĂśbb mint hĂĄrommilliĂł magyar felĂĄldozĂĄsĂĄt" jelentenĂŠ. A fĂźggetlen kisgazdĂĄk szĂłnokakĂŠnt G. NagynĂŠ MaczĂł Ăgnes kijelentette: "a magyar kĂźlpolitikĂĄval tulajdonkĂŠppen csak annyi problĂŠma van, hogy sokszor olyan, mintha romĂĄn lenne." Szerezzenek annyi jogot a kisebbsĂŠgeknek, mint amennyit a dĂŠl-tiroli ĂŠs belgiumi nĂŠmetek, a finnorszĂĄgi svĂŠdek ĂŠlveznek. NĂŠmeth Zsolt /Fidesz/ Ăşj kĂźlpolitikĂĄt hirdetett, bĂrĂĄlta a kĂźlĂźgyminisztert, fĹleg Horn GyulĂĄt, kĂĄrosnak minĹsĂtett lĂŠpĂŠseiĂŠrt, a "mosolydiplomĂĄciĂĄĂŠrt", a "proletĂĄr nemzetkĂśzisĂŠgre rĂmelĹ" tĂśrtĂŠnelmi kibĂŠkĂźlĂŠs gondolatĂĄĂŠrt. Szerinte az SZDSZ, majd az MSZP mĂĄr mĂĄjus elĹtt fĂślmondta a kĂźlpolitikai konszenzust. Horn Gyula miniszterelnĂśk arrĂłl beszĂŠlt, hogy az EurĂłpai UniĂłba ĂŠs a NATO-ba valĂł felvĂŠtelnĂŠl a partnerek igĂŠnylik, hogy MagyarorszĂĄg rendezze viszonyĂĄt szomszĂŠdaival. Csapody MiklĂłs /MDF/ Ăşgy fogalmazott, hogy 1957 Ăłta nem tapasztalhatĂł olyan drĂĄmai mĂŠrtĂŠkĹą romlĂĄs MagyarorszĂĄg kĂźlfĂśldi megĂtĂŠlĂŠsĂŠben, mint most. Tabajdi Csaba, a kisebbsĂŠgeket felĂźgyelĹ ĂĄllamtitkĂĄr hatĂĄrozott kiĂĄllĂĄst ĂgĂŠrt a hatĂĄron tĂşli magyarsĂĄg Ăźgyei mellett. KovĂĄcs LĂĄszlĂł kĂźlĂźgyminiszter vitazĂĄrĂłjĂĄban hangsĂşlyozta, hogy megvan az esĂŠly a konszenzusra az alapvetĹ kĂźlpolitikai kĂŠrdĂŠsekben. /NĂŠpszabadsĂĄg, febr. 23./ /A kĂźlpolitikai vitanaprĂłl ĂśsszefoglalĂł: SzabadsĂĄg (KolozsvĂĄr), febr. 24./ KereskĂŠnyi SĂĄndor Van-e nemzetpolitikĂĄja a magyar kormĂĄnynak? cĂmmel szĂĄmolt be a kĂźlpolitikai vitanaprĂłl. NĂŠmeth Zsolt "nem egĂŠszen alaptalanul -a kormĂĄny "mosolydiplomĂĄciĂĄja" mĂśgĂśtt meghĂşzĂłdĂł szemĂŠlyes ĂŠs csoportĂŠrdekek nĂŠmileg hĂvsĂĄgos voltĂĄra figyelmeztetett." Horn Gyula miniszterelnĂśk kifejtette, hogy a "kormĂĄny kĂźlpolitikĂĄja nem bizonytalan, nem kapkodĂł, hanem rugalmas ĂŠs szakmailag megbĂzhatĂł..." "Az eurĂłpai megoldĂĄs 15 milliĂł magyar egyszeri esĂŠlye a rĂŠgĂłta vĂĄrt talĂĄlkozĂĄsra, ĂŠs ezt az esĂŠlyt hiĂşsĂĄgbĂłl vagy figyelmetlensĂŠgbĹl elszalasztani nem szabad." Tabajdi Csaba ĂĄllamtitkĂĄr figyelmeztetett: a kisebbsĂŠgpolitika nemcsak kĂźlpolitikai kĂŠrdĂŠs, hanem "a nemzet tĂśrtĂŠnelmi sorsvĂĄllalĂĄsĂĄnak kĂŠrdĂŠse" is. KĂĄdĂĄr BĂŠla a nemzetpolitika globĂĄlis kereteinek hatĂĄrozottabb kijelĂślĂŠsĂŠt sĂźrgette. A magyar kormĂĄnynak kell elĹĂĄllni a megoldĂĄs gazdasĂĄgi-politikai forgatĂłkĂśnyvĂŠvel. "Ehhez azonban a kormĂĄnynak nem titkolnia, hanem vĂŠgre kĂśrvonalaznia kellene nemzetpolitikai stratĂŠgiĂĄjĂĄt." - ezzel a megĂĄllapĂtĂĄssal fejezĹdik be a tudĂłsĂtĂĄs. /ErdĂŠlyi NaplĂł (NagyvĂĄrad), mĂĄrc. 1./ 1995. mĂĄrcius 11.
Csapody MiklĂłs MDF-es orszĂĄggyĹąlĂŠsi kĂŠpviselĹ ĂrĂĄsĂĄban /Folyik a kormĂĄnyzĂĄsnak mondott nagy kĂsĂŠrlet... Vive Trianon!/ hangsĂşlyozza, hogy naponta mĹąkĂśdik a "vĂŠlemĂŠnymonopĂłlium". ObjektĂv tĂĄjĂŠkoztatĂĄs kellene. A kĂźlpolitikai vitanaprĂłl tĂĄjĂŠkoztatott a tĂŠvĂŠ, azonban semmifĂŠle mĹąsor nem kĂŠszĂźlt arrĂłl, hogy mik a kormĂĄnypĂĄrti ĂŠs ellenzĂŠki javaslatok. Antall JĂłzsef annak idejĂŠn vĂŠgigĂźlte az akkori kĂźlpolitikai vitanapot, most azonban Horn Gyula nem volt kĂvĂĄncsi a felszĂłlalĂĄsokra. - Egy magyar miniszterelnĂśk ismĂŠt PĂĄrizsba kĂŠszĂźl. Horn Gyula megmondta a vitanapon: mindent alĂĄrendel az eurĂłpai integrĂĄciĂłnak. KovĂĄcs LĂĄszlĂł kĂźlĂźgyminiszter szerint "a megkĂśtendĹ alapszerzĹdĂŠsek nem fogjĂĄk ugyan kielĂŠgĂteni a romĂĄniai ĂŠs szlovĂĄkiai magyarokat", de remĂŠli, mĂŠgis olyanok lesznek, amelyeket azok el tudnak fogadni. Csapody Ăşgy ĂŠrzi, hogy a mĂĄrc. 1-jei "kĂĄrpĂĄt-medencei magyar csĂşcs" ĂśsszehozĂĄsa is az alapszerzĹdĂŠsek szolgĂĄlatĂĄban tervezĹdĂśtt, azt kĂvĂĄnta megelĹzni. /Magyar Nemzet, mĂĄrc. 11./