udvardy
frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti
kronológiája 1990-2006
találatszám:
2701
találat
lapozás: 1-30 ... 691-720 | 721-750 | 751-780 ... 2701-2701
Névmutató:
Iliescu, Ion
1995. március 21.
Iliescu elnök márc. 21-én ismét kifejtette a rádióban, hogy az ET 1201-es ajánlása elfogadhatatlan Románia számára. /Népszabadság, márc. 22./1995. március 22.
Jelentős mértékben kiterjeszti a nemzetbiztonságot fenyegető cselekedetek körét az Iliescu által elnökölt Legfelsőbb Védelmi Tanács javaslata, ilyen például a "területi szeparatizmusra szólító felhívás", a Románia épségét fenyegető "etnikai alapú autonómia-törekvések", az "autonóm enklávék létrehozása". /Magyar Hírlap, márc. 23./1995. március 23.
Traian Chebeleu elnöki szóvivő márc. 23-i sajtóértekezletén cáfolta, hogy Románia diplomáciai vereséget szenvedett az alapszerződés elmaradása miatt. Bírálta Magyarországot, mondván, "Romániára nem lehet rákényszeríteni megfogalmazásokat és álláspontokat". A szóvivő által felolvasott nyilatkozatában Iliescu visszautasította az alapszerződés megkötésének elmaradása miatti bírálatot. Az 1201-es ajánlást a román elnök szerint "senki sem fogadja el Európában". Iliescu szerint a szerződés megkötésének akadályát a magyar fél "tarthatatlan követelései" jelentik. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), márc. 25-26., Magyar Hírlap, márc. 24./ 1995. március 24.
Három év alatt több mint százezer zsidó vándorolt ki Izraelbe a volt Szovjetunió területéről, Románián keresztül. Uri Godron, az izraeli székhelyű Zsidó Ügynökség képviselője márc. 24-én Bukarestben személyesen köszönte meg Iliescu államfőnek a kivándorlók elszállításához nyújtott segítséget és a szervezet a "Barátság" érdemrenddel tüntette ki az elnököt ebből az alkalomból. /Szabadság (Kolozsvár), márc. 28./1995. március 24.
Magyarország és Románia között nincs konfliktushelyzet, nyilatkozta Iliescu elnök a Cronica Romana márc. 24-i számában. Az alapszerződés megkötését elsősorban Magyarország, valamint az RMDSZ szélsőséges magatartása hátráltatja, jelentette ki az elnök. /Magyar Hírlap, márc. 25./1995. március 24.
Márc. 24-én reggel 4 és 6 között leállt a metró, azt követően, hogy márc. 23-án több mint százezer alkalmazott tüntetett Bukarestben, de sok más városban is. A tömeg mindenütt Iliescu elnök, Vacaroiu kormányfő lemondását, nagyobb béreket, szociális védelmet követelt. Mind több városban robbant ki vadsztrájk. /Gyarmath János bukaresti tudósítása. = Magyar Nemzet, márc. 25./ 1995. március 25.
Ötéves a Román Hírszerző Szolgálat /SRI/, a politikusok zöme elégedett munkájukkal, ahogy a tévé márc. 25-i adásából kiderült. Márc. 24-én avatták fel Iliescu államfő, Vacaroiu miniszterelnök jelenlétében az SRI új bukaresti központját. Iliescu elnök a jogállam egyik fontos intézményeként méltatta a titkosszolgálatot, amely az országban működő nyolc hírszerző ügynökség közül a legjelentősebb, és az egyedüli, amely parlamenti ellenőrzés alatt áll. Az SRI egyik feladata a "szepartista-autonomista törekvések" elleni harc. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), márc. 27./1995. március 26.
Márc. 26-án dél-európai körútra indult Iliescu államelnök, eleget téve albán, olasz és vatikáni meghívásoknak. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), márc. 27./ Márc. 26-án Iliescu elnök kétnapos hivatalos látogatása Albániába érkezett, Sali Berisha elnök fogadta. A hivatalos megbeszélések márc. 27-én kezdődnek. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), márc. 28./ Iliescu elnököt elkísérte útjára Melescanu külügy- és Liviu Maior tanügyminiszter. Iliescu több kisebb várost meglátogatott Albániában, majd találkozott az ottani arománok képviselőivel, akiknek lélekszámát 300 és 700 ezer között adják meg a különböző források. Véglegesítették a Bukarestben aláírt és azóta mindkét ország parlamentje által elfogadott barátsági és együttműködési egyezményt./Háromszék (Sepsiszentgyörgy), márc. 28./1995. március 28.
Funar, az RNEP elnöke Iliescu elnökhöz írt újabb, márc. 28-i levelében követelte, hogy váltsák le a román külügyi tárgyalóbizottságot, az alapszerződést újra kell tárgyalni, szerepeljen benne, hogy Magyarországnak kártérítést kell fizetni a bécsi döntés utáni pusztításért, végül népszavazás döntsön az alapszerződésről. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), márc. 30., Magyar Hírlap, márc. 29./ 1995. március 28.
Iliescu elnök márc. 28-án Albániából Rómába érkezett, a Vatikánban fogadta II. János Pál pápa. Áttekintették az állam és egyház viszonyát és megvizsgálták a görög katolikus egyház javainak helyzetét. Iliescu elnök megújította a pápa romániai látogatására szóló meghívást. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), márc. 30./ 1995. március 29.
Mircea Geoana márc. 29-i sajtóértekezletén visszafogottan reagált Funar újabb, Iliescu elnökhöz intézett levelére, mondván, a külügyminisztérium dönt arról, hogy kik folytatnak tárgyalást azt alapszerződésről. Szergej Filatov látogatásáról elmondta, hogy az orosz küldöttséget fogadja Melescanu és az Olaszországból visszatérő Iliescu elnök is. Geoana cáfolta, hogy a Chisinauban folyó diáktüntetésekhez köze lenne Románia ottani nagykövetségének. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), márc. 31./ 1995. március 29.
A román-olasz kapcsolatok fejlesztéséről és a román EU-tagságról tárgyalt márc. 29-én Rómában Iliescu elnök Oscar Luigi Scalfano államfővel és Lamberto Dini miniszterelnökkel. Olaszország Románia egyik legfontosabb nyugati partnere. A két ország közti külkereskedelmi forgalom 1994-ben meghaladta az 1,5 milliárd dollárt. Iliescu elnök márc. 30-án Genovában 600 millió dollár értékű megállapodást ír alá a Cernavodában működő atomerőmű bővítéséről. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), márc. 31./ 1995. március 29.
Iliescu elnök Rómában tartott sajtóértekezletén kijelentette, hogy az ET 1201-es ajánlása elfogadhatatlan, mert csak ajánlásról van szó, továbbá "az etnikai-területi autonómia szeparatista víziójának koncepcióját" fogalmazza meg. A jelenlegi magyar kormány jóval realistább, mint elődje volt, állapította meg a román elnök. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), ápr. 1-2., Népszabadság, márc. 31./1995. március 31.
Iliescu elnök márc. 31-én fogadta Filatovot, az orosz államfő hivatalának vezetőjét és megújította Jelcin elnök meghívását, azzal, hogy a látogatást össze kellene kötni a két ország közötti alapszerződés aláírásával. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), ápr. 3./ 1995. április 3.
Bukarestben befejeződtek a többnapos román-orosz megbeszélések. Szergej Filatovot, a moszkvai elnöki hivatal vezetőjét fogadta Iliescu elnök, Vacaroiu miniszterelnök és Melescanu külügyminiszter. Melescanu elmondta, arról tárgyaltak, hogy a román-orosz alapszerződés térjen ki a Molotov-Ribbentrop paktumra is. Ez a pont képezi a vita tárgyát az alapszerződést illetően, ismerte el Filatov. Románia azt akarja, hogy Moszkva ítélje el az 1939-es szerződést. Oroszország ezt nem fogadhatja el, szögezte le Szergej Krilov orosz külügyminiszter-helyettes, mert az a határmódosítások közvetett kiindulópontját jelentené. /Új Magyarország, ápr. 3./1995. április 5.
Az RMDSZ nem határozta meg érthetően az autonómia fogalmát, nyilatkozta Doina Cornea. Kiállt az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsa mellett. A Demokratikus Konvencióval kapcsolatos problémákról kifejtette, hogy az ellenzéknek együtt kellene harcolni. Corneliu Coposu ragaszkodik a Gyulafehérvári Nyilatkozathoz. A négypárti egyezményt, a szélsőséges pártokat elítéli, lehet, hogy a KGB áll mögöttük, állapította meg. A román nép nem akarja a Moszkvához való közeledést. Doina Corneának kételyei vannak Iliescu elnököt illetően. /Erdélyi Napló (Nagyvárad), ápr. 5./ 1995. április 6.
Az elmúlt hetekben alakult meg Bukarestben az Armonia /Harmónia/ Alapítvány, amely ápr. 6-án országos találkozót hívott össze, hogy a vegyes házaspárok képviselőivel megvitassa idei munkatervét. Az összejövetelen 148 házaspár mellett jelen voltak román politikai vezetők, külföldi diplomaták és Iliescu elnök is, aki beszédében kijelentette, hogy a román politikai élet olyan demokratikus, hogy semmilyen megkülönböztetést nem tűr meg, elfogadhatatlannak nevezte az etnikai autonómiát. A Harmónia Alapítvány vezetője Matei Vintila mérnök kezdeményezését így indokolta: "A rádióban és tv-ben hallgatva az RMDSZ egyes vezetőinek a románokra szórt sértéseit, nagyon felháborodtam." Az alapítványban a Hajdu Győző vezette Együtt-Impreuna című, a román hatalom által támogatott magyar és román nyelvű kirakatlap szimpatizánsai foglalnak helyet. Vintila mérnök elmondta, hogy találkozott Viorel Hrebenciuc-kal, a kormány főtitkárával és Iliescu elnökkel is, akik támogatták az alapítvány gondolatát. /Szabadság (Kolozsvár), ápr. 8., Magyar Nemzet, ápr. 8./ Vajnovszky Kázmér hiába közölte, hogy az Erdélyi Napló munkatársa és ő is vegyes házasságban él, nem engedték be, csak Iliescu beszéde után. Az újságíró sok tartalékos ezredest látott a teremben. Az alapítvány elnöke, Vintila mérnök eddig munkásságát ecsetelte: moldvai diákoknak ad ösztöndíjat. /Erdélyi Napló (Nagyvárad), ápr. 12./1995. április 10.
Miguel Ángel Martínez, az ET parlamenti közgyűlésének elnöke ápr. 10-én Bukarestbe érkezett, fogadta Iliescu elnök. Martínez egy hetet tölt Romániában. Kijelentette, hogy a kisebbségi probléma Romániában jóval összetettebb kezelést igényel, mint más országokban. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), ápr. 12./1995. április 11.
Iliescu szóvivője helyett ápr. 11-én maga jelent meg a sajtóértekezleten. Nem tartja jónak, hogy a politikai erők idő előtt kirobbantották a választási kampányt. Románia csatlakozni akar a NATO-hoz. Nagy teret szentelt a magyar-román alapszerződésnek, értehetetlennek nevezte, hogy a magyar fél ragaszkodik az 1201-es ajánláshoz. Elismerően szólt a Harmónia Alapítvány megalakulásáról. /Magyar Nemzet, ápr. 12./ 1995. április 11.
Iliescu sajtóértekezletével egyidőben Bukarest utcáin 50 ezer /mások szerint 90 ezer/ ember tüntetett a Fratia szakszervezet felhívására a Vacaroiu-kormány bérbefagyasztó politikája ellen. A tüntetést 10 ezer rendőr, karhatalmista figyelte, este vízágyúkkal oszlatták fel a tömeget és a kormány ígéretet tett, hogy visszavonják a bérek befagyasztására hozott kormányhatározatot. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), ápr. 13., Népszabadság, ápr. 12./