udvardy
frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti
kronológiája 1990-2006
találatszám:
1771
találat
lapozás: 1-30 ... 721-750 | 751-780 | 781-810 ... 1771-1771
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 1994. június 8.
Az Erdélyi Napló összefoglalta, mi is történt Temesváron, ahol 1930-ban a magyarok közadakozásából felépült a Magyar Ház és abból most kiakarják lakoltatni az ott működő Temesvári Új Szó szerkesztőségét, az RMDSZ helyi szervezetét és a TEMISZ-t. /Erdélyi Napló (Nagyvárad), jún. 8./1994. június 9.
A magyarországi választások következményeiről nyilatkozott Markó Béla, az RMDSZ elnöke. A magyar kormányban bizonyos folytonosságra szükség van, mondta: a határon túl élő magyarság kérdésének prioritással kell szerepelnie a magyar külpolitika fő célkitűzései között. Igényt tartanak a konzultációra a román-magyar tárgyalások alkalmával. Jó viszony nem lehetséges az erdélyi magyarság helyzetének rendezése nélkül. /Új Magyarország, jún. 9./1994. június 9.
Kolozsvárott jún. 9-én, a memorandum per centenáriumán felavatták a memorandisták emlékművét, felolvasták Iliescu elnök üzenetét. A hírhedt magyargyűlölő Raoul Sorban felszólalásában éles kirohanást intézett az RMDSZ és Göncz Árpád elnök ellen. Mindaddig nem lesz békesség, amíg meg nem szűnik a magyar beavatkozás a románok egysége ellen. Az RMDSZ főpapjai elfelejtették a románság ellen Hitler segítségével elkövetett atrocitásokat. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 11-12./1994. június 9.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács dokumentumot tett közzé a román nemzetbiztonság stratégiájáról. A nyomásgyakorlás lehetősége nem hárult el, ezért fenn kell tartani a katonai potenciált. A főbb kockázati tényezők közé sorolták az államhatárok revíziójának törekvéseit, a külső nyomásgyakorlást a kisebbségek kollektív jogainak megadására. /Magyar Nemzet, jún. 9./1994. június 9.
A Babes-Bolyai Tudományegyetem szenátusa elutasította Funar javaslatát, hogy az egyetem nevét változtassák Universitatea Dacia Superiorra. Funar polgármester újabb levelet küldött egyetem vezetőségének: tájékoztassák arról, kik szavaztak javaslata ellen, egyben bejelentette, hogy aláírásgyűjtő akcióba kezd az új elnevezés érdekében. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 9./1994. június 9.
Szekeres Imre, az MSZP alelnöke jún. 8-án Pozsonyban tárgyalt Jozef Moravcík miniszterelnökkel, a találkozó után tárgyalásáról az MTI-nek elmondta, hogy "az új kormány tíz és félmillió magyar állampolgár kormánya lesz, de természetesen felelősséget érez a határon túli magyar kisebbség sorsa iránt." /Magyar Hírlap, jún. 9./1994. június 10.
Székelyudvarhelyen kormányrendelet alapján katonai kaszárnya építését kezdik meg. Ferenczy Ferenc polgármester a Hargita Népének nyilatkozva elmondta, hogy a közlönyből tudta meg a döntést. Kitől fél a hatalom? Nincs pénz iskolákra, ugyanakkor laktanyát építenek. /Új Magyarország, júl. 10./ 1994. június 10.
Jún. 10-én ünnepelték Kolozsváron a román egyetem megalapításának 75. évfordulóját. Megjelent Iliescu elnök is, beszédében hangsúlyozta az egyetem szerepét a reformfolyamatokban. Beszédében vitába szállt - ha közvetetten is - a Funar-féle szólamokkal és nem támogatta az egyetem nevének megváltoztatását. Az épület előtt összegyűltek egy része kifütyülte, a mások része éltették. Az elnök megtekintette a memorandisták, majd Avram Iancu emlékművét. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 14./ 1994. június 11.
Kormányzati programunkban az egyik kiemelt prioritás a határon túli magyarság létfontosságú autonómiatörekvéseinek támogatása -írta Horn Gyula választáviratában, melyet Markó Bélának, az RMDSZ elnökének küldött, megköszönve jókívánságait. Azonban Horn üzenete csak az RMDSZ Tájékoztatóban jelent meg /a magyarországi sajtóban nem/, ezt vette át a román hírügynökség /jún. 9-én/, majd ennek alapján adtak hírt a választávirat tartalmáról a magyarországi napilapok jún. 11-én. Egyedül az Új Magyarország közölte, hogy a táviratot csak az RMDSZ kiadványa közölte, a többi napilap ezt nem említette. /Új Magyarország, jún. 11./ Traian Chebeleu elnöki szóvivő jún. 10-i sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy az etnikai alapú autonómia ellenkezik az európai normákkal. Romániában "ilyen autonómia megadásáról a magyarlakta területeken szó sem lehet". Egyrészt azért, mert ez "bantusztanizálná a magyar kisebbséget, illetőleg a túlnyomórészt magyarok lakta területeken élő román lakosságú településeket", másrészt "az etnikai alapú autonómia megvalósítása dinamittal aknázná alá a román állam egységét." /Népszabadság, jún. 11./1994. június 11.
A Tinerama hetilap azt állítja, hogy Tőkés László a Securitate besúgója volt. A Királyhágómelléki Református Püspökség sajtóirodája cáfolta ezt a rágalmat, hozzátéve: új elem, hogy már a demokratikus lapokban is megjelennek az ilyen cikkek. /Magyar Hírlap, jún. 11./1994. június 11.
Szász János elkeseredett levéllel fordult Tőkés Lászlóhoz, mert mindenhol támadják, Tőkés-ellenesnek nevezik. Õrültnek nevezik azért, mert a magyar-román megbékélés eszméjét hirdető román nyelvű lapok akar indítani. /Mi lesz velünk? Levél Tőkés Lászlónak. = Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 11-12./1994. június 11.
Horváth Alpár, az Európai Idő főszerkesztője indulatosan visszautasítja azt a vádat, hogy lapja gyalázta volna Tőkés Lászlót, hozzátéve, hogy senki se tartsa magát tévedhetetlennek, másoknál nagyobbnak. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 11./ 1994. június 11.
Folyik tovább a tanügyi törvénytervezet képviselőházi vitája, a szenátusban pedig jún. 9-én a Nagy-Románia Párt egyik szenátora árulóknak és gyilkosoknak nevezte azokat, akiknek házait 1945 és 1950 között elvette a kommunista állam. Erre a kijelentésre az ellenzék tagjai kivonultak, majd a szenátor elnézést kért. Végül elfogadták, hogy akiktől elvették házaikat, azok kártérítést kapnak. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 11./1994. június 13.
Jún. 13-án az ellenzéki szenátorok tiltakozásul ismét kivonultak a teremből, mert nem hajlandók alkotmányellenes törvényt megszavazni. A törvény nem akarja visszaadni az elkobzott házakat, inkább újabb államosítást jelent. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 15./1994. június 13.
Funar polgármester jún. 13-án a városi ülésen ismét kijelentette, hogy Mátyás királyt a kommunisták nevezték el Mathias Rexnek. A szobor talapzata rossz állapotban van, meg kell javítani, állt elő javaslatával Funar. /Szabadság (Kolozsvár), jún. 16./1994. június 13.
Corneliu Vadim Tudor szenátor kirohanásai megszokottak. Legutóbb azzal állt elő /a tévé is átvette/, hogy az ellenzék Petre Romannal az élen államcsínyre készül, Iliescu elnököt jún. 17-én meggyilkolják és Mihály királyt trónra ültetik. Tiltakozó nyilatkozatok sokasága látott napvilágot, a titkosszolgálat, az SRI is cáfolta ezt a képtelenséget, többen követelték, hogy vonják meg Tudortól a mentelmi jogot. /Népszava, jún. 13., Erdélyi Napló (Nagyvárad), jún. 15./1994. június 14.
A Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt vezetősége jún. 10-én úgy döntött, hogy indítványozza, függesszék fel Iliescut elnöki tisztségéből. Arra hivatkoznak,hogy Iliescu Bihar és Szatmár megyei látogatása idején a kommunista hatóságok által elkobzott javak ügyében hozott bírósági ítéletek jogosságát megkérdőjelezte. A parasztpártiak jún. 13-án megkezdték az aláírások gyűjtését. A parasztpártiak döntésüket nem egyeztették a Demokratikus Konvenció többi pártjával, ezenkívül nincs esély arra, hogy Iliescut távozásra bírják. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 14., Magyar Nemzet, jún. 13./1994. június 14.
Bukarestben a szakszervezetek felhívására jún. 14-én nagy tüntetés zajlott le, bányászok is érkeztek a fővárosba. Le Iliescuval és a Vacaroiu-kormánnyal, kiáltozták a tüntetők. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 15./ 50 %-os béremelést, az oktatásügy és az egészségügy megfelelő támogatását követelték. A Demokratikus Konvenció pártja úgy döntöttek, hogy kezdeményezik Iliescu elnök parlament elé idézését: adjon számot kijelentéseiről. /Népszabadság, jún. 15./1994. június 14.
Gheorghe Tinca védelmi miniszter William Perry védelmi miniszter meghívására jún. 14-én az Egyesült Államokba látogatott. /Magyar Hírlap, jún. 15./1994. június 14.
A tanügyi törvénytervezet képviselőházi vitája során hiába volt az RMDSZ-képviselők minden érvelése jún. 14-én, nem sikerült elérni a kisebbségi magánoktatás engedélyezésének kimondását. Az ellenzéki képviselők sem állnak az RMDSZ mellé. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 16./