udvardy
frigyes
A romániai magyar kisebbség történeti
kronológiája 1990-2006
találatszám:
1771
találat
lapozás: 1-30 ... 751-780 | 781-810 | 811-840 ... 1771-1771
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 1994. június 15.
Körlevelet küldött a Külügyminisztérium és a Helyi Közigazgatási Főigazgatóság a településekre, ebben korlátozza a helyi hatóságok jogát abban, hogy testvérvárosi kapcsolatot létesítsenek határon túli településekkel. Ez ellen interpellált az RMDSZ-frakció nevében Márton Árpád máj. 23-án, emellett több székelyföldi település a kormányhoz írt közös levelében tiltakozott a korlátozások ellen, így például külön engedélyhez kötik a kiutazásokat, útijelentéseket kell írni. Mindez alkotmányellenes. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 15./1994. június 15.
Farkas Árpád kijelentette, hogy eddig semminemű vitája nem volt Szász Jánossal, ezét visszautasítja Szász János azon megállapítását, hogy ő a magyarországi választások győzteseinek üdvözlését üldözné. Farkas Árpád bizonyításul idézi saját cikkét is /Háromszék (Sepsiszentgyörgy), máj. 24./. Ebben az MSZP-ben levő három vonalról beszélt: a Hajdú János-féle bíborvörösről, a Szűrös Mátyás, Tabajdi Csaba, Kósa Ferenc egész nemzetre figyeléséről és a karrierista siserehadról. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 15./ Szász János írása: Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 11-12. 1994. június 16.
Tőkés László válaszolt Boross Péter miniszterelnöknek, aki a püspök hozzá intézett levelére /Magyar Nemzet, ápr.11./ reagált. Tőkés László őszinte elismerését fejezte ki Boross Péternek a helytállásért, majd aggodalmának adott hangot a "nyertes pártok 15 milliót 10 és fél millióra lefaragó "nagylelkű" statisztikai műveletei" miatt. /Magyar Nemzet, jún. 16./ A levélre reagált Tabajdi Csaba: "Óvnám a határon túli magyarokat, így Tőkés Lászlót is attól, hogy az érzelmi és szimbolikus kijelentéseknek tulajdonítsanak elsődleges jelentőséget..." "Nagyon kérem Tőkés püspök urat és más határon túl élő magyar vezetőket, hogy tartózkodjanak a magyar politikai életbe való nyílt beavatkozástól..." /Népszabadság, jún. 16./ 1994. június 16.
Az RMDSZ érdeklődést az utóbbi időben teljesen lekötötte a romániai magyarság számára kulcsfontosságú tanügyi törvénytervezet vitája, így kevésbé figyelt a marosvásárhelyi Antonescu-szobor felállítása körüli botrányra, továbbá arra, hogy a Kereszténydemokrata és Nemzeti Parasztpárt szóvivője jún. 15-én bejelentette: mivel az RMDSZ és a Polgári Szövetség nem írta alá Iliescu elnök felfüggesztésére irányuló indítványt, mondta Markó Béla az RMDSZ vezetőinek jún. 16-i, bukaresti sajtóértekezletén. Először Iliescu elnöknek kell tisztázni, hogy mit mondott. Tovább kell folytatni a harcot az Antonescu-szobor felállítása ellen. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 18-19./ 1994. június 16.
Kolozsváron a román egyetem fennállásának 75. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen megjelent Iliescu elnök is, aki beszédében támogatást nyújtott Marga rektornak. Iliescu a megyeházára is ellátogatott, ahol Funar előrukkolt az egyetem névcseréjének tervével, de Iliescu elnök ezt elutasította. A távozó elnököt diákok kifütyülték, dulakodás támadt, a rendőrség közbelépett. A kormány lapja, a Vocea Romaniei egészen máshogy számolt be a történtekről, nem említette azt, hogy Iliescu elvetette az egyetem nevének megváltoztatását, sőt ezzel a címmel tudósított: Felső Dacia Egyetemének megünnepléséről. /Népszava, jún. 16./ Éppen ez volt Funar javaslata, Babes-Bolyai helyett Dacia Superior.1994. június 16.
Jún. 16-án tovább folyt a képviselőházi vita a tanügyi törvényről. Az RMDSZ módosító indítványait sorra elvetették. Az RMDSZ képviselői hangsúlyozták, hogy a tervezet tárgyalandó XIII. fejezete a jelenlegi formájában a kisebbségi oktatási intézményrendszer megszüntetését jelentené. A szenátusban a kivonult ellenzék nélkül tárgyalták az államosított házak jogi helyzetének szabályozását. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 18./ 1994. június 16.
Lászlófy Pál, a Romániai Magyar Pedagógusszervezet elnöke Iliescu elnöknek, Vacaroiu miniszterelnöknek írt levelében azt kérte, hogy a tanügyi törvény összhangban legyen az alkotmánnyal. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 16./1994. június 16.
Háromnapi küzdelem után véget ért az eredetileg hétnaposra tervezett szakszervezeti sztrájk: jún. 16-án aláírták a megegyezést:a kormány júl. 1-jétől nyolc százalékkal növeli az országosan kötelező minimális bért. A többi követeléssel kapcsolatban a kormány ígéretet tett arra, hogy elemzi és megoldja a kérdéseket. Vacaroiu miniszterelnök nem vett részt a tárgyalásokon. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 18-19., Magyar Nemzet, jún. 18./1994. június 17.
Az RMDSZ Ügyvezető Elnöksége tanácskozásán elemezte a helyzetet. A tanügyi törvénytervezet eddigi képviselőházi vitája nem szolgálja a kisebbségi oktatást. Az államosított ingatlanok szenátusi vitája nem a megkárosítottak szempontjait mérlegeli. Mátyás király kolozsvári szobrának eltávolításának terve elleni tiltakozásul világnyelveken készítenek dokumentációt és azt eljuttatják az ENSZ szakosodott szervezeteihez, az Európa tanácshoz és a román államfőhöz. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 17./1994. június 17.
Az Interetnikai Párbeszéd Egyesület és a Polgári Szövetség képviselői nyílt levélben kérték az Európa Tanácsot és az UNESCO-t, hogy lépjenek közbe a román kormánynál a Mátyás-szobor érdekében. - Grigore Zanc Kolozs megyei prefektus a Magyar Televízióban jún. 16-án kijelentette, hogy nincs szó a szobor elmozdításáról. /Szabadság (Kolozsvár), jún. 17./1994. június 17.
A sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Líceum a Mikes-napokra meghívta a magyar líceumok igazgatóit, hogy testvériskolai kapcsolatot létesítsenek egymással, tárgyaljanak az igazgatóválasztásról, a tanári továbbképzésről és a tantárgyversenyekről. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 17./ 1994. június 17.
Miguel Angel Martinez, az ET parlamenti közgyűlésének elnöke Romániába érkezett, hogy vizsgálja az ország ET-ajánlásainak teljesítését. /Magyar Hírlap, jún. 17./1994. június 18.
Jún. 18-án Kolozsváron megalakult a Szövetségi Egyeztető Tanács, amely az RMDSZ keretén belül szövetségi szinten társult, illetve az RMDSZ-szel együttműködő egyházi, társadalmi, szakmai és kulturális szervezetek képviseleti, érdekegyeztető és döntéshozó fóruma. Megválasztották a vezető testületet. A Szövetségi Egyeztető Tanács Állandó Bizottságának elnöke Csávossy György, alelnöke Szőcs Judit, titkára Gergely Csaba. A szakbizottságok és vezetői: oktatás és tudomány /Cs. Gyimesi Éva/, közművelődés és művészet /Balogh Ferenc/, gazdaság /Vincze Mária/, sajtó és könyvkiadás /Dávid Gyula/, emberjogi, egészségügyi és szociális kérdések /Csirák Csaba/. /RMDSZ Tájékoztató, 308. sz., jún. 20./1994. június 18.
Az RMDSZ Szövetségi Egyeztető Tanácsa jún. 18-án kiadott nyilatkozatában megállapította, hogy a tanügyi törvénytervezet parlamenti tárgyalásánál a kisebbségi iskolahálózat megteremtésére nincs meg a politikai akarat. A romániai magyarság alapvetően fontosnak tekinti a tervezet módosítását, az RMDSZ memorandumának megfelelően. /RMDSZ Tájékoztató, 308. sz., jún. 20./1994. június 18.
Az RMDSZ Szövetségi Egyeztető Tanácsa júl. 18-i állásfoglalásában tiltakozik a Mátyás-szobor eltávolításának terve ellen, egyben felhívta a hazai és nemzetközi közvélemény figyelmét erre a kultúrbarbarizmusra. /RMDSZ Tájékoztató, 308. sz., jún. 20./ 1994. június 18.
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület Elnöksége kifogásolta, hogy a Romániai Magyar Szó nem közölte le a Nemzetközi Transsylvania Alapítvánnyal kapcsolatos kimutatásokat, ezért megkérdőjelezte Gyarmath János főszerkesztő jóhiszeműségét. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 18-19./ Gyarmath János válaszolt, hangsúlyozta, hogy Tőkés László püspök tiszta szándékú, becsületes ember, ezt nem is kell bizonyítani, ezért is tartotta feleslegesnek a mellékletek közlését. A lapját nem kell az ellentáborba sorolni. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 18-19./1994. június 18.
Asztalos Lajos bemutatja, hogyan biztosítják a törvények Spanyolországban a nemzetiségek jogait. A hivatalos nyelv a spanyol, de a többi nyelv is hivatalos az illető önkormányzati közösség területén. Az alkotmány kimondja: Spanyolország nyelvi gazdagsága olyan kulturális örökség, amelyet különleges megbecsülés és védelem illet. A kisebbségek által lakott Katalónia, Baszkföld és Galícia önkormányzati törvénye biztosítja a nyelvhasználatot. Például az ország észak-nyugati részén levő Galíciában a tartomány hivatalos nyelve a galego és a spanyol. A galego önkormányzati közösséghez tartozik az oktatás, a tömegtájékoztatás, az ipar, a rendőrség és csendőrség is. A hivatalokban is a galego nyelvet használják, a földrajzi neveknek pedig egyetlen hivatalos alakja a galego nyelvű. A térképek is a települések nyelvét baszk, katalán vagy galego nyelven tüntetik fel. Tudatosítani kellene, zárja ismertetését a cikkíró, hogy az önkormányzat nem az ország egységére leselkedő veszedelem, az "egységes nemzeti állam" fogalma nem egyéb, mint Spanyolországban a fasiszta, Romániában a kommunistának álcázott szélsőséges, nacionalista ideológia mítosza. /Romániai Magyar Szó (Bukarest), jún. 18./1994. június 20.
Több mint egymillió dollárba került eddig Kolozsváron a Funar által szorgalmazott új szobrok felállítása. Az összeg jelentős részét a Caritas nevű kétes szerencsejátékból fedezték. Funar most a főtér felásását erőlteti, az állítólagos római kori emlékek feltárására. Az Országos Műemlékvédő Bizottság nem támogatja anyagilag ezt a feltárást és kikötötte, hogy a szobrokat nem lehet eltávolítani. A főtéren hat helyen akarnak próbafúrást kezdeni, az egyiket a Szent Mihály templom melletti cinterem, a középkori temető területén. Czirják Árpád kanonok felkérte a kolozsvári magyarokat, hogy álljanak készen a templom megvédésére, számolt be Tibori Szabó Zoltán a kolozsvári Szabadság főszerkesztője e helyzetről a Népszabadságban. /Népszabadság, jún. 21./1994. június 20.
A Demokratikus Konvenció egyeztető tanácsában jún. 20-án elvi döntés született arról, hogy megindítják a parlamenti eljárást Iliescu elnöki tisztségből való fölmentése érdekében.- A pártok újabb bizalmatlansági indítványt nyújtanak be Vacaroiu ellen. /Népszabadság, jún. 21./1994. június 20.
Románia jún. 20-án Strassbourgban, az Európa Tanács székhelyén letétbe helyezte az európai emberi jogi konvenció és az ahhoz csatolt összes jegyzőkönyv ratifikációs okmányát. /Népszabadság, jún. 21./